AKKERTJES Als lam geslagen! Landbouw. Rechtszaken. zal Miss Earhart een nieuwe we reldvlucht ondernemen. Gasvergiftiging. In een der dichtbevolkte stads wijken van Nantes was de lucht zwaar vergiftigd door gassen, die uit een lek 'ven de gasleiding ontsnapten. Drie personen zijn tengevolge van vergiftiging overleden; twee liggen op sterven vijf personen zijn ernstig ziek. Bovendien moesten nog vijftien anderen ii het ziekenhuis behandeld worden. Door het omslaan van een boot nabij Angers (Frankrijk) zijn vier personen verdronken. De boot was bemand met vijf pioniers, doch het scheepje bleek niet bestand tegen een zware golf. waardoor het kenterde. Drie der opvarenden wisten zwemmende den wal te bereiken, doch de twee anderen bevonden zich in levens gevaar. Twee wandelaars, die het on geluk zagen gebeuren, sprongen ijlings in een kano, om hulp te bieden. Nocdiottigerwijs bleek deze echter lek te zijn en spoedig zonk ook dit vaartuig. De twee redders verdwenen in de diepte en zijn, evenals de twee pioniers, jammerlijk verdronken. Mussolini tot de ltaliaansclie troepen. De Madrileensche autoriteiten hebben aan de pers den tekst doen toekomen van een tusschen andere officëele stukken, welke bij de inneming van Brihuega werden gevonden, aangetroffen document. Het is een telegram van Mussolini, de dato 13 Maart en geadresseerd aan de ltaliaan- sche troepen, die in dezen sector opereeren. Het telegram luidt als volgt „Aan boord van de „Polaop weg naar Lybie, ontvang ik een communiqué waarin wordt mede gedeeld, dat nabij Guadalajara een groote slag woedt. Ik volg de gebeurtenissen van den strijd, zeker van de overwinning, daar ik er zeker van ben, dat de stuw kracht en taaie volharding van onze legionaires den weerstand van den vijand zullen overwinnen. Het verpletteren van de interna tionale strijdkrachten zal een succes zijn van groote militaire en politieke waarde. Laat den legionaires weten, dat ik van uur tot uur hun actie, welke door de overwinning zal worden gekroond, volg" (w.g.) Mussolini. Het telegram draagt het vol gende opschrift Commando der vrijwilligers- troepen. Hoofdbureau van den generalen staf Arcos. 13—1937- 15e jaar van het fascisme no. 27o9. Het document, waarin dit tele gram voorkomt, is een dagorder van den divisie-generaal majoor Mangini, geadresseerd aan de 16e vlaggroep Pittau, en gedateerd Brihuega 16 Maart 1937. Engeland. In verband met het feit, dat er een uitnoodiging tot den Negus gericht is, om zelf tegenwoordig te zijn of zich te laten vertegen woordigen bij de kroning in Mei a.s. van Koning George VI, zal Italië geen officiëele delegatie zenden. Rome is echter niet zoo bot, om de kroning geheel te negeeren. De Engelsche regee ring heeft bericht ontvangen, dat Grandi, de ltaliaansche ambassa deur te Londen, als buitengewoon ambassadeur de ltaliaansche re geering zal vertegenwoordigen. Naar men meldt, is Rome het voorloopige doel van de reis De Prinses en de Prins zijn van plan tot het einde dezer week in de ltaliaansche hoofdstad te blijven. Daarna zullen zij naar Monte Carlo gaan. Een bericht uit Rome meldt, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard gisteren te Mantua zij i aangekomen. Militairen half geld. Met ingang van 25 Maart zullen de Nederlandsche Spoorwegen een speciaal tarief invoeren voor het vervoer van militairen beneden den rang van officier. Dit tarief is van toepassing voor het vervoer van niet in het belang van 's Rijks dienst, in uniform reizende mili tairen beneden den rang van officier, van land- en zeemacht, daaronder ook begrepen de Kon. Marechaussee. Verkrijgbaar worden gesteld I enkele reiskaarten voor de 2e en 3e klasse, tegen den halven prijs eener gewone er.kele reiskaart. Onze marine boezemt ontzag in. In de vergadering der Tweede Kamer heeft" de minister van bui tenlandsche zaken, jhr. De Gravff, bij de behandeling van het wets ontwerp voorbehoud tot het nemen van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje, medegedeeld, dat bericht was ontvangen, dat de Hertog Hendrik 6 Nederlandsche schepen veilig door de Straat van Gibraltar heeft gebracht. De Hertog Hendrik is een Soaanschen kruiser tegen gekomen, die voor onzen oorlogs bodem salueerde. Dit saluut is door de Hertog Hendrik beant woord. De Kamer applaudiseerde met deze mededeeling en het wetsontwerp werd daarna z. h. s aangenomen. Mej. Meijer, Van Koeverden, Van Voorst tot Voorst, Engels en Kampschoër. Vier Anti-Revolutionairen n.l. mr. Van Baren, Wielinga, mr. Schwartz en mr. Van Dobben de B;uyn. Twee Christelijk-Historischen dr. Lovink en Baron van Boetse- laer van Dubbeldam. Eén Vrijzinnig-Democraatde heer Kooiman. Ver tot bef. fan het Rundvee. Donderdag hield c' kring Oost Zeeuwsch Vlaanderen der vereeni ging tot verbetering var. net rund vee in Zeeland hare algemeene jaarvergadering bij de Wed. C- P. de Regt, te Zaamslag. Deze, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer P. de Regt te Axel, staande vergadering was maar matig bezocht, Na de gebruikelijke plichtsplegingen volgde rekening van den penning meester, waaromtrent wij aanstip pen, dat de ontvangsten bedroegen f242,63 de uitgaven f 115,80, zoodat een batig saldo ad f 163,83 overbleef. Het aftredende bestuurslid, de heer Steijaert, werd herbenoemd, terwijl tevens benoemd werden de heeren De Cock te Klooster- zande en J- Tollenaar te Hoek. Mededeeling werd gedaan van eenige voorloopige datums der te houden Provinciale keuiing, waarvan die voor Zaamslag is bepaald op Maandag 3 Mei. Na afloop werd door den heer F. Holleman te Veere, namens het Crisis Zuivelbureau te Den Haag een interessante lezing ge houden over de beteekenis der melkproducten, opgeluisterd met toepasselijke films Tem. Cit. noemde commissie hebben zich nog enkele dames opgemaakt, om een handje te helpen, met het resultaat, dat er op den tweeden Paaschdag aanst. een Bazaar zal worden gehouden met het om schreven doel. Is schrijver dezes juist ingelicht, dan zijn hiervoor al zeer veel artikelen binnengekomen en be looft de Bazaar wel te zullen slagen, wat we natuurlijk van harte wenschen. Als presidente fungeert mevr. van Harn, terwijl bij mejuffr. M. Luteijn, aan wie de eer is gegund eere-presidente te zijn, nu reeds vele goederen kunnen worden bezichtigd. Daar Spui als centrum tusschen Axel, Zaamslag en Terneuzen ligt, kan wel op een druk bezoek worden gerekend. En aan koop lust want dat is een voorname factor in dezen zal het ook wel niet ontbreken. Aan attractie is eveneens ge dacht. Een rad van avontuur, waar voor een dubbeltje zelfs een jongen zijn meisje en een meisje haar aanstaande kan kiezer, en men zelfs voor een heele week provisie machtig kan worden, zal vooizekerwel belangstelling trek ken. Arbeidsbemiddeling. Over de maand Febr. stonden bij de organen der arbeidsbe middeling in Zeeuwsch-Vlaande- ren als werkzoekenden inge schreven Aardenburg 32, Axel 237, Bier I vliet 147, Breskens 95, Cadzand 40, Ciinge 113, Eede 3, Graauw c.a, 177, Groede 53, Hoek 189, Hontenisse 306, Hoofdplaat 124, Hulst 146, Nieuwvliet 12, Koe wacht 49, Oostburg 101, Over slag 6, Philippine 67. Retranche- ment 44, Sas van Gent 60, Schoon- dijke 53, St. Jansteen 149, St. Kruis 23, Sluis 87, Vogelwaarde 269, Waterlandkerkje 7, West- dorpe 135, IJzendijke 64, Zaam slag 269, Zuiddorpe 65, Zuid- zande 42, Ter Neuzen 626, totaal 3790, w.o. 1476 land arbeiders. Voor de vacante betrekking van ambtenaar ter secretarie te Zaamslag hebben zich 25 sollici tanten aangemeld. Binnenland. Het Prinseiyk Paar. Prinses Juliana en Prins Bein- hard zijn Zondagochtend om halt 10 per auto van het kasteel Mitter- sill vertrokken. Terwijl het regende en sneeuw de, ging de tocht eerst naar Inns bruck, waar het paar in hotel Tirol de lunch gebruikte. H K H. en haar gemaal hadden daar een ontmoeting met Prins Julius zur Lippe, den oom van prins Bern hard. Om half twee werd de tocht over den besneeuwden Brenner- pas naar Bolzano voortgezet. Hpt nationaal hnweiyhsgesilienk. Het algemeen comité tot aan bieding van een nationaal huwe lijksgeschenk bericht, dat in totaal is ontvangen ten behoeve van de huwelijksgeschenken aan het prinselijk brui Ispaar een bedrag van f664 661 67. Nagedachtenis aan de Koningin Moeder Op initiatief van den gemeen telijken inspecteur van 't onder wijs, drs. Van Ringelestein, had Zaterdag, den sterfdag van Konin gin-Moeder Emma 'n eenvoudige bijeenkomst plaats voor het stand beeld van de Koningin-Moeder te Den Haag. De hoogste klassen van de openbare en bijzondere scholen kwamen onder geleide van haar leerkrachten bijeen voor het mo nument in het rosarium. Twee meisjes legden aan den voet van het gedenkteeken een eenvoudige krans neer. Daarna werd gezamenlijk het Koningin-Emmaiied gezongen. Na een korte toespraak van den heer J. N. Pattist, besloten de kinderen met het zingen van het „Wilhelmus'. Het hoofdbestuur van „De Prin- cevlag" heeft ook een krans aan den voet van het gedenkteeken neergelegd welk voorbeeld door vele belangstellenden gevolgd werd. De Tweede lamer met vacantie De Tweede Kamer heeft, wan neer zich geen bijiondere om standigheden voordoen Vrijdag haar laatste vergadering gehouden ln de nieuwe Kamer zullen de volgende leden niet terugkeertn Acht sociaal-democraten n.l. Mej. Suze Groeneweg en de heeren Ds. van der Heide, Van Zadelhoff, Vliegen, Hiemstra, ir. Cramer, K. ter Laan en Mr. Duys Vijf Roomsch-Kathotieken n 1 Arrond. Rechtbank, Middelburg. In de zitting van Maandag 22 Maart werden de volgende von nissen uitgesproken veroorzaken van lichamelijk letselW. W. S 33 j., arts te Ter Neuzen, f 100 boete of 1 maand hecht. mishandeling: F. v. H., 19 j., vlasser, Sint Jansteen, 14 dagen gevang. De fraude by den B. V. L. De rechtbank te Middelburg desd uitspraak in de zaak tegen P. G. L 56 j voormalig secre taris van den Bijzonder Vrijwil- ligen Landstorm verband Zeeland, wonende te Vlissingen, tegen wien op 5 Maart anderhalf jaar gevang, was gevorderd wegens de malversaties, o a. fraude met kwitanties. De verdachte werd wegens het gebruik maken van valschelijk opgemaakte stukken veroord. tot 8 maanden gevang, met aftrek van het voorarrest en vrijspraak van een deel der ten laste legging. AXEL, 23 Maart i9*7. Men schrijft ons van Spui Door het steeds toenemen in ledental van Jongelings- en Meis jesvereeniging, alsmede het hou den van catechisatie in den winter door ds. Post, is er hier behoefte ontstaan aan een flink vereeni- gingsgebouw. Reeds eenigen tijd geleden is, om tot dit doel te geraken, een commissie gevormd, bestaande uit leden van bovenbedoelde vereeni- gingen, die er cp uitging om de noodige contanten bij elkaar te krijgen. Hoewel deze- collecte nietis tegengevallen, kon men toch aan bouwen nog niet denken. Men gaf echter den moed niet op. In samenwerking met ge- De Zeelandiyn. Maandag heeft de KLM. haar diensten op de geheele Zeeland- lijn, dus op Haamstede en Vlis singen, hervat. Naar Haamstede werd vrijwel het geheele jaar doorgevlogen, de laatste maanden driemaal wekelijks. Het ochtendtoestel vertrekt dan om 9,25 uit Amsterdam, de mid- dagdienst verlaat de hoofdstad om 17,25 uur. Het vertrek uit Vlissingen is vastgesteld op 7,50 uur en 15,50 uur. Wat wil de CeDtrale voor Werklooz-nzorg Men schrijft ons De Centrale voor Werkloozen- zorg werd gesticht op initiatief van den Raad van Kerken, om de moreele gevolgen der werkloos heid te helpen bestrijden. Dit lichaam werd dus door de Kerken in het leven geroepen. De Cen trale beperkte zich niet tot de Kerken bij den Raad aangesloten, maar vertegenwoordigers van niet aangesloten Kerken traden ook toe, evenals representanten uit de christelijke-, sociale- en jeugd organisaties. Aanvankelijk bepaalde de Cen trale er zich toe om andere in stanties, die den strijd tegen de geestelijk zedelijke gevaren had den aangebonden, te steunen en daartoe aan te sporen. Bovendien wekte zij de instanties der chris telijke jeugd- en vakorganisaties op, om plaatselijk te komen tot de vorming van cursussen voor algemeen vormend- en vakonder- richt en goede ontspanning te organiseeren. Ten einde dit mogelijk te ma ken, trok de Centrale richtlijnen voor dit werk, speciaal met be- 1 trekking to* n werk loozen. O -L r vrouwen c niet vergete der de aan der bui aan?'e instanties ge, Voor de korte werkkampen werd de Centrale intermediair tot het ontvangen en distribueeren der gelden van het Nationaal Crisis Comité. Om de belangstelling voor en de kennis omtrent de mogelijk heden, die er op dit gebied waren, te vergrooten, werd het boekje „Arbeidskans en Arbeidsnood" uitgegeven en aan Kerkeraden en Predikanten, aan de Christelijke Besturenbonden en de afdeelingen der Christelijke Jeugdorganisaties toegezonden. Zoo werd de grond toebereid om op breeder basis werk te doen. De mogelijkheid daartoe werd geboden, toen werkkampen ge organiseerd konden worden, die acht weken werk gaven aan onze jeugdige werkloozen. Om een aanvang te kunnen maken met dit werk, werd de eerste inzameling gehouden onder de leuze „Jong Holland snakt naar werk". Zij bracht vijf en zeventig duizend gulden op. In 1935 werd reeds op zeven plaat sen aan jeugdige werkloozen de mogelijkheid geboden om gedu rende acht weken in een werk kamp te verblijven. Wat de „Centrale" wil, is uit het vorenstaande duidelijk. Het gaat om bestrijding van de geestelijke gevaren, die langdu rige werkloosheid meebrengt. Dat is een geestelijk belang voor de Kerk, het gezin, de vaders, de moeders en de kinderen. Dat is een waardevolle zaak voor de maatschappij, het bedrijf, de ondernemers en de arbeiders. Dat is van eminente beteekenis voor den Staat en zijn burgers. Wat deed de „Centrale" in 1936? Dat wiilen we U in een vol gend artikeltje vertellen. Maar nu vertellen wij U reeds, dat in de periode van 31 Maart tot en met 6 April, de actie „Jong Hol land snakt naar werk" in het ge heele land gevoerd zal worden. Doet ge ook mee Er zijn vele collectanten met bereidwil lige handen en bewogen harten noodig. Meld U bij het'plaatse- lijk comité. Het adres isJ. Wolfert, Buitenweg 14. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een bril (lorgnet), een oor belletje en een rijwielbelasting- merk. J. Oosting. Een mantelceintuur. P. Loof, Koestraat 10. De Z L M Het dagelijksch bestuur der Z. L.M vergaderde de vorige week te Goes onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman. O.m. kwamen de volgende on derwerpen in bespreking: Grondbelasting. Het dag best. heeft zich vereenigd met een ver zoek van een der zusterorganisa ties, gericht tot het Landbouw- Comité, om bij den minister aan te dringen op een jaarlijksche verlaging van de grondbelasting met 5 a 10 pet. Aardappelprijzen. De prijsre- gelerde werking van de huidige aardappelregeling heeft voor de betere soorten consumptie-aard appelen geheel gefaald. Als ge volg hiervan ontvangen de telers onvoldoende aardappelprijzen, terwijl het tevens te voorzien is, dat tengevolge van deze maat regelen de verbouw van Zeeuw- sche Blauwe en Bonte wordt in gekrompen, waardoor het speciale afzetgebipd van deze aardappelen voor de toekomst verforen dreigt te gaan. dagelij;ch bestuur heeft h't Landbouw Comité verzocht i>ij den r-nCtf-r aan t« Als U kunstzijden ondergoed wascht haal het dale even door een dunne Crackf ree-oplossing. Dan glanst het weer als nieuw. FABRIKAAT: N.V. „ONDER ONS" DE KRIM (O.) Nederiandsch voelt Ge U als de Griep U Product pakf. Naar bed, en laat U er snel van afhelpen met die geneeskrachtige Volgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2