Yooruitgang is oos Streven. BEKENDMAKING. P. FIJN VAN DRAAT nieuwe HOUTWAREN. Het HOFSTEEDJE t Landbouw. Rechtzaken. Advertentien. Mej. ROZALIA LAUWERS, 16000 Kg. Superfosfaat 16 pet. 10800 Kg. Am. Superfosfaat 7x0 5800 Kg. Chilisalpeter. 11100 Kg. Zwavelzure Ammoniak. 4000 Kg. Kalk-Ammonsalpeter. voor alle verkeer zal worden AFGESLOTEN afwezig Coöp. Boerenleenbank Prima WEKKERS „Junghans" en „Kienzie" W. VAN HILTEN, Stationsstr. 1. op ZATERDAG 27 FEBRUARI a.s. Donderdag 25 Februari 1937, Buis, Schuren, Erf, Tuin, Boomgaard, Rouw- en Weiland, WINKELJUFFROUW- men er in en vlotte alles best, zoodat af en toe geschaterd werd om den kippenliefhebber, die als voor zijn rol geknipt was. Na een hartelijk applaus sloot de voorzitter onder samenzang van Ps 150 en dankgebed dezen ge noeglijken avond. Vereen. Ziekenhulsverpleging in ZreuwNCk Vlaanderen, afdeeling Axel. Men schrijft ons (n. s Bovengenoemde vereniging hield op Vrijdagavond 19 Februari j.l. een openbare propaganda-verga- dering op de bovenzaal van Mej. Qilijamse alhier. De zaal was slecht bezet. De voorzitter der afdeling, dhr. D. v. d. Berg, heette in zijn ope ningswoord de aanwezigen wel kom en sprak zijn teleurstelling uit over het slechte bezoek. Ook de spreker voor deze avond, dhr. J. A. Meertens uit Terneuzen, uitte zijn teleurstelling over de slechte opkomst. Hij wees er op, dat de vereniging met zijn pl.m. 1000 leden in een grote behoefte voorziet en blijkens de exploitatie-rekeningen kern gezond is. Ook is een belangrijk reservefonds gevormd, waaruit bij epidemieën geput zal kunnen worden, zodat de vereniging ten allen tijde aan haar verplichtingen zal kunnen voldoen. Vervolgens besprak hij het nut en voordeel van een onderlinge verzekering, waar geen winst moet gemaakt worden, geen hoge sala rissen moeten worden betaald en de leden volledige medezeggen schap hebben in de zaken de ver eniging betreffende en zelf hun bestuurders kunnen helpen kiezen. Ten slotte besprak hij de ver schillende nevenfondsen, als dat ter bestrijding van operatiekosten, dat ter bestrijding van alle chi rurgische en specialistische kos ten, foto's, bestraling, enz., enz., welke bij genoegzame deelname in 't leven zullen worden ge roepen. Met de opwekking zoveel mo gelijk toe te treden tot en propa ganda te maken voor onze ver eniging, besloot hij zijn propa- ganda-rëde. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. Alle vragen werden naar genoegen door den spreker beantwoord. Te Qoes is Zaterdag in principe een provinciaal streekverband Zeeland opgericht van vereeni- gingen voor ziekenhuisverpleging en een reglement vastgesteld. Waar Zuid- en Noord-Beveland nog geen besluit namen en ver schillende vereenigingen niet ver tegenwoordigd waren, werd een voorloopig bestuur opgericht, waarin gekozen werden dhrn. L. Onderdijk, Middelburg, A. de Lange, Goes en A. Meertens, Terneuzen. Op 1 Maart a.s zal de heer H. P. J Rottier, gemeente ont vanger te St. Jansteen, om gezond heidsredenen zijn ontslag nemen welke betrekking hij meer dan 25 j. heeft vervuld. Zangconcours. Door de zangvereeniging Cres cendo te Hoek is besloten om dezen zomer aldaar een groot zangconcours te organiseeren voor Zeeuwsche Vereenigingen. Aan het concours zuilen groote prij zen verbonden zijn. Vrijdag had op den weg Schoondijke-Oostburg nabij de hofstede van A. de Hullu, een auto-ongeval plaats. Een vrachtauto van de S.B.M., geladen met 10000 kg. graan, kwam naar Schoondijke gereden. Tezelfdertijd kwamen een met paarden bespannen wagen en een personenauto, bestuurd door dr. R. uit IJzendijke, van den anderen kant aangereden. De auto rfced eerst achter den wagen, doch op het moment, dat de beide auto's elkaar zouden passeeren, kwam plotseling de personenwagen recht tegenover de vrachtauto. De chauffeur van den vrachtauto moest óf op den per sonenauto inrijden, wat voor deze laatste ongetwijfeld zeer ernstige gevolgen zou gehad hebben, óf met levensgevaar trachten te ont* wijken. Hij koos het laatste, waar door hij zoo kort langs den sloot kant moest rijden, dat mede door de gladheid van den weg de ge- heele vrachtauto in de sloot te recht kwam en kantelde. Van de drie inzittenden kwamen er twee met den schrik vrij, terwijl de derde inzittende, D. uit Nieuw- vliet, een gebroken sleutelbeen opliep. De bestuurder van den per sonenauto, die ongedeerd bleef en wiens auto niet beschadigd was, bekende direct ten volle schuld aan het ongeluk te hebben en was dankbaar voor de ma noeuvre van den vrachtwagen chauffeur. VI. Crt. Asfalt voor wegen Jl. Donderdag is te Middelburg voor den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond onder voorzit terschap van mr. P. Dieleman door dr. ir. M. Roegholt uit Utrecht een voordracht gehouden over „Toepassing van Asfalt voor we genbouw en waterbouwtechniek". Spr. ontleende zijn gegevens aan de ervaring opgedaan in een studiereis in Amerika en gaf een opsomming van de wijze waarop dit product wordt verkregen en dat juist in ons land van zeer veel nut zou zijn, ook wijl het een nationaal product is, dat te Rotterdam wordt vervaardigd. Behalve voor wegenbouw ge bezigd in Amerika waar enorme machines bij den aanleg worden gebruikt en de wegen zeer veel gebruikt worden, wees spr. op de beteekenis van asfalt voor wa- terkeering, zooals dit aan de Mis- sisippi wordt toegepast waar ont zaggelijke watermassa's worden bedwongen. De lezing werd besloten met de vertooning van lichtbeelden, die het gesprokene bevestigden. De A N W B. en Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Er is een tijd geweest, dat het lid zijn van de A.N.W.B. voor een bewoner uit deze streek weinig waarde had, om de een voudige reden, dat het lidmaat schap in hoofdzaak gemak gaf voor een doortocht naar België en overigens het insigne een sieraad was. De V.T.B. is hier gekomen en vroeg veel en veel minder contributie voor hetzelfde doel en dus was er de vraag waarom zou ik f5 betalen nu ik met zooveel minder hetzelfde bereik. In lateren tijd is er echter van de zijde van den Kon. Algemeenen Wielrijdersbond veel meer belang stelling getoond ook voor Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen en dit geeft o.i. wel reden om ook van hier uit omgekeerd meer aan dacht te schenken aan deA.N.W.B. Behalve de verbetering van wegen door toedoen dier ver- eeniging, meer richtingaanwijzers en wat dies meer zij, worden nu ook door de A.N.W.B. in samen werking met het gemeentebestuur e.a. pogingen aangewend om een breedere brug voor de zgn. Axel- sche brug in Terneuzen en ook om een rijwielpad langs het kanaal Terneuzen-Sas van Gent te krijgen. Ongetwijfeld zijn dit wenschen van algemeen belang, vooral in verband met het toenemende auto-verkeer en het drukke rij wiel verkeer, vooral ook van en naar de fabrieken te Sluiskil. In dat verband zouden we natuurlijk ook gaarne zien, dat er een rijwielpad lag langs het kanaal van Sluiskil naar de Axelsche Sassing j dat kon mis schien samengaan, als men het toch vraagt. Maar in hoofdzaak zouden we toch willen vragen, of de A.N.W.B. en ook de K.N.A.C. (Automobiel club) niet eens het initiatief wil den nemen om terug te komen op de vraag van de gemeente Terneuzen en dan gesttund door andere lichamen, om zoo voor- deelig mogelijk langs het kanaal een dam te zetten ter voorkoming dat wielrijders en auto's in het kanaal terecht komen, hetzij door mist, slippen, als anderszins. Dit lijkt ons en velen noodzakelijk en was o.i. het best te putten uit wielrijders- en auto-belasting, of overbodige dure bootverbin- dingen over Settelde, I De Z. L. Al Afdeeling Axel. Donderdag j.l. werd alhier onder voorzitterschap van dhr. J. den Hamer Sr. de jaarver gadering gehouden van boven genoemde afdeeling. De voorz. opende de vergade ring met een woord van welkom en hoewel nog donkere wolken over het landbouwgebied drjjven, wenschte bij toch voor elk der leden met hun gezin een gunstig jaar toe. Van het hoofdbestuur waren twee vraagpunten ter beant woording ingekomen welke ieder aan een tweetal personen ter beantwoording werden gesteld. Ten le de vraag: welke rich ting de rundvee-fokkerij uitgaat, aan dhrn. P. B van Hoeve en W. de Peijter Wz., en 2e wat de voorkeur verdient, eigen dorschgarnituur ot loondorschen, aan dhrn. K. J. de Putter en 8. van der Hooft. De rekening sluit met f 170 aan ontvangsten en 148 in uitgaat, zoodat er 22 in kas is. Dhr. J. K. de Putter werd als secr.-penn. voor het beheer bedankt en van de verantwoor ding ontheven. Wegens periodieke aftreding van dhrn. A. Scheele en W. de Zeeuw had bestuursverkiezing plaats. Dhr. W. de Zeeuw wenschte wegens vertrek niet meer in aanmerking te komen. Dhr. Scheele werd herkozen en gekozen werd dhr. S. van der Hooit. De voorz. dankte dhr. De Zeeuw voor hetgeen h(j in het belang van de Z. L. M. had ge daan en in 't algemeen dus ter bevordering van den landbouw, waarop dhr. De Zeeuw weder- keerig dankte voor de aange name samenwerking met de bestuursleden. Als afgevaardigde voor het kringbestuur werd dhr. I. de Fejjter Wz. gekozen. B(j de omvraag werd door dhr. P. B. van Hoeve de wen- schelijkheid van lagere bootta- neven besproken. Dhr. Marre wenschte een meer billijke regeling voor de boterzegels. Wie veel karnt moet veel botermerken koopen, en wie de melk als zoet ver koopt, betaalt niets en ontvangt meer. Geantwoord werd dat een nieuwe regeling in bewerking is Hierna werd door dhr. Ir. J. ten Velde, ass. secr. van de Z. L. VI., een lezing gehouden over de beteekenis van den landbouw in onze samenleving, welke rede gevolgd werd door een filmvertooning, o.a. van Prinsjesdag j.lden fokdag op Walcheren met rjjtoer en van rubber tot autoband, tot amuse ment van de weinige aanwezigen. Na afloop werd de vergadering gesloten door den voorz. met een woord van dank voor de belangstelling. Arrond fihectbankte Middelburg Bovengenoemde rechtbank heeft Vrijdaguitspraakgedaan in de zaak betreffende den overval met roof te Kloosterzande gepleegd. Tegen den 25-jarigen timmermansknecht B. P. uit Doetinchem was een gev. straf van 7 mnd. geëischt. De rechtbank heeft thans een onderzoek naar verdachte's geest vermogens gelast. Ook hadden terecht gestaan de 23-jarige J. d. W„ de 20-ja- rige J. A. d. W. en de 26 jarige L. A. S. d. W., allen koopman te Hontenisse, verdacht van het ver schaffen van middelen voor dief stal met braak en inklimming. Tegen beide eerste was twee en een half jaar, tegen den laatsten anderhalf jaar gevorderd. De rechtbank heeft alle drie tot an derhalf jaar gevang, veroordeeld. Sportnieuws. AXEL—BOEIMEER 2-3. Het is Zondag wel gebleken, dat de 3e klassers uit Brabant toch nog wel iets beter voetbal spelen dan over het algemeen de Zeeuwsche elftallen uit dezelfde klasse doen. Niettegenstaande den kouden storm achtiger! wind was er nog tamelijk veel belangstelling voor de vriend schappelijke ontmoeting tusschen Axel en Boeimeer. Voor den aanvang boden de Bredanaars bloemen aan, als hulde voor het Axelsche kampioenselftal. De wedstrijd zelf had een zeer vriend schappelijk karakter. Boeimeer speelde eerst tegen wind, doch wist niettemin na een kwartiertje de leiding te nemen. Met den stormwind in den rug bleven de Oranjemannen wel sterker in het veld, doch slechts een blunder van den Bredaschen doelman bracht den stand op 1—1, waarmee ook de rust inging. In de tweede helft speelde Axel heel wat beter tegen wind, doch na vijf minuten bracht Boeimeer den stand reeds op 1—2. Flink doorzetten van Axel had tot gevolg, dat spoedig de stand weer gelijk was. Ontegenzeg gelijk speelden de bezoekers fraaier voetbal, maar hun spel was voor het doel toch te kort en bovendien deed de wind ook veel afbreuk. Tegen het einde nam Boeimeer weer de leiding (2—3) en daarbij is het gebleven Marktberichten. AXEL, 20 Febr. 1937. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 8,00—8,50. wintergerst 8,25—8,75 zomergerst 8,50—9,25, haver 6,75 —7,25, groene erwten 7,00— 9,00 bruine boonen 7,009,00, duivenboonen 7,00— 8,00, paar- denboonen 6,00—6,50, blauw maanzaad 20.00— 22,00. karwei zaad 00,00—00,00. geel mosterd zaad 00,00— 00,00, lijnzaad 6,50 9,00. HULST, 22 Febr. 1937. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00 -8,00, wintergerst 8,00—9,00 zomergerst 9,00 —9,50, haver 6,75 —7,25, erwten 7,50- 9,00, paar denboonen 6,00—7,25, duiven boonen 8,008,50, witte boonetf 0,00—0,00, bruine boonen 0,00 -00,00, lijnzaad 7,00-9.00, blauw maanzaad 23,00- 24,00 mosterdzaad 00,00-00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 7, verk. 4. Varkens 18, B 15. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 3,60. Heden overleed na een geduldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Weduwe van Eduardus de Kort, in de ouderdom van 76 jaar. P. DE KORT. M. DE KORT-Acda. TILLY. ROSA. ANNY. EDUARD. ANTON. DORA. R1A. Axel, 21 Februari 1937. Maatsohappij Bovengenoemde Maatschappij zal trachten aan ta besteden onder A. H. V., franc ..aar at, wal Axel-Sassing. op Maandag I Maart 1937, des iiamiüüag8 om 3 ure bij dhr. C. P. VAN DOESELAAR te Axel-Sassing, de levering van onderstaande Kunst meststoffen (levering 10—20 Maart 1937): Plus minus Namens het Bestuur, P. DE REQT, Voorz. W. M. DIELEMAN, Secr., Sluiskil P 145. Burgemeester en Wethouders van KOEWACHT maken tvkend, dat mPt ingang van 25 Februari 1937 het wegvak van af de Kinderen DE MAEYER tot aan AUQ. SUY. Koewacht, 23 Februari 1937. Burg. en Weth. vnd., A. F. J. M. DIERICK, Burgemeester. A. P. J. DE BLIECK, Secretaris. TANDARTS van af Donderdag 25 Fe bruari tot en met I Maart. TER NEUZEN. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat alle loopende Rekening- en Spaarbankboekjes ter controle en bijschrijving van renten moeten worden ingeleverd. In het belang van een goede controle vanwege het Bestuur der bank op de administratie wordt men beleefd verzocht de inleve ring niet achterwege te laten. Alle tot en met 17 Februari j I. Ingeleverde boekje kunnen worden afgehaald. Ter Neuzen, 19 Februari 1937. De Kassier, L. CH. WABEKE. 's nam 2 uur oij 't caté van ORüO I HAtRT tt AXEL-SPUI '•nam. 4 uur Dij 't caté van J. VAN DAMME te AXEL, Station, telkens van een partij A D IJ h 8 1 R A, Deurwaarder, Hulst. Notaris FANOY te Axel, zal op en veizucKe van uc Kmucien STEENAERT te Koewacht, in het caié van dhr. Cyr. Steenaert te Koewacht, 't Zand, des nam. 2 uur, verkoopen te Koewacht, 't Zand, Karnemdk- polder, bestaande in Kaüasici Sectie F, nos. 7U3, 7u4, 1350, 1352, 38 en 39, samen groot 3,29,80 H.A. (7 gem. 120 roe). Te veilen in perceelen. Alles terstond bij de betaling te aanvaarden. 1^ HET ALENuiterlijk 20 Maart Met toestemming eigenaar kan ongeveer 2 X 44 A. 56 c.A. BOUWLAND in pacht volgen. Bevraagd. Aures bureau van uit Oiau. VERLOVINGSRINGEN graveren gratis. W. VAN HILTEN, 8tatlonMtr. I Inkoop oud Goud.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3