Axelsche Courant. ABDIJSIROOP AKKER' S verslèrkie Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. No. 1. Vrijdag 2 April 1937 Landbouw. (iemeiigd JNieuws. Uw kind zal morgen niel meer hoesten Eén géén Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Jdlad. Slechte poters, kallgebrek kb regen. Op 4 Augustus van het vorige jaar verscheen in de mededee- lingen van de N C B een artikel met het opschriftSlechte poters en kaligebrek. In dit artikel werd geklaagd over het in vele perceelen zich bevinden van eeD groot percentage zieke planten. Het pootgoed, zegt de schrijver, wordt nog te lang aangehouden. Om een goede opbrengst te ver krijgen, moet men in de eerste plaats voor goede poters zorgen. Daarom is het gewenscht, om elk jaar zooveel goedgekeurde poters van letter A of minstens van letter B te betrekken, dat men hiervan al het noodige pootgoed kan winnen voor bet volgende jaar. Maar aan vele aardappelvelden is bet ook duidelijk te zien, dat de bemesting niet in orde is geweest. Sommigen hiervan ver- toonen een groot gebrek aan kali Op deze akkers zijn de planteD meerendeels te weinig ontwik keld en hebben dunne stengels. De bladrand is gekroesd. De bovenste bladeren der plant zjjD donkergroen gekleurd, de onder ste zyn bronsacbtig getint met bruine en gele vlekken. Van een dergelijk gewas mag men eveomin een behoorlijke op brengst verwachten. lu het Kringblad Hulst van 12 Februari j 1. lezen wij een amkel, methet opschriftRegen". In dit artikel wordt vooral den nadruk gelegd op de natte winter welke wij gehad hebben, waar door groote hoeveelbeden plan- teuvoedsel uit den bodem weg gevoerd zijn. De schrijver is de meeniog toegedaan, dat veel kali zal zijn verawenen. De kali die opgelost, ot liever op gelost in den grond aanwezig was, als restant van het vorige seizoen. Restant van de toen gegeven bemesting oi op een of andere wyze in den atgeloopen zomer tot oplosbaarheid gekomen en met door de oogst 1936 ver bruikt. Maar ook van de kalibemestiug, welke in den herfst van 1936 is gegeven, zal veel verloren zijn gegaan. Speciaal op de lichtere gronden vrees ik, dat zelis bet grootste deel wel uitgespoeld zal zijn. Kali is niet erg hokvast. Nu is het natte weer al vroeg begonnen en dat beeit velen weerhouden, om kalizout te strooien. Daarby werd de laatste jaren bet kalizout meestentijds gestrooid na Nieuwjaar. Wat met kalizout 40 best kan. Na Nieuwjaar ruischten evenwei iederen dag de grauwe regen gordijnen en kon de mest met gesirooid worden. Nu scdryveD wy 20 Maart Er ie na 12 Febiuari nog deel wat plantenvoedsei uitgespoeld. Voor kalizout op aardappelen is het veel te laat. Zullen wy de kalibemesting nu maar eens een jaar overslaan Dit zou een zuinigheid zyn, die de wysheid schandelyk zou bedriegen. Wy hebben te veel last gebad van kaligebrek, om dit te riskeeren Gelukkig, dat wy nog gebruik kunneu maken van patentkali Deze kalimestgtot kan nog vóó ot na de plantiyd der aardappelen gegeven worden. En waar reeds kalizout 40 gegeven is, zal het gewenscht zyn bet met patent- kan nog eens dunnetjes over te doen. Auders vrees ik, dat de kaïigebret verschijnselen dezen zomer nog veel erger voor den d ig zuilen komen, als de schry ver van bet artikel van Augustus 1983 aangeeft, v, Q. M, Sportnieuws. Axel Volharden 72. De voetbalwedstrijd, welke bier op 2e Paaschdag gespeeld is tusschen Axeil en Volharden van Aalst, heeit niet veel fraais op geleverd. Deze Belgen zyn hier al meer geweest eD speelden toen heel wat beter. Voor de rust kon bet er nog mee door, doch in de tweede beltt giDg de wed strijd uit als een nachtkaars. Slke strijdlust ontbrak bij de bezoekers en vooral bun doel- verdediger maakte blijkbaar een slechten middag door. Met zoo iemand tusschen de palen is bet een onmogelijke zaak succes te behalen. Doch ook de meesten der andere spelers deelden in de algemeene lusteloosheid en deze sloeg tenslotte ook op de Axel sche spelers over. De eerste helft was het aankijken nog waard er werd tamelyk vlug open spel vertoond, waarby de Oranjeman nen spoedig het eerste doelpunt maakten. Onze stadgenooten bleven sterker, doch voor het doel werden de aanvallen niet voldoende afgewerkt, zoodat meerdere doelpunten uitbleven. Na een balt uur maakte Volhar den gelijk, waarna Axel nog voor de rust den stand op 2 1 bracht. Na de hervatting schenen de Belgen een beterspel te vertoonen, doch toen weldra hun achter stand 3—1 was, ging het berg afwaarts. Geleidelyk werd de stand opgevoerd tot 61 bij sommige doelpunten stak de doelverde iger geen hand uit. Een onbeduidende vingerblessure kan biervoor moeilijk als ver ontschuldiging geiden. Ter af wisseling maakten de bezoekers er nog 6—2 van. Het spel werd steeds fl .uwer en was bet aan kijken nauwelijks meer waard. Onze stadgenooten maakten er tenslotte 7-2 van en ieder, zoowel binnen als buiteD de lijnen, was bly, toen kort hierop het einde gefljten werd. Corn Boys—Axel II 13—1. Voor de competitie van den Z V b. speelde Axel II te Sas van Geut tegen de Corn. Buys. De jouge Oranjemannen bonden den siryd aan met een zeer onvolledige ploeg, die er niet veel van terecbt bracht en met niet minder dan 13 1 door de Sasse- uaars verpletterd werd. De onbewaakte overwegen. Maandagmorgen heeit op den onbewaakten overweg van den weg van Kethel naar Schiedam, waar reeds tal van doodelyke ongelukken zyn gebeurd, een vrseselyk ongeluk plaats gehad, dat aan twee jouge menschen net leven heeft gekost. De 18 jarige W. van Laren reed met den 18-jarigen P. de Waard op de duo, per motoifiits van Kethel naar Schiedam. De bestuurder heeit blijkbaar geen voldoende aandacht ge schonken aan den trem, die in de richting Viaardingen was vertrokken. Voor den overgang stond een auto stil, om den na derenden trein te laten passeeren. De motorrijder reed daaromheen en ofschoon jongelui vau een groepje, dat by den overweg zicü ophield, nog waarscnuwden voor den trein, reed v. L. door. De motor werd door den elec- trischen trein gegrepen en pl.m. 30 meter meegesleurd. De twee berijders bleken op slag te zyn gedood. Zij waren beiden eenige zoons. Een gulle zeeman. In een caté te Rotterdam ont moette dezer dagen een zeeman een juffrouw, die by nooit eerder gezien had, doch die wel ge negen bleek een avondje met bem op stap te gaan. Zoo ge schiedde en de avouturen leidden ook naar de woning van de juffrouw. Na daar eenigen tyd uourgebracnt te hebben, ging de man weer huiswaarts, doch ziet hy kwam plotseling tot de ontdekkiDg, dat hij een bedrag van 300 miste. De man stapte terstond naar de politie, waar bij vertelde, dat hij van 300 be roofd was. De politie spoedde zich onmiddellijk naar het pand, dat de man aangat en zij trof daar inderdaad de juffrouw aan. Deze werd meegenomen naar het politiebureau. Hoewel zij dat, waarvan zy werd verdacht, ontkende, werd zij, op de perti nente verklaringen van den zeeman, opgesloten. Deze ging daarop het was inmiddels tegen middernacht geworden naar huis in de overtuiging, dat de dievegge ge pakt was. Maar wat gebeurde De moeder van den „bestolene" vond kort daarop in zijn vestzak een paar bankpapiertjas, ter waarde van 300. De zeeman ging terug naar de politie en deelde mede, dat hy zyn vermiste geld weer terug gevonden bad. Daarmede zou de zaak alge loopen zijn, wanneer niet de juffrouw, die een nacht onvrij willig en onschuldig in het po litiebureau had doorgebracht, by baar invryheidsstelliDg een schadeloosstelling had geëischt. Zij wilde 50 hebben. En de zeeman vond dat eigenlijk wel redelijk. Hij tastte in zijn vest jeszak en overhandigde de ten onrechte gearresteerde juffrouw ƒ50. Maar hij vond het toch wel sneu, dat zij een nacht op het politiebureau had moeten doorbrengen, terwijl er eigenlijk geen vuiltje aan de lucht was. Dus gat bij haar nog eens 25 De juffrouw is met de 75 tevreden en getroost naar huis teruggekeerd en de zeeman met de resteerende 225 eveneens. Drama te Vimmen. Maandagochtend beeft zich in een boerderij te Vlijmen een ontzettend drama afgespeeld. Reeds eenigen tijd bestond tusschen de echtelieden D. een slechte verhouding. Maandag ochtend ontstond verschil van meening over een kleinigheid, dat in een bevigen twist ont aardde. D. greep zijn vrouw plotseling beet en duwde haar in een vertrek, onder bedreiging, het huis in brand te zullen steken, wanneer zij dit vertrek zou verlaten. Vervolgens liep by naar de schuur, waarna hij de staldeuren afsloot, om daarna de voordeur af te sluiten. Vervolgens heeit hy gevolg gegeven aan zijn bedreiging en het huis in brand gestokeD. Daarna ging bij Eaar den hooi zolder, waar by door ophanging een einde aan zijn leven beeit gemaakt. Het vuur nam weldra een grooten omvang aan. De vrouw vluchtte naar de achterzijde van de boerderij, waar zij de deuren gesloten vond. Door bet ver breken van een raam heeit zij zich nog tydig in veiligheid kunnen stellen en is naar baar zoon geloopen, die op korten afstand van de boerderij woont Toen de brandweer ter plaatse kwam, was de geheele boerderij een prooi der vlammen. Van den inboedel kon niets worden gered. Later vond men het ver koolde lyk van D. Het schijnt dat de man al eenigen tyd met het thans door hem uitgevoerde plan heeft rond- geloopen. E*n aanwyzing daar voor is, dat hy eenige dagen geleden zijn brandverzekering heett opgezegd. Te Zevenhoven is Zondag avond het vier-jarig zoontje van de familie K. in de naast de boerdery loopende poldersloot geraakt. Voorbijgaande kinderen, die bet ongeluk bemerkten, waar schuwden de ouders. Toen het jongetje door den vader uit de sloot was gehaald, bleken de levensgeesten reeds te zyn ge weken. Om meer steun te krjjgen. De koopman Van K. en zyn vrouw hebben hun driejarig dochtertje en hun anderbalfjarig zoontje op het bureau van de provisorie te Almelo achterge laten met de woorden„Hier heb je ze, zorg er nu ook maar voor, wy kunnen ze van die paar ceman steun niet meer te eten geven". Wegens dit ieit hebben zij voor de rechtbank terechtgestaan. De man ver klaarde, dat by dacht op deze wijze meer steun te krijgen. Hij werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en de vrouw tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De technische arbeider Vliegen, te Gulpen is, toen hy bezig was met de aansluiting van een nieuwe woning aan het electriscbe net, in aanraking ge komen met een der draden, met het gevolg, dat hij door den hevigen schok uit een pl.m. 10 meter hoogen ijzeren mast viel. 3e man was op slag dood. Het slachtoffer was ongeveer 35 jaar oud en laat een vrouw en twee kindereD achter. Zondag is op den onbe waakten overweg bij de Vyt iken bij Gilze Rijen de drie jarige David Heesbeen, die dicht by den overweg woont en by het spelen op de rails was ge raakt, door een uit de richting Breda komenden trein gegrepen en vermorzeld. Te Amsterdam zyn inbre kers Woensdagnacht binnenge drongen in een kantoor aan de Teertuinen. De dieven door zochten het geheele kantoor, snuffelen in laden en kasten en stalen een bedrag vanvijl centen Kindje bjj een brand gestikt. In den nacht van Zondag op Vlaandag heeft een brand gewoed in een woning aan de Curs^m- straat te Utrecht. Daarbij is het heele perceel, bestaande uit drie boven elkaar gelegen étagewo ningen, van beneden tot boven door het vuur vernield. Een dochtertje van een der bewoner», een kindje van acht maanden, kon niet tydig worden gered en is door den rook gestikt. In het pakfjs. Te Helsingtors bestaat groote ongerustheid over het lot vau ou- geveer vyttig pelsjagers uit Side- by in Noordwest-Finland, die met hun booten door het pakijs zyn ingesloten en in de richting van de Oostzee zyn afgedreven. De pelsjagers werden onge veer veertien dagen geleden door den plotseling invallenden dooi overvallen. Het ys begon te kruien en sloot de kleine bootjes muurvast in onmachtig moesten de jagers zich laten meevoeren, steeds verder uit de kust. Een der jagers heett zijn leven gewaagd door alleen dwars over net pakijs te trekken. Na e@D dageaiangeB tocht over de ijs- schotsen bereikte bij uitgeput den vuurtoren van Storjuugfru in de Botnische Golt. Hier heeft by verhaald van het lyden van zijn metgezellen, van wie er ver scheidene door de ontberingen ziek zijn geworden. Een dichte mist, die als een ondoordringbare sluierboven de onmetelijke ijs vlakte bangt, belemmert het op sporingswerk. Afschuwelijk. De geneesheeren, welke belast waren met bet onderzoek op de lyken, welke in de maand Febr. aan de Fransche kust ziju aan gespoeld, hebben bun rapporten ingediend. Hieruit blykt, dat de zeven lijken allen op gelijke wyze met betzelfde touw gebonden waren. De mannen moeten nog geleefd hebben, toen zij in bet water werden geworpen, voor zien van een gewicht. De li chamen hebben ongeveer vier en een halve maand in het water gelegen.^ Zij moeten dus einde September of begin October van het vorig jaar zyn overleden. Men vermoedt dat bet gijzelaars waren, die op de schepen voor Irun of San Sebastian gevangen werden gehouden en in het water werden geworpen, voor deze steden door de opstandelingen werden bezet. Uit litteekens blijkt, dat de mannen nog tydens hun leven mishandeld werden. Koning Leopold kon geen bier krfjgen. Koning Leopold van België heeit een aardig avontuurtje beleefd. Zaterdagmorgen vroeg, om ongeveer zes uur, was hy met den sneltrein uit Brussel aangekomen. Hy begat zich naar de stationsrestauratie en bestelde een licht ontbijt een paar eieren en een glas bier. Aan gezien de kellnerinnen van de restauratie strikte orders hebben 's morgens vroeg geen alcohol te schenken, maakte het meisje den onbekenden heer er in be leefde bewoordingen op attent, dat zij hem zoo vroeg op den dag geen bier mocht brengen, waarop by zich met een glas water te vreden stelde. Liter kwam men er echter achter, dat de vreem deling, die zyn dorst met een glas bier wilde lesschen, de koning van België was geweest, die zijn vacantie in Zwitserland ging doorbrengen. Mar ktb erickten HULST, 30 Maart 1937. Alhier waren de marktprijzen als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00—8,00, wintergerst 8,00—9,00 zomergerst 9,00—9,75, haver 6,75 —7,30, erwten 7,00— 8,25, paar- denboonen 7,007,50, duiven- boonen 7,00—8,50, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 8,00 9,30, lijnzaad 7,00—8,50, blauw maanzaad 20,00—23,00, mosterdzaad 00,00—00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 12, verk. 7. Varkens 23, 17. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 0,00. is als U het nog heden de nieuwe ver- stèrkte Abdijsiroop geeft; Daardoor zal die afmattende hoest ophouden en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog genee ^krachtiger gemaakt, door toevoeging van de hoest-bedwingende stol codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Drosera, die ook door de geneeskundigen thans worden be schouwd als de heilzaamste stoffen ter be strijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slijm op, stopt den hoest, neemt de be nauwdheid weg en geneest de r auwe ont stoken plekken der slijmvliezen. s We relds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: Verlaagde prijzen t 75 ct.» f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon Oud nieuws? Ja, maar dan toèh niet voor die tallooze automobilisten, die 's avonds „rustig" met maar 6éh koplamp aan rijden! Ën toch II het kleinste ongeval altijd nog duSf. der dan een nieuw gloeilampjSI

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3