w Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VI aan deren. Bij de Marmergroeven No. 84. DINSD 4 G ANU 1937. 52c J aars:. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Wapens uit België voor Spanje. Onder verdenking bij de leve ring van oorlogsmaterieel aan de Spaansche regeering te zijn be- tiokken, zijn door de politie te Luik eemge buitenlanders gear resteerd en in het Huis van Be waring opgesloten. Onder hen bevindt zich ook een zoon van Jouhaux, den secretaris-generaal van het Fransche socialistische vakverbond. De andere gearres teerden zijn een Spanjaard, een Franschinan en een Fran?aise. De Belgische justitie is er van overtuigd, dat in België een uit gebreide organisatie bestaat voor den frauduleuzen uitvoer van wa pens naai Spanje en zij is vast besloten krachtig tegen de be trokkenen op te treden. Men hoopt er spoedig in te slagen de leiders dezer organisatie op te sporen en daarna te kunnen vaststellen, vanwaar zij het oor logsmateriaal betrekken. Het cen trale punt bevindt zich vermoe delijk in het Luiksche, wegens de daar gevestigde groote wapenfa brieken. Naar men zich zal herinneren, belette de Belgische regeering reeds enkele maanden geleden het vertrek via Antwerpen van een lading wapens en munitie. In verband met deze affaire werd destijds de naam genoemd van Delvigne, den secretaris-generaal der Belgische sociaal-democrati sche partij, doch men kon hem van geen enkel delict betichten. Daarna zijn nog eenige gevallen van wapensmokkel voorgekomen. Men verwacht nog meer ar restaties van personen, die bij den smokkelhandel in wapens betrokken zijn. Overstroomingen in Amerika. Het water van den Missisippi en Ohio blijft angstwekkend stij gen. Driehonderdduizend bewo ners van de aan deze twee ri vieren gelegen staten zijn dakloos honderden menschen worden ver mist. Veertienduizend arbeiders zijn dag en nacht in de weer om zwak ke plaatsen in de dijken te ver sterken uit vrees voor epide mieën is naar de meestbedreigde plaatsen serum tegen typhus ge zonden. Wanneer het weer niet spoedig omslaat, wordt een her haling van de ramp van 1884 als zeker beschouwd. Reeds twaalf staten worden thans door den watersnood ge teisterd, maar vooral in Missouri, Arkansas, Tennessee, Pennsylva nia, West-Virgina, Louisiana en Missisippi stroomt het water kol kend over de dijken en verandert de weiden in drabbige vlakten, die een troosteloozen aanblik bie den. Moeizaam strompelen de in hun woningen bedreigde boeren naar de heuvels. Zij moeten hun vee achterlaten, dat in de stallen aan den verdrinkingsdood wordt prijsgegeven. De ontruiming der overstroomde gebieden wordt zeer bemoeilijkt door het feit, dat geen gebruik kan worden gemaakt van de straat- en spoorwegen. Vele steden in Ohio seinen dringend om plat boomde schuiten voor de bevrij ding van door het water opgesloten menschen. Te Frankfort in Kentucky zijn alle wegen geblokkeerd. Daar er geen levensmiddelen meer rond gebracht kunnen worden, zijn op de bereikbare plaatsen veldkeu kens van het leger opgesteld, waar de bevolking zich van warm eten kan voorzien. In de gevangenis staat het water thans 1.50 meter hooghet gebouw is van licht en verwarming verstoken, zoodat 2900 gedetineerden in een erbar- melijken toestand verkeeren. Ne gentien gevangenen wisten te ont snappen doch werden weer gepakt. In vele steden hebben gas- en electr.-maatschappijen gewaar schuwd, dat de voorziening be dreigd wordt. In het graafschap Jefferson zullen militairen 132.000 acres laag gelegen land laten on- derloopen, waar vijfduizend men schen wonen. Zij hopen, dat daardoor het water 1.50 meter za dalen. Hoewel er op het oogenblik geen gebrek aan levensmiddelen bestaat, heeft president Roosevelt toch bepaald, dat uitgebreide voorzorgsmaatregelen moeten wor den genomen. Kerken, zieken huizen en scholen worden open gesteld voor de vluchtelingen. Reeds heeft de regeering twee millioen dollar ter leniging van den nood beschikbaar gesteld, terwijl de president een oproep heeft gepubliceerd, om voor het steunfonds nog twee millioen bijeen te brengen. Incidenten van belang hebben zich tot nu toe niet voorgedaan. It is in sommige steden bevel >egeven direct te schieten, als blunderaars op heeterdaad worden betrapt. Een man te Cincinnati, die een kruidenierswinkel wilde plunderen, is het eerste slacht offer van dit bevel. Het water in die stad staat vijf meter hoog. Het aantal slachtoffers is, in verhouding tot den omvang van de ramp nog betrekkelijk gering. Te Henderson in Kentucky is een gezin van acht personen verdron- cen, te Lawrencebourg, dat het zwaarst werd getroffen, zijn reeds meer dan twintig personen om gekomen. Een eigenaardig gevaar bedreigt Aurora. Daar drijft namelijk 45 duizend H.L. benzine op het wa ter, zoodat een kleine onvoorzich tigheid voldoende is om een ramp te veroorzaken. De Seliotsche huwelijkswetten. Uit het rapport van de com missie, die een onderzoek heeft ingesteld naar noodzakelijke wij zigingvan de Schotsche huwelijks wetten, is gebleken, dat de com missie tot de conclusie is gekomen dat het voortaan uit moet zijn met de huwelijken boven het aam beeld van de smidse in het grens dorp Gretna Green. Uit het on derzoek van de daar gesloten huwelijken bleek, dat slechts in enkele gevallen partijen een duur zaam huwelijk gesloten hebben. In de meeste gevallen waren het onbezonnen jonge menschen, die vaak reeds binnen enkele dagen spijt van hun daad hebben gehad of bigamisten, voor wie het er op een meineed meer of minder niet aankwam. Van verscheidene door de com missie onderzochte gevallen is gebleken, dat de z.g. huwelijken geëindigd zijn in schande of el lende en zij stelt voor, alleen die ïuwelijken geldig te verklaren tusschen personen, die de vol- edige rechten hadden bezeten, om ook op een andere plaats te luwen en die zich b.v. door de romantiek van de oude smidse lebben aangetrokken gevoeld, om hun huwelijk daar te sluiten. Vliegongelukken. Een Engelsch vliegtuig, dat kranten naar Parijs brengt en Vrijdagmorgen te Croydon is op gestegen, is met beide inzittenden, den bestuurder Evans en mecani cien Walker, in het Kanaal ver ongelukt. Er was nog een flauwe hoop, dat het vliegtuig op een onherbergzame plaats langs de Fransche kust een noodlanding had gemaakt, maar 's avonds wa ren alle daarvoor in aanmerking komende plaatsen of met een auto of telefonisch onderzocht en ner gens was een spoor van een vliegtuig te vinden. Het Vrijdag boven de lersche Zee als vermist opgegeven vlieg tuig van een reclame-onderneming blijkt te zijn vergaan met verlies van den bestuurder, kapitein Ste wart De stuurinrichting raakte onklaar en Stewart besloot in de buurt van den treiler Corry te noodlanden op het water. Bij deze manoeuvre raakte de vleugel den boegspriet van het schip en de machine sloeg om. Onmid dellijk werd de reddingboot van de Corry te water gelaten en het gelukte de bemanning den in het water gevallen mecanicien Poole aan boord te trekken, maar de bestuurder verdween met zijn ma chine in de diepte, juist toen van de boot reeds een enterhaak en een roeispaan tot zijn redding werden uitgeslagen. Men zag tevergeefs toe, hoe de machine in de diepte wegzonk. Verschillende berichten. Uil Dearborne, in Michigan, wordt gemeld, dat de groote autofabrikant Henry Ford een nieuwen triumf heeft behaald. De Daily Telegraph ontving n.l. uit genoemde plaats het volgende bericht Henry Ford heeft Maandag den 25 millioensten auto zijn fabrieken zien verlaten. Hij werd hierin door zijn zoon Edsel naar het tentoonstellingsgebouw van zijn maatschappij gereden. De auto werd hier geplaatst bij de andere historische modellen, waaronder zich ook de eerste door Ford vervaardigde auto bevindt. De havenarbeider Fuser te Triest, nog beter bekend als de ,struisvogel-man" heeft weer zoo veel ingeslikt, dat hij voor de tweede maal op de operatietafel is gelegd. In zijn maag hebben de chirurgen drie kleine lepels gevonden. Verleden jaar haalde men uit de maag van dezen .slikker" 87 verschillende voor werpen. Fietsers moeten in Dene marken voortaan een nummerbord op hun achterspatbord aanbren gen. Dit is voorgeschreven om het de politie mogelijk te maken overtreders van verkeersvoor- schriften op te sporen. Het aantal omgekomen mijn werkers bij de mijngasontploffing te Markham bij Chesterfield is gestegen tot acnt, nog 3 gewon den liggen in ernstigen toestand in het ziekenhuis. Zeventien an dere geredden zijn er met liente brandwonden afgekomen. Uit Monroe in den staat Michigan, wordt een brutaal ban dietenstukje gemeld. Twee po- litie-agenten, die in een dienst auto op straat controleerden, hielden een particulieren auto aan, omdat zij vermoedden, dat de lieden, die daarin zaten, de ontvoerders waren van een han delsreiziger. Een van de agenten ging in den particulieren auto zitten en de andere agent nam een van de verdachten bij zich (Wordt vorvolgdj» AXEt.SCHE COURANT Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. Uit het Engelsch 5> U Is een beetje hardhandig in uw optreden, mijnheer, maar ik geef toe, dat ik ongelijk had, hijgde de fossielen zoeker, met een mislukte poging tot een glimlach. Ik ben hier een huis vriend geworden In de twee jaar, oat ik hier geregeld kom en ik dacht, dat miss Bessy wel zou weten, dat ik gten kwaad bedoelde, En wat mijn binnen dringen hier in uw kamer betreft, dat was een verzuim dat ik neer oetreur. Dit vertoon van honingzoete beleefd heid ontwapende Hector, maar ver sterkte de antipathie, welke hij sedert het eerste oogenblik gevoeld had tegen de blufferige snor en de uitpuilende vtsschenoogen van den ander. Maar op het oogenblik bleef hem niets an ders over dan iets te mompelen, dat op een aanneming van het excuus leek en Bessy's dankbaren blik met een geruststellend knikje te beantwoorden voor ze wegliep. Mapleton wachtte nog even als ter inleiding van verdere vredesonderhan delingen, maar Hector cam zijn brie ven weer op, net zich in eC« ge- makkeiijken stoel vallen en ging vefdC met lezen. Mapieton trok zich daarop in zijn eigen kamer terug met een zucht, die niet neeiemaal inoveteenstemming was met den grijns op zijn gezicht, toen hij de deur achter zich had gesloten, Hoofdstuk ui. HET MEISJE OP DE ROTS. Den volgenden morgen na het ontbijt beklom Hector de heuvels achter het huisje. Juffrouw Calloway had hem een korteren weg gewezen door den tuin, waardoor hij de vallei en het kruispunt afsneed. Toen ze hem een eindje den weg opbracht, had ze hem het nieuwtje verteld, dat lordPurbeck besloten had, in het vervolg het mar mer niet meer door middel van paar den, maar door motorlorries te laten vervoeren. Dat ïgkt, alsof de zaak goed floreert, merkte Hector op. Dat doet ze zeker, glimlachte de glundere vrouw. De opzichter hier, John Budge, heeft verstand van van zaken doen, Een forsche man, met zware wenkbrauwen zei Hector. Ja? Dan heb ik hem gisteren gezien. Ik moet op de een of andere manier met hem in kennis zien te komen en hem be praten om een uitzondering voor mij te maken ten opzichte van dat .Ver boden Toegang". Ik zou graag eens een kijkje nemen in de steengroeven. Martha Cailoway's knap gezicht be trok. Daar zou ik niet te veel op aan dringen, mynheer Hector, als ik u was, antwoordde ze. Het is bovendien een bepaling van Lotd Purbeck en niet van John Budge, maar iedere wensch van tord Purbeck is wet voor John JJudge. Da zal li- me tot zyn lordschap Zi i Me» m vroo' Tj ■tankte ky sic' 84 bf Onderwyi keerde juffrouw Calleway naar huis terug. Als hij haar gezicht had kunnen zien, terw(l ze voorzich tig langs de smalle paadjes liep, welke haar tuin doorkruiste, dan zou hy ver wonderd zyn geweest over haar be zorgden blik. Boven gekomen liep Hector langs den heuvelrug tot hg aan den rand kwam boven den inham. Zijn aan dacht werd onmiddeliyk getrokken door een vrachtboot, die in den loop van den nacht voor de kust was gekomen en schuin voor het eind van de pier lag. Een gewoon mensch zou niets bq zenders aan deze boot hebben op gemerkt, maar voor het getrainde den ken van den journalist was er iets onverklaarbaars. De boot lag heel diep in het water j ofschoon ze pas was aangekomen, kwam het water tot bqna aan het dek. Als de boot leeg was gekomen, om te laden, zou ze natuur- lqk ballast hebben ingehad, maar het leek Heetst vreemd, dat een boot ballast mee zou nemen, even zwaar als de te vervoeren lading. De eenige mogelykheid was, dat de boot een lading bracht, welke gelost moest wor den voor het marmer werd Ingeladen. En deze verklaring was onhoudbaar, omdat deze verlaten pier op dit stuk wilde kust van Dorset geen plaats kon zyn, waar goederen werden gelost. Er was hier geen achterlandde spoorweg lag myien ver. Er waren geen havenarbeiders, geen beambten, gem douanen. Er was hier zoowat niets tegenwoordig. Neen, er is hier zelfs geen kust wachter in deze eenzame baai, dacht Hector, terwyi hg naar beneden tnurde, naar de smerige, volle boet en de verlaten pier» 'k Zou wel eens willen weteH, wat lord Purbeck, de groote strqder voor de kustwacht, hiervan denkt. Misschien is zyn belang om de kust wat beter beschermd te ki y gen, niet geheel vreemd aan zqn hobbie, waarmee hq zQn medeleden van het Parlement zoo ver veelt. Hector werd in zyn overpeinzingen gestoord door het blaffen van een hond, het korte geblaf van een dier in nood. En na een poosje klonken ook wooi- den. gesproken door een klankvolle meisjesstem M jn arm dier, hoe moet ik je daar weer uitkrygen Hector zag met één oogopslag, wat er aan de hand was. Een eindje ver der langs de rots, tusschen de plaats waar hq stond en de hooge omheining rondom de gebouwen van de steen groeve, zag hg een meisje voorover gebogen liggen over den rand van de stelie helling, haar hand uitgestrekt in een vergeefsche poging om een kleine foxterrier te grijpen, die was neer gevallen of gesprongen op een smallen richel, ongeveer zes voet onder de plaats, waar het meisje lag. De hond deedeven erg zyn best om weer omhoog te komen, als zij om hem te grijpen en in z^n woeste pogingen, om tegen den loodrechten muur op te klauteren, liep hij groot gevaar omlaag te storten. Hector haastte zich om het meisje te hulp te komen, Ik denk, dat ik het wel kan klaar spelen, als u even wiit opstaan. En komt u vooral niet te dicht by den kant, Het meisje stond op, maar het vol gende oogenblik uitte zy een kreet, toen Heetor zich over den rand iiet zak ken met ayn gezicht naar de rots en zich vastbonden* aan dt armzalige itraikei, Hq was juist lang genoeg en zyn voeten kwamen op den richel onder hem. Hy liet één band los eB greep ermee naar den hond. Het was puur toeval, dat hy het beest direct hy het nekvel had. Pak hem, ais het U belieft, maar wees voorzichtig, riep hy het meisje toe, terwyi hq het dier zoo hoog oio- geiyk tilde. E-n oogenblik later trok hy zich met beide handen omhoog en stond weer veilig op de rots. Doodsbleek, met haar hondje onder haar arm. stond het meisje hem aan te staren. De eerste oogenblikken was ze te opgewonden om te spreken, Ze was groot en lenig gebouwd en met haar zacht-gebruinde huid en goudblond haar, was ze een toonbeeld van een aristocratisch meisj-, dat veel van de buitenlucht geniet. Iets in haar houding en aantrekkelijke gestalte kwam Hector bekend voor en plotseling kwam hy tot de conclusie, dat dit het meisje moest zyn, dat van dezelfde plaats ongeveer op hem had neergekeken, op den avond, toen hij het lijk vond. Emdeiyk was zy in staat om te spreken. Hoe kes u dat doen, zei ze met iets van verwyt in haar stem, dat evenwel meer gevoel verried dan een stereoiype dankbetuigingen zou hebben gedaan. U waagde uw leven voor dit kleine mormel. Ik kan me voor stellen, dat iemand dit doet voor zijn eigen hond, maar niet voor die van een vreemde, die hy waarschyniijk nog nooit gezien heeft.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1