Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-VI aanderen, No. 72. DINSDAG 15 DECEMBER 1936 52e Jaafg. Buitenland. FEUILLETON. Hoe men Burgemeester wordt. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. De troonswisseling in Engeland De Koning heeft afstand ge daan. Wij gelooven niet, aldus de „N R. Crt.", dat de belangen des rijks daardoor blijvend zullen worden geschaad. Veel zal af hangen van de geschiktheid van zijn opvolger. En er is geen reden, daaraan bij voorbaat te twijfelen. De eerste weken zal de stemming van velen nog zeer geëmotioneerd zijn. Maar op de weinigen na, die zich uit een zekere romantiek aan hun Ed- wardisme zullen vastklampen, zullen de onderdanen van het Britsche Rijk zich weldra in het bewind van den nieuwen Koning hebben geschikt, alsof er niets schokkends gebeurd was. Men zal begrijpen, dat Eduard VIII het bewind met zijn lasten eigen lijk niet wenschte. Voor hem was het geen rustpunt na zijn onrustig en onstuimig bestaan van kroonprins en vrijgezel, ge durende een paar decennia Hij had een behoefte aan rust des gemoeds gekregen, die een hu welijk naar zijn hart voor hem begeerlijker maakte dan den Britschen troon. Het koning schap kon hem de begeerde rust niet geven, het beknotte zijn vrij heid meer dan hij kon verdragen. Men kan zich afvragen, waarom hij niet geweigerd heeft den troon te bestijgen. Alles wat hem tot aftreden noopte was hem, voor den dood van zijn vader, reeds bekend. Zijn liefde voor Mrs. Simpson, zijn wensch, haar tot zijn levensgezellin te maken, was geen bevlieging. Hij heeft uit dit alles zelfs reeds lang geen geheim gemaakt. Het leek soms wel, of hij anderen, door open baarheid en ongegeneerdheid van optreden, wilden dwingen tot het initiatief, dat hij tenslotte dan zelf genomen heeft. Beziet men de zaak zoo, dan bestaat er geen reden voor de Britten, geroerd te zijn over het aftreden van hun Koning. Zij zouden hem eer kun nen verwijten, dat hij de kroon 20) Indien in mijn huis iets geëer biedigd wordt, dan is het de naam van Klipper, hernam zy, en deed een paar tranen van aandoening over haar waDgen rollen. De buurt is een kakelnest, zegde de reeds bevredigde juf frouw Klipper. Och, lieve juflrouw, hernam de scnoolmeestersvreuw hall wee- nend en met het hoofd schuddend, de menschen zijn hedendaags zoo kwaadaardig en valsch, en vooral in het dorp het is bijna of de achterklap een broodwinning is geworden heb ik geen gelyk De behendige buurvrouw wist wel, dat zij in juffrouw Klipper's kaarten speeldewant tienmaal daags herhaalde deze, dat zij in de woestijn van Airika wilde wonen, om van het vronwenge- kakel der bunrt ontslagen te zijn. Neen, geloot niet, wat men in de bnurt zegt, vervolgde zy integendeel, mijn man bewondert mijnheer Klipper's uitgave en beweert, dat de kleine Konstant blootgesteld heeft aan een avon tuur, dat hij had kunnen en moeten vermijden, door haar niet te aan vaarden. Baldwin heeft onmiddellijk na de troonsbestijging van Eduard VIII nu veelbeteekenend klinkende woorden gesproken. In een open bare rede wees hij den Koning erop, dat de vorst een eenzaam man is en slechts bij één enkel mensch ter wereld volle ver trouwelijkheid kan zoekenbij zijn echtgenoote. Deze woorden hebben toen zeer de aandacht getrokken. Zij die het bestaan van Mrs. Simpson kenden, hebben toen wel begrepen, welke on gerustheid Baldwin aanleiding had gegeven tot deze ongewone, openbare aansporing tot het aan gaan van een koninklijk huwelijk. Eduard VIII heeft Baldwin's woor den nu tot de zijne gemaakt, toen hij zeide, dat de eenzaamheid de lasten van het Koningschap on dragelijk maakte. Hij heeft de oplossing anders gezocht dan Baldwin bedoeld heeft Ex-koning Eduard heeft Vrijdag avond in een radiorede verklaard, zijn beslissing geheel alleen ge nomen te hebben. Hij zeide den last van de regeering niet langer te kunnen dragen, zonder den steun van de vrouw, die hij lief heeft. Zijn besluit is vergemakkelijkt in het besef, dat zijn broeder gereed stond onmiddellijk den troon te bezetten. Van een con- stitutioneele crisis is nimmer spra ke geweest. Hij dankte zijn moeder, zijn broers en Baldwin voor hun steun in deze dagen, het Engelsche volk van alle rangen en standen vöor de vriendschap, steeds onder vonden. Hij zal eerst na langen tijd in Engeland terugkeeren en zal, zoo noodig, steeds klaar staan als particulier, om zijn broeder van dienst te zijn. De ex koning heeft met heldere, vaste stem gesproken, die even daalde bij de zinswendingen over de vrouw, die hij lief heeft en zijn juiit zijn vader zal worden heb ik geen gelyk De lieve jongen is De gevoelige snaar van het moederhart trilde bij het booren van deze woorden. Konstant is onderbrak zij met zelfvoldoening en in haar aioederlyke zwakheid ge'.roffen, had zij gaarne een uur lang over niets aoders gepraat, dan over haar zoontje. Myn man zegt, onderbrak op hare beurt de onderwijzers vrouw, dat hij een buitengewonen aanleg beeft. Hij leert als een aap, lachte de moeder. Juist zyn vader, liet haar buurvrouw er op volgen. Hij schryft of het gedrukt wasbij leest Vlaamscb en Fransch als een advokaat en zou menschen van twintig jaar beschaamd ma- ben. Mijn man zegt, dat de lieve jongen, want laat bet ons zeggen, Konstant is een recht lieve jongen, even bekwaam zal worden als zyn vader en Juffrouw Klipper gevoelde zich zoo gevleid bij dezë lottuigingen, dat zij op het punt was de school- meestersvrouw uit dankbaarheid om den bals te vliegen, DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrïjdagvoormiddag 11 ure. moeder, maar bij het „God bless you all. God save the King" was hij zijn ontroering, duidelijk hoor baar, niet langer meester. Ook de Koningin-Moeder heeft een boodschap tot het Britsche volk gericht, om haar dank te betuigen voor de sympathie, haar dezer dagen ten deel gevallen, te verzoeken haar beminden zoon in dankbare herinnering te houden en zijn broeder, den nieuwen Koning, dezelfde edelmoedige trouw te schenken als haar be minden gemaal. De afgetreden Koning heeft Vrijdag een drukken dag gehad, daar hij nog tal van stukken moest teekenen. Voorts stelde hij er prijs op een laatste gesprek te voeren met alle leden van het personeel, dat sinds vele jaren in zijn dienst is en een afscheids- ronde te maken door alle vertrek ken van het kasteel, dat hij gaat verlaten. Over zijn financieele situatie wordt van zeer bevoegde zijde het volgende medegedeeld Ko ning George V heeft ongeveer vier millioen pond sterling na gelaten. Hiervan krijgt de ex- koning niets, want het geld is bestemd voor de kleinkinderen van koning George V. Hij bezit slechts het landgoed Fort Belvé dère en hetgeen hij heeft kunnen sparen op zijn inkomsten uit het hertogdom Cornwallis. Voor het oogenblik is de ex-koning slechts wettelijk erkend als de heer Windsor en als zoodanig kan hij op geen inkomsten aanspraak maken. Het vertrek uit Engeland. Vrijdagnacht is Prins Eduard aan boord van den torpedojager Fury uit Portsmouth naar Bou logne vertrokken. Door den dichten mist duurde de overtocht meer dan 14 uur. Zonder dat een juichkreet werd vernomen, ging de afgetreden koning in den donkeren nacht aan boord van den torpedojager. Hij was diep onder den indruk en bleef langen tijd zwijgend op Nu, de jongen wordt een groot DD8D, hernam de fleemeiade buurvrouw evenals zyn vader Een groot man, mompelde de moeder. Hoe gelukkig, dat de jongen fortuin genoeg zal hebben, om, evenals zijn vader, groote werken uit te geven, die Fortuin riep juffrouw Klip per haastigj dat boek kost ons geen roode duit Mijn man, zoo ging de onderwijzersvrouw voort, kent een letterkundige, die, eenige jareD geleden, een groot boek uitgaf met vier platen raad eens wat hem die uitgave kostte? Ik kan niet raden, naar iets Wat ik niet ken, was het antwoord der verontruste juffrouw Klipper. Achthonderd gulden. Achthonderd gulden 1 riep juffrouw Klipper met verbazing: dan tocb verzeker ik u, dat het zyn eerste en laatste werk zal zyn. Dat ware jammer, sprak hare buurvrouwindien ik mij niet bedrieg, moeten er nog vijt andeie deelen gedrukt worden. Zes maal acht is acht-eD- veertig, mompelde Louisa Laroux, dat maakt bijna vijfduizend gul den 4 Een kleinigheid voêt mijn» dig was hef dek staan, starend naar de vaderlandsche kust totdat de lichten van Portsmouth in de verte waren verdwenen. Te Boulogne is de ex-koning met den trein verder gereisd met bestemming naar Zürich. Zon dagavond is hij de Oostenrijksche grens gepasseerd. Mevrouw Simpson. Lord Brownslow heeft aan jour nalisten te Cannes verklaard, dat mevrouw Simpson daar nog ge- ruimen tijd zal blijven, maar be hoefte heeft aan eenzaamheid en rust. Nopens de aandoening, waarmee mevrouw Simpson ken nis had genomen van 's Konings troonsafstand, merkte Lord Brown slow op, dat men hier te doen heeft met persoonlijke gevoelens, waarin het onmogelijk is zich te verplaatsen. De nieuwe koning. Zaterdag is George VI tot ko ning van Engeland uitgeroepen, hetgeen met het gebruikelijk cere monieel gepaard ging. De nieuwe koning heeft zich daarbij met de volgende procla matie tot zijn onderdanen gericht Nu op mijn schouders de plich ten van souverein rusten, verklaar ik, mij strikt aan de principes van een constitutioneeie regeering te zullen houden en vastbesloten te zijn mijn krachten vóór alles te wijden aan het welzijn der naties van het Britsche gemeene- best. Met mijn gemalin als mede werkster aan mijn zijde aanvaard ik de zware taak, waarvoor ik ben geplaatst en voor welker vervulling ik den steun van al mijn volken vraag. Mijn eerste bewindstaak zal zijn, mijn broeder, dien ik heb opgevolgd, den hertogstitel te verleenen. Voortaan zal hij den titel dragen van zijne koninklijke hoogheid Hertog van Windsor. De kroningsplechtigheid zal plaats hebben op 12 Mei 1937 en belooft nog schitterender te zullen worden dan het geval zou zijn geweest als geen troonswis seling had plaats gegrepen. heer Klipper, fleemde de vrouw van deD dorpsonderwijzer, terwijl zij eeo zijdelingschen blik op Loui sa Ltoöx wierp. Vijfduizend gulden 1 her haalde juffrouw Klipper; zij kreeg een harden zenuwschok, wem bleek, daarna paarscb en blauw en nam plotseling afscheid van haar buurvrouw. Vytduizend gulden her haalde zij nog eens en riep over luid waar is myn man Klipper, waar zijt gij Gelyk een gejaagde geit op de Alpen van den eenen rotsblok op den anderen springt, zoo vloog juff ouw Klipper, bijna zonder trappen te raken, naar boven. Wat, zoudt gij mijn tortuiD verkwisten riep zij onstuimig. Wat is er gaande? vroeg haar maD, zijn geopend scheermes op de tatel leggend. Het is dan beslist, dat de laatste stuiver uit de kas moet? De laatste sluiver her haalde Klipper, terwijl bij de zeep van zyn balt geschoreD, zwarten baard veegde. Achthonderd gulden voor eeD boek 1 riep de woedende vrouw. Het was juist de som, welke de schrijver aauzijn uitgever schul De Times bevat een karakter schets van den nieuwen Koning. Voor een onbekende moge hij op het eerste gezicht een beetje ongenaakbaar en afwezig schijnen, deze schijn bedriegt en als men vijf minuten met hem in een ge woon gesprek is gewikkeld, ont dekt men, dat hij goed op de hoogte is, er naar streeft zijn medemenschen van dienst te zijn, hun moeilijkheden te begrijpen en in den volsten zin de hooge overwegingen van zijn geslacht en zijn positie te handhaven. Als jongen leed hij aan een licht spraakgebrek. Geholpen door ervaren raad, maar vooral door zijn eigen volharding en moed, heeft hij dit gebrek over wonnen en slechts bij zeldzame gelegenheden zijn er nog sporen van merkbaar. Terwijl hij vol komen de waardigheid van de kroon en al hetgeen, waarvan de troon symbool is, beseft, is hij tevens volkomen menschelijk. De hertog beschikt over een wonderbaarlijk geheugen en heeft ook zijn liefhebberijen. Hij is een uitstekend jager, een goed ruiter, een meer dan behoorlijk tennis- en golfspeler en een geestdriftig en deskundig tuinman. Inderdaad is hij iemand met groote gaven en groote idealen. Hij heeft een krachtigen wil, maar is altijd be reid de zaken te bespreken met hen, die een andere meening zijn toegedaan en raadslagen van verantwoordelijken kant worden steeds in overweging genomen. De hooge idealen van den hertog worden gedeeld door zijn ge malin. Afgezien van haar groote persoonlijke charme, heeft zij de gave de menschen vlug op hun gemak te kunnen stellen, een onfeilbaar gevoel voor humor en een onverstoorbaar humeur. Elk geval van oprecht leed roert haar. Zij heeft een gave dadelijk de beroepsbedelbrieven te herkennen, maar als haar een brief bereikt van een onbekende, die naar haar oordeel inderdaad hulp zou kun nen behoeven, zal zij niet rusten, voor zij van alle feiten op de hoogte is gesteld en er hulp verleend is. Klipper «fond zoo getroffeü, alsof *r een gansche veatingbatterij aan zy'n oor losnarstie. Geheel van '•ijn siuk, door den plotgelingeu aanval, stamelde hy, dat men het «edelyk voordeel tegen de kosten moest opwegen en Eu die schelm van een druk ker zou my achthonderd gulden aftruggelen voor een hoop papier en eenige prentjes Neen, dat gebeurt niet 1 Vandaag en met langer komt de notarisdaar zal ik een stokje voor steken. Ho, ho, riep Kupper ver schrikt. Denkt gij zoo het fortuin van mjjü vader te verkwisten Neen, met al uw rijmpjes, legt gij my toch zoo in de luren met. De kiezingburgemees ter stamelde de dwergachtige kandidaat, beangst tegen de hooge gestalte zyner vrouw opziende. Lezer, daar de eebtgenooten elkander nog honderde dingen, die altijd op dezelfde zaak neerkomen, te zeggen hebbeD, laten wij beu in den toenemenden twist en gat;a ons naar het raadhuis begeven, waar het hoog tijd is dat w^j aan komen, om den draad onzer ge schiedenis nauwkeurig te volgen. (Wordt veivflgd), T AXELSCHEI 5 COURANT Viaaoischt schets a or dr. J. RENIER SNIEDERS.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1