Axelsche Courant. ABDIJSIROOP Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 93. Vrijdag 26 Februari 1937 Binnenland. Landbouw. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. AKKER 's verstèrkte Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-'Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Blad. De rerklaring ran Hitier. De minister van buitenlandsche zaken heeft de vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem be antwoord, inzake de verklaring van den Duitschen rijkskanselier in diens op 30 Jan j.l. uitge sproken rede, luidende „De Duitsche regeering heeft voorts aan België en Nederland verzekerd, dat zij bereid is deze staten te allen tijde als onaan tastbare neutrale gebieden te er kennen en te garandeeren". De minister zet uiteen, dat hij veronderstelde, dat de aange haalde zinsnede terugsloeg op een mededeeling, door den Duit schen rijkskanselier reeds op 7 Maart 1936 in het openbaar ge daan, volgens welke de Duitsche regeering bereid was om een niet-aanvalsverdrag tusschen Bel gië, Duitschland en Frankrijk te sluiten onder waarborg van Groot- Britannië en Italië, en ook Neder land als partij tot zulk een ver drag toe te laten. Van de zijde der Duitsche re geering verkregen inlichtingen hebben de juistheid van de bo vengenoemde veronderstelling be vestigd. Verder is gebleken, dat de uiting in quaestie van den rijkskanselier moet worden opge vat als een aanbod, dat geldt zoowel voor het geval, dat een nieuw Westpact tot stand mocht komen en in dat verdrag een regeling wordt getroffen, als voor een verdragsregeling in anderen vorm, indien geen Westpact wordt gesloten. Daarop is onzerzijds aan de Duitsche regeering medegedeeld, dat wij, met alle waardeering voor de uit het aanbod sprekende goede bedoelingen, niet bereid zouden zijn nopens de onaan tastbaarheid van ons grondgebied met eenig land een verdrag te sluiten. Die onaantastbaarheid is voor ons een axioma, dat zich niet leent als onderwerp voor een door ons te sluiten verdrag. Duitsch commentaar. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt in welingelichte kringen te Berlijn, ten aanzien van de verklariug van minister De Graeff dat de opvatting van Nederland geenszins in tegenstelling is met de opvatting van Duitschland over het recht van andere staten een vrije beslissing te nemen. De Führer heeft in zijn rede, waarop de .verklaring van minister De Graéff betrekking heeft, ook na drukkelijk te kennen gegeven, dat het tot stand komen van een dergelijke overeenkomst afhanke lijk is van den wensch van Ne derland. Men begrijpt in Duitschland dit standpunt van Nederland vol komen. De Führer heeft in de zelfde rede in een ander verband ook gezegd, dat iedere staat zelf moet beslissen over zijn eigen veiligheid en over den vorm en mate hiervan. Voor Duitschland is slechts een ding van belang; in alle openbaarheid te hebben duidelijk gemaakt, dat het op iedere wijze bereid is de onschendbaarheid van Nederland te garandeeren en hierdoor grondig een eind te hebben gemaakt aan alle gepraat over een andere opvatting van Duitschland. Vergadering Dag. Bestuur der Z. L 51. Kort verslag van de vergadering Van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschap pij, gehouden op Maandag 15 Febr. 1937 in het Landbouwhuis te Goes, onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Melkprijs. De F. N. Z. en de 3 centrale landbouworganisaties hebben aan den minister van landbouw en visscherij medege deeld, dat zij met de redeneering ten aanzien van de gevolgen der depreciatie op den melkprijs niet accoord kunnen gaan. De financiëele bezwaren, welke er volgens den minister zouden bestaan om den toeslag op de melk te verhoogen, zouden kun nen worden overwonnen door een verhooging van de heffing op margarine. Verkoop van wrak vee. De Nederlandsche Bond van Vee handelaren heeft de Z. L. M. verzocht te willen bevorderen, dat de veehouders bij verkoop van wrak vee hieraan een knip- teeken geven, waaruit zou kunnen blijken dat het rund bestemd is voor de slacht, teneinde den han del in vee aldus in betere banen te leiden. Het Dagelijksch Bestuur meent hieraan niet te kunnen mede werken, daar een dergelijke re geling practisch onuitvoerbaar moet worden geacht. Prijs consumptieaardappelen. Ingekomen is een verzoek om erop te willen aandringen dat de teeltheffing wordt afgeschaft. Het Dagelijksch Bestuur was van meening dat het geen aan beveling verdient op afschaffing der teeltheffing aan te dringen en besloot het Landbouw-Comité. te verzoeken pogingen in het werk te stellen om de gelegenheid tot het denatureeren van aard appelen op een vroeger tijdstip open te stellen. Met het oog op den benarden toestand der klei nere bedrijven, waar de aard appelcultuur een der meest be langrijke gewassen is, besloot het Dagelijksch Bestuur vrijstelling van teeltheffing te verzoeken voor een oppervlakte kleiner dan 50 a. Bij de regeling voor het jaar 1936 was een oppervlakte kleiner dan 20 a. van betaling van teeltheffing vrijgesteld. Wijziging motorrijtuigenbelas tingwet. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de motorrijtuigen belastingwet en de wet tot in stelling van een Verkeersfonds met het oog op in uitzicht ge stelde hulp voor tertiaire wegen. Volgens het wetsontwerp zal het bedrag dat voor de tertiaire wegen zal worden bestemd, worden ver deeld naar evenredigheid van de opbrengsten der motorrijtuigen en rijwielbelasting in iedere pro vincie. Dit zou naar de meening van het Dag. Bestuur voor Zeeland noodlottig worden en uitermate onbillijk zijn. Het Dag. Bestuur besloot het Landbouw-Comité te verzoeken een adres te richten tot de Sta- ten-Generaal, waarin zal worden verzocht er bij den minister op aan te dringen het wetsontwerp te wijzigen of indien wijziging niet plaats heeft, het te vervangen. Steun aan Schapenhouderij. Het Dag. Bestuur heeft met te leurstelling kennis genomen van een afwijzend antwoord van den minister, op een verzoek om steun voor schapenhouders in Zeeland. Z. L. M. Landbouwdagen. De vergadering van het Hoofdbe stuur zal worden gehouden op 6 Juli e.k., de algemeene verga dering op 7 Juli, terwijl op 8 Juli een fokdag zal worden ge houden. Zoowel de vergade ringen als de fokdag zullen te Zierikzee plaats vinden. Belooning landbouwbedrijf. Het Dag. Bestuur kon zich in geenen deele vereenigen met een uitla ting van het Nederl. Landbouw- Comité daWin het afgeloopen jaar de akkerbouw den loonende prijs heeft ontvangen voor de ver bouwde producten. De uitkomsten der akkerbouw bedrijven, zooais deze door het Boekhoudburcau der Z. L. M. zijn I gepubliceerd, to on en duidelijk asn dat er geen aanleiding is om van loonend bedrijf te spreken, terwijl de uitkomsten over 1936 zeker niet beter zullen zijn dan over 1935. Het Dag. Bestuur was van oordeel, dat het Centraal-Bureau zich van mededeeiingen die een verkeerden indruk vestigen en bovendien geheel buiten zijn werkterrein liggen, dient te ont houden. Actie-Comité van Graanhande laren. Een punt van bespreking heeft uitgemaakt de actie van het Comité van Graanhandelaren, die geen gelegenheid voorbij laat gaan om als zijn mecning naar voren te brengen dat de crisis maatregelen thans wel kunnen worden afgeschaft. Het Dag. Bestuur is van oor deel dat de georganiseerde land bouw tegen deze opvatting niet krachtig genoeg kan stelling ne men, zoolang de cijfers van de landbouwboekhouding nog on- omstootelijk uitwijzen dat het be drijf niet loonend kan worden beoefend bij de tegenwoordige prijzen. Arrond Rechtbank te Middelburg Verduistering van pand brieven en obligatie'». Op Vrijdag 19 Februari j.l. had zich voor deze rechtbank te ver antwoorden J. C. Ie BI., 41 jaar, zonder beroep, te Breskens, terzake dat hij in de jaren 1931 1936 een aantal geldswaardige papieren zou hebben verduisterd, tot een totale waarde van f 12.000. Destukken behoorden toe aan de familie's Contant, Brevet en Van Houte. Verd. pleegde de feiten als be windvoerder over de nalatenschap van Mattheus Brevet. Verdachte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door mr. J. Erasmus, advocaat te Oost burg. Verdachte, door den president ondervraagd, bekende de hem ten laste gelegde feiten. Hij zeide, dat de in zijn bezit zijnde effecten, afkomstig zijnde uit een nalaten schap, en waarvoor hij als bewind voerder het vruchtgebruik had, oorspronkelijk had afgegeven aan de Amsterdamsche Bar.k ter be waring, omdat ze daar veilig wa ren. Hij zeide verbolgens bij de Bank debet te staan en ten slotte aan de Bank opdracht te hebben ge geven de effecten, die hem niet in eigendom toebehoorden, te ver- koopen, tot dekking van zijn debet saldo. De officier van justitie achtte de tenlastelegging verduistering vaststaande en bewezen en vor derde een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger wees er in zijn pleidooi op, dat verdachte oor spronkelijk bij het onderwijs werk zaam was, doch later er toe kwam de drukkerszaak van Boom-Bliek te koopen. Deze kreeg daarvoor f 65.000, een bedrag, waarvoor men in Breskens wel twee zulke zaken had kunnen koopen. Boom bleef hypotheekhouder en de zaak leverde niet voldoende op, om behoorlijk aflossing te betalen. Toch preste Boom daartoe en kwam toen tijdelijk weer in het bedrijf, waarbij hij, niettegenstaan de zijn kennisdragen van de moei lijkheden van verdachte, de werk nemers nog opwekte loonsverhoo- ging te vragen. Verdachte kwam steeds meer in moeilijkheden en mede om van Boom af te komen, nam hij zijn toevlucht tot verkeerde handelin gen. Toen hij tenslotte geen uitweg meer zag, heeft hij de wijk naar België genomen en toen hij niets meer van zich liet hooren, dacht ieder dat hij overleden was zijn vrouw had dat vermoeden ook. Zij begon een modezaak, om in de behoefte van zichzelf en haar gezin te voorzien. Verdachte liet in acht maanden niets van zich hooren en kwam toen eindelijk uit heimwee terug en gaf zichzelf bij de justitie aan. Volgens pleiter is er alle reden voor de rechtbank het opleggen van een voorwaardelijke straf in ernstige overweging te nemen. Controleur bedreigd. S. M56 jaar, landbouwer, te Hoek, werd tenlaste gelegd, dat hij op 2 Januari j.l. te Hoek op zettelijk, toen de controleur der Landb. crisiswet, Voerman, wilde overgaan tot inbeslagname van een hoeveelheid boter, waarmede overtreding was gepleegd, deze handeling heeft belet, door met een stoel en een ketel in de hand den ambtenaar te bedreigen. Eisch Vrijspraak wegens ge brek aan bewijs, waarbij mr. P. C. Adriaanse zich aansloot. Noodlanding. Maandag heeft een militair Fokker-vliegtuig een noodlan ding gemaakt op een weiland in Arnhem-Zuid. De machine bleet onbeschadigd. De inzittenden, de res. tweede luitenant Jansen en de res. sergeant vlieger Hakken berg van Gaasbeek, bekwamen geen letsel. Het uitzicht werd totaal be lemmerd door sneeuwstorm en wolken. Een oogenblik scheerde het toestel rakelings over een electrisch hoogspanningsnet. De inzittenden besloten tenslotte het toestel aan den grond te zetten. Het toestel zal gedemonteerd worden en naar Schiphol worden vervoerd. Slachtoffer van ronselaars Sinds ongeveer een maand wordt te Nymegen een jongen vermist van 22 jaar. Hij heeft op den laatsten avond dien hij thuis doorbracht, als gewoonlijk het avondeten gebruikt, na zich te voren te hebben omgekleed. Na het eten is hy uitgegaan en sindsdien heett men niets meer van hem vernomen. Vermoed wordt, dat de jon geman naar Spanje geronseld is. Zooals men weet, wordt er door ronselaars voor gezorgd, dat hun slachtoffers geld en papieren in handen krijgen. Zonder een cent op zak eu zonder eenig identi teitsbewijs is de vermiste dus uit huis gegaan. Zelfmoord wordt uitgesloten ge acht, daar de jongeman hoewel werkloos zich met hart en ziel aan de studie wijdde en zich ook overigens als een energiek mensch heeft doen kennen. De verslagenheid in het gezin van den vermiste is groot. Het dep. v. buitenl. zaken is in dit geval gemengd, teneinde de eventueele verblijfplaats van den betrokkene in Spanje te kunnen opsporen. ZJJn zuster doogeslagsn. De 23 jarige N. te IJsselmui- den heeft zijn 21 jarige zuster Gerrigje met een klomp een dus- danigen slag tegen het hoofd ge geven dat het slachtoffer kort daarna overleed. Broeder en zus ter kregen oneenigheid toen de jongeman zich wilde scheren en daartoe gewone zeep wilde ge bruiken. Zyn zuster wees hem er op d£t dit niet ging, waarop ruzie ontstond met het vorenver- melde noodlottige gevolg. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Te Drongelen by Waalwyk is de 20 jarige van Netten by het omhakken van boomen on der een vallenden beom ge raakt. De jongeman werd op slag gedood. Gevaarlijke schatters. Omspoeld door een lichtblauwe zee lag bet eilandje Porqueroües, aan Frankryks Zuidkust by Tou lon gelegen, zich te koesteren in den zonnescbyn, toen plotse ling eenige verre donderslagen de vreedzame eilandbewoners op schrikten en by na op hetzelfde moment kreeg het idyllische plekje de volle laag van tien 12 c.M. kanonnen. Het dorpje Notre Dame, dat nog net buiten het granatenveld gebleven was, kwam in rep en roer, te meer daar de kinderen krijtend van angst naar huiB kwamen hollen, omdat by het spelen op het strand een der projectielen bjjna voor hun voe ten ingeslagen was, V/aar om hoest Ge zoo Terstond werd krijgsraad be legd, waar de vreemdste ver onderstellingen over de aanval lende mogendheid geopperd wer den. Intusschen was een gendarme van het dorp met een kijker op onderzoek gegaan. Hij kwam te rug met de geruststellende, doch veriassende mededeeling, dat de vijand de Fransche driekleur voerde. Het was een atdeeling van bet Middellandsche Zee-eskader dat schietoefeningen aan het houden was blijkbaar niet overbodig aangezien de eerste volle laag in plaats van de dry vende schiet schijf het ettelyke kilometers verder gelegen eilandje getrof fen had. Het is niet noodig, verband te leggen tusschen de onzekere manoeuvre der kanooniers en het Carnaval, dat het Middelland- sche Zee-eskader pas weer, vol gens de traditie te Nice heeft ge vierd, aangezien de Azurenkust reeds meer van haar aantrek kingskracht voor projectielen blijk gegeven heeft. Enkele maan den geleden immers heeft een duikboot, die in de baai van St. Tropèze een brandend jachtje wilde laten kelderen, het plaats je St. Maxime en een stel ver schrikte baders onder vuur ge nomen, terwyl een paar jaar eer der de aalmoezenier van hetoude- mannenhuis in het nabijgelegen Giens in zyn kamer bijna getrof fen werd door een ongeladen bom welke regelrecht door het dak viel. Haai maakt slachtoffer. Een 14-jarige knaap die mot zijn beide zusters aan het zwem men was in de Horsefleld-baai, naby Brisbane (Australië) is voor de oogen van zijn moeder door een haai aangevallen en mede in de diepte gesleurd. Een zyner beide zusters, een meisje van 12 jaar, ontsnapte op het nippertje aan een verschrik- kelijken dood. De haai, die het water tot schuim opzweepte, schoot rakelings langs haar, waarby zy door een der vinnen werd verwond. Het hnweltyk ging niet door. Te Parys bemerkte de ambte naar van den burgerlyken stand, die de namen van twee jongelui inschreef met het oog op een spoedig te sluiten huweljjk, dat beider moeders denzelfden naam droegen, kortom, dat ze broer en zuster waren. De jongen be greep het niet terstond, maar het V - meisje legde uit, dat haarvader jong stierf en haar moeder her trouwd was, deze in de provin cie, zy zelf te Parys woonde en het volstrekt niet uitgesloten was, dat mama's tweede echt met kinderen gezegend was. De verloofde was een hunnef, Ze hadden dit niet eerder ba- merkt, Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest be dwingt. Akker's Abdijsiroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij acute en chronische bronchitis, helpt heerlijk bij borst- benauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een we reld-vei maardheid hebben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest- bedwingende stof „codeïne'*, die moet be schouwd worden als het krachtigste middel ter verdrijving van" den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop verwerkt, werken als balsem op de ontsto ken slijmvliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samenstelling noemt men dan ook terecht de nieuwe verstèrkte Abdij siroop ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Verlaagde prijzen: 75 ct., f 1.25, F2.-, f 3.50 p. flacon

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3