Lanabouw. van het gezagsapparaat. Spreker keurde in de N. S B. het anti- I semietisch streven, waarvan zij z.i. blijk heeft gegeven, af, als strijdig met onzen volksaard en met onze gastvrijheid. Wat de vragen van politiek I beleid betreft, een combinatie van I enkele partijen waarborgt nog geen gezond regeeringsfundament, wan I neer de onderlinge verschillen niet I overbrugbaar zijn. Het plan van den arbeid is niet vatbaar voor verwezenlijking. Dt I groote voorraad goud in de kei ders van de Nederlandsche Bank wettigt dat plan volstrekt niet. h I omloop is niet het goud, maa> het papier, dat zijn waarde daaraan I ontleent. Indien de goudvoorraad zou verdwijnen, dan zou men het bankpapier wel in de gracht kun nen smijten. Het vertrouwen mag niet worden prijs gegeven. Wat de ordening aangaat, ge streefd moet worden naar een zot natuurlijk mogelijk proces. Zii dient uit de bedrijven zelve op te komen. Staatkundig Geref. Party. Het te Utrecht gehouden jaar lijksche congres van de Staatkun dig Geref. Partij heeft de volgendt candidatenlijst voor de Tweedr Kamer vastgesteld: 1. ds. G. H Kersten, Rotterdam2. ds. P Zandt, Delft3. ir. C. N. van Dis. Rotterdam 4 ds. A. Prop, Ned. Herv predikant te Monster; 5. J van Bochove, Zeist6. B. Lee man. arts, Monster; 7. B J. van Putten, Kampen8. D. Kodde, Zoutelande 9. A. J. Kersten 10. D van Leeuwen; 11. C. B. var Woerden; 12. J W. van Houdt; 13. W. van de Vate. Ds. P. Zandt en ir. C. N. van Dis werden bij acclamatie tot lid van het hoofdbestuur herkozen. De verkiezingen. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, ligt het in de bedoeling, indien de behandeling van de grondwetsherziening tijdig in de Eerste Kamer tot stand komt, de candidaatstelling voor de Tweede Kamerverkiezingen te doen plaats hebben 20 April a s., de stemming op 26 Mei d.a.v. Eerste hulpposten Roode Kruis. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B B N. schrijft ons, dai het Roode Kruis thans 338 hulp posten langs de hoofdwegen heeft geplaatst. Deze posten werden in 1936 elke drie maanden gecon troleerd vanwege de Technischt Afdeeling van den B B.N. In totaal is door de posten in 1936 1001 maal hulp bij ongeval len verleend Daarbij waren ei 34 met doodelijken afloop 967 gevallen betroffen lichte of zwart verwondingen. Het bil]Kt wel, dat de hulppos ten van groot nut zijn voor het motorisch verkeer over den weg. Bij de meeste ongevallen toch, I waarbij een beroep op de hulp posten moest worden gedaan, waren motorrijtuigen betrokken. Het Roode Kruis zal thans over gaan tot het plaatsen van nog 200 posten langs de wegen. leder, die dit menschlievend werk wil steunen en een bijdrage wil beschikbaar stellen in de on kosten, aan de vestiging van dt hulpposten verbonden, kan dit doen door lid te worden van dt N -derlandsche vereeniging „Het Roode Kruis. Distribute bak- eu braadvet. Gemeld wordt, dat met ingang van 14 Maart a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de dis tributie van goedkoop bak- en braadvet aan werkloozen en arm- lasigen. De verkoopsprijs is 44 cent per kg. (11 ct. per halfponds- pakje). Aan slagers of kruideniers zal srelegenheid geboden worden om het vet te verkoopen, die 2 cent per kg als vergoeding ontvangen c-n volgens een bonnenstelsel moeten leveren. Radiolezing over prinses Juliana De heer J. J- Moerman, hoofd van een openbare lagere school te 's Gravenhage, zal hedenavond een voordracht voor de Belgische radio over het leven van Prinses juüana houden. De heer Moerman is schrijver van een bekend leerboek over vaderlandsche geschiedenis. Nogmaals gelukkig rood wit blauw. De Staatscourant bevat het vol gende koninklijke besluit; Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz op de voordracht van onzen minister van staat, minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers van 5 Februari 1937; hebben goedgevonden en ver staan te bepalen De kleuren van de vlag van het Koninkrijk der Nederlanden zijn rood, wit en blauw. Onze ministers, hoofden van iepartementen van algemeen be stuur, zijn belast met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in de staatscourantzal worden geplaatst Zeil am See, den 19 Febr. 1937. Wilhelmina. Van zekere zijde is op deze beslissing nog wel oppositie te verwachten. De vurige strijders voor Oranje-wit-blauw willen het er nog niet bij laten, maar dat zou o.i. ook zoo geweest zijn, als de- beslissing anders uitgevallen was. Laten we maar hopen, dat het een storm in een glas water wordt. Was het anders gelocpen, dan zaten we in hetzelfde moeras als bij de spelling. De Koningin op Ruisten Bosch Woensdagmiddag is H. M. de Koningin, vergezeld van freule Schimmelpenninck van der Oye en haar adjudant, luitenant t. zee le klasse jhr. Van Holthe op het Huis ten Bosch te Den Haag aangekomen. H. M. werd bij haar aankomst op hartelijke en eerbiedige wijze door het talrijke publiek begroet. Groenten in blik. Officieel wordt meegedeeld, dat met de distributie van groente in olik bij wijze van proef, in eenige gemeenten een aanvang zal wor den gemaakt. Aangezien de aanwezige voor raad, ook naar de soorten, te weten Andijvie, spercieboonen, snijboonen en stoofsla, uiteraard oepcrkt is, kunnen aanvragen worden ingediend, terwijl de verdeeling der soorten vanwege het departement zal geschieden. Voor de verstrekking van groen ten komen in aanmerking awerkloozen, die onder steund worden b. ondersteunden volgens de armenwet. Aan gezinnen tot en met 4 personen kan 1 blik, aan groo- lere gezinnen kunnen 2 blikken per week worden verstrekt. De verkoopsprijs bedraagt 13 ct. per literblik. De minister acht het zeer ge- wenscht, bij de distributie dezer producten den kleinhandel en grossiers in de gemeenten in te j schakelen, n 1. groentenhandelaren en kruideniers. Bij inschakeling van den kleinhandel behoort aan Jezen een vastgestelde vergoeding van 1,5 cent per blik te worden uitgekeerd. Voor grossiers be draagt de vergoeding 0,5 cent per olik en voor den kleinhandelaar 1 cent per blik. Ook distributie van tomaten soep in blik zal plaats hebben. De tomaten zijn tot tomaten puree verwerkt. De tomatenpuree wordt onder I toevoeging van rijst, rundvet, ge hakte uien en meer ingrediënten verwerkttot tomatensoep, waarvan I een beperkte hoeveelheid beschik- I baar zal komen, die in eenige I gemeenten aan werkloozen en armlastigen gedurende korten tijd verkrijgbaar zal worden gesteld. De prijs is als voor de groenten in blik en alles wordt op bonnen I verstrekt. Stean aan kleine boeren. Omtrent den te verleenen extra- steun aan kleine boeren wordt nader medegedeeld, dat de uit keering aan degenen, die tot deze categorie gerekend kunnen wor den, zal bedragen; Voor landbouwers met een op pervlakte cultuurgrond minder dan 1 ha f 35 voor landbouwers met een oppervlakte cultuurgrond van 1 t.m. 2,99 ha f45; voor land bouwers met een oppervlakte cultuurgrond van 3 t.m. 5 ha f 35. Alle landbouwers, die in aan merking zouden komen voor uit- keering, krijgen een formulier ter onderteekening. Dit formulier dient te worden ingezonden bij de provinciale landbouw-crisis-orga nisatie, waarbij de betrokkene is aangesloten. Personen, die op 1 Maart a.s. nog geen formulier ontvangen hebben, kunnen tot 14 W-art een formulier bij den districts -secre taris verkrijgen. Ontwikkelingsweek voor Boerendochters. Men schrijft ons Het Ontwikkelingskamp voor Boerendochters, gehouden van 18—26 Februari bij Amersfoort, bracht wederom uit geheel Ne derland deelneemsters bijeen. Op zichzelf was het bij elkaar zijn van zoo verschillend opge voede en verschillend georiën teerde meisjes natuurlijk al van veel waarde. Door de cursussen, lezingen en besprekingen werden gesprekken uitgelokt, die tot die per inzicht in eikaars leven en bestaan leiden tot het zien van veel, dat tot nog toe voorbij ge leefd werd. Behalve de cursussen op prac- tisch gebied werden er lezingen gehouden over de verzorging van blinden, onze verantwooidelijk- heid ten aanzien van het vraag stuk der ongehuwde moeder, de geschiedenis na 1870, over be drijfsvoorlichting en over den economischen toestand. Al deze lezingen gaven aanleiding tot goede gedachtenwisseling. Veel aandacht werd besteed aan spel en zang, omdat het van groot belang geacht mag worden, dat ook het platteland de juiste wijze van ontspanning weet te vinden in het gezin en bij feeste lijkheden. Uit den aard der zaak komen naar deze ontwikkelingsweken degenen, die den moed hebben eigen kring te verlaten en zich onder vreemden te begeven. Dat er telkens weer zoovelen gevonden worden, die dit onder nemen, is een aanmoediging om het ontwikkelingswerk op het platteland met kracht ter hand te nemen. Nog steeds is een gezonde boerenstand de ruggegraat van een natie AXEL, 26 Februari 1937. Dinsdagavond is in de verga dering van Burgemeester en Wet houders alhier gekozen als 1ste ambtenaar ter secretarie (vacature De Feijter) de heer M Oggeljz., alhier, thans in gelijke betrekking te Zaamslag. Voor de betrekking als agent van de arbeidsbemiddeling, tevens controleur voor steunuitkeering of werkverschaffing alhier hebben zich 53 sollicitanten aangemeld. Volksonderwijs. Woensdagavond hield de afd. Axel van de „Ver. voor Volks onderwijs" een huishoudelijke ledenvergadering in de openbare lagere school alhier, waarvan we het volgende verslag ontvingen Bij den aanvang der vergadering gaf de voorzitter, dhr. C. Hame link, een uiteenzetting, hoe men op de jaarvergadering tot het vormen van het huidige bestuur was gekomen en stelde hij vast, dat de schuld niet bij de bestuurs leden gezocht moet worden, wan neer de samenstelling van dit be stuur geen weerspiegeling is van de verschillende richtingen in deze afdeeling van „Volksonderwijs". Het bestuur is echter van mee ning, dat de huidige vertegen woordiging in de toekomst niet bestendigd mag blijven en der halve sprak de voorz. de hoop uit,dat deze afdteling in den kortst mogelijken tijd weer op een dus danige gezonde basis zal komen te staan, dat er een ideale oplos sing mogelijk blijkt. Na breedvoerige uiteenzetting door den voorzitter over een mogelijke propaganda-feestavond, met Willy Derby, werd een des betreffend voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Spontaan gaven zich een behoor lijk aantal leden op voor de con trole-, propaganda- en collecte commissie en te zijner tijd zullen dezen met elan aan het hun toe gewezen werk beginnen. Ingeleid door den voorzitter had eenbreedvoerigebespreking plaats over de propaganda-actie met de conclusie, dat men zich voorstelt, dat de propaganda-actie zal ge voerd worden, als nooit tevoren. Moge het resultaat daaraan even- ndig zijn Hierna werd deze op hoog peil staande vergadering door den voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen, gesloten. „Orelio" gaf oudergewoonte Woensdag avond voor de niet-leden en tegen matigen entréeprijs een tweede opvoering van de ope rette „De barbier van Straats burg". Dat die weer slaagde behoeft niet gezegd vele malen werd zelfs op dringend verzoek gebisseerd, waarbij dhr. Van den Burg als fluit-virtuoos weer zijn deel kreeg. Aan het eind had de voorzitter dhr. A. van Hoeve voor een ge waardeerde attentie gezorgd. In dichtmaat dankte hij. de directrice, mevr. Moerdijk-van der Swalm en huldigde haar namens het koor met een bloemenmand. En zoo zagen we ook hier, dat op liefde zegen is te wachten. Het woord liefde is misschien wat sterk gekozen, maar hoe het zij, we zagen het verleden week in „Hosanna" en nu in „Orelio"; als er wil is uit genegenheid en achting tot de vereeniging en het bestuur, tot directeur en tot samenwerking, wat kan men dan anders zeggen, dan dat het liefde is, waar Het woord concordia te zwak is te noemen. Er moet meer zijn dan eendracht, er moet een drijfveer zijn, wars van bij smaken, er moet opoffering zijn tot kunst, tot prestatie en tot be antwoording aan de verplichting, die men zich verschuldigd ge voelt ten opzichte van de be gunstigers, die hun bijdragen schenken. Zoo was het hier. Schaken. Dinsdag speelde Dr. H. Bruch van Terneuzen simultaan alhier tegen 21 borden. Er werd goed paitij gegeven. Het resultaat was 17 punten voor den simultaan- speler. De heeren L. P. Marijs, J. P. van Bortel en H. de Ruijter wonnen hun partij, terwijl de hee ren H. van Seijen en P. A. Won- dergem remise behaalden. Naar men ons nader meldt, wordt het zangconcours, dat dezen zomer te Hoek zal worden ge houden, georganiseerd door den Zeeuwschen Zangersbond, op ini tiatiefvan de Axelsche vereeniging Orelio, omdat men daarin een propagandamiddel ziet voor den Bond. Te Sluiskil is een groot zie kenhuis gebouwd naast het be staande. Het is Woensdag inge zegend door Mgr. Hopmans, bis schop van Breda, in tegenwoor digheid van geestelijken en ge neeskundigen uit de omgeving. Ds. G. W. Korevaar, Herv. pred. te Biggekerke, beroepen (toez.) te Zaamslag. Twee zeemonsters to Neuzen. Woensdagochtend ging te Neu zen het gefucht, dat er 2 wal- visschen op de Middelplaat lagen, die ontdekt zouden zijn door de bemanning van de sleepboot Bal tic. Al spoedig voeren verschil lende nieuwsgierigen er met sleep booten heen en inderdaad werden een tweetal doode zeemonsters waargenomen. Zij hadden een afmeting van 3 bij 16 Meter, een zwarten gladde huid en een reus- achtigen bek met stompe tanden. De speklaag werd op 30 c.M. geschat. Een er van.(het wijfje) werd naar Breskens gesleept en de andere (het ventje) op den wal bij Neuzen. Gebleken is, dat het potvisschen zijn, in hun soort niet groot, Ze zijn vermoedelijk afgedwaald door den storm en in de Schelde te recht gekomen. Nu zijn ze aan gekocht voor het Rijks Museum te Leiden ad f350 per stuk. Pot visschen leven in de tropische streken en voeden zich metinkt- visschen. Dat er veel belangstelling was voor dit „vreemdelingenverkeer" behoeft nauwelijks vermeld te worden. Werkverruiming door grond verbetering. Onder voorzitterschap van jhr. mr. Quarles van Ufford had Dins dag te Goes een vergadering plaats met bovengenoemd doel voor Zeeland. Vertegenwoordigd waren behalve Ged. Staten van Zeeland, de gemeenten Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneu zen, Tholen, Zierikzee en Veere en verschillende landbouworga nisaties. Dhr. ir. F P. Mesu; directeur van den Cultuurtechnischen Dienst in Nederland zette het doel der beoogde stichting uiteen en gaf uitleg van de werkwijze, waarvan het hoofddoel is door egaliseeren gronden te verbeteren, zoodat deze van waardeloos cul tuur-rijp worden. De overheid verstrekt daartoe gelden. Spr. deelde mede, dat in Drente en Overijsel reeds succes is bereikt. Na bespreking werd in beginsel tot de stichting besloten, zoodat ontwerp-statuten gemaakt en voorbereidingen getroffen zullen worden. Een en ander werd opgedragen aan dhrn. mr. P. Dieleman, ir. J. D. Dorst, resp. voorzitter en secr. van de Z.L M. en ir. A. G. Markvoort, inspec teur van de Werkverschaffing in Zeeland. Aan provincie, gemeenten en vereenigingen zal dan gevraagd worden om toe te treden tot deze stichting. De werkkampen. Zaterdagmiddag kwamen de 50 Zeeuwsche deelnemers aan het vijfde werkkamp, uitgaande van het Prov. Comité voor Zeeland van de Centrale voor Werkloo- zenzorg, voor hun laatste week end verlofMaandag vertrokken zij voor nog 3 weken. Dan zal het werkkamp opnieuw moeten bevolkt worden en wij herinneren er daarom nog eens aan dat aan de kampen mogen deelnemen jeugdige werkloozen, welke 17 jaar zijn en den leeftijd van 25 jaar nog niet hebben be reikt en ingeschreven zijn bij de arbeidsbemiddeling. Zij moeten zich voor het zesde werkkamp, dat van 22 Maart tot 22 Mei zal duren, dus 9 weken, waarbij de deelnemers na 3 en na 6 weken voor rekening der Centrale, een weekend naar huis mogen, aan melden bij de plaatselijkecomité's. Het goede resultaat, dat met de werkkampen bereikt wordt, doet ons niet twijfelen of ook nu weer zullen zich velen aanmelden om tijdelijk verlost te zijn van het niets doen en in de buiten lucht weer eens flink de spieren te laten werken. Solisten conconrs. Te Middelburg werd dit jaar weer een solisten concours ge houden door den Bond van Har monie- en Fanfarenvereenigingen in Zeeland. De deelname van solisten, duetten, trio's 'en kwar tetten was dezen keer zoo groot (124), dat gesplitst moest worden en j.l. Zaterdag het le gedeelte (64) en morgen (Zaterdag) de rest optreedt. Ofschoon werd begonnen te 1 uur 's middags en het bijna mid dernacht was toen het einde kwam, was de belangstelling groot. De heer Blok te Kapelle, eere voorzitter van den Bond, bracht den burgemeester van Middel burg, dhr. Fernhout dank voor zijn aanwezigheid. Hij verzocht hem te willen toetreden tot het eere-comité, hetwelk uit de bur gemeesters der voornaamste Zeeuwsche gemeenten bestaat, waarin dhr. Fernhout onder daverend applaus gaarne toe stemde. De »Mdb. Crt.", waaraan bo venstaande is ontleend( meldt,

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2