FEBRUARI. f Hypotheek beschikbaar. i. C. VINK Boekhandel Markt 12, Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 9 Februari 1937, goedkoope kunstmest Advertenti«'n. KORNELIA AUSEMA, BERNARDUS ALFONS SGHELLEMAN, meester zagen we nog niet ver meld, doch deze zal zich later wel doen hooren. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelastingmerk (kos teloos). C. van Bendegem, Ar- mendijk 18. Predikbeurten te Axel. Voorin. 91/» ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Qeref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Qeref. Gemeente (Weststraat). Veorm. 9.30 ure Leesdienst Nam. 2 WOENSDAG 10 FEBR. Maranatha-Samenkomsten te Ax :l, in de Chr. Bewaarschool, des nam. 4.15 en 7 uur. De onregelmatigheden by den B. V. L. De rechtbank te Middelburg heeft Woensdag de in vrijheid stelling gelast van P. G. L., oud wethouder var. Vlissingen en oud secretaris van het verband Zee land van den B. V. L., die reeds sedert eind Sept. in voorarrest ztt verdacht van fraude in laatst genoemde functie. L. is Woens dagmiddag op vrije voeten ge steld en naar Vlissingen terug gekeerd. Een en ander wil niet zeggen, dat hij vrij uit gaat, want nu de instructie gesloten is, zal de zaak binnenkort voor de rechtbank te Middelburg in het openbaar wor den behandeld. Het verzoek tot in vrijheid stelling was ingediend door mr. J. G. A. van Geldorp Meddens te Utrecht, die voor L. als ver dediger is opgetreden. Te Kloetiuge is gisteren te kwart voor twaalf de auto van den manulacturier W. Joosse te Goes, op den onbewaakten over weg door een passagieratrein gegrepen. De auto werd van achteren geheel vernield. De bestuurder bleet als door een wonder ongedeerd. Ernstig auto-ongeluk. Op het Spui te Amsterdam is Woensdagavond omstreeks kwart vo.r twaalf een zeer ernstig on geluk gebeurd. Een auto, die met tamelijk snelle vaart van de Nieu we-zijds Voorburgwal kwam, is door het hek langs den wal kant in het Singel gereden. Eenige voorbijgangers, die zich gekleed te water hebben begeven, om de inzittenden te helpen en daartoe gedoken hebben, deelden mede, dat de wagen onderstebo ven op den bodem vaD de gracht lag, en dat het onmogelijk was, de "portieren te openen. Zeker is dat geen enkele inzittende den wagen heeft kunnen verlaten. Bijna een half uur nadat de auto te water was geraakt, is de brandweer er in geslaagd die met een takelwagen op te hijschen. De linnen kap werd opengesne den en het bleek dat zich in den wagen twee dooden bevonden, een heer en een dame. De bestuurder moet onder wa ter nog getracht heoben, om zich en zijn gezellin uit den wagen te bevrijden, want er is een ha mer gevonden, waarmede hjj het linkerportierraam heett verbrij zeld. De vrouw hing gedeeltelijk buiten den wagen toen deze op genaaid werd. Oogetuigen van het ongeluk Heiden dat de auto met een bui tengewoon groote vaart, door den bocht is komen rijden. Waar schijnlijk heeft de bestuurder hierbij de macht over het Btuur verloren. Van slippen door gladheid van het asphalt is geen sprake ge weest, daar het niet regende en bet wegdek volkomen droog wm. Een merkwaardig jubileum. Een merkwaardig gouden ju bileum zal op 19 Februari een Hagenaar, dhr. Anton Kabelaar, vieren. Het zal op dien dag juist vijftig jaar geleden zijn, dat hij de Koningin het leven redde. Dit feit kwam ons dezer dagen ter oore en wij hebben Anton Kabe laar, die op de Amsterdamsche Veerkade 35a in Den Haag woont, opgezocht en hem gevraagd, o hij ons het relaas van het gebeurde nog eens wilde vertellen. Het was op 19 Februari 1887, den verjaardag van Koning Willem 111, toen Koningin Emma met Prinses Wilhelmina waren uit gereden voor een rijtoer door de residentie. Te Scheveningeu sloe gen de paarden van het rijtuig, waarin de vorstelijke personen gezeten waren, op hol. De pos tiljons werden er afgeworpen en de koetsier kon de beesten r.iet meer houden. Den geheelen Scheveningschen weg holden de paarden ongetoomd voort en begaven zich, zooals paarden dat doen, naar de stallen. Het zou niet te overzien zijn, wat er gebeurd was, als de paarden met het rijtuig achter zich aan getracht zouden hebben de stallen binnen te rennen. Op het Noordeir.de echter stond de koetsier Anton Kabelaar met het rijtuig van dr. Stein, in wiens dienst hij indertijd was, te wach ten. Kabelaar bedacht zich geen oogenblik, toen hij de hollende paarden zag aankomen, spror.g van den bok en pakte de brie- schende dieren bij de teugels. Hij werd een eind meegesleurd, doch eindelijk gelukte het hem de bees ten tot stilstand te brengen. Koningin Emma heeft den koe nen koetsier dadelijk aangeboden in dienst te komen van het Hof. De koetsier heeft deze betrekking echter niet aangenomen, omdat hij zich te zeer aan dr. Stein gehecht voelde. Hij ontving van Koningin Wilhelmina naderhand een fraai gouden horloge met inscriptieAan Anton Kabelaar, 19 Februari 1887", dat hij nog steeds zorgvuldig bewaard heett. Later, na den dood van dr. Stein heeft hij getracht als gewoon koetsier den kost te verdienen, wat aanvankelijk nog wel ging, maar omdat rijtuigen nu eenmaal uit de mode raakten, hoe langer hoe minder opleverde. Eenige jaren geleden heeft hij het koetsiersvak er maar aange geven, ook al omdat hij er te oud voor werd. Thans is hij 76 jaar. Het is te hopen dat Anton Kabe- luar, die thans onder behoeftige omstandigheden leeft, op den dag van zijn merkwaardig jubileum niet aan belangstelling mag ont breken. Tot zoover schrijft de Midb. Crt. We zouden er echter de vraag aan toe willen voegen hoe is 't mogelijk, dat zoo iemand nog in .behoeftige" omstandigheden leeft Een moedige grysaard. Een 71-jarige jager, de heer Wals uit Den Hp, is ternauwer nood aan den dood ontsnapt. De onde man zakte door het ijs van een plas in de omgeving van zjjn woonplaats. De zwaarte van het geweer en de jachtbuit, die uit vele wilde eenden be stond, trokken den bejaarden jager onder het ijs. Hij bleef echter kalm. Voor het afbrok kelende ijs zich weer boven zijn bootd sloot, greep bij z cb aan den rand van de ijsvlakte vast. Wel mislukten zijn pogingen om zich uit het water te hjjschen eenige malen, doch eindelijk bood het ijs voldoende weer stand. Druipend en rillend van kou liep de jager over het ge vaarlijke poeltje. Aan den kant kwamen reeds menschen toege sneld, die het ongeluk hadden gezien en hem zoo snel mogeljjk naar huis brachten, waar hij van kleeren kon verwisselen. De jager voelde er evenwel niets voor de goede raadgevingen van de omstanders op te volgen. Hij liet zich niet in bed stoppen en ging zijn gewonen gang alsot er niets gebeurd was. Maandagavond is het vier jarig doojitertje van de familie Bossma te Hijkersmilde op den rijksstraatweg te Smilde door een personenauto aangereden. Het meisje was op slag dood. Op een boot die een vracht en passagiersdienst op den Ne derlandschen en Duitschen Rijn onderhoudt, heeft zich, terwjjl het vaartuig gemeerd lag aan de Rijnkade te Arnhem, een ge val van kolendampvergiftiging voorgedaan. Men vond 's mor gens den kapitein van de boot bewusteloos te bed liggen, terwij. de kamer vol kolendamp stond. Per autobrancard is het slacht offer, de veertigjarige Ramme- rant, uit Rotterdam, naar het ziekenhuis vervoerd, waar hjj is overleden. Weer ontvoerders Te Willowsprings in den staat Missouri is een dokter, Davis, die door een onbekende gehaald was voor een spoedgeval, niet teruggekeerd Men vreest, dat hy het slachtoffer van ontvoer ders is geworden. Nabij Graz is een autobus met personen, die op weg waren naar een skiwedstrijd, door een trein gegrepen. De autobus werd over een atstand van 300 meter meegesleurd en geheel vernield. Drie der inzittenden waren op slag dood van de zestien zwaar gewonden verkeeren eenigen in levensgevaar. Voor een beter lot der dieren. Te Zagreb (Joegoslavië) heeft men zich het lot der paarden en ossen aangetrokken. Het gemeen tebestuur heeft n.l. verordend, dat door dieren getrokken voer tuigen van Zaterdagavond 7 uur tot Maandagmorgen niet in de straten der stad mogen verschij nen. Voorts zijn maatregelen afge kondigd om het afjakkeren van trekdieren tegen te gaan o. a. wordt voorgeschreven, dat alleen de voerman op een geladen kar mag rijden en dat bij sommige heuvels in de stad een tweede paard moet worden aangespan nen om de vracht naar boven te trekken. Te Mulhausen in Thurin- gen is Dinsdagnacht een gasbuis in de straat gesprongen en het uitstroomende gas is in drie wo ningen gedrongen, waar zes per sonen bewusteloos werden aan getroffen. Drie vrouwen bleken reeds te zijn overleden, de drie andere menschen verkeeren bui ten levensgevaar. Wonderen der techniek. De Amerikaansche technicus Rufus P. Turner, een bediende van de bekende Watham-hor loge-fabrieken, heeft een radio toestel geconstrueerd, dat zonder eenigen twjjtel het kleinste is ter wereld. 't Ultra-kortegolftoe8tel is niet grooter dan een gewonen siga renaansteker de antenne is een koperdraad, niet laDger dan een stopnaald. Het toestel werkt zeer goed de bybeboorende luidspre ker is niet grooter dan een lu ciferdoosje, maar heeft voldoen de geluidsvolume voor een huis- Spook. Sedert enkele dagen deed te Leuven het gerucht de ronde, dat het spookte in de buurt van 't Begijnhof. Oude vrouwen hadden er 's avonds een vreemde verschijning zien rondwaren, een wezen met groenlichtende oogen, dat zich op sluipende wjjze dicht langs de muren voortbewoog. De heele buurt was er bang van geworden. De politie werd er bijgehaald en terwijl de bewoners en de begijntjes zich angstvallig in hun woningen opsloten, lagen de man nen van de wet, gewapend met revolvers en gummistokken in hinderlaag. Meer dan één nach telijke wandelaar werd, als by in de spookbuurt kwam, opge schrikt, niet door het spook, maar door de politie, die uit alle boe ken en sloppen kwam toegespron gen. E n student, die wat b >ven zijn theewater was dat kan een student overkomen werd zelfs gearresteerd» Later bleek, dat het „spook" niemand anders was dan een nogal zonderling doend en in een grooten mantel gehuld artist, die beweerde, dat hij 's nachts naar het Begijnhof kwam om de maan- effecten op de oude gevels te bestudeeren voor zijn decoratie- werk. In het Roemeensche dorp Patalagele heett een arme boerin een vierling bet leven geschon ken, drie meisjes en een jongen de kinderen genieten een uit stekende gezondheid. De staat steunt het gezin. Op een overweg bij Peyrat de Bsilac is een kleine vracht auto met acht personen in bot sing gekomen met een trein. Vjjf personen werden gedood, twee zwaar en een meisje van zes jaar licht gewond. Een aap heldert een moord op. Terwjjl dezer dagen het rei zende circus van Joün Smithson te Washington was opgeslagen, werd de eigenaar in een der stallen vermoord gevonden. De verdenking van dit gruwelstuk viel op het echtpaar Starr, dat aan het circus verbonden was voor het geven van acrobaten toeren. Beiden werden in ver hoor genomen, doch ontkenden ten sterkste aan den moord schuldig te zjjn. Men voerde de verdachten naar de plaats van den moord, welke in de nabjjheid van het apenverblijt had plaats gevonden. Nauwelijks hadden de ver dachten den slal betreden en waren ze in de omgeving van de kooi gekomen, of üe aap, Bux genaamd, vloog woedend en hui- iend tegen het traliewerk op, dat hjj met zjjn sterke klauwen trachtte te verbrijzelen. Onmid dellijk viel het zonderlinge ge drag van het overigens zeer goedaardig dier op. Na eenigen tjjd buiten den stal te zjjn ge bracht, liet de rechter van onder zoek de verdachten opnieuw langs de kooi leiden en weder om nerhaalde zich hetzeltde teit. Dit gaf te denken. Men wist, dat Box de lieveling van den vermoorden circuseigenaar was en dat het dier buitengewoon aan zjjn meester geheent was. De rechter liet toen de ver dachten in een loge langs de arena plaats nemen en gat aan eenige staiknecüien bevel, het dier aan den ketting naar binnen te brengen. Toen Box binnen kwam en 't echtpaar zag, wilde bjj zich in dolle woede op hen werpen. Slechts met de grootste moeite wist men het dier in be dwang te houden. Op dit gezicht viel het van angst sidderende echtpaar door de mand en legde een volledige bekentenis at. F i 1 m n i e u w s. Triomf der Liefde. Men zal Zaterdag en Maandag tunnen genieten van deze film in Het Centrum. Jan Kiepura, de groote tenor, wiens naam de laatste weken op aller lippen is en de zingende ster Gladys Swart- hout, vervullen de hoofdrollen. Het is een romantische liefdes geschiedenis van het mooie Sor rento aan de Middellandsche Zee. Je twee groote zingende sterren an Kiepura en Gladys Swarthout zijn speciaal in deze film voor de eerste maal samen gebracht en dat waaiborgt iets goeds- Het is een film met humor en romantiek en een overvloed van schitterende muziek, een lied van liefde in onge harten, een juichend lied uit gouden kelen. Een film, die groot enthousiasme ontketenen zal. Hallo, hier Amerika In deze film, het tweede hoofd nummer, treden o a. op de groote zanger Richard Tauber en d« beroemde Wiener Sangerknaben. Een der verrassendste scènes is wel het olifanten-ballet, waarbij deze bewoners der wildernis keu rig in de maat in revue-tempo dansen. Voor ieder bevat deze film, waarin muziek en zang de eerste plaats innemen, een bij zondere attractie. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 5 Februari 1937. De Burgemeester, BLOK. Namens de COM MISSIE TOT STEUN AAN DEN KLEINEN MIDDEN STAND alhier wordt ter openbare kennis gebracht dat de commissie dit jaar niet in de gelegenheid is om ter beschikking te stellen. Axel, den 5 Februari 1937. De Commissie voornoemd, BLOK, Voorzitter. Heden overleed tot onze groote urcKtneiu na een langdurig, doch ge duldig gedragen lijden mijr geliefde Vrouw en der kin deren zorgdragende Moedei in den ouderdom van ruim 49 jaren. Dat haar heengaan vred» was, strekt ons tot troost Axel, den 4 Febr. 1937 Haar diep bedroefde Echtgenoot en Kinderen, J. OOSTING. P. OOSTING. J. OOSTING. W. OOSTING. Eenigste en algemeene kennisgeving. Heden overleed na langdurig, doch geduldig gedragen lijden en tijdig voorzien van de H.H. Sa cramenten der stervenden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd Vader, Broe der, Zwager en Oom, de heer in den ouderdom van ruim 63 jaren. Wed. B. A. SCHELLEMAN- Kesbeke. L. DOPPEGIETER- Axel, 4 Februari 1937. Brieven onder letter H aan het Bureau van dit blad. Wat doet U met Uw A.V.R.Ö. Schilderijtje 7 (Reproductie van de schilderij van H. M. de Koningin), U zet die toch zeker in een A. V. R. O.-lijst Ze zijn voor handen bij N,B. Ook nog LIJSTEN 1933 te fcekomen, ZONDAG 7 F EBR. 1937. Ned. Herv. Kerk. SCHELLEMAN. A. DOPPEGIETER Familie SCHELLEMAN. Familie KESBEKE.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 4