Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. We mogen dan ook met er kentelijkheid denken aan degenen, die het bedrijf beheeren en be sturen en daaraan zoodanige leiding geven, dat men het hoofd boven water kan houden, waar andere gasbedrijven met veel grootere tekorten hebben te kam pen. Dit dan ter eere van het zil veren jubileum, dat onopgemerkt aan ons stedelijk bestuur is voor bijgegaan. De Koningin naar Het Loo. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin, om Zaterdag in den loop van den dag het Huis ten Bosch te verlaten, om voor het zomerverblijf het paleis Het Loo te betrekken. Het Prinselijk Paar tkois. Woensdag heeft het Prinselijk Paar de gemeente Baarn bezocht en is daar feestelijk ontvangen en met bloemen beladen. Donderdag werd Soest bezocht en eveneens was het daar feest. In een met 4 paarden bespannen rijtuig reed het Paar door het versierde dorp, luide toegejuicht door duizenden, in matigen gang naar het raadhuis. De stafmuziek zette het Wil helmus in, dat door alle aan wezigen werd medegezongen. Nadat het eerste couplet beëindigd was, werd het jonge paar begroet door den burgemeester van Soest, en kreeg diens dochter gelegen heid, namens het gemeentebestuui H.K.H. een bloemenhulde aan te bieden. Na dat oponthoud vervolgde het jonge paar zijn weg langs de prachtige versieringen terug naar het paleis. Helaas had een incident plaats, daar de burgemeester, toen hij ziji rede had uitgesproken, wegens hartzwakte ineen zeeg. Gemeld wordt, dat het prinselijk paar voornemens is Zaterdag a.s. naar Reckenwalde te vertrekken, teneinde een bezoek van eenigt dagen te brengen aan de moeder van Prins Bernhard, wier gezond heid nog steeds te wenschen overlaat. De belasting op auto's. Volgens het jaarverslag van de K.N A C., drukt op eiken auto, die in ons land rijdt, een jaar- lijksche belasting van f450, het geen zeker driemaal zoo hoog is, als 5 jaar geleden. Geen wondei is dan ook, dat een achteruitgang in de ontwikkeling van het auto mobilisme hier te lande geconsta teerd wordt. Er zal dan ook worden voortgegaan met de po gingen om het motorverkeer van den hoogen belastingdruk te ver lichten. Candldateu Tweede Knmer. Op de candidatenlijst van d> Herv. Geref. Staatspartij voor de Tweede Kamerverkiezingen ko men de volgende namen voor 1. Ds. C. A. Lingbeek, Voort huizen 2. Ds. K. H. E. Grave- meyer, Den Haag3. Ds. B. Gijzel, Amsterdam K. Eelderink, Vianen 5. Ds. Elboer, Scheve- ningen6. A. J. Buining, Ter Apel7. A. C. G. den Hertog, Rotterdam 8 G. J- Prins, Olde- broek9. P. de Jong, Koudurn en 10. A J. Mast, Strijen. De N.S.B. zal naar „Volk en Vaderland" meldt 2 can- didateniijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen indienen; le lijstGroningen, Friesland, Dren the, Overijsel, Gelderland, Utrecht Noord-Holland en Zuid-Holland; 2e lijstLimburg, Noord-Brabant en Zeeland. De candidaten voor lijst 2 zijn 1. Mussert; 2. graaf De Mar- chant et d'Asembourg, thans nog lid der Eerste Kamer; 3. R. H Kamphuis, mijnwerker, Sittard 4 J. A. Dekker, te Goes; 5. H. G. J. M de Bock, koopman tc Kerkrade6 W. A. Herweijer. ingenieur te Aken (Duitschlj 7. jhr. mr. W. v. d. Goes van Naters. te Zeist8 A. T. C. Donders, koopman te Tilburg; 9. H.Hen driks, kaaskoopman te Ouderkerk a/d ljssel10 J H. Mcyer, tuin der te Montfoort (Limb.) j 11, M F. L. H. Welters, „industrieleider" te Tegelen12. H. W. Paes, aannemer te Nijmegen; 13. A.J. Heken, ingenieur te Zierikzee 14. K. H. H. H. P. L Mentjes, timmerman te Nieuwstadt (Limb). 15- A. de Waard, landbouwer te Dubbeldam 16. J. W. Frowein, adv. en procureur te Arnhem 17. W. R. de Jager, hotelhouder te Markelo 18 J. D. de Ruyter, koopman te Ginniken 19. J. C. Koert, landbouwer te Wolphaarts- dijk en 20. L. P. J. A. Munnichs, landbouwer te Echt (Limb.). Yoor liet zwakke kind. De Paaschcollecte, welke in nagenoeg alle bioscooptheaters ten bate van het „Bio-Vacantie- oord", de stichting van het film en bioscoopbedrijf, is gehouden, heeft ruim f 27 000 opgebracht. Jengdigc werklooze onderwijzers Er is een groot aantal jeugdige bezitters van de akte van be kwaamheid als onderwijzer, voor wie uitzicht op plaatsing bij het onderwijs in de gegeven omstan digheden zeer gering is. In ver band hiermede wordt getracht de kans op het verwerven van een werkkring voor een deel van deze jonge intellectueelen te vergrooten, door beroepsomvorming. Met het oog hierop heeft de minister een commissie ingesteld. De verbeterde vooruitzichten mogen aanleiding geven tot de verwachting, dat een deel van deze werkloozen, zich met hard werken een nuttige plaats in de maatschappij zullen kunnen ver overen. De minister van onderwijs formuleerde de opdracht aan de commissie als volgt Zij dient na te gaan 1. Wat ter bevordering van de opleiding in technische rich ting van jonge werklooze bezit- ers van de akte van bekwaam- neid als onderwijzer zou kunnen worden gedaan, met betrekking tot a. de mogelijkheid van plaat sing aan nijverheidsscholen b. de keuze uit de in aanmer king komende gegadigden c. de financiëele regeling. 2. Den minister ten spoedigste die zoodanige voorstellen te doen, als zij voor het aangegeven doel wenscbelijk of noodig acht. Retour-vacantiekaarten. Naar wij vernemen zullen in het djdvak van 12 Juli tot en met 2 Sept. 1937 op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van elke week, aan elk station verkrijgbaar zijn, retour-vacantiekaarten, kos tende le kl. f 11,25, 2e kl. f8,85, 3e kl. f 6. Voor kinderen, jonger dan tien jaren is de helft van bovenstaande prijzen verschuldigd. Deze vacantiekaarten zijn geldig voor een reis heen en terug naar net door den reiziger op te geven station van bestemming. De heenreis moet afgelegd wor Jen op den dag der afstempeling de terugreis op denzelfden of den volgenden dag. Onderbreken der reis is niet ge oorloofd. Zoowel de heenreis als de terugreis mogen echter op een station onderweg worder. aange vangen of geëindigd. Overigens gelden voor de retour-vacantie kaarten dezelfde bepalingen als voor de gewone vacantiekaarten en ze zijn derhalve niet geldig in D- en P treinen. AXEL, 16 April i9 »7. De beide filmavonden alhier j.l. Dinsdag en Woensdag ge geven voor degenen, die daartoe toegang kregen als bon bij aan koop van koffie en georganiseerd door de in geheel ons land wel bekende firma Albert Heijn mogen welgeslaagd heeten. „Het Centrum" had gezorgd voor een tweetal aantrekkelijke films, die werden afgewisseld door een teekenfilm, A. H.-film genoemd. Het „ahaa" is hier in de spre kende film steeds typisch inge- lascht, voorstellend natuurlijk de initialen A. H. van de firma Albert Heijn. De aanwezigen hebben zich goed geamuseerd, getuige wel, dat niet alleen de le avond, maar ook de 2e avond de groote zaal gevuld was. De Emmabloem-collecte. Door de vereeniging Het Groene Kruis wordt morgen de jaarlijk- sche collecte voor de Emmabloem gehouden. Deze oudste collecte herinnert ons door haar naam aan de Hooge Vrouwe, die zooveel deed voor de bestrijding der tuberculose, de zoo gevreesde volksziekte, die helaas ook in onze gemeente vele lijders telt. Wij wekken dan ook ieder op, morgen een bloempje te koopen en hopen, dat de opbrengst, die ten goede komt aan alle tuber culoselijders in onze gemeente, zonder aanzien van stand, geloof of overtuiging, grooter moge zijn dan in de laatste jaren. Aan de Rijks-landbouwwin- terschool te Goes is het eind diploma uitgereikt o.a. aan dhr. J, Dekker alhier. Onze vroegere stadgenoot, de heer A. J. Hol, die slaagde voor certificaat tweetalig Hooger Onderwijs, is benoemd tot Hoofd der O. School te Knysna (Kaap provincie). Tot ambtenaar ter secretarie te Zaamslag is met ingang van 1 Mei a. s. benoemd de heer J. W. Kusee, volontair ter secretarie te Arnemuiden. R H B S. Neuzen. Men schrijft ons Blijkens de in ons blad van heden voorkomende advertentie betreffende toelating van leer lingen voor de Rijks H.BS. te Ter Neuzen is het voorloopig bestuur der vereeniging tot stich ting en instandhouding van eene voorbereidende klasse, aan deze school verbonden, met de mede werking van den directeur dier onderwijsinrichting, er in geslaagd deze voorbereidende klasse reeds op 3 Mei a.s. te doen aanvangen Onder nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Minister van O.K W. Wij kunnen dit alleszins toe juichen, omdat ook wij van mee ning zijn dat deze voorbereidende klasse eene bevredigende oplos sing zal blijken te zijn van de moeilijke aansluitingskwestie van de lagere school aan de HBS. De leerlingen der voorbereidings klasse (de toelating tot deze cur sus heeft zonder examen plaats) ontvangen ruim een jaar onderwijs van de aan de H.BS. verbonden docenten en kunnen dus in dit tijdvak vertrouwd geraken met de sfeer van dit onderwijs aan die school. Worden de leerlingen der voorbereidingsklasse geschikt geacht om het onderwijs aan de H.B.S. te kunnen volgen, dan gaan ze zonder examen over naar de eerste klasse. Tot de cursus worden toegelaten leerlingen van de scholen voor gewoon lager onderwijs, die zes klassen hebben doorloopen. Naar men ons ver der meedeelde is een billijke schoolgeldregeling ontworpen. Tot rijksveldwachter ter standplaats Heikant is benoemd de heer L. M. de Jager, agent van politie te Terneuzen. Desgevraagd willen we be langstellenden nog wijzen op de blijkens achterstaande advertentie morgenavond alhier te houden lezing over „de Vorstenhuizen Oranje en Lippe Detmold," welke lezing op verschillende plaatsen in ons land de aandacht heeft getrokken en werd gehouden o.a. voor de Ned. Reisvereen., om het schoone landschap van die streek Er zullen ook lichtbeelden bij gegeven worden. De N.C.R V.-avond Gisteravond is te Terneuzen in het Concertgebouw, dat nagenoeg geheel bezet was, een uitnemend geslaagde prnpaganda-avond ge houden vanwege de Nederl.Chr. Radio Vereen., waartoe belang stellenden uit geheel Zeeuwsch- Vlaanderen naar de Scheldestad waren gekomen. De opï.iin» /and plaats door den weleerw. heer Ds. G. W, van Houte, geref. pred. te Ter Neuzen, die er o.m. op wees, dat „de radio", op het eind der vorige eeuw uitgevonden, haar groote practische toepassing in deze eeuw kreeg en wees vervolgens op den plicht van den Christen, om het Evangelie uit te dragen, ook door middel van dit product der mo derne techniek. Hierna bracht het N.C.R.V.- Klein-orkest onder leiding van Piet yan der Hurk, een drietal muzieknummers ten gehoore, die bijzonder in den smaak vielen en waarvoor dirigent en musici hiervan in het bijzonder „de man met het koper" een open doekje ontvingen. Daarna volgde een declamatie van den heer D. C. Stempvoort Jr. uit Vlaardingen, die eenige korte versjes declameerde. Na het laatste „Waarom ik van Holland houd", werd spontaan het „Wil helmus" aangeheven, waarop het N.C R.V.-lied volgde. Vervolgens hield de weleerw. heer Ds. A. van den Bosch, 2e voorz. der N C R.V., Ned. Herv. pred. te Den Haag, een propa- ganda-rede over „Onze Radio roeping". Spr. wees met enkele voorbeelden op het feit, dat de N.C R.V. in haar 12-jarig bestaan reeds velen ten zegen was geweest en hoopte, dat het zoo mocht blijven. Hij spoorde den leden aan, geen acht te slaan op het schismatieke streven, dat in Zee land valt waar te nemen. Spr hoopte, dat de protestanten van verschillende richting eendrachtig zullen blijven samenwerken, om het evangelie te brengen en te belijden door middel van de radio. Na de pauze werd een demon stratie gegeven door technici van den N.C.R V.-reportagedienst, met gramofoonplaten, opgenomen in het eerste gedeelte der vergade ring. Wel aardigmaar toch gaf het blijk, dat een gramofoon- plaat de oorspronkelijke uitvoe ring slechts benaderen kan. Hierna had dhr. Van Stempvoort weder om veel succes met zijn decla matie. De gemeenschappelijke zang van vaderlandsche liederen, met orkestbegeleiding, werd onder leiding van dhr. Van der Hurk „communithy-singing", die er zijn mocht. Na een woord van dank van dhr. Meertens, werd deze mooie avond op de gebruikelijke wijze gesloten. A.V R O.-tournée. Naar we in de „Avro-bode" lezen, zal een gezelschap Avro- artisten, bestaande uit Koos Ko n, Boris Lensky en Bob Scholte van 27—30 April Zeewsch-Vlaanderen bezoeken, om resp. in Neuzen, Axel (28 April), Oostburg en Sas van Gent op te treden en o.a. de A V.R.O. film te vertoonen. Zeenwsche Ver. ran A R. Gemeente Bestuurders. Maandag vergaderde te Goes de Zeeuwsche vereeniging van A. R. Gemeentebestuurders, 's Mor gens werden de huishoudelijke zaken afgehandeld. In de middag vergadering sprak mr. J. W. Note- boom, directeur der dr. Kuyper- stichting, over„Armenzorg en Werkloozenzorg". Spr. verklaarde o.a. tegenstan der te zijn van het overhevelen van armen- en werkloozenzorg naar het Rijk. De Armenzorg is z.i. eerst een taak voor de familie, daarnavoor de kerk en particuliere Instellingen en pas ten laatste voor de Overheid, niet van den Staat, maar van de gemeente. Spr. bestreed ook de leer, dat iedere behoeftige recht zou hebben op arbeid of steun, al heeft de overheid soms een verplichting om steun te verleenen ais anderen dien weigeren. Ook schoolvoe- ding en -kleeding verwerpt spr. Bij economische opleving dient de werkloozensteun te worden geliquideerd. De dan nog ver blijvende werkloozen moeten vol gens de Armenwet worden ge holpen. Werkloosheidsverzekering, zie kenfondsen en vereenigingen voor ziekenhuisverpleging dienen te worden bevorderd. Het aantal leden bedraagt 64. Herkozen werden de aftredende bestuursleden, dhr. A. Catsman te Aardenburg, A. van Eeten, te Nieuwerkerk, J, Fanoy, te Axel en J. Geuze, te Wissekerke. In plaats van dhr, Laernoes werd gekozen dhr. P Dregmans, burgemeester van Serooskerke. Gevlucht? Het „Handelsblad van Antw. r- pen" bericht, dat 9 vrouwelijke geestelijke leerkrachten van het gesticht „De Berkenboom", waar onder de bestuurster, dit gesticht verlaten hebben. Ze zijn per autobus in de rich ting Antwerpen vertrokken en hebben niets meer van zich laten hooren. Vier dezer zusters hadden de eeuwige gelofte afgelegd, 5 waren postulanten. Het geval heeft in de stad geweld'ge opschudding veroor zaakt. Gevonden, Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een gebreide das en een klein sleuteltje. Het Centrum. Rijwielbelastingmerk, G. Stout- hamer, Oude Wijk. Aan het bureau van dit blad zijn inlichtingen te bekomen om trent een vermisten hond. Predikbeurten te A.xel. Voorm. 91/, ure Leeskerlt. Nam. 2 Ds. van OevereH Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nitr. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 Melkverralsekingen. Voor het kantoneerecht te Ter neuzen werden Dinsdag behan deld eenige zaken wegens melk- vervalsching. T-gen H. J. v. d. V. landbouwer te Koewacht, bij wie volgens een ambtenaar van den keuringsdienst voor waren te Goes, melk was aangetroffen, die 40 pet water bevatte, ter afle vering aan een melkventer, werd 400 boete subs. 40 dagen hech tenis geë scht. Voorts werd tegen L R. d K., melkventer te Driewegen 250 boete, subs 25 dagen hechtenis gfëischt en tegen den melkven ter J. O. te Axel dezelfde straf. Tem. Crt. Voor z(jn kinderen gestraft. Wetten kunnen somtyds in de praktijk tot zonderlioge toepas singen leiden. Dit bleek voor het kantoogerecht te Terneuzen in de zaak tegen zekeren J. S. uit Koewacht, tegen wien proces verbaal is opgemaakt, omdat hy zonder vergunning Belgen in zyn dienst had. Verdachte is Belg van geboorte, doch woont reeds 50 jaar in Ne derland. Zyn 4 kinderen zijn in Nederland geboren. Da „buiten landers" die hij in dienst had waren zijn eigen kinderen. De ambtenaar van het O M. vond het vervullen van zijn plicht in deze zaak niet aange- nuam, doch de wet luidt nu een maal zoo en daarom vroeg by do minimumstraf: 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Tem. Crt. E u bekentenis. De vier verdachten van den moord, welke in den nacht van 19 en 20 Januari van het vorig jaar te G ysteren in Limburg is gepleegd op pastoor G.J J. Litjena, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Eet zijn J. en W. Jansen uit Belfeld, C. Dut en M Hendriks, beiden uit Venlo, alle vier te Roermond gedetineerd. Zooals men zich kan herinne ren zat pastoor L. op den be- wusten avoDd rustig in zyn stu deerkamer, toen kort na tienen werd gebeld. Zyn huishoudster1 was reeds naar bed, waarom de pastoor zelf opendeed. Ternauwernood was by buiten of de daders vielen op hem aan en wisten hem te overmeesteren Met geweld propten zjj hem een handdoek in den mond, waarna ejj nog een zakdoek bonden ovef neus en mond. ZONDAG 18 APRIL 1937. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2