GESPRONGEN KARDEN en LIPPEN KLOOSTERBALSEM DE BRUIDEGOM. Griep, Influenza. ,^7/L'fi Gemengd Nieuws. Oostersche aangelegenheden, waardoor tegen het einde van het jaar de Russisch Japansche spanning nog verscherpt werd. In de Vereenigde Sta- t e n had de presidentsverkie zing plaats, waarbij Roosevelt een groote overwinning behaalde. De kiezers hebben door hun stem vertrouwen betuigd in het finan- ciëel beleid van den president, wiens prestige thans enorm is-. De politiek van Roosevelt heeft zeker de verdienste gehad, dat de werkloosheid is verminderd, doch dit kost enorme sommen en het blijft de vraag hoe en wanneer er aan dit boven zijn stand leven in dit land een einde zal komen. Uit de politieke aan gelegenheden van Europa hebben de Ver. Staten zich steeds meer teiuggetrokken, hoewel de presi dent de Europeesche landen in 1936 meermalen hun onverstand op het gebied van den interna tionalen handel onder het oog heeft gebracht. Bij de intrede van het nieuwe jaar zijn de vooruitzichten op een economisch herstel in verschil lende landen er wel iets beter op geworden. Aan den politieken horizon blijft het echter duister, als men let op de enorme be dragen die door de staten voor bewapening worden uitgetrokken. En in het afgeloopen jaar is wel duidelijk gebleken, dat ook van den Volkenbond niet te veel ver wacht mag worden bij dreigende conflicten. Reeds jaar en dag is er ge schreven over Prinses Juliana en gelukkig niets dan goeds. In alle opzichten bevredigt zij ons volk en het zou van het goede teveel zijn, als we nogmaals her haalden de goede eigenschappen, die onze toekomstige Koningin bezit en waardoor zij zich zoo beminnelijk heeft gemaakt bij het volk van Nederland. We willen daarom, nu er een derde persoon is opgetreden, die niet alleen het Hof, maar het geheele land in rep en roer heeft gebracht (goed bedoeld natuurlijk), onze lezers, voorzoover dat niet overbodig is, eens nader in ken nis stellen met Zijne Doorluchtige Hoogheid, Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld, de aanstaande Gemaal van onze Kroonprinses. Laten we dadelijk zeggen, dat Prins Bernhard in Den Haag reeds de meest populaire man van de residentie is. En dat is geen wonder, want door zijn verschijning, zijn har telijke lach, zijn vertrouwelijke groet, deelt hij al dadelijk in de liefde en genegenheid van het Nederlandsche volk. En wanneer dan bovendien nog blijkt, dat de aanstaande Prins-Gemaal een knappe, en wat nog meer zegt een bijzonder innemende jonge man is, die zoo maar, zonder eenige ceremonie bloolshoofds in een open sportwagentje zijn bruid naar het Paleis in het Noordeinde brengt, dan is dit reeds voldoende om de harten van alle Hollanders te veroveren. Men zal de foto's van den prins wel reeds bewonderd hebben en weet dus ongeveer, hoe hij er uitziet. Hij zal ongeveer 1,90 M. lang zijn en is dus nog een flink stuk langer dan Prinses Juliana, die toch ook niet klein van stuk is. Zijn levensloop. Prins Bernhard zur Lippe Biesterfeld is op 29 Juni 1911 te Jena geboren. Geheel in afwijking van de traditie, werd Prins Bern hard zeer eenvoudig opgevoed, hetgeen in niet geringe mate tot zijn latere karaktervorming heeft bijgedragen en wat de verklaring is voor het feit, dat de Prins de eenvoud zelve is. Ook al weer in afwijking van de vorstelijke traditie, ging de Prins, na lager en middelbaar onderwijs genoten te hebben, niet naar de militaire academie, maar naar de universiteit, waar hij met veel succes rechten studeerde. De Prins is sportief. Naast de motorsport is hij een bijzonder liefhebber van reizen, hetgeen wel zeer duidelijk blijkt uit een lang durige reis naar Engeland en Marokko, welke hij kortgeleden maakte. Zijn cosmopolitisme blijkt ook nog uit het feit, dat hij, vóór hij zich metterwoon te Berlijn vestigde, een tijd lang in Parijs verblijf hield. Alhoewel het geslacht zur Lippe Biesterfeld reeds in November 1915 afstand van den troon van het vorstendom Lippe deed, mag de Prins in zijn geboortestreek zich nog steeds in een groote populariteit verheugen. Vooreen niet gering deel is dat aan zijn eenvoudigheid en buitengewone hartelijkheid toe te schrijven. Hij heeft tal van vrienden, zoowel in het buitenland als in Duitschland zelf. Het geslacht van Lippe—Biesterfeld, dat reeds sinds talrijke eeuwen een vooraanstaande rol in de ge schiedenis van Duitschland speel de, zag zijn weg bij de Duitsche revolutie in November 1918 af gesneden. Dit heeft echter niet kunnen beletten, dat het oer oude geslachtin het voormalige Vorsten dom Lippe nog altijd een belang rijke plaats inneemt. De keus, die H. K H. Prinses Juliana ge daan heeft, ligt geheel in de lijn van het Huis van Oranje. Steeds is dit Huis zeer nauw gelieerd geweest met Duitsche dynastieën. Het oude vorstendom Lippe, het land, waar de voorvaderen van Prins Bernhard den scepter zwaaiden, ligt niet ver van de Nederlandsch-Duitsche grens en wordt voor het grootste gedeelte omvat door de bosschen van het Teutoburgerwoud. In het midden van dit wonder- schoone land, met zijn oeroude geschiedenis, waarin de voor vaderen van Prins Bernhard zoo'n belangrijke rol hebbtn gespeeld, ligt de oude hoofdstad van het vorstendom, Detmold. Duizenden en nog eens duizenden hebben den roem van deze echte Duitsche stad, met zijn heerlijke promena des en gebouwen, reeds bezongen. E IN B Bi Het schitterende oude gedeelte van de stad, waaraan de middel- eeuwsche gevels zoo'n buiten gewone bekoring geven, sluit aan bij de meer moderne woonwijken, met hun vroolijke tuinen, die bijna ongemerkt overgaan in het Teutoburgerwoud. Detmold is het middelpunt van het schoonste punt van het Teuloburgerwoud. Midden in Detmold ligt het voorvaderlijk slot van Prins Bom hard, dat reeds i^n het jaar 1541 dateert. Op dezelfde plaats moet een nog ouder slot gestaan heb ben, maar hiervan is nog slechts de ronde toren overgebleven. Oorspronkelijk was het slot om geven door breede grachten en sterke wallen. Dit slot, waar 's prinsen oom nog als laatst re- geerend vorst resideerde, bergt vele kunstschatten. Dat is geen toevalde vorstelijke familie heeft zich steeds veel met kunst bezig gehouden en trad steeds als be schermer van haar beoefenaars op. Veel in Detmold getuigt daar nog van, b.v. het mooie Lippische Landestheater, dat lusschen 1914 en 1918 gebouwd werd, nadat het oude Vorstelijke Hoftheater geheel door brand vernield werd. Aan de familie van Prinses Juliana's verloofde is het voor een groot deel te danken, dal aan de kunst in Detmold steeds een bijzondere plaats is ingeruimd. Binnenland. De Koningin heeft gisteren avond een rijtoer door Den Haag gemaakt, om de versieringen en verlichttng te bezichtigen. Aan het Prinselijk paai zijn gis teren weer een aantal geschenken aangeboden o a. van Koning Leo pold van België. Gisteren zijn weer tal van vor stelijke gasten te Den Haag aan gekomen. Intusschen is prinses Armgard nog niet geheel hersteld en het is de vraag of zij de bruiloft zal bij wonen. WJjzfgfng van de Dienstplichtwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de dienstplicht wet, waaraan drieërlei doel ten grondslag ligt, n 1. 1. Wijziging van den eerste- oefeningstijd voor de dienst plichtigen der zeemacht 2. uitbreiding van het aantal herhalingsoefeningen 3. het scheppen van de moge lijkheid om, ingeval bij een nadere wet wordt besloten tot verhooging van de licht- tingsterkte, deze verhoo ging spoedig te kunnen in voeren. In verband met een en ander zal de maximum sterkte aan in werkelijken dienst zijnde dienst plichtigen bij de zeemacht onge veer anderhalf maal zoo groot moeten worden als zij thans is. Dit kan worden bereik', hetzij door verhooging van het contin gent der reserve voor oorlogstijd der zeemilitie, hetzij door verlen ging van den duur van de eerste oefening met 6 maanden. Voor de kustwachters wordt een verlenging van den bestaan- den opfentijd met twee maanden raadzaam geacht. Ten aanzien van de herhalingr- cftenirgen wordt in herinnering gebracht, dat in 1922 door de invoering van de Dienstplichtwet en het vervallen van de Land- weerwet het getal herhalingsoefe ningen voor dienstplichtigen is verminderd van 3 tot 2, Het ligt nu in de bedoeling voor het gros der dienstplichtigen 3 herhalingsoefeningen van 13 da gen in te voeren. Ook maakt de regeering een wetsvoorstel geieed om eerlang te kunnen geraken tot verhooging van de lichtingsterkte. Een ver hooging van eenige beteekenis zal echter niet kunnen worden ver kregen zonder het getal personen, dat naar het tegenwoordige stelsel recht op vrijstelling wegens broe- derdienst geniet, te verminderen. Om de belemmeringen weg te nemen, welke men in verhand met reeds verleende vrijstellingen aan wezig zou kunnen achten, om reeds voor de lichtingen 1938 en 1939 een noodig geoordeelde ver sterking toe te passen, wordt thans een bepaling voorgesteld, die beoogt, aan de vrijstellingen wegens broederdienst, reeds ver leend voor de lichting 1938 en alsnog te verleenen voor de lich ting 1939, in afwachting van een nadere wettelijke voorziening een slechts voorloopig karakter te geven. In dit geval zal er voor den wetgever een grootere vrij heid bestaan om de vrijgestelden voor zooveel noodig, alsnog een bestemming te geven tot gewoon dienstplichtige. AXEL, 5 Januari J937. Zoo staan we dan aan den vooravond van de feestelijkheden, die nu niet alleen onze gemeente, maar de gansche natie meemaken. Maar zooals het met veel dingen het geval is, ieder maakt het voor zich mee. En waar nu toch niet het geheele land in Den Haag kan vertoeven, moeten wij ons beperken tot eigen gemeente. De eerste wensch dan zal wel op ieders tong liggen moge het weer Donderdag zoo zijn, als vandaag. Wat zal er dan geju beld worden, want nietwaar, als het zonnetje van buiten schijnt, verwarmt het ons ook van binnen en stemt het vooral bij hoogtij tot dubbele vreugde. Gisterenavond vergaderde de feestcommissie om de laatste voorbereidingen te treffen. Een goed idee was het, om in tegen stelling met de vorige maal, het publiek nu volledig op de hoogte te stellen. We leven nu eenmaal in een tijd van openbaarheid en gesmoes binnenshuis is uit den tijd. Zoo zal dan van huis tot huis gratis een programma worden bezorgd van wat er hier a.s. Donderdag te doen is. We zullen er hier een en ander van zeggen. Maar dan willen we beginnen bij het begin, want reeds morgenavond wordt eenige feestelijkheid ingezet door een gecostumeerde tooneeluitvoering van een historisch spel onder den naam Juliana van Stolberg, in drie bedrijven. Het stuk is geschreven door dhr. J. Buma, hoofd der openbare school alhier, die het recht van opvoering heeft verleend aan de harmonie „Concordia" en ook de regie heeft verzorgd. Ter aan vulling zal daarna nog eens wor den opgevoerd: „De molen van Sanssouci", dat hier een vorige maal zooveel succes oogstte. Men zie voor nadere bijzonderheden achterstaande advertentie. Donderdachochtend daarop zal dan wel het eerste werk zijn onzer stadgenooten om de driekleur uit te hangen. Weliswaar in hier en daar een vlag reeds vanaf de dag van aanteekening hangende van wapperen is door het natte weer derlaatste dagen geen sprake meer maar we mogen wd verwachten, dat Donderdag van ieder huis de vlag zal wapperen en klapperen. Met salvo's, klokgelui en mu zikale reveille zal de dag worden ingeluid. Óm 9 uur zal er in de Geref. Kerk een gemeenschappelijke dienst worden geleid, waar de drie predikanten ter plaatse het woord zullen voeren, terwijl orgel spel en samenzang de plechtigheid zal opluisteren. Na de tractatie der school kinderen volgen dan zanguitvoe ringen in Het Centrum, terwijl om 4 uur een muzikale wandeling wordt gemaakt En dan om 8 uur de lichtstoet. Ook hier verwijzen we naar de betreffende advertentie, want er zijn nog toortsen verkrijgbaar. Zooals reeds vroeger is gemeld, geven die een fantastisch licht in de duisternis. Na de omwandeling van de lichtstoet een taptoe, waaraan al wat muzikaal is, deelneemtzelts de bekende Zuiddorpsche zanger, dhr.Jos. Moerdijk, verleent hieraan medewerking, tin IASR OPNIEUW HAD ZIJ Dank zij den KLOOSTERBALSEM heeft zij die nu nooit meer! AKKER'S 'ORIGINEEL TER INZAQI Geen goud zoo goed" Tevens zij nog gemeld, dat allerwege gearbeid wordt in dikke jassen-en wollen dassen om een keurige verlichting ten toon te spreiden op straten en pleinen. Axel zal gewis weer getuigen van zijn onwankelbare gehecht heid aan het Oranjehuis. De dag van 7 Jannari wordt, zooals gemeld, beschouwd als een feestdag, zoodat ten eerste de postkantoren zijn gesloten als op Zondagen en er hier alleen tusschen 8 en 9 uur post kan worden afgehaald. Ook van gemeentewege zijn de kantoren gesloten. Met 1 Januari was Gilles mulder uit. De molen op Spui was in andere handen overgegaan en als gevolg daarvan is dhr. G. den Deurwaarder eervol ontsla gen. Vermelding dient evenwel, dat hij 34 jaar lang onafgebroken bij de familie Luteijn te Spui in het molenaarsvak werkzaam is geweest en hem in verband daar mede een welverdiende dag van harte wordt gegundallicht ook door alle Spuinaren, waar Gilles zeer populair was. Belanghebbenden maken we opmerkzaam op de tramdiensten die met 1 Januari aanzienlijk ge wijzigd zijn. De bekende boekjes zijn aan ons bureau verkrijgbaar. Er staan hier weer enkele woonwagens, die de omwonenden last veroorzaken en ook de bur gerij, o.a. door hun gebedel. Met name was het met Nieuw jaar meer dan ergerlijk en dach ten we, dat er hier geen politie was. Toevallig vernamen we, dat ook van Rijkswege die men- schen steun krijgen. De stadsvlag nam met Nieuw jaar een loopje met de klok. Door wind en regen was de wimpel rond de klepel gedraaid, zoodat bij een rukwind de klok begon te luiden, alsof er nood hulp noodig was. De klokke nist was echter op zijn post en wist het evenwel te verhelpen. Te Sas van Gent is met Nieuwjaar op de wijk de Stuiver bij zekeren R. ingebroken en een kistje met 40 000 francs aan pa pieren gestolen, benevens de shawl, die rond het kistje zat. Met dezen eereiitel nam hij toch niet weg, dat Louisa Leroi x hem ge- d«r»g verweet, de schuld te zijn van haar ongeluk en hem uitschold voor een fleemer, een belachelijke fl-kfl >oier. Had hij met dat onophoudelijk gelFk geven het verwaand karakter van K'ip- per nog niet verwaander gemaakt Een valschaard in de ziel, riep de vrouw bij het zwaaien van het schuim spaan, omdat hij getrouwd was met die afzichtelijke dienstmeid van wie hij altijd gezegd had, dat zfi veel te dik en minstens een voet te kort was. Selm gevoelde wel dat hij al te schuldig was, om tegen deze aantijging iets in te brengen. Hij herinnerde zich maar al te goed wat hij eens op z - keren avond gezegd had over de schoor - heid der vrouwen, terwijl hij achter het gareel van zijn paard geborgen, alles in het werk stelde om juffrouw Klipper tot de bekende koffiepartij over te halen. Maar Selm had al de onvolmaak - heden der dienstmeid over het hoof 1 gezien, toen zij met een erfenis, haar aoor een rijken oom nagelaten, eens klaps een welgestelde vrouw werd. Wat kwam het er toch ook al op aan. dacht hij, of zfln vrouw te dik en meer dan een voet te kort was? Hij tv - weerde, dat men zich in het huwelijk aan al deze kleinigheden gemakkelijk gewoon maakt en dat de kruideniers winkel, die h0 ging oprichten, er niet te siechter om zou gaan. Ofjjchoon van een ontzaglijke hoogte naar beneden gestor», werd de toestand van den gevallen heer KI pper toch 1 mgzamerhand meer en meer dragi lijk. Hij werkte moedig van den morgen tot den avond en won zijn brood, Op den duur vsn jiten vergat hij bfina z0n kortstondige g ootheid, welke hem zo-u li hij somtijds bekende, toch eigenlijk nooit volkomen gilikkig had gemaakt. Ia den tijd van steeds tl mmenden voorspoed was hij onrustig en A ijd voortgi jiagd haakte h0 naar grooter eer en mei rd r roem. Thans, hij zijn nederigen wrijfsteen, dacht hij aan niets anders, dan aan zfln broodwinning, zonder ooit gekwt lien te wp den door den brandenden hartstocht, die hem alles gegever, maar ook alles zoo wreedaardig ontnomen had. Voorheen, toen hij lrngs de maatschappeliike lidder steeds hooeer en hooger w lie opklimmen, en il ijd in diepe bezorgd heid verkeerde, of hij Wel zou geraken waar hij heen w lie, had hij ztlJen een goeden nacht en 1 ep in veront rustende droomen het bed uit. Thans werkte Uj geheel den dag, hgde zich vermoeid van den arbeid des avonds te bed en sliep in éénen adem tot aaa den morgen, om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 et. doos 45 et. Bij Uw Drogist. r'tWas een gruwelijke last en het leed geweldig zeer. Het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op, he' beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crêmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet ge'én zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het was een uitkomst." r, H. de J. te 's-H. Onovcrtrotfen by brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bj| Rheuiaatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTER Handelmij. L. I. Akker, R'dam "^r,c1 a- n n irwn De politie te Soe9t heeft aangehouden, zekere B., die zon der vergunning van B. en W. geldinzamelingen had gehouden, zgn- ten behoeve van versiering van eenige straten in die gemeen te, in verbaud met het huwelijk van de Prins, s. Het ingezamelde geld, dat by door valsche ver klaringen van de menschen wist los te krygen, is door hem ten eigen bate aangewend. By zijn arrestatie bleek, dat al het geld reeds door hem was uit gegeven. Bovendien wordt de man nog terdaebt van oplichting.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2