I s Foto's van de Kerkelijke Inzegening Chevrolet truc '36, J. C. VINK, Gemengd Nieuws. H. M. de Koningin aan groot gevaar ontkomen? Advertentien. Als blijvend aandenken: rJE" "g :r, ne goederenfabrikanten te geraken. Vrijwel alle fabrikanten hebben zich als lid van den te stichten bond opgegeven. Het doel van den hond is te trachten door onderlinge samen werking de loonen der diverse fabrieken, welke zeer veel uiteen- loopen, op gelijk niveau te bren gen. Zoo zijn er fabrieken, die het loon in Belgisch geld, terwijl andere het in Nederlandsche munt uitbetalen. Na de depreciatie van den gulden hebben echter de fabrieken den franc a 5 cent blijven bere kenen, terwijl de Nederlandsche arbeiders hetzelfde loon ontvin gen en uitbetaald werden met den gedeprecteerden gulden. Om nu het overloopen van de arbeiders van de eene naar de andere fabriek te voorkomen zal de te stichten bond een loon, voor alle fabrieken gelijk, trachten vast te stellen waarvan de Nederland sche arbeiders zullen profiteeren. De bakkerspatroons in de gemeenten Sas van Gent en West- dorpe hebben bekend gemaakt, dat de broodprijzen met ingang van gisteren met 1 cent per 8 ons zijn verhoogd. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den voogdijraad te Middelburg, dhr. Mr. A. J. M. Oonincx, kantonrechter te Ter Neuzen. Zeeowsche Zangersbond. Zaterdag hield de Zeeuwsche Zangersbond „Zang Veredelt" haar jaarvergadering te Goes, on der leiding van den heer C Flipse uit Wissenkerke. Alle 19 aan gesloten vereenigingen waren ver tegenwoordigd. De voorzitter herinnerde in zijn openingswoord er aan, hoe schit terend het in 1936 gehouden concours te St. Maartensdijk was geslaagd en hoe de daarna voor 't eerst gehouden zangdag van kinderkoren een waar succes is geweest. Geen wonder, dat de vergade ring besloot, ook dit jaar weer een kinderzangdag te houden. Alle kinderkoren uit Zeeland zal gevraagd worden om op 10 Juli a.s. te 's-Heer Arendskerke daar aan deel te nemen. Metalgemeene stemmen besloot men in 1937 een concours uit te schrijven op 16Juni. Gaarne zag men dat de zangvereeniging van Kapelle den bond zou ontvangen, doch deze zal zich daarover nog eens beraden, en, durft zij het niet aan, dan zal het concours plaats hebben te Vlissingen voor rekening van de bondskas. De afgevaardigde van D.O.V. merkte op, dat in het critisch verslag over het laatst gehouden concours volgens de meening zijner vereeniging passages voor komen, die om opheldering vragen. Verscheidene aanwezigen waren hetmet hem eens, dat verschillende voorkomende tegenstrijdigheden het wenschelijk maken, dat aan de Jury nadere inlichtingen daar over zullen gevraagd worden. De voorzitter nam op zich, met den voorzitter der jury een en ander te bespreken. Men koos tot juryleden voor het a.s. concours wederom de heeren H. van Nieuwenhoven te Breda en E. Flipse te Rotterdam. Loop der bevolking over 1936 Koevracht. Op 1 Jan. 1936 telde onze gemeente 1332 manne lijke en 1225 vrouwelijke inwo ners totaal 2557. In den loop van het jaar vestigden zich hier 109 menschen, geboorten 45, een vermeerdering van 154. In 1936 verlieten onze gemeente 125 menschen, stierven er 12, een vermindering van 137. Op 1 Jan. 1937 bedroeg het aantal inwoners 2574. Zaamslag Geboren 32 m., 33 vr., totaal 65. Gevestigd 29 m-, 43 vr., tot. 72. Overleden 16 m., 14 vr., tot. 30. Vertrokken 51 m., 74 vr., tot. 125. Bevolking op 31 Dec. 1935 1828 m., 1814 vr., tot. 3642. Bevolking op 31 Dec. 1936 1822 ra., 1892 yr-. tot. 3624, al zoo verminderd met 18 p^VnC»' Districtsarbeidsbeurs. Aantal ingeschreven werkzoe kenden bij de organen der ar beidsbemiddeling in Zeeuwsch- Vlaanderen over de maand De cember 1936. Aardenburg 49, Axel 399, Bier vliet 218, Breskens 75, Cadzand 55, Clinge 133, Eede 4, Graauw en Langendam 197, Groede 99,' Hoek 230, Hontonisse 329, Hoofd plaat 155, Hulst 180, Koewacht 87, Nieuwvliet 16, Oostburg 142, Overslag 4, Philippine 72, Retran- chement 49, Sas van Gent 117, Schoondijke 116, St. Jansteen 135, St. Kruis 22, Sluis 72, Vogel waarde 306, Waterlandkerkje 18, Westdorpe 150, IJzendijke 117, Zaamslag 382, Zuiddorpe 89, Zuidzande 42, Ter Neuzen 745, totaal 4804, w.o. 3132 landar beiders. Gevaar geweken. Met het leggen der zinkstuk- ken en bet storten van een stee- nen dam aan de zeezijde van den Scheldedijk langs den Wil- lem-Annapolder nabjj het Zuid- Bevelandsche dorp Kapelle, waar enkele weken geleden een ge vaarlijke dy kval is voorgekomen, is men thans zoover gevorderd, dat gevaar voor den polder als geweken kan worden beschouwd. De werkzaamheden zullen naar schatting nog wel een tiental weken duren, waarna ook nog de dijk zelt moet worden hersteld. Geen geld voor afbraak. Hel gaat met de afbraak der publieke tribunes langs den bruidsweg te 's Gravenhage niet vlot. Nu de exploitanten zulk een ünancieelen strop hebben geleden, is er geen geld om de atbraak binnen den termijn ter hand te nemen, welke de ge meente als eisch had gesteld. De Handelmaatschappij C. de Ruiter te Amsterdam heeft een maand uitstel verzocht voor de afbraak der tribunes. De huwelijksfeesten te Batavia. Alleen in Batavia, meldt de Java-Bode, zijn ruim 100 0U0 Pniiips-gloeilampen verkocht ten behoeve van de feestelijke ver lichting van gebouwen, straten, enzter gelegenheid van het vorstelijk huwelyk. Van andere soorten gloeilam pen zijn in totaal ongeveer tien duizend stuks voor de feestver lichting verkocht, zoodat voor de gebeele verlichting omstreeks 110 000 lampen noodig waren. Dat voor de huwelijksfeesten extra groote partijen vlaggedoek zouden worden geïmporteerd was te verwachten. In totaal bedraagt de hoeveel heid vlaggedoek, ongeveer 30.000 meter 1 Ernstig vliegongeluk. Onder de gemeente Stompwijk, naby het vliegveld Ypeoburg, is Zaterdagmiddag een sportvlieg- tuig met twee bekende zweef vliegers aan boord, de heeren Hoekstra en Bosch, beiden uit Den Haag, op 800 M. hoogte in een vrille geraakt en omlaag gestort. Het toestel sloeg eenige malen over den kop en werd totaal vernield. De heer Bosch is spoedig aan de bekomen ver wondingen overleden in het zie kenhuis te Voorburgde heer Hoekstra is minder ernstig ge wond en zyn toestand is be vredigend. Een ooggetuige vertelde, dat de vliegers op groote hoogte allerlei toeren verrichtten, welke een vlot verloop hadden. Plot- seliDg zag hij, dat er iets haperde en dat de machine als een dwar relend blad naar beneden kwam. Bij de aanraking met den grond rolde bet toestel nog een 20 M. verder, waarbij bet eenige malen over den kop sloeg. De vleugel kwam daarna in aanraking met prikkeldraad en met een zwaren slag bleet het toestel voor een sloot liggen, terwijl een gedeelte boven het wt beef hangen. Onmiddelly. /ere. hulp ver leend, doch w> ra bliek, dat de toestand var den ht>r Bosch hopeloos was De heer^oekstr* was by volle kennis, toen men hem uit het vernielde vliegtuig bevrijdde. De verslagenheid op het vliegveld Ypenburg was zeer groot by dit eerste ernstige on geluk. Ontaarde moeder. De Amsterdamschepolitie zoekt naar een vrouw, die herhaaldelijk haar nog geen tweejarig kindje in geheel onverzorgden toestand achterlaat. Vrijdagavond bleek dat weer het geval te zyn. Bewoners van de Rozenstraat hoorden het kind, dat jammerlyk weende. Zy probeerden de ka mer, waar het kindje lag, binnen te komen, doch dit mislukte. Toen laat in den avond de moe der nog niet was thuisgekomen, besloten zy de politie in de zaak te mengen. Eenige agenten be gaven zich naar het huis en moesten de deur openbreken. De baby vonden zy in meer dan verwaarloosden toestand. De ontaarde moeder was nergens te vinden. De buren ontfermden zich over het kind en zullen het verplegen tot er maatregelen genomen zyn, om het een betere verzorging te verzekeren. Boerderij afgebrand. Zaterdagochtend is door kort sluiting brand uitgebroken in de boerderij van jhr. Boreel van Hogelanden, staande in de Beem- ster en bewoond door J. de Heer. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet ie denken viel. De boerdery brandde geheel af. Niets kon worden gered. Tweepaardenen vijftien koeien kwamen in de vlammen om. Men moet maar durven. De '23 jarige gehuwde T. K., broodslijter te Capelle aan den IJssel, is vorige week op den rijksweg Rotterdam-BodegraveD, naast zyn bakfiets liggende ge vonden. Ingeroepen doktershulp bracht aan bet licht, dat hy een gekneusden arm ea verschillende schaafwonden had. Hy verklaarde, dat een en- bekende hem een brood te koop bad gevraagd. Toen hij dit uit den bak wilde nemen, was hy met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen, waardoor hij bloedend werd verwond en buiten bewustzijn geraakte. Toen hy was bijgekomen, bleek uit zyn broekzak een beurs, inhoudende een bankbiljet van tien gulden en vyt guldens te zijn verdwenen. De politie nam de zaak in onderzoek. Aangezien K. niet kon verklaren, waar hij het bank biljet had ontvangen, doch ver telde dit te hebben gewisseld bij een hem onbekenden klompen koopman, kreeg de politie arg waan, daar deze venters elkander allen kennen. Na herhaalde verhooren, waarbij bleek, dat K. bij zyn patroon, den bakker S. Stam te Capelle, diep in de schuld stak, viel by door de mand en bekende, den overval te hebben voorgewend. Den arm had hij zelf gekneusd tusschen het deksel van de broodkar. Onvoorzichtig. Op den weg Doesburg—Dieren is Zaterdagmorgen de 20-jange fabrieksarbeider Manes uit Does burg door een goederentrein overreden en onmiddelly k gedood Het ongeval is toe te schrijven aan het feit, dat de jongeman, die per rywiel naar zyn werk reed, zich vasthield aan den langs den weg rijdenden goederentrein. Nabij Dieren is de jongen geslipt, waardoor by een val maakte en onder de tram terecht kwam. Blank en zwart apart. Zooals bekend, is het den Ita lianen, die in Abessinië wonen, op strenge straffen verboden samen te leven met vrouwen van het Abessinische ras. Een over treding van dit verbod, zelfs al is deze samenleving van zeer korten huur, wordt als een delict beschouwd, waarop één tot vyt jaar gevangenisstraf staat, daar dergelijke Italianen „elk gevoel van waardigheid en politiek be sef" verloren hebbed. Deze maatregel geldt echter alleen voor buitenechtelijke ge meenschap. Een huwelijk tus schen een Italiaan en een Abes sinische vrouw is niet verboden, omdat dit uiteraard zeer zelden zal voorkomen en in depractijk ook gemakkelijk verhinderd kan worden. Een vondst in Pompeï. Bij graafwerk te Pompeï, od- dernomen ter blootlegging van de bouwvallen van een gymnas tiekzaal met een vyvertje zijn de geraamten gevonden van 14 personen, die blijkbaar door de a8chregen bedolven zijn terwijl zy bezig waren te vluchten met hun kostbaarheden. Twee schat ten zyn daarby gevonden. De eerste bestond uit zoowat honderd kleine zilveren munten uit den Romeinschen Keizertijd de an dere nit 40 bronzen of zilveren muntstukjes en een doos met lijfsieraden. Voor wie een zachte winter goed is. In Finland is de winter zach ter, dan sinds menschenheu- geuis het geval is geweest Noch van vorst, noch vau sneeuwval is sprake. Deze toestand beteekent een groot nadeel voor de houthakkers en houtzageryen, daar het mei mogelyk is de gevelde boomen per slede naar de fabrieken te vervoeren, zooals men in strenge winters pleegt te doen. Ook de fabrikanten van en winkeliers in wintersportartikelen lyden groote verliezen. Daarentegen doen dokters, dro gisten en verkoopers van over schoenen uitstekende zaken. Hun ciiëntèle omvat zoonel hen, die aan griep lyden, als diegenen, die geen griep willen krijgen. De weerberichten trekken dan ook op het oogenblik grooter be langstelling dan de koerslysten, daar de meeaten hopen, dat sneeuw eu vorst voorspeld zal worden. Door wolven verslonden. In de Dobroedsja is als ge volg van de nog steeds voort durende sneeuwstormen eeB ware noodtoestand outstaan. Tal vau steden en dorpen zyn vol komen geïsoleerd. Een jager, die in het bosch verdwaald was geraakt, is door een troep hongerige wolven aau- gevallen en verslonden; Een tweede slachtoffer was een boer, die door een lawine gedood werd. Een benl. Een hoofdonderwijzer van een school te Istanboel is gearresteerd wegens het veroorzaken van den dood van een zyuer leerlingen. Hy had het kind zooveel stok slagen toegediend, dat het aan de gevolgen er van is overleden. Laatste Nieuws, Het A.N.P. meldt ons Bij een uitstapje, dat Koningin Wilheimina in de omgeving van lgls (Oostenrijk) per auto maakte, kwam deze auto bij een helling op de bergen te staan voor een tegenligger. De aüto stopte en stond in volkomen rust, tot de tegenligger was gepasseerd. Even voor het aanzetten van de auto, waarin H. M zich bevond, kwamen de wielen even in beweging, doch direct daarop werd gestopt, zoodat er geen sprake van is, dat, zooals buitenlandsche bladen mededee- len, H. M. in levensgevaar heeft verkeerd. Hellingen, als waarop de auto stond, komen op de bergwegen daar veelvuldig voor. Wel was er ook in de nabijheid een diepe afgrond, maar de wagen werd niet in die richting gestuurd, zoodat de reis rustig werd vervolgd. De toestand van H. M. de Ko ningin is geheel naar wensch. CORRESPONDENTIE. 't G. Axel. Wij achten publi catie van deze zuiver huishoude lijke aangelegenheid niet in 't be lang van de vereeniging. Marktberichten. AXEL, 16 Jan. 1937. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, ro«ge 8,00- 8.75, wintergerst 9,00 9 50 zomergerst 9,099,75, haver 7,25 —7,75, groene erwten 8,00— 9 50 bruine boonen 8,0011,00, duivenboonen 7,008,00, paar- denboonen 6.00—7,00, blauw- maanzaad 22,00—23,00, karwei- zaad 00,00 - 00,00, geel most rd- zaad 00,00— 00,00, lijnzaad 6,00 10,00. HULST, 18 Jan. 1936. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00 8,00, wintergerst 8,50—9,25 zomergerst 8,50—9,50, haver 7,00 —7,50, erwten 7,00-9,25, paar- denboonen 7,00—7,50, duiven boonen 7,00—8,50, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 11,00, lijnzaad 6,00 - 9 00, blauw maanzaad 20,00—23,00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 5, verk. 3. Varkens 16, 11. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 0,00. ROTTERDAM, 18 Jan. Veemarkt. Aangevoerd 654 vette runderen, 206 vette kalveren, 820 schapen en 893 varkens. De noteering was als volgt Vette koeien f 0,64—0,42, ossen 0,61-0,45, kalveren 1.00-0,67, varkens 0,44 0,42, schapen 0,39. Aardappelen. Zeeuwsche Eigen heimers 1,75—1,90, Z. bonte 2 2,25, Z. blauwe 2—2,25, bl. eigenheimers 1,60—1,70, eigen heimers poters 1,40—1,50, bl. poters 1,20—1,30, Bevelanders 1,70-1,85 per H.L. Vlas. Aangevoerd 5350 Kg. blauw, schoon 0,68—0,80, 3000 Kg. Groningsch 0,65—0,78, 3050 Kg. Hollandsch geel 0,68—0,80, 700 Kg. dauwroot 0,55—0,60. Crisis-publicatiën. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland brengt hiermede ter kennis van de georgamseerden, dat de toewijzingen van mest varkens en biggenmerken voor het seizoen 1937 per 12 dezer werden verzonden. Bezwaarschriften tegen elk van deze beide toewijzingen, dienen binnen 14 dagen nadat de toe- wijzingskaarten door de belang- nebbenden zijn ontvangen, bij de L. C. O. v. Zeeland te Goes te zijn ingediend. Teneinde de ge- organiseerden in de gelegenheid te stellen, kennis te nemen van de toewijzingen, die in hun district nebben plaats gevonden, zullen de volledige toewijzingslijsten, zoowel van mestvark'-ns als van oiggenmerken tot 30 Janna 1 a.s. op de districtskantoren ter inzage aanwezig zijn. Juliana-Bernhard Comité vraagt trmgend nota's in te dienen vóór Zaterdag 23 Jan. a.s. bij Peimingm A. P. ESSLLBRUGGE, Noordstr. 15. TE KOOPi w. bijz. omst. desk. ingel. als nieuw gel. 4600 K.M. lange chass. achter tweewielig. Te bevragen bij MAURICE WIJFFELS, IJzendijke, Markt. Verkrijgbaar voor 8 of. p stuk. Boekh^ AXEU dia sen I eem raar rien aar- oor- ond ran. ken iep, sijn, ine. ant. vont je- ch ch en. let als ge st, als in, n- or m

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3