Banketbakkerij De Jooge Binnenland. Landbouw. de waterkelders en de torenreser voirs opgestelde waterstandmeld- installaties er voor, dat de pom pen langs electrischen weg in bedrijf worden gesteld, zoodra de betrokken kelders of reser voirs leeg raken, en uitgeschakeld worden wanneer deze reservoirs g vuld zijn. Door middel van in h t pompstation opgestelde re- gistreerende meters worden de grondwaterstanden, de waterstan den in de reservoirs en de door elke pomp opgepompte hoeveel heid water automatisch op papier vastgelegd. De installatie is voorts voorzien van een automa tisch werkende signaleering, waar door het personeel door middel van licht en geluidssignalen, wordt gewaarschuwd, indien een of andere storing in het bedrijf mocht optreden. Ten einde een zoo ongestoord mogelijk bedrijf te verzekeren zijn voorts nog telefonische verbindingen gemaakt tusschen de voornaamste punten van het bedrijf. De watertoren te Axel, met een totaal hoogte van 60 M. gemeten tot de nok, bevat 2 reservoirs, een hoogreservoir met een totaal inhoud van 1000 Ms. en een laagreservoir met een inhoud van 300 Ms. Het eerstgenoemde re servoir dient voor de voeding van de verder afgelegen gemeen ten Ter Neuzen, Sas van Gent, Hulst en St Jansteen, terwijl op het laagreservoir de gemeente Axel is aangesloten. De toren, met een totaalgewicht van rond 5 700 000 K G., is gefundeerd op een massieve betonplaat, meteen oppervlakte van 430 M2., waarop de 12 opgaande kolommen steu nen. Deze fundeeringswijze maakt het mogelijk in den voet van den toren nog een reinwaterkelder met een inhoud van 250 M3. te maken. Aan den toren werden in totaal 1200 Ms beton, 140.000 K G. ijzer en 500 000 steenen verwerkt. De aannemer de Maas- trichtsche Betomjzerbouw firma P. Knols fe Maastricht heeft hier mede wel een van de grootste watertorens van ons land ge bouwd. Vooi de voeding van den toren en de vooiziening van de aan gesloten gemeenten is een bui zennet met een totaallengte van 90 K.M. aangelegd, waarvoor stalen buizen zijn gebezigd, welke geleverd zijn door de N.V. Diepe- veen te Rotterdam. Het buizen net kruist op verschillende plaat sen het kanaal Ter Neuzen—Sas van Gent, waarvoor zinkers zijn gelegd. De grootste hiervan, ge legen te Sluiskil, heeft een totale lengte van rond 110 M. met een diepgang van ruim 9 M. Het leggen van het buizennet werd uitgevoeid door de firma W. en A. de Bruijn te Ter Neuzen, de zinkers door de N.V. Aanneming- Maatschappij Visser Smit te Paoendrecht. Bij het bepalen van de afme tingen van de hoofdleidingen van het buizennet is zooveel mogelijk reeds rekening gehouden met de to komstige voeding van het wes telijk deei van Zeeuwsch-Vlaan- deren. De totale kosten van alle wer ken tezamen inclusief den aankoop van de terreinen van de water winplaats, bedragen f 1.180000 Met uitzondering van de stalen buizen ter waarde van f300.000 en enkele onderdeelen van de electrische installatie is uitslui tend Nederlandsch fabrikaat toe gepast. Hierdoor is een bedrag van rond f 400 000 aan de binnen landsche industrie ten goede ge komen, terwijl in Zeeuwsch- Vlaanderen zelf in totaal rond f 250 000 aan arbeidsloon kon worden- uitgekeerd. Rest nog te vermelden, dat op 1 J anuari 1937 van de rond 5900 a msluitbare woningen ruim 2700 oI bijna 46 pet. is aangesloten, terwijl reeds voor 2924 woningen of rond 49 pet. de aansluiting werd aangevraagd. Spr. verduidelijkte een en ander a m de hand van teekenmgen en kaarten. Vi rvólgens werd gesproken door n> P. Dieleman, lid van G«?d. S aten van Zeeland en lid van den raad van commissarissen der waterl.-mij, Met een bundel pa pieren in de hand trad hij naar voren, hetgeen wees op een lange rede. Spr. had zich tot taak ge steld een historisch overzicht te geven van de totstandkoming der Maatschappij en voorzeker kon niemand dat beter dan hij, om I meer dan een reden. Het is ons niet mogelijk in dit nummer weer te geven, wat dhr. Dieleman hierbij opsomde en ter sprake bracht. Hij begon met te zeggen, dat de stichting der water leiding niet een van de mooiste bladen in de geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen vormt. Er was strijd en nijd. Spr. herin nerde aan de putten van Abraham, waarvan de Bijbelsche geschie denis melding maakt, putten met zuiver, levend water. Zij werden geopend door lzaak. Spr. zou daarom op de poorten, die toe- gang geven tot dit gebouw, willen zetten lzaak, en Sitna, dat twist beteekentmaar dan ook den naam Rehobot, d i. ruimte, omdat I er nog ruimte is voor vele ge meenten om toe te treden. Dit deed spr. weer denken aan West Zeeuwsch Vlaanderen, van waar uit eigenlijk de stoot is gekomen, tot stichting der waterleiding. Het zijn dhrn. Erasmus, Van Zuijen en wijlen dhr. Bleiker geweest, die spr. genoodigd hebben tot een bespreking daartoe. Men kwam later tot een be grooting van f8 500 000, terwijl deze leiding maar f 5.332.000 kost, waardoor dus ook de tarieven veel lager knHden zijn. Spr. ging na den strijd, die gestreden is om het doel en menige gemeente mocht daarbij zij het ook ironisch uitgedrukt een veer laten. En geen wonder, want in Nov. 1934 was toch tengevolge van de critiek de vennootschap tot likwidatie genoodzaakt, terwijl daar alles gereed lag in teekening, begrooting en cijfers, zoodat men maar met bouwen te beginnen had. Het moge gezien de dure tijden van toen gelukkig klin ken, dat men nu voordeeliger uit is, de teleurstelling moet voorde belanghebbenden wel zeer groot geweest zijn. Toch werd geen moed verloren en men begon opnieuw, op bescheidener schaal met het resultaat van heden. Op geestige wijze heeft dhr. Dieleman een en ander historisch verklaard en al was zijn rede I langdurig, de anecdotes, waar- mede deze doorkruid was, hielden de aandacht der aanwezigen le vendig. Na een krachtig applaus nam ZExc. minister Slingenberg het woord, die sprak als volgt Mijne Heeren. Met het in bedrijf stellen van de Waterleiding-Maatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen" wordt een periode afgesloten in het leven en streven van dit gedeelte van de provincie Zeeland, dat gedurende vele jaren de bevol king aldaar in beroering heeft gebracht. Wij hebben de geschiedenis van het tot stand komen van dit bedrijf zoo juist hooren schetsen door den Heer Mr. P. Dieleman, den man die meer dan 20 jaren daadwerkelijk heeft medegewerkt aan de moeizame voorbereiding van dit werk. ik zal mij na deze uitvoerige beschouwing mogen onthouden, daarop nogmaals in te gaan. Slechts wil ik er op wijzen, dat voor de tot stand koming van deze waterleiding naast den steun van het Rijk, de mede werking der provincie Zeeland van zeer groote beteekenis is geweest. Die medewerking werd door de Staten verleend, door de beschikbaarstelling van rentelooze voorschotten en een risico-ga rantie. Groote medewerking was er ook van Gedeputeerde Staten en in het bijzonder van den Com missaris der Koningin, aan wie allen ik terzake gaarne den dank van de Regeering betuig. Dat een goede drinkwatervoor ziening voor Zeeuwsch-Vlaan- deren geen overbodige weelde is, bleek mij, toen ik één dezer dagen van den Directeur van het Rijks bureau voor Drinkwatervoorzie ning een rapport hierover mecht ontvangen. Hieruit toch bleek mij. dat in Zeeuwsch-Vlaanderen niet alleen het open water van de kreken, maar ook het grondwater brak is, waardoor men op regen water is aangewezen. In droge zomers kon men dan ook aanschouwen, dat een lange queue, honderden meters, van emmerdragers zich ging opstellen aan de Havenkade te Terneuzen, om aldaar van uit een schip Zuid- Bevelandsch leidingwater te be machtigen. Ook de Zeeuwsch-Vlaamsche tram voerde geregeld met trans portschepen water uit Zuid-Be veland aan, dat verder met wa terwagens door geheel Zeeuwsch- Vlaanderen naar de locomotief depots werd gebracht, om vandaai verder zijn weg te vinden. Niet te verwonderen was het dan ook, dat er reeds jaren ge leden pogingen in het werk ge steld werden om tot een goede drinkwatervoorziening te geraken. Nu men daarin eindelijk ten deele is geslaagd, is er alle reden om ook van Regeeringswege er voldoening over uit te spreken, dat althans voor enkele gemeenten, met name voor Terneuzen, Hulst, Sas van Gent, Axel en St. Jansteen, een betere toestand op het gebied der watervoorziening is ingetreden en dat enkele andere gemeenten, n.l Aardenburg, Breskens en Sluis, zich bereids in beginsel hebben aangesloten en slechts wachten op het oogenblik, dat rendabele ex ploitatie voor hen mogelijk is, om daadwerkelijk toe te treden. Van ganscher harte spreek ik den wensch uit. dat deze mogelijk heid spoedig zal aanbreken. Indien de andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen hunne me dewerking eerlang eveneens zullen verleenen, waaraan ik niet twijfel en hetgeen ik in elk geval van ganscher harte hoop, zal zulks spoedig mogelijk zijn en dan zal voor dit zoo belangrijke deel van het gewest Zeeland een belangrijke verbetering op hygiënisch gebied zijn inget.eden. Met den wensch, dat het spoedig zoo moge zijn, is het mij een aangename taak, dit bedrijf bij dezen in werking te mogen stellen. Na deze rede werden door een druk op een knop de machines in werking gesteld terwijl de fotografen van deze gelegenheid gebruik maakten om eenige kiek jes te nemen. genen, die daartoe hebben bij gedragen, met name aan den heer Krul vnd., met zijn personeel, en dhrn. Dieleman en Huizinga. Het moet die heeren, evenals spr., wel een groote voldoening geven, dat thans de opening van het bedrijf plaats heeft. Hij is dan ook gaarne bereid gevolg te geven aan het verzoek, om den tegel te ont hullen, dien de wapens sieren van de aangesloten gemeenten. Mogen de leege plaatsen weldra door de wapens van de andere gemeenten gevuld worden. Met den wensch, dat de wa terleiding zich krachtig zal ont wikkelen tot voorspoed van de geheele landstreek, trok de Com missaris aan het koord, zoodat het rood-wit-blauwe doek weg schoof en het fraaie tegelwerk bloot kwam. Hierna werd een glas port met een sigaar aangeboden, om ver volgens een rondgang te maken door het gebouw, onder leiding van een drietal ingenieurs, die uitleg gaven van de werking van het pompstation. Vervolgens werd naar Axel ge reden en bezichtigde het gezel schap den fraaien watertoren, de grootste en hoogste in ons land. Enkelen betraden geheel of ge deeltelijk de trappen, om zich te vergewissen van het heerlijk ver gezicht, dat men door de raampjes te zien krijgt over geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in alle rich tingen. De Minister en de Commissaris hadden intusschen de thuisreis aanvaard, doch het overige ge zelschap werd nog genoodigd voor een samenkomst in het hotel „Pays Bas" te Neuzen, waar onder gezelligen kout een kopje thee met versnaperingen werd genut tigd. Het officieele gedeelte was hiermede geëindigd. Officieus bleef het Bestuur der Waterl. Mij. met enkele genoodigden nog eeni- gen tijd bijeen, misschien om nog eens samen te klinken op het welslagen van dezen dag. Het zij hun dubbel vergund. Axel. Paul, van Gebr. Daelman, Westdorpe, Saphir, van S. van Hoeve Fzn., Axel-Kijkuit. Lucifer, van A. J. v. d. Meulen, IJzendijke. Balthazar, van A. I. de Feijter Hz., Zaamslag. Roem, van Gebr. Dael man, vnd. Oranje, van Alph. Mangnus, Boschkapelle. Land man, van J. de Regt, Zaamslag. Herson, van Gebr. Kerckhaert, Nieuw-Namen. Acron, van Corn, de Feijter en W. Staal, Vogel waarde. Goedgekeurd voor Rijk: Avenir, van Alph. d'Hert, Zuid- dorpe. Frans, van M. Puijlaert, Zuiddorpe. Afgekeurd werden Albion, van M. van Fraaijen- liove, Axei. Colosse, van Gebr. Daelman, vnd. Nico, van C. van Hoeve, Zaamslag. Odilon, van M. Puijlaert, vnd. Marnix, van W. J. de Mul, Zaamslag. Idéal, van C- de Putter, vnd. Illusie, van W. M. Dieleman, Sluiskil. Colosse, vanW. Staal, Stoppeldijk. Herseur, van Gebr. Kerckhaert, vnd. Avanir, van Iz. de Feijter Hz., Axel. Albion, van S. van Hoeve, vnd. Maarten, van H. Coene, Sas van Gent. Dornier, van Gebr. Daelman, vnd. Aangegeven waren 31 hengsten, waarvan 1 niet was opgekomen. Goedgekeurd 17 en afgekeurd 13. Paardenfokker jj Ged. Staten hebben herbenoemd tot leden van de Provinciale Regelingscommissie voor de paar denfokkerij in Zeeland, de heeren C. de Feijter Jz. te Vogelwaarde en G. J. de Wilde te St. Maartens dijk. Als laatste spreker nam nu de Commissaris der Koningin het woord, die de betrokkenen van harte gelukwenschte met het feit van den dag en mede namens het Prov. Bestuur zegde spreker alle medewerking toe en werd op hoogen prijs gesteld, dat zooveel moeite is getroost geworden om tot dit doel te komen. De Commissaris sprak mede zijn waardeering uit voor de groote belangstelling niet alleen uit Z.-Vlaanderen voor deze ge beurtenis, maar die ook op tref fende wijze nu wordt getoond door degenen, dje uit het overige deel van ons Vaderland hierheen zijn gekomen. Spr vroeg wel in 't bijzonder aan den Minister om zijn dank aan Regeering over te brengen voor den krachtigen steun, die deze voor de tot stand- koming der waterleiding heeft I verleend. Spr. wees hierna op het nut van een waterleiding voor de bevolking en acht het een plicht van de gemeentelijke autoriteiten, om daarbij aan te sluiten. Dit standpunt is weliswaar niet altijd ingenomen. Vóór 1912 achtte men waterleiding alleen noodig op hygiënische gronden, doch later is gebleken, dat ook andere motieven daarvoor gelden. Na Tholen isZuid Beveland gekomen, daarna Schouwen en nu is ook Zeeuwsch-Vlaanderen gekomen, nadat de oude vennootschap door allerlei invloeden, w.o. ook wan trouwen, was ontbonden. Spr. bracht hulde aan degenen, die in Oost Z.-VI. in 1933 opnieuw de zaak aandurfden en nu de water leiding hebben gesticht. Spr. hoopt, dat anderen volgen zullen, opdat de voordeelen ervan ten goede komen aan de geheele landstreek, zoowel op het gebied van hyhiëne, als voor de industrie en den landbouw Spr, bracht ook hulde aan de* We zeiden bij den aanvang, dat de plechtigheid der opening op eenvoudige wijze plaats had. Dat bevestigen we nogmaals. En toch was het feestelijk. Niet om het uiterlijk vertoon van een vlag aan het gebouwen een vlag aan den toren, benevens een fontein op het terrein. Neen, om de aanwezigheid van de hooge gasten, die begrijpend en waar- deerend het gehoor vormden. Het waren in de eerste plaats de Minister van Sociale Zaken, be nevens tal van hooge personages (zie boven) die het feestelijk ka rakter gaven door de intense aandacht, waarmede zij luisterden naar de vertolking der gedachten, die velen aanwezigen bezielden, als daar de burgemeester van Hulst en daarna de Commissaris der Koningin hunne woorden van lof en hulde richtten aan het adres van de h.h. mr. Dieleman, J. Huizinga, dr. Carrière, F. Hom- bach, en waarbij we zelfs ook nog dachten aan den veteraan in Zeeland, den heer P Linden- bergh, die op gevorderden leeftijd nog lezingen hield voor de water leiding. Het was de luister der aanwezigen, genoodigden en on getwijfeld ook het idee van de glansrijke overwinning na jaren van vinnigen strijd, die dezen dag tot een feest maakte voor de commissarissen der Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-Maat schappij Een bijzonder boek. Naar gemeld, zal ter herinnering aan het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard een zeer bijzonder boek verschijnen. In dit boek zullen de toespraken opgenomen worden, die ds. Wei ter en prof. Obbink bij het huwelijk van de Prinses hebben gehouden. Het boek zal in slechts tien exem plaren worden gedrukt en worden gebonden in dezelfde stof als waarvan het bruidskleed van de Prinses was gemaakt. De tien exemplaren zullen voor een liefdadig doel worden ver kocht. Zij zullen duizend gulden per stuk kosten. Huwoiyk-flim. Voor den burgemeester van Den Haag, heeft in het stadhuis proef gedraaid de film, welke door leden van de Haagsche Amateur filmclub in clubverband is afgenomen van de feestelijkheden en plechtig heden, vóór en op 7 Januari. Deze fiim, waarvan geen copie- en in omloop worden gebracht, za' ^°.?r ^e A. F. aan bet koninklijk paar ten geschenke worden gegeven. Het aanbod is reeds aanvaard. 25 cent pep ons. Hei gaten keuring. Gisteren had alhier de ver plichte voorjaarskeuring van dek hengsten (trekpaard) plaats, waar voor groote belangstelling bestond. Goedgekeurd voor K. Thomas, van Jac. de Putter Pz., Axel. Harold, van C. de Putter, Loose's Hof, Axel. Herman, van Kinderen Daelman, Westdorpe. Majoor, van H. Bonte, Koewacht. Herman, van A. Manrnrs. Bosch- 'Updie. >ltraR. v .lorn. ij ret, BoscNkkpeUe, 0< cig keurt voor ng Aiblfli '"'gr L de 'Tder Lzn.» AXEL, 29 Januari 1937. Volksonder wQs. Woensdagavond werd alhier in de openbare school jaarvergade ring gehouden door de afdeeling Axel van Volksonderwijs. De vergadering was slecht be zocht Na opening door dhr. J. Buma, deelde deze mede, dat 6 bestuursleden hadden bedankt en dat slechts dhr. J. Dieleman was aangebleven. In verband hier mede was hij van gevoelen, dat dhr. Dieleman de leiding moest nemen en vroeg daaromtrent de meening der aanwezigen. Na eenige gedachtenwisseling hier over werd goedgevonden, dat het oude hestuur nog leiding zou geven, tot het nieuwe gekozen was. De notulen der vorige iaarver- Dg werden goedgekeurd- Uit het jaarverslag van den s^creuris bleek, dat het aantal r uUi h Vü?iV i ,l;

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2