Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 100. DINSDAG 23 MAART 1937. 52<* Jaavg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Bij de Marmergroeven Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. JFCerste J31ad. De godsdienst in Busland. De „Goddeloozen" in Rusland hebben dezer dagen een soort van noodkreet geslaakt. Zij moesten ervaren, dat het hun actie niet meer naar den vleeze gaat. De anti kerkelijke en anti-Godsdienstige beweging tijdens de eerste tien jaren van het bolsjewisme maakte plaats voor een politiek van dul ding. Een Russische medewerker van de Middb. Crt., dr. Boris Rapt- schinsky, schrijft in verband met dit verschijnsel, dat de Sovjet- regeering sinds geruimen tijd tot de ontdekking schijnt gekomen, dat de pogingen tot uitroeiing van den godsdienst, welke volgens het woord van Marx opium voor het volk" zou zijn, averechtsche resul taten heeft opgeleverd voor de huishouding van den Russischen staat. De actie der „goddeloozen" slaagde er niet alleen in, die uitroeiing tot stand te brengen, doch leidde tot een verlaging van hetalgemeene moreele peil. Onder degenen en dat zijn er milli- oenen die alle vervolging ten spijt geloovig bleven, bleken de beste vaklui en de knapste koppen te schuilen, menschen, die het régime niet kan missen. Het gevolg hiervan was, dat verschil lende organen van den Sovjetstaat bepaalde groepen van de geloovi- gen onder hun bescherming namen en van dat oogenblik af moest men die groep met rust laten. De overheid vaardigde wel geen nieuwe decreten uit, die groepen geloovigen kregen geen vrijheid van geloof, maar de overheid gaf telkens het bevel„Laat die men schen met rust; zij werken goed, hun producten vinden in het bui tenland afzet; wat zij thuis of in hun kerken doen, gaat ons niet aan". En in Sovjet-Rusland is zulk een wenk voldoende, de menschen worden met lust gelaten en dat is alles wat zij verlangen. Zij maken gebruik van dezen Uit het Engeiscïi 20) Maar zelfs het Daar bed gaan van de beide vrouwen was nog geen teeken voor MapletöD, otn dat voorbeeld te volgon. Iutegen- deel, hij stond op en gingopzyn teenen naar de deur. Naeeuigeu tijd ingespannen geluisterd te heb ben, deed hy voorzichtig de deur openen luisterde nog aandachtiger. Gerustgesteld door de afwezigheid van alle geluid, ging bij terug naar zijn bed en wachtte weer, steeds maar in het donker. Drie kwartier bleef hij zoo be- wegiugloos zitten toen stond hij nogmaals op en trad opnieuw naar de deur. Maar deze keer kwam h(j niet terug, docii sloop behoedzaam de tiap at. Het schéén zijn bedoeling niet te zyn, dit geheel geluidloos ta doeD, want halverwege stapte hij op de losse trede, waarvan hy door zijn langdurig verbidt in het huisje, het bestaan zonder twytel keuue. Het zou heel gemakkelijk zyu geweest, deze te vermijden, door «r eenvoudig overheen te toestand en organiseeren hun gemeente, daarna beginnen zij den uitbouw, voeren dan propaganda, organiseeren allerlei clubs, enz. Het gevolg is, dat een dergelijke gemeente snel groeit. Op den vreemdeling, die naar den schijn oordeelt, is de gods dienst in Rusland vrijwel uitge roeid. Wie echter de dingen dieper peilt, ontdekt, dat er precies het tegenovergestelde gebeurtDe godsdienst ontwikkelt zich snel, wint-met den dagmeer aanhangers, versterkt zijn positie in het gees telijke leven des lands. De nieuwe politiek van de Sovjet-regeering, die de vervolging gestaakt heeft, vergemakkelijkt dat proces. Bijzonder gunstig voor de toe komst van het religieuze leven in Rusland is het feit, dat niet alleen de oude generatie de kerk steunt, maar dat zeer vele jongelui, die onder het Sovjet-régime zijn op gegroeid, den weg naar de kerk hebben gevonden. Om vast te stellen, hoe het met de religiositeit van de bevolking staat, heeft de Sovjet-regeering bevolen, bij de nieuwe volkstel ling ook het aantal geloovigen vast te stellen. Tot verbazing van de tellers bleek het, dat het aantal geloovigen buitengewoon groot is. De plaatselijke overheid greep vaak in en beval de geloovigen als ongeloovigen in te schrijven. (Zij deed het uit angst, dat het groote aantal geloovigen door de centrale overheid als een bewijs van gebrek aan de activiteit bij de plaatselijke machthebbers zou opgevat kunnen worden). Maar ondanks al die kunstgrepen zijn de cijfers der geloovigen indruk wekkend. De bewering, al zou de Rus sische kerk vrijwel geheel hebben opgehouden te bestaan, is dus bezijden de waarheid. De sta tistiek heeft vastgesteld, dat er nu in Rusland 30 000 Orthodoxe parochies zijn. Volgens de wet kan een parochie opgericht wor den, alleen nadat minstens 20 menschen hun handteekening op de oprichtersoorkonde geplaatst hebben. stappeQ. Maar Mapleton zette er resoluut zijo voet op, zoodat een vrij luid gekraak de nachtelijke stilte verbrak. Het geluid zou zeker gehoord zyn door iemand die wakker lag, maar het was niet luid genoeg om een slapende te wekken. De rest van de treden ging de fossielenzoeker weer bjjna geluid loos af en na een paar seconden verdween hij door de voordeur, loplaats van het korte pad te nemeD, dat recht naar de vallei voerde, sloeg hjj zijwaarts at, juist zooals Hector hem had zien doeD, eD zich zoo dicht mogelijk langs den muur van het huisje voort bewegend kwam hjj aan den moes tuin. Op ongeveer vjjftig meter vaD het huisje stond een groep lage vlierboomen. Het groepje was te kleiD, om den naam van buschje te verdienen, maar was toch groot genoeg om een oogebruikten en bouwvalligen steenen koestal te verbergen Het grootsta gedeelte van bet dak was ingestort en de muren weken gevaarlijk uit. Dit zeer ongastvrij uitziende gebouwtje bleek Mapleton's doel. Om redenen, die alleen hem zelt bekend waren, verkoop'hij dit ongeriete'ijke ver- bljjf beven Martha Calloway's zacht veeten bed. Er zijn dus minstens 600000 actieve Orthodoxen, die bereid zijn de grootst denkbare offers te brengen voor de instandhouding van de kerk. Ook bij de overige gezindten is een sterke opleving merkbaar. De geloovigen van alle gezindten richten cursussen op, organiseeren clubs voor jongelui, zangvereni gingen, enz. De nieuwe grondwet die den geestelijken dezelfde rech ten toekent als den overigen bur gers, heeft daartoe ook het hare bijgedragen. Op vele plaatsen eischt de bevolking, dat de overheid de kerkelijke feestdagen erkent. De regeering verzet zich nog tegen dergelijke eischen, maar het stellen ervan is reeds een bewijs van den groei van de religieuse gevoelens. Verschillende berichten. Zaterdagochtend is in het Sportpaleis te Antwerpen tijdens de internationale stayerswedstrijd de Fransche wereldkampioen Ray nand op tragische wijze om het leven gekomen. Tijdens een der ronden sprong een band van Ray- r.and, toen deze hoog in de bocht lag. De wereldkampioen schoof naar beneden en werd door een gangmaker met zijn motor over reden. Raynand liep hierbij een hersenschudding op en overleed kort daarna. De gangmaker sloeg eenige malen over den kop, doch hij kwam er met minder ernstige kwetsuren af. ..Nieuwe auto weg Brussel—Antwerpen. Er wordt thans hard gewerkt aan den autoweg Brussel—Ant werpen, die in 1938 gereed zal moeten zijn. De bestaande ver bindingsweg over Vilvoorde en Mechelen voldoet niet meer aan de eischen, die door het huidige verkeer gesteld worden. Het verkeer is te druk en moet boven dien door de groote steden gaan. De nieuwe weg zal uitsluitend bestemd zijn voor het snelverkeer per auto in de richting Londerzeel, Boom en Antwerpen. De totale breedte van den auto- Bij het gebouwtje bleef hjj stil staan en keek aandachtig Daar Martha's huisje. Er was geen maan, maar bij het licht van de sterren waren de dichtstbijzijnde dingen te onderscheiden. Het kiezelpad door deD moestuin was vry duidelijk zichtbaar en Maple- ton kon eeD menschelyka gedaante waarnemen, die zich voortbewoog in de licbtiDg vau het schuurtje. Hij wachtte, tot hij duidelijk kon zien, dat het de gestalte van een vrouw was, die een shawl over haar hootd had geslagen en toeo ging hy meesmailend het gebouw ije binnen en verdween in de duisternis, HOOFDSTUK XII. Vermist. Bij de keeten op de rots stond John Budge en liet zyn critischen blik gaan over een van de geweldig groote vrachtauto's, die opgeladen stond, schijnbaar met marmer blokken. Sedert het ongeluk van onlangs, werd dubbel zorg besteed aan 't laden en geen enkele auto mocht het terrein verlaten, voordat deze door den opzichter was ge ïnspecteerd. In orde, Wilson, zei Badge eindelyk tegen den bestuurder, weg zal 30 meter bedragen. Hij zal bestaan uit twee banen met een-richting-verkeer in beton, ge scheiden door een strook grond van 4 meter. Een fietspad van 2 meter zal over de geheele lengte den weg begeleiden. Er zijn noodig een viaduct bij Londerzeel, een brug over de Boschbeek, en een over de lijn Terneuzen—Mechelen, de groote brug over de Rupel, de opritten naar de brug bij Boom e a. De afstand BrusselAntwerpen zal iets kleiner zijn dan langs den weg via Mechelen. Men rekent dat een auto het traject in minder dan een half uur zal kunnen af leggen. Hongersnood ih China. De commissie voor ondersteu ning van de door hongernood getroffen bevolking van China deelt mede, dat in Centraal-China ongeveer 9 000.000 Chineezen ge vaar loopen den hongerdood te sterven. De ongelukkige boerenbevol king is radeloos en weet niet wat te geven om maar aan voedsel te komen, hoe slecht dit dan ook is. Alles wat zij aan huis aan metaal hebben wordt afgesloopt, om dit te kunnen inruilen tegen eenige koeken van katoenzaad, een voed sel, dat alleen aan de beesten ge geven wordt en ook als kunstmest gebruikt wordt. De commissie verklaart, dat Centraal-China in de laatste 80 jaar nog nimmer door zulk een droogte getroffen werd als thans het geval is. De bevolking is tot het uiterste gebracht en de toe stand wordt met den dag erger. Dit geldt in bijzondere mate voor de armen. Men hoopt nu nog op een vroegtijdig regenseizoen, dat alleen nog eenige verlichting kan brengen. De ramp in Texas. Vrijdag zijn de opruimings werkzaamheden van de verwoeste school te New London den ge- heelen dag voortgezet. Midden op den dag begon het te regenen, waardoor de aanblik van de ruïne die reeds met zijn hand aan het stuurrad zat. Maar de man aarzelde. Voor we weggaaD, meneer, wendde hij zich tot den opzichter, zou ik u wel iets willen ver tellen, zei hij. Zelfs al zou u me uitlachen, voegde hy er zenuw achtig aan toe. Zeur niet eD kom er mee voor den dag, zei hy byna ruw, Ik was iD schacht bo. vier, om deze lading klaar te makeD, zei de man, die Cooper heette, en ik zou durven zweren, dat ik daar een vrouw hoorde gilleo 'c Was even voor ééuen, net toen ik klaar was en wegging, Oazin, je hebt staan droomen. Hoe kan er du een vrouw in een van de schachten komen, snauwde de opzichter. Dat heb ik zelt ook gedacht, stemde Cooper toe maar het geluid, al klonk het gedempt, was positief dat vaD een vrouw en klonk van niet ver weg. Als het werkelijk een vrouw was, dan moet ze aan het strand zyo geweest ot in een booten het geluid moet door de opening in de rots zijn gekomen, zei Budge maar het is veel waarschijn lijker, dat het een zeemeeuw is geweest. Die kunnen soms see nog troosteloozer werd. 's Mid dags had men de lijken van 456 kinderen en 17 onderwijzers ge vonden. De meeste lijken waren deerlijk verminkt. In alle zieken huizen, scholen en kerken in de buurt waren de lijken neergelegd. De ouders van de kinderen waren niet te bewegen naar hun huizen terug te keeren. Zij zochten in alle lokalen waar de lijken waren neergelegd naar hun kinderen. Zeer vele van de lijken konden niet worden geïdentificeerd en de stemming in het stadje werd voort durend troosteloozer. De gouverneur van Texas heeft de nationale garde gemobiliseerd om de orde te handhaven en om wanordelijkheden te voorkomen, die konden ontstaan doordat wan hopige ouders, die zelf hun kin deren wilden zoeken, de oprui mingswerkzaamheden in de war brachten. Men vreesde dat het be richt, dat een schatting van meer dan 600 dooden aangaf, bewaar heid zou worden. Een wreede ironie van het lot deed onder de puinhoopen een schoolbord vinden waar met krijt op was geschreven „Petroleum en aardgassen zijn zegeningen van de natuur voor Texas. Indien zij er niet waren, zou deze school hier niet staan en zouden wij hier niet kunnen leeren". Hoed afgeloopen. De bekende vliegster, Miss Amelia Earhart, die met haar vliegmachine een reis om de we reld maakte, is met haar beide metgezellen, kapitein Manning en de gewezen piloot Maintz, ter nauwernood aan den dood ont snapt. Bij den start op het vlieg veld bij Honoloeloe is het toestel over den kop geslagen en ernstig beschadigd. Er sloeg een groote steekvlam uit de machine, doch de koene vliegster had de tegen woordigheid van geest, onmiddel lijk de benzineleiding af te sluiten, waardoor een ramp voorkomen werd. De drie inzittenden kwa men er zonder letsel af. f)e machine zal naar Amerika gezon den worden ter reparatie daarna akelig schreeuwen misschien is er een storm op til. Id. ieder geval kan ze ouuaogelyk in eea van de schachten zijn geweest. En nu, maak dat je wegkomt. De opzichter keek het voertuig Da, terwijl het door de poort reed «d toen het uit het gezicht ver dwenen was, sloot hij de zware denren. Het was een prachiige zomermorgen, de zqd straalde aan pen wolkedoozen hemel en de blauwe zee glinsterde, zacht be wogen door een koeltje. Op/ijn horloge kykend, zag hy, aal het zeven uur was. Martha's theewater zal wel aan de kook zijn, mompelde by. Ik kon best even naar haar toegaan en een lekker bakje thee zien machtig te worden. Badge, ofschoon niet zoo heel joDg meer, was nog vrygezel. Sedert zijn aanstelling als opzich ter van de groeven, had h{j in een van de keeten geleefd en met een ijzeren band de tucht gehand haafd onder de andere mannen. Maar »óór de herleving van de marmerindustrie, wat hy jacht opziener geweest op de Anbry, evenals zijn vader het eens by den ouden lord Purbeek geweest was, (Wordt tirralgo), AXELSCHE® COURANT. /ft\ GO

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1