Landbouw. Binnenland. Die GHIEP-aanval wordt gestuit! akker's Abdijsiroop llet tramongeluk. V De VOORZ. antwoordt hierop bevestigend. Omvraag. Dhr. DE RUIJTER vraagt hoe ver B. en W. staan met de plan nen tot verplaatsing van het woon wagenkamp. De VOORZ. antwoordt, dat men hiermede nog niet veel verder is gekomen, daar dit een groote puzzle blijft. Dhr. VAN 't HOFF vraagt of er geen plaats is bij het voetbal terrein. De VOORZ.: Daar zijn ook een massa bezwaren tegen aan te voeren. Dhr. DE RUIJTER vraagt verder om de zaak wat op te knappen bij het kerkhof, waar die 4 boo men staan. De VOORZ. zegt, dat dit nog besproken zal worden. Dhr. HAMELINK vraagt wat het college van B. en W. heeft be wogen om aan het Byioqueplein geen huizen met platte daken te bouwen. Hij zou hierop gaarne antwoord ontvangen in de eerst volgende vergadering. Het is een geval dat tegen het advies der bouwcommissie indruischt. De VOORZ. zegt dit antwoord toe. Dhr. VAN 't HOFF informeert naar het verhuren van de woning van dhr. Buma en vraagt of die verhuurd is tot Februari 1938. De VOORZ. zegt, dat deze zaak nog loopende is. Dhr. DE JONQE heeft gezien, dat aan den Zaamslagschen weg nog een zinkput ligt, waar het deksel niet goed op past en dat levert gevaar op. De VOORZ. zal de aandacht van den opzichter hierop vestigen. Dhr. DE JONQE vraagt ook, waarom op het Fort lantaarns geplaatst zijn, er staan er daar nu 3 bij elkaar. De VOORZ. antwoordt, dat er een contract loopt met de P.Z E.M voor de verlichting aldaar en nu is er een nota gekomen van niet verbruikte stroom. En toen is het idee gekomen om daar 3 lantaarns te plaatsen en grooter lampen. Het is daar bebouwd, en het is daar ook wel noodig, omdat het een gevaarlijk punt is. Dhr. DE JONGE: Dus is daar de lantaarn bij geplaatst en grooter lampen, om den stroom op te verbruiken. De VOORZ.Ja, dat is nu geregeld en de lantaarns zijn daar ook niet overbodig. Dhr. ESSELBRUQQE vraagt inlichtingen omtrent de stadhuis plannen. Voor een en ander is een commissie, doch wordt nu ook rekening gehouden met wen- schen of bezwaren van andere personen-, b.v. op historisch ge bied, of anderszins De VOORZ. zegt dat hiermede rekening zal gehouden worden. Dhr. ESSELBRUQQE: Dus die kunnen bij de commissie ook bezwaren of voorstellen indienen De VOORZ Ja zeker. Dhr. D1ELEMAN wijst op een gedeelte weg aan den draai bij de Qraafjansdijk en vraagt of daar geen kasseien kunnen gelegd worden; het is daar maar enkele meters. De VOORZ. zegt dat het daar altijd moeilijk blijft, doch hij zal er met den opzichter over spreken. Dhr. VAN DE BILT zegt na mens de katholieke bevolking van Axel, die bijna V* bedraagt, dat er onder de ambtenaren en werk lieden in gemeentedienst maar 1 katholiek voorkomt en dat is nog wel de minst bezoldigde. Dit lijkt hem en de katholieke be volking een achteruitstelling. De katholieken willen niet weten dat ze minder ontwikkeld zijn. Bij het organiseeren van feestelijk heden enz. mogen ze meehelpen, doch anders worden ze geweerd. Namens de katholieke partij moet hij hiertegen dan ook protesteeren. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de VOORZ. de ver gadering op de gebruikelijke wijze met dankzegging. hard de vorige week uit Ktynica vertrokken naar Boedapest en van daar zijn ze Donderdag weer per auto naar Weenen gereden, waar ze het publiek weer eens hebben verrast, door een ander hotel te nemen tot hun verblijfplaats dan het publiek op goede gronden kon verwachten. Zoo kwamen ze aan het hotel Bristol", waar niemand hen wachtte en zelfs geen kamers waren besproken. Ook de hertog van Windsor de ex-koning van Engeland lo geerde er met zijn zuster, prinses Mary. Vin hier is Zaterdag het prin selijk paar naar Zeil am See ver trokken, waar zooals men weet H M Koningin Wilhelmina ver blijft. De broodprijzen. De regeering heeft aan de bur gemeesters medegedeeld, dat op de broodprijzen geen controle in gevolge de wet tegen de prijsop drijving meer zal geschieden. De prijsverhooging voor bloem vloeit uit de stijging der wereldmarkt prijzen voort. Het nationaal huwelijks geschenk. De totale opbrengst voor het nationale huwelijksgeschenk voor het Prinselijk Paar zooals be kend bestaat dit uit een koninklijk jacht en de inrichting van het paleis Soestdijk bedroeg f 640.000. Het Prinselijk paar. Zooals bekend zijn H.K H. Prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bern- Hengstenkeoring te Hoes. Donderdag had te Goes de jaar- lijksche Centrale Hengstenkeuring plaats. Het aantal ingeschreven hengsten bedroeg ongeveer 150 en was belangrijker grooter dan vorige jaren. De jury had hel verre van gemakkelijk en was vrij laat met haar werk gereed. De belangstelling der fokkers, zoowel uit Zeeland als daarbuiten, was zeer groot. Ook waren er enkele Duitschers. De Commissaris der Koningin is zich op de hoogte komen stel len van deze belangrijke gebeur tenis op fokgebied en zoo waren er ook nog enkele andere auto riteiten. Aan de uitslag is het volgende ontleend I. Hengsten van 1934, kl. m le pr. Paul van Luntershoek, van C. de Feijter, Vogelwaarde, f50; 3e pr. Byron, van H Bonte, Koe wacht, f 30 6e pr. Mascotte, van H. Kerckhaert, Stoppeldijk, f 15 10 pr. Herman, van Kinderen Daelman, Westdorpe, f 7,5C. II. Hengsten van 1934, gr. m. le pr. Carlo van 't Kerkje, eig. H. V. „Zuid Bevelend" te Waarde, f 503e pr. Harold, van C. di Putter, Axel, f 30 6e prijs Dorus, van J. de Putter Pz Axel, f 15. III. Hengsten van 1933, kl. m. le pr. Marquis d'Ahea, van Gebr. Aernaudts te Sluis, f60. IV. Hengsten van 1933, gr. m, le pr. Acron van Avenir, van C de Feijter te Vogelwaarde, f60; 3e pr. Clairon, van Jac. de Feij ter Cz., Axel, f40; 5e pr Floran, v. C. de Feijter, Vogelwaarde, f 20. V. Hengsten, v. '32 en '31, kl. m. le pr. Avenir, van S. J. Gast te Duivendijke, f70. VI. Hengsten v. '32 en '31, gr. m le pr. Vainqueur van Herseur, van Gebr. Daelman, Westdorpe, f70 VII. Hengsten van 1930 of vroeger, kl. m.le pr. Primera, van Gebr. Aernaudts, f 75 2e pr. Gascon d'Ahea, van dezelfde, f 60 VIII. Hengsten van 1930 of vr., gr. m.le pr. Leon, van J. Lens hoek, Kleetinge, f 75 2e. lmmo, van J. de Waal, Ossenisse, f 60. Kampioen werd Vainqueur van Herseur, van Gebr. Daelman Jz., te Westdorpe. AXEL, 10 Februari 1937. Men schrijft ons van bevoegde zijde Nu de vernieuwing en verbree ding van den Provincialen weg Axel—Neuzeneenigen tijd geleden is gereed gekomen, worden ter verfraaiïng aan beide zijden van dien weg boomen en heesters geplant. Het is deze omstandigheid) die er toe heeft geleid dat de Ingenieur van den Provincialen Waterstaat, de heer Cohen Stuart en de Bur gemeester van Axel, de heer Blok, het initiatief hebben genomen om ook, zooals in andere plaatsen reeds is geschied, in Axel een boomplanting te houden, teneinde bij de schoolkinderen liefde voor de natuur aan te kweeken. Nadat de kinderen van de drie hoogste klassen der Christelijke School te Spui (gem. Axel) des morgens om 9 uur in een lokaal der school waren verzameld, hield de heer burgemeester in tegen woordigheid van den ingenieur en het hoofd der school met het onderwijzend personeel een toe spraak tot de kinderen, waarin hij op een voor hen bevattelijke wijze het doel en de beteekenis van het planten der boomen door school kinderen uiteenzette. De kinderen zongen daarop het lied „de les der boomen" (plant- lied), een uit drie coupletten be staand lied, hetwelk speciaal voor een gelegenheid als deze is samen gesteld. Daarna werd onder leiding van den heer ingenieur met zijn staf, bijgestaan door den aannemer voor het aanbrengen der beplan tingen, den heer Smallegange van Terneuzen en zijn werklieden, met het planten der boomen aan den Provincialen weg te Spui aan gevangen, waarvoor ook van de zijde der ouderen groote belang stelling bestond. Bij het planten werden vanzelf sprekend aanwijzingen gegeven, doch het planten zelf werd door de schoolkinderen verricht, zoo dat zij na, laten wij hopen vele, jaren kunnen zeggen die boomen hebben wij geplant. Na afloop van het „werk" (een 70 tal boomen werden geplant) werden de kinderen getracteerd, welke tractatie, in de dubbele beteekenis van het woord, zeer in den smaak viel. Het komt ons voor, dat een afwijking van den lesrooster voor een doel als hierboven vermeld, alleszins gerechtvaardigd is te achten en dat een gelegenheid als deze uitermate geschikt is om de kinderen te leeren waardeeren hetgeen de natuur ons biedt. Wanneer deze les door de kin deren ter harte wordt genomen en daar twijfelen wij niet aan dan zal beschadiging der ge plante boomen achterwege blijven en daarom is het juist te doen. Voor wie belang stelt in het liedje „De les der Boomen", laten we hier den tekst volgen, welke gezongen kan worden op de be kende wijze van „Wie rusten wil in 't Groene Woud". stellen van de in vervallen staat verkeerende gymnastiekvereni ging „Excelsior". Hierbij waren aanwezig enkele oud-leden en eenige heeren die van de te her stellen vereeniging lid wenschten te worden. Na eenige bespre king werd een voorloopig bestuur gekozen. Met het kiezen van een officieel bestuur zal gewacht wor- I den tot de zaak weer heelemaal op pootjes staat. Besloten werd de contributie te houden op 10 cent per lid en per week. Voorloopig werd als secretaris aangewezen dhr. M. de Fouw, Oosterstraat. Gij boompjes, nu door ons geplant, I Groeit op tot sterke bomen Dan zal uit werk van kinderhand Een fiere laan opkomen. Zoo God wil, ruist na jaar en dag Alom hier 't groene lover, En breid zijn schaduw over De plek, waar een kale weg slechts lag. Dan keren wij nog vaak hier weer, Al oud met grijze haren, En zetten ons opnieuw hier neer Als toen wij kind ren waren Dan zien w'op den weg door ons beplant Onz' eigen kinderen dwalen, En willen hun verhalen, Van 't werk, verricht door onze hand. En met hen rustend aan uw voet, Vol eerbied neer gezeten Is t, stoere bomen, in ons gemoed, Als hoorden wij u spreken „Kind zorg niet voor u zelf alleen, Denk aan wie ,nA u komen, Neem deze les der bomen Steeds met u door het leven heen". Volgens achterstaande ad vertentie wordt a.s. Vrijdag een propaganda-vergadering belegd door de afdeeling Axel van de Vereeniging „Ziekenhuisverple- ging in Zeeuwsch Vlaanderen". Dat deze vereeniging in een behoefte voorziet, blijkt wel hieruit, dat in 1936 alleen uit Axel voor de rekening der vereeniging in verschillende ziekenhuizen werden verpleegd 17 patiënten, met een totaal van 216 ligdagen, wat de vereeniging ,n totaal f 755,70 kostte. Het bestuur wil nu de verzekering nog uitbreiden, waar over men op bedoelde vergadering nader kan worden ingelicht. Wij wekken ieder op deze vergadering bij te wq Excelsior Gisteren werd alhie f adering gehouden W t bi Een schallen van stoomfluit en sirene en kort daarop een vree- selijke slag als van den donder deed Zaterdagmiddag de omwo nenden van den zgn. Tol bij den Oudeweg vermoeden, dat er een ongeluk gebeurde. Kort daarop werd dit vermoeden door het gil len en angstgeschreeuw bevestigd en weldra ging het door de stad ais een loopend vuurtje, dat er twee trammen op elkaar waren ingereden en er twee dooden waren. Gelukkig bleek dit laatste on waar en al was daarmede het ergste van dit bericht gelogen straft, toch was het voor den eersten oogopslag waarschijnlijk geweest, want twee menschen waren bewusteloos. Een stroom van nieuwsgierigen begaf zich per auto, fiets en te voet naar de plaats des onheils, waarbij natuurlijk pers en fotogra fen niet ontbraken. De politie was dan ook al spoedig genood zaakt het terrein af te zetten, op dat geneeskundigen en werktuig kundige hulp ongestoord voort gang kon hebben. De dieseltram was te 1.30 van de Kerkdreef alhier in de richting Zaamslag vertrokken en, naar men ons mededeelde, met order voor den bestuurder P., dat hij aan den wissel even voorbij de lijn van den spoorweg Mechelen- Neuzen moest wachten, tot een onderweg zijnden goederentrein van de Z.V.T.M. zou gepasseerd zijn. Uit welke oorzaak is ons niet officiéél bekend, maar de bestuurder reed door in plaats van te wachten en onfwaardde tot zijn schrik bij het vroegere tolhuis aan de hoeve van dhr. L. van Hoeve, dat de goederen trein op komst was. Ook de machinist van den goederentrein PI. zag tot even grooten schrik den dieseltram in volle vaart naderen. Op dat moment zullen wel beiden met volle kracht hebben geremd, doch dit kon niet ver hoeden, dat een hevige botsing plaats had. De machinist en wagenbestuurder sprongen van hun machine en wisten zich alzoo voor een ongeval te vrijwaren, doch de dienstgeleider van den goederentram, Riemens liep hoofd wonden en verdere kneuzinegn op. Met de bezetting van den Die seltram liep het minder gunstig af. Daarin zaten behalve den bestuurder en het conducteurtje Haak, 4 passagiers, waaronder de jeugdige conducteur E. v. d Berge. De bestuurder Polfl.et had de tegenwoordigheid van geest om direct den conducteur Haak van den wagen te duwen, zoodat deze in een daar aanwezige waterput belandde, doch intusschen diens leven redde en dat 'van zichzelf, door eveneens in het water te springen. De 4 passagiers, dhrn. A. de Feijter, wethouder en lid van de Prov. Staten, wonende te Zaam slag, Tieleman en Van den Berge en mevr. Gerritsen—Bom, alhier, brachten het er minder goed af. Dhr. De Feijter kreeg een schedel breuk en leed veel bloedverlies, terwijl hij met een hersenschuc ding meer dood da Lven i, opgenomen. Va, eveneens hoofdw met gebroken sleuh men. Mevr. Gerrits cemge schaafwonder; va dijbeen, tervyjjj f met enkele euzing,' iQl« De me he- ynrden elkaar Sesiingetd ?r JpiKi)?. de &ankcn gekneld, zoodat zij moeilijk te bevrijden waren. Gelukkig was geneeskundige hulp spoedig bij de hand, terwijl ook de zuster van het Groene Kruis hulp bood. Na voorloopig te zijn verbonden door de heeren doctoren Bom en Van der Zwan werden de ge- wonde passagiers ten huize van dr. Bom verder verpleegd en vrij spoedig daarna naar hun wo ning vervoerd. Naar we ver nemen maken allen het op dit oogenblik goed en zelis van den meest getroffene, den bejaarden heer De Feijter is de toestand bevredigend. Het materiaal, voor wat betreft de machines, zag er hachelijk uit. Van de dieseltiam was het bal- con totaal ingedrukt en ook de locomotief was sterk gehavend. Van een goederenwagen was de buffer gebroken, zoodat deze op de locomotiei hing. Met man en macht werd door het tech nisch personeel gewerkt om de lijn vrij te krijgen, wat ongeveer om 5 uur gebeurd was. Als een tragische stoet werd het, gevolgd door tal van men schen, naar Drie Schouwen ge sleept. Een autobus voorzag in een tusschentijdschen dienst. Behalve politie en geneeskun digen werden ter plaatse ook op gemerkt de burgemeester onzer gemeente en de directeur van de Z V. T. M. De bestuurder P. is terzelfder tijd uit zijn ambt geschorst. Een 90 jarige. Heden is het de 90ste jaardag van mr. H. J. Dijckmeester, de oud- Commissaris der Koningin in Zee land. ZExc. mag deze feestdag vieren in een gezondheid, die menig jongere hem benijden zou. In 1906 kwam mr. Dijckmeester als Commissaris naar Zeeland en heeft zich voor de Zeeuwen, die met hem in relatie traden, een onsterfelijke naam verworven. Ook de Dijckmeesterpolder bij Philip pine is naar hem genoemd. Velen in den lande zullen zich verheugen in den hoogen ouder dom, die deze voer ons land in vroeger tijden verdie: stelijke figuur in gezondheid heeft bereikt. Bij zijn afscheid als Commis saris van Zeeland werden hem namens alle Zeeuwen geschenken aangeboden. De tramwegen fn Zeeland. In een artikel over den toestand der tramwegen in Zeeland, die al evenmin rooskleurig is, als die over het geheele land, schrijft iemand uit Zeeland aan de N R. Crt. het volgende over de trammen in Zeeuwsch Vlaanderen Het merkwaardigste is de toe stand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Afgezien nog van enkele Belgische uitloopers, liggen hier de netten van 3 maatschappijen. Zeer veel geld werd hier niet alleen door gemeenten en waterschappen, maar ook door particulieren in de tramwegen gestoken. De dé- bacle der ondernemingen al is dit woord m^schien iets te sterk was ook voor velen een h-rd t was wel in t bijzonder hul geval voor de -i Stoomtram .e^s- ^aldechem. tod» had haarnet uitgebreid, nie;,we cnyoacementen e! i 5 C, rollend a haft, ioen, enkele het gebruikelijke van 9 pet. plotseling dween Sedert dien worden 1 i rent.' en aflossing niet meer o 'aald. Bij de Z.-Vlaamsche 'weg M ttschappij en de door Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoesl-slillende werking, haar zieklekiem- doodende eigenschappen, haar gunsligen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds-geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel Verhoogde werking door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzen: f 0.75, i 1.25, f 2.- per flacon. Overal verkrijgbaar.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2