Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, Bij de Marmergroeven 91. VRIJDAG 19 FEBRUARI 1937. J. C. VINK - Axel. Den Lezer Heil Binnenland. FEUILLETON. 52#1 Janrg. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het Zeeuwsche Prov. Werk comité tot de inzameling van gel den voor het nationale huwelijks geschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden heeft zijn arbeid thans geheel beëindigd. Over de uitkomsten van dien arbeid kan tevredenheid heer- schen, op zichzelf beschouwd reeds, en zekei niet minder in vergelijking met in andere pro vincies opgebrachte bedragen. Dit kan geen verwondering ba ren de liefde tot ons Vorstenhuis is den Zeeuwen een wezenlijk en hecht bezit. In zwaren tijd als 't moet, in vreugdevollen tijd als 't harte jubelt, komt zij rijkelijk tot uiting. Het Zeeuwsche Werkcomité en zelfs het Algemeen Comité, zijn uit den aard der zaak niet ge rechtigd, dank te zeggen voor de giften zelf. Beiden gevoelen niet temin de behoefte, langs dezen weg, uitdrukking te geven aan hun oprechte dankbaarheid voor de onontbeerlijke daadwerkelijke hulp, welke men heeft mogen ondervinden, van hoog tot laag, bij allen die tot het welslagen van het inzamelingswerk hun steun en medewerking gegeven hebben. Slechts door den gezamelijken eendrachtigen arbeid van collec tanten, plaatselijke comité's, het provinciale comité en het provin ciale eere-comité is het mogelijk geweest in Zeeland deze schoor.e uitkomst te bereiken. Het Werkcomité in Zeeland, te dezen handelende mede in opdracht van het Nationale Comité F. Beelaerts v. Blokland M. Fernhout M. J. Quarles v. Ufford S. S. Smeding. Millioenenzegen. In het anti-revolutionnaire pro- pagandaorgaan Nederland Waak zaam" vinden wij weer eens in cijfers samengevat, wat in ons land ter voorziening van allerlei sociale nooden jaarlijks wordt uitgegeven. Voor werkloozenzorg wordt in totaal uitgegeven 141 mill. Daar naast wordt dit zijn cijfers van 1934 voor armenzorg door particuliere, kerkelijke en Over heidsinstellingen 115 millioen be steed, waarvan 79 pet. door de Overheid. In de 141 millioen voor de werkloozenzorg zit een bedrag van 12 millioen voor sub sidies aan de werkloosheidsver- zekeringskassen der georganiseer de arbeiders. Daarnaast keeren deze kassen zelfs nog eens 8 mill, uit. Krachtens de Ongevallenwet wordt jaarlijks 20, krachtens de Invaliditeitswet 27, krachtens de Ziektewet 20 millioen uitgekeerd. Daarbij veegt zich dan nog een bedrag van 625 millioen, dat se dert 1919 ingevolge de Ouder domswet is uitbetaald aan rente en uitkeeringen bij overlijden. Er loopen krachtens deze laatste wet momenteel 193.000 renten. Krachtens de Invaliditeitswet ontvangen thans een rente 28.000 weduwen, 13.000 weezen, 110.000 ouden van dagen en 47.000 in validen. Men denke zich eens in, hoe veel leed op deze wijze wordt verzacht, en vergelijke eens, wat hier jaarlijks geschiedt met den toestand van onverzorgdheid of zeer gedeeltelijke verzorgdheid, waarin andere landen verkeeren. Democratisch Nederland zorgt nog zoo kwaad niet 1 Geen overeenstemming. Naar ds Kersten op een ver gadering van de Staatkundig Ge- refeormeerde Partij te Utrecht me dedeelde, is er geen overeenstem ming bereikt tusschen genoemde partij en de Christelijke Nationale Actie van prof. H. Visscher, die, zooals men zich herinnert, onlangs uit de anti-revolutionaire partij trad en als Kamerlid bedankte. Prof. Visscher stelt zich n.l. op het standpunt, dat er godsdienst vrijheid behoort te zijn en ds. Uit het Engelsch 12) Terwijl hjj het tuinpad opliep, kwam zyn gevoel voor humor boven en hjj had moeite om siet hardop te laehen. Wat recht had hij om antipathie tegen Mapleton te koesteren, als deze probeerde het mysterie van de steengroeve te ouisluiereh Was hij daar zeil ook niet mee bezig Vijt minuten later was hij in vasten slaap. Hy droomde dat hij Madge St. Aldhelm redde van een gevaarlijke rots, terwijl Doggie en tante Drnsilla Doven op den top een soort krijgsgeschreeuw aan hieven. Hoofdstuk vii. Waarheen hf.t spoor leidde. Den volgenden morgen zat Hec tor in zijD zonnige zitkamer de post door te kijkeD, toen Bessie met het ontbijt binnenkwam Hij zag dadeljjk dat ze geschreid had en hij vermoedde, dat mr. Ma- pleten het haar weer lastig had genaakt, Het bleek eqhter, dat Kersten deelt deze meening niet. De Chr. Nat. Actie zal nu bij de verkiezingen met een eigen lijst uitkomen met prof. Visscher als lijstaanvoerder. Nederlandsche Industrie- en Handelsraad. Ongerustheid onder de handelaren. Het comité van graanhandelaren te Rotterdam heeft een brief ge zonden aan den minister van land bouw en visscherij, waarin het onder de aandacht van dezen be windsman brengt, dat het streven tot uiting is gekomen om aan „organisaties uit het landbouwbe drijfsleven" een ruim aandeel te geven aan den in- en uitvoer van producten en benoodigdheden van landbouw en veeteelt, waarbij de handel - meer en meer van staat tot staat zou geschieden, met uit sluiting van den individueelen handel, alsmede naar ruiltrans- acties, die door de regeeringen worden afgesloten, waarbij die bedrijfsorganen 'n rol zouden moe ten vervullen. De handel is daarom zoo be vreesd over hetgeen de bedoeling van de regeering schijnt te zijn, omdat dit streven een ware ramp voor den handel zou beteekenen. Het lijkt ons onnoodig, zoo schrijft het comité, Uwe Ex. er op te wijzen, welke een groote welvaart de handel ons land ge durende vele jaren heeft gebracht. Deze welvaart dankt haar ontstaan aan den noesten arbeid en enor me opofferingen van een lange reeks van geslachten. Nooit zal een dergelijke welvaart worden verkregen, wanneer de individu- eele handel kunstmatig gelegd wordt in handen van bepaalde organen, welker heterogene sa menstelling uit vertegenwoordi gers van organisaties van zeer uiteenloopenden aard en uiteen- loopende belangen bovendien al lerminst in staat stelt om met vakkennis en commercieele er varing zaken te doen. Tevens zou dan die wijziging van systeem leiden tot vernieti ging van de bestaansmogelijkheid hij het mis had, want toen hij er het meisje naar vroeg, schudde ze bedroetd het bootd. Neen, mijnheer, dat is het niet. Mijnheer Mapleton is nog niet beneden. Hjj staat dikwijls heel laat op. Is het iets, waarmee ik je kan helpen vroeg Hector vrien delijk. Je moeder kende me al toen ik eeu kleine jongen was, jaren voor jij geboren werd, Bes sie. Je kunt me gerust vertrou wen. Dat weet ik wel, mijnheer, maar u kunt me hiermee met helpen, dank u wel, antwoordde het meisje. Mijn een vrieDd van me, is heel onaardig tegen me geweest, dat is alles. Hector drong niet verder aan hij vermoedde dat ze ruzie bad gehad met den een ot anderen jongen over een onverschillig iets, dat hem niet aanging. Toen hij ODtbeteD had, stak hij zjjn pijp aan en wandelde naar het kruis punt. Hier stond hij eenigen tijd in twijtel, of hy den weg Daar de marmergroeven zou inslaan ot den hootdweg zou volgen. Hjj besloot dit laatste te doen, vree- zend zijn zaak te bederven door te dicht by de groeven te komen, waar by veal kans liep gezien ta worden door John Budge of lord Porbeck. Hij was nieuwsgierig, of de nieuwe auto's al in gebruik waren genomen en of deze misschien de lading uit Bordeaux verder moes ten vervoeren. Pas toen hij zes mjjlen voorby de Abby was, bleek het, dat zijn vermoeden juist was geweest. Een blik achter zich en een dreunend gerammel overtuig de hem, dat een geweldige vracht auto hem achterop kwam. Toen het voeituig hem passeerde, toonde hy niet de minste belangstelling, maar hy merkte op, dat er drie hem onbekende mannen op de auto zaten, waarvan een chauf feerde. Toen de logge wagen hem een vijftig meter voorbij wae, speelde het lot hem eeD nieuw bewys in handen. In zyn onzekerec ge moedstoestand was hy er bljj om. Door verkeerd opladen raakte namelyk een vaD de blokken marmer los en viel met een ge weldig lawaai op den weg. De rest gebeurde zoo snel, dat het blok al weer opgeladen en de auto in beweging was gezet, voordafvHector zich ten volle bewust was, var* *r precies geschied was. Maar één ding stond vast: da graaf Farbtok wat da van een groote groep der Neder- landsche bevolking niet alleen, maar ook van een der voornaam ste bronnen van onze internatio nale welvaart. Het comité besluit zijn brief met het vertrouwen uit te spreken dat de minister een antwoord zal geven, dat bij den handel in al zijn geledingen de bestaande on gerustheid zal verdwijnen. In verband hiermede heeft de Nederlandsche Industrie- en Han delsraad voor land- en tuinbouw een demonstratieve vergadering belegd tegen Woensdag 24 Fe bruari a.s. te een uur in een der zalen van den dierentuin te 's- Gravenhage, teneinde uiting te geveno.a. aan de meening, dat de betrokken bedrijfstakken recht hebben op werkelijk overleg en neutrale behandeling van recht matige bezwaren en wenschen en aan de overtuiging, dat de regee ring, meer dan tot dusvergeschied- de, rekening dient te houden met de positie van particuliere indu strie en handel en hun voortbe staan en krachtige ontwikkeling dient te bevorderen, in de eerste plaats door hen zoo weinig mo gelijk moeilijkheden in den weg te leggen. EERSTE KAMER. De Z. V. T. M. Woensdag behandelde de Eer ste Kamer het wetsontwerp Ver mindering van de vordering op de Zeeuwsch Vlaamsche Tram weg Mij., wegens renteiooze voor schotten voor den aanleg en het in exploitatie brengen van tram wegen in Zeeuwsch Vlaanderen. De heer de Marchant et d'An- sembourg vroeg, hoe het gestaan heeft met het beheer der betrok ken tramweg-maalsch. en wees op de hooge salarissen, o.a. van den directeur, en hooge vergoe dingen der commissarissen. Spr. had verschillende andere grieven over bedoeid beheer. Het geld der belastingbetalers is naar de maan. Aan de maatschappij wordt r.u 2,3 millioen geschonken, maar de tunctionarissen blijven. smokkelaar, wiens manoeuvres zoo'n ongunstigen invloed hadden op de opbrengst van de invoer rechten. Want toen het stuk marmer was neergeploft, was het sehynbaar massieve blok open gebarsten, alsot hat een berdpa pieren doos was geweest en drie houten vaatjes waren zichtbaar geworden, welke Hector zonder moeite had geïdentificeerd als vaatjes brandewijn. De mannen van de auto had den, terwijl ze het ongeluk her stelden, steelsgewijs gegluurd naar den wandelaarhun zenuwachtige haast om het marmer en de vaatjes geborgen te krjjgen, iiet geen twijfel meer over aan den aard hunner verdere lading. Het eenige dat Hector nog te doen had, was te ontdekken waar heen de lading vervoerd werd. Maar dezen dag zon hij hiertoe nog geen gelegenheid hebben, wist hy. In enkele minuten was de groote auto uit het gezicht en hy besloot onmiddellijk den trein te nemeD naar Dorchester hy was ongeveer een hall uur ver wijderd van bet laatste station - eu ie Dorchester zou hy een mo- totflits zien te kregen om deze by een volgende gelegenheid by do hond te hebben. Het verleenen van rentelooze voor schotten is een formaliteit. Aan hun stem verbinden de N.S.B.-leden dezer Kamer de voor waarde o.m., dat de directeur, de twee leden van Ged. Staten van Zeeland in den raad van toezicht, en de buitenlandsche leden daarin ontslagen worden. De heer Moltmaker betreurde het, dat hier een politieke kwestie van wordt gemaakt. Spr. wilde hierin niet meegaan en heeft reeds vroeger raad gegeven over con centratie van tramwegen, doch die raad is voortdurend in den wind geslagen. Spr. vroeg een uitkeering voor het bij de reorganisatie ontslagen personeel en drong er op aan, verschillende misstanden bij dit bedrijf nader te onderzotken. Spr. heeft geconstateerd, dat de direc teur een inkomen had van f 20 000 per jaar, terwijl er slechts enkele tonnen aan vracht werden ont vangen. Er waren verschillende hooge ambtenaren bij deze kleine door de overheid gesubsidieerde onderneming. Er had eerder moeten zijn ingegrepen. De minister van Waterstaat, de heer v. Lidth de Jeude, merkte op, dat de meeste vragen, door de sprekers gesteld, reeds in de memorie van antwoord zijn be antwoord. Bovendien zijn er nu heel andere toestandendan in 1929. De staat scheldt het grootste deel van het rentelooze voorschot kwijt. Doch de naam is mislei dend. Deze trammaatsch. maakt geen uitzondering op den regel dat zulke voorschotten geheel moeten worden afgeschreven. Bo vendien brengen hier ook de aan deelhouders een offer. Toen deze directeur tot zijn taak werd ge roepen, was de financieele toe stand der maatschappij treurig. Hij heeft haar weer opgebouwd tot bloei. Doch daarna kwamen de crisisomstandigheden als voor alle tramwegen. Spr. heeft geen reden, in te gaan op den eisch van ontslag van den directeur. Het is aan de aandeelhouders uit te maken, wie commissarissen zijn. Het iiep al tegeD den avond, toen hy naar huis reed op den gehuurden motor. Hy was zoo in gedachten, dat hy bijna da Abby voorbijreed, zonder te be merken hoe lord Porbeck, lady Madge en juffrouw Campion bui ten het bek stonden en hem met belangstelling gadesloegen. Z'n geweten plaagde hem, omdat hy den geheeleD dag bezig was ge weest met iets dat den goeden naam van deze drie tot een aan fluiting zou maken. Hij wat zich bewust, dat hy onmogelijk de vriendschap met hen kon veort- zetteu, terwjjl hij ieder oogenolik gedwongen ken worden als hun vijand te bandelen, maar gedeel telijk nit nieuwsgierigheid om te hoeren of Budge gepraat bad ever hun veebtpartjj van den verigen avond, gedeeltelijk misschien uit een andere aandnfr, waarvan hfl zich maar ten deele rekenschap gaf, stapte hy ai en groette. Hy zag onmiddellyk, dat de op zichter geen woord had gezegd Dn graaf groette beieetd terug en maakte een opmerking over het weer, Lady Madge riep Doggie uit een boschje om zyn redder la begroeten au juffrouw Campion vrot g, waar by was gawe«si op dat helisb» ding, (W»mt twtolgd), I O. AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1