Willy Derby. SINTELS. Eenige Roerende Goederen, Bet Woonhuisje en Erf f - Rechtszaken. Buitenland. Burgerlijke Stand. t*. FHDVIICIHE ZEEUWSCHE CiECTRICITEITS-MMTSCHArfU. Advertentien. Woensdag 10 Maart 1937 J> te St. Nicolaas een lezing gehou den over het fascisme, waarvan hij de politieke, sociale en gods dienstige strekking heeft bestre den. Vóór de lezing werd de oud minister in het raadhuis ontvangen door den burgemeester, tevens oud-minister, Heijman, drie r.k. senatoren en talrijke voorname personen uit het land van Waas. De lezing was druk bezochtook uit Zeeuwsch-Vlaanderen waren talrijke belangstellenden naar St, Nicolaas gekomen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een motor- en een dames handschoen. Veldw. Griep. Een regenjas. E. A. Herman, Weststraat 1. Arrond. Rechtbank, Middelburg. Verduistering De rechtbank te Middelburg heeft Vrydag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 35 jarigen I. K. v. Z., tegen wien 8 maan den gevangenisstraf was gevor derd wegens verduistering van ongeveer 20 000 aan effecten, die hij als vertegenwoordiger van de N. V. Bank Associatie Wert- heim en Gomperts 1834 en Cre- dietvereeniging 1853 te Goes onder zijn berusting had. De rechtbank veroordeelde v, Z. tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. (jrewengd Meuws. Een vuilnisbak is geen brandkast Vorige week ging een groenten- boer uit Deventer op familie bezoek. Hy zat er danig over in, waar ny zoo lang zijn be zittingen aan geld zou opbergen, en bedacht een ongineeie me thode zijn geldkistje met een spaarbankboekje van 2000 en 500 aan contanten werd in gegraven in den vuilnisbak onder de toonbank in zyn winkel. Den anderen morgen het was wat laat geworden by de visitie dacht nij met zoo gauw aan zyu geldkistje en ging eerst naar de veiling. In dien tusschentijd haalde de gemeentereiniging het vuilnis op en zoo verdween mede het kistje met 2500 geldswaarde. By zyn thuiskomst dacht de man pas aan zijn geld. Hy zag dat het weg was en holde toen desperaat naar de vuilnisbelt, ver buiten de stad, waar men zocht en zocht, zonder het kistje te vinden. Dinsdag kwam de treurige ont knooping. De politie had n.l. bemerkt, dat een arbeider van de gemeentereiniging gedurende drie dagen danig aan den zwier was geweest. Zijn weekloon had hy Zaterdag zooais gewoonlijk thuis atgedragen. De man viel al spoeaig door de mand. Hij had het kistje met het spaarbank boekje in het water geworpen en was met 500 aan den zwier gegaan. Er was nog 200 in zyn bezit. Jeugdige boefjes. De Scniedamsche recherche heett ae hand gelegd op drie jeugdige boefjes van 14 en 16 jaar die er van verdacht worden tal van onderdeelen van onbeheerd slaande ry wielen te hebben ge stolen. De jongens hebben een volledige bekentenis atgelegd Reeds maanden werden by de politie aangitteu ge-iaan van ver dwijning van onderdeelen van rywieleu, als dynamo's, lampen belastingplaatjes enz. Maandag werd ingebroken in een pakhuis E^n zich daar bevindende motor carrier was geheel gedemonteerd terwyl allerleiouderdeeien waren meegenomen. By een huiszoeking ten huize van de jongens werd een groot aantal van de gestolen voorwer pen gevonden. Moord in een auto» Vrijdagnacht werd de Haag- sche politie gealarmeerd doordat op den Bezuidenhoutscheweg in een auto het lyk van een man was gevonden. De politie con stateerde dat er in de auto een man lag, die gedood was door een revolverschot in het hoofd het lijk lag toegedekt met een jas op de achterbank. Een voorbijganger zag de auto langs den weg staan met bran dende lichten. Uit nieuwsgierig heid keek hij even in den wagen en zag toen het lichaam van een man liggen, in, naar hij aanvan kelijk meende, slapende houding. Hy vond het niet gewenscht den man in dien toestand te laten liggen en deed de portieren open, om den man wakker te maken. Daarby bemerkte hij echter tot zijn ontsteltenis, dat de man niet siiep, doen dood was. Het slachtoffer was de 45- jarige garagehouder P. H uit Haarlem. Hij had minstens 100 bij zich, doch deze waren niet meer te vinden. Aiies wees er op, dat de man berootd is. Het verdere onderzoek heeft uitgewezen, dat H. aan twee personen had opgedragen, te trachten den auto op de Vry- dagavond-autobeurs bij het Spui in Den Haag te verkoopen. E jnigen tijd later meldden zich twee gegadigden voor den wagen aan. Na eenig onderhandelen werd tot een proefrit besloten. Hieraan namen P. H. en de beide gegadigden deel. J. zou achter bleven tot men den proet zou hebben volbracht, maar ze kwa men niet terug. Gemeld wordt, dat de politie iemand heett gearresteerd, dien men by de auto op de beurs had gezien en in wien men een der beide personen meent te hebben. Te Nyverdal geraakte de 55 jarige boofdmacninist K., in dienst by de N. V. Koninklyke Stoomweverij, bekneld tusschen een maur en een wagon, die op een draaiscbyt was geplaatst De ongelukkige, wiens borstkas ge heel werd ingedrukt, overleed na enkele oogenblikken. Hy was gehuwd en laat een vrouw en eenige kinderen na. Dinsdagmiddag reed een militair van het regiment veld artillerie te paard op den Btlt- schen Straatweg te Utrecht. Op een zeker oogenblik schrok het dier voor een stoomwals, waar mede men aan het werk was voor de asphalteering van den weg. Het deed een zysprong, waardoor de beryder werd af geworpen en het dier zelf voor een aldaar rydenden personen auto terecht kwam. Het paard werd/tioor den auto aangereden en was onmiddeilyk dood. De militair, die van het paard was geworpen, bleef bewusteloos liggen. Een juist voorbijkomend geneesheer verleende de eerste hulp. Duae tarieven in België. Op verzoek van de Nationale Maatschappij van Belg. Spoor wegen, heelt de regeering toe gestemd in een verhooging van de spoorwegtarieven. Deze ver- hoogtng bedraagt 5 pet. voor de personentarieven. Voorde meeste speciale goederentarieven zal zy echter 10 ét 11 per. bereiken. Opgehangen. De Zwitsersche Evangelische persdienst meldt aan Der Bund: Naar wy uit betrouwbare bron vernemen, is dr. Wetssler, die werkzaam was op het bureau van de voorloopige kerkleiding te Berlyn, dood in het concentratie kamp Sacksenburg aangetroffen. Dr. Weissler, die vroeger Laudes gerichtsdirektor was, werd in September van het vorige jaar, nadat de protestnota aan Hitier van de voorloopige leiding van de kerk was bekend gemaakt, gearresteerd. Eerst kortgeleden is hy in het concentratiekamp aangekomen. In de kringen van de Bely- demsbewegiug maakt dit bericht daarom zoo'n diepen indruk, omdat het hier niet gaat om een natuurlijke doodsoorzaak, waut dr. Weissler heeft door ophanging het leven verloren 1 Op grand van bepaalde aan wyzingea is het wel uitgesloten, dat men hier met zelfmoord te doen heett. Ook wordt verzekerd, dat de overledene zijn gevangen schap rustig heeft gedragen en de overbrenging naar het con centratiekamp als een verlichting beschouwde. Kinderhuwelijken in Engeland. De Engelsche bevolkingsdienst heeft cijfers gepubliceerd over huwelijkenvan jeugdige personen welke in Engeland en Wales zijn gesloten. Hieruit blykt, dat 19 jongens en 814 meisjes op zes tienjarigen leefty din het huwelijk zyn getreden, den jongsten leef tijd, waarop huwelijken by de wet mogen worden gesloten. Terwijl de 19 jongens met meis jes of vrouwen tot 23 jaar toe trouwden, stapten de 814 meis jes in het huwelijksbootje met jongens of mannen, wier leeftijd varieerde van 16 tot 45 jaar. Slechts in vjjf gevallen waren de bruid en bruidegom elk zes tien jaar. Dit was in 1935. Het aantal scheidingen beliep 4069, of wel een afneming met 218 in vergelijking met 1934, toen een hoogterecord werd be reikt. Bienstp'icht voor vrouwen. Wanneer een algemeene mo bilisatie wordt bevolen, zullen de Turksche vrouwen, evenals de mannen, voor militairen dienst worden opgeroepen. Dit is het effect van een wet, die de mi nisterraad zal voorleggen aan de nationale vergadering. De be staande wetgeving houdt in, dat alle mannen van 20 tot 45 jaar dienstplichtig zijn. De nieuwe wet zegt, dat bij oorlogsgevaar alle Turksche burgers, mannen, vrouwen en kinderen, tusschen de 16 en de 65 jaar, hun land op een of andere wijze zullen moeten dienen. Tot dusverre zijn nog geen maatregelen getroffen met be trekking tot de bewapening van vrouwen, doch de ministerraad onderzoekt de mogelykheid hier van. Sportnieuws. Korfbal. Zaterdag zou „Rapide" spelen tegen een Breskensche club, be staande uit personeel van de tabriek van Van Melle. Maar „weer en ys" waren niet die nende en onweersbui en yskou- den regen werkten storend, zoo dat men moest uitstellen en ten slotte in de avonduren kwam, zoodat bal en korf niet meer te onderscheiden waren. Alzoo eindigde de wedstryd onderbro ken en vervroegd met 5—1 voor de Bressianen. We moeten hierby in aanmer king nemen, dat hier niet Ra pide I optrad, maar het een reserve-twaalftal was, dat zyn krachten eens wilde toonen. Vermeld zij nog, dat dhr. C. Hol, secretaris van „Rapide", is gekozen als bestuurslid van den Zeeuwschen Korlbalbond. Zeeuwsche Korlbalbond. Als 14e erkende bond heeft de Zeeuwsche Korfbalbond zich bij den N.K.B. aangesloten. Daarmee zijn 10 van de 11 provinciën Limburg nog niet onder de vanen van den lan delijken bond vereenigd. Over de maand Februari 1937 Axel. Huw. aangiften. 18 Johannes Florussen (van Zaam- slag), 24 j. en Adriana Jacoba Hamelink, 21 j. Willem Frede rik Kaijser (van Terneuzen) 19 j. en Cornelia Overdulve 19 j. 25 Adriaan Florus Swets 27 j. en Dirkje Pieternelk Gilyamse, 21 j. Fracfois Ben jamin van Hoeve (van Sas van Gent), 24 j. en Dingetje Corne lia de Feyter, 27 j, Gehuwd. 4. Josephus Fran- eiscus Verschuren (van Honte- nisse), 26 j. en Irma Idonia Maria Cortvriendt, 26 j. Eugène Albert Maas (van Biervliet), 29 j. en Emma Julia Lippen', 23 j. Johannes Cornelis E»k tnan (van Terneuzen), 21 j, cd Cathajina Maria de Fetfter, 17 j. Geboren. 6. Johannes, z. van Jan Bartel Fondse en Anthonia de Lang. 9. Adriaan Pieter, z. van Jacobus Koster en Neeltje van Laogevelde. 15 Florus Hendrik, z. vau Levicus van de Velde en Janna Hendrika van Pienbroek. Catharina Pie- ternella, d. van Jacobu3 Willem Verberkmoe8 en Cornelia Witte. 19. Petrus Jozef, z. vau Jozef Frederik Moorthamer en Mag- dalena Emma de Moor. 22. Barnardus Adolphus, z. van Carolus Franciscus Steenaert en Louise Maria Breepoel. 26 Tannie Maria, d. van Camillus Jacobus van den Bos en Wil- helmina Helena van Fraeijen- hove. 28. Cornelia Catnarina, d. van Adriaan Gerrit Jan de Jonge en Catharina Hnijnsdyk. Overleden. 4. Barnardus Alphonsus Schelleman, 63 j., echtg. van Maria Albertina Kes beke. Kornelia Ausema, 49 j., echtg. van Jan Oosting. 5. Simon Lourens, 48 j., echtg. van Neeltje Heynsdyk. 12. Krina Maria Faas, 82 j wed. van Levinus Verberkmoes. 18 Geer- truida Maria Wentink, 6 mnd., d. van Barend Gerrit en Aria de Graaf. 21. Rozalia Lauwer*, 76 j., wed. van Eduardus de Kort Marktberichten. AXEL, 27 Febr. 1937. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 8,00- 8,50, wintergerst 9,00—9,25 zomergerst 9,009,50, haver 7,50 —8,00, groene erwten 7,00— 8,75 bruine boonen 7,009,00, duivenboonen 7,009,00, paar- denboonen 6,00—6,25, biauw- maanzaad 20,00—22,00. karwei- zaad 00,00—00,00, geel mosterd zaad 00,00-00,00, lijnzaad 7,00 8,50. HULST, 1 Maart. 1937. Ainier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 8,00—8,25, wintergerst 8,50—9,00 zomergerst 9,00—9,50, haver 6,50 —7,25, erwten 7,00 9,00, paar- denboonen 6,50—7,00, duiven boonen 7,00—8,50, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 7,00 9,00, lijnzaad 6,00-8,00, blauw maanzaad 00,00—00,00. mosterdzaad 00,00—00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 10, verk. 6. Varkens 21, 17. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 0,00. Crisis-publicatiën. Vergunningen welke vóór dien datum niet zijn afgehaald, zullen worden ingetrokken. Voor de aangeslotenen B (kwee kers van appels, peren, pruimen, kersen, en alle soorten bessen) blijven de in 1935 uitgereikte aan- sluitlngsbewijzen van kracht. Tuinbouw Teeltvergunning. Zij, die in 1936 als aangeslotene A in het bezit waren van een tuinbouw-teeltvergunning en als zoodanig hun vergunning recht matig hebben benut, kunnen, voor zoover zij deze nog niet op de uitgeschreven zitdagen hebben afgehaald, de tuinbcuw-teeltver- gunning 1937 onder overlegging van de bewijzen, dat zij in 1936 hebben geteeld, alsnog tot en met 6 Maart a.s. op het Districts kantoor afhalen. TE HUUR: Een flink Woon huis, Prins Mauritsstraat. Te bevragen bij C VAN DE CASTEEL, Weststraat 5, Axel. Afdeling Axel „VOLKSONDERWIJS". GROTE JAARLIJKSE GEZELLIGE BIJEENKOMST op 5 Maart e-k», nam. 8 uro in „Het Centrum". Zang van Volksonuerwijs- koor en van Plaatsbespreken a f0 lu op HET BESTUUR. Toegangsprijs voor niet-leden f0.70. 5 Maart van 4 tot 6 uur aan de zaal. Gegadigden voor het tegen aanneemsom weghalen van sintels, 'liegasch en roet van het terrein der electrische centrale Driekwart (Gemeente Westdorpe) van de P.Z.EM., gedurende het tijdvak 1 April 1937—1 April 1938, worden uitgenoodigd zich in verbinding e stellen met den Bediijfsingeneur in Zeeuwsch-Vlaanderen der P.Z. E. M., den Heer Ir. A. P. L1NDENBERGH, die overdag, liefst a voorafgaand overleg, aan de genoemde centrale (telefoon Drie kwart No» 1) te spreken it en dê verwaarden «al verstrekken. Aanvullende teeltvergunning vroege poetaardappeleB. Telers van vroege aardappelen, welke deze wenschen te laten keuren door de N. A. K. en nog niet in het bezit zijn van een aan vullende teeltvergunning, kunnen deze alsnog aanvragen bij de afdeeling Tuinbouw van de Land- bouw-Crisis-Organisatie te Goes. Op deze aanvragen zal dan alleen gunstig beslist worden, indien den betrokken aanvrager minder teeltvergunning is toege wezen dan 67 pet. van de in 1933 met vroege aardappelen beteelde oppervlakte (zie oude teeltver gunning). De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat op Woensdag 3 Maart aanst te. half acht in net R. K. Gezencuhuis de Walstraat een vergadering zal worden gehouo. n -ae ae Vereen voor Luchtbe scherming. hrzuiii.iieiiK.eie films /criound worden. Toegana vrij Allen welkom. De Burgemeester, BLOK. Notaris FANCY te Axel, zal ten verzoeke van de Erven Weduwe K. M. SCHEELE—Penne, op verkoopen >t nam. 2 uur, aan nagemeld tl* huis als: Kasten, Stoelen, Tafels, Spiegels, Kachels, Lampen, Op schik, Glas-, Geleierd-, Aarde werk, enz. BETALING CONTANT. L Onmiddellijk daarna KJ' in net Cdié van dnr. VhR- HULST te Axel te Axel, Oudewijk, kadaster sectie G no. 2072, groot 68 c.A. Terstond bij de betaling te aanvaarden. BETALEN uiterlijk 3 April 1937 VERLOVINGSRINGEN graveren gratis. W. VAN HILTEX, Stationsstr. 1. Inkoop oud Goud. Kleine advertentien.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3