HUIDUITSLAG met jeuk die dol maakt KLOOSTERBALSEM veroorzaakt vurige wond deze vechtpartijen schoten. Een deze' schoten heeft den kabinets chef van Blum, den heer B urne! getroffn, welke in gezelschap van den min. van binnenlandsche zaken, d'Ormoy, en den prefect van politie naar Clichy was ge komen, om zoo mogelijk de orde te herstellen. De politie liet de bioscoop ontruimen en trachtte de bezoekers veiligen aftocht te verschaffen. De betoogers echter hadden het plaveisel inmiddels opgebroken en barricades op- geworper, vanwaar zij de politie met steenen bekogelden. Een commandant gaf om 10 uur de sommatie, dat de ramen gesloten moesten worden, want dat anders gevuurd zou worden. Even werd het wat kalmer, maar toen klonken opnieuw schoten. De betoogers slaagden er in, hun gewonden weg te dragen. Na verscheidene charges wer den eindelijk de barricades op geruimd. Tegen kwart over twaalf sloegen betoogers de ruiten van een café in. Een slagerswinkel werd ge plunderd en een bakkerij leeg gehaald. Wederom moest de po litie tusschenbeide komen en wederom vielen er schoten. Tegen één uur des nachts kwam de politiearts, die verklaarde, dat er 4 dooden waren onder de be toogers. Om kwart voor twee rukte een deel der politie in. De kogel, die den kabinetschef van Blum, Blumel, getroffen had, is verwijderd. De toestand van den gewonde is bevredigend. Sir Aasten Chamberlain f Dinsdag is in zijn woning te Londen tengevolge van een hart verlamming overleden, oud-min. Sir Austen Chamberlain. Chamberlain, de Britsche poli ticus, werd 1863 geboren. Van 1924 tot 1929 heeft hij zijn land gediend als minister van buiten- landsche zaken. Na de totstand koming van het verdrag van Lo carno werd Austen Chamberlain tot Ridder in de Orde van den Kouseband benoemd. In de eerste nationale regeering (1931) werd Sir Austen Chamberlain minister van marine. Wegens zijn hoogen leeftijd wenschte hij evenwel geen deel uit te maken van de tweede nationale regeering. Sir Austen Chamberlain heeft indertijd in nauwe samenwerking met Briand en Stresemann ge arbeid om de betrekkingen tus- schen Frankrijk en Engeland eener en Duitschland anderzijds te verbeteren. In verband hier mee werd den drie ministers in 1926den Nobelprijs voor den vrede toegekend Binnenland. Mooie gift. H.M de Koningin heeft aan het college van kerkvoogden van de N.*d. Heiv- gemeente te 's-Graven- hage een bedrag van tienduizend gulden doen toekomen als bijdrage in de kosten van de verwa'inings- installatie, welke in de Groote Kerk in verband met het Pr n'elijk huwelijk is aangelegd. Het bevalt er han. Naar uit Weenen verluidt, zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard nog een tiental dagen op het kasteel Mdtersill verblijf houd n. Prins Bernhard is beschermneer geworden van de Mittersiller Ski- vereeniging, welke Zondag ter eere van hem wedstrijden gehouden heeft. Het Prinselijk paar zal Maandag het kasteel Mittersill te Weenen verlaten. Waarheen wordt weer niet vermeld naar Nice Dr A. Loudon. H. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern, is bij Kon. Besluit benoemd tot p-rmanent vertegenwoordiger van Nederland bij den Volkenbond. Zulks in de plaats van mr C. Ridder van Rappard, Ned. gezant te Berlijn, die onder dankbetuiging van die functie is ontheven. Gedistilleerd- en Bieraccijns De Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage heeft, mede namens de Kamers te Groningen, Veen- dam, Zwolle, Deventer, Hengelo, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Roer mond, Heerlen, Maastricht, 's-Her- togenbosch, Eindhoven, Waalwijk, Breda, Neuzen, Middelburg, Dor drecht, Tiel, Vlaardingen, Delft, Gouda, Utrecht, Amersfoort, Hil versum, Leiden, Haarlem, Hoorn en Alkmaar den minister van fi nanciën telegrafisch verzocht, om op korten termijn over te gaan tot verlaging van de accijns op bier en gedistilleerd. Fietsend Nederland. Het gebruik van rijwielen neemt in Nederland nog voortduren! toe. Telde ons land in 1911 ruim 100 rijwielen per 1000 in woners, in 1924, toen de rijwiel belasting werd ingevoerd, be droeg dit aantal reeds 250, om in de volgende jaren nog toe te nemen en wel tot 400 rijwielen per 1000 inwoners in 1936. Het is thans nog niet mogelijk te voorspellen, wanneer op de markt een toestand van verzadiging zal intreden. Onze vlag. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Lingbeek in verband met de vaststelling van de kleu ren van de Nedeilandsche vlag, antwoordde de minister van bin nenlandsche zaken o.m. als volgt: De vaststelling van de kleuren van de Nederlandsche vlag beoogt slechts den bestaanden twijfel, of de nationale vlag officieel is vast gesteld, op te heffen en wijst de kleuren aan, die gedurende de laatste honderd en vijftig jaar practisch de nationale vlag heeft gedragen. De Oranje-wit-blauwe vlag zal niet als een onwettige worden beschouwd. Rijksmiddelen. De opbrengst van de kohier belastingen bedroeg op ultimo Februari j.l. f38 096 822 tegen f36 713 554 op ultimo Februari van het vorig jaar. Van de „overige middelen" was de opbrengst over Februari van dit jaar f 33 355.980 (een twaalfde der raming f 31143.750) tegen f 27.465.443 over Februari van het vorig jaar. Over de eerste twee maanden van dit jaar bedroeg deze op brengst f63.720.199 (vorig jaar f55 209 011). Is de minister bereid te be vorderen hetzij door het geven van nadere instructies aan de rijkscommissie, hetzij door ver andering van haar samenstelling dat in den vervolge de keu ring in overeenstemming met de bedoeling van de paardenwet- 19 8 plaats heeft AXEL, 19 Maart 1937. Den bouw van de nieuwe pasto rie der Ned. Herv. Kerk alhier is de vorige week na onderlinge besteding gegund aan den heer J. Wisse, aannemer alhier. „Orelio'". Woensdagavond hitü de Alg. Zangv. Orelio haar jaarvergadering in Het Centrum. Ofschoon de belangstelling van de zijde der donateurs als gewoonlijk miniem was, waren toch een 70-tal be- stuurs- en werkende leden bijeen. De leiding berustte bij dhr. A. J. van Hoeve, die in zijn openings woord sprak van den goeden geest in de vereeniging, de samenwer king en het onderlinge medeleven. Bloemen, zeide de voorzitter, speelden ook dit jaar weer een rol in Oreliobloemen bij een jubilé, bloemen voor een paartje, dat in het huwelijksbootje gestapt is, bloemen voor een kameraad in het ziekenhuis, helaas ook dit jaar bloemen voor een grafkrans. Maar juist dit medeleven met wel en wee beschouwde spreker als één der gunstige factoren, die zorgen voor het voortbestaan van onze vereeniging. De notulen der vorige jaar vergadering werden onveranderd vastgesteld. De secretaris, dhr. v. d. Burg, oogstte veel bijval met zijn jaarverslag, dat weer miniti- eus was opgesteld. Het is altijd aangenaam voor de leden als alle gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar nog weer eens aan hun oog voorbijgaan. Verwezen werd o.a. naar de ge slaagde uitvoeringen, de reis naar St. Maartensdijk, het Cor.cordia- festival, de Juliana Bernhard-fees ten, enz. Het finantieel verslag, waartegen verschillenden met angst en beven hadden opgezien, vermeldde aan ontvangst f 1191,54, en aan uitgaaf Landbouw. Keuring van dekhengsten, Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel (a.-r.) heeft aan den minister van landbouw en vis- scherfj o.a. de volgende vragen gesteld Heeft de minister kennis ge nomen van de groeiende onge rustheid welke heerscht onder de hengstenhouders met betrek king tot de wijze, waarop wordt gehandeld door de rijkscommissie voor keuring van dekhengsten Moet de minister niet toegeven, dat de bedoeling van de paarden- wet-1918, is, anders te doen keuren dan volgens de paarden- wet 1901, toen alleen door de sub commissie B werd onder zocht of de hengsten wat bouw stand en gang betreft, het ras in aanmerking genomen, als fok- dieren geschikt waren, en de keuring door de sub commissie A, tot welke slecht! hengsten werden toegelaten, die bij de keuring door de sub-commissie B waren goedgekeurd, werd be perkt tot een onderzoek op stillen kolder en gebreken van oogen, ademhalingsorganen en ge- slacht8deelen. terwijl volgens de paarden wet-1918 de hengsten door de rijkscommissie voor dekking moeten worden gekeurd door één commissie, die voor gelicht door veeartsen, alle goede en minder goede eigen schappen tegen elkaar kan doen afwegen f1192,98, alzoo een tekort van f 1,44. Het getal leden bedraagt 75 en dat der donateurs 164. Na het noemen van deze dorre cijfers (die den toestand op 1 Januari 1937 aangaven) gaf de penningm., dhr. Esselbrugge, nog eenigen uitleg, waaruit bleek, dat de finantieele toestand sindsdien nog zeer was achteruitgegaan. Een drietal jaren heeft de ver. het hoofd boven water kunnen houden door de opbrengst van de fanci-fair in Febr. '33, doch alweer is het bewijs geleverd, dat de ver. gebeurt er zoo om de 3 of 4 jaar niet eens iets bizonders onmogelijkde eindjes aan elkaar kan knoopen. De voorz. noemde den toestand somber op dit gebied, ofschoon niet wanhopig, maar het is toch opmerkelijk, dat een Ver. als de onze, die in staat is haar leden dergelijke uitvoeringen te geven, en een fLnke reputatie heeft in den Zeeuwschen Zangersbond op haar jaarlijksche concoursen, met regelmatig terugkeerende geldzor gen zit. Evenwel vertrouwde de voorzitter, dat de penningmeester in dezen wel, voor het jaai ten einde was, een uitweg gevonden 1 zal hebben, om de nooöige con- 1 tanten te verkrijgen. Van de werkende leden kan z i. niet meer gevergd worden hun jaarlijksche contributie (f 5,50) is, vergeleken bij die der donateurs (1 tc.cb ai hoog genoeg. De kascommissie b monde van dhr. P. Caet gunstig rapport uit; een nieuwe commissie werd aangewezen. De aftredende bestuursleden, dhrn. A. J. van Hoeve, A. van 't Hoff en J. K. Esselbrugge, wer den herkozen de eerste twee met op één na algemeene stemmen, terwijl de derde na een tweede stemming toch ook de vereischte meerderheid kon behalen. Hierna volgde het verslag van de Bondsvergadering te Goes door dhr. Üiijslager. Het voornaamste feit was, dat het concours, zooals hier reeds eerder gemeld, dit jaar te Hoek zal zijn en wel op Woensdag 16 Juni. Voorts zal er, ondanks eenige critiek, dezelfde jury zijn, en werden de aftredende leden, C. Flipse en J. K. Esselbrugge, herkozen. Mevr. Moerdijk, de directrice; vroeg hierna het woord en ver klaarde zeer getroffen te zijn door de spontane hulde, haar op de tweede uitvoering gebracht. Even wel verwachtte zij nu ook, dat de genegenheid en trouw, op dien avond betoond, zou blijken tijdens de eerstvolgende maanden op de zware repetitie's, door tijdig en regelmatig aanwezig te zijn en alle aandacht reeds van nu af aan de instudeering te wijden, opdat zij bij de volgende jaarvergadering kan zeggenlk ben trotsch op Orelio. Bij de omvraag werden nog enkele zaken van huishoudelijken en intiemen aard aangeroerd en na nog eenigen lijd van gezellig, leutig samenzijn, behoorde ook deze jaarvergadering weer tot het verleden. Bovengenoemd verslag mochten we uit den boezem van het Orelio bestuur ter plaatsing ontvangen, waarvoor we den schrijver bij de zen onze erkentelijkheid betuigen. We mochten gisteren ver nemen, dat de heer A de Feijter, wethouder te Zaamslag en lid van de Prov. Staten, die onlangs doo- delijk gewond werd bij het tram ongeval aan den Nieuwendijk alhier, thans zoover herstellende is, dat hij wei weer spoedig zijn dagtaak zal kunnen hervatten. Kranig optreden. Toen te Temeuzen gisteren aan de Axelsche brug een dame van 76 jaar te water geraakte, zag een 17 jarig meisje, dat vlak bij die plaats aan de Heerengracht woont, dat niemand ter hulp snelde. Zij wierp een tasch, die zij in de hand had, neer, sprong onmiddel lijk te water, en hield de dren kelinge met beide handen boven water, tot van de wal hulp weid geboden. De dame werd uit een roeiboot aan wal gedragen en de moedige redster, mej. Joh. de Haas liep naar huis om andere kleeren, om vervolgens haar werk te hervatten, alsof er niets gebeurd was. Zoo komt weer de sport tot zijn rechtniet talmen, maar handelen. Hulde aan dit dappere meisje. De Jaarmarkt te Neuzen. Deze werd Woensdag weer georganiseerd door den Z. VI. Slagershond, gesteund door parti culieren en vereenigingen, die desgevraagd de noodige medailles doen aankoopen. De aanvoer was bevredigend en ook de kwaliteit. Dank zij het gunstige weer was er ook heel wat belangstelling. Als keur meesters waren aangewezen dhm. D. Ysebaert te St. Nicolaas, L. Leydesdorf te Middelburg en L Mange te Goes, die de keuring vlot afwerkten. De p. ijzen werden toegekend als volgt Kampioensprijs voor koeien P M. Geelhoedt te Zaamslag, idem voor stieren S. van Hoeve, Axel-Kijkuit, le prijs vette koeien Geelhoedt, vnd 2e pi. D. Haak, Sluiskil, le pr. groote dikbillen Gebr. Verstraten, Axel en De Vleeschauwer, Sas van Gent, 2e pr. idem Gebr. Verstraten, vnd., le pr. kleine dikbillen H. J. Col- sen, Sluiskil, 2 maal, 2e pr. idem, le pr. vaarzen met vier tanden, ^'"elhoedt, vnd, T pr. idem fa. K. A. IJsebaert en van Es, - i~ le r4s aarzen met 2 tanden J. van der Bent en L. Puttri n.';n, 2e pr, fa, Denk sij den KL00S7i^SALSEN verdwijnt wond en huiduitslag AKKER'S „Geen goud zoo goed" j IJsebaert, vnd. en De Vleesch auwer, vnd., le pr. vaarzen zon der tanden IJsebaert en J. van der Bent, Terneuzen, 2e pr. G. Mar- silje, Terneuzen, le pr. ossen zonder tanden Gebr. Verstraten, vnd2e pr. Geelhoedt, vnd., -2e pr. stieren met 2 tanden A. W. de Jonge .te Axel, le pr. stieren zonder tanden G Marsilje, vnd., 2e pr. A. W. de Jonge, vnd., le pr. vleeschvarkens A. M Maat en Gebr. van Es, Terneuzen, 2e pr. fa. IJsebaert, vnd. Twee smokkelaars doodgeschoten. Woensdagnacht heeft zich nabij de Belgisch-Nederlandsche grens onder Clinge een smokkeldrama afgespeeld, dat aan twee personen het leven kostte. Een tweetal Belgische vracht auto's met Nederlandsche num mers kwamen uit Btlgië, alwaar zij zeer waarschijnlijk hun vrach ten hadden afgeleverd, gereden onder de gemeente Stekene (B.), alwaar zij door de aanwezige douane werden gesommeerd om te stoppen. Geen der bestuur ders voldeed aan de vordering waarop de douane ide beide wagens beschoot, met het gevolg dat in de eerste vrachtauto, de naast den bestuurder gezeten Belg L. M. B., afkomstig uit Clinge (Bdoor een of meer kogels werd getroffen. De bestuurder van deze auto is doorgereden naar Hulst, alwaar hij den ge troffene, nadat deze allereerst bij een dokter was gebracht, die den dood constateerde, heeft overge bracht naar het Liefdehuis. In de tweede vrachtauto is de bestuurder doodelijk getroffen. Deze, een Nederlander, is afkom stig uit Hulst. De mede-inzit tende van deze auto heeft zich eveneens naar Hulst begeven, zoodat de 2 overgeblevenen zich thans in Hulst bevinden en zich zeer waarschijnlijk wel niet over de grens zullen wagen. Door de Belgische douane en de gendar men wordt een uitgebreid onder zoek ingesteld. Het lijk van den Belg is in Hulst door de politie in beslag genomen. Mdb. Crt. Neder landscli Bfybei- genootschap. Maandagmiddag vergaderde te Goes onder leiding van ds. Van der Most van Spijk te Kortgene de Prov. Commissie Zeeland van het Ned. Bijbelgenootschap met de afgevaardigden der afdeelingen in- deze provincie. Het aantal afdeelingen in Zee land is in den tijd van een jaar van 12 tot 21 gestegen. Ds. D. E. Boeke deed ver schillende mededeelingen omtrent de viering van het 300-jarig be staan van de Statenvertaling. Het ligt in de bedoeling op Woensdag 16 Juni een groote herdenkingssamenkomst te Am sterdam te beleggen. De rede voeringen zullen door de radio worden uitgezonden. Van 31 Mei tot half Juni wordt Fijne kleedjes, vitrage en kant worden soepel ge steven en geheel als nieuw met Crackfree edel- stijfsel. FABRIKAAT, N.V. „ONDER ONS" i mOe moet er niet aan krabben, zeidt men mij, als lk klaagde dat de uitslag, - i die ik op een kwaden morgen op mijn hand ontdekte, zoo verschrikkelijk jeukte. Maar door 't krabben ontstond een wond op mijn hand zoo groot alt een kwartje, welke wond mij hevige pijn bezorgde. Toen niets hielp, nam ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin j derde hel jeukerige gevoel, de wond j werd mooi zuiver, de uitslag vermin? i derde en verdween en ook de wond r. genas geheel.' L BI. le D. B. ORIGINEEL TER INZAAI Onovertroffen bij brand- en snijwonden Ook ongeëvenaard als wrljfmiddel b(j Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'Act. en 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTE R Handelmij. L. I. Akker, R'dam

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2