BOUW- en WEILAND Gemengd Nieuws. Buitenland. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. KIEZERSLIJST." Openbare Vergadering op Dinsdag 6 April 1937, Adv er ten tien. Te pachten D. Van Zuijen, mede, dat hij tegen 26 April a.s. ontslag heeft gevraagd als burgemeester dier gemeente. Hij hoopt, dat het afscheid een zeer kalm en rustig verloop zal hebben, gezien de grootsche hulde, welke hem bij zijn jubileum is ten deel gevallen. Ir Mnssert te Vlissfngen. Maandag heeft een groep N. S. B -ers onder leiding van den Nederlandschen Führer Walcheren bezocht; 45 autobussen, 20 auto's en enkele motorrijders kwamen te Middelburg aan, bekleed en beplakt met de noodige reclame. Na een paar uur aldaar te hebben vertoefd, is de stoet naar Vlissin- gen getrokken en werd aldaar een betooging gehouden op de Boule vard, waarbij ir. Mussert een krans legde bij het standbeeld van Mi- chiel Adrz. de Ruyter. Bij het einde van de plechtig heid ontstond een vechtpartijtje, dat tot een opstootje aanleiding gaf, doch betrekkelijk spoedig was de politie het terrein meester, nadat enkele arrestaties waren verricht. Warmwaterrotery. Woensdag vond te Hulst een bijeenkomst plaats van de besturen der Vlassersvereenigingen te St. Jansteen en Koewacht met het bestuur van den Kring Hulst van den N.C.B. ter bespreking van de stichting eener warmwaterroteiij op zuiver coöperatieven grondslag, in beheer bij de aandeelhouders. Een commissie werd benoemd uit de heeren B. Nijskens te Terhole, P. Vercauteren te Nieuw Namen, C. L. Martinet te St. Jansteen en De Waele te Koewacht, alsmede de heer A. E Langenhorst, dir. der R. K. Landbouwwinterschoool te Hulst. Met ingang van Zondag 4 April aanst. begint voor België de Zomertijd, zoodat de diensten der treinen Neuzen—Qent en Mechelen voor ons één uur ver vroegd zijn. Provinciale bondsdag N. C. J.V. Maandag werd te Vlissingen de Bondsdag gehouden van den kring Zeeland van het N.CJ.V. In de morgenvergadering hield de voorzitter, de heer K. L. W. van der Maden een openingsrede, waarna de secretaris, de heer E. J. de Jonge uit lerseke zijn jaar verslag en de penningmeester, de heer C. Duvekot uit Goes zijn rekening uiibrachl. De bijeen komst werd opgevroolijkt door een Mondharmonicavereeniging. Des middags was de heer M. C. Valentin, secretaris van het verbond ter vergadering en hield deze een inleiding over „de C.M. J.V. en de gemeente". Aan deze bijeenkomst werd medegewerkt door de zangvereeniging „Looft den Heer" van 't Zand, en opge voerd werd het tooneelstuk „Als de poorten open gaan". Mdb. Crt. Nog een Bondsdag werd Maandag te Goes gehouden n.l. van de Ned. Bond van Jon- gelingsvereen. op Geref. grond slag. Deze stond onder leiding van dhr. J. P. Kögeler uit Middel burg. Redevoeringen werden ge houden o.a. door ds. J. M Mulder van Haamstede over „de Jongeling en zijn Bijbel en ds. J. C. Hagen van Zwijndrecht over „Eenheid". Een kustweg in Zecuwseh Vlaanderen. Door de streekplancommissie van Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren (omvattende de gemeenten Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement), is besloten een weg te doen ont werpen van Breskens langs de zeekust tot de grensgemeente Re tranchement, waar aansluiting ge maakt zou moeten worden op de wegen naar de Belgische bad plaatsen. Bij Cadzand buigt de weg met een groote bocht naar het Zuiden naar de gemeente Retranchement ten Noorden waarvan het uitwa teringskanaal wordt gekruist. Op Belgisch gebied wordt dan aan gesloten op den weg naar Knocke Het Zoute. Het Zwin wordt dus niet ge kruist en kan in zijn wilden staat ongerept blijven» Predikbeurten te Axel. Voorm. 9V« ure Ds. van Oeveren Nam, 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voarm. 9.30 ure Ds. J S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 Die rakkers. De bloembollen, welke door kweekers aan het Prinselijk Paar waren geschonken en in perken zijn geplant te Soestdijk, zoodat verwacht kon worden, dat ze bij de terugkomst van de bewoners heerlijk in bloei zouden staan, zijn door wilde konijnen opge vreten. Zaterdagochtend reed de heer K. Bakker nit Tbolen, leeraar aan de MU L O aldaar, met zijn auto, waarin behalve zijn echt- genoote, twee verpleegsters, mej. Gerritsen en mej. Bakker, zaten. Op de gevaarlijke Grovenbrug te Woerden reed hij door de sneeuw tegen de brugleuning, waardoor de auto kantelde en op het kantje van den Rijn bleet liggen. Met behulp van omstan ders zijn de inzittenden uit den auto gehaald. De passagiers kregen ernstige verwondingen en zijn naar het ziekenhuis te Woerden overgebracht. De Zeppelin. Vrijdagavond half elt is de Zeppelin zeer laag over Goes gekomen. Het was een buiten gewoon gezicht, het gevaarte, waarop alle lichten ontstoken waren, over te zien drijven. Het groote zoeklicht zocht Goes en omgeving af en zorgde telkens voor een sprookjesachtige ver lichting van bepaalde stadsge deelten. Te Goes heeft men bij Rijks graafwerken een onder- aardsche gang ontdekt, waarin zich 2 ijzeren kisten bevinden, die gesloten waren Men is be nieuwd te weten, wat er in zit. Sinds eenige dagen wordt te Brummen vermist de orgel hersteller C. J. B die met mede neming van 1300 uit zyn kost huis is verdwenen. Twee jongemannen uit Wel- lerlooi zijn door een Duitsehen douanebeambte over de grens gelokt en op Duitsch gebied ge arresteerd. In een schoolgebouw te Rotterdam heeft gistermiddag een gemeentewerkman een collega eenige slagen met een hamer op het hoofd gegeven en zich zelf daarna van het leven beroofd. Een spoorwegongeluk. De sneltrein Parijs Bordeaux- Hendaye, die Dinsdagmiddag te Dax (departement Landes) ver wacht werd, is op vyt kilometer vau de stad bij den overweg van Cabannes ontspoord. De laatste vier wagens sprongen uit de rails en stortten neer in de door den langdurigen regenval over val overstroomde weiden langs den spoorweg. Er zijn drie passagiers gedood en een zestig gewond. Het treinverkeer met de Spaan- sche grens is door het ongeluk aanmerkelijk gestoord. Op hit oogenblik, dat het on geluk gebeurde, had de door een electrischen locomotief getrokken trein een snelneid van 120 km. Het beroemde Francisca nenklooster Marienthal, by Mainz gelegen, dat gedurende 6 eeuwen ook als pelgrimsoord bekend was, is bijna geheel door brand verwoest. Van de kostbare bi bliotheek, die rijk aan waarde volle handschriften was, ging het grootste gedeelte verloren. Per soonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. komstig uit alle deelen der we reld, hebben Zondagmorgen in den Sint Pieter te Rome de plechtige mis bijgewoond, die den Paus de gelegenheid bood om voor het eerst sedert zijn langdurige en ernstige ziekte weder in het openbaar te ver schijnen. Toen de Paus de sedia gesta- toria besteeg brak een ware storm van toejuichingen los, en in alie talen werd geroepen„Leve de Paus". Om half een verscheen de Paus op het middenbalcon van de va- ticaansche basiliek om over een menigte van bijna 200 000 per sonen den zegen „Urbi et orbi" uit te spreken. De Paus trok zich vervolgens terug in zijn apratementen waar hij door een dokter werd onderzocht, die, be houdens eenige vermoeidheid, niets abnormaals constateerde. Bij het verlaten van de basiliek kon de Paus bij het zien van het enthousiasme der menigte zijn ontroering niet bedwingen en liet hij zijn tranen den vrijen loop. De plechtigheid werd bijge woond door alle buitenlandsche diplomaten, die bij den H. Stoel zijn geaccrediteerd, behalve door de leden van de Duitsche am bassade. Voorts woonden 22 kardinalen de plechtigheid bij. Kerkvervolging. De spanning tusschen de natio- naal-socialistische overheid en de christelijke kerken, zoowel de katholieke als de protestantsche, is Zondag, zoo meldt Havas uit Berlijn, tijdens verschillende ker kelijke plechtigheden aan den dag getreden. In de kathedraal te Berlijn heeft de bisschop van Beriijn de ge- loovigen uitgenoodigd schriftelijk bij de nationaal-socialistische autoriteiten te protesteeren tegen de opheffing van de r.-katholieke scholen. De bisschop voegde hieraan toe, dat de rijksregeering feitelijk de boodschap van den Paus heeft genegeerd. Voorts heeft de bekende kar dinaal Fauihaber de Paaschmis gecelebreerd in de kathedraal van München. De kardinaa» zeide dat de katholieke kerk den strijd om het christendom niet zal opgeven. Domine Niemöller van de be lijdende kerk heeft Zondag een lijst voorgelezen met de namen van vooraanstaande protestanten, die in concentratiekampen zijn geïnterneerd. Hij ncodigde de geloovigen uit hen niet in hun gebeden te vergeten. De politie heeft een circulaire van de belijdende kerk in beslag genomen, wélke ter ge legenheid van het Paaschfeest moest worden gepubliceerd. Sportnieuws. T« Bom». Zestigduizend geloovigen, waar onder talrijke vreemdelingen, af» Bapide. Zooals gewoonlijk maakte op Paasch-Maandag „Rapide" ook dit jaar weer haar jaarlijks uil stapje naar Antwerpen, voor het spelen van een vriendschappe- lijken wedstrijd, hetgeen ditmaal zou zijn tegen de vereenigir.g „Opbouw". Ongeveer half 11 vertrok „Ra pide" vergezeld van supporters welgemoed naar de Scheldestad. Aan de „tunnel" opgewacht door een afgevaardigde der gastheeren en -dames, werd onder hun lei ding naar Borgerhout gereden, waar clublokaal en speelveld waren gelegen. Zooals steeds, toonden ook nu weer de „Sinjoren" zich prettige gastheeren en na hartelijke woor den van welkom, door den voor zitter van „Opbouw" gesproken nam de wedstrijd een aanvang. Beide clubs gaven elkaar niet veel in krachtverschil toe en er ontspon zich een aantrekkelijk partijtje korfbal, waarin de spor tiviteit aan beide zijden op uiterst hoog peil stond. Een lichte veldmeerderheid van „Rapide" is oorzaak, dat haai aanval vele mooie kansen krijgt, doch daar niet van weet te pro- teeren en de rust breekt aan, zonder dat gedoelpunt is. Tij dens de rust v<erd door de ont vangende club een verfrissching aangeboden. Na de hervatting leek het er op, of „Opbouw" een ander spel ging spelen en kwam zij iets in de meerderheid „Ra pide" liet dit niet op zich zitten en aangevuurd door de supporters voerde zij het tempo op, waarna het haar gelukte een doelpunt te maken0- 1. De tegenpartij stelde alles in het werk om gelijk te maken, waartegen de Rapide-verdediging echter zoo „stug" stond, dat alle pogingen mislukten, en het eind een 10 overwinning voor „Ra pide" werd. Na een hartelijk afscheid be gaf men zich in beste stemming terug naar de stad, waar de Axelaars zich best hebben ge amuseerd. Ongetwijfeld dragen deze uit stapjes er in niet geringe mate toe bij om zich vele korfbal vrienden te verwerven en wat is mooier in onze samenleving dan vriendschap. Gedachtig aan het clublied werd dan ook meer malen gezongen„En daarom vinden wij het fijn om Rapidist te zijn Axel, 28—3—'37. (n. s.) Aan de Redactie van de Axelse Courant. Mijnheer de Redacteur. Wilt U onderstaande in Uw blad opnemen Bij voorbaat dank. In Uw blad van Vrijdag 2ó Maart jl. komt onder de kop „Smokkelaar aangeschoten" een verslag voor, dat op belangrijke punten onjuist is. Het is niet juist, als U schrijft, d t de „smokkelaar" vastgegrepen werd en zich daarna los rukte. De benen schietende ambtenaar is nooit op kor tere of langere afstand geweest, dan op ongeveer drie meter. Voorts doet U het in het verslag voorkomen of het gezin, waarvan de „smokkelaar" lid is, van de steun moet rondkomen. Ook dit is zeer onjuist. Omdat de vader van het gezin met een aantal grote werkloze kinde ren de 6 -jarige leeftijd reeds gepas seerd is en moet „leven" van zegge en schrijve drie gulden ouder domspensioen wordt geen steun uit gekeerd. Was het maar waar, dat het gezin steun genoot dan zou tenminste de betrokken ambtenaar geen kans hebben gekregen, om den „smokkelaar" een kogel in zijn voet te jagen. Verder schrijft U „Er moet wel veel winst op zitten, om zich g e r e geld te wagen niet alleen, maar weer en wind trotserend in de nacht uren ver met zo'n vrachtje te lopen". Waarom schrijft U „geregeld?" Hoe weet U dat Kunt U dat bewijzen Mijnheer de Redacteur. Het is geen kwestie van winst of geen winst maar van leven of niet te leven. Zo lang de sociale verhoudingen in Nederland nog zo zijn, dat er niet één gezin, maar tientallen gezinnen, ook in Axel, niet in hun allernoodzakelijk ste levensbehoeften kunnen voorzien, zolang ook zullen, vooral langs de grens, practijken uitgeoefend worden, waarmee men de kans beloopt, door een kommies neergeschoten te worden. Niet enkel en alleen zijn de „smok kelaars" verantwoordelijk voor hun daden, maar mede zijn allen ver antwoordelijk, welke met woord en daad de „aanpassingspolitiek" helpen doorvoeren, vooral op de economisch zwaksten uit onze samenleving, enkel en alleen het oog gericht op de z.g. „economische noodzaak" en zonder rekening te houden met het „etisch minimum". Wanneer het levenspeil van de werkloze arbeiders beneden het „etisch minimum" is gedaald, wanneer de arbeiders reeds met het ene been staan 1n de poel van materiële en geestelijke ellende, waarin deze maatschappijvorm hun heeft gebracht, dan is het te be grijpen, dat de arbeiders een stroohalm aangrijpen, om in de maalstroom van onze maatschappelijke heksenketel het hoofd boven water te houden, zelfs al is het dan met „smokkelen". D. We hebben willen aantoonen, dat de verleiding tot smokkelen groot is en het feit aannemelijk gema kt. Maar dat wil nog niet zeggen, dat het ge rechtigd of noodzakelijk is. 5e. Dat den jongeman een kogel in de hiel is gejaagd, achten we niet bewezen. 6e. Als het over verantwoordelijkheid gaat, dan is die o. i. te zoe en bij degenen, die gesmokkelde suiker, boter, of wat ook koopen en daardoor het kwaad steunen en de mensehen in gevaar brengen. Als de winst een stroohalm blijkt te zijn, dan lijkt het ook hier, wat vaak in t groot gebeurt, dat de kleine man er aan gewaagd wordt en wien geen gevaar dreigt, de winst opstrijkt. En 7e. Dat er „geregeld" gesmok keld wordt is geen geheim en blijkt ook wel uit uw schrijven. Red. F 11 m n i e u w s. D. Uw schrijven was niet juist onderteekend en konden we dus ter zijde leggen. We doen dit niet om den schijn van ongelijk te vermijden. We meenden de zaak tamelijk objectief behandeld te hebben en zullen zgn. onjuistheden trachten te redden. Ten le is het al onjuist, dat U een stuk schrijft en er eens anders naam onder geplaatst wil hebben. 2e. Dat de smokkelaar vastgegrepen was, werd ons uit betrouwbare bron gemeld en is door betrokkene niet ontkend. U noch wij hebben gezien wat er gebeurd is. 3e. We hebben het niet willen voor stellen alsof bedoeld gezin van steun leeft, maar wel, dat er dergelijke ge zinnen zijn. lntusschen komt het ons evenzeer als U onbillijk voor, als in dit geval niet meer steun wordt ver leend. 4e. En wat U schrijft over leven of niet leven en wat er verder volgt, behoort o. I. meer thuis op een poli» tieke vergadering» De Roede Pimpernel. Deze ti.ar, die Zaterdag en Maandag in Het Centrum draait, handelt tijdens de Frausche re volutie in 1792, toen het schrik bewind van Robespierre talrijke arnstocraten" naar de guillotine veerde. De Rooae Pimpernel, die door ging voor een fat, maar in werkelijkheid een moedig en slim man was, wist velen aan de valbijl te ontrukken. Zelfs zijn vrouw wist niet wie hij was en heel Frankrijk zocht hem. Het is een fitm van de aller- oeste klasse, vol gevaarlijke en romantische avonturen tijdens de Fransche revolutie een ü>m, verkwikkend van begin tot einde, spannend, charmant en indruk wekkend. De periode van Robes pierre's schrikbewind wordt hier in op boeiende en romantischs wijze weergegeven. Say it with music. Dit is een muzikaai indrama, dat als tweede nooiuuummer vertoond wordt. Een boeiend en Historisch verhaal van het ont staan en de verdere geschiedenis der wereldbekende melodie van oovensiaande titel, welke van zoo groote beteekenis is geweest in uet leven van Jack Peyue en den componist Pump Wcstone. Burgemeester en Wethouders »<an AXEL maken bekend, dat ie op 22 FeOiuan j i. vastgestelde Kiezersujsi, zouais deze mans uidt, tot I April van het volgende jaar van Macnt j ijii, uciiOuuei.s de wijzigingen daarin tengevolge van iecniciijke uitspraken, weike wijziging der ijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst biijtt voor een eder op de Secretarie oer üe- neente ter inzage nedergelcgd en, tegen beialn g der kusten, .lemdismctsgewijze, in uittreksel /erkrijgbaar. Axel, den 1 April 1937. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Buigemcester, J. M. UUÜC.L L.B. De becretans, MARIS. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure, -en Raadhuize zal wuiden ge houden. Axel, 2 April 1937. De Burgemeester, BLOK. voor 3 jaar, het peiceel »e rtXcL (hel z.g. „tvaucwciije Te bevr. gen bij den üijkgraat. Het Bestuur van den Butnpolder, J. DE FE1JTER Lzn., Dijkgraaf, W. A. DEN BQGObNuE, Untvauger-Uuifitfi ZONDAG 4 APRIL 1937. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 4