i Maak die slijm los, neem AKKER'S verstèrkte ABDIJSIROOP 's Werelds béste Hoestsiroop V deel zijn, dat het verleenen van steun aan deze werkloozen van den minister van onderwijs be hoort uit gaan. Een voorziening door tewerkstelling in de scholen met financiëele hulp aan de be sturen van scholen of vereenigin- gen zou ongetwijfeld op den weg van den mirister kunnen liggen, doch de daartoe benoodigde aan zienlijke geldsommen staan niet te zijner beschikking. En overi gens moet hij blijven bij zijn reeds vroeger ge uitte opvatting, dat, indien voor de werklooze onder wijzers iets zou kunnen worden g daan, hij dit aan de bemoeienis van het departement van sociale zaken zou moeten overlaten. Zelfs door herstel van de vorige leerlingenschalen en door invoe ring van achtjarigen leerplicht zou nog niet voor een derde ge deelte der werkloozen een plaats in de school open komen. De groote arbeidsreserve vindt voor het overgroote deel haar oorzaak in het feit, dat in de ver- loopen jaren te veel onderwijzers en onderwijzeressen zijn opgeleid. Toen maatregelen noodig bleken, om de gelegenheid tot opleiding te beperken, heeft de regeering h t hare gedaan om daartoe te geraken. Dat voor ee i groote groep van hen, die de onderwijzersakte heb ben behaald, geen plaats in de school beschikbaar zal komen, staat helaas wel vast. Zij staan in dit opzicht gelijk met zoovele anderen, die eenig diploma heb ben verworven, zonder voorloopig een betrekking te kunnen verkrij gen. De vraag, of aan dit maat schappelijk euvel iets kan worden gedaan, is ongetwijfeld van de grootste beteekenis, maar zij is van algemeer.en aard en kan niet alleen, noch ook in de eerste plaats door het departement van or.derwijs worden behandeld. AXEL, 5 Maart 1037. In de Dinsdagnamiddag ge houden vergadering van het College van Burg. en Weth. dezer gemeente is de volgende lijst van aanbeveling alfabetisch opgemaakt voor de betrekking van agent voor de arbeidsbe middeling en controleur voor de werkverschaffing en werklozen steun 1 F. de Coninck Edz., 2 F. den Engelsman Jacz., 3 P. de Jonge (raadslid), 4 P. Koster Mz., F. Lippens-van de Casteel, 6 A. van Tatenhove Az. en 7 M. Zegers Hermz. Deze lijst is ter goedkeuring opgezonden naar het Dep. van Soc. Zaken te Den Haag. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat dhr. A. van der Zwan, arts alhier, binnen kort onze gemeente gaat verlaten, met het doel elders zijn studie voort te zetten. We zijn overtuigd, dat d;t bericht aan vele ingezetenen niet aangenaam in de ooren zal klinken. In de weinige jaren, dai hij nier in practijk was, heeft hij zich vrienden, ja bijna onverbreek bare banden gevormd. Zijn hu maan karakter en doortastend op treden ook in tijden van gevaar hebben daartoe ongetwijfeld ge leid. Dat hij voor zijn vertrek nog een paar maanden zal samen werken, om zijn opvolger bij zijn cl ëntele in te werken, zal wellicht d ergste patiënten tot verlichting strekken. „Hosanna". Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, hoopt de chr. har monie alhier a.s. Donderdagavond 7 uur in de Oer. Kerk een concert te geven, met afwisseling van orgelspel. Het programma hiervoor luidt ai3 volgt: 1 Opening en samenzang. 2 Lippe-Detmold, marsch van Ludwig Siéde. 3 Fantasie van G. Gadenne. 4 Melodieën ut „Lucia" van G. Donizetti 5 Adeste Fioè. (kleine fantasie op „Komt allm tezamen") van H. Colint. 6 Variaties op het Engelsche volkslied (vour orgel) van Ch. Rinck. 7. Paix et Labeui (Vrede eo Ar beid), Ouverture v. O. pilsfils. rf -- 8. Fanlasie over bekende melo dieën van C. M. von Weber, door J Bauwens 9. Soli Deo Gloria (Gode alleen de eer), ouverture van L. E. Rugers. 10. V.V.V.-Marsch van Willy Schootemeyer. 11. Sluiting en samenzang. Lnehtbeschermingsdlenst. Woensdagavond werd in het R. K. Gezellenhuis alhier een ma tig bezochte vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een Vereeniging voor Lucht bescherming. In een voorwoord heette de burgemeester, welke de leidine had, als Hoofd van den Lucht beschermingsdienst de aanwezigen welkom en gaf in het kort aan, wat de bedoeling dezer vergade ring was. Direct daarop kreeg Andere beletselen kunnen niet bestaan, omdat de vereeniging geheel vrij is van politiek, mili tairisme en soortgelijke geschil punten. Hierna werd een pauze gegeven waarin gelegenheid was, zich alsnog op tegeven als lid, waarna eer. film werd vertoond van een luchtbeschermings-oefening te VlaarditTgen. Een tweede film kon wegens omstandigheden njet worden vertoond. Na de film bestond gelegenheid voor het stellen van vragen, waar van verscheidene heeren gebruik maakten. Ondertusschen hadden zich nog een veertigtal leden opgegeven waarna de burgemeester met een woord van dank aan den heer pastoor voor het afstaan van de moe zaal, aan de firma Oxige- Probeer dat eens de commandant van genoemden dienst, dhr. D. van den Berg, gem.-opz., het woord, om een en ander wat uitvoeriger toe te lich ten. Deze wees er dan cp, dat tot op heden de zaak van de lucht bescherming in handen was van een commissie van vijf personen, welke nuttige voorbereidende werkzaamheden had verricht en nu de tijd gekomen achtte, om haar taak over te dragen aan een vereeniging met een bestuur, wel ke de verdere ontwikkeling ter hand kon nemen. Duidelijk deed hij uitkomen, dat er verschil bestond tusschen de leden dc-r vereeniging en de leden van dienst. Nogmaals in het kort werd de regeling van de lucht beschermingsdienst uiteen gezet aangegeven, wat in de toekomst de taak van het bestuur zou zijn. Hierna werd aangespoord om tce te treden als lid der vereeni ging, omdat het werk der lucht bescherming gedaan wordt geheel belangeloos ten dienste van de geheele burgerij. Een contributie van 5 a 25 cent per jaar kan voor niemand een beletsel zijn. nium te Schiedam voor het ver- toonen van de film en aan den commandant voor de gegeven uiteenzetting, deze openbare ver gadering sloot. Den leden der vereeniging werd verzocht nog even te blijven voor het verkiezen van een bestuur. Nadat de voorzitter had mee gedeeld, dat het nieuwe bestuur zou bestaan uit zeven leden, stelde één der aanwezigen voor, om als zoodanig te kiezen de aftredende commissie en deze uit te breiden met den oudsten medicus te dezer plaatse, dokter Bom, en den heer P. A. Wondergem, die reeds zoo'n belangrijk aandeel heeft gehad in de oprichting dezer vergadering. Een vraag, of de functie van bestuurslid vereenigbaar was met het opper-brandme sterschap, werd bevestigend beantwoord, waarop de vergadering in zijn ge heel met dit voorstel accoord ging. In een tot slot gehouden be stuursvergadering werd de heer Wondergem gekozen tot voorzitter en dhr. A. P. Ie Feber totsecre- aris-penningmeester, terwijl dok- er Bom waarnemend voorzitter werd. Dhr» van den Berg blijft aan het bestuur ambtshalve toe gevoegd als commandant van den dienst. De overige bestuursleden zijn dhrn. K. A. Wiechmann, A. van Sabben, H. J. Hoebé en B. J. Knieriem. Met dank voor hunne mede werking en de beste wenschen voor deze jongste vereeniging loot het hoofd der luchtbescher mingsdienst deze vergadering. Het aantal leden, dat reeds 120 bedroeg, nam staande de verg. met ongeveer 40 toe. Volkenbond en vrede. ^Maandagavond trad voor de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, afdeeling Ter Neuzen, als spreekster op mevr. O. van Vlo tenvan den Bergh uit Wage- ningen. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer G Westerhof, verkreeg Mevr. Van Vloten, die een lezing zou houden over „Indrukken van het Vredes werk te Genève", het woord. Spr. heeft eenigen tijd in Gerève vertoefd, om het werk van den Volkenbond te leeren kennen. Op onderhoudende wijze en toe gelicht met lichtbeelden, vertelde ^r. over alles wat zij in Gerève, den zetel van den Volkenbond, gehoord en gezien had. Vooral neeft ze de personen, die daar werken, leeren zien niet in de eerste plaats als diplomaten, maar als menschen, die als eenig doel hebben den vrede te bevorderen. Ondanks dit zijn er ock fouten, want het is menschenwerk. Dit mag echter geen voorwendsel zijn om den Volkenbond den rug toe te keeren. Spr. eindigde dan naar lezing met een opwekking tot diegenen, die nog geen lid zijn van de Vereeniging alsnog :id te worden. Na deze causerie., die goed in den smaak viel, sloot de voorzitter deze bijeenkomst, die door vele leden en eenige niet-leden werd bijgewoond. Tern. Crt. Moord te Groede. Gistermiddag vier uur heeft te Groede de 45 jarige landbouwer op den 30-jarigen A. v. d. W. een schot gelost dat dezen in het hart trof. De man was vrijwel op slag dood. Omtrent de aanleiding tot het gebeurde vernemen wij, dat er sinds eenigen tijd een veete tus schen F. G. en A. v. d W. bestond. Laatstgenoemde was werkzaam op een boerenerf, dat gelegen is naast een stuk land van F. G. Gistermiddag ontmoetten beide mannen elkaar op den Hoogedijk. Zij kregen twist en plotseling haalde G. een revolver te voor schijn, waarmee hij een schot loste op v. d. W., die even later ineen zeeg. Onmiddellijk schoten eenige voorbijgangers toe, enkelen waar schuwden den rijksveldwachter. Deze arresteerde G en bracht hem naar de marechaussee-ka zerne te Breskens. G. staat zeer ongunstig bekend. Nader vernemen wij dat v. d. W. vergezeld was van zijn baas, boer D., die herhaaldelijk on- eenigheid schijnt te hebben gehad met den landbouwer F. G. Toen beide mannen G. ontmoetten kwam het tot ruzie waarbij de knecht A. van der W. de partij van zijn patroon trok. G. heeft aan de politie verklaard dat hij uit noodweer heeft ge handeld, daar hij door de twee anderen, die schoppen en ander landbouwgereedschap bij zich hadden, zou zijn bedreigd. De vcslagene laat een vrouw en drie kinderen achter. N.R.Ct. Instrom. muziek. Het tweede deel van het So listenconcours te Middelburg heeft nog meer succes gehad, dan de eerste keer De muzikale prestaties stonden op hooger peil en de belangstelling was grooter. De heer Speets, die zich kan beroepen op een jarenlange er- varin" ?!s iurylid. deelde als zijn ^/asie overtuiging mede, dat alle apdere concoursen die hij bij- Y/0O --K zoowel naticnaai als-,iter nations L":i dit ccncoi:-.. verre acHirr'LwfJen. St. Jansteen. Ter jaarlijksche veemarkt van Dinsdag werden aangevoerd 30 paarden, 20 varkens en 46 stuks rundvee. De prijzen werden be haald dcor A. Mangnus voor het schoonste merriepaard, C van Ooteghem, 2e prijs, H. de Caluwé, Clinge voor tiet schoonste tweejarige paard le piijs, P. Rryns, 2e pr., H. de Caluwé, Clinge vorfr het schoonste veulen le pr., Pr. de Meij, St. Jansteen voor de schoon ste baatgevende koe le pr., C. Schuerman 2e pr., J. de Cock voor de schoonste kalfdragende vaars le pr., C. Schuerman 2e pr., G. de Buck voor het vetste stuk rundvee le pr., P. de Meij 2e pr., A. Dobbelaer voor de schoonste springstier le pr., Cam. Inghels 2e prA. Dobbelaer voor den schoonsten hokkeling le pr., A. de Mtij, Zuiddot pe voor het grootste aantal varkens f 3. Ir. Mussert te Terneuzen. Voor een stampvolle zaal heeft de leider der N S.B. gisteravond te Terneuzen een propaganda- rede gehouden. Het podium was versierd met n.s.b.-vlaggen en -emblemen, bloemen en een groote foto van H. M. de Konin gin in Oranje-omlijsting. Er was veel politie in de zaal aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer Dekker uit Goes, lid van Prov. Staten, de vergadering had ge opend, betrad ir. Mussert het podium, na den Hou-zee-groet te hebben gebracht, die door de vele volgelingen werd beant woord. Aan de zeer lange rede ont- leenen wij het volgende Wij staan op den drempel van een nieuwen tijd, tot welks ge boorteweeën de wereld-oorlog behoorde. Dit nieuwe, zegt spr., moet onverbiddellijk komen, want het oude is een samenraapsel van ongerechtigheid. Wij zijn geen Hitler-knechten of halve Duit- schers, maar heele Nederlanders. Tenslotte toch liever Hitler- knechten, dan knechten van Mannheimer of Barmat. Het fascisme is niet Italiaansch of Duitsch, het is een Europeesch verschijnsel, hier in zijn Neder- Iandschen vorm. Wij hebben ook sympathiën voor andere naties, o.a. Duitschland, ook voor Franco, ook voor het goede Engelsche en het goede Fransche volksdeel. De slechte verstandhouding tusschen ons land en Duitschland wordt bewerkstelligd door de Joden, want zij regeeren ons volk. Maar wij, het Nederlandsche volk, wij willen ons zelf regeeren. Verdere haatzaaiers zijn de Mar xisten, de menschen van het ge broken geweertje. Een man, zegt spr., kan een geweer breken, maar als hij zoo'n geweer eerst breekt, en het daarna weer tracht te lijmen, dan is hij geen man. Tien procent van ons volk gaat het goed en 90 pet. slecht, maar die 10 pet. wil de macht in handen houden. Slechts twee wegen blijven ons volk open Mussert of Moscou. Dr. Van Genechten zegt: „er is een tus- schenweg", maar die weg is Bormat. Komende tot de boycot-actie zegt spr.Duitschland geeft om die actie geen zier, maar wij met 81/» millioen kunnen Duitschland met zijn 65 millioen inwoners niet m sstn. Aangaande de Abessijn- sche kwestie zeide spr.Italië veroverde Abessinië, zooals wij indië veroverd hebben en Enge land 1/i van de wereld. De eenige toekomstmogelijk heid op internationaal gebied is dat wij een brug slaan tusschen Duitschland en Engeland, ter- wille van het behoud van den Europeeschen vrede en tot be houd van ons imperium in Indië. Indië is voor ons onmisbaar. Ais wij dat verliezen, zijn er 4,5 millioen Nederlanders teveel. De Marxisten zeggen fascisme is oorlog, maar de wereldoorlog begon onder democratische re geeringen. Men zou dus ook kunnen zeggendemocratie is oorlog. Wij wilien öf een be- noorlijke weermacht df geen, want inet 20 jaar belegen wape nen kunnen wij niets bereiken. Die vastzittende slijm moet eruit, want die is de oorzaak van Uw benauwdheid, Uw kortademigheid, Uw onophoudelijk hoesten. Stel toch vertrouwen in de beproefde Abdijsiroop, dan komt de prik keling der slijmvliezen lot staan. De aandrang tot hoesten verdwijnt, zoodra de verzachtende, genezende werking van Akker's verstèrkte Abdijsiroop doordringt tot in de verborgenste schuilhoeken van Uw borst en longen. Akker's Abdijsiroop is daarbij geheel onschadelijk. Akker's Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, samengesteld uit oude beproefde „genees-cruyden", waarvan de werkzaamheid reeds in de grijze oudheid aan ingewijden bekend was. Bovendien is de werking van Akker's Abdijsiroop nu door Apotheker Dumonl krachtig versterkt door toevoeging van de bij uitstek hoest-bedwingende stof „codeïne". Terecht noemt men Abdijsiroop dan ook: Verlaagde prijzen: f 0.75 - f 1.25 - f 2.- - f 3.50. Overal verkrijgbaar FABRIKAAT» N.V. Na 't wasschen, wol len goed even door een dunne oplossing vanCrackfree halen. Dat frischt de kleur op. 't Wordtalsnieuw ONDER ONS" 01 KRIM (OA

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2