Rechtzaken. Bij een verhoor door de poli tie ontkende de man en vader met nadruk dat er eenige aan leiding voor de beschuldiging be staat. De onbewaakte overwegen. De onbewaakte overweg eischt niet alleen in ons land zijn tol. Ontstellend zijn de cijfers die uit de Vereenigde Staten komen. In het jaar 1936 hebben de onbe waakte overwegen gemiddeld 5 dooden en 14 gewonden per dag geëischt, tengevolge van botsin gen tusschen auto en trein. Het totaal aantal dooden over het ge- heele jaar bedroeg 1786, terwijl 4930 personen werden gewond. Scheepsramp. De zware stormen, die dagen lang de IJslandsche kusten hebben geteisterd, zijn een logger uit Aberdeen, de „Loch Morar", nood lottig geworden. Het schip is met de opvarenden veertien in ge tal vergaan. De hooge branding maakte elke reddingspoging onmogelijk, daar de eerste boot, die men uit zou brengen, zonder verwijl op de rotsen te pletter zou zijn geslagen Toen de zee een weinig was gekalmeerd, begaf men zich met een reddingsboot naar het schip, dat nog steeds op de rots vastzat, doch geheel ontredderd. Brug en masten waren door het geweld der golven losgeslagen en op de kust gedreven. Toen een der red ders zich aan boord van de logger had begeven, viel niemand meer te bekennen. Alle veertien opva renden waren van het schip weg gevaagd. Een tweede Spanje Ja, zoo vragen we, als we ver nemen, dat in Duitschland door de verzoening tusschen Luden- dorff en Hitier wordt bewerk stelligd, dat eerstgenoemde zijn zin krijgt en eischt, dat in Duitsch land een geloofsstrijd ontbrand, niet alleen tegen al wat Jood is, maar ook tegen de Katholiek- en Protestantsch Christenen van heden. Duitschland moet vol gens Ludendorff een eigen staats godsdienst hebben volgens zijn eigen heidensch beginsel, het „Duitsch Godsbesef". Luden dorff is van meening dat Duitsch land, om zichzelf te blijven, het Christendom moet vernietigen. We vragen ons af: Waar moet dat heen? Na Rusland, Spanje en na Spanje, Duitschland en dan Een godsdienstoorlog over de wereld Binnenland. Te ParQs. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn gisteren om kwart over twaalf in Parijs aangekomen. De reis van Monte Carlo naar Parijs was in recordtijd afgelegd. Weldra be vond zich een dichte haag men- schen voor den hoofdingang van hotel Crillon om de Prinses en den Prins naar buiten te zien komen. Tegen half twee ontstond er eenige beweging in de hall van het hotel. Het duurde toen even wel nog een goed kwartier, al vorens Prinses Juliana en Prins Bernhard, benevens eenige vrien den, naar beneden kwamen. Men kon zien, dat het voor name gezelschap in hooge mate verrast was bij het zien van de menigte, welke op de Place de la Concorde stond opgesteld en waardoor wel duidelijk de groote populariteit van het prinselijk paar in de Fransche hoofdstad gedemonstreerd werd. Om al te groote belangstelling te ontwijken, begaven de Prinses en Prins zich naar den zijuitgang van het hotel hetgeen evenwel niet verborgen kon blijven, met het gevolg, dat de vorstelijke personen, door een groote me nigte omstuwd, hun weg moesten vinden naar een nabij gelegen beroemd restaurant in de Rue Royal. Naar gemeld wordt, is ten Hove nog niet bekend wanneer de Prinses en de Prins hier te lande zullen terugkeeren. In hofkringen houdt men rekening met de mo gelijkheid, d»t het Vorstelijk Paar ook de laatste trajecten van zijn reis per auto zal afleggen. Daar de installatie van Prins Bernhard in den Raad van State bepaald is op Donderdag 8 dezer, mag worden aangenomen, dat de Prin ses en de Prins uiterlijk morgen dit zou dan precies drie maanden na het huwelijk zijn in de Residentie zullen aankomen. De K L. M fn 1936. Voor het eerst heeft de K L. M op de exploitatie van de luchtlijn Amsterdam Batavia verdiend. In 1936 was er op dit traject een winstsaldo van f360,000. Waar de luchtvaart in Europa steeds een verliessaldo heeft opgeleverd, is dit een hoopvol teeken voor de K. L. M. In Europa werden het vorige jaai door de K L. M. 108,000 passagiers vervoerd, waarvan tusschen Londen en Amsterdam 30,000, naar Berlijn 17,000 en Scandinavië 20,000 Tusschen Amsterdam en Milaan—Rome bedroeg het aantal 8000. Aan post werd in Europa ver voerd 400,000 KQ en aan vracht anderhalf millioen K.G. Op de Indië-lijn werden in 1936 2816 passagiers vervoerd Ook het vervoer van post en goederen is op deze lijn aan merkelijk toegenomen. Er wer den 3.043,000 K.M. afgelegd in 12,298 vlieguren. In West-lndië werden door de K. L. M 3500 passagiers vervoerd. De zomerdienst voor dit jaar zal aanmerkelijk worden uitge breid op de Europeesche lijnen. De Zeeland lijn wordt in Juli en Aug. doorgetrokken tot Knocke- Zoute. Voor de Spaansche kinderen. De Commissie voor Huisvesting van Spaansche kinderen zal, nu geen Spaansche vluchtelingetjes in ons land zullen worden toe gelaten, gelden inzamelen voor de uitbreiding van een Kinder huis in Nederlandsche handen te Sonlac in Frankrijk. Bovendien zal een kinderhuis worden inge richt en onderhouden in Spanje. Zendingswerk. Het Zendingsbureau te Oegst- geest (postrekening no 6074) vraagt ons plaats voorhet volgende: Niet zonder opzet hebben wij sinds geruimen tijd geen bericht over de inkomsten derZendings- Corporaties gepubliceerd. Want wij wilden gaarne tegemoetkomen aan de bezwaren, die velen daar tegen koesterden, omdat er steeds in werd gesproken van achterstand en tekort. Al heeft, naar wij meenen, de dankbaarheid er nooit in ontbroken. Toch hebben wij niet zonder eenige vrees die financieele be richten achterwege gelaten, omdat de practijk ons geleerd had, dat velen denken, dat alles in orde is, zoolang zij niet in hun krant van het tegendeel lezen. Wij kunnen nu helaas niet anders zeggen, dan dat die vrees is bewaarheid geworden en maar al te zeer reden van bestaan blijkt te hebben gehad. Want het ziet er met de inkomsten niet roos kleurig uit. In de maand Januari hebben zij bedragen f 38.000, hetgeen nog niet de helft zou zijn geweest, wanneer er toen niet eenige le gaten waren uitbetaald. Over Februari was het bedrag f29 000 en in de eerste helft van de maand Maart is het slechts f 17.000. Wanneer men nu bedenkt, dat de zoo besnoeide raming, waai bij enkele vitale deelen van het zendingswerk zijn afgesneden voor dit doel is vastgesteld op f 800000, maar dat er, om alle behoeften te dekken, circa f 200 000 meer zou moeten zijn, dan begrijpt ieder, die dit leest, dat de tot dusver ontvangen bedragen bij lange na niet voldoejtde zijn, om het werk zelfs op den ingekrom pen voet voort te zetten. Wij maken dit nu bekend, om niet later het verwijt te verdienen, dat er niet tijdig gewaarschuwd is. Naar gemeld wordt is met ingang van 4 April, eervol ontslag verleend aan. den burgemeester van Hillegom, mr. D. F. Pont, die dezer dagen door de N.S.B can- didaat werd gesteld voor de Eerste Kamer» AXEL, 6 April 1937. In de hedenmiddag alhier ge houden vergadering van den ge meenteraad waren 12 leden aan wezig. Afwezig was de heer J. Fanoy. Van de commissie tot stichting van een Axelsche Boerenkamer was een verzoek ingekomen, om bij den bouw van een nieuw stadhuis rekening te willen houden om haar een geschikte ruimte te verleenen, om daarin het typische van het verdwijnende boerenleven in deze streek ten toon te kunnen stellen. Besloten werd dit adres t.z.t. te behandelen bij het plan voor een nieuw raadhuis. Dhr. M. Oggel, le commies ter secretarie, werd beëedigd tot plaatsverv. gemeente-secretaris en waarn. gemeente-ontvanger. Tot agent der arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering, tevens controleur der steunverle ning, werd na herstemming met 7 stemmen gekozen M. Zegers. P. Koster had 4 st. en 1 stem was blanco. Nog stonden op de aanbeve ling F. de Coninck en J. Lippens. Besloten werd tot overname van een gedeelte grond van dhr. D. de Putter, aan de Stationstraat. Vastgesteld werd een verorde ning op de heffing van besmette lijke ziektengelden en op de invor dering van die gelden. Ook werd besloten de Noord straat en de Singelweg te ver harden met kiinkermateriaal en tot verkoop van de keien, uit de Noord- en Julianastraat. Naar aanleiding van de inge zonden voorstellen van de raads leden C. van Bendegem enP.de Jonge, voor het geven van een bijslag op de ziekenfondspremie aan bepaalde gezinnen, is een onderzoek ingesteld, dat geen be vredigende resultaten heeft op geleverd, zoodat B. en W. naar een andere oplossing hebben ge zocht, waarin zij meenen te zijn geslaagd. Voor verdere voor bereiding stellen zij voor een com missie uit den Raad te benoemen, onder voorzitterschap van een lid van het college. In deze commissie werden be noemd de heeren C. van Bende gem, C. Th. van de Bilt, A. van 't Hoff, P. de Jonge en A. P. de Ruijter. Op reclames tegen den aanslag in de hondenbelasting van J. Visser— Koole en D. de Feijter, Schapenbout, werd afwijzend be schikt. Bij de omvraag werden door dhr. Hamelink de volgende vra gen gesteld le. Op grond waarvan is door B en W. afgeweken van het ambtenarenreglement bij de laat ste benoeming van een le com mies ter secretarie 2e. Achten B en W. de aldus ingetreden toestand dat de vader wethouder en de zoon le com mies ter secretarie is, bevorder lijk voor den goeden gang van zaken bij het gemeentebestuur 52 liefhebbers. Zooals bekend, was er voor de betrekking van agent van de Arbeidsbemiddeling en werkloo- zenverzekering, tevens controleur voor steunverleening, enz. aan werkloozen alhier, veel liefhebbe rij. Voor belangstellenden geven we hier de namen der sollicitanten in volgorde, zooals deze op de lijst van gemeentewege voorkomen F. Kaijser Neuzen. G Koevoets, Nieuwstr. J. Koevoets Gz., id. A. v. Tatenhove Az., Singelweg. J. Hoogendoorn, Buitenweg. J. Claessens Pz., Walstraat. A. Ruijtenburg, Magrette. Jos. de Coninck, Noordstraat. B. Dieleman Az., Nieuwstraat. F. den Engelsman, Wilh.str. A. de Klerk, Vlissingen. A. Th. 't Gilde, Wilh.str. W. J. van Driel, Neuzen. G. Heijnsdijk Jr., Gentsche Vrt. P. v. d. Burg, Bylocquepl. F. Lippens, Noordstraat. D. Michielsen Jz., Neuzen. P. Harte, Markt. F. Breepoel, Emmastr. P. Mangold, Sassing. A. IJzebaart Az,, Koestraat, P. Koster Mz., Bylocqueplein. J. Dieleman Jz., Julianastr. J. Ortelee, id. M. Zegers Hz., Kerkdreef. H. de Feijter, Julianastraat. C. Jansen van Rosendaal Pz., Weststraat. E. Breepoel, Emmastr. D. Freekenhorst, Pr. Hendrikstr. Joh. van Driel, Oosterstr. J. Hamelink, Julianastr. M. de Fouw, Oosterstr. F de Block, Buitenweg. H. Schoenmaker, Loosduinen. D. Bareman, Steenovens. J. van Driel, Julianastr. L. van den Berge Cz., Weststr. A. Butler MzButhdijk. F. de Coninck, Buitenweg. P. de Jonge,-Steenovens. J G. van Vliet, Maarseveen. F. P. Tieleman, Pr. Hendrikstr. G. Boeije, Doorndijk. J. Pijpelink, Schapenbout. H den Hamer, Kijkuit. W. Wieland, Oudenweg. L. Koüjn, id. D. van Tatenhove, Magrette. L. de Regt Pz., Sassing. D. F. van Cadzand, Markt. H. de Danschutter, Buitenweg. D Hamelink, Vaartwijk. Waar geen woonplaats is ver meld, wordt Axel bedoeld. De Oranjeverceniglng. Evenals het vorige jaar, werd de jaarvergadering dezer vereeni- ging op feestelijke wijze gevierd in het gebouw der Hervormde Zondagsschool, hetwelk daartoe passend, maar smaakvol versierd was. De heer W. A. den Bog- gende, leidde deze drukbezochte bijeenkomst die met gebed en schriftlezing geopend werd, waar na gezongen werd Psalm 119 86. De heer H. Zegers liet een stijlvol jaarverslag hooren, waarin in bloemrijke taal de vele hoogte punten van het feestjaar 1936 werden gememoreerd en dat met aller aandacht en instemming werd aangehoord. Dit van vader- landschen humor en christelijke vaderlandsliefde getuigend ver slag, deed den voorzitter als tolk der vergadering ware woorden van dank aan het adres van den secretaris uitspreken. De pen ningmeester bracht vervolgens zijn jaarverslag uit over 1936. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van een klein batig slot van het vorig jaar f291,46 en de uitgaven f281,22. De kas sloot dus op 31 Dec met een goed slot van f 10,24. De kascom- missie adviseerde bij monde van den heer Verhoeff tot goedkeuring der bescheiden. Bij acclamatie werden de aftredende bestuurs leden de heeren H. Smies Cz. en H. Zegers herkozen. Dit alles werd afgewisseld door samen spraken en tableaux, terwijl on- dertusschen ook een prachtige taart werd verloot, alsmede een drietal zilveren lepeltjes door eenige enthousiaste leden ge schonken. De Oranje Revue, een historisch spel in een zestal tafe- reelen uit de dagen van Prins Willem van Oranje viel het meest van al in den smaak. De prach tige 16e eeuwsche costuums droegen tot het succes veel bij, zoowel als het speciaal voor dit doel geschilderde décor. Het middernachtelijke uur had reeds geslagen toen, begeleid door de Chr. Harmonie de laatste tonen van den toonzang wegstierven, waarna de praeses met dankgebed deze zeer gezellige bijeenkomst sloot. (Dgbl. v. Z.) Een baankosrs Van de zijde van V. V. V. alhier schrijft men ons Naar aanleiding van het ver zoek van velen, om op Pinkster 3 cok iets te doen, besloot het V. V. V.-Bestuur om een baar.koers te organiseeren. Te dien einde werd een commissie gevormd, welke met de voorbereiding is begonnen. Het al of niet doorgaan van dezen koers zal afhangen van de beslissing van G. S. (Gedepu teerde Staten van Zeeland), maar in hoofdzaak ook van de finan- tiën. Evenals op andere plaatsen dienen ook hier de eerste be langhebbenden, zooals brouwers, caféhouders, bakkers, fruithande laren» enz. deze zaak te steunen. De commissie hoopt dan ook op dien steun en zal binnenkórt voor dit doel een lijst doer, circuleeren. Voor wat hoort wat. Het plan is om 3000 frs. aan prijzen be schikbaar te stellen. Het al of niet slagen vatfdeze eerste koers hangt natuurlijk ook in groote mate af van de houding onzer gemeer.tenaren. Proefstemming (R K Bij de Zondag gehouden stem ming vóór de volgorde van de candidaten op de R. K. lijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing ging het voor de Zeeuwsche plaats op die lijst voornamelijk tusschen de heeren E. Lockefeer te Hulst en dr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand. Laatstgenoemde werd nu met groote meerderheid van stemmen geplaatst tegenover eerstgenoem de, die vroeger reeds lid der Kamer is geweest. Te Axel zijn 141 stemmen uit gebracht, waarvan 9 van on waarde, 68 op mr. dr. Mes van Heinkenszand, en 63 op E. Th. Lockefeer te Hulst als candidaat en resp. 56 en 63 als plaatsver vanger. Dhr. Mes zal vermoedelijk op de 6e plaats der candidaten ko men en dhr. Lockefeer no. 6 als plaatsvervanger. Erin geloopen Wie denkt nu, dat de Tem. Crt. reeds op 31 Maart moppen tapt, die voor 1 April bestemd zijn. Enfin, wie mopperig is, kan dat blijkbaar hebben. En zoo zijn we erin geloopen, want lezer, het turnelplan was blijkbaar een Aprilmop. Wie echter als zoovele Z.-Vla mingen verlangt naar een betere en goedkoopere oplossing, klampt zich aan elk middel vast, om te geraken tot een mindere luxe dan 4 booten voor zoo'n rendement. Misschien komt er nog wel eens een ander, meer ernstig plan ter verbetering. Brand te Clinge. Gisteravond negen uur brak brand uit op de hofstede, bewoond door landbouwer E. de Nijs te Clinge. De brand ontstond in de schuur, waarin vee, hooi, stroo, boonen en landbouwgereedschap. Het vee kon ten deele gered worden. Twee paarden kwamen in de vlammen om. Het blusschen werd belemmerd door gebrek aan water en brand- bluschmiddelen. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, heeft benoemd tot Pastoor te Zuiddorpe de Z Eerw. heerPh. Th. L. Maertens, kapelaan en directeur van de R. K. Militaire Vereeniging te Breda. Plotseling ontslag. De burgemeester van Wol- phaartsdijk, de heer O. van Bleis- wijk Tierens Verhagen, heeft met ingang van 1 Mei ontslag verzocht uit zijn functie. Naar luid der berichten, zou dit ontslag reeds eervol zijn verleend. Mdb. Crt. Afscheid van ds. Homborg. Voor een stampvol kerkgebouw (ongeveer 1600 personen) nam Zondagavond ds. J. J. Homburg wegens verkregen emeritaat af scheid van de Ned. Herv. gemeen te te Goes. De roofmoord te Kloosterzande. Zooals destijds gemeld, is tegen den hoofddader van den roof moord in den nacht van 23 op 24 Oct. j.l. te Kloosterzande ten huize van het echtpaar P. A. Verschueren en M. Mahu, den 25-j irigen timmerman B. Poelman uit Doetinchem, die de inbraak pleegde en o.a. Verschueren met een revolverschot trof, 7 jaar ge vangenisstraf gevorderd. Op 19 Febr. heeft de recht bank de drie gebroeders de W. uit Kloosterzande, die handlangers van P. waren, veroordeeld ieder tot anderhalf jaar gevang. Inzake Poelman werd een on derzoek naar verdachte's geest vermogens gelast. Vrijdag diende de zaak op nieuw voor de rechtbank te Middelburg,

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2