pijn verdwijnt. neem 'n "AKKERTJE" Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c li - Vlaanderen. No. 77. VRIJDAG I JANUARI 1937. 52e Jaarg. J. C. VINK - Axel. EEN NIEUWE BLADZIJDE UROL. verzacht en geneest Binnenland. met 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachel) volgens recept Apotheker Dumont. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: - Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12 Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Nieuwjaarsdag is de dag, die ons voorbereidt tot een nieuw tijdperk. Maar eer we dat aan vangen, hebben we vermoedelijk een terugblik geworpen op wat het afgeloopen jaar ons brachtVoor den een angst en droefheid, voor den ander hoop en blijdschap. Maar omdat we gewoon zijn moeite en leed als dubbelen last te torschen en vreugde zoo licht is te dragen, onthouden we in 't algemeen de dagen van droefheid het langst. En zoo zullen velen zich opgelucht gevoelen, als weer een jaar van strijd en kommer achter den rug is en nog slechts in herinnering bestaat. Men denkt dan aan het nieuwe jaar. Wat zal het brengen Voor de zwaartillenden ligt dit komende jaar in een mist bank, in het schemerig duister, dat het begin van den weg door den nieuwen tijdkring slechts vaag onderscheidt van den vo- rigen, zoodat we nog in het geheel niet kunnen zien, waar we ons bevinden zullen, als ook die weg weer is afgelegd en we een jaar verder zijn. De optimist echter zal daar niet aan denkenhij roept zich geen narigheid voor den geest, maar leeft bij de hoop en voelt zich gelukkig. Want onder de meest levenwekkende en opbouwende gevoelens, die in het menschelijk hart kunnen wonen, behoort de gedachte der hoop: de verwach ting van het goede. Het is daarom goed, dat we minstens éénmaal per jaar het gebeurt ook wel op verjaardagen en andere gedenkdagen even stilstaan bij de gedachte, dat we weer een blaadje hebben om geslagen, om te beginnen met een nieuwe bladzijde en we nieu we hoop gaan koesteren voor een beter en meer voorspoedig jaar, al doen we dat eigenlijk, willens of niet, alle dagen. Immers elke dag heeft zijn eigen geschiedenis voor ieder mensch en dus heeft elkeen iederen dag zijn bladzijde beschreven. En indien onze inkt troebel is indien onze gedachten vervuld waren met wangunst, hebzucht, haat en onzuiverheid, zal het geschrevene op de bladzijde het op een of andere wijze verradt n, hoe wei-opgevoed de geest ook mag zijn, die de pen le d', hoe zorgvuldig die ook woidt ge hanteerd en hoe vast de hand ook is, die schrijft. Maar wanneer onze gedachten naar hooge dingen zich verheffen, en onze levens beheerscht worden door kwaad willigheid jegens niemand en liefde jegens allen en wanneer ons eerste doel is de wereld beter te maken door ons leven er in, dan zal de geschiedenis van den dag Wel de moeite waard zijn om te lezen, al is het ook nog zoo ruw geschreven. Het is een aardig beeld, dat een Fransche schrijver van deze ver gelijking ophangt. Omdat het zoo nauwkeurig naar voren brengt, dat het van zooveel belang is, wat en hoe we denken, en dienten gevolge hoe we handelen. Want al waren onze gedachten en be weegredehen ook nog zoo geheim en verborgen, door niemand ge zien, ze worden toch geschreven op die schoone bladzijde van iederen dag. En de wijze, waarop wij heden de geschiedenis van den dag maken, bepaalt in be langrijke mate, hoe we morgen opnieuw zullen beginnen. Als morgen sterk en goed en schoon wil zijn, moet heden ge wijd worden aan de ontwikkeling van de gewenschte eigenschappen. Heden is de gouden eeuw van Uw leven en het mijne. En indien nu, aan het eind van een dag, wiens geschiedenis wij schreven, de gedachte in ons rijpt, dat het zóó niet verder moet gaan, en dat het nu voortaan beter moet worden in onze gedachten, wel dan vindt ons tenslotte de hoop. Wij hebben het zelf in onze macht, om alles om ons heen „nieuw" té maken, door de vernieuwing onzer gedachte. Pope heeft gezegdDe hoop ontspringt eeuwig in de men- schelijke borstZeker, „elk leven brengt zijn nederlagen en fouten, maar het is niet zoo be langrijk w a t er met ons gebeurt, doch veel meer de manier, waarop we het opnemen. We kunnen van ons „doode zelf" treden maken naar „hoogere dingen". Was er moeilijkheid in uw huis, uw zaak, uw omgeving, neemt u voor om geduldiger, vriendelijker te zijn en opnieuw het vuur der liefde in den haard aan te wakkeren en opnieuw en beter te beginnen Wonderlijk mooi is de gedachte der hoop en het weten, dat we eiken dag een schoone bladzijde kunnen, neen, moeten omslaan „Eiken dag hebben we een groot- schen nieuwen zonsopgang. Eiken avond schijnen de sterren opnieuw Elk voorjaar brengt een nieuwen oogst van bloemen en de zomer brengt nieuwe vruchten en oogst en het groote wonder is, dat elke sneeuwvlok en elke dauwdrop en elke bloem juist even volmaakt en lieflijk is, als op den dag der schepping" dit alles gebeurt eiken dag, eiken avond, elk voor jaar, eiken zomer en winter, zon der onderbreking, volgens de goe de wetten van het heelal. Men beseffe welhet is een schoone bladzijde, die eiken dag in ons leven wordt omgeslagen, en wij bepalen zelf, wat er in de geschiedenis van dien dag ge schreven wordt, want wij schrij ven zelve, door de manier waarop we denken en leven. „Het lot van ieder mensch wordt bepaald door zijn eigen karakter", schreef eens een wijs geer. Welnu, als dat zoo is ,dan hopen en wenschen wij met na druk voor tijden als nu, dat wij allen en iedereen, ook buiten den kring onzer lezers, zal zorgen zijn karakter steeds hooger op te voe ren en zal streven naar „hooger dingen", opdat ons lot dien overeenkomstig worde bepaald. OnS Nieuwjaarsartikel voor dit jaar zou zeker onvolledig zijn, wanneer we aan de daarin uit gedrukte wenschen niet paarden een wensch, die op aller lippen ligt, nl. dat onze Koninklijke familie, die na de dagen van smartelijke rouw nu zulke heer lijke dagen van geluk beleeft in de hoopvolle toekomst en ook door de medeleving van het Volk, dat haar zijn aanhankelijkheid betoont als geen enkel volk in geheel Europa, dat Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana en met haar Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, niet aileen op 7 Jan. aanst., maar in lengte van dagen het geluk mogen deelen met Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld, het geluk, waarop de gansche Nederlandsche natie wacht, n.l. dat eenmaal een Prins van Ko ninklijken bloede uit het Huis van Oranje moge geboren worden. En tenslotte willen we nog den wensch uiten, dat onze lezers in 1937 een zegenrijk jaar moge beschoren zijn een jaar, vrij van rampen, vrij van ziekten, vrij van vijandschap en zoo mogelijk vrij van werkloosheid, maar een jaar van voorspoed, gezondheid en vrede, blijdschap en dankbaarheid. Geve dit alles het jaar 1937! Ruwe hemden De feesten te Den Haag. Maandag werden voor het stad huis en de kerk oefeningen ge houden met de cavalerie en de rijtuigen die in den stoet meegaan op 7 Januari. Eerst de muziek te paard, dan de brikken en het achtspan, de grenadiers, enz., wat alles veel belangstelling trok. De Prins maakte Maandag met zijn broeder een ritje te paard naar Scheveningen. Met den Berlijnschen trein arri veerden Maandag om 10 uur de bruidsmeisjes, de hertoginnen van Mecklenberg, nichtjes van Prinses Juliana; ook de bruidsjonkers zijn gearriveerd. Een Javaansche Prinses heeft voor de Kon. familie ten paleize Indische dansen uitgevoerd, die alleen door ongehuwde Prinsessen en op zeer plechtige gelegenheden ten hove mogen wordeu uit gevoerd. Voor de N.C.R.V. is een radio rede uitgesproken door den Ja- vaanschen vorst Mangkoenegoro Vil, die daarin uitsprak, dat hij de verre reis naar hier gemaakt heeft om Hare Majesteit trouw te betuigen en deel te nemen in Haar geluk en vreugde. Een firma uit Ierseke heeftop dracht gekregen tot levering van een reusachtige partij oesters te gen 7 Januari. In de dagbladen is de volgorde van den stoet bekend gemaakt, welke tijdens de huwelijksplech tigheid te 11 uur zal uitrijden. Na eenige ruiterij volgt de gouden koets, bespannen met 8 paarden, voorafgegaan door 2 postiljons, gaande 1 koetsier naast elk paard en 4 lakeien naast elk portier. In deze koets zal het prinselijk paar zijn gezeten, terwijl een kolonel en ritmeester ter weerszijden van de koets rijden en 8 officieren voor en achter de koets. Daarna volgt de koets,. Waarin H. M de Koningin en Prinses Armgard, bespannen met 4 paarden Nu een rijtuig met 4 paarden, waarin hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg en Prins Ernst Asch- win van Lippe. Hierna een zelfde span met koets waarin hertogin Adolf Frie- drich van Mecklenburg en de vorst van Wied. Daarachtei volgen in 3 koetsen verschillende autoriteiten uit den lande en j|enoodigden uit het buitenland en weer eenige ruiterij - afdeelingen. Na de plechtigheid ten stadhuize volgt natuurlijk die in de kerk, waarna een zangkoor een lofpsalm zal zingen. In de consistoriekamer zal het bruidspaar gelukwenschen van de familie en genoodigden in ont vangst nemen. Hnldebetooging. Duizenden bij duizenden waren Dinsdag getuige van de hulde, die 38000 leden van vereenigingen aan onze Landsvrouwe en het Bruidspaar brachten. De Kon. familie reed in 2 hof- rijtuigen langs de rijen, gevolgd door 3 calèches, waarin kamer heerenen hofdames,om de tallooze vaandels en corporaties te be groeten. Geschonken. Na bovengenoemden rijtoer langs de huldebrengende vereeni gingen hebben de Prinses en de Prins Dinsdag de verschillende personen ontvangen, die huwe lijksgeschenken kwamen aanbie den. Namens het Indische comité een paar vazen, borduurwerk en Chineesche voorwerpen. Ook het nationaal huwelijks geschenk werd aangeboden na mens het Nederlandsche volk door een uitgebreid comité. Als voorzitter sprak mr. L. J. A. Trip een hartelijke rede uit, waarin hij de gevoelens van het volk vertolkte t.a.v. de aanstaande bruiloft en meedeelde, dat het geschenk zou bestaan in een prin selijk jacht tot het bevaren van de Nederlandsche wateren en uit een verbouwing en inrichting van de prinselijke woning te Soestdijk, als herinnering aan stadhouder Willem III en koning van Enge land, die tot de stichting van dit lusthof besloot. ISpr. sloot zijn toespraak met overhandiging van de oorkonde, die vastlegt, dat uit naam van alle Nederlanders dit geschenk wordt geboden en de beschrijving en teekeningen bevat. Van Suriname werd een schouw in de ontvangkamer aangeboden en Curasao zorgt voor de eet kamer. Verkouden - Grieperig I ampo lucht op en geneest I Prins en Prinses gaven uiting aan hunne groote waardeering en dankbaarheid voor dit bewijs van genegenheid van het Ned. volk. Eveneens in den vorm van een oorkonde werd het geschenk van de Nederl. schooljeugd aangebo den, dat bestaat in een bibliotheek en de inrichting van een sportpark bij het paleis. Uit Oostenrijk werd een fraai bewerkte leeren cassette met zil veren deksel, waarop de kaart van Oostenrijk was gegraveerd, geschonken. Tevens een glasservies in 18- eeuwsche stijl. Uit Zwitserland een prachtig platina-armbandhorloge. Uit Polen een fraaie collectie borduurwerk, met de hand ge maakt en zeer kostbaar naar oud- Poolsche motieven. Namens de Ned. vrijmetselaren een oorkonde en bijbehoorend luxe en rijk geïllustreerde uitgave van het boek: Het Huis van Oranje en de Nederlandsche orde van vrijmetselaren. Gisteren was het de tweede dag om geschenken te bieden en ontving het prinselijk paar een Prettig innemen, smaakloos, géén maagstoor nissen. Ongeëvenaarde werking tegen kiespijn, hoofdpijn, migraine, zenuwpijnen, vrouwenpijn. Ook bij gevatte kou, koorts, griep en influenza. Buisje met 12 stuks 52 cent. Metalen sak-etui met 3 stuks 20 cent. Alléén echt met den neem AKKER er op. Weiger namaak! AXELSC IC&,® COURANT. Ruwe huid, Schrale lippen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. DDan Dampo inwrijven en diep inademen* Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten»

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1