medegedeeld, dat het hem is ge bleken, dat tal van personen, die in het bezit zijn van een rijbewijs, hetwelk reeds jaren is vervallen, niet meer de noodige vaardigheid bezitten in het besturen van mo torrijtuigen. Met het oog op het steeds toenemende verkeer op de wegen en de sedert de laatste jaren gewijzigde voorschriften ter uitvoering van de Motor- en Rij wielwet, heeft de Commissaris besloten in het vervolg bij d> aanvragen om rijbewijzen de overlegging te vorderen van eer bewijs van rijvaardigheid. Mxrgarine-acctyns verhoogd Met ingang van 25 April j.l is de margarine-accijns wederom verhoogd. Voor gemengde mar garine, waarin de voorgeschreven tien procent natuurboter is ver wprkt, is hij gebracht van 36.1 cent op 40,1 cent per K.G.voor margarine, welke voor mengeis is bestemd van 45,6 cent op 49,6 cent, voor plantaardige en ritu- eele margarine van 40,1 op 44,6 cent per K Q. Internationale vredescampagne. ming door vreedzame middelen van toestanden, die tot oorlog zouden kunnen leiden. Nederland mag hierbij niet achterblijven, Nederland, welks veiligheid alleen verzekerd is in het stelsel van collective veilig heid, kwetsbaar als het is, zoowel in Europa als in zijn uitgestrekt overzeesch gebied. Daarom doen wij een beroep in de eerste plaats op u persoonlijk, om dit streven 'e steunen door u aan te sluiten bij een der vredesvereenigingen en in de tweede plaats om te willen bevorderen, dat uw can- didaat het standpunt van zijn oartij duidelijk uiteenzet ten op zichte van het vredesvraagstuk, den Volkenbond en de genoemde vier punten. Gilt van de Koningin. De Koningin heeft een gift ge schonken aan de stichting „Nieuw Bouw" van de Ned. Hervormde .'emeentete Apeldoorn en HetLoo Het Nederlandsche Comité der Internationale Vredes Campagne mr. A. B. Cohen Stuart, voorz. mevr mr. B. J. A. de Kanter— van Hettir ga Tromp, secretaresse heeft een manifest gericht tot de kiezers van Nederland, waarin het volgende gezegd wordt Binnenkort zult gij door het uitbrengen van uw stem uw in vloed doen gelden op de samen stelling van de Staten-Generaal Bij de keus van uw candidaat wordt ge geleid door uw inzichten in de binuenlandsche politiek Hebt ge wel bedacht, dat er een macht in de wereld is, in staat alle verwachtingen en wenschen der politieke partijen en organi saties te vernietigen; die alle menschelijk streven naar het goede verijdeltdie niet anders brengt dan verlies, leed, verwoesting. Die macht is de oorlog. Is men reeds vergeten, dat in den grooten oorlog ons land meer dan eens gevaar heeft geloopen in den strijd te worden betrokken? Ziet men niet, dat juist de kans daarop in een volgenden oorlog de reden is, waarom het inzicht dat ons volk een betere bewape ning behoeft, de overhand heeft gekregen Maar weet ge, dat ieder mensch in staat is, en daar om tot plicht heeft, den oorlog mede te bestrijden, en tot het zoo mogelijk voorkomen van een nieuwen oorlog mede te werken Dat kan een ieder, door naar zijn vermogen het streven te steunen van de vredesvereenigin gen en -bondenen door bij de nieuwe verkiezingen zich er reken schap van te geven, dat zijn candidaat als Kamerlid ook op de buitenlandsche politiek mede invloed kan uitoefenen, en daarom er toe mede te werken, dat de candidaten en partijen zich zoo duidelijk mogelijk uitspreken over dit punt van hun partij-program ma. Een nieuwe poging aan het vredeswerk kracht bij te zetten door den Volkenbond te steunen, is onder leiding van mannen als Lord Cecil ten vorigen jare in gezet. Juist nu de omstandighe den den Volkenbond schijnen te verzwakken, is het oogenblik daar hem te steunen, in het inzicht, dat ook deze Bond, als menschen- werk en als veelomvattend onder nemen, eerst met vallen en opstaan kan groeien. Deze nieuwe beweging, de Internationale Vredescampagne, fj-cht haar actie op de aanvaarding ijöor de publieke meening in geheel de wereld van vier punten 1. Erkenning van de onschend baarheid van verdragen. 2. Vermindering en beperking van bewapening door internatio nale overeenstemming en tegen gaan van het maken van winst door de wapenindustrie. 3. Versterking van den Vol kenbond tot het voorkomen en doen ophouden van oorlog door meer doeltreffende organisatie van collectieve veiligheid en weder- keerigen bijstand 4. Instelling binnen het kader van den Volkenbond van een doeltreffend orgaan tot wegrui- AXEL, 27 April i9i7. Ofschoon bij herdenkingsdagen van ons aloude Oranjehuis onze gemeente steeds door veel vlag genvertoon blijk geeft van mede leven, hebben we geen bezwaar om het onderstaande schrijven nier op te nemen, dat we ont vingen van de zijde van het bestuur Ier Christelijke Oranjevereeniging alhier. Temeer omdat daarbij wenschen zijn gevoegd, die niet te vaak kunnen herhaald worden in deze tijden. „Met genoegen namen wij kennis van een oproep, om op den ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana zoo algemeen mogelijk te vlaggen. Een spontaan vlaggend Nederland is wel de mooist denk bare gemeenschappelijke uiting van vreugde en dankbaarheid op den jaardag onzer Prinses. Laat ook in Axel niemand achterblijven met vlaggen. Steekt vooral vroeg uw vlag uit, opdat er bij het aan gaan der scholen reeds feest stemming zij. Laat ons toonen dankbaar te zijn, dat wij nog v r ij willig onze vlag kunnen ont plooien. Doe de lentewind het dundoek wapperen en schijne het Oranjezonnetje over Nederland. Tooit U zelf en Uwe kinderen met Oranje. Toont ook eerbied voor ons Volkslied, als op den avond van 30 April onze muziek corpsen zich zullen laten hooren Wees dan allen rustig, en bij het Wilhelmus ontbloote iede re man of jongen het hoofd en zinge in zijn hart Aldegonde's geloofspsalm mede''. WtJdingssumenkomst. Na het alhier van huis tot huis verspreide programma, dat Don derdagavond in de Geref. Kerk aan den vooravond van den jaar dag van onze Kroonprinses zal worden uitgevoerd en dus als voldoende bekend kan heeten, zal het zeker wel niet noodig zijn om een bezoek daarheen nog aan te bevelen. Te verwachten is, dat het groote kerkgebouw geheel bezet zal zijn en daarom is het wenschelijk, dat men zich tijdig van een plaats voorziet, het pro gramma meebrengt en in eerbied volge hetgeen er ten gehoore za! worden gegeven op initiatief van de Chr. Oranjevereeniging. In het Gezellenhuis werd Zondagavond het 5-jarig bestaan herdacht van het Meisjespatronaat. Na een welkomstwoord uitge sproken door pastoor Goetstou wers, die op het nuttige van het patronaat wees en sprak over den steeds toenemenden bloei, werd een zeer aardig programma ten gehoore gebracht wat zeer in den smaak viel van het aanwe zige publiek. In een slotwoord werd nogmaals gewezen op de aangename verstandhouding, wel ke gedurende het vijfjarig bestaan van het patronaat steeds heeft geheerscht. Ernstig zedendelict. Dank zij de bijzondere oplet tendheid en speurzin, waarvan ook onlangs melding kon worden ge maakt, in verband met de daar herhaaldelijk plaats hebbendedief stallen, en mede dank zij het tact vol optreden van den burgemees ter dezer gemeente en de gemeen tepolitie, is door de Rijksveld- wacht te Kijkuit dezer dagen een geval van abortus provocatus ge constateerd Daarin zijn betrokken deongehuwde mej. De K. en'n aan haar verwant echtpaar. Zij zouden een bekentenis hebben afgelegd. Deze zaak is verder gesteld in handen van het parket te Middel burg. Tern. Crt. Raad van Zaamslag. Na de gewone opening door den voorzitter, den heer L. van Hoeve, burgemeester, werd in deze zitting in 't bijzonder ver welkomd de heer Aarn. de Feijter, wethouder, die zooals bekend wegens een trambotsing geruimen tijd ongesteld is geweest en daar door verhinderd was o.m zijn taak als wethouder te vervullen. De notulen werden onveran derd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een rapport van Burg. en Weth. van kasopname van den gemeen te-ontvanger, waaruit bleek, dat de ontv. bedroegen f 118659.30 en de uitg. f 100996,62, zoodat in kas moest zijn f 17662,68. Er was echter f 17666,86 in kas, hetgeen de ontvanger ver klaarde als gevolg van wisselen. Nadat verschillende besluiten van formeelen aard voor kennis geving waren aangenomen, werd besproken een schrijven van Ged. St., waarbij deze hun goedkeuring onthielden aan een rente van hoogstens 4.5 pet. voor een te sluiten leening van f9500 (voor onderwijsdoeleinden). Ged. St. adviseerden een maximum van 3.75 of 4 pet. De Raad besloot nu met een maximum van 4 pet. accoord te gaan. Een verzoek van de afd. Oost. Z.-Vl. van het Ned. Onderwijzers genootschap om geneeskundig onderzoek der leerlingen van alle scholen en tot het verstrekken van schoolvoeding en kleeding en het aanstellen van een school arts, al of niet andere gemeenten, werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Aangaande een vroeger geno men besluit tot verbetering van den weg St. Annapolder-Zaam- slagsche veer (Traverse Zaam slag) werd door Ged. St. gead viseerd daarin 25 pet. der kosten, d.i. f 15432 bij te dragen in de daartoe noodige kosten van aan koop van gronden, enz. op zich te nemen, tot de Provincie be heer en onderhoud heeft overge nomen. Alzoo werd besloten. discussie met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens werden z.h.s. aan genomen eenige begrootingswij- zigingen, dienst 1936, waardoor de uitgaven verminderden met f 632 en de verhoogden met f 632, wegens subsidie aan het Arm bestuur. Omvraag. Dhr. A. Haak vroeg of er zich personen hadden gemeld voor steun uit het borgstellingsfonds van de Kamer van Koophandel, waarop de Voorz. antwoordde, dat er juist één aanvraag was ingekomen, waaromtrent nog on derzoek moet worden ingesteld Dhr. C. Maas vond hel een teleurstelling, dat sommige werk lieden, die in de werkverschaffing waren, z.i. onredelijk gestraft waren. Eveneens sprak hij zijn misnoegen uit over aftrek van steun bij degenen, die een eigen huisje hebben. Medegedeeld werd, dat dit een klein bedrag geldt, want dat is de huurwaarde volgens Pers. Bel na aftrek van onderhoud, gedeeld door 52. Dhr. C. de Jonge klaagde er over, dat aan het „Reepje" nog vuilnis wordt gestort en ook ad viseerde hij, dat het beter is de lindeboomen in Febr. te snoeien, in plaats van in April, zooals nu gebeurd is. Ten slotte kondigde dhr. Flo russen nog een adres aan tegen de verlaging van de werkloonen in de werkverschaffingen, waarna de Voorz. de vergadering met dankzegging sloot. Op de voordracht voor onder wijzeres aan de o. 1. s. stonden resp. de dames J. Kemperman, A. S. Pauw, Groede en A. Zanen te Oostburg. No. 1 verkreeg 10 stemmen en no. 2 één Als leden van het Alg. Burg. Armbestuur werden herkozen de heeren J. Scheele Wz., J. Tolle naar en J. Wilhelm. Voorts had benoeming plaats van leden voor de stembureaux voor de aanst. verkiezing. Te voorbarig Nog kwam in behandeling een verzoek van de „Ver. tot bevordering van Geref. lager onderwijs te Zaamslag" om beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas, overeenkomstig art. 72 der L.O-wet 1920, voor het aanleggen van een verlichting in hare school op den Reuzenhoek. Dit verzoek was geteekend door dhrn. J. Kosten, voorzitter en C'. A. Dees, secretaris. De kosten bedroegen f 79,44. B. en W. deelde mede, dat dit verzoek op 11 Maart j.l is in gekomen en bij een door B en W. op 20 Maart ingesteld onderzoek bleek de in het adres gevraagde verlichting reeds geheel was aan gebracht. Bij K.B. o a. van 2 September 1927 nu is beslist, dat verandering van inrichting, vóórdat de aan vrage heeft p'a its gevonden, geen aanspraak heeft op medewerking krachtens art. 72, zoodat in het hierbedoelde geval art. 72 niet meer kan worden toegepast, daar het werk reeds voor de aanvrage was voltooid, althans reeds aan gevangen en demedewerking niet kan worden verleend. Mitsdien stellen B. en W. voor, om op dit verzoek a f w ij z e n d te beschikken. Dit voorstel werd zonder eenige De voorbereidende klasse E.BS Naar we vernemen, worden verschillende bezwaren geopperd tegen de stichting van een voor bereidende klasse voor de H.B.S, waarvan het initiatief is uitgegaan van eenige heeren te Neuzen. Zelfs in onderwijskringen is men er allesbehalve mee ingenomen, wat ook aan te nemtn is, gezien de vragen, die gesteld worden in een ingezonden stuk in dit nummer. Maar aan den anderen kant vernemen we ook, dat er sym pathie voor bestaat en verschei dene leerlingen reeds voor den cursus zijn aangegeven. In een afzonderlijk schrijven wordt ons nader uiteengezet, wat het doel is van dit onderwijs. „Dit is n.l tweeledig: Ten eerste wordt den leerlingen van de H.B.S gelegen heid gegeven zich aan te passen aan het stelsel van vakleeraren en zijn werkwijze, die geheel af wijken van die van de Lagere School. Ten tweede worden de leeraren in de gelegenheid ge steld deze toekomstige leerlingen gedurende een jaar waar te nemen in de nieuwe omgeving. Men zou kunnen zeggen, dat de kin deren gedurende den tijd, dat zij de Voorbereidingsklasse bezoe ken, onderzocht worden op hun geschiktheid (spatie ëering van ons. Red.) voor M O Het spreekt vanzelf, dat hierdoor de beteekenis van het tegenwoor dige toelatingsexamen geheel ver valt. De leerlingen van de Voor bereidingsklasse doen dan ook geen examen". Op zichzelf is dit een voordeel en we zouden haast zeggen, dat dan deze maatregel een gevolg is van vroegere misbruiken. Er is n.l. een tijd geweest, dat leer lingen van de lagere school zon der examen op de H.B.S. konden komen, na een verklaring door het hoofd der lagere school, „dat bedoelde leerlingen geschikt waren het onderwijs op de H B S. te volgen". Dit sloot dus in zich, dat een leerling, die de dassen van de I. s. had doorge- oopen, bekwaam werd geacht voor de toelating op de H.B.S. en alleen maar gevraagd werd, of die leerling geschikt was om dat ondifvijs te volgen. Zooals gezegd er waren toen misbruiken. Sommige hoofden van de I. s. vatten die verklaring zoo licht op, dat verschillende 'eerlingen op de H B S. struikel den, omdat ze beter thuisbehoor- den op een MU.L.O.-school. Op zichzelf is dat natuurlijk geen schande, maar het is een teleur stelling voor leeraren, ouders en leerling. Trouwens onderschei dene mulo-leerlingen hebben zich een behoorlijke positie verworven in de Maatschappij. Maar als „proefstoomen" heeft dan dus deze voorbereidende cursus een goede beteekenis en is die dus voor de goede leer lingen het hoofd van de school kent die wel overbodig. We kunnen zelfs met nadruk mededeelen de directeur der H B.S. verzekerde ons zulks per soonlijk dat een leerling, die met goed gevolg het toelatings examen voor de H.B.S. heeft afgelegd, op geen enkele wijze nadeel kan ondervinden, dat hij niet heeft deelgenomen aan de voorbereidende cursus. We leggen hier den nadruk op, omdat daardoor vraag 4 van het ingezonden schrijven in dit blad is beantwoord, evenals door het bovenstaande nu ook de bezwaren in vraag 1 en 2 zijn ondervangen. Rest dus de finantieële kwestie. En ook die is te verdedigen, als de betrokken ouders er de kosten voor over hebben. Voor wie de portemonnaie zulks toelaat, is het zelfs wenschelijk, dat ingeval van twijfel ze hun kinderen eerst de voorbereidende cursus laten vol gen, om te weten of deze op een M U.L.O. of een H.B.S. thuisbe- hooren. We vernamen verder nog, dat de lessen voor die cursus zullen worden gegeven in een van de lokalen van de Rijks H.B S. door de leeraren van de H.B.S. vol gens een rooster overeenkomend met dat van de H.B S.-klassen. Hoofdzaak blijven op dit rooster natuurlijk de 4 examenvakken, n I. rekenen, Nederlandsch, aard rijkskunde, geschiedenis. Ter af wisseling wordt ook les gegeven in Fransch, meetkunde, tempo- schrijven, handteekenen, lichame lijke oefening, natuurkennis, waar door een volledige dagtaak kan worden samengesteld. Op 7 September a.s. begint de Voorbereidingsklasse voor die leerlingen, waarover in Juli 1938 een beslissing genomen kan worden. Voor deze laatste groep blijft de inschrijving opengesteld tot 1 Juli a.s. Vliegveld te Xsuzen In de vergadering van de Zeeuwsche Vereen, voor Lucht vaart, die gisteren te Vlissingen werd gehouden werd o.a. be sproken de mogelijkheid van een vliegveld te Neuzen. Na de ver gadering werd een demonstratie gegeven met zweefvliegtuigen. Opening meubelzaak. Heden werd te Terneuzen door onze voormalige stadgenoot, dhr. A. C. Ysebaert een geheel modern ingerichte en geïnstalleerde meu belzaak geopend onder den naam „Eigen Haard" van de firma Yse- baert-Temmerman. De zaak is gevestigd nabij het parkeerterrein in het voormalige rusthuis Wie dit gebouw kende, kan zich den omvang van den magazijnvoor- raad en étalages indenken. Behalve meubels zijn ook ma nufacturen geëtaleerd. Het ge heel maakt den indruk van een degelijke, naar de eischen des tijds ingerichte zaak. Tot onderwijzeres aan de o.l.school te Zaamslag is benoemd mej. J. J. A. Kemperman, van Heukeiom. Te Hulst is Zondagmiddag de 14-jarige M.M., wonende al daar, even buiten de stad in aan rijding gekomen met een groepje fietsers. Zij viel en bleef eenige oogenblikken op den weg liggen, doch daarna vervolgde zij de fietstocht. Te Stoppeldijk geko men werd zij onwel. Na door een dokter behandeld te zijn, werd zij per auto naar haar woning vervoerd. In den afgeloopen nacht is het meisje overleden. Zondagavond heeft brand gewoed in de damesmodezaak van den heer I. Woittiez in de Dorps straat te Breskens. In een der kamers achter den winkel is het vuur omstreeks 9 uur ontstaan. Snel verspreidde het zich en in minder dan geen

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2