Nieuws- en Advertentieblad N1 Aó j to or Zeeuwsch - Vlaanderen, Bij de Marmergroeven No. 85 VRIJDAG 29 JANUARI 1937. 52o Jaarg. J. C. VINK - Axel. De Waterleiding. tEUlLLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÉN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën warden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste J31ad. Officiëele plechtigheid. Woensdag is op eenvoudige, doch plechtige wijze het bedrijf der N.V. Waterleiding-Maatschap pij „Zeeuwsch-Vlaanderen" offi cieel in werking gesteld en wel eigenhandig door den Minister van Sociale Zaken, Z Exc. mr. M. Slingenberg, die daartoe was uitgenoodigd en zich welwillend had beschikbaar gesteld. Tegen half twee verzamelden zich tal van autoriteiten en an dere genoodigden aan het hoofdgebouw van het pompstation bij Kapellebrug, onder de ge meente St. Jansteen, vlak bij de Belgische grens. We spatieerden hierhet woordje „aan", omdat men niet in het gebouw kon, alvorens de Minis ter was gearriveerd en men zich mitsdien een half uur moest bloot stellen aan de felle koude van een snerpenden wind, waarvoor op het vlakke veld geen andere beschutting was, dan een dikke das, of hooge kraag. Geen won der dus, dat het oogenblik, waar op de auto met Nederiandsche Standaardvlag en voorafgegaan door politie op motor met zij span, in stille blijdschap verwel komd werd. De Minister was vergezeld van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, dr. C. van den Berg, directeur- generaal en dhr. A. H. van de Velde, inspecteur in algemeenen dienst van de volksgezondheid. B halve deze heeren waren aan wezig als genoodigden mr. B. D. Ti liegen, griffiti van de Staten van Zeeland, A. van der Wart en C. P. Vogelaar, leden van Ged. Staten, W. J. F. M. Krul en dr. ir. Carrière, resp. directeur en hoofd van de technische afdee- ling van het Rijks Bureau voor drinkwatervoorziening met nog een tweetal hoofdambtenaren, ir. Walland, hoofdingenieur-direc teur van den Rijks Waterstaat, ir. Van Leeuwen en ir. Cohen Stuart, resp. hoofd-ingenieur en ingenieur van den Prov. Water staat. En voorts tal van burge meesters, wethouders en secre tarissen van gemeenten uit Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen, (onder wie we ook nog opmerkten den oud-burgemeester van Ter Neuzen, dhr. J. Huizinga), direc teuren van andere waterl. mijen, en natuurlijk het volledig bestuur der Waterl. Mij. in Z.-Vlaanderen, benevens nog tal van andere heeren, in totaal ongeveer 150 personen, waarbij pers en pers fotografen niet te vergeten. Toen allen zich een staanplaats hadden gekozen in de hoofdzaal sprak de president-commissaris dhr. B. A. Th. M. Truffino, bur gemeester van Hulst, het welkom uit en bracht daarbij warme hulde in de eerste plaats aan ZExc den Minister, den Com missaris der Koningin, voor de reis, die ze hierheen voor deze gebeurtenis hebben gemaakt, maar in de voornaamste plaats aan dhrn. mr. P. Dieleman en J. Huizinga, die ten opzichte van de tot stand koming der water leiding hunne lauweren hebben verdiend. Spr. herinnerde eraan, dat na 25 jaren hard werken nu het oogenblik is gekomen, dat men met voldoening mag zien op dit resultaat. Spr. wierp een terugblik op dien arbeid en zei dat daarvan de propaganda wel het zwaarste werk is geweest. Want men was in Zeeuwsch- Vlaanderen zich niet bewust van het nut van en de behoefte aan zuiver bruikbaar drinkwater. Men stelde zich tevreden met het door onzindelijke goten verzameld: dakwater en dronk dat in gele tinten gelijkende op bier. Spr. vergeleek daarom de propaganda voor een waterleiding met zende- lingenwerk, dat eveneens eerst de overtuiging moet brengen van een beschaafder levenswijze. Hij bewonderde daarbij het optimis me van dr. Carrière, die steeds met blijmoedigheid zijn lezingen ïield en tevens den moed van dhr. Krul, die onvermoeid en bij herhaling de vele gevraagde ge gevens verstrekte. Vervolgens liet spr. globaal allen de revue passeeren, die hunne medewer king hebben verleend en dankte ook den directeur der Mij. ir. G. P. M. Dikötter, inzonderheid voor de uitnemende wijze, waarop een en ander is georganiseerd en opgebouwd. En tenslotte zijn het ook de Re geering en het Prov. bestuur geweest, die den doorslag hebben gegeven dat de stichting der vennootschap op 3 Januari 1933 plaats had. Door medewerking der gemeentebesturen kon op 23 Sept. 1935 met den bouw van den watertoren worden begonnen en dank zij dan allen, aannemers en personeel inbegrepen, wordt nu op 27 Jan. 1937 het bedrijf officieel in werking gesteld. Ge bleken is, zei spr., dat allen bezield waren met den wil om met kracht zoo spoedig en zoo goed als mogelijk is de water leiding in werking te brengen. De directeur gaf daartoe het voor beeld. Er zijn nu 5 gemeenten aan de leiding verbonden, waarin reeds tal van ingezetenen van het water gebruik maken, zoodat reeds over 1936 f 17.000 is ontvangen. Deze voorteekenen zijn niet onbevredigend en spr. is over tuigd, dat hiermede een werk is tot stand gekomen, dat als voor beeld moge dienen van andere groote werken, welke nog te doen staan. Hij sloot met de mede- deeling, dat hij nog eenigszins pijnlijk is getroffenniet door de critiek, die veelvuldig is geleverd, want deze heeft ongetwijfeld ten goede gewerkt, maar meer door de positie, waarin de aandeel houders in West Zeeuwsch Vlaan deren zijn gekomen, zoodat zij nu door deze waterleiding niet be reikbaar zijn, terwijl toch steeds de toon uit het Westen de Mij. zoo sympathiek heeft geklonken. Spr. gaf nu het woord aan den Directeur voor een technische uiteenzetting, die luidde als volgt De huidige N.V. Waterleiding- Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaan deren" werd opgericht in het jaar 1933, nadat de oude Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Maatschappij, nog voordat met den bouw van de werken con worden aangevangen wegens uittreden van diverse gemeenten, moest worden ontbonden. Tot de nieuwe Maatschappij traden onmiddellijk als aandeelhouder toe de Gemeenten Ter Neuzen, Sas van Gent, Hulst, Breskens, Oostburg en Aardenburg. Nadat in den loop van het jaar 1934 door het Rijk en de Provincie Zeeland een risicogarantie aan de Maatschappij was verleend, kon een aanvang worden gemaakt met het uitvoeren van de drink watervoorziening van de in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen Gemeenten Ter Neuzen, Sas van Gent en Hulst. De voorziening van de westelijke Gemeenten Breskens, Oostburg en Aarden burg diende te worden uitgesteld, totdat door toetreding van meer dere gemeenten in dat gewest of anderszins de exploitatie van een drinkwatervoorziening aldaar ren dabel zou zijn. In Februari 1935 werd te Ter Neuzen het Bouwbureau voor de uitvoering van het oostelijk plan ingericht. Bij den aanvang van den bouw traden nog als aan deelhouders toe de Gemeenten Axel en St. Jansteen, zoodat thans 5 Gemeenten in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van drinkwater wor den voorzien, omvattende 28 000 inwoners van de rond 57 000 in Oost-, en rond 83.000 in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Het pompstation is gelegen in de Gemeente St. Jansteen. De door het Rijksbureau voor Drink watervoorziening te 's-Graven- hage verrichte uitvoerige onder zoekingen, waarmede reeds in 1918 werd begonnen, hadden uitgewezen, dat de benoodigde hoeveelheden water kunnen wor den gewonnen uit de hoogere zandgronden in de Gemeenten St. Jansteen en Clinge. Een uit gebreid terrein, groot circa 110 H.A., werd aldaar aangekocht. Op deze terreinen zijn in totaal 48 pompputten gemaakt, onder- verdeeld in 6 batterijen van elk 8 putten, welke tezamen een hoe veelheid van 120 a 150 M3. water per uur kunnen leveren. De put ten werden uitgevoerd door de firma Dijkstra te Appingedam. Het uit den grond opgepompte ruwwater wordt in een kelder, groot 500 M3., verzameld en ver volgens door zuiveringswerken geleid, teneinde de overtollige ijzer- en mangaanverbindingen uit het water te verwijderen. De zuiveringswerken bestaan achter eenvolgens uit een doseerinnch- ting waar aan het water kalium permanganaat wordt toegevoegd, een sproeiruimte, waarin door sproeiïng het water zuurstof uit de lucht kan opnemen, een be- zinkkelder, waarin de eerste ijzer en mangaanneerslag wordt opge vangen en ten slotte 5 filters, fik met een oppervlak van 12 Ms., waarin het water geheel wordt gezuiverd. Het aldus gezuiverde water stroomt naar een reinwater kelder mei een inhoud van 500 M3. en wordt van daaruit opgepompt naar den watertoren te Axel. De pomp- en zuiveringsgebouwen zijn uitgevoerd door den Heer L. F. Groosman te Middelburg. De pompinstallatie van het fabrikaat Jaffa te Utrecht omvat zes bronnenpompen elk met een capaciteit van 25 M8. per uur, twee eikaars reserve vormende laag- en hoogdrukpompen met een capaciteit van 120 M8. per uur en een spoelpomp met een opbrengst van ruim 400 M3. per uur. Voorts omvat zij nog di verse hulppompaggregaten als vacuumpompen e.d. Alle pom pen zijn voorzien van electro- motoren, fabrikaat E M. F. Dor drecht. De benoodigde electri- sche stroom wordt geleverd door de N.V. P.ZE.M waartoe een afzonderlijke transformator is op gesteld. De electrische installatie voor de bediening van de pompen is uitgevoerd door de N.V. Mijnssen Co. te Amsterdam De be diening kan zoowel met de hand als automatisch geschieden. Bij automatisch bedrijf zorgen de in (W*rétv«tv«l|4), AXELSCHE COURANT Uit het Engelsch 6) Hector lachte. Dan houdt u niet zoo veel van honden als ik. Bovendien heeft u een beeije overdreven, toen u sprak van mijn leven wagen. Ik had mijn kan sen vrij nauwkeurig vooruit berekend. Het meisje had haar kalmte weer terug gekregen en nam hem eens goed op- Hector Yeldham was wel de persoon om de aandacht van een vrouw te trekken. Zijn regelmatige trekken, zijn heldere grijze oogen met hun vast beraden uitdrukking, gaven hem een zekere natuurlijke distinctie en charme. Ik vermoed, dat u niet de soort man is, die bedankt wil worden, zei het meisje. Deggie moet dat zelf maar doen. Ik weet niet, wat ik gedaan zou hebben, als hfl dood was gegaan 1 Dan verheugt het mij, dat Doggie zijn avontuur heeft overleefd en ik hoop, dat het een waai schuwing voor hem is geweest, zet hij beleefd. Hij nam zijn pet af om geen misbruik te maken van den dienst, die hij baar bewezen had, hij keerde zich om en wilde heen gaan, maar het meisje hield hem terug. U trekt alleen maar door deze streek op een voetreis misschien Ik ben wel een soort trekvogel, maar de eerstvolgende weken zal dit mijn vaste verblijfplaats zijn. Ik woon bij juffrouw Callaway. Het meisje, dat met een vriendelijken glimlach naar hem had geluisterd, scheen door dit antwoord teleurgesteld. Haar mooie oogen keken hem plotseling koel aan en er was een merkbare scherpte in haar vraag Dus u bent mr. Smyle Mapleton Pardon, mijn naam is Yeldham, Hector Yeldham. Mr. Mapleton is de andere huurder bij juffrouw Calloway. Het gezicht van het jonge meisje klaarde weer op en ze vroeg Heeft u dan misschien een zuster, Helen Yeldham, die twee jaar geleden op kostschool was in Parijs, bij ma dame de Proublot Ze was een van mijn beste vrien dinnen. Ik herinner me, dat ze heel dikwijls sprak over haar broer Hecor, die aan de redactie van de „Daily Lyn" was. ja. Helen is mijn zuster en ze voltooide haar opvoeding, zooais men dat noemt, bij madame de Proublot. Mag ik misschien Natuurlijk heeft u het volste recht mijn naam te weten, Ik ben Madge St. Aldheltn. Mgn vader is lord Pur- beck en ik woon op „Purbeck Abby1'. Ik had eerst gedacht, u te vragen onzen tuin eens te komen zien, nlt dank baarheid, voor wat u voor Doggie gedaan hebt, maar nu hoop ik, dat U ons vriendschappelijker wilt komen opzoeken. Ik zal mijn vader ver zoeken, u eens te dineeren te vragen, dan kunt u me alles vertellen over Helen. Voor hi] Von antwoorden, hoorde Hector voest. - n en omkgkend, zag hg een groi bejaarden man in korte wtyde iek en sportkousen op hen toekoi-en Hector meende, dat h| hem al em gtzica had Het was niemand anders dan lord Purbeck, grootgrondbezitter, amateur marmerhandelaar en bovenal bekend als kampioen tegen de afschaffing van de kustwacht. Lady Midge liep hem enkele passen tegemoet. Vader, mr. Yeldham heeft daar net Doggie's leven gered met gevaar voor zqn eigen leven en hg blijkt de broer te zgn van mgn beste school vriendin, Helen Yeldham, begon ze onstuimig. Hg is hier met vacantie en logeert in hel huisje van Martha Calloway. Wilt u mijnheer Yeldham te dineeren vragen De graaf glimlachte vol liefde tegen zgn dochter en reikte haren nieuwen protégé een gebtuinde hand. Hq had heldere, doordringende oogen en er tintelde iets van humor in zqn glim lach, hetgeen Hector van het eerste oogenblik af voor hem innam. Zgn sterk ontwikkelde gave om met een enkelen blik zgn medemenschen te schatten, overtuigde hem onmiddeligk, dat deze man geen dwaze maniak was zooals verschillende partgbladen hem hadden getracht voor te stelten. Natuurigk is raqnheer Yeldham welkom op de Abby, zei hg met een diepe stem, die uitnemend paste bi zgn groote forsche gestalte en manieren En hoe eerder hg komt, hoe liever Kunt u misschien vanavond komen mr. Yeldham We dineeren om acht uur, misschien vindt u het goed, dat we het officteele bezoek vooraf voor dezen keer overslaan, want ik heb bet heel druk vandaag en dus niet veei tijd over. Hector mompelde iets van een groot genoegen en het was meer dan een conventioneel gezegde. Hg had niets menscheigks moeten hebben, om niet sterk onder de be koring te konten van de vrpmoedige cameraderie, die een zoo bekooriqic meisje als Madge St, Aldhelm hem aanbood. Ik hoop, dat a een prettige va cantie zult hebben, zei lord Purbeck hoffelijk Als ik niet mis ben in mqn verondeistelling, dat u advocaat is, dan heeft u waarschijnlijk nog en kele maanden vacantie voor den boeg, ofschoon het moeltgk aan te nemen is, dat u al dien tgd hier in deze wil dernis zult doorbrengen. Uw veronderstelling is zeker heel vleiend voor mg, maar ik ben maar een hardwerkende journalist, een soort inspecteur van politie bq de „Daiiy Lyn'', waar twee ingewikkelde zaken ai weer op me wachten na een vacantie van drie weken. Tusschen twee haak jes het eenc geval zal u misschien interesseeren, omdat het een onderwerp raakt, waarvoor u warm loopt; het weer opkomen vaa smokkeiarq ten gevolge van de beznimglng en gedeel- teiqke opheffing van de kastwacht. Een byna onmerkbare verandeilng kwam over het massieve gelaat van lord Purbeck. De uitdrukking ervan was positief minder joviaal geworden, doch of de ontdekking dat hg „iemand van de coarant", een doodgewoon journalist je op de Abby had geïnvi teerd of het spreken over den maat regel, waartegen hg zoo hefitg op getreden was tegen zgn medeleden in het parlement, hiervan de oorzaak wat, kon Hector niet uitmaken, maar het ontging hem evenmin, dat er een trek van ernat, een schadHW bQna, over lady Madge's mooie, pikante gezichtje (llUi De eenigszins pljnigke stilte die volgde, werd verbroken door lord Pnr- beck's lach, een lach, zoa hartelijk, dat hg bqna iets geforceerds had. Ja, zei hg, u is aan het kan toor voor theoretische beschoawingea, maar ik vrees aan het verkeerde adres voor een jonmalistisch buitenkansje. Het zou een baitengewoon knap smok kelaar moeten zga, die hier zou kun nen beginnen in de buurt van de marmergroeve, die ik weer in bedrgf heb gesteld. Zoo'n waagstuk zou vast en zeker, als ik het dan raisschiea nog niet gezien had, opgemerkt wor den door mgn werkvolk of door de bemanning van de vrachtbooten, die hier nu en dan marmer komen laden. U heeft misschien wel opgemerkt, dat er nu ook weer een boot voor de pier ligt om geladen te worden. De lui daarvan zouden het dan ook wel op merken, denk ik. Ja, die boot heb ik ook wel ge zien, antwoordde Heetor. Maar u moet niet denken, dat ik hier ben om ontdekkingen te doen. Ik kom hier om uit te rusten en straks weer del te beter in staat te zqn, dergeiqka karweitjes op te knappen. Dan tot vanavond, mqnheer Yeld ham, mgn dochter en ik zullen u dan met genoegen ora acht uur op de Abby ontvangen. Met deze woorden nam lord Pur beck afscheid van Hector en sloeg den weg in naar de marmergroeven lady Madge ging met hem mee, ita een naitetqk knikje tegen Doggie's redder.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1