ABDIJSIROOP Binnenland. Land bouw. Hebt Gij 't telkens op de luchtpijpen AKKER 's verstèrkte Rechtzaken. in den wagen. Men ging op weg naar het politie-bureau. Onderweg trok plotseling een der bandieten zijn revolver en dwong den politieagent een anderen weg in te slaan en de snelheid op te voeren. Dit gebeurde met de mannen, die in den politieauto zaten. De andere auto trachtte den verdwijnenden politieauto in te halen, maar slaagde daarin niet. Men raakte het spoor kwijt. Des avonds vond met den ont voerden politieagent met hand boeien vastgemaakt aan een brie venbus, doodgeschoten liggend. Voor de Duitsche studenten in de muziek zal dit jaar een prijsvraag worden uitgeschreven voor het Duitsche volkslied, als levensuiting van landschap en ras. De Koningin in Oostenrtyk. Het slechte weer, dat eenige dagen te Igls heerschte, heeft thans plaats gemaakt voor prachtig win terweer, met stralende zon op dik besneeuwde hellingen en wegen. H. M. maakt nu dagelijks wan delingen en besteed ook enkele uren aan het schilderen van het winterlandschap. Door haar een voud heeft H M een groote plaats in het hart der bevolking ingeno men en is de genegenheid, die men haar het vorige jaar reeds allerwegen betoonde, nog toege nomen. De hnweHJfesrefs van het Vorst» Iflk Paar Volgens de „Telegraaf" zullen Prinses Juba a en Prins Bernhard uiterlijk 1 Februari Krymca ver laten om naar Boedapest te reizen en vanuaar naar Landeck te gaan in Oostenrijk, waar 't Vorstelijk Paar H. M. de Koningin zou ont moeten. Vanuit Landeck zou dan de reis naar de Fransche Riviera gaan, vanwaar men per auto over Parijs naar de residentie zou te- rugkeeren. Do mlrteferans van Prinses Juliana. Weinigen zullen weten, dat de mirtekrans, welke Prinses Juliana bij haar bruiloft droeg, afkomstig was uit de kleine gemeente Neuen- kirchen in de Liineburger Heide. Het was een geschenk van mevr. Sophie Borghard uit Zwijndrecht, een geboren Duitsche. In een brief aan den kamerheer der Prin ses had mevrouw Borghard de prachtige mirte aangeboden,welke zij vijf jaar geleden uit Neuen- kirchen, waar zij haar ouders had bezocht, naar Nederland had mee gebracht. Enkele dagen na haar aanbod werd mevrouw Borghard per auto afgehaald en naar Den Haag gebracht, waar zij de mirte aan den kamerheer van dienst, bij afwezigheid van de Prinses, ter hand stelde. Korten tijd daarop ontving zij ook een hartelijke, schriftelijke dankbetuiging van de Prinses. Opbrengst weldadigheidszegels. Blijkens de voorloopige cijfers hebben de weldadigheidszegels 1936-1937 opgebracht f5 024166 tegen in 1935-1936 f4 519.474 De totale meerwaarde boven de frankeerkosten beloopt rond f 143 600 (vorig jaar f 128 600). zoodat pl.m. f 15000 méér dan het vorige jaar ter beschikking van. de kinderverzorging kan wor den gesteld. Minister Col(Jn te ParQs. De Parijsche correspondent van de „N. R. Crt." meldt: Dank zij de goede zorgen van de bestuurders van de Ntder- landsche vereeniging zijn hier de beide films, ter gelegenheid van net Prinselijk huwelijk vervaar digd, Vrijdagavond voor een geestdriftig publiek vertoond. Een groote verrassing voor velen was de komst van dr. Colijn en zijn echtgenoote vergezeld van den gezant en mevrouw Loudon. Naar men weet bracht de premier de afgeloopen week te Parijs door. Door jhr. dr. C. de Gratff, secretaris van de vereeniging aangekondigd, is dr. Colijn door het opgerezen publiek met lang durig applaus ontvangen. De zaal was geheel vol en velen moesten een staanplaats voor lief nemen. De heer A. E. Labouchère, voorzitter van de vereeniging, heette dr. Colijn, den gezant en de beide dames welkom, en gaf nog eens uitdrukking aan de blijde gevoelens die door het zien yan de film werden opgewekt. Hierna ontrolden zich de beide films, eerst die wdke begint bij de inhuldiging van de Koningin en het leven van beide vorstelijke families weergeeft. Daarna is men getuige geweest van de plechtigheid op 7 Jan. Tijdens de vertooning klonk applaus zoo dikwijls de vorstelijke personen op het witte doek verschenen. Ministers reizen De Ministers Deckers en Ge- bssen zijn Maandagavond van hun reis naar Skandinavië in Den Haag teruggekeerd. De reis is hun zeer goed bevallen en de heeren zijn vol lof over de re sultaten. Nieowe onbewaakte overwegen. Op den spoorweg Roosendaal Vlissingen zijn onder de gemeente 's-Heer Arendskerke twee open bare overwegen voortaan onthe ven van de verplichting tot af sluiting. Deterding ontstemd Naar gemeld wordt, is de heer Deterding zoowel teleurgesteld als ontstemd over de wijze waarop hier te lande in verschillende kringen is gereageerd op zijn Dia nen, die beduelen aan ons land belangrijke economische hulp te verleenen Het is dan ook te vreezen, dat bij eventueele ver dere inkoopen na Februari deze in het buitenland zullen geschieden, aangezien bijv. in Denemarken en Nieuw-Zeeland eveneens overvloed van de door den heer Deterding begeerde agrarische producten bestaat en hem uit deze landen, waar men zijn plannen zeer waardeert, her haaldelijk verzoeken zijn gedaan, als leverancier te mogen optreden. Geen radio en reclame. Bij ministerieelen brief van 20 Januari is aan exploitanten van radio-centrales de volgende ver bodsbepaling opgelegd Buitenlandsche programma's, welke reclame bevatten, mogen niet worden doorgegeven. Voorts mogen niet worden gedistribueerd de programma's van omroepsta- tions, welke hoofdzakelijkreclame- uitzendingen verzorgen, in ver band waarmede de programma's van 't zendstation te Luxemburg onder geen enkele omstandigheid mogen worden doorgegeven. Een o.i. goede maatregel, die ook zou dienen te worden inge voerd voor filmvertooningen. Want ook deze zijn hinderlijk voor het publiek, dat niet komt om advertenties te lezen, maar om filmwerk te zien. Frnltteelt Het snoeien der vruchtboomen. Een der winterzoreen van den fruitteler voor zijn boomgaard of fruittuin is bet verzorgen van den wintersnoei. Speciaal is dit noodig bij de appel- en pereboomen. Dit win terwerk. is betrekkelijk eenvou dig en kan met eenige leiding door iedereen, die wat k(jk op z(jn boomen heeft en voor zijn werk voelt, gemakkelijk aan geleerd worden. KankertakkeD, dood hout, wa- terloten, takken, die dwars door den boom heen groeien ot elkaar hinderen, worden weggenomen ot gedund. Een lastige kwestie in altijd het wegsnoeien van het bood bout, speciaal van doode toppen. En wel omdat het win terdag is en deze zoo moeiljjk zijn te vinden. Dat kan het best gebeuren in den zomer, als de boomen volop in blad staan en de doode einden scherp afsteken bij het weelderig groen. Een goede wintersnoei moet dus worden voorafgegaan door het wegnemen van dood hout en afstervende toppen. Niet alleen oDtsieren deze dorre scheuten een mooi fruitgewas, maar het zjjn even zoovele besmettingshaarden Voor het getonde fruit. Wanneer snoeien Nooit b(j vorstig weer, dat is verkeerd. En dat behoeft ook niet, want bet snoeiseizoen loopt vanat dat de boomen kaal staan tot het tijdstip, dat de boomen weer teekenen van uitloopen gaan vertoonen. Wie zijn boomen in den winter bespuit, zorge er steeds voor, dat de snoei voor de bespuiting is afgeloopen, dat kost dan. minder sproeistof en minder tijd. Bij het snoeien gebruike men een goed snoeimes, dit is Dog altijd het beste snoeiwerktuig, beter dus dan een snoeiscbaar en veel beter dan een zaag. Het snoeivlak moet n.l. zoo glad mogelijk zijn. Ailes wat bij het snoeien wringt ot een ruwe wond geeft, is verkeerd. Dikke takken zaagt men wel af, maar zaagwonden moeten later bijgpsneden worden. Een stootbeitel kan goed werk leveren mits men er voor zorgt, dat geen stompjes bout blijven zitten. Op zulke stompjes treedt later in den zomer waterloot op. Dat moeten we zooveel mogelijk trachten te voorkomen. Te diepe wonden zjjn ook at te keuren, omdat deze moeilijk of niet over groeien met eeD a dekkende laag wondweetsel. We moeten niet vergeten, dat elke wond, hoe klein ook, een open plaats in het boomweefsel is, waar de sporen van de verschillende zwamziek- ten vrij entréa hebben. Groote wonden smeert men daarom in met entwas of menie. Alle boomen moeten niet even sterk gesnoeid worden. Bjj steen vruchten, kers, pruim, perzik, moet men hiermee zelfs voor zichtig zijn. Hier mag men hoog stens overgaan tot het uitdunnen van wat er noodzakelijk uitmoet. Door veel snoeien treedt n.l sterker gomman op, metais gevolg kanker. Wanneer men jonge vrucht boom n koopt, vooral appels en peren, dan moeten deze bij aan koop reeds een goeden snoei achter zich hebben, dus de boom- kweeker moet gezorgd hebben, dat de kroon „af" is. Na het aanplanten behoeft men dan hoogstens een overtollig takje weg te nemen. Natuurlijk kan by verderen op kweek vakkennis niet ontbre ken, hoewel men practisch veel kan leeren, kan men toch de theoretische voorontwikkeling niet missen. Deze laatste kan men tegen woordig overal verkrijgen zoowel op tuinbouwscholen en fruitteelt- cursussen, terwijl ook in de tuin- bouwvakbladen deze grondslag wordt gelegd. Nu de fruitteelt zich zoo sterk uitbreidt, zal tevens moeten sa meegaan meer vakkennis van den iruitkweeker, deze is thans in ruime mate aanwezig. K. AXEL, 26 Januari i9V7. Gisteravond dreigden grijze zware wolken in een sneeuwbui los te breken, doch het bleef bij regen. In de late avonduren was echter het witte tapijt reeds ge spreid en ook heden ligt het, zooals de volksmond zegt. te wachten „naar meer". We hopen niet dat de voorspelling uitkomt, want in 't algemeen is de grond nat genoeg. De waterstand is hoog en ook de landbouw heeft geen behoefte aan water. Voor de gevleugelde vrienden in het wild vooral is ook sneeuw niet welkom en daarom helpe men ze aan kruimpjes en tafelafval. Propaganda te Hoek. Zaterdagavond trokken van uit Axel een 2-tal autobussen met ongeveer 50 arbeiders naai Hoek, om aldaar een propagandafeest- avond bij te wonen van den modernen Bond van land- en tuinbouwarbeiders, voor de fede ratie Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Als voorzitter leidde dhr. Jac. Dieleman uit Axel den avond in, waarna het Modern Amsterdamsch Kleinkunst-ensemble de revue Wij brengen U" opvoerde. In een proloog van werd het belang Vc en actie voor de propageerd, op ee blijkens applaus en vroolijkheid der toehoorders, zeer in den smaak viel. Ook over de artistieke pres- tatie's, aldus schrijft men ons, kunnen we zeer tevreden zijn. Er is genoten van den zang van mej. Rita Ross, van den humor en het tooneelspel van dhr. Jacq Presser, van het piano- en accor deonspel van dhr. Wim Wegerif en van de waarlijk virtuositeit van de violiste, mej. Rie Vos. Voor de pauze werd nog ge sproken door dhr. Akkerman uit Goes, propagandist voor genoem den bond in Zeeland, over het nut van organisatie en (natuurlijk) over de toestanden van tientallen jaren geleden, waardoor de ver beteringen des te meer naar voren komen. Al met al was het een bonte mengeling van kunst, humor en propaganda, die geheel den avond tot een gezellig verpoozen maakte voor de vele aanwezigen. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Ter Neuzen, heeft met ingang van 1 Februari tot hulp prediker benoemd de heer B. Dagevos, van Kloetinge. Naar men ons meldt, zal de brug te Sas van Gent, welke in de nabijheid der Coöp. Suiker fabriek op den rijksweg uaar Sluis kil ligt, geheel worden vernieuwd, wat voor het drukke verkeer op dien weg zeker noodzakelijk is. Ventvergunning. Een belangrijke beslissing is genomen door de Kroon in zake een besluit van den gemeenteraad van Heinkenszand ten opzichte van verbod van ventvergunningen Het geven of weigeren van ventvergunningen heeft al veel pennen in beroering gebracht. Eenerzijds wil men de plaatselijke winkeliers beschermen tegen de concurrentie van vreemde leur ders, anderzijds wilde men de plaatselijke alleenhandel ook weer niet baas laten. En in de derde plaats was er de grens te trekken tusschen het bezorgen van een bestelling en het te koop bieden. De Raad van Heinkenszand had nu in een verordening bepaald, dat het opnemen of vragen van waren anders dan in den winkel zonder vergunning van B. en W. is verboden, om het venten tegen gaan. De Kroon heeft het echter an ders beschikt en die verordening vernietigd, overwegende, dat de mogelijkheid bestaat om een ver ordening te maken, waarbij on derscheid gemaakt wordt le tus schen bestellen en venten en 2e tusschen het venten van winkeliers en venten van beroepsleurders; en tenslotte, dat dit in ieder geval niet aan den plaatselijken wet gever mag worden overgelaten. De Kroon heeft tot vernietiging besloten wegens strijd met het algemeen belang. Natuurlijk is de omschrijving der beweegrede nen veel uitvoeriger dan hier in 't kort in hoofdzaak is vermeld. Voor automobilisten naar België De K.N.A.C. verneemt van de Koninklijke Belgische Automobiel club, dat Nederlandsche automo bilisten aan de Belgische grens door de gendarmes worden be keurd, omdat hun wagens niet zijn voorzien van de in het inter nationaal verkeer voorgeschreven X.L.-platen. Nederlandsche automobilisten, die naar België gaan, zullen dus goed doen er rekening mede te houden, dat zij verplicht zijn de X.L.-plaat te voeren. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een fietshandpomp, een kinder bontje en een kleine bruine shwal. -iet Centrum. Een paar waterproof broeks pijpen. Marechausseekazerne. R ('ht'runk Mld»j.*jbr In de zitting van jj, Vrijdag» middag we a -olfct -•-k b»' mnpcci's j8 ja.. te Qoatl hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Oostburg, waarbij hij wegens het als bestuurder van een motor rijtuig daarmede over een open baren weg rijden, terwijl hij ver keerde onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhou- denden drank, dat hij niet in staat moest worden geacht, het motor rijtuig naar behooren te besturen, werd veroordeeld tot f 100 boete of 26 dagen hechtenis en 6 maan den ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen benevens 14dagen hechtenis voor waardelijk. Verdachte reed op 31 Augustus 1.1. met zijn auto onder de ge meente Overslag en is toen tegen een daar ter plaatse staande boom gereden. Verdachte ontkende onder drank invloed te hebben gereden. De botsing met een boom zou ont staan zijn doordat hij voor een fietser, die plotseling den weg overstak, moest uitwijken. Een vrouw, die verdachte het bloed van het gezicht had afge- wasschen, kwam verklaren dat hij sterk naar drank had geroken. Een andere getuige zeide, dat verdachte hem een belooning had beloofd indien hij voor de politie wilde verklaren, dat get. het was geweest die met zijn fiets de auto had gekruist op het tijdstip van de botsing. Andere get. verklaarden weer geen fiets te hebben gezien. Na dat alsnog een tweetal getuigen a décharge was gehoord die be weerden bij verdachte kort na het ongeluk geen dranklucht te hebben waargenomen, eischte de officier van justitie tegen ver dachte, bevestiging van het von nis van den kantonrechter. De verdediger van verdachte mr. Tichelman uit Terneuzen achtte het bewijs, dat verdachte onder drankinvloed zou hebben verkeerd niet geleverd. De ver klaring van een der getuigén S décharge, dat hij het was die op het oogenblik der botsing per fiets den weg overstak en daar door de oorzaak daarvan was, kwam pleiter aanvankelijk ook ongeloofwaardig voor, doch pl. is daarop teruggekomen, gezien 's mans houding voor de recht bank Een veroordeeling van verdachte in 1936 wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebbr n volgens pleiter hier r va vlotd zijn. Pleiter verzocht daar om de rechtbank het vonnis van den kantor chier v.n; jen en verdacht vrij te spreken. Midb. Crt. Smokkelaars eeitratt Voor de rechtbank van Den- de rmonde stonden terecht J. B. C. e >,e te Clinge, Z,re!a tweede te Hulst, als i M. en W. J., beiden te -lf d-ar !j 20 Fe- ;yJ5 27 vaar>kalveren over - grens gebracht hadden te j K irnzeke Paal, zonder in het bezit- 1 heiden, neem dan bij het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat deze voor Uw aandoening hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-mid del, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde „genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijmvliezen van Uw ademhalings organen goed en g ondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krach tig hoest-bedwingende stof: „codeïne" welke snel Uw verkoudheid doet rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprikkel verdrijft en die prikkelende hoest stopten bedwingt. Volmaakt onschadelijk voor oud en jong. Daarom noemt men Akker's Ab dijsiroop ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzen: 75 ct., f 1.25, f 2-, f 3.50 p. flacon i !r

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2