:j| Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e ii w s c li - Vlaanderen, BERICHT No. 76 I> I NSD G 29 DECEMBER 1936. 52e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Nieuwjaars-advertentiën Buitenland. FEUILLETON. Hoc men Burgemeester wordt. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Nieuwjaarsmorgen zal verschijnen en in de kom der gemeente huls aan huis zal wor den bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór of op Donderdag 31 December, uiterlijk tot voor middag 11 uur. DE UITGEVER. Geruchten over een verloving van koning Leopold. De Brusselsche correspondent van de N R. Crt. meldt in verband met de in omloop gebrachte geruchten aangaande de verloving van Koning Leopold met een Deensche prinses heeft de secretaris van den koning, baron Capelle, de vertegenwoor digers van de pers ten paleize ontvangen en het verspreide be richt gelogenstraft. Op 6 April 1936 aldus baron Capelle zeide de Star dat de Koning verloofd was met Prinses Juliana der Nederlanden, op 13 Mei beweerde de Sunday Picto rial dat prinses Maria van Savoye in aanmerking kwam, en vier dagen later noemde het blad twee namen Prinses Maria van Savoye en Prinses Juliana. Op 20 Sep tember sprak l'Excelsior van Prinses Eudoxie van Bulgarije op Q Augustus noemde de Sun day Referee Prinses Adelaide van Habsburg, op 13 December kwam zij nogmaals met dit bericht voor den dag, eraan tuevoegend dat de Koning zou aftreden. Thans vermelden sommige bla den de namen van twee nichten van den Koning van Denemarken. Dit maakt dus zes personen waar mede Koning Leopold in het dr. J. RENIER SNIEDERS. 23) Bjrnardus Klipper was de koning der burgemeesters. Hy leefde op den voet der groote beeren hy had een Eagelscben tuin met mythologische stand beelden en hield een rijtuig met twee moeaige Holsteiners. Bjj bezat uitgestrekte, jonge mast- bosschen, maakte watei bsemden van bet dorre heiland en had een buitengoed, waar bü des zomers met zijn tweespan heen reed en kostbare partyen gat aan zyn menigvuldige vrienden Dat zijn keuken en kelder rykelyk voorzien waren, getuigden de bezoeken, welke in zyn buis door lieden van hoogen rang werden afgelegd. Behalve van den re dacteur van het weekblad, die den verwaanden burgemeester gedurig den zoetsten honing in den mond streek, ontving b\j bezoek van hooggeplaatste amb tenaars en grondeigenaars uit den omtrek, die de aangelegde bosschen en wateringen kwamen afzien. huwelijk zou treden. Het is tamelijk normaal zeide baron Capelle dat een staatshoofd het voorwerp is van de aandacht van allen die de openbare opinie willen inlichten, maar indien de persoon van het staatshoofd aan het land behoort, zoo staat zijn particulier leven daar buiten. Ook is het met spijt dat de ver spreiding van al deze geruchten wordt geconstateerd. Dit valt des te meer te betreuren, waar het hier gaat om een vorst die in het hart nog een diepe en niet geheelde wonde draagt. Tot slot verzekerde de secre taris, dat aan het hof niemand geloof hecht aan een of ander der in omloop gebrachte geruch ten, en sprak hij de hoop uit dat in de toekomst dergelijke berich ten, die van allen grond ontbloot zijn, door de Belgische pers niet meer zullen worden verspreid. Kerstdrukte in Engeland. Mede door het bijzonder zachte weer is de Kerstdrukte te Londen belangrijk grooter geweest dan vorig jaar. Op den grooten weg naar Brighton en de Cornish Riviera werden 1500 auto's per uur geteld en ook de uittocht naar het Noord Oosten was zeer druk. De beroemde Kerstmarkt in Petticoat Lane, waar de minder bemiddelden hun Kerstgeschenken koopen heeft de helft meer om gezet dan vorig jaar en het beste bewijs van de grootere koop kracht van het publiek is dat de Engelsche bank de afgeloopen week voor een waarde van 474 miljoen aan bankbiljetten heeft uitgegeven of gewisseld. Ook uit de provincie komen van overal berichten over drukke Kerstviering en zelfs in nood lijdende gebieden was eenige opleving te bespeuren in de so ciale clubs der werkloozen. Steeds meer bewapening. Volgens een Geneefsche raming is er in 1936 over de geheele wereld een totaalbedrag van zes milliard voor bewapeningsdoel einden uitgegeven, tegen een som Hy was lid van bijna al de letterkundige genootschappen, stond in kennis met geleerdeD en kunstenaars en vond geen grooter genoegen dan dezen een exemplaar zijner Kindergedichten ten peschenke aan te bieden. Het verschijnen van het zesde en het laatste deel van zyn dicht werk werd plechtig gevierd met een letterkundig avondfeest, waarop de leden van het genoot schap, bij het schuimen van den wijn, den voorzitter tot in de wolken verhieven en hem een eereplaats inruimden naast de onsterfelijke dichters. Nooit had Klipper's gelukster zoo helder gelikkerd! In het oog der dorpelingen scheen zijn fortuin tweemaal grooter dan dat van den rijksten bewoner uit de provincie} zijn verstand en ge leerdheid schenen verdubbeld en zijn letterkundige faam nog groo ter, dan deze door de leden der maatschappij werden afgeschetst. Vraagt de lezer ook of juffrouw Louisa Leroux, die steeds toe nemende grootheid van Klipper's naam met een onverschillig oog gadesloeg? Eenige jaren lang had het opbruischend Franseh bloed met onbeschrijfelijke ver bittering geworsteld tegen de van vier milliard vóór den oorlog. Er zijn 17 slagschepen in aan bouw, terwijl er in 1935 slechts een enkel schip van deze cate gorie, metende 19.000 ton, op stapel stond. In 1913 waren er slechts 376 onderzeeërs tegen 800 in 1936, zonder de onderzeeërs van Japan en Rusland, welke landen de grootste geheimhouding betrachten omtrent hun desbe treffende bewapening. In het jaar 1913 telde de wereld 300 vliegtuigen, thans zijn er 10.000. Engeisch prinsesje geboren Prinses Marina, de echtgenoote van den Hertog van Kent heeft op den Eersten Kerstdag het leven geschonken van een dochter. Door het lossen van 41 saluut schoten werd deze blijde gebeur tenis op den Kerstmorgen aan de Londensche bevolking bekend gemaakt. Hos het moet. De minister van buiteniandsche zaken Huil der Vereenigde Staten heeft op de pan-Amerikaansche conferentie te Buenos Aires een redevoering gehouden, waarin hij een heftigen aanval deed op de naties, die „de verdragen schen den en den oorlog voorbereiden". Den oorlog als middel tot be slechting van internationale con flicten wijzen wij af, aldus Huil. Er bestaan andere middelen zoo als verzoeningsconferenties en ar bitrage. Vervolgens gaf Huil acht punten aan, welke den vrede in Noord- en Zuid-Amerika zouden moeten waarborgen a. Iedere regeering maakt pro paganda voor de doctrine van den vrede b. Op regelmatige tijden wor den internationale conferenties gehouden ter ontwikkeling van het begrip van samenwerking tusschen de volken c. Om de Amerikaansche na ties te beschermen tegen den oorlog zullen de regeeringen zich moeten houden aan de vredes- accoorden, waarbij zij zich heb ben aangesloten d. Een gemeenschappelijke hardnekkige wilskracht van den Kempenaar maar eindelek moe gevochten, had de huismoeder, in weerwil harer gespierde armen moeten onderdoen voor den dich terlijken burgemeester, die eiken dag hooger op wilde. Weldra zat Bomhard Klipper op het toppunt van eer en roem i Op dat verheven standpunt zit de mensch zeer gevaarlijk. Dui zenden dingen schijnen hem op die eereplaats te willen hinderen en ontelbare vijanden zijn on ophoudelijk in de weer, om den troon te doen kantelen, waarop bjj, in genot zijner macht, ligt te sluimeren. Dat ondervond Klipper. Se dert geruimen tyd liep hem alles tegen. De pachters zijner twee hoeven, sinds twee jaar door den hagel geteisterd, betaalden hun huur nietde waterbeemden, waarvan het weekblad zulke ronkende loftuigingen aanhief, stonden naakt en vaal en op het punt, tot hun vorigen toestand terug te keerenen de mast- bosschen, die eenmaal een half mHlioen moesten waard zijn, hielden op te groeien. Elke boom, eertijds de bewondering van alle landbouwgenootschappen, scheen een grijsaard geworden, die met Amerikaansche neutraliteitspoli tiek moet worden gevestigd e. Men moet een liberale handelspolitiek volgen, die de afschaffing der tolboomen mede brengt f. Het belangrijke beginsel van internationale samenwerking moet aanvaard worden g. Het internationale recht moet hersteld en versterkt wor den h. Het respect voor de inter nationale accoorden en verdragen, die de basis van de internationale stabiliteit vormen, moet hersteld worden. Huil besloot met de woorden „De internationale overeenkom sten hebben haar kracht verloren. De wereld beleeft dit gevaarlijke verschijnselniet alleen -het ge wone recht, ook het recht van de moraal, de integriteit van de eer worden met voeten getreden. Wij beleven een bankroet van de eer. Het is in het belang van de geheele wereld, dat een einde wordt gemaakt aan de practijk van het breken van verdragen door eenzijdige opzegging". Radio by het rorsteiyk hnweiyk. Met rassche schreden nadert de 7e Januari, de dag waarop heel Nederland zal medeleven met het vorstelijk huwelijk, dat H.K.H. Prinses Juliana en ZD H. Prins Bernhard in den echt zal vereenigen. Aller gedachten zul len in de Residentie vertoeven, doch slechts een klein deel van ons volk zal het genoegen smaken de groote gebeurtenis met eigen oogen te aanschouwen. De onvolprezen radio zal echter de zaak op zich nemen ook de minder bevoorrechten te doen deelen in de feestvreugde. Reeds geruimen tijd geleden is er een conferentie gehouden, waar op de taken zijn verdeeld. Want op dezen jubeldag van Nedetland zullen tegenstellingen het zwijgen opgelegd woidende vier omroepverenigingen treden ge meenschappelijk op. gebogen hoofd en ruggegraat onder de menigte wegduikt. Ook de schatkist bevond zich in een bedenkelyken toestand en de diamanten van wijlen Konstant Leroux waren reeds lang ver dwenen. Klipper deed reeds voor de tweede maal een aan zienlijke geldleening tegen be- zwarenden intrest; hy koot daarvoor Dieuwe heilanden en legde nieuwe bosschen aan. Hij hield in den winter klopjachten op zyD buitengoed en ging in den zomer voor zijn vermaak naar de badsteden. Doch, hoe hard Klipper ook liep, toch kon hy den tegenspoed, die hem sedert eenigen tijd op de hielen zat, niet meer vooruit blijven. Ook de zaken van zijn ge meentelijk bestuur gingen achter uit. Gedurende de afwezigheid van den burgemeester raakten de gemeentenaren aan 't morren. De Weerwolven en de Heidieven waren reeds meer dan eens hand gemeen geweest en in den ge meenteraad trok men elkaar het Êafar uit het hootd. Van waar die wanorde en opschudding binnen de gemeente onder het bestuur van Klipper Zie hier Den 7en Januari begint het omroep-programma, zooals ge woonlijk, des morgens om 8 uur. Het programma van dien morgen is echter een gemeenschappelijk en het zal tot ongeveer elf uur een zoodanig verstrooiend en op gewekt karakter dragen, dat de wachtende menigte in Den Haag er zich den tijd mee kan korten. De klanken van dit programma worden n.l. door middel van op straat aangebrachte luidsprekers van gemeentewege over de hoof den der feestgangers uitgestort. Van pl.m. elf uur af begint de reportage van de bewegingen van den bruidsstoet. De eerste oog getuige is opgesteld bij het Kon. Paleis Noordeinde. Hij krijgt tot taak de voorbe reidingen te verslaan van de op stelling van den stoet en het weg rijden er van naar het Stadhuis. De ooggetuige, die de aankomst bij het Stadhuis verslaat, heeft hier het oog zoowel op den in gang van het Stadhuis, als op dien van de Jacobskerk. Dit is noodig, want de oogge tuige van het Stadhuis is tevens waarnemer voor de kerk. Heeft de ooggetuige daar ver teld, wat hij gezien heeft, wan neer het jonge paar de trappen van het Stadhuis is opgegaan, dan komt er een aantal oogen- blikken, waarop een microfoon voor zichzelf spreekt. Het is de microfoon in de trouwkamer van het raadhuis; hier is n.l. geen ooggetuige aanwezig. Dit appa raat zal nochtans historische be- teekenis krijgenhet moet het jawoord van Bruid en Bruidegom dragen in het land en naar Oost en West. In de kerk is het aantal micro foons indrukwekkend. Eén staat er op den kansel voor professor Obbink, één voor ds. Weiter bij de knielkussens, één op de gaan derij bij het zangkoor „Caecilia", A dat den gemeentezang ondersteunt en één bij het orgel en bij de Motet- en Madrigaal-vereeniging. Het wegrijden van den stoet wordt weer verslagen door den ooggetuige op de Vischmarkt. Sedert eeu geruimen tyd liepen er zonderlinge geruchten van rekeningen die niet betaald wer den en van wyuverkoopers en leveranciers uit de steden, die niets meer dan tegen klinkende munt wilden afzenden. Korten tyd daarna verliet Selm Sokkers zyn dienst en de twee Holsteiners mot de desselchees werden ver kocht. Geheel de provincie door, in de herbergen en tegen den muur der gemeentehuizen hingen plakkaten met reusachtige, ge kleurde letters, waarby men het buitengoed, de mastbosschen en de hoeven van mijnheer Klipper te koop veilde. Ziedaar de redenen waarom de Weerwolf zoolang teruggehouden door het overwicht van den machtigen burgemeester, ein- dnlyk uit zjjo hol kwam geslo pen en de oude veete tegen den Heidief eensklaps deed herleven ziedaar, waarom de vloer en den zolder van de raadzaal der ge meente lagen te daveren van het gedruisch en de scheld woorden Heidief en Weerwolf her en der klonken, zoo dikwylg de leden waren vergaderd. - 'W (Wordt vervolgd), AXELSC Viaan»8Cfie sclieis d or

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1