PRIJSVERLAGING ssaEEmai MCPCERTJiS Landbouw. Gemengd Nieuws. Overigens wordt in het bergland genoten van ski- en sledetochten. De bevolking toont zich zeer sympathiek en dagelijks worden bloemen gebracht, zoodat de ka mers van het Prinselijk paar in hotel Patria geleidelijk worden herschapen in een liefelijk geu renden bloementuin. Nieuwe legervliegtuigen. Het Departement van Defensie heeft aan de Nederlandsche vlieg- tuigenfabriek Fokkerte Amsterdam opdracht gegeven tot den bouw van 16 groote vliegtuigen, zgn. luchtkruisers. Deze machines zul len tot de allermodernste be- hooren en een zware bewapening krijgen, n.l. 5 mitrailleurs van 7.9 m.M. en een kanon van 20 m-M De vliegtuigen zullen door Ne derlandsche vaklieden vervaardigd worden. Ministers op reis. De ministers Gelissen en Dec kers, vergezeld van de heeren Lamping, directeur van de han- delsaccoorden en Peters, secretaris van den Minister van Landbouw en Visscherij, zijn Dinsdagavond om 6 51 uur uit Den Haag ver trokken, om via Hamburg naar Scandinavië te reizen. Naar men weet, geschiedt deze reis ter bevordering van het han delsverkeertusschen Nederland en de Scandinavische Staten. Verkiezingsprogram. Het bestuur der S D A P. zal, naar Het Volk meldt, op het partij congres een verktezingsprogram voor 1937 voorstellen, dat uit de volgende vier punten bestaat: 1. Krachtige handhaving der democratie tegen fascisme en communisme 2. Economische herstel, or dening en arbeidstijdverkorting volgens het Plan van den A'beid. 3. Wederopbouw en verbete ring van het onderwijs en van de sociale zorg, inzonderheid voor werkloozen en ouden van dagen 4. Versterking van den Vol kenbond in het belang van den vrede. De spelling;. In het Decembernummer van het orgaan van de Vereeniging ft Vereenvoudiging van onze spel ling, wordt aangetoond, dat iu, de achttienjarigen naar schatting ongeveer twee millioen sinds 1934 de nieuwe spelling toepast, en acht daarom het lot van de oude spelling onherroepelijk be slist. Wij voor ons vinden dat aller minst bewaarheid, omdat een groot aantal daarvan den dwang is opgelegd door ex-minister Marchant, ondanks den wensch der regeering, om die spelling niet door te voeren. Een voordeeüge stikstof- meststof. Iu dezeu tijd is het zaak op de kleintjes te letten en te be zuinigen waar het mogelijk is. Er valt in het bedrijf nog wel wat te besparen, zonder dat de zuinigheid de wijsheid bedriegt. Ook op de bemesting, vooral op, de stikstofbemesting kan nog be spaard worden zonder dat deze wat het kwantum betreft, in het gedrang betioett te komen. Wjj bedoelen hier door meer gebruik te maken van de oude bekende stikscotmeststolZwa velzure Ammoniak. De Zwavelzure Ammoniak is momenteel zeer goedkoop, daar door zeer voorde6lig in het ge bruik. Bovendien bevat hij nog nog enkele, zeer goede eigen schappen. H*t is gewenscbt een en ander, wat deze stikstolmest- stof aangaat, nog eens in het kort naar voren te brengen. Zwavelzure Ammoniak bevat ongeveer 20,6 pet. stikstof. Men kan dus precies nagaan, wanneer men de marktprijs raadpleegt, hoe goedkoop een Kg. stikstof in deze mearstof is, in vergeljjk met de stikstof in andere stikstof- m 'ststoff n. Zwavelzure Ammoniak bevat d-> strkstot in ammomak 'O' m, is vrij van schadelijke bijmengsels voor de planten Meststof! *n, welk» de siikstot in den vorm VANAF 11 JANUARI van ammoniak bevatten, werken langduriger dan die, welke ze in salpetervorm bezitten. Zoowel ammoniak alssalpeterzouten wor den bij een voldoende vochtig heid van den bodem direct op gelost. Aramoniakstikstot wordt uit het water in de bouwvoor aan bepaalde bestanddeelen ge- honden (geabsorbeerd) en daar door beeft er, in tegenstelling met salpeterstikstof, geen uitspoe ling plaats. Door de werkzaam- neid van bepaalde bacteriën wordt dan de in den bodem vast gelegde ammoniak regelmatig in salpeter omgezet. Al is deze omzetting van groote waarde, tocb moet niet uit het oog verloren worden dat sommige onzer belangrijkste cultuurge wassen niet alleen in staat zyn de stikstof in den vorm van am moniak op te oemen, maar dezen vorm soms boven andere stikstof- vormen verkiezen. Iedere land bouwer kent de buitengewoon gunstige werking van Zwavel zure Ammoniak op haver. De binding van de ammoniak in den bodem brengt verder mee dat stikstol in dezen vorm lang duriger werkt dan salpeterstik- siof. Derhalve leent een bemes ting met zwavelzure ammoniak zien onder meer uitstekend voor een gewas met een lange groei periode, bij voorbeeld aardappels, suiker- en voederbieten enz. Ammoniakhoudende stikstof- meststoffen moeten in bet alge meen vroeger uitgezaaid worden dan salpeterhoudende meststof ten. Speciaal op kalkhoudende zandgronden en op kleigronden kunnen de landbouwers nog voor deel behalen door bij het op maken van hun bemestingsplan aan deze stikstofmest hun volle aandacht te schenken. V. D M. AXEL, 15 Januari I9a7. Het is gauw gedaan geweest met de eerste ijspret. In het begin dezer week zag het er anders wel naar uit, dat de echte winter nu eindelijk zou intreden en Dinsdag werd zelfs reeds een beetje geschaatst op enkele plas sen. De vreugde was echter van korten duur, want den volgenden dag was van ijs niet veel meer te bespeuren en voorloopig luiden de weerberichten ook niet gunstig voor een ijsperiode, ondanks de gedane voorspellingen van weer- profeten, dat een strenge winter op komst was. Tot hiertoe zijn ze echter de plank mis en zijn het slechts voorspellingen geble ken van profeten, die, zooals het in den volksmond luidt, brood eten. Dhr. M. Fermont alhier ont ving gisteren bericht, dat hij is geslaagd voor het Mercurius- txamen boekhouden. Officië le gebeurtenis. Naar we vernemen, zal op Woensdag 27 Januari in tegen woordigheid van Z.Exc. Minister Slotemaker de Bruine, den Gom* missaris der Koningin in Zeeland, leden van Ged.Staten van Zeeland, de burgemeesters van Neuzen, Axel, Hulst, Sas van Gent en St, Jansteen en verdere genoodigden de „officiëele" in-dienst-stelling plaats hebben van de Zeeuwsch- VI. Waterleiding-Maatschappij. Behalve dat de gebouwen te St Jansteen en de watertoren te Axel zullen worden bezichtigd, zal ook een feestelijke maaitijd aan deze gebeurtenis worden ver bonden. Eendracht maakt macht. Men meldt ons van Spui, dat Donderdag ten huize van dhr P. Groothaerdt de jaarvergadering werd gehouden van de varkens- vereeniging „Eendracht maakt macht". Men weet, dat hiermede niet bedoeld wordt een vereeniging van varkens, maar van eigenaars van varkens, die gezamenlijk de schade willen dragen, welke door sterfte van varkens kan overkomen. De vereeniging strekt zich uit over Spui, Magrette, Schapenbout, Vaartwijk en Rondeputten en staat onder leiding van een dagelijksch bestuur, bestaande uit dhrn. P. van Langevelde, voorzitter, C. van Fraaijenhove, secretaris en P. Moens, penningmeester. Nadat door den voorzitter de vergadering was geopend, werden de notulen vastgesteld en gaf de secr. zijn jaarverslag, waaruit bleek, dat er 92 leden zijn, waar van 122 varkens werden geënt tegen vlekziekte en 10 viervoeters werden onteigend. Het aantal donateurs is 14; er kwamen nu 3 leden bij en één donateur werd lid. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat het afgeloopen jaar f327,15 aan uitgaven en f 162,32 aan inkomsten had, zoo dat er een tekort van f 164,83 was. Gelukkig heeft echter de ver eeniging nog een spaarpot, waar van een groot deel op een spaar bankboekje is ingeschreven, zoo dat er na dit tekort nog 2611,70 in kas is. Een bestuursvoorstel, om de var kens weer te laten inspuiten (enten), vond nogal bestrijding, doch werd met 44 tegen 31 st. aangenomen. Ook werd besloten om het inleggeld van f 1,50 te verhoogen tot f2 en de uitkeering te regelen als volgtvoor de eerste 25 Kg. viggengeld en tot 70 Kg. bijbetalen volgens marktprijs. Stijve varkens vergoeden met tji volgens marktprijs en zware ge storven varkens volgens markt prijs met 10 pet. korting. De aftredende bestuursleden, Van Langevelde en Fiaaijenhove vnd. en J. Mangold, werden met groote meerderheid herkozen. Voor de fin. comm. werden ge kozen dhr. C. Witte en J. van Drongelen. Na; deze verkiezing nam de voofi. het woord voor een ver- In ug- nci feit en wees er op, dat de vejeeïiiging thans reeds 35 jaar bestaat, te'wijl dhr. Mangold vnd. een van de oprichters is en nu ook voor de 35ste maal als bestuurslid werd gekozen. Spr. wenschteMangold daarmede geiuk en dankte hem ook namens de vereeniging, voor de wijze waarop hij deze steeds heeft gesteund en hare belangen behartigd. Dat de vereen, hem daarvoor erkentelijk is, bewees zij door aan Mangold een fraaien wandelstok te schen ken als aandenken. Een algemeen applaus volgde hierop, als blijk van hartelijke instemming. Dhr. Mangold dankte hartelijk voor dit bewijs van vriendschap en was er temeer mee ingenomen, nu hij wist, dat het geschenk niet alleen uitging van het bestuur, maar ook verschillende leden dit hadden naar voren gebrgcht. Hij hoopt nog vele jaren voor de vereeniging te mogen werken. Bij de omvraag werden nog verschillende punten uitvoerig be sproken, onder het genot van een glaasje bier en een sigaar, dat werd genuttigd ter nagedachtenis aan het 35-jarig bestaan. De vergadering was druk be zocht; wegens een dikke rook wolk was het echter niet mogelijk de aanwezigen te tellen Dankend voor de belangstelling, het aangename verloop en de medewerking der leden, sloot de voorzitter de vergadering in de hoop op een gunstig vooruitzicht. Loop der bevolking over 1936. Graauw. Geboren 11 m., 25 vr., totaal 36. Gevestigd 21 m., 34 vr., tot. 35. Overleden 9 m., 7 vr., tot. 16. Vertrokken 43 m., 62 vr., tot. 105 Bevolking op 31 Dec. 1935 1003 m., 894 vr., tot. 1897. Bevolking op 31 Dec. 1936 983 m., 884 vr., tot. 1867, alzoo verminderd met 30 personen. Aantal huwelijken 21. Hoek. Geboren 20 m„ 27 vr., totaal 47. Gevestigd 35 m., 39 vr., tot. 74. Overleden 18 m., 23 vr., tot. 41. Vertrokken 33 m., 52 vr., tot 85. Bevolking op 31 Dec. 1935 1364 m., 1325 vr., tot. 2689. Bevolking op 31 Dec. 1936 1368 m., 1316 vr., tot. 2684, alzoo verminderd met 5 personen. Elders overleden, behoorende tot de werkelijke bevolking 1 m. Levenloos aangegeven 4. Aantal huwelijken 18. Hontenisse. Geboren 67 m., 31 vr., totaal 98. Gevestigd 96 m 128 vr., tot. 224 Overleden 22 m., 21 vr., tot. 43 Vertrokken 104 m. 145 vr., tot. 249. Bevolking op 31 Dec. 1935 2737 m., 2768 vr., tot. 5505. Bevoiking op 31 Dec. 1936 2774 m., 2761 vr., tot. 5535, alzoo vermeerderd met 30 personen. Philippine. Geboren 21 m., 34 vr., totaal 55. Gevestigd 28 m., 41 vr., tot. 69. Overleden 5 m., 4 vr., tot. 9. Vertrokken 24 m., 29 vr., tot. 53 Bevolking op 31 Dec. 1935 568 m., 564 vr., tot. 1132. Bevoiking op 31 Dec. 1936 577 m., 597 vr., tot. 1174, alzoo vermeerderd met 42 personen. Voltrokken huwelijken 12. Sas van Gent. Geboren 20 m., 24 vr., totaal 44. Gevestigd 95 m., 117 vr., tot 212. Overleden 11 m., 7 vr., tot. 18. Vertrokken 101 m., 101 vr.. tot. 202 Bevolking op 31 Dec. 1935 1628 m., 1605 vr., tot. 3233. Bevolking op 31 Dec. 1936 1628 m 1635 vr., tot 3263, alzoo vermeerderd met 30 personen. Buiten de gemeente geboren, behoorende tot de werkelijke bevolking 1. Buiten de gemeente overleden, behoorende tot de werkelijke bevolking 3 m., 4 vr., tot. 7. In de gemeente geboren, niet behoorende tot de werkelijke bevolking 1 m., 1 vr., tot. 2. Levenloos aangegeven 4. Voltrokken huwelijken 22. Echtscheidingen 1. Westdorpe. Geboren 18 m., 22 vr., totaal 40. Gevestigd 32 m., 47 vr., tot. 79. Overleden 6 m., 10 vr., tot. 16. Vertrokken 30 m., 32 vr., tot. 62. Bevolking op 31 Dec. 1935 1055 m., 1019 VfV tot. 2074. Bevolking op pi Dec. 1936 1069 m., 1046 vr./-Ajt- 2115, alzoo vermeerderd met 41 personen, Moe en mat een kou gevat? Als een gevoel van onbehaaglijk heid U overvalt mei koude rillingen en zoo'n doffe hoofdpijn, ga dan naar huis en neem een 'AKKERTJE" Die beginnende verkoudheid zult Ge dan in den aanvang verjagen en mor gen zult Ge "AKKERTJES" prijzen. Nederiandsch Ongeëvenaard bij Griep, Product gevatte kou, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, enz. 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 cl. Op elk "AKKERTJE" komt de naam A.KKER voor in "ruit"-vorm. Let hierop en weiger elke namaakt In de gemeente overleden, die eiders woonplaats had 1. Levenloos aangegeven 1. Voltrokken huwelijken 12. De huwelijksinzegening van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard in de Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage zal zeker bij velen een diepen indruk hebben gewekt, wegens de plech tigheid niet alleen, maar vooral ook door de toespraken van de hofpredikers prof. dr. Obbink en ds. Weiter. Wie deze volledige liturgie, orde van den dienst, gebeden, liederen en toespraken als blijvend aandenken wil bezitten en be waren, vindt die gebundeld in een nette uitgave verkrijgbaar in den boekhandel en uitgegeven door N.V. Gebr. Zomer Keu- ning's Uitgeversmaatschappij te Wageningen. Het was een speciale wensch van Prinses Juliana, dat 20 pet. van de opbrengst zal worden besteed voor het Nat. Fonds voor bizondere Nooden. De gewone uitgave kost 50 cent, terwijl een luxe uitgave bestaat van f 25 per stuk. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 17 JAN. 1937. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/1 ure Ds. van Oeveren Bed. H. Avondm. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. Narr. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Nam. 2 Leesdienst Dinsdagavond is te Hessen- bril by Winschoten de ongeveer 50 jarige grossier in groenten Holman uit Slochteren door de locomotief vau de stoomtram ge grepen en gedood. De man zat in een stilstaanden vrachtauto welke vlak by de rails stond. Tot zyn schrik bemerkte by, die zelt niet kon chaufferen, dat een tram naderde welke een uur over tyd was. Hij sprong uit den auto om den machinist te waarschuwen. H. heeft vermoedelijk niet ge weten, dat de locomotief reeds vlakby was, want onmiddellijk nadat by uit de auto was gestapt werd hy door de locomotief ge grepen. Hy geraakte tusschen auio en locomotief bekneld en werd daarbij zoo zwaar gewond dat hij enkele oogenblikken na het ongeluk is overleden. De zoon, die den auto be stuurde, was tijdens het ongeluk binuen bij een klant. Het tragi sche van dit ongeluk was dat de man wanneer by in de auto was bijjven zitten geen letsel zou hebben bekomen, want de auto werd zoo goed als niet geraakt en is ternauwernood beschadigd, N KWALITEIT ONVERANDERD Volgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2