95 ets. 75 ets. J. C. VINK Boetadel - Marlt 12 Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Adverteiitiên. HUIJSMAN, Oogarts, middelburg Complete nieuwe voor 40 ets. Gecartonneerd (grooter formaat met alfabetisch register Zij werden ieder veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en 12.000 fr. boeten. Ernstig auto ongeluk. Op den rijksstraatweg naar Arnhem is Vrijdagavond om 10 uur een auto tegen een boom gebotst, waardoor de drie inzit tenden zijn gedood. Het zijn de 30 jarige heer Nieuwenhuis uit Arnhem, de circa 27-jarige mejuffrouw Van Lieshout, even eens uit Arnhem, en de heer Van der Garden uit Utrecht. Zij waren uit Arnhem vertrok ken in een gehuurden two-seater en bereikten tegen 10 uur de gemeente Kenswoude. Op den asfaltweg aldaar gebeurde de botsing. Niemand weet, hoe deze zich heett toegedragen. Omwo nenden hoorden een bevigen slag en een gekraak zij snelden naar buiten en vonden den auto tegen een boom staan. Er was geen stuk meer van heeltwee pas sagiers zaten er nog in. Zij waren op slag gedood. Het derde slacht offer lag zwaar verminkt aan den kant van den weg. De politie uit Ede en mare chaussees stelden terstond een onderzoek in. Het bleek, dat juist te voren uit tegenovergestelde richting een zware roode truc met aan hangwagen gepasseerd was en het vermoeden rees, dat deze met de botsing iets uitstaande kon hebben, wat thans onder zocht wordt. Vervalsching ran oormerken voor varkens. De politie en een controleur van de Varkenscentrale te Nieu werbrug zijn er in geslaagd een persoon aan te houden, die ver dacht wordt van het op groote schaal in omloop brengen van valBche oormerken voor varkens. Een controleur der centrale had by een der landbouwers te Waarder ontdekt, dat deze var kens had, welke emerkt waren met valsche oormerken. Deze controleur bracht hierover rap port uit, waarna het onderzoek al spoedig aan het licht bracht dat hier een vervalscbing op groote schaal plaats had. Iu vele gemeenten In de provincie Zuid-Holland bleken varkens aanwezig te zyu met valscta oormerken. Bij de meeste lana- bouwers werden een paar var kens gevonden, welke van deze valsche merken waren voorzien. Bij één landbouwer bleken er acht aanwezig te zyu. Dit toonde tevens aan hoe voor zichtig de vervalscher te werk was gegaan, door niet alle var kens van valsche merken te voorzien, doch slechts enkele. De politie nam al deze varkens in beslag en maakte tegen de landbouwers proces-verbaal op wegens het voorhanden hebben van ongemerkte varkens. By het verhoor van de ver schillende landbouwers bleek al spoedig, dat deze er waren in- geloopen daar zy allen de var kens hadden gekocht van een koopman te Hekendorp en zich wel vergewist hadden of er oor merken aanwezig waren, doch niet over valsche merken hadden gedacht. Niet minder dan 50 varkens, waaronder dieren van 200 en 170 K.G., zyn door de politie in beslag genomen. In verband met deze verval- sching is de politie overgegaan tot arrestatie van den koopman W. te Hekendorp. Deze ont kende iets met dit alles uit te staan te hebben en deelde de politie mede de merken te heb ben gekocht van een zekeren R. De politie heett toen een ge- heelen morgen met den koopman W. de markt te Utrecht atge- loopen waar de koopman dien zekeren R. zou aanwijzen. De koopman heett dit echter niet kunnen noen, daar bleek dat R. niet bestond. Tegen W. is proces-verbaal opgemaakt, Vossen in Limburg. Op Duitscb geoied langs de Limburgsche grens zyn den laat- •ten tyd Teel dennenbosscheu gekapt ten behoeve van ontgin ningen. Als gevolg hiervan zoekt het wild, dat daar nu geen vol doende dekking meer vindt, de op Limburgsche gebied liggende bosschen op. Vooraal Reintje heett hier zijn toevlucht gezocht. Te Azenray Maasniel zijn in kor ten tijd vijtcien vossen buit ge maakt. Smokkelarij van sigaretten. Beiastiugambtenaren te Roosen daal hebben een koffer, die by opening sigarettenpapier bleek te bevatten en die zich ongevisiteerd in een goederenwagen bevond, in beslag genomen. Bij onderzoek bleek, dat oy deze zaak een amb tenaar van de douane en een spoorwegbeambte betrokken wa ren, met wier medeweten geen visitatie van den bewusten koffer was gehouden. Op vermoeden van traude werd nu een buiten- landsche trein nauwkeurig na gegaan, waarbij de onregelmatig neid aan het licht kwam. Tus- schen Roosendaal en Dordrecht werd de ongevisiteerde kofter door Roosendaaische beambten in beslag genomen. De beide betrokkenen hebben bekend. Een nat begin. Een jong paartje te Reeuwyk, dat per fiets op weg was naar net gemeentehuis om aan te tee- kenen, raakte bij het uitwijken voor een voetgangsters het stuur over de rijwielen kwyt, met het gevolg, dat de gelukkig verlooi den kopje onder in de sloot gin gen. Spoedig waren zy weer op net droge. Het paar was wel nat, maar bad den moed niet verloren, want na van droge kieeren te zijn voorzien, zette het de reis naar het gemeentehuis voort. Onbewaakte overwegen. Op den onbewaakten overweg te Bunnik is een ongeveer 20- jarig meisje door een Dieseltrein welke van Den Bosch naar Utrecht reed, gegrepen en ver morzeld. Het meisje passeerde den over weg te voet, waarbij het niet voldoende zou hebbeu uitgeke ken, aldus eenige ooggetuigen. Zaterdagochtend heeft onder de gemeente Anna Paulownaeen ernstig ongeluk plaats gehad, dat aau een persoon het leven heelt gekost. Door onbekende oorzaak is de heer Stammes, toen hij met zyn auto zijn botstede verliet, over den overweg gereden juist op het oogenblik, dat de trein voorbykwam De auto werd totaal verbrijzeld. De bestuurder was oumiaaellijk dood. Een wakker jongetje. Het 4 jarig zoontje van de fa milie Rommens was Zaterdag met een 2-jarig vriendje aan het spe len aan den Hooge Lagedyk in Roosendaal. Plotseling geraakte net 2-jange jongetje in ue naast den weg loopende diepe sloot en dreigde te zullen verdrinken. De 4 jarige Rommens begon te schreeuwen, maar toen niemand kwam opdagen, begreep de peu ter, dat hij zeil zyn kameraadje zou moeten helpen. Hy ging op zijn buik aan den rand van de sloot liggen, greep zijn 2-jarig vriendje by de haren en slaagde er in hem op bet droge te bren gen. De veertienjarige zoon van den heer W. uit Hoogkarspel, die by het raadhuis te Groote broek op een rywiel zigzag over den weg reed is Zaterdagmiddag door een vrachtauto van den heer R. uit Enkbuizen gegrepen. De knaap viel op straat en werd op slag gedood. Liefhebbers genoeg. Voor de betrekking van di recteur van gemeentewerken te Heerenveen hebbenzich niet min der dan 245 sollicitanten aan gemeld. Ouuste inwoonster van Zeeland overleden. Mej, Janna Klein, de oudste inwoonstei' va Zeeland, is Za terdagmiddag den ouderdom van ruim tnna d jaar te Kort- gene overleda.'. Mej. Klein heett eer zeer werk" aam leven «leid zy heeft jarenlang bij verschil lende families als dienstbode gediend. Toen zij blind werd, kon zy niet meer in haar buisje blyven en een harer familieleden heelt haar toen opgenomen en haar tot het einde toe verpleegd. Zedenmisdrijf. De politie te Bussum heeft ingevolge aanwijzingen die zij van ouders had ontvangen, een 61- jarigen inwoner gearresteerd, die jongens van een jaar ol 8 in zyn woning had gelokt, met oneer lijke bedoelingen. De man is naar het huis van bewaring ge bracht. Te Eindhoven is een post auto gestolen, waarin behalve brieven, enz. een bedrag van 1800 was. In het Verre Westen der Vereenigde Staten is het thans zeer koud. Veel vee is doodge vroren. Op een farm in Nevada verkeeren achttien personen in levensgevaar. De schade aan de vruchteDplantages wordt op 100 millioen geschat. De hevige koude in het Zuiden van Californië heeft, naar Reuter uit Los Angelos meldt, den si- naasappeloogst gedeeltelijk ver nield. De aangerichte schade wordt geschat op 20 millioen dollars. Tegen krachtige taal. De Zweedsche onderwijzers zijn een campagne begonnen tegen het misbruik vau krachtige taal ouder de jeugd. Volgens de onderwyzers is dit misbruik even aanstekelijk als influenza, maar daarby moet toch rekening gehouden worden met merk waardige spreekgebruiken bij de Zweden, die tot overdrijving leiden. Wanneer zy boos zyn, is de uitdrukking „zeven zwaar den" als uitroep van ergernis by de Zweden zeer populair. Zyn zij woedend, dan gaan zy tot „zeventig zwaarden'. Zyn zy geheel buiten zichzelf, dan zeggen zij „zevenhonderd zwaar den 1" Ook herhalen de Zweden hun woorden graag. Zegt men tegen iemand alleen „Goeden morgen", dan klinkt dat koel. De beleefde Zweed zegt„Goe- denmorgen, goedenmorgen, goe denmorgen 1" Evangeline Booth, (leidster) de generaal van het Leger des Heils is Zondag te Bandoeng in Ned.-Indië aangekomen. Scheepsrampen. Op een rivier, ongeveer 50 kilometer ten Zuiden van Kanton is tijdens mist een stoomboot op een rit geloopen en gezonken. Van de 400 opvarenden werden er 200 gered, de anderen zyn om het leven gekomen. In een zwaren sneeuwstorm is by Fehmarn het Duitsche mari nevaartuig Welle vergaan. Alle 26 opvarenden zijn omgekomen. Het Finsche schip Savona heeft draadloos meegedeeld, dat het voor Songwaer iu nood verkeer de. Schepen welke te hulp snel den vonden evenwel niets op de aangegeven plaats. Later heeft een visscher een by na geheel vernield wrakstuk gevonden van de Savona, dat bij Cbristians- sund op de kust is geloopen. De geheele bemanning bestaan de uit 20 koppen wordt vermist. Kijkuit, 26 Jan. 1937. Geachte heer Redacteur. In de Axelsche Courant las ik het raadsverslag van de gemeente Axel. Bij de bespreking over „aanvulling en wijziging der verordening" verzocht een der raadsleden in de verordening een verbod op te nemen voor het laten staan van rijwielen op de brug over het Rijkskanaal gelegen in den weg Zeestraat—Kinderdijk, want hij had daar reeds hinder van ondervonden. Ik ben zoo vrij hem langs dezen weg van advies te dienen. De Rijkswetgever heeft daarin reeds voorzien bij art. 6 B 2 A.M.V.B. van 12 Oct. 1936 (Stbl. no. 594), op 1 Nov. '36 in werking getreden. Daarin is het den bestuurder van een rijwiel (maar ook het raadslid zijn auto) ver boden, dit op een brug te doen of laten staan. De Burgemeester zijn gevreesde voetangels en klemmen zijn hiermede ook opgeruimd. Op de „aanvulling" der verordening terugkomende, nog dit: De mooiste bepaling die eerstdaags de gem.-verordening zal sieren, is wel deze Men moet voortaan als men iets gevonden heeft, daarvan terstond kennis geven aan den Burgemeester of de politiedegene die nalaat daarvan kennis te geven, zal door den kanton rechter gestraft kunnen worden. In deze nieuwe bepaling zit „o p- voeding" en een vingerwijzing voor den onderwijzer die nog kort geleden van zijn scholier een gevonden voor werp gekocht heeft voor 2'/a cent. U, mijnheer de Redacteur dankzeg gende voor de verleende plaatsruimte. C. M. BEKE, Rijksveldwachter brigadier. Sportnieuws. AXEL I KAMPIOEN. Axel 1 Breskens 19 0 Er heerschte vreugde in het Oranje kamp na afloop van dezen wedstrijd, die met niet minder dan 9—0 werd gewonnen en waarmede tevens beslag op het afdeelingskampioenschap werd gelegd. In snel tempo werd begonnen, waarbij beide partijen elkaar niets toegaven en toch was de stand binnen enkele minuten reeds 2—0 voor Axel, door toedoen van den middenvoor. Onze stadgenooten hadden dus reeds spoedig een nuttigen voorsprong en dat heeft hun het noodige zelfver trouwen geschonken om ook verder een goed en rustig spel te ontwikkelen, dat tenslotte ook een groot aantal doelpunten heeft opgeleverd. Na de 2 eerste doelpunten volgde een geani meerde strijd, waarbij ook de Axelsche verdediging meermalen in moeilijke situatie s redding moest brengen Voor de rust werd echter de stand nog op 3—0 gebracht en gerust kon dan ook aan de tweede helft worden begonnen. Kort na den aanvang hiervan moest de Breskensche keeper weer al zwich ten voor een goed geplaatsten bal (4—0). Nog gaf Breskens zich niet gewonnen, doch gooide er integendeel nog een schepje op, waardoor de strijd af en toe een vinnig karakter aannam. De bezoekers slaagden er echter niet in een doelpunt te maken. Dit vlotte bij de Oranjemannen beter, die met korte tusschenpoozen de score op voerden tot 7—0. Een prachtkans om althans de eer te redden, liet Breskens voorbijgaan, door het missen van een strafschop. Onmiddellijk daarna bracht Axel den stand op 8—0 en toen was alle tegenstand gebroken. Kort voor het einde bracht Axel uit een straf schop den stand op 9—0 en kon de kampioensvlag uitgestoken worden. Er bestaat dus nu weer kans om via de promotiewedstrijden de 2e klas te bereiken. Het wachten is nu op de kampioen van de andere afdeeling. Zonder twijfel zal dat de Racing Club Souburg zijn, die voortgaat met ver pletterende cijfers te winnen en onbe dreigd op het kampioenschap afstevent. En wie in de 2e klas als no. laatst zal eindigen is nog op geen stukken na te zeggen. De 6 laaggeplaatste clubs geven elkaar daar weinig toe en de uitslagen wijzen er af en toe op, dat dit geen zwak zusje zal zijn, doch een tegenstander, die zich niet zonder meer naar lagere regionen zal laten verdringen. Ongetwijfeld wacht onze stadgenooten dan ook nog een zeer zware strijd, waarin we hun het beste toewenschen. Axel II—Breskens II 1 7. De Axelsche reserve's, die reeds om half één den strijd aanbonden tegen Breskens 11, hebben het er minder goed afgebracht en stelden danig teleur door te verliezen, wat niet zoo erg is tenslotte, doch de cijfers, 1—7) waarmede verloren werd van de stoere Breskensche voetballers, wijzen er op, dat Axel II niet meer zoo sterk is ais voorgaande jaren. Marktberichten. AXEL, 23 Jan. 1937. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rovge 7,25- 7,75, wintergerst 9,00 - 9.25 zomergerst 9,50—9,75, haver 7,25 —7,75, groene erwten 8,00— 9 50 bruine boonen 9,0011,00, duivenboonen 7,00— 8,25, paar- denboonen 6.00—6,75, blauw- maanzaad 23,00— 24,00, karwei- zaad 00,00 00,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 8,00 10,00. HULST, 25 Jan. 1937. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,50 8,25, wintergerst 8,50— 9,00 zomergerst 9,00—9.50, haver 7,00 —7,50, erwten 7,00 -9,50, paar- denboonen 7,00—7,50, duiven boonen 8,008,75, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 11,00, lijnzaad 7,00- 9 50, blauw maanzaad 22,00—24.00, mosterdzaad 00,00—00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 5, verk. 3. Varkens 21, 16. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 0,00. Crisis-publicatiën. De Landbouw Crisis Organi satie voor Zeeland te Goes ves- n*t er de aandacht op, dat aan vraagformulieren voor aardap pelen, nas en saikerbletenga- rantle, oogst 1937, zoo spoedig mogelijk, doch allerlek 30 Jana- ari aanstaande aan naar adres moeten worden ingezonden. Ondertrouwd W. HERMAN E. M. VAN DER WERFF. Groede, 21 Januari 1937. Huwelijksvoltrekking 4 Febru ari 1937 te Groede. Toekomstig adres: Weststraat 50, Axel. Spreekuur in het Zif-ker huis te TERNEUZEN op VrfJdag29Jan van 9j/4 12 en 1-4 uur. Verder spreekuur aldaar op leuere 2de en 4de Yrfldag der ma«nd van 10J/8—3 uur. Kleine advertentiën. TE KOOP: Eersteling Pooters bij elke hoev um-i Aa huzelfde adres puike Eetaardappelen B.duwe Bonte. CORN. KA1JSER, NieU- wendijk 20, Axet, OPRUIMING! van een partij Timmerhout tegen zeer voordee- iige prijzen. Voor alle doeleinden geschikt. A. DE ZEEUW, Pritil Hendrikstraat. EN WERELD - ATLAS Kaart van Nederland

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3