Banketbakkerij De Jonge Gemengd Nieuws. Landbouw. Wat het personeel betreft, zei de minister, is dezelfde gedrags lijn gevolgd als bij overige. OP initiatief van den minister wordt een regeling bevorderd voor het ontslagen personeel. Oed. Staten zijn voorts tot een offer bereid, als de fusie tot stand komt. Met of zonder fusie acht spr. een re geling voor het personeel noodig. Het wetsvoorstel werd z.hst. aangenomen. Tegen de N. S. B. De Koninklijke Familie 1b het buitenland. Met prachtig weer zijn prinses Juliana en prins Bernhard Dins dagmorgen uit Weenen vertrokken. Het gezelschap vertrok, na har telijk afscheid te hebben genomen, o.a. van een vriend van prins Bernhard en diens zuster, met drie auto's. In den eersten auto hadden prinses Juliana en prins Bernhard plaats genomen. De prins zat zelf achter het stuur. In den tweeden auto volgden de Nederlandsche politiebeambten in den derden was de bagage geladen. Voor het vertrek verklaarden H. K. H. en haar gemaal nog, dat zij over hun bezoek aan Weenen uiterst tevreden waren en dat zij spoedig nog eens hoopten te ko men. Vóór het vertrek was het jonge paar in opdracht van den bonds president een groote struik witte seringen aangeboden. Na de voorstelling van de Fle- dermaus van Maandagavond heeft het prinselijk paar nog een bezoek gebracht aan een restaurant, waar eenige Weensche liedjes voor hen ten gehoore werden gebracht. Prinses Juliana en prins Bern hard zijn Dinsdagavond om zes uur uit Weenen te Zeil am See aangekomen, waai ook de Ko ningin vertoett. Het weerzien tusschen het jonge prinselijke paar en zijn Koninklijke moeder was zeer hartelijk. In intiemen kring gebruikten de hooge gasten het souper in de kamers van de Koningin. Om half negen zette het jonge paar de reis voort naar Mitterzell, dat een uur rijdens ten Westen van Zeil am See ligt. Hier staat een oud kasteel, dat is ingericht als pension voor voorname bui- tenlaridsche gasten. Het prinselijke paar zal 8 tot 10 dagen in Mitterzell blijven en intensief sport beoefenen. Woensdag is ter eere van het prinselijke paar een groot ba! gegeven, waaraan talrijke inter nationale aristocraten, alsmede voorname Engelschen en Ameri kanen, deelnamen. De Kamerverkiezingen zullen waarschijnlijk in de tweede helft van Juni worden gehouden. De zomertijd zal dit jaar in België aanvangen op 4 April en in Nedeiland op 15 Mei. AXEL, 19 Februari i9-i7. Voor de betrekking van 1ste ambtenaar ter secretarie (met di ploma) alhier, ter vervulling van de vacature-De Feijter, hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. .Hosanna". Vrijdag jl. hield de Chr. har monie .Hosanna" haar 10e alge- meene ledenvergadering. Buiten de werkende leden om, waren er slechts een viertal begunstigers aanwezig. De voorzitter, dhr. J. Lefeber opende de vergadering door te zamen te laten zingen Ps. 150, waarna hij voorging in gebed. Hierna heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom op deze zoo belangrijke vergadering en schet ste het werk, dat in 1936 door de vereeniging was gedaan. Hij dankte alle leden voor hun groote liefde tegenovei „Hosanna" steeds betoond door hun trouwe opkomst ter repetitie en hun trouwe medewerking in alles wat het bestuur van hen heeft gevraagd in het belang van „Hosanna". Hij sprak den wensch uit, dat het zoo mag blijven voortgaan en wanneer dat zoo is, dan behoeven we de toekomst niet donker in te zien, maar dan kunnen we gerust zeggen, dat „Hosanna" hier ter plaatse een vooraanstaande plaats aai innemen. Hierna las de secr. de notulen voor, welke zonder op- of aan merkingen werden goedgekeurd. Aangaande de financiëele kwes tie liet de penningmeester, dhr. J. Meesen een duidelijk overzicht zien. Na hetgeen er in 1936 is aangeschaft en veranderd in het belang der vereeniging, kunnen we hoogst dankbaar zijnwel sluiten we dit jaar met een tekort van pl.m. 120 gulden, maar dat is niets tegenover het geen we tharis hebben. Met groote meer derheid van stemmen werden de heeren Jac. Wieland en L. Rinn als bestuursleden herkozen. Deherziening van het reglement werd, na enkele opmerkingen, dooralle aanwezigen goedgekeurd. Hierna dankte dhr. Abr. van Driel als oudste van de leerlingen in deze wintercampagne den di recteur voor het vele, dat hij voor hen heeft gedaan. Ten slotte sprak de voorzitter een woord van dank aan alle aanwezigen, voor het medeleven met de vereeniging, getoond in de besprekingen van dezen avond, en uitte nogmaals den wensch, dat net zoo moge blijven voortgaan Na het zingen van den avond zang, ging dhr. I. J. Brakman voor in dankzegging en sloot de voor zitter de vergadering. Gisteravond werd in het Herv. Zondagschoolgebouw door leden en begunstigers een welgeslaagde feestelijke bijeenkomst gehouden naar aanleiding van het 10-jarig bestaan dezer vereeniging. We volstaan thans met deze mede- deeling, en wenschen in ons vol gend nummer hiervan uitvoerig verslag te geven. 25 cent per ons- Orelio-avond. De algemeene zangvereeniging Orelio alhier zond de vorige week haar programma's uit voor de jaarlijksche -uitvoering, welke zij naar donateurs biedt. Dit pro gramma meldde dezen keer geen zangnummers uit het repertoire van hel koor, maar kondigde een 4-tal nummertjes aan, door het kinderkoor te zingen. Deze uitvoering ving dan j.l. Woensdagavond in Het Centrum alhier aan, voor een met alle plaatsen bezette zaal. Na de ge bruikelijke opening door den voor zitter, dhr. A. van Hoeve, werden de zangnummertjes door de jeug dige zangeressen onder leiding van de directrice der vereeniging, mevrouw M. J. Moerdijk—van der Swalm, gegeven en correct uit gevoerd. De piano-begeleiding van de directrice was alleen reeds een succes op zichzelf. En hierna kregen we de ope rette. De inhoud komt in 't kori hierop neer, dat de eigenaar van een landgoed met kasteel in de Rijnstreek in schulden is geraakt en de schuldeischers hebben be sloten die bezittingen te verloten. Zoo wordt een eenvoudige Fran sche dorpsbarbier voor 30 frs de eigenaar van het kasteel, dat hij betrekt. Hij wordt begroet doo de dorpelingen en het kappers- gilde. Maar een famililid van de vroegere eigenartn, kolonel van Omsberg, duikt op en wil he kasteel koopen. Om voordeelig in 't bezit te komen, wordt er eer sprookjesgeschiedenis aan ver bonden, zoodat de rijk geworden barbier geen nachtrust geniet en alzoo tot verkoop overgaat. Een oude beminde van den kolonel, thans nog jeugdige weduwe, be zoekt tegelijkertijd met hem hel kasteel en oude liefde roes1 niet ze krijgen mekaar. Hei kasteel wordt gekocht en alles komt in orde. Als men nu weet, dat deze operette wordt gespeeld in 3 be drijven en 27 strofen, begeleid door orkest en uitgevoerd door 60 personen in costumes uit hs einde der 17e eeuw, dan trekt dn reeds de belangstelling. Wi< echter de uitvoering door Orelio Woensdag heeft bezocht, zal meer dan belangstelling weten te oog sten. De artistieke uitvoering der dilettanten, de zuiverheid en vol heid van toon in de koren, man nenkoor, zoowel als gemengd de fijne en begaafde nuanceering van de muziek, gepaard aan de komische zetten in het parlando en den „fluitist" vooral niet te vergeten, dat alles zou er het publiek toe brengen om na afloop dankbaar over het succes van de opvoering en het genot van wat er te genieten viel, eveneens te zingen Vroolijk en lustig in bonte reien Laat ons nu dansen en vroolijk zijn Ter eere van „Orelio" Vergeten we dan niet ook het fraaie decor te noemen, dat zoo aansloot bij historie en plaats der handeling. We kunnen ons voor stellen, dat er aanvankelijk leden en begunstigers van Orelio ge weest zijn, die niet bevredigd waren met het feit, dat het ge mengd koor als zoodanig niet optrad. Maar nu de opvoering een feit is geworden, kan ieder tevreden zijn, want zang en spel nebben dat gemis aangevuld op een wijze en met een opoffering, die respect afdwingt zoowel van uitvoerders als leidster. Vooral deze laatste, mevr Moerdijk vnd., verdient in den vollen zin des woords hulde voor hare prestatie, dat zij deze ope rette geheel heeft weten in te studeeren met de eenvoudige krachten, die te harer beschikking stonden. Nu ja, we weten wel, dat de „Baljuw" en „Peters" jongens van het echte ras zijn op de planken terwijl ook de voortref felijke muziek der Gebr. Vlae- minck een grooten steun vormt, maar voor het overige kreeg zij toch het volle pond. En als er gezegd wordt, dat de leerlingen veel geduld hebben gehad, dan geldt dat zeker dubbel voor de directrice. Aanst. Woensdag zal de uit voering tegen entrée worden her haald. Na het bovenstaande zal aanbeveling wel overbodig zijn, tenzij dan dat we zouden kunnen aanraden vroegtijdig plaats te bespreken, teneinde niet voor „uitverkocht" te moeten staan. Voor het gisteren te Breda door de Eerste Ned. Mode Vak school Vereeniging „E.N.S.AID." gehouden examen, leeraares cou peuse slaagde onze stadgenoote mej. M. Mieras Gd. Voor automobilisten wordt door den commandant van de motor-brigade der kon. mare chaussee te Neuzen een practische maatregel getroffen. Gisteren te Hulst (en onlangs ook in Neuzen) werd voor hou ders van automobielen en motor rijwielen een keuring ingesteld voor die rijtuigen, ten einde te constateeren, of er ai of niet ge breken kleven aan de verlichting, het stuurrad, de remmen, enz. Naar de brigade-commandant alhier, de heer Claus, ons mede deelde, zal die keuring alhier worden gehouden op Donderdag 25 Februari aanst., des avonds om 7 uur in de Bastion-Oranje straat, nabij het auto-park aldaar. Waar deze keuring geheel kos- (eloos en vrijwillig geschiedt, zijn we overtuigd, dat dit door Je autohouders en chauffeurs, enz. ten zeerste op prijs zal worden gesteld en zij die gelegenheid ten volle zullen aangrijpen, om daar door voor eventueele processen- verbaal (de beruchte bonnetjes) zooveel mogelijk gevrijwaard te worden. Maar dat niet alleen ook ter voorkoming van ongeval len voor betrokkenen en publiek en voor eventueele schadeposten is dit een pracht-maatregel, want zoo menig bestuurder vermoedt ioorgaans, dat zijn spulletjes in orde zijn, terwijl er soms onwe tend gebreken zijn. Het is dus zen algemeen belang van groote öeteekenis en we kunnen onzer zijds niet genoeg aanbevelen-, dat de eigenaars van motorrijbaigen zooveel mogelijk aan die Keuring zullen deelnemen. Bij voldoende deelname zal er ook wfel een 2e avond gekeurd worden. Met ingang van den datum van indiensttreding is aangesteld tot rijksveldwachter ter stand plaats Koewacht, de heerM. W.J. Freij, thans marechaussee te Venlo. Districtsarbeidsbeurs voor Zeeuwsch Vlaanderen. Aantal ingeschreven werkzoe kenden bij de organen der ar beidsbemiddeling in Zeeuwsch- Vlaanderen over de maand Jan. 1937. Aardenburg 41, Axel 349, Bier vliet 222, Breskens 89, Cadzand 54, Clinge 138, Eede 4, Graauw c.a. 207, Groede 82, Hoek 252, Hontenisse 331, Hoofdplaat 140, Hulst 190, Nieuwvliet 17, Koe wacht 65, Oostburg 131, Over slag 6, Philippine 75, Retranche- ment 54, Sas van Gent 81, Schoon- dijke 89, St. Jansteen 164, St. Kruis 23, Sluis 84, Vogelwaarde 304, Waterlandkerkje 22, West- dorpe 139, IJzendijke 136, Zaam- slag 289, Zuiddorpe 87, Zuid- zande 36, Terneuzen 759. Totaal 4660, w.o. 3052 landarbeiders- Zeeland en het nationale huwelijksgeschenk. Dezer dagen heeft op het stad huis te Middelburg, onder voor zitterschap van den heer M. Fernhout, een voltallige vergade ring plaats gevonden van het Provinciale Zeeuwsche Werk comité tot het nationale huwe lijksgeschenk. In deze vergadering is de ge- heele administratie van den pen ningmeester van dit provinciale comité vergeleken met de be scheiden en, nadat alles in stipte orde bevonden was, is den pen ningmeester, met een dankbetui ging voor zijn nauwgezet beheer, algeheele décharge daarvoor ver leend. De totale opbrengst in Zeeland heeft bedrageu f 12.467,04; na aftrek der onkosten ten bedrage van f69,60 is het eindbedrag, groot f 12.397,44 aan den alge- meenen penningmeester van het nationale comité overgemaakt. Nieuwe veerdienst. Tusschen de gemeenten Co- lijnsplaat op Noord-Beveland en Zierikzee op Schouwen en Dui- veland is een particuliere veer dienst voor passagiers- en vracht vervoer geopend, die zal worden onderhouden met het motorschip Colijnsplaat". Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een crag (om auto op te vijze- en.) Marechausséeskazerne. Predikbeurten te Axel. Voorm. 9l/« ure Ds. van Oevertn Nam. 2 Dezeifde. 's Av. 6 Ds. Dronkets. Rede vuor de Jongelingsvereen. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezeifde. Geref. Gemeente (Weststraat). Op Dinsdag 23 Febr. zal nu te Goes een vergadering worden gehouden van vertegenwoordi gers van gewestelijke landbouw organisaties, grootere gemeenten e.a. onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin in Zeeland, om met het oog op werkverruiming te komen tot een stichting, die tot taak heeft wer ken van economisch landbouw kundige beteekenis te bevorderen in dit gewest. (De Z.). Economische aanpassing. Meer dan tot dusver dient de veefokker te letten op een betere aanpassing van de voeding aan de door selectie verkregen erfe lijk boogere prestatiemogelijk heden. Dit is een uitspraak door Dr. Grashuis gedaan op de laatstgehouden landbouwweek te WageningeD. De hoogere melkproductie is ten zeerste afhankelijk van het voeder, dat gegeven wordt. Het gehalte aan voedende stoffen, aan mineralen, aan vitaminen moet anders zijn, moet beter zyn dan voor jaren, toen wy niet die productie zagen als wy nu hebben. Ook met de voeding van het vee moeten wij ons aanpassen aan de hoogere eischen, die wy aan ons vee stellen. Men is zelf in staat om eiwit rijk gras of ander groenvoeder te verkrygen. Door een doel matige beweiding en daarnaast een goede bemesting is dat mogelijk. Vooral sedert de lucht- stikstoimestsiofifen zoo'n grooten opgang maakten en kalk- en kalkammonsalpeter hun over- winningstocht over de Neder landsche wei- en hooilanden deden is de stikstof niet duur meer en kan men zelt heel goedkoop eiwitrijk krachtvoeder verkrygen. Door het bij betere beweiding verkregen overtollige gras in te kuilen, heeft men in den winter een eiwit-, mineraal en vitaminenrjjk voeder. Door de Nederlandsche stikstotmest (kalk- ol kalkammonsalpeter) op oe Nederlandsche graslanden te geven ontvangt onsNederlandsch vee een goed Nederlandsch krachtvoeder om veel en op zyn goedkoopst Nederlandsche zuivel te produceeren. Maar dan moeten de andera plantenvoedingsstoffen natuurlijk met vergeten worden en kali, maar vooral losforzuur gegeven worden en vaak ook kalk. Met 8lakkenmeei geelt men zoowel losforzuur als kalk en is daarom zeer aanbevelenswaardig. Gelyk in alle dingen handele men ook by de minerale bemesting doel matig en passe men zich aan by de omstandigheden. Dit is de voordeeligste weg. Voorm. 9.30 are Nam. 2 Leesdienst Evaug. Samenkoms ea a.s. Woens dag- en Donderdagavond om 7 uur, in de Chr. Bewaarschool. Aankoop van uien. Blijkens medeaeeling van den heer mr. P. Dieleman, algemeen voorzitter van de Zeeuwsche landbouwmaatscbappy, zullen binnenkort voor het plan-Deter- ding op de Zeeuwsche veilingen uien worden aangekocht. Werkverruiming. Men zal zich herinneren, dat in de laatstgehouden Hoofdbe- stuursvergadering der Z. L M. ir. Mesu, directeur van den Cul- tuur-techniscben dienst, sprak over de werkverruiming in Zee land waaraan volgens hem nog vt meer- dan tot dusver kon srprden gedaan Dc Z.L Si. nam zich tQM voor, bet ïnitiatiel te net oprichting aen «tic t-'.-pi k >el( Diefstal van f 6000. Tijdens afwezigheid van de bewoners heelt men zich toegang verschaft tot de woning van den krantenbezorger K. te Rotterdam. Toen deze 's nachts met zijn vrouw thuis kwam, was daar alles in wanorde De linnenkast was nagezocht en een geldkistje bleek er uit verdwenen te zijn. Na eenig zoeken vonden zjj bet kistje terug in de achterkamer. Het was opengebroken, maar alleen het spaarbankboekje, waar op 40 was gestort, bleek nog aanwezig te zijn. Het baokpapier, tot een bedrag van 6000, was evenwel verdwenen. Boven de gemeente Bergh stak Dinsdagavond plotseling een wervelstorm op, vergezeld gaan de van onweer en hagelbuien, waardoor eenige huizen werden beschadigd. Te Beek, waar de storm het hevigst woedde, werden verschei* ne huizen beschadigd. De 12 jarige G. P. uitLut* telberpt viel Dinsdag van een Zoldertrap, toen by een vracht kippenvoer naar beneden wilde brengen. Hy viel met het hoofd op den grond, tengevolge waar van een inwendige bloeding in de hersenen ontstond. s ZONDAG 21 FEBR. 1937. Ned. Herv. Kerk. T-

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2