Nieuws- en Advertentie!)lad voor Zeeuwscli - Vlaan deren, BERICHT DINSDAG 22 DECEMBER 1936 52^ Jaarg. J. C. VINK - Axel. Nieuwjaars-advertentiën Raadsverslag. IEL1LLETON. Hoe men Burgemeester wordt. Mn. 74 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12 Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wegens het KERSTFEEST zal het eerstvolgend nummer van ons blad in plaats van Vrijdag-, Donderdagavond verschijnen. Beleefd verzoeken wij adver teerders om hun advertentiën voor dat nummer uiterlijk Donderdag voormiddag 11 ure aan ons Bureau te bezorgen. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Nieuwjaarsmorgen zal verschijnen cu in ae koui der gemeente huis aan huis zal wor den bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 1U regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór of op Donderdag 31 December, uiterlijk tot voor middags 11 uur. DE UITGEVER. Vergadering van 17 Dec. 1936. Tegenwoordig de heeren A. P. Esselbrugge, A. van 't Huff, B. Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A. Th. 't Gilde, P. J. van Bendegem, J. M. Oggel, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C. van Bendegem en P- de Jonge. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; secretaris de heer J. L. J. Maris. 11. 3. Vaststelling ontwerp- Bllbreidlngsptan. Dit plan heeft gedurende vier weken voor een ieder ter inzage gelegen. Er zijn 2 reclames in gekomen. 1. Van Ch. L. Mattelé, die ernstige bezwaren heeft tegen het plan, en wel om de volgende redenen Hij meent te moeten aannemen, dat (zelf kan hij door ziekte niet komen) dat een straat geprojec- Stood de schoolmeester oog altyd in de herberg op de tafel te prediken tegen het kandidaat schap van mijnheer Klipper NeeD de sterke beenhouwer, een bewonderaar van de nieuw ver- scheneu kindergedichten, had een der pooten onder de tafel uit getrokken en den redenaar over den vloer doen heentuimelen. Gedurende vijf minuten hadden de Weerwolven en de Heidieven elkander gestampt, gestooten en door de kamer gesleurd, totdat de gewapende macht, dat is te zeggen, de veldwachter met z(jn infanterie- sabel, in hun midden verscheen en den twist deed ophouden. Van dat oogenblik af stroomde het volk naar den rolzaoger, die k(jn viool stemde, terwijl zijn vrouw geducht op de trom sloeg, ten einde de liethebbers bjjeen te roepen. Stilus Sokkers stond als van den bliksem getroffen, te gapen voor het doek, dat ontrold aan den «taak hing. teerd is juist op de plaats, waar zijn pand is gelegen en zoodoende door een bouwverbod alle verdere kans op restauratie of nieuwbouw zou vervallen en daarmede de kans is verkeken, het daarin ge stoken kapitaal met rente gevaar loopt. Er zal spoedig een verzoek ingediend worden om te bouwen op genoemde plaats. Hij wil er dahrom dringend op wijzen, dat het z.i. niet aangaat over zijn eigendom te beschikken en te be letten het rendabel te maken. Alleen dan, wanneer door de gemeente zou worden overgegaan het zoo te regelen, dat spoedig een overeenkomst zou worden gesloten, dat kapitaalverlies zou worden vergoed, zal hij bereid zijn daarover te sprekenindien dat niet het geval zou zijn, ziet hij zich verplicht, zich met alle kracht tegen deze uitbreiding te verzetten. B. en W. deelen hieromtrent mede, dat de aanvrage inmiddels is binnengekomen. Zij achten het gezien de lage ligging van het terrein zeer kostbaar om een straat op dat terrein aan te leggen en stellen dan ook voor om hei verzoek in te willigen en de ge projecteerde straat van het uit breidingsplan af te voeren. 2. Dhr. L. van Hoeve, land bouwer te Axel, Nieuwendijk, maakt bezwaar als eigenaar van perceel, kadastraal bekend, ge meente Axel, sectie G no. 3421 tegen de plannen, die bestaan ten opzichte van de beperking der bebouwing van gemeld perceel. Dit perceel is reeds als bouw grond in exploitatie. Door boven bedoelde plannen wordt praktisch volgens adressant den verkoop van dien bouwgrond onmogelijk gemaakt, terwijl van lintbebou wing in den eigenlijken zin van het woord hier toch geen sprake zal zijn, aangezien telkens na den bouw van enkele woningen een open ruimte blijft. Adressant verzoekt de beperking ten aanzien van gemeld perceel te willen intrekken. B. en W. zijn van meening, Isdat mijnheer Klipper niet blies een zijner vrieudeu hem in het oor. Ja, mjjnheer Klipper, ant woordde Selm beteuterd. Ja, Klipper stond daar op het doek voor de geopende brandkast en zijn vrouw, de reusachtige Louisa L'ïroux, met haar ver schrikkelijke blaaspijp gewapend, viel hem woedend op het lyl. De kleine groep was tieffeod geschilderd en de gelijkenis der figuren zoo ju'st, dat iederen de twee helden der merkwaardige episode van Klipper's leven oogen- blikkelijk hei kende. Wat vraagt gij voor dat doek? vroeg Selm, die wel voorzag, tot welke onberekenbare gevolgen die vertooniog leiden moestik betaal u het dubbele der waarde. Niet te koop, was het ant woord van den zanger, terwijl h(j de snaren zijner viool bijdraaide. Wat geef ik u, mdien gij terstond uw doek oprolt en heen gaat Ik ga voor niemand en voor geeD geld heeD, antwoordde de rolzaoger, den strijkstok in de hoogte heffend om ta beginnen. Ik betaal u twintig gulden, indien gij heen gaat, hernam Selm op z\jn allervriendelijkst, terwijl dat een afwijking als door hem gevraagd niet kan worden be vorderd. Aan de belangen van den eige naar van dat perceel is reeds belangrijk tegemoet gekomen en dus stellen zij voor dat verzoek niet in te willigen. De VOORZ. laat den heerjhr- De Ranitz ter vergadering ont bieden, om een en ander toe te lichten. Dhr. De Ranitz zegt, dat hij zich met de gedane opmerkin gen betreffende het perceel aan de Markt, na een kleine aarzeling heeft kunnen vereenigen. Wat het perceel aan den Nieuwendijk betreft, acht hij het beter, het genomen besluit te handhaven en van het plan niet af te wijken. De VOORZ. stelt dan eerst aan de orde het verzoek van den heer Mattelé. Dhr. HAMELINK zegt, dat, wat het verzoek van Mattelé betreft, hij zich daartegen in de bouw commissie heeft verzet. Er zijn werkloozen genoeg om een straat daar in orde te brengen, ook ai wordt het terrein nu minder ge schikt geacht. Nu zijn er wel eenige bezwaren gerezen tegen het plan, doch men kan daar altijd toch niet aan tegemoet komen. En dhr. De Ranitz heeft waar schijnlijk ook gedacht, er zullen wel moeilijkheden te vreezen zijn in Axel omtrent dit plan en zich daarnaar geschikt. De VOORZ. maakt een kleine opmerking hieromtrent en wijst op gerezen bezwaren. Dhr. HAMELINK zou er niet van willen afwijken en aan het plan vasthouden. Ook bij spr. zijn er personen geweest, die andere plannen hadden en zeiden ze hadden beter daar kunnen bouwen, doch als Raad moeten we daar boven staan. Hij juicht fret dan ook toe, om daar een straat te leggen, ook al is het terrein oneffen, en zou zelfs nog verder willen gaan, dat geeft productief werk. Spr. vindt, dat we niet iedereen tegemoet kunnen Komen, daar we dan nooit klaar komen. h(j den noodlottigen strijkstok, die alles omver ging werpen vasthield. Ik wil uw geld niet, riep de rolzaoger ongeduldig; laat mij beginnen. Op hetzelfde oogenblik gaf zijn vrouw een ontzetlenden schreeuw. Een sterke boer trok het ontrolde doek naar beneden de honden wagen werd omverge8tooteo een ander trok zijn zakmes en stuk door het ezelsvel der houten Irotn, die aan den hals der vrouw hing de stok met koperen buis van «en boer verbrijzelde de vioul ven den rolzaoger. Deze, woedend om de hem toe gebrachte schade, sloeg met den stoei, waarop hjj gestaan had, als een dolzinnige onder de menigte zijn vrouw riep om hulp; de kinderen, die gekomen waren om te luisteren, liepen naar huis en de vrienden van den rentmeester kwamen i-chreeuwend toegescho ten, om het zoo eveD gt ëindigd gevtcht te hernemen. De groote doghond van den rolzaoger liet een vervaarlijk geblat hooreD, en de veldwachter, zijn uitgetogen sabel rondzwaaiend, riep met don derende stem, dat hij in den naam der wet eiken twistzoeker ge vangen nam. Het wss een leven dat hooren en «ieu verging, De VOORZ. antwoordt hierop, dat het uitbreidingsplan gesteld moet worden waar het noodig is en werkverschaffing daar los van moet zijn. Dhr. HAMELINK is het daar mede echter niet eens en licht zijn standpunt uitvoerig toe. Dhr. VAN 't HOFF komt op het plan ook even terug en juicht het zeer toe, dat de uitbreiding daar niet komt aan de Markt, we kunnen de menschen daar toch niet verplichten en spr. acht het dan ook beter, dat daar twee woningen komen, die een fraaier effect zullen geven. Dhr. C. VAN BENDEGEM zegt, dat nu toch nog technische din gen aan de orde komen, die in een vorige vergadering niet ter sprake kwamen. Dhr. FANOY merkt op, dat hij daarover wel degelijk heeft ge sproken en er aan heeft herinnerd. Dhr. 't GILDE gaat ook ac- coord met dhrn. Van 't Hoff en Fanoy. Z.h.s. wordt hierna besloten om het verzoek van Mattelé in te willigen. Hierna komt in behandeling het verzoek van dhr. Van Hoeve. Dhr. VAN DE BILT heeft den toestand daar nog eens bekeken en is tot de conclusie gekomen, dat het daar een fraaie straat zou worden. Hij zou het gewenscht achten, dat B. en W. daarbij het lype der woningen zouden aan geven en zou nog verder willen gaan en bouwen tot Witte. (Dhr. De Ranitz geeft hieromtrent dan nadere inlichtingen, die ook be trekking hebben op den spoor wegovergang). Dhr. FANOY is van meening, dat de gemeente niet te diep mag ingrijpen, waardoor zekere per- ceelen practisch onverkoopbaar zouden worden. Dhr. SEGHERS voelt ook wel iets voor bebouwing aldaar, doch zou dan liever aan weerszijden gebouwd zien, waardoor meer het aanzien van een straat zou worden verkregen. Dhr. DIELEMAN zou de huizen willen doortrekken tot aan Witte O'idertusschen duurde de woor dentwist tusschen mijnheer en juff ouw Klipper voort. Och, och, daar luidt de klok, riep Klipper verbleekend, de kie zing gaat beginneD. Vijfduizend gulden, zuchtte Louisa voor de tiende maal, zon der acht te geven op deD uitroep van baar man De kiezing, riep Klipper. Groote hemel, ik kom te iaat, mijo verlies is onherstelbaar waar is mijn jas?.... waar is nriijn hoed en m(ju rotting?.... Sslm, waar is mijn De kandidaat was beteuterd, ge.-lyk een huisbaas, die bjj bet roepen van brand, in zjjo ontstel tenis niet beseft, wat hem te doen staat. Klipper had met de eene hand zijn jas, vest en halsdoek vast, en hield de andere op zijn hoed, die op zijn rotting stond, zonder te weten, dat hij juist dat gene vasthield, waarnaar h(j ge vraagd had. Laat m(j gaao nog een oogenblik en alles is verloren, riep hij, met verwilderden blik. Alles verloren herhaalde zijn vrouw in gedachten hebt g\j nog meer verloren dan acht honderd gulden De gedachte daaraan maakt* haar itil, en zou het heel aardig vinden, als daar een mooie ingang voor de gemeente ontstond. Hij is er dan ook voor om het verzoek in te willigen. Wanneer er nog niet gebouwd was, zou het een ander geval zijn, doch nu is hij voor gewone bebouwing. Dhr. FANOY heeft ook den toe stand opgenomen en zou, evenals dhr. Van de Biit, willen door trekken tot aan Witte. Hij zou daarbij willen vaststellen, om alleen tweeperceelswoningen te bouwen, met een tusschenruimte tusschen perceel en erfsctieiding van 2 M. Het type der te bou wen huizen zou dan eveneens door B. en W. kunnen worden vastgesteld. Dhr. P. VAN DENDEGEM ge looft dat de zaak verkeerd wordt begrepen en zou er ook veel voor gevoelen om te bouwen zooals dhr. Dieleman bedoelt, n.l. op 20 M. grond 2 huizen, die zijn be reikbaar voor elke beurs. De VOORZ. gelooft, dat er twee stroomingen in den Raad zijn omtrent deze zaak, n.l. het voorstel van B. en W. en zooals dhr. Fanoy voorstelt. Hij brengt het voorstel daarna in stemming, dat verworpen wordt met 7 tegen 6 stemmen, zoodat het voorstel van B. en W. blijft gehandhaafd. Het plan wordt daarna definitief vastgesteld, waarbij dhr. Fanoy aanteekening verzoekt, ertegen te zijn. Dhr. VAN DE BILT maakt nog een opmerking omtrent het ter rein aan het zgn. Plaatje, het is daar gezond en het spijt hem, dat er niet aan gedacht is om daar te bouwen. Hij acht het daar beter dan in de Oude Wijk, waar hij gevaar voor verzakking vreest op den slechten grond. De VOORZ.: Dat zullen we afwachten en de tijd zal het leeren, ofschoon hij het niet zoo in ziet als dhr. Van de Bilt zich voor stelt. 4 Benoemen schoolcommissies. Deze zijn reeds in ons vorig nummer opgenomen. Laat m(j gaan, al wat ik bezit ia my zooveel niet waard, als op dit oogennlik de tyd van een half uur; liever verlies ik heel myn fortuinschreeuwde Klipper. Uw iortuin verliezen riep zijn vrouw, die het hootd kwyt was om de achthonderd gulden J hier blijven zult gy Dit zeggend plaatste zij zich met den rug tegen de deur en belette haar man uit te gaao. Louisa, smeekte KI pper. Neen, rit p Louisa. Louisa, riep b(j gebiedend. Neen, herhaalde zij met vast besluit; neen, dat duld ik niet langer. Denkt ge, dat ik gek ben? Hier blyven zult gij. Baar houdt de klok op te luideD, riep de kandidaat vol wanhoop uitnog eens, laat mij gaao. Als ik er niet op l(jd 'opd, kost het mij mijn geheeie fortuin. L iat m(j gaan N' eD, al bleef ik dood voor de deur liggen, riep de vrouw met dri-igende gebaren. O, die schande zou ik niet overleveD, schreeuwde Khpper, aan de eindpaal van zijn geduld, (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT Viarfihscfie scnets door dr. J. KENIER SN1EDERS. 21)

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1