ABDIJSIROOP Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER' S versièrkle De stoet zelf wordt op den jubeltocht gevolgd door vier oog getuigen langs den weg. Behalve tallooze Europeesche landen en Amerika, zendt de Phohi uit en de Rijkszenders van Kootwijk. De geheele wereld zal luisteren naar Neerlands feest. Prinselflk bruidspaar b'zoekt hofprediker Weiter. Zaterdagmiddag om vier uur hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht ten huize van den oud-hofprediker ds. W. L. Weiter en diens doch ter aan de Jan van Nassaustraat te Den Haag, met wie de Prin selijke bezoekers zich ongeveer een half uur onderhielden. Zooals bekend is, zal ds. Wei ter het huwelijk van het Prinselijk Paar inzegenen. De postkantoren op 7 Januari. De directeur-generaal der pos terijen, telegrafie en telefonie maakt bekend, dat op 7 Januari 1937, den dag van het huwelijk van H.K.H. de Prinses der Neder landen, alle kantoren en stations voor den post-, telegraaf- en telefoondienst geopend zullen zijn als op Zondag. Millioenenschonking aan Duitschland t Naar „Het Volk" verneemt, is Sir Henry Deterding voornemens ten behoeve van de Duiische voedselvoorziening voor een be- bedrag van 10 millioen gulden aan Nederlandsch vee en Neder- landsche landbouwproducten aan te koopen. Hij zou deze voedsel voorraden ter gelegenheid van zijn heengaan uit het directoraat van de „Koninklijke" geheel be langeloos ter beschikking van de Duitsche regeering stellen en an derzijds den aankoop daarvan in Nederland als een geste bij zijn afscheid bedoelen. Qenoemd blad zegt reeds thans te kunnen mededeelen, dat de aankoop zal neerkomen op een uitvoer van 700 wagons landbouw producten Zooals men weet is Sir Henry onlangs met een Duitsche vrouw getrouwd en heeft hij zich een woning aan de Wannsee bij Berlijn gekocht. Aan een en ander zal de daad werkelijke belangstelling voor den huidigen Duitsche voedselnood niet vreemd zijn, merkt het blad op. Provinciale Staten van Zeeland. In de Woensdag voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland werd voort gegaan met de behandeling van de begrooting 1937. Het kwam tot een debat over de werkloosheid en voorts was de kwestie der bootdiensten op de Westerschelde op Zondag een belangrijk punt van de bespre kingen, mede in verband met een brief van den minister, dat hij meent, dat het aantal vaarten op Zondag op de lijn Vlissingen Breskens van 5 op 8 moet wor den gebracht. Vele leden hadden daartegen principieele bezwaren. Bij de artikelsgewijze behan deling stemden dhrn. Dominicus en Bosselaar tegen den post sub sidie aan de neutrale Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. Vier leden verklaarden tegen den post voor den bootdienst Vlissingen—Neuzen te stemmen omdat daarvoor een tekort van f 10 000 is uitgetrokken tegen verleden jaar f 7000. De heeren Dekker en van Gor- sel verklaarden zich tegen den post pensioenen aan oud-leden van Ged. Staten. Hierna werd de begrooting vast gesteld op een eindcijfer van f2 452.917,46 en een post on voorzien van f24 942,51. In de middagvergadering kwam aan de orde het voorstel tot het vaststellen van een verordening op het verleenen van wachtgeld en pensioenen aan de leden van Ged. Staten en van pensioenen aan hun weduwen en weezen en van een regeling voor de reeds gepcnsionneerde en de thans zit tende leden van Ged. Staten. Een m otleStaverman om de zaaK aan te houden, werd verworpen met 23 tegen 12 stemmen. Een voorstel van den heer v. d Feltz om te bepalen, dat men 12 jaar gedeputeerde moet zijn alvorens voor pensioen in aan merking te komen, werd verwor pen met 28 tegen 11 stemmen en een voorstel-Goossens, om tevens het invaliditeitspensioen in te voeren, werd verworpen met 26 tegen 7 stemmen. Een voorstel-Dekker om de bepaling te doen vervallen, dat I een vrouw die een tweede huwe lijk aangaat en weer een geschei den vrouw wordt, haar recht op pensioen naar het eerste huwelijk weer terug krijgt, werd verworpen met 17 tegen 14 stemmen. Wachtgeld en pensioen voor nieuwe leden en voor hun we duwen en weezen werd daarna zh.s. goedgekeurd. Het tweede deel van het voor stel, n.l. de pensioenen voor de thans zittende of reeds gepen- sionneerde leden van Ged Staten, gaf dhr. v. d. Feltz gelegenheid te betoogen, dat men nadere uitzonderingen niet moet om schrijven en het betreffend deel van het ontwerp-besluit moet schrappen. Na discussies maakte spr. ervan, dat men dat deel niet moet schrappen, maarterugzenden naar de commissie tot nadere overweging. Dit werd verworpen. Het betreffende artikel werd aangenomen met 21 tegen 11 st. Aan de orde kwam ook het rapport van de commissie ad hoe inzake twee moties een van den heer Onderdijk en één van den heer Dekker, betrekking hebbende op het hebben van een financieel belang van leden van Ged. St. bij maatschappijen, die werken met gelden van de provincie. Daar de commissie tot de con clusie kwam, dat men tegenover de huidige functionarissen niets kan uitrichten, trok de heer On derdijk zijn motie in, doch de heer Dekker handhaafde de zijne en vulde die nog aan met den wensch, dat de huidige leden die in de termen vallen, hunne be trekkingen bij de maatschappijen e d. zullen opzeggen, of hun mandaat ter beschikking stellen. Deze motie werd met 27 tegen 3 stemmen verworpen. Dit nadat met 17 tegen 13 stemmen een motie-de Pauw was verworpen, dat het traktement bij een maat schappij als bedoeld, zal wor den afgetrokken van het honora rium als Gedeputeerde. Ten slotte kwam het voorstel aan de orde om af te wijzen het verzoek om aan de Borgsteliings- findsen voor Zeeuwsch Vlaan deren en voor de Zeeuwsche eilanden financieelen steun te verleenen. Een voorstel Goossens om 2 cent per inwoner per jaar te geven, werd verworpen met 22 tegen 15 stemmen, een voorstel Adriaanse om f 1000 ineens te geven werd aangenomen met 24 tegen 13 st. Hierna werd de zitting gesloten. hier op den len Kerstdag in de Geref. kerk gegeven. Voor deze uitvoering bestond weer groote belangstelling en het kerkgebouw was dan ook flink bezet, toen de voorz., dhr. Jan le Feber het openingswoord sprak en daarna in gebed voorging. Na het zingen van een 3 tal verzen van Gezang 112 werden onder leiding van den directeur, dhr. P. C. Brakman, op voortreffelijke wijze uitgevoerd het „Hodie Christus natus est" van Sweelinck, „Farizeeër en Tollenaar" van H. Schutz, de hymme „Hoor mijn smeeken" van M. Mendelssohn, „Zaligheid" van J. Seb Bach, „Musica" (een hym me voor 5 st. koor a capella) van Joh. Wagenaar, „Heiligh, heiligh" eveneens van dezelfde maaröst., „Dank sei dir Herr" van G. F. Handel en de „Kerstcantate" voor sopraan-solo en orgel van I S Beijer. In de pauze werden door het Kinderkoor een 6-tal zangnum- mertjps ten beste gegeven. Het slotgedeelte werd gevormd door een meer nationaal program ma, in verband met het aanst. vorstelijk huwelijk. Begonnen met „Mijn Lippiland" en besloten met het Wilhelmus, werd ook dit op correcte wijze uitgevoerd. Hierop werd neg gezamenlijk gezongen van Psalm 98 2, waarna desamenkomstop de gebruikelijke wijze door den voorzitter werd gesloten. Kerstteestvlpring der Zondag en Fröbelscholen. De kinderen der Zondag- en Fröbelscholen hebben op de ge bruikelijke wijze het Kerstfeest gevierd bij een flonkerenden Kerstboom. Te Kijkuit had dit kinderfeest op den Eersten Kerstdag plaats. Er heerschte daar een echte Kerst stemming onder de kleinen, die goed bedacht werden, terwijl ook vele ouderen van deze Kerstfeest viering der Zondagschoolkinderen genoten hebben. De Herv. Zondagschoolvereen. hield haar Kerstfeest op den 2en Kerstdag in de Herv. kerk. Het gebouw was goed bezet en met de leerlingen waren ook vele ouders aanwezig. Na opening door Ds. Van Oeveren zongen de kinderen eenige Kerstliederen, gevolgd door een Kerstvertelling van mej. Rouw. Ter verpoozing werden nog enkele Kerstliederen ten gehoore gebracht, waarna ook mej. Looij een mooie Kerstver telling liet volgen. Door Ds. Van Oeveren werd nog een slot- en dankwoord gesproken en daarna volgde het meest aantrekkelijke voor de kinderen de cadeautjes, welke bestonden uit boeken, kleedingsfukken, sinaasappelen en chocolade. Hoogst voldaan over het ge- notene en met blijde gezichten keerden ouders en kinderen hierna huiswaarts. AXEL, 29 December 1936. Het is geen witte Kerstmis geweest, zooals velen dit waar schijnlijk gaarne hadden gezien. Geen winterpracht en met een sneeuwlaag bedekte vGJer. en wegen, wat toch anders zoo'n echte Kerstsfeer schept. We zijn van dat alles verstoken gebleven de zon heeft zich nauwelijks laten zien en hield zich schuil achter zware wolken- en nevelensluiers. Tot een wandeling lokten de Kerstdagen dan ook geenszins en zoo werden deze dagen dan ook voor het grootste deel in den familiekring doorgebracht. Buitenshuis was er anders ook gelegenheid te over voor ontspan ning, zooals zanguitvoering, bios coop- en tooneelvoorstellingen, konijnen- en pluimveetentoonstel ling, enz. Al deze uitvoeringen mochten zich in een druk bezoek verheu gen en men scheen van het goede en mooie niet genoeg te kunnen krijgen. Voor een en ander ver wijzen we naar de hieronder vol gende berichten. Uitroeping „AsHf". De jaarlijksche Kerstuitvoering van de Chr. zangver, „Asaf" werd Ook de kinderen der Fiöbel- scholen hebben hun Kerstfeest op echt kinderlijke wijze gevierd. Gelukkig toch dat er voor deze viering nog altijd een kleinigheid beschikbaar gesteld wordt door de kindervrienden, die dan mede. genieten van de stralende gezicht jes. Het stemt niet alleen de kinderen, maar ook de ouderen tot groote vreugde op deze feest dagen. Bioscoop- en tooneel voorstellingen. In Het Centrum was voor een welverzorgd Kerstprogramma zorg gedragen en dit is door het pu bliek op prijs gesteld, getuige het drukke bezoek op beide Kerst dagen. De groote bioscoopzaal is genoegzaam bekend om de beschikbare plaatsruimte en toch was het er beide avonden eivol. Wel een bewijs, dat een mooie film nog steeds de massa trekt. De voetbalvereeniging „Axel" gaf een derde uitvoering in het clublokaal met het bekende pro gramma. Oppervlakkigbeschouwd zou men allicht geneigd zijn te zeggen 't wordt van het mooie te veel. Maar zooals steeds, is ook hierbij gebleken, dat, wan neer iets werkelijk mooi en aan- trekkelijk is, de belangstelling levendig blijft, M.a.w., dè boven» zaal bij mej. Gilijamse was ook voorde 3e uitvoering geheel bezet, ja zelfs stampvol, en beide stuk ken oogstten weer luiden bijval. „Hanengevecht". Zooals door ons was aange kondigd, werd gisterenavond in Het Cen'rum het blijspel uit gevoerd, dat door den Nederl. schrijver D. H. Scheffer onder bovenstaanden titel is geschreven. Het heeft 3 bedrijven en we moe ten dadelijk zeggen, dat bij de vechtende hanen de hennen zich niet onbetuigd lieten Het was weer het oude thema verliefdheid en koppeling. Maar toch was de variatie zoodanig, dat er veel amusement in het spel lag en meermalen het publiek dan ook met vroolijken lach daaraan uiting gaf. Het zij gezegd, dat de wijze van spelen daartoe ook veel bij droeg en dit strekt tot eere, want een blijspel opvoeren eischt veel van de krachten van de betrokken dilettanten. De goede stemming werd ook nog verhoogd door een buiten verwachting volle bezetting der rangen. En dat was gelukkig, ook om het doel dat men beoogde versterking van de „Orelio,'-kas. Ter bestrijding van de kosten voor de door Orelio binnenkort op te voeren revue, hadden zich enkele leden dezer vereeniging beschikbaar gesteld om dezen avond te geven en nu had men er dubbel genot van, waar dit doel ook eenigszins bereikt is, al zijn zaalhuur en vermakelijkheids belasting in deze kwade factoren. Genoeg zij, dat spelers en toe schouwers een aangenamen avond hebben gehad. Een woord van dank tot het publiek gericht door den leider, dhr. P. Olijslager, die tevens de hoofdrol vertolkte, vond wederzijds beantwoording in een hartelijk applaus Toen het scherm gevallen was, lokte de welbekende band van de Gebr. Vlaeminck uit Lokeren uit tot een dansje, tot nog meerder vermaak. De konjjnen en plnimvee- tentoonstelling. Tijdens de Kerstdagen werd alhier door de konijnenfokkers- vereeniging Ter Verbetering de jaarlijksche tentoonstelling gehou den van konijnen, pluimvee en volièrevogels. Er waren in totaal 273 inzen dingen van konijnen, hoenders, duiven en kanaries, die weer op de bekende zindelijke wijze in de Zondagschool gehuisvest waren. De tentoonstelling is Donder dagavond door den heer J. M. Oggel als waarn. burgemeester geopend, waarna da verschillende afdeelingen werden bezichtigd. De jury, bestaande uit de hee ren W. F. T. baron Van Pallandt, Rosendaal (Geld), E. Damstra, Neede (Geld) en A. de Cock, Hulst, resp. voor de afd. konijnen, pluimvee en volièrevogels, had geen gemakkelijke taak en kende de hoofdprijzen toe als volgt: Mooiste konijn, witte Weener, W. Wieland. Groote rassen, Lo- iharinger voedster 1936, Gebr.de Kraker. Kleine rassen, lichtbruin zilver, Aug. Verstraeten. Dwerg rassen, Pool, C. J. Provoost. Vlaamsche reuzen, F. Dieleman, Hoek. Het zwaarste konijn (16 pond) was van dhr. E. H. Schoof. Pluimvee: Groote rassen, witte Wyandotte haan, van J. A. Bree- pod Mooiste krielen, wit Wyan dotte, va i Joz. Vinke. Mooiste fazant (zilver), van H. J. Haite. Mooiste Sierduif (zwarte monnik), van J. A. Breepoel. Mooiste kropper, van mej. E. Provoost— Geelhoedt. Beste postduif, van J. A. Breepcel. Mooiste kleur- kanarie, van J. A. Breepoel. Mooi ste geteekende kanarie, van J. P. Smies, Sluiskil. De prijswinners, bij wier naam geen woonplaats vermeld staat, wonen te Axel. Ring Zeenwsch Vlaanderen van Jongellngs vereenineen op Gerei grondslag. Deze Ring hield Zaterdag haar jaarlijksche Kerstvergadering in de Landbouwschool alhier. In zijn openingswoord wees dhi. C. Herrebcsut op de werke lijkheid van het Kerstevangelie voor de leden en op de ontaar ding ln Duitschland. Dhr. M de Putter hield een rede „Het parlementaire stelsel". Spr. behandelde de ontwikkelings gang van het parlementaire stelsel in de geschiedenis en de bevoegd heid der Kamers en ook besprak hij de principieele zijde van de zaak, daarbij wijzende op de ar tikelen 8 en 11 van het program van beginselen der A. R. partij. Hierna werd besproken de kwestie van eventuëele overbodig heid der Eerste Kamer en de mogelijkheid van bestaan van een Belangenkamer. Na de pauze hield dhr. P. A. Breure van Hoek een referaat over: „De roeping der leden t.o.v. de vereenigingsarbeid". Spr. wees er op, dat het streven der leden moet zijn God in hun werk te dienen en dat werk zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Dhr. I. v. Bortel van Schoon- dijke leverde een bijdrage: „Het bezoek aan de Ringvergade- ringen". Benoemd werd tot Ringrappor- teur dhr. C. Quist van IJzendijke. Vr(j met de flets in België. Sinds eenige jaren worden ge bruikte rijwielen in België zonder meer toegelaten, met weglating dus van de speciale kaart, welke daarvoor vroeger vereischt was. Naar uit Brussel aan den A N. W.B. wordt bericht, zal de duur van deze vrijstelling, welke nog steeds als een voorloopige maat regel moet worden beschouwd en die op 31 December eindigde, voor het jaar 1937 verlengd wor den, zoodat toeristen en grens bewoners ook in het komende jaar, zonder speciale formaliteit, de Belgische grens kunnen over schrijden. Predikbeurten te Axel. DONDERDAG 31 DEC. (Oudejaa.). Ned. Herv. Kerk. '»Av. 6 ure Ds, van Oeveren Geref. Kerk. A 6 ure Dj. J. S Post. Geref Gemeente (Weststraat). N un. 2 ure Dhr. de Visser, van Roiterdam. VRIJDAO 1 JAN (Neawjiar). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. van Oeveren Geref. Kerk Vijorm. 9 30 u e Ds. J S Post. Geref. Gemeente (Westraat). Voorm 9 30 are Leeskerlr. ZONDAG 3 JAN. 1937. Ned. Herv. Kerk. Voorm 91/, ure Dr. Cazemier, van Terneuzer, Nam. 2 Ds. van Oeverm Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. Narr, 2 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 uie Leesdienst Nam. 2 als U het nog heden de nieuwe ver- stèrkte Abdijsiroop geeftDaardoor zal die afmattende hoest ophouden en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog genee .krachtiger gemaakt, door toevoeging vrn de hoest-bedwingend stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Drosera, die ook door de geneeskundigen thans worden be schouwd als de heilzaamste stoffen ter be strijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slijm op, stopt den hoest, neemt de be nauwdheid weg en geneest de i auwe ont stoken plekken der slijmvliezen, ,,'s We relds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: Verlaagde prijzen* 75 ct., f 1.25, 2.-t f 3.50 p. flacon

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2