eiillif tri 44J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan d eren. Bij de Marmergroeven No. 6. DINSDAG 20 APRIL 1937. 53* Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het fascisme kalmeert. De Duitsche en Italiaansche bladen geven gelijk te ver wachten viel blijken van nij dige teleurstelling over den uit slag der tusschentijdsche verkie zing te Brussel gehouden. De nederlaag van Degrelle is voor de dictaturen van Berlijn en Rome een onaangename zaak. Degrelle kan als leerling van Mussolini en Hitier gelden. Hij hoopte er een Belgische variatie van te kunnen vertoonen ten genoege zijner leer meesters. Maar nu ziet het er tamelijk bedroevend voor hem uit. De geforceerde verkiezing was een misstap, welke maar al te duidelijk heeft bewezen, dat wat in Italië en Duitschland ge lukte, in België heel wat minder kans van slagen heeft. De teleurstelling te Rome en Berlijn is te begrijpelijker, nade- maal het den beiden fascistischen dictaturen de laatste maanden zooveel tegenloopt. Duitschland ziet zijn .vriendschap" met Polen wegkwijneneen alleszins na tuurlijk politiek proces overigens, aangezien deze vriendschap een volslagen kunstmatig en voos product van Hitler's opportunisme was. Het ziet verder, dat de verbetering der betrekkingen met den kleinen broer Oostenrijk meei fantasie dan werkelijkheid moet heeten en dat Von Schuschnigg zich de nazi's nog steeds met gemak van het lijf weet te houden. Het ziet tenslotte, dat de politieke ontwikkeling in Hongarije sinds den dood van Gömbös voor het Derde Rijk niet bepaald rijk aan beloften is. Italië heeft nog aanhoudend met zeer groote moeilijkheden in Abes synië te kampen, een weliswaar tamelijk normaal koloniaal ver schijnsel doch voor een land, dat financiëel min of meer op apegapen ligt, beteekent. dit een last, waaraan het zich wel eens zou kunnen vertillen. Aan het vruchten-plukken in den tuin van zijn Afrikaansch avontuur is de Duce in elk geval nog lang niet toe. Italië geeft verder blijken van een merkwaardige moeheid op het gebied van den bewape ningswedloop. De onlangs ge publiceerde oorlogsbegrooting bleef ver bij de in het buitenland gekoesterde vrees ten achter. Men had verwacht, dat nu Enge land zulke astronomische bedra gen voor zijn bewapening uitgeeft Italië zijn begrootipg opnieuw belangrijk zou opschroeven. Dat is geducht meegevallen. Musso lini ziet blijkbaar geen kans uit het geknechte Italiaansche volk nog meer belastingpenningen te persen. Voor beide landen, Duitschland en Italië, is het ergste echter, wat het strijdtooneel in Spanje te aan schouwen heeft gegeven. De hulptroepen, welke ze generaal Franco deden toekomen, prestee- ren op geen stukken na, wat men er van meende te moeten ver wachten, en hun technische wa penen, tot de modernste bom bardementsvliegtuigen en jagers toe, wegen lang niet op tegen de onbeproefde faam, welke er van verspreid was. Het militair pres tige van de beide landen heeft hierdoor verschrikkelijk geleden, terwijl omgekeerd, dat van Frank rijk en Sovjet-Rusland (de beide landen, wier manschappen en materiaal aan den kant der Spaan- sche regeering aan de praktijk der moderne oorlogvoering wor den getoetst) evenredig in aan zien toenam. De wereld heeft zich geruimen tijd door de groote woorden uit Berlijn en Rome laten over schreeuwen. Vrees vóór de mi litaire capaciteiten der beide lan den speelde daarbij een voorname rol. Dat zou nu wel eens uit kunnen zijn. Het verlies van militair prestige gaat gepaard met een even groot verlies aan poli tiek prestige. Het rustige maar vastberaden optreden van de Engelsche regeering den laatsten tijd heeft Mussolini en Hitier reeds een toontje lager doen zingen. In de Duitsche pers gaan stemmen op, welke een bedekte waarschuwing tegen een eventuëele voortzetting van het Spaansche avontuur inhouden, ook aan het adres van Italië. Men begint blijkbaar in het fascistische kamp te beseffen, dat de voortdurende aanvallen op de „democratie" een soort verhar dingsproces van de democratische ideeën in het leven heeft geroe pen, geheel in tegenspraak met wat men wilde. Wellicht droom den Mussolini en Hitier eenigen tijd, dat Europa zich op den duur wel zou gaan voegen naar hun wenschen, dat de onderdrukking, welke nu in twee groote landen heerscht, het lot van een geheel werelddeel zou worden. Wat er den laatsten tijd geschiedde, is geschikt geweest hen uit dien droom te helpen, zooals de feiten blijkbaar reeds aantoonen. Yoor groote gezinnen. De Italiaansche ministerraad heeft besloten 500.000 lire sub sidie te geven aan de fascistische vereeniging van groote gezinnen. Er zullen voorts huwelijks- en geboorteleeningen worden ver strekt. Deze leeningen, voor jongelieden niet ouder dan 26 jaar, bedragen van 1000 tot 3000 lire. Na een jaar moet het echt paar beginnen met terug te be talen, maar als er een kind ge boren wordt, gaat er 10 procent af, voor het tweede kind 20 pro cent, het derde 30 en het vierde' 40 procent. Ook besloot men tot een verdere belastingverlaging van groote gezinnen, o a. een ver laging of in zekere gevallen zelfs een kwijtschelding van het school geld voor de kinderen. Ambtenaren krijgen het voor recht, dat zij bij de geboorte van een kind reeds dadelijk in het genot worden gesteld van de eerstkomende salarisverhooging, waarop zij recht zouden hebben. Voorts wordt de leeftijd tot welke men naar een staatsbetrekking solliciteeren kan, voor gehuwden met twee jaar verhoogd, en met telkens nog een jaar voor elk kind. De verplichting van een bruid schat voor officieren is opgeheven. Talrijke gezinnen krijgen voor keur bij de toepassing van goed- koope woningen. Vrouwelijke ambtenaren krijgen, als zij een kind verwachten, recht op verlof. In ieder geval moet haar plaats opengehouden worden. Ten slotte wordt voor alle ar beiders, die niet in dienst zijnde van den staat of een staatsinstel ling, een familietoelage ingevoerd, welke geleidelijk stijgt met het kindertal. De Spaansche bnrgeronrlog. In den sector van El Pardo heeft de oorlog dertig minuten stilgestaan. Een wapenstilstand van een half uur om de dooden van het slagveld te begraven en de gewonden achter de linies te brengen. Een half uur is het Niemands land het tooneel geweest van een wonderlijk schouwspel. Nauwe lijks was tusschen de beide plaat selijke bevelhebbers overeenge komen, dat de strijd voor enkele oogenblikken gestaakt zou wor den, of de mannen van Miaja en Franco sprongen uit hun loop graven te voorschijn er ratelde ditmaal aan de andere zijde geen mitrailleur om hen neer te maaien en er werden geen handgranaten en dynamietpatronen geworpen om de ratelende mitrailleurs tot zwijgen te brengen. Er werden geen schoten uitge wisseld, doch slechts sigaretten en terwijl de mannen van het Roode Kruis hun droeven plicht vervulden, bespraken de verbit terde vijanden van zooeven de kansen van den oorlog. Je vecht voor een verkeerde zaak, trachtte een militie-soldaat een officier van Franco te over tuigen. „Ieder van ons vecht voor de zaak, die hij de beste denkt", antwoordde de otficier. Dan worden de militaire kansen besproken. De nationalisten ver klaren, dat de artilleristen van de regeering aan de rechtsche linies zware verliezen toebrengen. „Is bij jullie iemand uit Avilla vraagt eensklaps een soldaat van Miaja. Er klinken vijf, zes ant- .VERBODEN TE ROOKEN MENEER. ZELFS R'JPE TABAK'" woorden. De republikeinen in- formeeren naar den toestand in hun geboorteplaatsen, wanneer de burgerkrijg die in handen van de witten bracht, de nationalisten vragen nieuws uit het regeerings- gebied. Ik heb familie in Madrid, zegt de soldaat van Franco, zij wonen in die en die straat. Weet iemand hoe ze het maken Er is aan den anderen kant een militie-man, die twee straten ver der gewoond heeft en zijn tegen stander de verzekering geeft, dat de familie in leven is en in goe den welstand verkeert. Elders hebben twee broers el kander gevonden. Zij zijn negen maanden lang door het onver biddelijke Niemandsland geschei den geweest. Nu klinken hun stemmen over het veld. Dan hebben de Roode-Kruis- soldaten hun plicht gedaan. Na precies dertig minuten worden weer korte bevelen gegeven. De mannen nemen haastig afscheid, want men kan den oorlog niet laten wachten. Zij verschansen zich weer in hun loopgraven. Er valt een schot. Het eerste van den nieuwen oorlog. Madrid gebombardeerd. De houwitsers der opstandelin gen hebben Zondag een hevig bom bardement op Madrid geopend. Uit het Engelsch 27) Neem u den kijker en kijk maar eens, of u de kust kunt ontdekken. Ze is voor mijn oog nog te ver Hector nam den kijker en stelde hem in op de kust. Dat is een buitengewoon goede kijker, zei hij. terwijl hij hem weer teruggaf, Ik kon niet alleen de pier zien, maar ook de opening in de rats boven de baai. We zijn ongeveer twaalf mql van de kust en zulien met een uur aan de pier zijn, We zouden daar met een half uur geweest sijn, als u daarnet geen bevel bad gegeven langzamer te vareD, waagde Hector te zeggeB. De graaf keek hem aan, maar gaf geen verderen uitleg. En wat betreft .de opening in de tots, ik zou graag daar landen, want dat is de kortste weg naar de Abbey. We hebben daar een mand aan den elevator. Als u lust hebt, kunt u dan meteen eens een kijltjj nemen in de groeven. Heel vriendelijk van u, mylord, antwoordde Hector. Ik had de hoop al opgegeven ooit toegelaten te worden op dat verboden terrein. Hector dacht er Inmiddels geen oogenblik aan, om aan deze uitnoo digmg gehoor te geven. Hij verwon derde zich erover, hoe zeik een ge kiepen nan alt zijn gaathetr, zot ontijdig den valstrik kon toonen, die voor hem gespannen was. HQ kon het zich alleen verklaren uit een verlangen om geweld te vermijden, bij het over brengen van hun gevangenen naar den onderaardschen kerker. Van het stand punt van lord Purbeck zou het pret tiger zijn de rol van gastheer te kun nen blijven spelen, tot Hector veilig en wel binnen de groeven zou zijn, waar hij kon worden vastgehouden, zonder dat het scheepsvolk er iets van merkte en uit welker kerker men hem zou ontslaan, waarschijnlijk op dezelfde wijze, waarop zij het den IerCassidy hadden gedaan. Dit was dus het resultaat van zijn sentimentele dwaas heden, om den vader van Madge S'. Aldhelm te ontzien. En niemand zou er in nagen om zijn spoor terug te vinden. Het plan zat prachtig in et- kaar. Wolken kwamen in het Westen op zetten en verhaastten het vallen van de duisternis. Gaan we over de pier loopen of in een van de trollies? vroeg Hector, schijnbaar argeloos, zoo goed mogelijk zijn intense spanning verOergend. De trollies zijn niet al te schoon, ik loon rnees'ai was het antwoord. De .Meermin" lag aan de pier en de loopbrug werd neergelaten. Het was nu pikdonker, zelfs de rots was nauwelijks zichtbaar vanaf het dek van het jach', maar de gelige schijn van een lantaarn was zichtbaar in de rots opening. Nu, Yeldham, voorzichtig, volg ml] maar, zei de graaf. Het is vloed en een misstap beteekem kopje onder. Ofschoon het misschien min der erg zon zijn dan een val op de rotien, Hector dankte den hemel dat het vloed was. Voorzichtig daalde hij af langs de loopplank zonder leuning, achter den graaf. Hij merkte, dat ka pitein Bannister achter hem liep. Op de pter stond een lij trollies, zoodat ze achter elkaar moesten loopen, maar toen ze de trollies voorbij waren, bleef de kapitein achter Hector loopen. Om mij den weg af te snijden, als ik het jacht mocht verkiezen boven de groevep, dacht Hector, terwijl hij trachtte in de dikke duisternis iets te onderscheiden. Eindelijk gelukte het hem «en groep van drie mannen te ontdekken, die aan het einde van de pier stonden. Zonder twijfel om, zoo n todig, de behulpzame hand Ie bieden. Hij keek neer op het donkere klotsende water, Op dit punt was nog water genoeg, maar een paar pas verder zou het te ondiep zijn om te kunnen dui ken. Het was nu tijd om te handelen en hij waagde den sprong. Na enkele seconden keek hl] omhoog en zag de vale omtrekken van twee ge stalten op de pier. 'i Spijt me, u te moeten verlaten, lord Purbeck, riep hij, maar ik geef de voorkeur aan dezen weg. Dank voor de prettige tocht. De graaf en zQn kapitein fluisterden. Hector zwom naar land en uit- siekend zwemmer als hij was be reikte hij spoedig de kust. De plaats, welke hQ voor zijn landing had uit gekozen, was het punt, waar de vallei- weg op het strand uitkwam een punt, zoo dicht mogelijk bij Martha Callo way's huisje. Hg stak het smalle stukje strand over en rende de vallei in. Vijftig meter ongeveer van het tuinhekje af, hoorde hg het geluid van een geweerschat en een kogel suisde iangs zgn hoofd. Hg was niet ge troffen en een oogenblik later drukte zgn knie op de borst van den man, die geschoten had uit de hooge varens aan den kant van den weg. Om Godswil, worg me niet, hpgde de man. Lady Madge zei, dat u neergeschoten moest wordeB, daarom probeerde ik het te doen, HOOFDSTUK XV. „Ik ben geen moordenares". Hector het den man opsiaan, zonder hem los te laten De onverwachte bekentenis had hem getroffen, alsof hg door een kogel gewond was. Eea oogenblik maakte deze ontstellende mededeeling het hem onmoaelqk zgn volle kracht te gebruiken. Zgn eerste gedachte was, dat deze poging tot moord onbekend moest bigven - ter- wille van het meisje, dat onmogeigk de draagwgdte van datgene, waartoe «q den man had aangezet, begrepen kon hebben. Er bestond natuurigk een mogeigkheid, dat de kerel loog, maar dat zou hem niet weerhouden de be schuldiging vol te houden ais hg aan de justitie was overgeieverd. Je houdt vol, dat lady Midge S Aidhelm je gezegd heeft op mg te schieten vroeg Hector. Dat zweer ik voor den rech ter als het moet. Hector bukte zich en met zgn vrge hana pakte nq het geweer op, dat aan de hand van den man ontvallen was. Hg opende den grendel, haalde er een ongebruikte patroon uit, gooide toen het wapen weg en doorzocht de zakken van den man. Toen liet hg hem los, Ik zou je aanraden te maken dat je weg komt, vaar ik v«e gedachten MEMEIJERs STER TABAK VAN 5 TOT 15 CT. P. HALF OW verander, zei hg streng. Ais de politie gewaarscnuwd wordt, tg het atieen je eigen schuld. Je houdt ja mond, versta je Geeft u me dan niet aan sta melde een stem uit het duister. Neen, maar als je zooiets weer probeert, draai ik je den nek om. Toen de gedaante in het duister verdwenen was, vervolgde Hector zqn weg. Pas toen hg her tuinhekje be- ikikte, was hg voldoende hersteld van den schok om te bedenken, dat hg niet eens den naam had gevraagd van zqn aanrander, wat ongetwqfeld ver standiger zou zqn geweest, eensdeels uit voorzorg tegen een volgenden aanval, anderdeels als bewgsmaieriaal voor hel geval dar hq zou besluiten lady Madge ter verantwoording te roepen. Op het geluld van voetstappen in de gang kwam Martha uit de keuken rennen, bleek en brschreid. O, meneer Hector, riep ze, ik dacht, dat Btssie teruggekomen waz. Neen, ik ben het, zei hg op gewekt. Toen hg het verdriet op het gezicht van Mirtha opmerkte, zei hq Er is toen niets met Bcssit Martha legde baar vinger op haar lippen en maakte een veelbeteekenende beweging naar de gesloten deur van Mjpleton's kamer. H-cior volgde haar naar zgn eigen kamer en daar stoiite de arme vrouw haar hart uit. In verwarde zinnen vertelde ze hem van de vermiste kleedmgstukken, die wezen op een vrqwillige vlucht en ook van ae onbewezen vermoedens, die Budge koesterde tegen Mipleton. (Wutöt vervolgd;.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1