Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeiiwsch-Vlaanderen. Bij de Marmergroeven No. 8. DINSDAG 27 APRIL 1937. 53p Jaarsr. J. C. VINK - Axel. ONZE BIJBEL. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. ïi. Ook de afstand van talen kan geen bezwaar zijn voor hen, die uit de openbaring weten, dat er in aantocht is daar boven een veelstemmig koor van verlosten uit alle talen en natiën en tongen en geslachten voor den troon van God. Is dan Israël niet geweest Gods volk om zijn dienst te be waren en de zaligheid voor de wereld voor te bereiden Gelijk bij de lichttechniek thans de lenzen al beter worden en de wonderen der techniek verbazing wekken, ook door het bekorten van afstanden, door fijn-korrelige fotografische procédé's, zoo is de taalwetenschap verrijkt door veel, dat ons onzen bijbel nader brengt. Nieuw licht is opgegaan over de talen des O T., meer nog over die van het Nieuwe. Het z.g. Koeterwaalsch van de Middelland sche Zee en het Jodengrieksch van de Septuaginta is gebleken een Grieksch, door God opge- eischt voor zijn doel om in de volheid des tijds de tijding van zijn zoon wereldkundig te kunnen maken. Alle wegen waren be reid, ook die van de taal, om te juister tijd het evangelie aan de wereld te kunnen schenken. En het kleine gedoe van schrijvers, die zich wel moesten vergissen, de duizendtallen van afwijkende lezingen, kan men nu gemakkelijk verbeteren door de ontdekking van oude verloren gewaande handschriften en door een metho disch onderzoek, dat den gewijden Griekschen tekst vaster doet staan dan ooit te voren. Wij kunnen vrijwel met wiskundige zekerheid zeggen, hoe de bijbelsche schrij vers hun werk te boek hebben gesteld. De nieuwe vertalingen, die snel achter elkander verschij nen, geven inderdaad een besef van toenadering. Ieder geeft wat hij van den gewijden tekst ver staan heeft op zijn wijze weer maar ze komen al dichter bij el kander en de uitlegging van thans brengt mede, dat de verschil punten zienderoogen verminderen. Uit het Engelsch 29) Hector deed, alsof hjj de uit gestoken hand niet zag. Het speet hem, dat hy ongewapend was. Zoover hij kon zien, waren ze alleen, maar dat beteekenda niet, dat niet plotseling een groep ar beiders te voorschijn zou kunnen springeD. Ik geloof, dat wy verder niets samen te bepraten hebben, lord Purbeck, zei Hector vinnig. In ieder geval weet ik nu, dat u my in uw jacht lokte, om een on aangename onthulling te voor komen, waar u bang voor was. Eo u moet al heel dom zijn, om niet te begrijpen, dat ik liever Daar het strand zwom dan op gesloten te worden in uw zoo genaamde steengroeve, die niets anders is dan een smokkelaarshol. De tergend sarcastische glimlach van den graaf was niet bevorderlijk voor Hector's kalmte Dus spelen we eindelijk open kaart vroeg de edelman op een toon vod gemoedelijken spot. Ja, volkomen open kaart, Bij het werk der bijbelvertaling, waaraan in tientallen jaren ik mijn destijds nog jonge krachten gewijd heb en dat nu door het Ned. Bijbelgenootschap voltooid wordt, heb ik God gedankt voor zooveel wegsmelten van misver stand, voor zooveel onderling verstaan, zoodat men elkander uit één enkel woordje reeds begrijpt en elkaar kan tegemoet komen. Neen, het gevoel van afstand wordt al meer en meer over wonnen. We kunnen van onzen bijbel spreken beter dan ooit te voren, we kunnen dat doen met jonge mannen uit allerlei deelen der wereld, ook met ouderen, uit alle mogelijke kringen. Dit onze is toch geenszins benepen. Nooit vergeet ik de bijbeluurtjes op de zendingsschool, die ik als rector mocht leiden, waar de toe komstige zendelingen ieder in een andere taal hun bijbel vóór zich hadden bij de gemeenschappelijke bespreking. Het waren grooten- deels talen van een rijk, waarde zon niet ondergaat, het gebied van onze koningin Wilhelmina in West en Oost en in het moeder land. Maar er ontbrak niet de vertaling in de moderne talen, noch ook in het Grieksch, de grondtaal. En als wij dan samen arbeidden om te zien, hoe het Grieksch was weergegeven in Europa en moest weergegeven worden in Oost en West. dan dachten we aan een nog grooter rijk, waarin de zon in eeuwigheid niet meer kan ondergaan. Goddank, dat de Bijbel eigen lijk is biblia, bundel van geschrif ten der heilige mannen Gods, die ieder hun stem hebben in het veelstemmig koor. Wat een ze gen, die Godsgetuigen een voor een te hooren uitspreken en hen geheel te leeren verstaan, zoodat we hen in de heerlijkheid daar boven dadelijk moeten herkennen en danken voor den zegen, die ze ons hebben gebracht. Een Paulus is geen Petrus of Johannes, gelukkig niet! Ze praten elkaar niet na, maar sluiten zich zelf standig bij elkander aan ter eere Gods. leder hunner heeft zijn antwoordde Hector heftig. Zon der eenig voorbehoud en geen troefkaart achterhoudend in den vorm van een gehuurden sluip moordenaar met een geweer. Lord Purbeek's toon was een en al koude trots, toen hij antwoordde: Nu ben ik er zeker vao, dat ik u niet begryp, mijnheer Yeld- ham. U zult me een dieDst be wijzen door uw sensationeele toe speling duidelijker ie willen toe lichten. Dat l\jkt me volkomen on- noodig, antwoordde Hector stijt. Na wat hy ondervonden had, veelde hij niets dan verontwaar diging over dit plotselinge vertoon van hooghartige minachting. Hij dacht er geen oogenblik aan, dat hij geheel en al afging op de woorden van zijn onbekenden aanvaller, en een beschuldiging uitsprak, welke hij onmogelijk kon volhouden, zonder het getuigenis van een man, wiens gezicht hy niet gezien had, en wiens naam hij niet kende. Maar de tergend- trotsche houding van lord Purbeck hinderde hem en hij barstte uit Uw onwetendheid op dit punt, myiord, maakt de zaak dan nog erger. Want die beteekeot, dat uw doohter, zender door u •rtoe geïnspireerd te ago, bet plee eigen strijd, zijn eigen bekee- ringsweg, zijn eigen ervaring ge had, maar hun geloof is één. De evangelisten, Marcus, Mattheus, Lucas en Johannes verhalen de zelfde dingen in onderscheiden toonaard. Godlof, wat een winst voor ons geloof, niet om te gaan harmonizeerend en knoeien, maar om daarin te bewonderen een Goddelijke harmonie van hun geloof in Christus. Neen, met geestdrift kunnen wij gewagen en blijven wij des te nadrukke lijker gewagen van onzen bijbel, omdat dit 't boek is van Christus, den redder der wereld. Bij a hun eigenaardigheden willen die schrijvers van niets anders weten dan van Christus Jezus als hun behouder. Zij kunnen getuigen Wij liebben gevonden. Dit moeten wij ook kunnen getuigen, willen wij met recht van onzen bijbel kunnen spreken. En als wij zoo rijk zijn, dan moeten wij de wereld zegenen met den bijbel. Die moet niet van ons alleen zijn, maar van een schare, die niemand tellen kan. Die testamenten bevatten de schoonste erfenis voor een men schenkind, een erfenis, die door verdeeling niet vermindert maar vermeerdert. Het is onze bijbel, daarom zijn wij er aansprakelijk voor. Laat het altijd meer onze bijbel worden en laat dat onze immer meer gelukkige bezitters omvatten, besloot spreker. Motie van graan- en meelhandelaren. De Nederlandsche bond van graan- en meelhandelaren heeft in een te Den Haag gehouden vergadering een motie aangeno men in verband met het voor ontwerp landbouwordeningswet 1937. In deze motie wordt o.m. gezegd, dat de belangen van den handel in agrarische producten ten nauwste betrokken zijn bij de maatregelen, die tot instandhou ding van den landbouw worden genomen heeft bedacht om me gisteravond in de vallei te laten doodschieten, wanneer uw plan om me op te sluiten, eens mocht mislukken. De maD, die op me schoot, vroeg en kreeg gratie, omdat hy handelde op order van lady Madge St. Aldhelm I Een paar seconden drukte het gezicht van lord Purbeck de groot ste verbazing uit. Hij was een zwaar gebouwd man en de hevige emotie, die zyn gelaat purper kleurde, zou gevaarlyk voor hem zelf wordeD. De aderen op zyn voorhoofd werden als koorden. Jy ellendige fielt, riep hy, terwyl hij op Hector toekwam met gebalde vuist, hoe durt jy spreken over Madge Een heldere, jonge stem riep Doe hem geen kwaad, vader, laat mij de zaak ophelderen. De twee mannen keerden zich om en stondeD tegenover een toonbeeld van frissche jeugd Madge in een korten rok en jersey eo blootshoofds. Wel, mijnheer Yeldham, zei lady Madge, ik ben geen moor denares, maar ik zon graag willen weten, op welke gronden u mi daarvoor houdt I —0— dat aan vele bedrijven van handel reeds zeer ernstige schade werd toegebracht door de uit voering van de landbouwcrisiswet 1933 enz. dat het ontbreken van een met den landbouw gelijkwaardige ver tegenwoordiging in de colleges van advies en de met de uitvoe ring belaste organen door den handel wordt gevoeld als een leemte, die noodwendig tot een zijdige oriëntatie en derhalve tot een niet juist afwegen der ver schillende belangen moet leiden dat voornoemd voor-ontwerp landbouwordeningswet de strek king heeft, om naast adviseerende ook uitvoerende en verordenende bevoegdheden toe te kennen aan te vormen bedrijfsorganen, die in overgroote meerderheid zuilen zijn samengesteld uit vertegenwoor digers van land- en tuinbouw organisaties. Van oordeel dat de vrijheid van den handel, als zelfstandige en met den land bouw gelijkwaardige bedrijfstak, zooveel en zoo lang mogelijk dient te worden geëerbiedigd en dat voorzieningen, welke het be lang van den landbouw betreffen, deze vrijheid n,iet mogen aan tasten dat het, indien aan dezen wensch niet kan worden voldaan, in elk geval ondoelmatig en hoogst onbillijk moet worden geacht, dat met betrekking tot zaken, waarbij vitale belangen van den handel zijn betrokken, groote bevoegdheden worden toegekend aan organen, die voor namelijk uit agrarische vertegen woordigers zijn samengesteld dat de organisaties van den handel volkomen in staat en bereid zijn om alle medewerking te verieenen aan de totstandko ming en uitvoering van maatre gelen, die de gemeenschappelijke belangen van landbouw en handel raken dat door een goede samen werking op voet van gelijkheid tusschen vertegenwoordigers van )eide groepen de landbouwbe- angen en de belangen van den handel het best zullen zijn ge diend en het algemeen belang zal worden bevorderd. Spreekt den dringenden wensch uit dat, indien het onverhoopt on vermijdelijk mocht zijn den han del in agrarische producten, naar aanleiding van voor den land bouw noodzakelijke maatregelen, aan bepaalde voorschriften te binden, in elk geval, zoowel bij de uitvoering van de bestaande landbouwcrisiswet 1933 ais bij de totstandkoming en uitvoering van nadere wettelijke voorzieningen ten behoeve van den landbouw, aan de organisaties van den handel in agrarische producten passende invloed zal worden toegekend, waarbij het beginsel van volkomen gelijkberechtigd heid waarachtige toepassing vinde. B Deze motie is ter kennis ge bracht van den raad van minis ters, de leden der Staten-Gene- raal en het college van regee- ringscommissarissen. Eendeneieren en paratypkus. De afdeeling volksgezondheid van het ministerie van sociale zaken schrijft: Nu en dan worden gevallen van paratyphusbesmetting bekend, veroorzaakt door het gebruik van eenden-eieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eenden-eieren te voorkomen, is het noodig voor direct gebruik deze eieren hard te koken (8 minuten) en ze in bakwaren slechts te gebruiken, indien deze hard gebakken worden. Aangeraden wordt daarom eenden-eieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, slagroommengsels e.d., taart- vullingen, consumptie-ijs, zacht gebak, kortomniet voor eet waren, welke niet of onvoldoende verhit worden. Goede maatregel. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft aan de burgemeesters in die provincie HOOFDSTUK XVI. De bekentenis van den Graat. Weet je, wat die man e gezegd heelt vroeg lord Pur beck. Ik heb alleeD maar de laat ste woorden van zijn beschuldiging gehoord, namelyk dat hij veronder stelde, dat ik den een of anderen gebeimzinnigen man gehuurd heb om hem neer te schieten, ant woordde het meisje. Ik kom pas hier, want zouals u zich zult herinneren, ben ik by Martha Calloway bly^en praten, terwyl u mijnheer Yaldham ging op zoeken. L1 mag zich niet zoo boos maken, vader. Ik herhaal, dat ik geen moordenares ben, maar ik vrees toch, dat het mogelyk ia, dat ik in zekeren zin schuld aan het gebeurde heb. Jij hebt misschien uit de grap tegen den een ot anderen heet hoofd gezegd, om hem neer te schieten vroeg lord Purbeck be zorgd. Ik heb niemand gezegd, mijnheer Yeldham neer te schie ten, noch in ernst, noch uit de grap. Wilt u zoo goed zyn te herhalen, wat u tegen vader hebt gezegd, mynheer Yeldham Hector's boesheid wii snel Mn het verdwijnen, nu dit bekoorlijke wezen teD tooneele was versche nen. De open, grijze oogen keken hem met onverschrokken kalmte aan en ofschoon er iets van ver- wyt in haar blik was, las Hecter er toch ook berouwvolle sympathie in. Hij zei niets, over wat hem op bet jacht wedervaren was en ver telde alleeB, wat er gebeurd was in de vallei en wat de man ge zegd had. Lady Madge laisterde ernstig. Haar gezicht weerspiegel de velerlei emotie's. Toen hij zyn verhaal geëindigd had, werd ze bleek en stond op het punt in traDen uit te barsten. Haar stem trilde, toen ze zei U heeft volkomen recht, ena verontwaardigd te zijn, myobeer eldham, Het is allemaal mye schuld, omdat ik gedachteloos heb gepraat tegen een dommen kerel. Het is een harde les voor me geweest, om in het vervolg beter op mjjo woorden te letten. De man, die op u geschoten heeft, is Jem Carter. B-ssie's vrjjer, riep Hector, Ja, u znlt al wel weten, dat h<T arme k nd op de mei-st raadsel achtige manier ia verdwenen, (Wwdt ▼emlfd), AXELSCHE I elef. 56. - Postrek AD7A.I

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1