AKKERTJES Ook al griep? I AXEL, 9 Februari 1937. De hedenmiddag alhier gehou den Raadsvergadering werd bij gewoond door 12 leden. Af wezig was dhr. Fanoy. De voorzitter, burgemeester Blok, opende de vergadering met gebed en sprak hierna onder staande nieuwjaarsrede uit, welke werd beantwoord door dhr. Van 't Hoff. Hierna werden notulen vastge steld, mededeelingen gedaan van ingekomen stukken en bevindin gen aangaande vroeger gestelde vragen. De Commissie van Advies voor het Z.-Vl. Borgstellingsfonds te Terneuzen werd samengesteld uit de h.h. P. J. van Bendegem, C Th. v. de Bilt en C Hamelir.k Ten aanzien van de reclames tegen den aanslag voor school geld over 1936—'37 werd beslist als volgt 1. M. Schieman Az., aanslag handhaven. 2. C. den Hamer, Weststr. id 3. L. H. de Kraker, id. 4. A C. de Brouwer, id. 5. G Koevoets, id. 6. H. Schieman, Stationstr. 39b. aanslag vernietigen. 7. A. Th 't Gilde, ontheffing van f 3,15. 8 R Boon, id van f 1,80. 9 H. Duijm, id. van f2. 10. J. Dieleman-Winne, id. van f 6,48. 11. Em. v. d. Linden, id. van f 15. 12. J. A. Schieman, Noordstr. id. van f 12,96. 13. J. v. d. Gouwe. Nieuwendijk id. van f 1,35. 14. D. Dekker, id. van f 11,40. Besloten werd het urinoir bij Brakman aan 't station op te rui men. Betreffende het verleenen van toeslag op de Ziekenfondspremie aan werkloozen en wie er verder voor in aanmerking komen, stel den Burg. en Weth. voor om, op grond van het hooge bedrag (4500), dat dit aan de gemeente zou kosten, afwijzend te beschik ken. Dit werd aangehouden en een en ander zal nog nader worden onderzocht na opmerkingen van dhrn. Van Bendegem en De Jonge. In verband met een schrijven van het Departement van Sociale Zaken over het aanstellen van een controleur voor de werkverschaf fing en steunverleening, werd be sloten zoo'n ambtenaar aan te stellen. (In de agenda in ons vorig nummer spraken we abussievelijk van benoeming. Deze benoeming komt eerst aan de orde, nadat tot aanstelling is besloten en een oproeping naar sollicitanten heeft plaats gehad. Het woord „benoe ming" was in dezen dus wel wat voorbarig.) De controleur zal dan in samen werking met genoemd departe ment tevens worden aangesteld als agent van de arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering. Zulks in de plaats van dhr. A. de Visser, die dan op wachtgeld ge steld zal worden, wegens gevor derden leeftijd (62 jaar). Op diens verzoek tot verhoo ging van jaarwedde, gesteund door de Comm van Georg. Over leg, tot f 1000, werd alzoo afwij zend beschikt Rede van den Bargemoester. Mijne Heeren, Leden van den Raad, Bij de eerste vergadering in het jaar 1937 zij het mij vergund de Leden van den Raad, alsmede den Secretaris, ieder met de zijnen, een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toe te wenschen. Moge dit ook zijn voor alle burgers van Axel. Een moeilijk en drukkend jaar is voorbijgegaan met al zijne zor- gen. Ook voor het Gemeentebestuur waren deze zorgen niet onbedui dend. De verzorging van de werkloo- zer. eischte van het Gemeentebe stuur veel tijd. Dank zij de groote medewerking van de Steuncom- missie kon de verzorging van de Wrrkloozen in 1936 op een be- hoo lijke wijze plaats vinden. Werkloozenzorg. DV werkloosheldi die in het 2e halfjaar van 1935 iets verminderd was, is in 1936 ook minder ge weest en was in het le halfjaar gemiddeld 16 en het 2e halfjaar gemiddeld 4 man lager dan in 1935. Het aantal verzorgden, dat in 1935 zich in stijgende lijn bewoog, is in het afgeloopen jaar ver minderd, in het le halfjaar ge middeld met 23 man en in het 2e halfjaar gemiddeld met 4 man. Het aantal werkloozen was het hoogst in December (gemiddeld 341, vorig jaar 375) en het laagst in October (gemiddeld 103, vorig jaar 129). Het aantal verzorgden bedroeg 45,7 pet. van het aantal werk loozen tegen 55,8 pet. in 1935. De steunverleening is in de 2e helft van Juli 2 weken stopgezet. De gemeentelijke werkverschaf fing en die van het Hulster en Axeler Ambacht zijn het geheele jaar voortgezet tot half December, terwijl in de 2e week in Januari het werk is hervat. Bij de ge meente werkien gemiddeld 10 man en bij het Hulster en Axeler Ambacht 25 man. Van begin Januari tot eind Maart is voor jeugdige werkloozen een cursus gegeven in handenarbeid, welke door ruim 50 jonge werk loozen is gevolgd. Het bezoek was trouw, de leer lingen hadden goede belangstel ling voor hun werk de resultaten zijn bevredigend te noemen. De distributie van margarine is het geheele jaar geschiedon geveer 3200 K G. werd verkocht aan ruim 40 groote gezinnen en sinds October ook aan pl.m. 70 kleine gezinnen. De distributie van rundvleesch in blik moet half Juli worden beëindigd; verkocht is ruim 9600 K G. De distributie van gehakt in blik vond het geheele jaar plaats en moest in November in eigen beheer worden genomen daar de slagers in verband met de geringe winstmarge niet langer meer wenschten mede te werken. Verkocht werd er bijna 4000 K.G. De uitgaven voor steunverlee ning bedroegen f 24345,63 voor de werkverschaffing f2123543, terwijl de cursus in handenarbeid f711.03 kostte. Totale uitgaven waren f 46292,09. Dit is f6374,11 minder dan in 1935. Financiën. De financiën van de gemeente zijn goed te noemen. Zij kunnen de vergelijking met andere gemeenten zelfs zeer goed doorstaan. Dit is natuurlijk niet enkel en alleen aan het beleid en het beheer van de financiën te danken, doch een gevolg van de gunstige werkloosheidscijfers in deze gemeente, welke ik U zoo juist heb genoemd. Wanneer ik dan spreek van gunstige cijfers, bedoel ik van zelfsprekend dit in vergelijking met vorige jaren en met andere gemeenten. De begrooting 1937 kon even als het vorige jaar zonder belas- tingverhooging sluitend worden gemaakt. Het reservefonds kon met een tamelijk groot bedrag worden versterkt, zoodat thans een bedrag van f10943 is gereserveerd. Het behoeft geen betoog meer dat deze reservevorming hard noodig is i.v.m. de nieuwe regeling be treffende de financiëele verhou ding met het Rijk. Dit is de laatste jaren meer malen betoogd en behoeft dan ook niet meer te worden herhaald. De laatste jaren wordt rege matig op onze schuld buitenge woon afgelost, zoodat de schul denlast van de gemeente, on danks het aangaan var. nieuwe geldleeningen, niet veel verhoogt. Ik herinner er U aan dat de schuldenlast per 1 Jan. 1937 in totaal f 476775 is. De rente welke hiervoor moet worden be taald bedraagt f 20422,74 en de jaarlijksche aflos f22160. Hiervan komt ten laste van de gasfabriek respectievelijk f 298000, f 12665 en 10125, zoodat op de gemeente thans een schuld rust van f178775. Doordat wij reeds een reserve hadden, kon zonder bijzondere maatregelen te nemen, met de zelfde belastingheffing de begroo ting 1937 sluitend worden ge maakt, ondanks de raming van een dubbele bijdrage in de kosten van de R.H.B S. te Terneuzen en f 1000 voor een eventueele rege ling inzake bijdrage-verleening in de premiebetaling van het zieken fonds voor werkloozen en andere behoeftigen. Uit alles blijkt, dat wij als gemeente er tamelijk goed voor staan. Ik spreek dan ook de hoop uit, dat Uw College het dage- lijksch bestuur zooveel mogelijk zal blijven steunen in haar finan cieel beleid. Wanneer de tijd dan weer nor maal wordt ben ik er vast van overtuigd, dat in een gemeente als Axel de belastingen het eerst kunnen worden verlaagd. De uitkomsten van den land bouw waren niet zoo bevredigend ondanks de regeeringssteun, die zeer zeker niet kon worden gemist. De depreciatie van den gulden bracht daarin geen noemenswaar dige verandering. Bouwbedrijf. De eerste helft van het jaar scheen het of de sterke uitbreiding van de voorgaande, tot stilstand was gekomen, doch vooral het laatste kwartaal bracht het aantal verleende bouwvergunningen weer op het oude peil terug. Zoo doende is er niet veel verschil met het jaar 1935. Dit jaar werd verkocht 3188 c.A. bouwgrond, tegen 3219 in het vorige jaar; er werden 35 nieuwe woningen ge bouwd tegen 37 in het vorig jaar. Bovendien werden 3 woningen gesloopt en in nieuwe gedaante weder opgebouwd. Eén woning werd door onbe woonbaar-verklaring aan het wo ningaantal onttrokken. Reeds werd het nieuw aange kochte bouwterrein bebouwd met 10 woningen, welke vrijwel alle nog in aanbouw zijn. Als de belangrijkste bouwwer ken wil ik eerst noemen het nieuwe kerkgebouw der Ger. Gemeente, hetwelk op de plaats van het oude werd gebouwd en een be langrijke verbe'tering beteekent in velerlei opzicht. Ook de watertoren staat er thans als een sieraad voor het landschap rondom onze gemeente en de waterleiding kon dit jaar in vele gebouwen worden aangebracht. Gasfabriek. Overzicht gasfabriek over 1936. Gasverkoop1936 1935 Axel 270894 M8 279582 M8 Terneuzen 251554 251574 522448 531156 Minder verkocht 8706 M8. Aansluitingen: 1936 1935 Axel 1206 1201 Neuzen 1218 1190 2424 2391 33 aansluitingen meer. Gedurende het geheele jaar was de tweede twaalfretortsoven in bedrijfsinds 24 Mei 1931 is deze oven onafgebroken in bedrijf. Storingen van eenige beteekenis zijn niet voorgekomen. Wel zijn een paar lichte ongevallen voor gekomen, waarvan de betrokkenen gelukkig geen nadeeligen invloed ondervinden. Doordat de Z.V.T.M. Diesel motoren in bedrijf nam, waarmede zij tevens zelf de noodige stroom voor rijtuigverlichting opwekt, le verden we belangrijk minder gas aan deze onderneming. Mede daardoor werd de gasverkoop ongunstig beïnvloed. De cokesafzet was, wat de hoe veelheid betreft, zeer bevredigend. De prijzen liepen echter regel matig terug. De teer was op jaarcontract verkocht tegen denzelfden prijs als in 1935. De prijzen der kolen zijn het geheele jaar aangetrokken. Slechts eermaal is i weer uitgerukt voor ee brand voor een wontn in de Juliana* traat. Met beide spuiten oefeningen gehouden. Buiten deze oefening nog wijzen op het c der brandweer aan flf schermingsoefening op f 1 1936. Driemaal werden brand weerdiensten verrichten bij film- vertooningen. De stand der materialen is goed en over de manschappen kan met tevredenheid worden gerapporteerd. Besmettelijke ziekten. Besmettelijke ziekten bij men- schen zijn niet voorgekomen. Ook onder het vee kwam hoege naamd geen besmettelijke ziekte voor. Bevolking. De bevolking der gemeente steeg in 1936 van 6374 tot 6426 inwoners. Geboren werden 105 personen het aantal overledenen bedroeg 44 personenhet aantal huwe lijken 55 Ingekomen zijn er 231 per sonen vertrokken 244 personen. Onderwijs. Het onderwijs kon zijn gere- gelden voortgang vinden en geeft dan ook geen reden tot opmer kingen. In den loop van het jaar wer den verschillende belangrijke be sluiten genomen. Deze alle op te noemen vind ik thans wel overbodig. Maar toch wil ik wijzen op het genomen besluit tot vaststel ling van een uitbreidingsplan voor deze gemeente, en het bou wen van een nieuw stadhuis. Voor beide besluiten wordt van U bij de uitwerking Uw volle belangstelling en Uw voile medewerking verzocht. Deze besluiten zijn voor onze gemeente zeer belangrijk. Ten derde wil ik nog wijzen op de tot standkoming van de waterleiding. Ik ben zeer erkentelijk en ik breng U allen dank voor de wijze waarop ik met U in 1936 heb mogen samenwerken en voor de steun, die ik als Voorzitter van U heb mogen ondervinden. Moge dit in 1937 bestendigd blijven. Het vorige jaar mocht Axel herdenken, dat het 350 jaar ge leden was, dat Prins Maurits deze gemeente had ingenomen en alzoo, dat wij verlost werden voor altijd van de Spaansche druk. Dit feest is spontaan en op passende wijze gevierd. De verloving van onze Prinses Juliana met Prins Bernhard werd met groote vreugde ook in Axel vernomen en ook toen weer kwam tot uiting, de groote liefde en verknochtheid aan 'het Huis van Oranje. Ik spreek de hoop uit dat wij allen met nieuwen moed en met frissche krachten het jaar 1937 ingaan voor de belangen van onze gemeente te dienen. Moge God daartoe ons de kracht schenken en zegen op onzen arbeid. AKKER.CACHETS gevens en waarheid berust. En mijnheer de Voorzitter, als men in de toekoemst ziet, dan is het of er iets te bespeuren valt, dat wij op den overgang beginnen te komen van de magere jaren tot de betere. Wat zou dit voor bijna alle menschen een uitkomstwezen, vooral voor hen, die zooveel nog altijd met werkloosheid te kam pen hebben. Laat ons allen hopen, dat dit zoo wezen mag voor het welzijn van de geheele menschheid. Ktyknit Naar we vernemen, wordt de buurt Kijkuit en omgeving weer door ongewenschte nachtelijke be zoekers onveilig gemaakt. Behal ve dat eenigen tijd geleden som mige landbouwers jonge kalkoe nen en kippen vermistten, werden dezer dagen ten nadeele van een landbouwer ongeveer 20 kippen ontvreemd en bij dhr. P. Corne- lissen een damesrijwiel. Van een en ander is aangifte gedaan, zoodat door de Rijkspo litie een onderzoek wordt inge steld. Inkomsten-en Vermogens belasting. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten dat eerstdaags een aanvang wordt genomen met het vervolgen van de aanslagen Ink. en Verm. belasting 1936/1937, ge dateerd in de maand Augustus 1936, waarop nog niet 6/s deel is betaald, en van de aanslagen ge dateerd in November 1936, waar op nog niet 3/6 deel betaald is. Valsch geld. Naar ons gemeld wordt, is in deze gemeente een nagemaakte rijksdaalder ontvangen, die daar aan was te herkennen, dat het randschrift onduidelijk was en daarin het woord Good voorkomt. Ook was de afwerking in haar geheel niet scherp en was de tint van het metaal donkerder van kleur. Men zij dus gewaarschuwd bij het ontvangen, van dergelijke mun ten, ten einde schade te voor komen, afgezien nog van het feit, dat het doorgeven van die munten natuurlijk ook strafbaar is. Het beste is in zoo'n geval de politie in kennis te stellen. Door dhr. VAN 't HOFF werd hierop het volgende geantwoord Geachte Burgemeester, Voor zitter van onze raadsvergaderin gen. ik wil U gaarne als oudste in jaren namens alle raadsleden en den Secretaris, hartelijk dan ken, voor Uw vriendelijke woor den en goede wenschen voor ons persoonlijk en onze huisgezinnen voor 1937 tot ons gesproken. Namens allen wensch ik ook U en de uwen, dat 1937 voor U een jaar moge wezen van voorspoed en dat U en de uwen gespaard mogen blijven voor verliezen en ziekten, opdat als wij het geluk mogen hebben dat wij aan het eind van 1937 mogen gekomen zijn, er vele redenen zullen zijn om met groote dankbaarheid daarop te kunnen terugzien. Ik w o namens ons allen dank i e v or Uw vrien- deliji d o :v,ze vergade- ringt o-.-r t w, uitsprekend, i. gJ? i en krachten 1 'tden, om op r Js' unnen gaan am was het 1 iitter van U te dat volgens de 9 ken cijfers het it-Gte onzer ge- onker uitziet, of .gezond" is. 1 )slid. onder- 1 P goede ge- dat doe fins me-, Hl. Gisteren is te Terneuzen het stoffelijk overschot van wijlen ds. A. Timmerman, em. herv. predi kant te Den Haag, ter aarde be steld. Met de prov. boot arri veerde de lijkkist, terwijl daar aanwezig waren kerkeraad, kerk voogden en notabelen, die het lijk volgden tot bij de Hervormde kerk, onder het luiden der kerk klok. In de kerk werd een lijkdienst gehouden, die door zeer velen werd bijgewoond. Dr. Cazemier sprak naar aanleiding van Ps. 103 en 1 Cor. 15 5058, waar na nog verschillende personen het woord voerden. Met Gezang 191 1 en 4 werd de zegen uit gesproken en was de lijkdienst geëindigd. Gedekt met een 9-tal kransen werd de baar naar den familie kelder gevoerd, gevolgd door een groote schare belangstellenden. De Zandstraat wilde blijk baar gewapend zijn. De vorige week zijn n.l. in die Sassche buurt eenige geweren en revolvers door de politie in beslag genomen, omdat van dat bezit geen aangifte ter secretarie was gedaan. Proces verbaal was het gevolg. Naleving van de bepalingen van het motor- en rQwielreglement. De commissaris der Koningin in de provincie Zeeland herinnert de burgemeesters in zijn gewest er aan, dat het volgens het Motor en Rijwielreglement verboden ia ii BranHweer Nederlandsch Product Die hoofdpijn, dat gevoel van ziek zijn en die pij- nen overal zullen dan direct verdwijnen met Volgens recept van Apotheker Dumorrt mi;

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2