Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch- VI aan deren, BERICHT 75. DONDERDAG 24 DECEMBER 1936. J. C. VINK - Axel. Nieuwjaars-advertentiën Eere zij God. FEUILLETON. Hoe men Buroemeester wordt. Raads verslag. to. 52e .laaror. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. FCerste Blad. In het N'puwjaarsnummer, dat op Nieuwjaarsmorgen zal verschijnen en in de kom der gemeente huis aan hols zal wor den bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór of op Donderdag 31 December, uiterlijk tot voor middag 11 aar. DE UITGEVER. Voor God blijft er in onzen tijd en in deze wereld niet veel eer over. 't Ging daar in Bethlehem ook zoo heel eenvoudig en naïef, en toch zoowonderbaarlijk. Het Kerstwonder zou in onzen tijd heel wat gecultiveerder heb ben plaats gehad. Het Crisis Comité of „de steun" zou zeker voor Maria zorgen en voor zoo'n heel groot en wonder baarlijk licht als bij de herders in 't veld zou de electrische cen trale hebben ingestaan. En door de radio kwam een bericht, zoodat het veel vlugger bekend werd. En Philips gloeilampenfabriek sloeg er vast een reclame-cam pagne uit maar, geen Eere zij God. Néén, zeg niet, dat dit Kerst- preekje profaan is en erger u niet. Want in wezen is het waarachtig waar. Heel het Kerstfeestvieren van onzen tijd dreigt een feest te worden buiten God om. En de viering van het Kerstfeest moest toch eigenlijk samen te vatten zijn in dat ééne allesom vattende „Eere zij God". 22) Hij nam eensk'apseen moedig besluit. Met een schreeuw, wel ke uit de keel van iemand scheen te komen, die door een dollen hond wordt vervolgd, greep Klipper zyn vrouw bij den arm, stiet haar van de deur at, sloop onder haar arm door en sneld* naar buiten. Schier adpmlooa kwam bij voor het raadhuis aangeloopeD en bleef eensklaps verbaasd stil staan. De kiezing was nog niet begonnen en de geduchte klop partij aan den bondenwagen van den rolzaDger nog niet gf ëindigd. Op hetzelfde oogenblik ver scheen Overweick, de rentmees ter, en riep rechts en links of de menschen zinneloos waren, voor dergelijke beuzelingen el kander te slaan en te stooten. Hij verklaarde kortaf, dat hij van zijn kandidaatscbap afzag en wat er ook mocht gebeuren, hij be sloten bad volstrekt geen man daat aan te nemen in een ge meente, waar lage partijzucht Waarom Omdat hier een Kerst-wonder aan ons oog voltrekt. Wij kunnen met onze welen- schap, kennis en kunst alles benaderen alles verwezenlijken alles: begrijpen; alles: beheer- schen. Alleen het léven-zelf blijft het Wondt r van-God. En het Kerstfeest is het feest van het kind-in-de-Kribbehet feest van het Heiligste wonder van ons eigen bestaan, waar ken nis noch macht iets aan toe te voegen vermag. Daarom is het Kerstlied één onoverstembaarEere zij God. Ook omdat ons hier een Kerst zegen geschonken wordt. Met al onze liefdadigheid en Kerstgaven, met al onze goed hartige Kerstgeschenken en al onze menschelijke Kerstfeest-ge zelligheid, raken we niet aan den grooten Kerstzegen uit den stal, dat ons heden geboren is Chris tus, de Zaligmaker; gij zult het kindeke vinden, liggende in een kribbe, waarbij opklinkt de groote Kerstjubel uit het herboren hart Eere zij God. En eindelijk óók omdat hier een Kerst-blijdschap ons deel wordt. Want het „Vrede-op- aarde" wekt slechts spot bij hen, die het heil wachten van men schen. Al ons streven iraar wereld vrede in Volkenbond, in anti- oorlog-acties en in Broederschaps gedachten, raakt niet de Kerst- blijdschap, die alle verstand te boven gaat, omdat het niet van binnen uit komt en regelrecht voert tot die ééne heilige be zegeling van 's werelds vredes verdrag Eere zij God. Daarom dan viert alleen hij waarachtig Kerstfeest, die zingen kan met heel zijn hart en heel zijn ziel, het eeuwenoude en eeuwig nieuwe Kerstlied Eere zij God. Leekebroeder. tot dereelnke ongeregeldheden aanleiding gaf. Bij deze woorden ging by heen. De strijd was ten einde en de kiezing kon beginnen Het valt licht te begrijpen dat deze, na de uitdrukkelijke ver klaring van den rentmeester, die maar één woord had, spoedig afliep, daar zijn partij eenparig de stembriefjes vaneen scheurde en ontmoedigd en vernederd uiteenging. Een kwartier later werd mijn- he r Bernardus Klipper, met eenparigheid van stemmen, als raadslid uitgeroepen. B(j het weergalmen van den vreugde kreet der zegevierende partij, bemerkte hij, in den spiegel van het raadhuis ziende, dat hij zich nog in de zonderlinge toetakeling bevond, waarin hy uit de handen zfjner vertoornde vrouw ontsnapt was. Ja, hij stond nog in zijn hemdsmouwen j de handdoek hing nog onder zijn halfgeschoren zwarten baard. Doch wat gaf hem die kleine vertooning, waar van zijn tegenpartij zou gebruik maken om hem in het belache lijke te trekken, op het oogen blik, dat hij het zoo lang ge- wen8chte doel bereikt had hij was nu burgemeester. (Vervolg van het Tweede Blad). 9. Verzoek van P. C Brak man om verwijdering van de urinoir aan den Bui tenweg. In een uitvoerig adres doet adressant mededeeling van den last, die hij van deze inrichting ondervindt. De gevoelens, die in dit adres worden aangetroffen, hebben B. en W. al meermalen in ontvangst moeten nemen van ingezetenen, die koopers van grond of bou wers van huizen werden, in de onmiddellijke nabijheid van der gelijke inrichtingen. Ter toelichting deelen zij mede Voordat adressant aan den Bui tenweg grond had gekocht voor bebouwing, stond daar op den berm van den weg een gemet selde urinoir. Ter tegemoetko ming aan het verzoek van Brak man voor de uitvoering van zijn bouwplannen is deze inrichting op kosten van de gemeente af gebroken. Met een vertegen woordiger van de Mij. Mechelen- Terneuzen en den heer Brakman is overeengekomen dat door de gemeente deze inrichting naast de nieuw te bouwen zou worden geplaatst. Thans wordt opeens bezwaar gemaakt tegen de aanwezigheid van deze inrichting, terwijl in datzelfde schrijven wordt mede gedeeld, dat er slechts in be paalde gevallen gebruik van wordt gemaakt. Als mede-oorzaak wordt ge noemd, dat vóór en aan zijn woning verschillende baldadig heden worden gepleegd. Het komt B. en W. voor, dat de directe oorzaak toch niet een gevolg is dat er een urinoir in de nabijheid staat. Waar adressant destijds ge noegen heeft genomen met het plaatsen van deze urinoir en het aantal van die gelegenheden toch al bijzonder laag is. achten zij het wegnemen van deze inrich ting mede wegens gebrek aan Ouder het gejuich zijner vrien den werd hij naar huis gedragen. Geheel den namiddag en tot laat in den avond weergalmde het geweer- en pistoolvuur en bij fakkellicht, onder een in de haast van heibloemen gemaakten eere- boog, speelde het muziekgezel schap voor de deur van den nieuwen raadsheer. Op de luisterrijke serenaie volgde een avondfeest in het lokaal van het letterkundig ge nootschap. Bg het uitgalmen van toepasselijke gedichten en het uitvoeren van vroolijke har moniestukken, bi] de roerende verbroedering der beoefenaars van toon- en dichtKunde en het klinken van steedg opnieuw ge vulde glazen, vierde men de benoeming van den rijkeu Klip per. Laat in den avond zong men lustige liederen, die tot drinken aanzetten en de hoofden warm maken. Men dronk honderd heilteugen op de gezondheid van den nieu wen raadsheer en slechts lang nadat de klepperman het uur van middernacht. had geroepen, spraken de vroolijke gasten, moe van het zingen, van huiswaarts te keeren. een andere plaats in die omge ving niet gewenscht en op nieuw daarvoor kosten te maken. Voorgesteld wordt dan ook, op dit verzoek afwijzend te be- Dhr. HAMEL1NK zegt, dat eertijds een regeling is getroffen tusschen partijen om daar een urinoir te plaatsen. Er is toen een toestand ontstaan, waarbij wederzijds schuld is te consta- teeren, zoowel bij Brakman als bij de gemeente. Zou nu het urinoir niet een einaje van den muur geplaatst kunnen worden, vraagt spr. Om het ding weg te nemen, acht hij niet gewenscht. De VOORZ. zegt, dat B. en W. reeds met de Mij. Mechelen- Terneuzen geraadpleegd hebben, doch op grond van die Mij. wil men het urinoir niet meer hebben. Wij zijn dhr. Brakman destijds zeer ter wille geweest, en nu mag dhr. Brakman niet zeggenhet urinoir moet er weg. Dhr. HAMELINK: Staat het nu op Brakman's grond. De VOORZ.Ja. dat is toen overeengekomen en nu kan ik me voorstellen, dat Brakman alle moeite doet om dat ding weg te nemen, doch er is daar geen ge schikte plaats voor. Dhr. OGGEL: We zijn toen de dupe geworden van onze goed gezindheid. Brakman heeft de toestand vooraf geweten, toen hij daar bouwde. Dhr. HAMELINK gelooft dat het grootste bezwaar van Brakman bestaat tegen de samenscholingen aldaar van jongens en de uit drukkingen die daar plaats heb ben. Hij vraagt of er geen op lossing voor te vinden is. De VOORZ zou het nog eens willen bespreken. Dhr. DE RU1JTER is er voor om het urinoir te verwijderen en op een andere plaats te zetten. Er is wel een oplossing te vinden met deze zaak. Het is daar bovendien erg bekrompen en vuil en Brakman heeft er veel last van. De VOORZ. gelooft ook, dat er wel een oplossing te vinden is en gehoord de besprekingen Er waren dien nacht burgers, welke in de hemdsmouwen te huis kwamen rederijkers, die den hoed op het hoofd hadden van leden van het harmonie gezelschap en muzikanten, die de muts droegen van een hunner kunstbroeders. Velen zochten in de pikdonkere straten van het dorp een ge- ruimen tyd naar hun woning en beweerden, dat de buizen niet meer op hunne plaats stonden. Mijnheer Klipper, die, ofschoon de kleinste van gestalte, meer dan een ander aan de wiji flasch had gezeten, waggelde door den donkeren nacht, straat op straat neer en liep meer dan eens, zonder het te weter, zyn huis voorbij. Na lang tobben sloeg by eindelijk een eng straatje in en mompelde, den wijsvinger vooruitstekend, dat zijn woning daar op vijftig schreden voor hem lag. Eensklaps echter stond hy voor een groote poort, die hem, in weerwil van een ge- duchten stoot met z\jn regen scherm, den doortocht belette. De nieuwe raadsheer werd boos, stampte met den voet tegen de groote poort en riep dat het ongehoord was, de straten, die stellig gemeentegrond waren. vindt hij het gewenscht er nog eens met Brakman over te spreken. Dhr. 't GILDE acht het ook een ongewenschte toestand, afge zien van de schuldvraag en zou er ook gaarne een andere plaats voor zoeken. Dhr. VAN 't HOFF zag gaarne, dat beide partijen er aan toe wil len medewerken om een oplos sing te vinden. Z h.s. wordt besloten het ver zoek nog eens aan te houden. 10. Vcrzoekea betreffende de salaris-en van eenige ambtenaren De Commissie voor Georgani seerd Overleg in ambtenaarszaken adviseert het volgende over het gesprokene in den Raad „Aan den Raad voor te stellen om de jaarwedde van den ge meente-werkman R. de Kraker gelijk te stellen met de jaarwed den van de andere gemeente werklieden, omdat voor gelijk waardig werk ook een gelijke bezoldiging dient te worden verleend". Hierbij wordt, zonder dat dit door de commissie wordt gead viseerd in overweging gegeven om den gem.-werkman Sorber, die als oudste in jaren wel eens fungeert als onderbaas, hiervoor eenige vergoeding te geven en om de tweejaarlijksche verhoo gingen te wijzigen in eenjaar- lijksche. B. en W. stellen voor in het loon van R. de Kraker geen ver andering te brengen, doch wel om diens periodieke verhoogingen te wijzigen van 4 tweejaarlijksche in 4 eenjaarlijksche verhoogingen. Dhr. C. VAN BENDEGEM zegt, destijds het voorstel gedaan te hebben, om het loon van De Kraker gelijk te stellen met dat der andere werklieden en zou het advies van Georg. Overleg willen overnemen, te beginnen met f20. Dhr 't GILDE sluit zich hierbij aan, onder voorbehoud, dat de 2-jaarlijksche verhoogingen ge handhaafd blijven. Dhr. ESSELBRUGGE vindt het ook stootend, dat iemand voor bij middel van deuren af te sluiien. Terwyl hjj daar stond te drei gen, te roepen en zijn regen scherm tegen het hout in stukken te slaan, naderde de klepperman, die hem zeide, dat bij voor de staldeur van mynheer Alexis Overweick stond en zich slechts behoefde om te keeren, om kaars recht in zyn eigen huis te loopen. Zoo eindigde de gedenkwaar digste dag van Klipper's leven. X Naar boven, naar beneden. Zooals men verwacht bad, viel het oog van het hooge Siaats- besiuur op den nieuwen raads heer ais plaatsvervanger van den overleden burgemeester. Na hevige protesten van z(ja tegenpartij en eindelooze pogin gen van den onvermoeiden Klip per, werd hem eindelijk de hooge gemeentewaardigheid opgelegd. Wy gaan een tydvak van zes jaren stilzwijgend voorbjj en laten den gewezen huisschilder het gemeenteroer fl^r in de hand houdend, daar beenvaren. (Wordt vervolgd), AXELSCHE Viaarivsche scne's d or dr. J.RENIER SN1EDERS. cphilflfpn

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1