i Jp PRIJSVERLAGING AKKERTJES L Landbouw. Binnenland. in de schaal leggen tegen neiging tot uitzonderlijkheid, en met dit te verklaren geloof ik de ge dachten te vertolken van de ge- heele Engelsch sprekende wereld. Er zijn er, die meenen, dat de burgeroorlog in Spanje onvermij delijk moet leiden, hetzij tot een fascistische, hetzij tot een com munistische regeering, maar w'ij gelooven, noch in het eene noch in het andere van deze stelsels. Wij gelooven niet in een conflict, maar wij gelooven in samenwer king, en wij wenschen geen en kele natie buiten deze samen werking te houden. Wat betreft het ontwapenings- vraagstuk verklaarde de Engel sche minister, dat het Britsche programma een groote krachtin spanning vergde en dat er een oogenblik zou komen, waarop het uiterste gevergd zal worden van de nationale financiën en de nationale welvaart, gelijk zulks reeds elders geschied is. In een wereld, diesnel bewapent kunnen wij geen andere politiek volgen, maar het is niet de weg, dien wij verkiezen. Wij verkiezen .boter boven kanonnen" en zijn bereid het onze te doen door oeconomische samenwerking en door te werken aan den vrede van Europa om te verzekeren dat ook anderen boter hebben in een wereld, die geen behoefte heeft aan kanonnen. Eden wees wegen aan, die zich voor de naties openden. Door verbetering van de vrije interna tionale samenwerking, tusschen de volke door wegruiming van de belemmeringen welke aan den handel en de internationale be trekkingen in den weg staan, kun nen wij den internationalen toe stand verbeteren en het welzijn en het geluk van de wereld ver- hoogen. Wanneer wij ons daarentegen in ons zelf terugtrekken, indien wij voortgaan onze bewapening te doen toenemen tot de grens van ons oeconomisch vermogen, en zelfs daarboven, dan zal het kwaad voortduren, en er zal een ramp geschieden nog grooter dan degene, waarvan wij ons juist eenigszins beginnen te herstellen. VANAF 11 JANUARI De kroning. Koning Qeorge VI heeft zijn goedkeuring gehecht aanhetpio- gramma voor de viering van2ijn kroning. Op 5 Mei en 6 Mei worden recepties in Buckingham Palace gehouden, op 10 Mei komen de missies en deputaties uit het buitenland aan, die een groot banket zullen bijwonen. Op 11 Mei bieden de vertegenwoor digers uit het geheele Britsche rijk hun gelukwenschen en be tuigingen van trouw aan en wonen een lunch bij, terwijl des avonds de hertog van Gloucester een diner aanbiedt. Op 12 Mei wordt de koning gekroond en zal hij een radiorede houden, die naar het geheele rijk zal worden uitgezon den. Op 13 Mei is er een groot diner van de regeering, den vol genden dag biedt Eden een diner aan, dat gevolgd wordt door een hofbal in het paleis. Op 15 Mei vertrekken de buitenlandsche mis sies. Dan volgt op 19 Mei het officieele bezoek van den koning en de koningin aan de City. De vlootrevue heeft plaats op 24 Mei, daarna volgen nog diners, aan geboden door den premier, ko ningin Mary, den Londenschen graafschapsraad, enz. Slakkenmeel. De NaderlandBCha land- en tuinbouw heeft groote verplich tingen aan iemand, die de laatste jaren de gebruikers van den bo dem de oogen open heeft doen gaan voor een eiscb, die de grond stelt, wil hy een richti e op brengst geven. E-*n eiscb, waar aan vale jaren lang niet de noo- dige aanaacht is besteed. Het is n 1. de Rnkslandhouw- coonulent te Zutpnen, Ir Cleve- ringa geweest, die mei buitenge woon veel yver heel de boeren- en ook de tuinderswereld er steeds weer op wees, dat voor een goede opbrengst, voor een voordeelig gebraik T*n den grond het beslist noodig is, dat de kalk- toestaDd in orde is. Dit is het oordeel van iemand, die door en door met de eischen van den bodem en de behoeften van de cultuurgewassen op de hoogte is en geen belanghebbende bij wat voor saak dan ook. Een onbe vooroordeelde voorlichter van de bo^rpn. Het zag er met den kalktoe- 8taod van de meeste Nederland sche gronden allesbehalve fraai uit Op nagenoeg alles was bij het bemesten gelet, doch aan de kalk behoefte had men niet vol doende gedacht, met het gevolg, dat het tekort boe langer hoe grooter werd. Dank zij den yyer van Ir. Cle- veringa, die niets verzuimde om telkens en telkens weer op den kalktoestand te wyzen, zijn de oogen open gegaan. Deze Rijks- landbouwconsulent heeft dézer dagen in enkele bladen weer uit voerige artikelen geschreven, nu over de verschillende losfor- zuurmeststofifen. Het blykt, dat hjj het slakkenmeel buitenge woon hoog aanslaat. Vooral om dat, naar hij zegt, in ons klimaat waarin zoo gemakkelijk en vrij veel kalk uitspoelt, het „slak kenmeel" zeer nuttige diensten kan bewijzen om het dalen van den kalktoestaüd tegen te gaan en dus kalkmestoftr>n uitspaart. Dat is iets heel anders dan de propagandisten van super zeg gen. De meerdere nevenbestand- deelen van slakkenmeel, die mede de oorzaak zijn, zegt Ir. Cleveringa, dat deze meststof zoo hoog aangeschreven staar, zyn wel niet in geldswaarde uit te drukken, maar toch moet men, volgens hem, by prijsver gelijking zich er wel terdege re kenschap van geven, dat deze in slakkenmeel veel, in super veel minder en in fertiphos in het geheel niet voorkomen. De behooren een drietal hofdames, benevens twee heeren der hof houding. Voor de trein vertrok, onderhield H. M. zich nog eenigen tijd met den burgemeester van Rotterdam. Zaterdagmiddag om half 3 is het gezelschap te Innsbruck aan gekomen en vandaar onmiddellijk doorgereisd naar Igls, het vrien delijke en schilderachtig g legen Alpendorp, waar H. M. ook reeds vroeger heeft vertoefd. Overeen komstig het verzoek van H. M., die streng incognito als gravin Van Buren reist, hadden de Oos- tenrijksche autoriteiten afgezien van elke officieele ontvangst. Een stralende zon bescheen bij aankomst het met een dikke laag sneeuw bedekte landschap en H. M. hoopt in die mooie omgeving dan ook van een echten Alpen- winter te genieten. Bij het betreden van de laatste en mooiste zaal treft onmiddellijk de uitstalling van de geschenken van Indische delegatie's, grooten- deels verzameld in 'n glazen vi trine. Het gouden servies van den sultan van Koetei, de armband van de Ned.-Indische bevolking en andere geschenken zijn hier bijeen. Ook de witte waaier van de Belgische Koningin-weduwe, met op het handvat een diamanten J-, is in de vitrine tentoongesteld. Drie lange tafels, zwaar beladen met geschenken en kleinere tafels zijn in deze zaal neergezet. Op een met gouddraad door weven kleed van de Poolsche regeering staat glaswerk van den Belgischen Koning en van Bel gische vluchtelingen. Ook de zilveren voorwerpen, aangeboden door het personeel van wijlen de Koningin-Moeder, van de Konin gin en de Prinses, werden op de middentafel neergezet. Er is voorts een zeer wel gelijkend schilderij van de Ko ningin-Moeder, vervaardigd en aangeboden door mevrouw Payne Best—van Rees. Tegen den muur staan ergens de ski's, aangeboden door de Noorsche vereeniging. Uiterst fijn geslepen Boheemsch glaswerk van de Oostenrijksche kolonie in Nederland mag niet onvermeld blijven. Het Paleis is 's morgens van 10 tot 12 en 's middags van 2 tot 4 uur voor het publiek te bezichtigen tegen een kleine ver goeding opbrengst voor lief dadige doeleinden. Het Prinseityk echtpaar naar Engeland Ingevolge eene uitnoodiging van Zijne Britsche Majesteit, zal krachtens beschikking van H. M. de Koningin, het Prinselijk echt paar tegenwoordig zijn bij de kroning van George VI. H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden zal daarbij H. M. vertegenwoordigen. AKKER.CACHETS wezen militairen en hunne nabe staanden. Het ligt in de bedoeling te be vorderen, dat in verschillende plaatsen van het land voor toe komstige dienstplichtigen de ge legenheid wordt geopend, zich aan een serieus röntgenologisch vooronderzoek te onderwerpen. Zulks naar aanleiding van het feit, dat thans vaak personen, als gevolg van een te oppervlakkige keuring vooi den militairen dienst, worden goedgekeurd, die zooals achteraf herhaaldelijk is gebleken, beter niet in dienst hadden kun nen worden geroepen. Als directeur van de stichting zal fungeeren dhr. P. de Boer, voorzitter van den Bond voor Mobilisatie-invaliden en hunne Nabestaanden. practyk, die slakkenmeel altyd hoog aanslaat, wordt hier weer in het gelyk gesteld. Een frnitteeltdag. Door samenwerking van alle provinciale tuinbouworganisaties is het mogelyk geworden op a.s. Vrydag 22 Januari een truit- teeltdag te organiseeren en wel te Goes. Deze dag js geheel aan de snoei gewyd. In den voormiddag wordt een inleiding gehouden over het snoeien der vrucht- boomen. Daarna is gelegenheid tot het stellen van vragen, den tuinbouw betreffende. De Koningin naar Oostenrijk. H. M. de Koningin is Vrijdag avond om half 6 per auto van het paleis te 's- Gravenhage naar Rotterdam vertrokken, vanwaar ze per trein is doorgereisd naar Oostenrijk. H. M. wil in het bergland wat rust vinden, na de vermoeiende maanden, die aan het huwelijk van Prinses Juliana zijn voorafgegaan, Tot het gevolg Da hawelijkschseschenken van het Prinselijk Paar. We wezen reeds op de ten toonstelling dezer geschenken in het Kon. paleis te 's-Gravenhage. Een opsomming te geven van al hetgeen hier is verzameld, zou te veel plaatsruimte in beslag nemen en langdradig worden. Bovendien is reeds eerder een beschrijving van de voornaamste aangeboden geschenken gegeven. Men stelle zich dus tev.eden met enkele indrukken. In de eerste zaal zijn op een groote tafel enkele belangrijke geschenken uitgestald. Daar ligt de teekening van de 12 cylinder Maybach, het geschenk van H.M. de Koningin, kunstig ivoren voor werpen van de Chineesche re geering, het minuscule armband horloge van de Zwitsersche re geering, een zilveren sigaretten doos van den hertog van Kent, een zilveren spiegel van de Engel- sche koninklijke familie, een zil veren doos van de Oostenrijksche regeering, het prachtige geschenk van het corps diplomatique, het sierlijke koffieservies van de' Fran- sche regeering, uitgevoerd in mo dern porcelein van Sèvres, een poederdoos van den Koning van Noorwegen, glaswerk van Neder- landsche gezanten, een zilveren bowl van de Engelsche Koningin weduwe, en Hongaarsch aarde werk van den regent van Hon garije. Een teekening van het koninklijk jacht brengt het nationaal hulde blijk in herinnering. In de tweede zaal staan de stoelen, in de kerk en ten stad- huize door het jonge paar gebruikt en voorts tal van geschenken, waaronder een gobelin, aangebo den door de moeders en de op voedsters uit de vereeniging van Volkenbond en Vrede, waarop de tekst van het bekende telegram gedorduurd is, door H. M. de Koningin op 18 Mei 1933 aan President Roosevelt gezonden „Mij is geen reden bekend waarom vreedzame regeling nie de uitsiuiteh.de methode zou zij* om internationale geschillen it regelen". „Wilhelmina" it 'en nd I li ieVt j Jev f-7 - Voor het Bio vacantieoord. De Kerstcollecte in de Neder- landsche bioscopen, gehouden ten bate van het Bio-vacantieoord, de stichting van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf, heeft in totaal f 35,499,05 opgebracht. Rijksmiddelen. De directe belastingen hebben over het jaar 1936 opgebracht f 102,383,819,63 (de raming voor 1936 bedroeg f 113,100,000) tegen f99,435,800,74 over 1935. De overige middelen hebben opgebracht: December 1936 f 33,694.921,32, tegen Dec. '35 f31,385,852,21 en over het geheele jaar 1936 f370,925,387,91, tegen f366,409,757,59 over 1935. De inkomsten ten bate van het verkeersfonds hebben over 1936 bedragen motorrijtuigenbelasting f20,983,122 en rijwielbelasting f 7,632,455, totaal f28 615.577. De Nederlandsehe soldaat. Te Drachten is verleden de stichtingacte van de aldaar opge richte en gevestigde stichting „De Nederlandsche Soldaat". Doel van deze stichting is a. Streven naar een billijker wetgeving, waarbij alle risico's inzake het ontstaan, bevorderen of verergeren van ziekten of ge breken tijdens de vervulling van den militairen dienst mitsnitt het gevolg van eigen moedwillige handelingen of ongeregeld gedrag bij door den Militairen Ge neeskundigen Dienst eenmaal goedgekeurde en dus voor den militairen dienst geschikt bevon den militairen, alsmede de be wijslast inzake het ontstaan, be vorderen of verergeren van die ziekten of gebreken, komen te rusten op de Overheid b. Propageering van een scherpere selectie bij het militair geneeskundig onderzoek van toe komstige dienstplichtigen, o.a. door toepassing van een rönt- enologisch onderzoek, waardoor lands weerkracht zal worden jevorderd "•r een n-fir -ic tzen-bfe li voor rechts* ine», 'et;en bijstand tige, en ge- AXEL, 19 Januari 1937. Het is wel vermeldenswaardig voor de bewoners van de Oude wijk alhier, dat zij, die zeker het meeste werk van de versiering hebben gemaakt ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana, het beste saldo hadden op de rekening. In een vergade ring van deelnemers werd be sloten om „de pot" te verteren en wel zoodanig, dat aan ieder gezin, ongeveer 70 in getal, dat voor de versiering had bijgedra gen, 9 koeken (drclien) en 2 reepen chocolade zouden worden uitgereikt. Tot groote voldoening is aan dit besluit uitvoering ge geven. Te Sluiskil is een Noorsche boot, komende uit Gent, tegen het remmingswerk van de brug gevaren. Aan schip en brug is schade toegebracht. Na een borg stelling van f 1600 is het schip verder gevaren. Door den mist zijn Zondag op de Schelde 3 schepen omhoog gevaren. Een nabij Walsoorden, een nabij Saeftingen en een Rijn aak bij Valkenisse. Het laatste is gebroken en naar Antwerpen gesleept. Aanraading. Donderdagnamiddag j.l. toen het reeds donker was reed de landbouwer A. de P. met zijn auto over den weg vanaf de voormalige zeesluis naar de buurt Veer onder Zaamslag. Hem kwam tegemoet gereden een auto die voor de zijne stopte en hem het doorrijden onmogelijk maakte. Twee personen die uit dit voer tuig stapten herkende hij als de K. en diens zoon uit Axel, die de P, welke toen ook uit zijn auto was gestapt direct aanvielen en hem erg mishandelden. Het nummer van de auto van zijn tegenstander is door de P. opge nomen, terwijl de zaak door de plaatselijke politie is onderzocht. Toen de P. thuis kwam bleek dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, waarbij een verwonding aan de slaap en een lichte hersenschudding werd ge constateerd. Hij zal eemge weken het bed moeten houden. Tern. Crt. Nieuwe loonregeling. T Hulst i" een - gadering gehouden vat: de ,dt> .-anten in f tot het oprichtsp van een band •'an brgj* IN KWALITEIT ONVERANDERD Geen wonder mei al die zieke menschen om U heen I Weesi verstandig. Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan nog een. Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voor komt en morgen gezond en fiksch op zult staan. AKKERTJES" werken Nederlandsen buitengewoon bij Griep, Product Zenuwpijnen, Hoofdpijn, Spit, Spierpijn, Migraine. 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont B. J. v.. dll I U«J«J l'/t

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2