Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - Vlaanderen. No. 99. VRIJDAG 19 MAART 1937. 52e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Paasch nummer, Vele wegen leiden naar Rome. Buitenland. I Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Profiteert van onze g o e d- k o o p e aanbieding en adverteert in ons dat weer huis aan huis wordt bezorgd. Inlichtingen worden gaarne ver strekt. DE UITGEVER.' Dit is een bekend spreekwoord, dat reeds uit de middeleeuwen dagteekent en dan bedoelde vele wegen leiden naar den goeden weg. In het kader van dit artikel past eigenlijk dat spreekwoord niet. We wilden nl. spreken over den vrede, en die is te Rome niet te vinden, omdat we zien, dat Mussolini, den heerscher te Rome, die behalve geheel Italië, met den Koning incluis, zelfs ook nog Z. H. den Paus aan zijn wil weet te onderwerpen, als hij zulks noodig acht, al is het dan, dat hij het met een zoet toompje weet te bereiken. En als we nu weten, dat Mussolini de aanvoerder was van de onderwerping van Abes- synië en thans ook in Spanje zijn (niet-officiëele) troepen doet aan rukken en we weten, dat Musso lini te Rome thuis behoort, dan moeten we van Rome niet veel hebben, als we aan vrede denken. We zeggen dan lievervele we gen leiden naar Genève en roepen dit dengenen toe, die den Volken bond meenen den rug te moeten toekeeren^omdat deze hun te slap voorkomt, of misschien ook om andere reden misschien zelfs wel, omdat het in dezen tijd van be schaving en met een schijnbaar zoo machtig lichaam als den Vol kenbond, ondanks vredesconferen- tie's, nog altijd mogelijk is, dat het eene land het andere den oorlog verklaart, en zoo dit nog niet gebeurt, dan er zich toe voor bereidt. Want bekend is, dat Europa, ons werelddeel, voordurend de haard blijkt te zijn, waaruit de oorlogsvlam opstijgt, of de smeu lende brandstof elders in lichter laaie zet. Europa is, wat de vechtmanie aangaat, erfelijk belast door de zonde van een tot in de grijze oudheid zich uitstrekkend voor geslacht en treurig genoeg er worden vele gelegenheden aangegrepen, om de daarbij door stralende feiten nog feestelijk te vieren. Zich onttrekken aan de wet der traagheid is steeds moeilijk, voor Europa lijkt dit onmogelijk. Zelfs overal bijna, waar onze Europee- sche voorouders in den vreemde voet aan wal hebben gezet, om handel te drijven of te kolonisee- ren, begonnen zij met vechten en veroveren. De koloniën, gesticht door hen, die voortkwamen uit de Europeesche landen, toonen zich hierin het meest volhardend. En tenzij de groote broer, Noord- Amerika, het belet, hetgeen maar een enkelen keer gelukt, gaan ze elkaar nog te lijf, of zoeken af leiding in revolutie's of opstand. Europa blijft het werelddeel van de onrust. Een bekend Fransch professor heeft eens gezegd, „dat de grenzen „van de Europeesche landen vaak „tusschen ontbijt en lunch wor den veranderd, hetzij door nieuw „getrokken lijnen voor tolrechten, „hetzij door soldaten of nationale „onverschilligheid bij gebrek aan „eerbied voor andermans eigen dom". Deze uitspraak moge over dreven zijn, typeerend is ze toch wel. Eigenaardig is b.v. ook wel, dat men in Noord-Amerika, welker bevolking voor het grootste deel bestaat uit Europeanen en hun nakomelingen, heeft gesticht een republiek van Vereenigde Staten, maar een Vereenigd Europa kan men zich niet indenken, omdat de naar traditie en geschiedenis zoo ingewortelde reactionnaire voor- oordeeler. en begrippen Europa verdeeld houden. Meer en meer, ofschoon lang zaam, wint de overtuiging echter veld, dat, wil Europa verdeeld blijven, het onafwijsbaar den on dergang tegemoet ijlt en dat alleen in vereeniging, zij het dan de eerste descennia in een Volken bond, de mogelijkheid voor een verder bestaan schuilt. In de Koloniën gelukte het den Europeeschen emigranten den on- derlingen strijd tusschen de over wonnen volken voor goed den kop in te drukken, maar in eigen land bleef de wet van inertie voort woekeren. En waarom Alleen een krachtig volgehouden Vredesactie kan helpen, om tegen den ouden vechtlust een hechten dam op te werpen. Wilt gij den vrede, bereidt hem dan voor. Ook bij het Vredeswerk doet Nederland zijn plicht. Overal in den lande werken vele verschil lende organisaties aan den Vredes- tempel der menschheid. Men klaagt over versnippering van kracht door de splitsing in talrijke vereenigingen en bonden, wij kunnen met die klachten niet instemmen. Naar de mensch is, dient hij te worden aangepakt. Vandaar vele wegen naar den vrede Voor Ontwapening, Dienstwei gering, Vrede door Recht, Volken bond enVrede, Pan-Europaen voor de Vereenigde Staten van Europa wordt o.m. propaganda gemaakt en ijverig gewerkt. Naar men wil, is de grootste gemeene deeler of het kleinste gemeene veelvoud van alle de Vrede. Vrede is het fundament, waarop al die organisaties zijn opgebouwd, leder, die aan een dier vereeni gingen leiding geeft, bemerkt al spoedig dat is trouwens op elk terrein zoo dat niet allen door en voor één en hetzelfde middel zijn te benaderen. Welnu, waar de keuze groot is, zouden we willen zeggen sluit U aan bij een der bewegin gen doe althans iets bidt, denk, spreek of schrijf, maar werk voor den Vrede. Dat is het groote werk voor het tegenwoordige en voor de toekomstige geslachten, voor ons en voor onze kinderen. Wie de beide voorgaande artike len met aandacht gelezen heeft, dien behoeven we niet te zeggen of te bepleiten waarom dit noo- dig is. Italië. Zooals gemeld, heeft Mussolini voorzoover ons bekend, voor 't eerst, sinds hij zich van het bewind van zijn land meester maakte - den ltaliaanscben bo dem verlaten den eigenlijken Ita- 1 atantfihen bodem dan. Mat een kruiser, begeleid door verschei dene andere oorlogsbodems is hij de Middellandsche zee overgesto ken naar Lybië, de Italiaansche kolonie in Nooid-Afrika, gelegen tusschen Egypte en het Fransche Tunis. Officieel geldt het bezoek de inwijding van een reusachtigen weg, welke is aangelegd dwars door Lybië, dicht langs de kust van de Middellandsche Zee. De kosten van den aanleg waren 130 millioen lire (9 a 10 millioen gulden). De Duce is dus officieel naar Lybië gekomen, om den weg in te wijden. Ware dat alles, er zou buiten Italië weinig aandacht aan het geval geschonken worden. Men kent er te Parijs en Londen echter politieke beteekenis aan toe. Mussolini's zeevaart naar en zijn tocht door Lybië moeten als een politieke demonstratie worden opgevat, met veel vlagvertoon en manoeuvres bij de Lybische kust. De Italiaansche dictator mani festeert op deze manier zijn wil, om Italië over de Middellandsche Zee te laten heerschen. De groote weg door Lybie moet in de eerste plaats dienen, om Italië's strate gische punten (vlootbases, vlieg velden etc.) langs den Afrikaan- schen oever te verbinden. Volgens de Fransche pers zou den Italiaansche agenten in het geheim bezig zijn, de Mohamme- daansche wereld tegen Engeland en Frankrijk op te ruien, in welk verband zij nog wijst op Musso lini's bemoeienis met den Spaan- schen burgeroorlog. Nu moge de Fransche pers wel wat overdrijven, maar een feit is, dat de Duce Engeland vreest, terwijl hij ook Duitschland niet volkomen vertrouwt als bondge noot. Hij tracht ze daarom tegen elkaar uit te spelen. Maar ook Frankrijk wil Engeland prikkelen tegen Italië, omdat de Franschen eveneens belang hebben bij een vrijheid op de Middell. Zee. lntusschen mogen we toch wel gelooven, dat Mussolini nu juist niet ter wille van de beteekenis van een weg voor toerisme alleen metenkele oorlogsschepen die reis maakt. Hij heeft wel hoogere belangen op zijn werkrooster. SpaaHsche burgeroorlog. De Spaansche regeering, te Valencia, heeft een nota gericht tót den Volkenbond, waarin zij protesteert tegen „de Italiaansche interventie in Spanje". Het luidt o m. als volgt De verklaringen der Italiaan sche officieren en soldaten, die dezer dagen in den sector van Guadalajara krijgsgevangen zijn gemaakt, bevestigen op een niet te weerleggen wijze de aanwezig heid van geregelde eenheden van het Italiaansche leger, uitgezonden om strijd te leveren opSpaansch gebied, daarmede op flagrante wijze de bepalingen van art. 10 van het Volkenbondspact schen dende. Uit deze verklaringen blijkt, dat op 6 Februari en vol gende dagen geregelde Italiaan sche troepen, van volle uitrusting voorzien, te Cadiz zijn ontscheept. Deze troepen zijn doorgezonden naar het front van Guadalajara voor het offensief dat thans aan den gang is. De aan den aanval deelnemende troepen worden door twee speciale brigades aan gevuld, een bestaande uit gere gelde Duitsche en Italiaansche 1 troepen, en een bestaande uit vier gemotoriseerde compagnieën carab nieri en g regelde Duitiche soldaten. Het rapport vermeldt o.a. dat de luchtmacht bestaat uit drie Duitsche en vier Italiaansche es kaders. Nog twee divisies zijn op komst. Gemeld zijn de namen der Italiaansche officieren van wie deze mededeelingen afkomstig zijn. De Italiaansche krijgsgevange nen moeten hebben meegedeeld, dat er op 't oogenblik maar liefst 80.000 van Mussolini's zwart- hemden in Spanje vechten, die onder leiding staan van Italiaan sche generaalsdat die 80.000 man met volledige oorlogsuit rusting naar Spanje zijn gezonden en hun dienstneming allesbehalve vrijwillig is geweest. De Spaansche kardinaal Isidro Goma y Tomas heeft in een langen vastenbrief, getiteld „Spanje's vastentijd", o.a. verklaard, dat, als de burgeroorlog ten einde zal zijn, er een millioen Span jaarden het leven verloren zullen hebben. Noord-Amerika. De democraat Dickstein heeft in de wetgevende Kamercommis sie voorgesteld een onderzoek in te stellen naar ondergrondsche buitenlandsche propaganda in de Vereenigde Staten. Hij verzekerde, dat hij honderd buitenlandsche spionnen kon noe men, wier streven erop gericht is, in de Vereenigde Staten het fas cisme te propageeren. Dickstein zeide voorts in het bezit te zijn van documenten, aan de hand waarvan hij kon bewijzen, dat de chemicus Fritz Kuhn van de Fordfabrieken leider is van de Hitlerianen in de Vereen. Staten, die, naar hij zeide, in het land een leger opbouwen, dat reeds 200.0C0 man sterk is en voor het einde van het jaar een millioen man zal tellen. Verder verklaarde Dickstein, dat de nationaal-socia- listen in veertien staten georgani seerd zijn en dat Kuhn voor pro paganda over millioenen dollars beschikt. Het „American Jewish Con gress" heeft te New York een anti-nationaal-socialistische be tooging georganiseerd waar 25000 personen bijeengekomen waren. Vier en twintig duizend belang stellenden, die geen plaats hadden kunnen vinden, stonden opeen gepakt in de aangrenzende straten en luisterden hier naar de door middel van luidsprekers over gebrachte redevoeringen. Verscheidene sprekers, onder wie de vakvereenigingsleider John Lewis, behandelden de binnen- en buitenlandsche politiek van Duitschland gedurende de laatste vier jaren. Er werd voorlezing gedaan van talrijke telegrammen van personen uit litteraire, weten schappelijke en artistieke kringen, welke uit alle deelen der wereld ontvangen waren. De vergadering nam tenslotte de volgende resolutie aan: „Alle Amerikanen, die gehecht zijn aan het lot van de democratie en de vrijheid der menschen, verleenen geen financiëelen steun meer aan het nationaal-socialisti sche régime, zonder welken steun het niet lang zal kunnen blijven bestaan. Te dien eii de mo t het Ainenkaansche volk alle nieuwe i financiëele credieten aan Duitsch- i land weigeren. Laat ons de ver- j plichiig op ons nemen de boycot van Duitsche producten en dien sten te verhevigen, teneinde langs vreedzamen weg de Amenkaan- »che democratie te beveiligen en JiVAAflOM ROOK JIJ ALTIJD iTERTABAK? ïOMDAT gJJEE TABAK MIJN GEZONDHEID NIET SCHAADT!" het Duitsche volk te beschermen tegen de vernietiging, waarmede het Hitlerisme het bedreigt". Nader wordt gemeld Tijdens de betooging heeft de burgemeester van New York, La- guardia, zijn onlangs uitgesproken afkeuring van het Hitlerbewind, welke in Berlijn tot protesten heeft aanleiding gegeven, herhaald. Hij beschreef Hitier wederom als een bedreiging voor den vrede en voegde hieraan toe Maakt u niet bezorgd om wat Hitier kan zeggen. Slaat er geen acht op, want de meening der wereld is deze, dat Hitier uit persoonlijk en diplomatiek oog punt niet „satisfaktionsfahig" is (niet waardig om op het veld van eer te ontmoeten). Elihn Thomson f Te Swanscott, in Amerika, is op 84-jarigen leeftijd overleden de bekende Amerikaansche uit vinder op het gebied van de electriciteit, Elihu Thomson. Thomson werd geboren fe Manchester in Engeland, maar vertrok ir. 1858 met zijn ouders naar Amerika en wel naar Phila delphia, waai hij van 1876 tot 1880 hoogleeraar was. In 1892 vond een fusie plaats met de Edison General Electric Company en ontstond de General Electric Company, de grootste fabrikant van electrische appa raten ter wereld. Thomson heeft verscheidene belangrijke uitvindingen op het gebied der electriciteit gedaan en was o.a. een pionier in de ont wikkeling van hoog-frequentie- toestellen. Bloedigs relletjes in Frankrijk. Dinsdagavond hebben zich te Clichy, een voorstad van Parijs, ernstige ongeregeldheden afge speeld. Er vielen vier dooden, terwijl ettelijke tientallen gewon den in de ziekenhuizen moesten worden opgenomen. De fascistisch gezinde formatie van kolonel De ia Rocque had te Clichy een demonstratie-bijeen komst belegd. Hoewel een groote politie-macht op de been was, wisten de politieke tegenstanders („Volksfronters") een tegenbetoo- ging op touw te zetten. Ze raakten slaags met de politie en hun politieke tegenvoeters. Vermoe delijk zijn het grootendeels com munisten geweest. Ongeveer zesduizend „Volks fronters" trachtten de afzettingen t® verbreken. Ze wierpen met flesschen, kapotgeslagen hekken en andere voorwerpen naar de politie en de garde. Dertig agen ten werden gewond. Aan den kant van de betoogers waren ongeveer 100 personen getroffen» Plotseling rklonken tUdenf AXELSCHE COURANT. NIEMEUERs STER TABAK VAN 5TOT15 CT P. HALF ON]

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1