Landbouw. Gemengd Nieuws. Geen straatrcelame. De minister van Justitie heef' aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven een circulaire ge zonden, waaraan het volgendt wordt ontleend In verband met de a.s. ver kiezingen voor de Tweede Kamer kan worden verwacht, dat on rechtmatig gebruik zal worde' gemaakt van de openbare wegen en straten, van gebouwen, schut tingen en andere voorwerpen aa- die wegen en straten gelegen, voor het in het openbaar propa- geeren van politeke leuzen, het geen in het belang van de open bare orde ongewenscht is te ach ten. Naast de in politie-verordenir- gen voorkomende verbodsbepa lingen tegen dit euvel, komt het den minister gewenscht voor, de aandacht nog eens te vestigen op twee artikelen uit het wetboek van strafrecht, die ten deze toe passing Zouden kunnen vinden, t.w. de artikelen 320 (z g. zaak beschadiging) en 424 (straatschen derij). Het is gewenscht, dat krachtig wordt opgetreden tegen de over treders van genoemde bepalingen, zoo noodig met inbeslagneming van de door hen terzake gebruikte voorwerpen. Gered. Er bestond tot heden onzeker heid over het lot der Nederland- sche bemanning van de „Andra", het stoomschip, dat munitie ver voerde voor de roode Spaansche regeering en door een natio ïalis- tischen kruiser in den grond is geboord, totdat de Telegraaf de niet officieel bevestigde mededee- ling deed, dat de officieren van de Andra" door de nationalisten zouden zijn terechtgesteld en dat de overige bemanning in een con centratiekamp te Salamanca waren opgesloten. Zooals men weet, bevonden zich o.m. aan boord de eerste officier P. Gazan uit Middelburg en de derde machinist A. J. de Bie uit Teteringen. Woensdag meldde de regee- ringspersdienst, dat van H.M.'s gezantschap te Lissabon op het departement van buitenlandsche zaken de mededeeling ontvangen is, dat de Nederlandsche beman ning van het s.s. Andra is vrij gelaten en naar huis gezonden. Bij het departement van buiten landsche zaken wordt aangeno men, dat de geheele bemanning, officieren incluis, naar Nederland terugkeert. Mr. G. Deketh f Mr. G. Deke h, burgemeester van Soest, dia bij den intocht van het Prinselijke paar, vorige week Donderdag, ongesteld was geworden, is Maandagnacht over leden. Volgens de voorgeschreven aangifte aan de postkantoren, waren op 31 Maart j.l. 629.618 personen in ons land in het bezit van een radio-ontvangtoestel, ter wijl het aantal aangeslotenen aan een radio-centrale op dien datum 361 926 bedroeg. De Z L. M. Wij ontleenen het volgende aan het kort verslag van de vergade ring van het Dagelijksch Bestuur van de Zeeuwsche Laudbouw- Maatschappij, gehouden op Dins dag 20 April 1937 te Goes, onder leiding van dhr. mr. P. Dieleman, algemeen voorzitter De volgende onderwerpen kwa men om. in bespreking: Prijs consumptieaardappelen. Niettegenstaande de helfing van f 30 per H.A. en de vastgestelde denaturatietoeslagen, was de prijs in het bijzonder van de betere consumptie-aardappelen van oogst 1936 zoo laag, dat de productie kosten veelal niet werden bereikt. Het Dag. Bestuur besloot daar om pogingen in het werktestel len om vcor 1937 den toeslag verhoogd te krijgen en deze op 1 September te doen ingaan. Dit zou vooral ten goede komen aan de minder financiëel krachtige landbouwers, die veelal genood zaakt zijn hun aardappelen direct te verkoopen. Rundvleesch. Er was voorgesteld, om over te aan tot vermindering van de crisisheffing op rundvleesch. Blijkbaar zijn de kosten van afslachting thans gecompenseerd, zoodat voortzetting der heffing slechts gemotiveerd zou zijn, in dien de veehouderij hierdoor een bétere productenprijs verkreeg. Het Dag Bestuur is van oordeel, dat niet alleen deze crisisheffing, doch evenzeer de accijns op het rundvleesch, alsmede de hooge tteurloonen oorzaak zijn van de hooge detailprijs, zoodat het over weging verdient deze beide laatste eveneens te verlagen. Hierdoor zou ongetwijfeld de consumptie van rundvleesch in aanzienlijke mate worden bevorderd. Tarwerichtprijs. Het Dag. Be stuur acht het onjuist dat, terwijl de richtprijs der tarwe onvol doende is om de kostprijs te dekken, belangrijke bedragendoor middel van de tarweregeling in hat Landbouwcrisisfonds vloeien, die bestemd zijn voor de steun verlening aan de tuinbouw, vis- scherij, kleine boeren, etc. De hooge prijs, welke thans vnor tarwe op de vrije markt wordt betaald, moet naar de mee ning van het Dag. Bestuur geen aanleiding zijn om de geheele tarweregeling af te schaffen. Niet alleen is het prijsverloop van tarwe voor de toekomst nog altijd onzeker-, doch bovendien zou dan het maal - en menggebod verdwijnen, wat in hooge mate te betreuren zou zijn, omdat slechts door een verplichting de Nederlandsche meelfabrieken een groote hoeveelheid inlandsche tarwe zullen blijven verwerken. Het Dag. Best. is dan ook van oordeel, dat het maal- en meng gebod niet moet worden afge schaft, doch dat de verhoogde tarweprijs op de wereldmarkt een gereede aanleiding is om de tarwe richtprijs, die voor oogst 1937 op f 9,25 per 100 K G. is vastgesteld, te verhoogen tot f 10 per 100 K.G opdat ook de tarweverbouwer de voordeelen van de prijsstijging der tarwe op de wereldmarkt deel achtig kan worden. Besloten werd het Landbouw- Comité te verzoeker, er bij den minister op aan te dringen, dat de richtprijs der tarwe voor oogst 1937 in bovenbedoelden zin wordt verhoogd. Inlevering tarwe aan de G.T.Z. Van het bestuur der- kringen Schouwen en Duiveland, Axel en Hulst was een schrijven ingeko men, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat de inlevering van tarwe door de tarwetelers aan de G T Z. volgens het tegen woordige stelsel vele bezwaren meebrengt, nu vele pakhuishou ders hun inname hebben moeten stopzetten in verband met het bereiken van hun toewijzing, met het gevolg, dat vele tarwehouders, indien zij hun tarwe willen af leveren, genoodzaakt zijn deze over groote afstanden te vervoeren wat meerdere kosten meebrengt, terwijl men daarnaast niet meer vrij is, aan welke pakhuishouders men zijn tarwe wil afleveren. Besloten werd aan het bestuur van de G.T.Z. een schrijven te richten, waarin zal worden ver zocht den tarwehouders, die thans nog tarwe hebben, vrij te laten aan wien zij wenschen te leveren en voor den oogst 1937 een zoo danige regeling te tn ffen, dat aan de genoemde bezwaren zooveel mogelijk wordt tegemoet gekomen. U.C.Z. regeling lijnzaad. In gevolge besluit van de vorige vergadering heeft het D. B aan den Nederl. Alg. Keuringsdienst verzocht voor 1937 de U C.Z. regeling voor lijnzaad af te schaf fen. Hierover is door de N.A K. een prae-advies uitgebracht waar in wordt opgemerkt dat bij de standkoming van de U C.Z. re geling, die genomen werd op grond van de Fransche maat regelen, is uitgegaan van de ver onderstelling, dat binnen enkele jaren uitsluitend N A.K. zaad zou worden geëxporteerd. Aangezien de Fransche kooper het duurdere N.A K, zaad niet wenscht te betalen, zou bij toe passing van de Landbouwuitvoer- wet (dan zou alleen N.A.K. zaad mogen worden uitgevoerd) de Fransche kooper voornamélijk Belgisch zaad aankoopen en van het Nederl. zaad vervreemden. Hoewel de .regeling derhalve langer duurt dan verwacht is, gaat het thans in de goede rich ting, omdat door de samenwer king met een belangrijke groep van exporteurs er meer propa ganda wordt gemaakt van het N.A.K. zaad. De N A K. heeft derhalve be sloten om de bestaande regeling ook in 1937 te handhaven. De Z.L.M. kon zich met deze zienswijze niet vereenigen en be sloot nogmaals aan tediingenop geleidelijke afschaffing van ue U C.Z. regeling. Vermogensbelasting. Op voor stel van den Kring Axel werd besloten het Landbouw-Comité te verzoeken in samenwerking met de andere landbouworgani saties pogingen aan te wenden om te komen tot een wetswijzi ging, waardoor de taxatie van de gronden voor de vermogensbe lasting niet meer zal plaats heb ben naar de verkoopwaarde, doch naar de gebruikswaarde der gronden. Steun voor suikerbleten Bij Crisissteunbeschikking is o.a. bepaald, dat steun zal worden verleend aan fabrieken op een hoeveelheid op suiker verwerkte suikerbieten van den oogst 1937 van ten hoogste 1.560.684.000 kg. tot een zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor garantiebieten aan daarvoor in aanmerking ko mende telers f 10,25 per 1000 kg. netto zal kunnen worden uit betaald. AXEL, 23 April 1937. De Emma-bloem-collecte, uit gaande van het Groene Kruis alhier en, zooals men weet, strek kende tot bestrijding van de t.b.c.- ziekte, is hier j.l. Zaterdag onder zeer ongunstige weersgesteldheid gehouden, zoodat men wel mede lijden mocht krijgen met de jeug dige medewerksters, die in den regen hun bloempje en busje aanboden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de opbrengst teleurstelde en slechts f 121,09 opleverd.e We ontvingen dit resulaat tijdig van den voorzitter van „Het Gr. Kruis", den heer A. E. C. Kruysse, doch tot onzen spijt was het bericht in het ongerede geraakt, zoodat we het eerst nu konden plaatsen. V.V.V -nieuws. Naar men ons mededeelt be loven de 2e en 3e Pinksterdag voor Axel en omgeving weer bij zonder aantrekkelijk te worden. Zooals bekend, is het de V.V.V. alhier, die daarvoor de noodige maatregelen neemt en althans het bestuur en zoo wordt reeds nu voorloopig een pro gramma aangekondigd, dat at- tractioneei is. 2e Pinksterdag heeft men weer de Djiguiten-kozakken geënga geerd, die buitengewone voor stellingen zullen geven, verdeeld in onderscheidene onderdeelen. Met Pinkster-drie wacht ons een baankoers, waarvoor de toe stemming eerstdaags verwacht wordt. Zij zal bestaan in „de ronde van Axel", over een lengtè van 100 K.M. En tot slot zullen de Neuzen- sche „Bravo"-jongens des avonds een groot volksconcert geven. Een en ander zal natuurlijk nog nader worden uiteengezet in officiëele programma's, plakbil- jetten en advertenties. Na deze ruime verspreiding is dus te wachten, dat weer honderden uit de omliggende plaatsen ons stadje binnenstroomen alsde ba rometer maar meewerkt. Mej. G Ysebaert Ad. alhier behaalde deze week het diploma na met goed gevolg deel te hebben genomen aan een cursus voor dameskapper. Gisterenavond werd alhier door oud-minister Van Dijk een verkiezingsrede gehoudtn voor de anti-rev. kiesvereeniging. Luchtvaart. Te Terneuzen is Dinidagavond weer een propagandavergadering gehouden, uitgaande van de Z. Vereeniging voor Luchtvaart, on der leiding van burgemeester mr. P. Teilegen, die de aanwezigen verwelkomde. In zijn inleidend woord besprak hij het belang van en het streven naar een luchtlijn voor Zeeuwsch Vlaanderen, die veel verbetering zou kunnen brengen in het verkeer naar de overige provinciën. Maar daarvoor is eerst noodig een vliegveld en dit brengt groote kosten mee. Hierna trad op dhr. Van Ginkel, propagandist van de K.L.M die aan de hand van lichtbeelden het K L M.-bedrijf beschreef. Spr. ziet ook met een vaste luchtlijn meer toekomst voor Zeeuwsch Vlaan deren, al is het, dat er nog heel wat gebeuren moet, eer zoo'n lucht- verbinding er is. Maar de handel, die tijdig op de markten in het centrum des lands wil zijn, heeft er zeker behoefte aan, dat men in een paar uur te Rotterdam is. Het is alleen de vraag, of zoo'n exploitatie rendeerend kan zijn. Als dit be vestigd wordt, zal de luchtlijn er spoedig zijn. Tenslotte werden de modellen bezichtigd van zweefvliegtuigen, die zeer bezienswaardig bleken. Ze waren gemaakt onder leiding van dhr. J. Oüjslager, die daarvoor hulde werd gebracht door mr. Tellegen. Dhr. Olijslager werkt daaraan met hart en ziel, gesteund door de animo van de jeugd- luchtvaartclub, waarin hij de leiding heeft. Bij gunstig weer zal een vlieg- demonstratie worden gegeven met de vervaardigde modellen. Scheepsbrand. Eenige personen, die zich gis teravond op de Scheldekade te Terneuzen bevonden, ontwaarden over de Schelde in de richting Hoek van Baarland hoog oplaaien de vlammen. Het vermoeden, dat brand was ontstaan aan boord van een schip, werd bewaarheid, toen later een sleepboot binnenliep, welke rap porteerde, dat er een sleepschip in brand stond. Onmiddellijk voeren een 5-tal sleepbooten voor het verleenen van assistentie uit. Nabij 't schip gekomen bleek, dat de roef en het achteronder geheel uitgebrand waren van het Belgische sleep schip de San Antonio, die geladen was met kolen en op weg van Antwerpen naar Terneuzen. Zij maakte deel uit van een sleep van twee schepen, welke getrok ken werden door de Nederland sche sleepboot Rival. Toen men aan boord van de sleepboot be merkte, dat er brand was uit gebroken op de San Antonio, is men ijlings ten anker gekomen, waarna de eigen sleepboot hulp verleende. Aan bluschen viel niet te denken. Toch pakten de schip per en zijn knecht flink aan en met behulp van emmers water slaagden zij erin den vuurhaard te beperken, tot er later hulp kwam van twee sleepbooten. De brand werd ook te Walsoor den opgemerkt. Bij kon. besluit van 19 April is aan den heer D. H.van Zuyen op zijn verzoek, met ingang van 26 April, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Breskens, met dankbetuiging voor de langdurige diensten doorhem in die betrekking bewezen. De wet op hot afbetalingsbedrjjf Mededeeling van de K v.K. Gelijk bekend, is onlangs in werking getreden de wet op het afbetalingsbedrijf van 23 April '36 (S. 605), krachtens welke een vergunning noodig is voor het colporteeren met zaken op afbe taling en voor het uitoefenen van den kleinverkoop op afbetaling van zaken, waarvan de geheele koopprijs een bedrag van f 50 niet te boven gaat. Dergelijke vergunningen zullen worden afgegeven door de Kamer van Koophandel en Fabrieken van de woonplaats, c.q. plaats van vestiging van den aanvrager. De betrokken Kamer van Koophandel weigert de vergunning slechts, indien op grond van de persoon lijke eigenschappen of gedragin gen van den aanvrager misbruiken ten nadeele van de koopers zijn te vreezen. Een eenmaal verleende vergunning kan door de Kamer van Koophandel worden ingetrok ken, indien omstandigheden zich voordoen of feiten bekend worden, op grond waarvar, zoo zij zich vóór de aanvrage hadden voor gedaan of bekend waren geweest, de vergunning zou zijn geweigerd. Van de zijde der kamers van Koophandel wordt er op gewezen, dat derhalve uit het bezit van een vergunning als bovenbedoeld slechts blijkt, dat der Kamer ten tijde van het verleenen van de vergunning geen feiten bekend waren, welke het noodzakelijk deden voorkomen de vergunning te weigeren. De Kamers van Koophandel zijn dan ook in geen enkel opzicht verantwoordelijk voor de daden van de afbetalingscolporteuis of de kleinverkoopers op afbetaling, noch voor de hoedanigheid van de goederen, met welke zij col porteeren, of welke zij verkoopen. Tot zoover luidt het bericht, waarvoor men ons plaatsing ver zocht. Ten opzichte van de ver antwoordelijkheid zou het ons intusschen wel gewenscht voor komen, dat indien een vergunning als bovenbedoeld wordt gevraagd, dit wordt gepubliceerd in de kran ten, zooals dit bijvoorbeeld van gemeentewege bij aanvragen voor vergunning de veiligheidswet be treffende. Er zou dan, indien noo dig, tegen bepaalde personen gewaarschuwd kunnen worden. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een boodschaptasch. P. C. Deij, Buitenweg 82 Een naafdop van een autoband (Ford). J. Platteeuw, Weststraat. Predikbeurten te Axel. Voorm. 9Vi ure Ds. van Oeverea Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. Natr. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 Verz feei-ingsmaatschsppjj opgelicht. De politie te Zwijndrecht heeft drie agenten van een verzeke- ringHmaa'schappij gearresteerd, die ervan verdacht worden deze onderneming op geraffineerde wijze te hebben opgelicht voor een bedrag van minstens elf dui zend guldeü. Zij speelden dit klaar door valscbe overljjdensacten op te stellen van lieden, die niet meer in staat waren hun verzekerings premie te betalen en deswege hun polis hadden ingeleverd. Na het opzeggen der verzekeringen betaalden de 3genten de premie nog eenigen tijd aan de maat schappij, waarna z(j deze in ken nis steld»n van het overlijden van hun cliëuten, om vervolgens de verzekeringssom te incasseeren. De oplichters slaagden er in blanco overlfjdensacten te be- maentigen en in ruim vyftig ge vallen hebben zy hun doel weten te bereiken, totdat z\j tegen de lamp liepen. De verdachten Th v. p. uit Zwijndrecht, I. L uit Rjjsoord en M. S. uit Dordrecht, zijn in het huis van bewaring opgesloten, Baldadigheid. De politie te Apeldoorn heelt tegen eenige jongens van 15 jaar wegens ergerlijke baldadigheid proces-verbaal opgemaakt. Zfj hadden n.l. een jongen van hun leettyd voor een aansnellenden trein geduwd en hem tot op het laatste oogenblik tusschen de rails gehouden, zoodat de ma chinist den trein had moeten laten stoppen» ZONDAG 25 APRIL 1937. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2