PUROL Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaa n deren, VRIJDAG 18 DECEMBER 1936. 52^ Jaarg. J. C. VINK - Axel. Waarheid en probleem. Ruwe handen Raads verslag. Sn. 73 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12 Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Waarheid is een wonderlijk begrip. Zij, die van een of an dere waarheid overtuigd zijn, hebben in vele gevallen tegen standers, die even oprecht en even sterk het besef hebben, dat juist het tegendeel „de" waar heid is. In den loop van de mensche- lijke geschiedenis is al heel wat bloed gevloeid van verdedigers van waarheden en tegen- waarheden. „De" waarheid zal in deze ge vallen echter wel benaderd wor den, wanneer wij aannemen, dat beide tegenstanders van hun standpunt een zaak geheel anders zien. Wanneer twee waarnemers van verschillend standpunt een muur bekijken, welks eene zijde zwart is en die aan den anderen kant wit gekleurd is, hebben beiden gelijk, zeggen beiden van hun standpunt gezien, „de" waar heid, als de een over een zwarten, de ander over een wilten muur spreekt. Hoeveel moeilijker het is, de waarheid omtrent een denkbeeld, een „voorwerp" uit de gedachten- wereld, vast te leggen, laat zich begrijpen. Niet alleen, dat, ver gelijkenderwijs gesproken, ten denkbeeld dikwijls veel meer en veel gevarieerder zijden heeft dan twee rechte vlakken, zooals de muur, maar het is alleen „zicht baar" voor hen, die niet geeste lijk blind zijn en ongetwijfeld is de gezichtsscherpte op dat terrein nog veel minder dan in de materiëele wereld, waar toch tegenwoordig zooveel brillen wor den gedragen, zelfs door de jeugd. Wanneer wij b.v. het probleem dierenbescherming zouden trach ten te materialiseeren, voor te dragen als een tastbaar iets, dan ervaren wij, dat wij tot een uiterst ingewikkeld samenstel van vor men en kleuren zouden komen, dat in wezen echter zeer een voudig is. In alle onderdeelen van het omvangrijke terrein, waarop de bescherming van het dier zich beweegt, zich moet bewegen, zijn krachh n die in strijd zijn met elkaar. Het kan niet ontkend worden, dat, tengevolge van de verhoudingen, zooals wij die, toen wij uit de Onbewustheid voo.tkwamer, op deze aarde hebben aangttroffen, aan dieren leed berokkend wordt, omdat de mensch bestaat, zich handhaaft, zich verbreidt en uitbreidt. Hoezeer ons dat smart, tot op zekere hoogte zal dat steeds zoo blijven aan de eene zijde de dierenwereld, aan de andere de menschenwereld. Beiden willen, neen, moeten zich, gehoorzamend aan een noodlotsdrang van on- doorgrondelijken oorsprong, ver meerderen „vermenigvuldigen" en „de aarde vervullen". Dit conflict eischt slachtoffers, dat is niet te ontkennen en het is de dierenbescherming in een rij met andere, gelijksoortige bewegingen strijdend vóór de werkelijke Beschaving die zich tot taak stelt, de scherpste kanten ervan weg te nemen en de on- ontkombare gevolgen van dit on vermijdelijke treffen te verzachten en te verminderen. Het conflict, de botsing, hebben wij niet ver oorzaakt; wij moeten dit daarom als een natuurgebeuren zien en kunnen niet anders dotn dan het bestaan ervan erkennen, Maar niet mogen wij aanvaar den, dat, waar het anders kan, door den mensch aan het dier leed wordt berokkend. En hier toont zich het probleem in allen eenvoud helpt waar ge kimt. C. M. K. Een Zilveren Feest. Het was in 1911, dat een groepje jongens het idee opvatte, om onder den naam „De Jonge Sportvrienden" alhier een voetbal clubje op te richten en ofschoon er reeds vóór dien tijd hier een elftal bestond, dat de voetbalsport beoefende, wil men het nu een maal. datuit bovengenoemd clubje „D.J.S." de grootere vereeniging „Wilhelmina" is voortgekomen, welke later op advies van den K.N.V.B- officiëel werd geheeten Voetbalvereeniging Axel. En zoo is het dan, dat „Axel" dezen zomer haar 25-jarig bestaan herdacht. Vermoedelijk door de minder rooskleurige verhoudin gen, die toen bestonden, ging dit feit vrijwel onopgemerkt voorbij, al werden tot besluit van de feestweek begin September nog een paar jubileumwedstrijden gehou den. Maar de tijden zouden ver beteren, er kwam eenige reorgani satie in het bestuur, de competitie startte goed voor Axel en nieuw bloed bracht nieuwen moed en wel met zoodanig succes, dat ondanks het gemis van dure en officiëele training het er nu weer allen schijn van heeft, dat onze stadgenooten ongeslagen het afdeelings-kam- pioenschap zullen behalen. Geen wonder, dat men in dit stadium meer optimistisch werd gestemd en men nu wèl aanleiding vond om het zilveren voetbalfeest eens op meer luisterrijke wijze te herdenken. We achten dat een gelukkig verschijnsel, want terugdenkend aan de eerste jaren van Axel's voetbal, dat we persoonlijk steeds van nabij met sympathie hebben gevolgd en gesteund, hadden ook wij nooit kunnen verwachten, dat het eenmaal zoover zou komen, dat uit de zakcenten van een aantal jongens eenmaal een vereeniging zou groeien, die als o'ficiëel wordt erkend, zoowel door publiek als autoriteiten, en die een onderdeei vormt van den grooten, wereld- beroemden „Koninklijken Neder- landschen Voetbalbond, de K.N. V.B." Te minder werd zulks verwacht, waar naast de tegenslagen, de publieke meening in onze gemeen te zich steeds legen het voetballen verzette en er zou heel wat te vermelden zijn, als men moest opsommen de moeilijkheden, die vroegere en tegenwoordige be stuurders hebben te overwinnen gehaden de geldelijke offers vooral die zijn gebracht. Maar men leeft nu in feeststemming, zand erover. Woensdagavond dan hadden de feestelijkheden plaats en wel in het getrouwe clublokaal bij mej. de Wed. Gilijamse. Dit laatste nu willen we juist even aanstippen als een sportief gebaar van erkentelijkheid door oude voetbaljongens. Want het is be kend, dat-deze zaal voor een grootsche feestwijding wat beperkt is, maar „de jongens" wilden niet deserteeren eii het is te begrijpen, dat ze zich daar als clubvrienden bizonder thuis voelden en men zat er ofschoon groot in getale echt „onder ons" in vriend schappelijke sfeer, waar een groote zaal die aantrekkelijkheid mist. De pionieren van het Axelsche voetbal en tal van genoodigden werden door den nog nieuwen voorzitter, dhr. J. H. Peeters, ver welkomd, terwijl deze in zijn openingswoord lief en leed van de club van af de pomp in de Oosterstraat de revue liet passee- ren. Herinnerd werd daarbij aan den mobilisatie-tijd 1914 1918, de competitie's voor den Z.V B. en later voor den K. N. V. B met de ups en downs daaraan verbonden. Spr. heette vervolgens alle af gevaardigden van zuster- en plaatselijke vereenigingen welkom, evenals oud-bestuursleden en ver dere genoodigden. Een speciaal woord van welkom viel den heer P. A Jens met familie ten deel, die voor deze gelegenheid spe ciaal uit Amsterdam waren over gekomen, alsook den heer J. P. van Bel, uit Vlissingen, als ver tegenwoordiger van den K.N V.B. Hierna werd gelegenheid ge geven het bestuur te complimen teeren. Namens Concordia werd Axel gelukgewenscht door dhr. D. F. van Cadsand, die herinnerde aan de prettige samenwerking tus- schen muziek en voetbal en als hulde een fraaie bloemenmand aanbood. Dhr. A. van Hoeve was als voorzitter van Orelio gekomen. Er bestaat verband tusschen zang en voetbal, zei spr. Samen be vorderen wij de kunstzinnige en lichamelijke ontwikkeling en ook nemen onze vereenigingen een al gemeen standpunt in bij de op name van leden, waarbij naar geen richtiig of stand gevraagd wordt. Hij wenschte de Oranjemannen verder het beste toe. Tot zoover wat Orelio betreft, zei spreker. Daarna sprak hij meer persoonlijk over zijn eigen voetbaljaren, een en ander met den noodigen humor gekruid. Ten slotte bracht hij hulde aan „Pa" Jens, voor al hetgeen de dokter voor de ont wikkeling van het Axelsche voet- ba! gedaan heeft. Namens Rapide voerde dhr. P. J. Olijslager het woord, die herinnerde aan de warme sym pathie tusschen beide sportver eenigingen. Spr. dankte de ju- bileerende club voor de bereid willige medeweiking in de op lossing der terreinmoeilijkheden, waardoor ook weer meer belang stelling voor de korfbalsport is ontstaan. Spr. bracht woorden van hulde aan dhr. A. Riemens, die vanaf de oprichting lid is geweest en ook in de moeilijke ja en steeds trouw op de bres h eft gestaan. Hij hoopte op een Axeisch kampioenschap en bood als herinnering, onder het uit spreken der beste wenschen, een fraaie plaquette aan. Hierna werd hul le gebracht namens de Tem. B >ys, onder aanbieding van een bloemenmand. Ook de Corn. Boys boden bloemen aan, en spraken de hoop uit dat Axel spoedig in de 2e klas zal terugkeeren. Daarna werd door een jonge dame even eens een prachtige bloemenmand ten tooneele gebracht van „onze vriend, dokter Jens". En toen ook de dokter zelf ten tooneele verscheen om enkele woorden te spreken, steeg een hartelijk applaus op. Het, had spr. aan genaam getroffen, dat, zijn -naam nu blijkt, vroege^ zoo'n leidende rol heeft gespeeld in de Axelsche voetbalwereld. Spr. leeft nog steeds mee met de verrichtingen van zijn oud-stadgenooten en 's Maandags is zijn eerste blik in het Handelsblad naar de sport uitslagen voor Axel. Spr. zeide het zich zoo in te denken Amsterdam is geen Amsterdam zonder Ajax en Axel geen Axel zonder „Axel". Hij wenschte ten slotte de vereeniging een glo rieuze toekomst. Tenslotte werd het woord ge voerd door dhr. J. P. van Bel als vertegenwoordiger van den K.N.V.B en het zuidelijk afdee- lingsbestuur. Het was zijn innig verlangen op dezen avond aan wezig te zijn en ook de K.N.V.B. achtte dit gewenscht. Spr. her innerde op komische wijze aan die „goeie ouwetijd", en zeide dat de K.N.V.B. het op hoogen prijs stelde in „Axel" in Z. Vlaanderen een pionier voor de voetbalsport te bezitten. Hij richtte vervolgens een woord tot de spelers in deze tijden van hoogconjunctuur op sportgebied, doch waarschuwde tegen over schatting en spoorde aan ook bij tegenspoed krachtig stand te houden. Spr. bood namens den K.N.V.B. een wagentje aan, geen baby-wagen, zooals hij lakoniek opmerkte, doch een zgn. kalk- lijntrekker. Hij hoopte dat deze dienst zal doen bij de wedstrijden in de 2e klas. Dhr. Peeters dankte hierna voor de gebrachte huldebetuigingenen sprak ook woorden van dank tot dht. A. Riemens voor zijn groote toewijding gedurende de kwart eeuw van het bestaan. Als bewijs van erkentelijkheid bood hij dhr. Riemens een fraaie klok aan voor zijn vrouw en een vulpen voor hem zelf, terwijl ook zijn doch tertje een geschenk ontving. Dhr. Riemens dankte voor deze hartelijkheid en zegde toe ook verder zijn beste krachten aan het welzijn der vereeniging te zullen wijden. Mededeeling werd daarna ge daan van een schriftelijke geluk- wensch van den Edelachtb. heer Burgemeester, die een spoedigen terugkeer in de 2e klasse toe- wenschte. Verder van notaris Fanoy, de V.V. Terneuzen, oud-voorzitter Ortelee, den oud trainer u t Gent, en de Axelsche V.V.V. Na dit officiëele gedeelte volgde het meer feestelijke, met de op voering van het blijspel „De voetbalkoning", dat luiden bijval oogstte en over het algemeen ook goed werd uitgevoerd. In de pauze werd een groote sprei verloot ten bate der kas. De gelukkige was mej Co Daarna volgde het neusje van den zalm: de sportrevue „Zilve ren klanken" of „Van de pomp tot bij den watertoren". Deze revue begon met een komisch tafereeltje bij een pomp tusschen drie toekomstige voetbal-enthou siasten. Echt Axeisch en uit het leven gegrepen. Meisjes bezongen de verdere ontwikkeling, en de zusterver» eenigingen brachten hulde. Tref fend was de stille hulde aan hen, die uit den kring der vereeniging werden grafwaarts gedragen in de verloopen kwarteeuw. Verdere afwisselingen boden declamatie, zang en lieve dansjes en toen het doek voor het laatst viel, steeg een klaterend applaus op, wat zeker tot groote voldoe ning zal geweest zijn voor den auteur, dhr. A. Th. 't Gilde; die reeds meermalen als oud lid en donateur op loffelijke wijze van zijn kunnen op dit gebied heeft blijk gegeven. De voorzitter sprak tot slot een dankwoord uit, waarna gelegen heid werd geboden nog een dansje te maken. De V.V. Axel kan met groote voldoening op dezen avond terug zien, zij is schitterend geslaagd. Met hoop en moed is het nu wachten op den dag, die aan dit zilveren jubileum nog grooter luister zal bijzetten het 'afdee- lingskampioenschap en dan ge tracht met alle energie de 2e klas weer te bereiken. genezen vlug mal nog zqo in herfpfitring voortleeft en steps door een zestal kinderen, in Axel. Hij heeft zicfr nooit Ten slotte werd den lof van kunnen indenken, dat hij, rooais Wilhelmina en „Axel" bexongen Vergadering van 17 Dec. 1936. Tegenwoordig de heeren A. P. Esselbrugge, A. van 't Huff, B. Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A. Th. 't Gilde, P. J. van Bendegem, J. M. Oggel, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C. van Bendegem en P de Jonge. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; secretaris de heer J. L. J. Maris. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed is geopend, stelt de VOORZ. de agenda aan de orde. 1 Notulen Besloten wordt de notulen van de voorlaatste vergadering vast te stellen en die van de vergadering van 24 Nov. j.l. aan te houden tot een volgende zitting. 2. Ingekomen stukken. a. Bericht van Ged. St. hou dende goedkeuring van het raads besluit tot het aangaan van een geldleening, groot f39 000. De VOORZ. deelt mede er in geslaagd te zijn deze te plaatsen tegen 4x/8 pet. b. Bericht van ontvangst van de verordening als bedoeld in art. 208 der Gemeentewei (verordening geldige strafverordeningen). Beide voor kennisgeving aan genomen. c. Adres van F N. Hiemstra e a. van den volgenden inhoud „ln antwoord op Uw schrijven d.d. 25 Nov. 1936 deel ik U voor den juisten gang van zaken beleefd nog het volgende mede dat mijn schrijven van 20 Mei 1935 betrekking heeft gehad op de 60 M», die op 13 Nov. '36 door de Gemeente gekocht en betaald zijn dat wij van 26 Juli 1935, on**, danks herhaald verzoek toC-jo fin°viuï3h Kh dC betfling van die 60 Ms hebben moetet? wachten ,.sdathdef<0s"iee",e alleen die 60 M2 heeft gekocht (Z(e Raads besluit van 21 Mei 1935, welk Raadsbesluit soor Ged Staten i* goedgekeurJ d.d. 26 Juli 1935) dat de(7neerdere grond thans door delKemeente nog niet i« gekoch' en dus nog*o„S eigi„! Doos30-60ch Bij Apoth.en Drogfchsj o ---> --j vu ticvc uauaica

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1