1 Uw HOEST akker s Abdijsiroop De grijze predikant strekte toen zijn handen zegenend naar het jonge paar uit en sprak „Mag ik u thans verzoeken samen neder te knielen tot het ontvangen van den zegen des Heeren Prins Bernhard en Prinses Ju liana knielden op het kussen neer waarop ds. Weiter hen als volgt toesprak „De Vader der barmhartigheid die U tot dezen heiligen staat des huwelijks geroepen heeft verbinde U met rechte liefde en trouw en geve U zijnen zegen. Ja, de Heer zegene U en be hoede U. De Heer doe zijn aan gezicht over U lichten en zij U genadig. De Heer verheffe zijn aangezicht over U". Met diepe aandacht luisterde de Prinses, na eerst in gebed ver zonken te zijn geweest, naar de toespraak door den voorganger gehouden. Tegen het einde van de toe spraak trokken de Piinses en de Prins hun handschoenen uit en nam een der bruidsmeisjes de bruidsbouquet af. Thans was het meest aangrijpende oogenblik van de plechtigheid aangebroken, de eigenlijke huwelijksinzegening door den oud-hnfprediker, ds Weiter, bij wien de Prinses ook haar belijdenis heeft gedaan. Een trtffend beeld bood het bruidspaar op dit oogenblik, de Prins stram in de houding, met de hand die van zijn bruid stevig omknellend, terwijl de Prinses, wier bruidstoilet haar een min of meer frêle aanzien gaf, half ge bogen de hand van haar echt genoot vast hield. Terwijl het bruidspaar zoo hand in hand stond, stelde ds. Weiter hun de vragen uit het huwelijks formulier, terwijl allen in de kerk zich van hun zetels verhieven. Op de vraag aan den Prins volgde een kort en krachtig „ja terwijl het „ja" van de Prinses slechts even hoorbaar was. Thans schreed het bruidspaar voorwaarts om te knielen, teneinde gezegend te worden door den grijzen voor ganger. Toen dit hoogtepunt van de plechtigheid voorbij was en de beide echtgenooten zich naar hun zetels hadden terug begeven, bracht een bruidsmeisje de Prir. ses haar bouquet terug en ver richte prof. Obbink de ringen- verwisseling. Het orgel hief tenslotte den bruiloftsmarsch van Mendelsohn- Bartholdy aan onder de tonen waarvan de bruidsstoet de kerk verliet. De plechtigheid was te ruim 1 uur ten einde. Feesten in het geheele land. Geheel Nederland heeft feest gevierd en uiting gegeven aan zijn vreugde over het Vorstelijk huwelijk. Aan de spits stond Den Haag, de bruidsstad, doch ook de andere hoofdsteden baad den des avonds in een zee van licht door de sprookjesachtige verlichtingen. Op vele plaatsen werd de dag besloten met een vuurwerk, nadat allerlei festivitei ten hadden plaats gehad. De kleinere steden en dorpen deelden ook in de algemeene feestvreugde overal vlaggentooi, optochten, muziek en verlichting, zoodat meer dan ooit op 7 Januari wel sprake is geweest van d e nationale feestdag. Lange artikelen wijden de spe ciale verslaggevers aan de plech tigheden. Het oranjezonnetje is nu voortaan ook buiten de gren zen vermaard niemand zwijgt er over. Alle reporters hebben veel gezien, misschien ook wel eens wat meer dan er te zien was Maar alle impressies getuigen van een werkelijk toegenegen aan dacht en sommige Engelsche jour nalisten zijn er in geslaagd de intimiteit der plechtigheid weer te geven op een wijze, welke de typische sfeer geen geweld aan doet en toch het Engelsche pu bliek tot lezen moet nooden. Hettatereel in de kerk zal on vergetelijk blijven voor allen, die het zagen. De teedere gebaren van de beide hoofdpersonen toon den, dat dit gebeuren waarlijk het hoogtepunt wa» vgn een huwelijk VAKAF 71 JAtëUA&l uit liefde. Voortdurend zag de Prins naar zijn Bruid, met een blik waaruit de liefde niet week Snel was zijn gebaar, als hij haar een kleine attentie kon wijden. En Prinses Julianaeen bijna spiritueele straling scheen haar gelaat en haar wezen te hebben ontvangen. Zij waren gelukkig, in de opperste mate. Er wordt verteld van 's Prinsen kloeke „ja", van het zachtere toe stemmend woord der Prinses, van haar lieve glimlach, toen de brui degom een Nederlandsch woord niet geheel begreep, van haar genegen aandacht en bezorgdheid voor hem. En natuurlijk, geen blad heeft verzuimd te vermelden, dat het Echtpaar kort voor de aankomst bij de keik, elkaar kuste. Een verslaggeefster heeft oe K ningin in het bijzonder gade geslagen en zij vertelt van Haa op een delicate wijze, die me> ook wel eens in de Engelsche bladen heeft gemist. Er is voor Nederlands vorste lijk huwelijk een ongeveinsde, vreugdevolle belangstelling ge weest in Engeland, die zich heefl geuit op een wijze, waarover ons volk zich slechts kan veiheugen. Feestviering in het baitenland. Het is niet alleen binnen onze landsgrenzen, dat het Vorstelijk huwelijk op luisterrijke wijze is gevierd, doch ook overal op den aardbol waar Nederlanders wonen, is deze heugelijke gebeurtenis op feestelijke wijze meegeleefd. Uit alle hoofdsteden van Europa en de andere werelddeelen komen berichten over de feeststemming, die in de Hollandsche kolonie's heerschte. Vanzelfsprekend is men in Ned - Indië niet achtergebleven bij de algemeene vreugde, die in het moederland heerschte. Niet alleen te Batavia, doch in alle hoofd steden en zelfs in het binnenland van het groote eilandenrijk, waren min of meer grootschg feestelijk heden georganiseerd. Dank aan de weermacht. De gouverneur der residentie, luit.-generaal jhr. W. Röell, heeft den volgenden dagorder uitge vaardigd Het heeft H. M. de Koningin jehaagd, mij Hoogstderzelver groote tevredenheid te doen be tuigen over de houding en ver dere verrichtingen van alle deelen der weermacht, welke bij de plechtigheid van 7 Januari j.l militaire eerediensten hebben verricht. Als gouverneur der residentie is het mij een zeer bijzondere eer zulks ter kennis te brengen en mijn ingenomen heid uit te spreken over de wijze, waarop de mijnerzijds gegeven bevelen uitgevoerd zijn. De tenue en kleeding, de hou ding, het toebrengen van de eer bewijzen, het marcheeren door de stad en optreden tegenover het publiek hebben niets te wenschen overgelaten, zoodat ook uit dien hoofde de onvergetelijke eer, die alle deelnemenden in het eerbe- oon van de weermacht hebben genoten, een bijzonderen indruk heeft gemaakt op het Nederland sche volk van zijn weermacht Ik breng, in de wetenschap hiervan, mijn dank aan alle autoriteiten voor de wijze, waarop de naar de aanwijzingen van H. M. de Koningin gegeven orders zijn ten uitvoer gelegd. Leve H. M. de Koningin, Leve H. K. H. Prinses Juliana, Leve Z. K. H. Prins Bernhard. Vorstelijke geschenken. H.K.H. Prins Juliana enZ.K.H Prins Bernhard hebben, zooals bekend, aan elk der bruidsmeisjes, als blijvende herinnering aan hun huwelijk, een fraaien armband aangeboden. Deze armbanden voltooiden de bruidsjaponnen, en waren, voor elke afzonderlijke japon, speciaal ontworpen met kleuredelsteenen, die de kleur der japon accen tueerden. Den bruidsjonkers werden als souvenir aangeboden dubbele gouden manchetknoopen, waarin in émail Ie de verschillende mo tieven van de wapens van Prinses Juliana en Prins Bernhard ver werkt zijn. De firma Steltman, hofjuwelier te Zwolle, wie al deze ontwerpen en de uitvoering was opgedragen vervaardigde voortsnogeen-aantal, speciaal ontworpen, zwaar zil veren sigarettenkokers, poeder doozen en portretlijsten, alles voorzien van gouden wapenschil den en émailie, welke geschen ken het Prinselijk Paar ten ge schenke heeft gegeven aan ver- schillendegasten en speciale leden der hofhouding. De Xed. spoorwegen. Volgens een bericht van de N.R.C. hebben de Ned. Spoor wegen ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk ongeveer een 120.000 menschen naar Den Haag vervoerd en hen vervolgens naar hun haardsteden doen terugkeeren. De directie van de Nederland sche Spoorwegen heeft in een dienstorder haar personeel dank gezegd voor de wijze, waarop het tijdens het drukke verkeer in verband met de feestelijkheden van het prinselijk huwelijk, zijn taak heeft volbracht. Gift van Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft aan het comité in Den Haag, dat voor naar trouwdag de bedeeling van een extra gift aan de armen, waarbij tevens een portret van het bruidspaar werd aangeboden, behartigde, een belangrijke gift ten bate van de stille armen ge schonken. De Koningin naar het buitenland Naar gemeld wordt, is de Ko ningin zeer vermoeid van de feest- drukte en zal Zij na Haar verblijl op Het Loo eenigen tijd rustnemen in het buitenland. - Prinses Armgard en Prins Aschwin zijn per auto uit Den Haag naar Duitschland terug gekeerd. Neerlands Bruidspaar op reis. Zooals de bladen meldden, zou het Prinselijk Paar reeds Donder dagmiddag vertrokken zijn voor de huwelijksreis en zonder dat men wist waarheen. Prins Bern hard heeft echter een loopje ge nomen met de journalisten. Dit is nu gebleken, nadat per radio is gemeld, dat het Bruidspaar in Polen vertoeft. Zaterdagavond is het jonge paar in Krynica aangekomen en het heeft er zijn intrek genomen in het bekende hotel van den beroemden Poolschen zanger Jan Kiepura. Uit Warschau meldt het A.N.P nader 't Prinselijk paar, dat reist onder den naam van graaf en gravin Van Sterrenberg, heeft Zondag na het noenmaal, een wandeling door de plaats gemaakt, om ver volgens, in sportcostuum gekleed met de ski's de bergen in te trekken. Zondagavond 8 uur woonden de hooge bezoekers een wedstrijd bij van het internationale ijs hockey-tournooi, waar zij door het publiek werden herkend en haiteiijk toegejuicht. In een onderhoud, dat Prins Bernhard heeft verleend aan een verslaggever van de „Express Poranny", verklaarde hij „Wij zijn verrukt over ons verblijf in Krynica en Polen, het is de eerste maal dat de gravin op Poolsch gebied vertoeft „De Courant" bevat een uit voerig verslag van de ietwat sensationeele ontsnapping van het bruidspaar aan de aandacht van familie, vrienden, bekenden en andere nieuwsgierigen. Het vol gende is daaraan ontleend Niemand wist van hun reis Slechts de Koningin en drie in gewijden. Het hotel zelf heeft eerst bericht van hun komst ont vangen op den dag van het huwelijk. Om de vlucht mogelijk te maken moest eerst het publiek op een dwaalspoor worden gebracht. Daarom besloot men openlijk een aantal kamers voor het Prinselijk paar te Igls te huren. Ir, de hoop dat er hiervan iets zou uitlekken. Wat dan ook onmiddellijk ge schiedde. In de tweede plaats stuurde men op den dag van het huwe lijk een aantal koffers naar het Hollandsche Spoor met er aan bevestigd labels van de maat schappij „Zeeland". De koffers werden publiekelijk op het per ron gezet en als een loopend vuurtje verspreidde zich subiet door Den Haag het geruchtde Prins en de Prinses gaan naar Engeland. Tegen half vijf rijdt aan de achterzijde van het paleis een hofauto voor. De gasten zijn allen opgestaan. Juliana en Bern hard zuilen vertrekken. Het af scheid heeft plaats. Juliana en Bernhard stappen in den auto. Handen vol rijst gelukbren gende korrels worden hun nageworpen. Een pic-nic-mand wordt in den wagen gedragen. Het laatste wat de juichende gasten zien, zijn twee lachende gezichten achter de autoruit en enkele wuivende handgebaren. De Prins en Prinses zijn ver trokken. Maar zonder uit gereden te zijn en ze hebben zoowel de hooge gasten van het dejeuner als de rustig wachtende Hagenaars voor den gek gehou den. Want de auto reed wel van net bordes weg, oogenschijnlijk om door de tuinen naar buiten te gaan. Maar vlak bij de stallen gekonrn, zwenkte de wagen eensklaps de groote koninklijke garage binnen. Meteen werden de deuren dichtgeschoven en ging verdwijnt in 24 uur! -rijdt een gewone wagen voor. De Prins en Prinses stappen in. Zij bukken zich eenigszins en hullen het gezicht in Hun jassen als Zij door Den Haag rijden. Zij moeten bij een stopstreep wachten. Niemand merkt hen op want niem&jd kijkt naar het Bruidspaar, dat men reeds ver in den vreemde waant. Buiten Den Haag op een eenzame plek staat een andere auto. Hierin stappen zij over. Zoo gaat het in snelle vaart naar de Belgische grens. Maatregelen zijn getroffen om, mochten de Prinses en Prins herkend worden en gevolgd, on middellijk de bruggen, die Zij passeeren, te openen, zoodat het verkeer achter Hen gestagneerd blijft. Maar het is niet noodig ge weest. Door de Belgische doua niers worden ze gauw geholpen. In snelle vaart naar Brussel, waar zoometeen de expresse Oostende- Boekarest zal voorrijden. De Prins en Prinses zijn in buitengewoon prettige stemming, omdat de vlucht zoo goed gelukt is. De Prins voelt het als een soort sport. Hij koopt sigaretten en drinkt met de Prinses een kopje koffie. Zij kijken samen voor de krantenkiosken, waar honderdvoudig hun beeltenissen staan en de juffrouw uit de kiosk weet hun enkele tijdschriften te verkoopen. Na in Brussel te zijn herkend door een perronchef, die zijn mond hield, ging het in de Boekarest-Express ratelend door België, Herstal, Aken, dan door Duitschland, Keulen, Berlijn. Hier laat de Prins terstond zijn biljet voor de verdere reis zien. De nacht wordt dag. De Boekarest- Express ratelt verder. Bij het Poolsche stationnetje Tarnow, te midden van de bergen die in het wit gehuld zijn, stappen twee jonge menschen uit de coupé van den slaapwagen. Niemand heeft hen nog herkend. Evenmin als in het kleine spoortje, dat hen dwars door de serene stilte van de Karpathen naar Krynica voert. De romantische vlucht is gelukt. Na een rit met de slee in de frissche lucht van het station naar het hotel „Patria", waren zij na de vermoeiende reis weer opge- gefrischt en namen zij een hartig maal tot zich, toen zij na midder nacht het hotel bereikten. het licht in de garage uit. En als de gasten goed en wel weg zijn en de rust in de tuinen van het paleis is weergekeerd, stappen in den donkeren avond twee ge daanten uit de garage, Piinses Juliana en Prins Bernhard. Zij nemen intrek in het paleis waar zij den volgenden middag tot vijf uur blijven. Een vollen dag heefl het bruidspaar n$g in het hartje van Den Haag vectoefd I Vrijdagmiddag vijf uur. Aan den achterkant van* het paleis Krynica en Jan Kiepura. De beroemde Poolsche zanger an Kiepura is de man, die Kry nica in den laatsten tijd vermaard heeft gemaakt, y Jan Kiepura's'ouders woonden in Krynica en voerden er een bescheiden hotelletje. Hun zoon werd een zanger van wereldre putatie en verdiende een reus achtig vermogen. Wat moest hij met zijn geld doen Een zanger kan niet altijd blijven zingen, eens komt het moment, dat hij zal constateeren, zijn roem overleefd te hebben en dat zijn naam niet meer die magische kracht heeft, van wt 1 ,er. Jan Kiepura heeft dit begrepen en gezocht naar een object, waarin hij zijn vermogen kon beleggen. Hij werd hotelier en maanden lang sprak de wereld over de zonderlinge combinatie zanger hotelier. Jan Kiepura, de hotelier, dat wil zeggen hij bouwde in Krynica een luxe-hotel, betaalde alles contant, zoodat hij geen zorg be* hoefde te hebben over rente betaling en aflossing en liet het beheer verder aan zijn vader over. Totdat voor hem de tijd komt, N KWALITEIT ONVERANDERD! hpf Hr*ht in Hp nrori»p *i«H C als Gij direct Akker's Abdijsiroop neem?» Gij zult dadelijk de gunstige werking on« dervinden van de vanouds beproefde „genees-kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nóg meer dan vroeger, ni» hef beproefde hoest-geneesmiddel Verhoogde werking door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzen: i 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Overal verkrijgbaar.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2