Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wseb - Vlaanderen. Bij de Marmergroeven No. 101. VRIJDAG 26 MAART 1937. 52^ Jaafgf. J. C. VINK - Axel. PAASCHGEDACHTE. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TUEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels bU Lentvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Eerste Blad. Wegens het Paasch- feest verschijnt aanst. Dinsdagavond de AXELSCHE COURANT niet. De Christenheid der geheele wereld herdenkt vandaag het lij den, de kruisiging van Jezus, ge volgd door Zijn sterven. En zoo zou er droefheid kunnen zijn in aller harten, als we niet wisten, dat na dit sterven, na den dood van Jezus' leven, niet was gevolgd Zijn opstanding. En daar om is er geen droefheid, maar vreugde. Deze Vrijdag is geen dag van droefheid, maar van vreugde, zij is en blijft een Goede Vrijdag, omdat we weten, dat dit lijden en sterven een losprijs is voor hen die gelooven, dat hun zonden er door vergeveh zijn en wij in Jezus onzen Zaligmaker mogen ontmoeten. Vandaar de vreugde der Chris tenen op Paaschmorgen, de dag van opstanding. De geschiedenis, neen, de B ij- b e 1 zegt ons, dat, nadat Jezus eenige dagen te voren gekruisigd en begraven was, de vrouwen kwamen zien naar Zijn graf en dit ledig was. Waar was hun Heiland Zij behoefden niet lang te zoe ken, want Hij verscheen haar. Zij zagen Hem, en hoorden Hem spreken. En hoe wonderlijk het ook leek, het gebeurde, zonder twijfel dat het een ander kon zijn. In welken zin, in welken geest men dit ook moge begrijpen of uitleggen; het feit is er en allen kunnen opstanding vieren. In alle verhalen hieromtrent sym boliseert toch de overwinning van het leven op den dood, van het licht op de duisternis, van de waarheid en de gerechtigheid op het geweld. En daarom kunnen ook allen zingen „Wees gegroet, gij eersteling der dagen, „Morgen der Verrijzenis! „Bij wiens licht de macht der hel verslagen „En de dood vernietigd is De godsdienstige mensch ziet in den ontwikkelingsgang van de wereld en de samenleving Gods hand. Hij bespeurt en vooral in onzen tijd de ontzaglijk- dramatische worsteling tusschen goed en kwaad, tusschen licht en duisternis, hij ziet veel ellende en zonde, maar ook het groeien van de Gods-idee en van de Paasch- gedachte. Om dit ééne te noe men de oorlog. Zeker, de oorlog van den tegenwoordigen tijd is veel massaler, veei geraffineerder, veel verschrikkelijker dan hij vroe ger was, maar wat gelijk met deze ontwikkeling groeide, is de over tuiging, dat de oorlog een God en mensch-onteerende misdaad isAl is de oorlog niet uit geroeid, het zedelijk bewustzijn der menschheid is tegen den oorlog opgestaan, en dit was in vroegere eeuwen niet, of veel en veel zwakker, het geval. Vroeger was de oorlog als het ware on beperkt en normaal heerscher tegenwoordig moet hij worstelen tegen het wassende verzet en tegen het zedelijke inzicht, dat zijn wortelen vindt in het Christendom. De oorlog heeft de macht gevon den, die hem bestrijdtdit is vooruitgang, ontwapening, op standing. Wij zien dus hier de worsteling tusschen goed en kwaad; tusschen licht en duisternis. De duivelsche krachten zijn er nog steeds, en zij zijn sterk, maar sterker ook wordt de tègenkracht, die meer en meer opstaat. En nu gelooft de religieuze mensch en ziedaar de Paasch- gedachte dat eenmaal het goede zal overwinnen dat eenmaal het licht zal rijzen dat eenmaal de geest van Christus, dien men thans nog eiken dag kruisigt, zal ver- Uit het Engeisch 21) Trouw aan de familie Purbeck was hem van jongs af aan bijge bracht en hij genoot het volle ver trouwen van zyo meester. Een ander, misschien iets minder diep gevoel in z'n harde, schuwe natuur was zyn bewondering voor Martha Calloway Ze waren samen opge groeid in het kleine dorp achter de Abbey en olschoon hij in vroe ger jaren het veld had moeten mimen voor een beminlijker me dedinger, zonder ooit veel van zyn gevoel te laten blijken, was hy haar in zijn hart trouw gebleveD. En nu had de heropening van de groeven hem in nauwer contact met de knappe weduwe gebracht, van wie hy altyd had gehouden en die misschieD zijn vrouw zou zijn geworden, als hij een beetje doortastender was geweest op het psychologische moment. Zijn nieuwe betrekking Had hem genoodzaakt zijn huisje te verlaten Bn in Oe keeten op de rots, achter Martha's huisje te gaan wonen. JSerit hadden ze elkaar toevallig ontmoet, later waren die ontmoe tingen regel geworden. Een kopje thee vroeg in den morgen tegen den tyd van het ontbijt, was zoo langzamerhand een gewoonte ge worden. Ean verdere band tus schen hen vormde het feit dat zoowel Martha als haar doehter Bessie het geheim van de werk zaamheden in de groeven kenden. Martha, de weduwe vaD den tuin man van de Abbey, was even verknocht aan de familie Purbeck als John Budge zelf en Bessie zou voor lady Madge door bet vuur zijn gegaan. Om deze redenen had lord Purbeck bet verstandiger ge oordeeld om gissingen en praatjes ts voorkomen en hun de waarheid te vertellen. Het was dus geen ongewoon verschijnsel dat Budge het pad over de rots insloeg naar de ach- tetdeur van Martha's huisje. Toen hy over het kleine paadje liep, zag hij met voldoening een blanwe rookwolk uit den schoorsteen op stijgen en hij wist dat hij niet lang meer op een warmen drouk zou hoeveD te wachten. Martha en Bessie waren 't morgens altijd al vroeg in de wepr. Hy was er bijna zeker van dat bil Martha in de keuken zou vinden, bezig met het ontbijt voor kaar kuurden K-1É - rijzen en heerschen in een ver nieuwde en verjongde wereld dat eenmaal de juichkreet zal gaan over de aarde: „De Heer is waarlijk opgestaan Dan zal het vrede zijn en verlossing, dan zal het eerst recht Paschen wezen. En wat hier van den oorlog geldt, is waar ook op ander gebied. Overal in onze samenleving, overal tusschen de menschen worstelen kwaad en goed. Ook in ons eigen leven, in ons eigen bestaan. Twee zielen wonen er in ons, twee krachten, en als de goede kracht het wint, het recht, de eerlijkheid, de waarheid, dan is het of de Paaschboodschap ruischt door onze zieldan staat Christus in ons op. Ge kent toch uit onzen Bijbel het verhaal van hen, die Jezus tegenkwamen, na de opstanding Dit oogenblik komt in ons aller leven. Vroeg of laat ko men w ij Jezustegen. Vroeg of laat klinkt in ons de stem van hooger dingen, de stem van ons geweten, de stem van den Hei ligen Geest: Gods stem. Dan is Jezus in ons opgestaan. Dan ontmoeten wij hem. Loopen wij, eerbiedig, met Hem mee Bieden wij Hem plaats in ons huis Luisteren wij naar Zijn stem, zoo dat wij voldoen aan de Bood schap en het goede en het licht in ons laten overwinnen Dan kunnen wij de Paasch boodschap herhalen: „De Heer is opgestaan, w a a r 1 ij k opge staan". In ons. De Koningin bezoekt het J aliana-kinderzickeu huis. De Koningin heeft Woensdag middag een langdurig bezoek aan net Juliana-kinderziekenhuis te 's-Gravenhage gebracht. Üp har telijke wijze heeft H.M. blijk ge geven van haar medeleven met de jeugdige patiëntjes, die daar in grooten getale worden verpleegd, niermede een traditie van wijten Koningin Emma voortzettende. en Bessie in de kamers aan het stoften zou zyn. Toen bij echter dicht by bet buisje gekomen was, vooroy de vlierstruiken, merkte hy dat de diDgen dien morgen anders waren dan gewoonlyk. Martha stond by de achterdeur, naar band boven haar oogen voor bet schei pe zon licht en riep »Bessie« terwyl ze naar de rotsbeiling optuurde Zoo dra ze Budge zag, kwam ze naas- tig op hem toe. Goedeu morgen John, heb jij Bessie ook ergens gezien Waar kan dat kind toch zitten Ik dacht dat ze bezig was met tafeldekken in de kamer van me neer Mapleton, maar toen ik baar een kopje thee ging brengen, was ze nergens te vinden Misschien heeft ze zich ver slapen meende Budge en is ze nog niet op. Ik heb in haar kamertje gekeken toen ik naar beneden kwam, maar ze was er niet. Was ze wel naar bed ge weest was de nuchtere vraag. Lieve hemel Jonu, waar denk je aau P zet de vrouw ploiseliug nevig verschrikt. Ia heb alleeu maar gezien dat ze met meer in haar kamertje was. We uju gis teravond samen naar Doven gegaan, Om vier uur kwam H M. per auto bij het ziekenhuis aan, waar Zij, vergezeld door een hofdame en Haar particulieren secretaris, werd ontvangen door het bestuur. Twee patiëntjes, een jongen en een meisje, boden H.M. bij den ingang bloemen aan. De Koningin werd bij Haar bezoek door de verschillende zalen rondgeleid. Aan ieder der verpleegden reikte de Koningin persoonlijk een pakje uitzelf opende Zij de pakjes voor de kinderen, die door hun ziekte niet in staat waren, dit te doen. De Koningin richtte hartelijke woor den tot de jeugdige patiënten, die aan dit bezoek stellig de prettigste herinneringen zullen bewaren. Ook de jeugdige verpleegden in de infecliezaal werden niet ver geten, al moesten deze patiëntjes dan ook de Koningin aan de andere zijde van den glaswand aanschouwen. Het bezoek duurde tot kwart voor zes. In de bestuurskamer werd aan de hooge Oezoekster thee aangeboden. De Koningin deelde hier mede, dat zij reeds veel eerder het voornemen had, een bezuek aan dit kinderzieken huis te brengen, doch dat zij door drukke bezigheden tot nu toe verhinderd was geweest, aan dit voornemen gevolg te geven. Bij het vertrek van de Koningin juichte een belangstellende me nigte Haar hartelijk toe. Het Prinsenpaar te Home. Op de sportieve feestelijkheid van het Oostenrijksch verblijf van het Prinsenpaar, zijn te Rome dagen van rustige behaaglijkneid gevolgd. De Prinses en de Prins hebben beide eerste dagen besteed aan een rustige bezichtiging van de Eeuwige Stad. Woensdag bezochten zij o.a. het Forum en den Palatijn, gisteren de St. Pieters kerk, en in den namiddag de villa Borghese met de daarin gelegen galerij. De Italiaansche pers heeft zich voorbeeldig aan het consigne van het prinselijk incognito gehouden en het vorstelijk paar, door enkele Waar zou ze anders geslapen heb ben dan id haar eigen kamertje P Maar ik zal eeus gaan kykeu. Ze ging haastig het huisje bio- neu en Budge wachtte id de keu ken, terwijl Martha de trap op liep. Na een oogenblik was ze terug, zoo bleek als een doek eD trillend over haar heele ticnaam, Ze is niet naar bed geweest, bracht ze er met moeite uit, O John, wat kan er gebeurd wezen Er kwam geen antwoord op haar ootstelde vraag. Badge was ook geschrokken. Want plotseling dacht hij aan het verhaal Cooper over dien kreet, welke deze gehoord had, kort Da mid- deroacot. Maar hij hield dat voor zich. Zwygzaam van Datuur, was by er de maD Diet naar om door een nog onbewezen gerucht, Mar tha's angst te vergrooteD. Boven dien bestond er voor hem een andere mogelykheid, die, van het standpunt van een moeder gezien, mis chien even erg mocht zijn maar waar het verhaal van Cooper in elk geval geen betrekking op kon neooeu. Kijk eens, het geelt niets om je zoo over stuur te makeu, zet hy vrieudeiyk. We zutleD er wet acuter komen, maar we moeten met bang ayu am da dtn- vrienden begeleid, kon overal rustig rondrijden, of wandelen en winkelen, door weinigen herkend en door niemand lastig gevallen. Tot dit rustige verblijf draagt uiteraard ook het feit bij, dat zij niet in een hotel, maar als gasten van gravin Kotzebue in haar paleis te Rome verblijf houden. Men verwacht in Hofkringen, dat Prinses Juliana en Prins Bern- hard omstreeks 5 April van hun huwelijksreis hier te lande zullen terugkeeren. Een paukenpaard voor de veld Er is reeds melding gemaakt van het feit, dat op 30 April a s de verjaardag van Prinses Juliana, de officieren en reserve-oificieren van het eerste regiment veld artillerie alhier, schrijft de Utrecht sche correspondent van de N.Rott. Crthun regiment bazuinen zullen aanbieden, om deze muziekinstru menten, die bij de afschaffing van het regiments muziekcorps in 1923 zijn vervallen, weder in eere te herstellen. Men weet ook reeds, dat een Utrechtsch burger, uie onbekend wenscnt te bujven, hierin aanleiding neeft gevonden, aan dit gescnenk een stei pauken toe te voegen. Aldus is een belangrijke stap gedaan, om het regiment weer in de gelegenheid te stellen, met bazuinen en pauken uit te rukken. Nu ontbreekt eenter nog het paard, dat de pauken zal moeten dragen. Overeenkomstig de traditie moet dit een bont paard zijn. Er heeft zich een commissie gevormd uit de burgerij, om aan het regiment zulk een paard aan te bieden. Reeds heeft men het recht van voorkoop op een naar het uiterlijk geschikt paard gekregen, een zwart-bont paard van het bekende Nederlandsche koudbloedige ras, waarbij in de eerste plaats ver- eiscbt is het bewaren van kalmte onder de dreunende slagen van den paukenist en het geschetter der muziek. Thans wordt met dit paard geoefend, om te zien, of het werkelijk voor dit doel geschikt is. De verwachting be- geB onder de oogen te zien Bessio tl een goed kind, maar een mensch is maar een mensch en daar zyn twee jongemannen hier in hnig. Zou dat bet niet kuDtten wezen, denk je Voordat Martba Dog het ver ontwaardigde auiwoord, dat haar naar de lippen welde, kon uiten, hooiden ze veetsiapprn de trap at komen en ïruiaua et-o populair wijsje fluiten. De deur *au eau der Oeneiienkamers werd genoten en het fluiten klonk nog maar zwakjes. Daar is je antwoord op je afschuw» iyk vermoeden, zei Mar tha. Dat is meneer Mapoton. Je ziet dus oat die er niet met Bessie van door is En meneer Hector ii gisteren naar L nden vertrokken. Hy is gisterenmiddag ®1 weg gegaan. Ik heb hem van kind af gekend en ik zou hem wel twintig dochters toevertrouwen als ik ze bad. JohD Budge boog het hoofd onder het scnerpe verwijt van de moeder. Het feit ook dal Mapleton juist oe- neden kwam, volkomen oi bewust ervan dat er ie<s met in oiue was, bracnl hem in de war. (Wordt vervolgd), AXELSCHE IE®* W COURANT ■T

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1