i n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wscli - VI aan deren, 71. V R .TI DAG II DECEMBER 19 36 52e Jaarg. nr I Naar Den Haag FEUILLETON. Hoe men Burgemeester wordt. J. C. VINK - Axel. Binnenland. I O. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Eerste Elad. Sinds den dag, dat de datum van het huwelijk van onze Prinses met Prins Bernhard is vastgesteld, en de route, die de huwelijks stoet zal volgen, is bekend ge maakt, hebben de verhalen over de prijzen, die men betalen moet, om iets van de feestelijke ge beurtenis te zien, een bijna schrik- wekkenden vorm aangenomen. Schrikwekkend, want de bedragen, die men veelal hoort noemen, zijn van dien aard, dat de Nederlander, die graag een bedragje wil uit geven om deze unieke gebeurte nis van nabij mede te maken, tot de conclusie moet komen, dat het voor zijn portemonnaie die ondanks eenige economische op leving nog steeds niet te dik gespekt is gezonder zal zijn, indien hij dien dag maar thuis blijft. Het is daarom goed, eens uiteen te zetten, hoe de zaken werkelijk staan, en er voor alles op te wijzen, dat er voor een ieder, die zien wil, ook een plaatsje is, mits men dan eventueel wat kou op den koop toe neemt. Allereerst zij gezegd, dat ons bij informatie gebleken is, dat de prijzen, die men vraagt voor plaat sen binnenshuis en op de tribunes dat zijn dus verwarmde plaat sen varieeren tusschen vijf, en vijftig gulden. Slechts in de on middellijke omgeving van de Groote Kerk, waar het huwelijk voltrokken wordt, vraagt en betaalt men ookmeer dan vijftig gulden voor een plaats. Van dergelijke verwarmde plaat sen zullen er volgens een ruwe schatting ongeveer een 100000 aanwezig zijn. Velen daarvan zijn reeds verhuurd, maar het meeren- deel is nog verkrijgbaar. Maar nu zij, wier budget het huren van een plaats niet toelaat Zooals al gezegd, ook voor hen bestaat alle gelegenheid den huwelijksstoet te zien. Al eenige malen zijn wij aldus schrijft Viaao-scbe scnets a m dr. J. RENIER SN1EDERS. 19) De dag der gemeentekiezing was eindelijk aangebroken. Vroeg in den morgen bemerkte men reeds een groote drukte door heel het dorp en alles voorspelde een dag, Waarvan later de kronijken zouden gewag maken. De kiezers, in hun Zondagspak uitgedoscht, kwamen van alle kanteD opdagen en reeds lang vóór de dorpsklok het seiD moest geven, waren de twee her bergen, in de nabijheid van het raadhuis gelegen, letterlijk op gepropt. Er stonden kleine kra men met appelen, peren en mop pen, een laudlooper met teerlingen en draaibord, eB een leurder met kammen, scharen en brillen. Voor het gemeentehuis stond een groen gevertde honden wagen, waarop een driekleurige houten trom lag; op de trom, nevens een groot opgerold doek, bemerkte men een oude viool met den strijkstok ondei de snaren door gestoken. Op de eene berrie van den honden wagen zat een zwarte vrouw met brandende oogea in het hoofd j men ons den weg langs ge weest, dien de stoet op 7 Jan. a s. zal volgen. Wij hebben de huizen bekeken en geteld zoo kwamen wij tot het aantal van omstreeks 100.000 verwarmde plaatsen de lengten en de breedten der verschillende straten, pleinen en lanen gemeten, waarop de tribunes zullen verrijzen, kort om, wij hebben ons een beeld gevormd over het aantal menschen dat in de gelegenheid gesteld zal worden, den stoet voorbij te zien trekken. Wij zijn daarbij uit gegaan van het feit, dat er op een vierkanten meter grond on geveer zes menschen betrekkelijk ruim kunnen staan. Zulks als grondslag van onze berekeningen nemend, komen wij tot een totaal van vijf tot zeshonderdduizend menschen, die den stoet voorbij kunnen zien trekken. Mogen wij onze lezers, die naar de residentie gaan op 7 Januari, een goeden raad geven? Tracht U dan geen plaats te veroveren in het centrum van de stad, in de omgeving van de Groote Kerk dus. Men kan ervan opaan. dat deze plaatsen wellicht reeds in den avond van den zesden Jan. zullen worden ingenomen door de meest fanatieke Hagenaars, wier liefde voor ons Koninklijk Huis zoo groot is, dat zij er een nacht van ongetwijfeld koulijden voor over hebben, om onze prin ses en Haar gemaal statig de kerk te zien binnentreden. Komt men van buiten Den Haag, zoekt U dan een plaatsje op het ruime Carnegieplein, of op de breede Laan Copes van Cattenburg of de Nassaulaan. En wij meenen U te kunnen verzekeren, dat U er dan een zult vinden ook 1 Het behoeft geen betoog, dat er nu voor de Hagenaars een gouden tijd aanbreekt De in woners van de residentie, die bij dergelijke gelegenheden nu een maal altijd een streepje voor hebben, zijn heel blij met deze gebeurtenis. Dubbel blij zelfs, want „blij nummer twee" om de guldekens, die in breeden stroom naar de stad gaan rollen. op de andere de rolzanger, die met ongeduld scheen te zien naar de zijstraten, waaruit de kiezers kwamen opdagen. Rondom de kramen en de drie kleurige trom wemelde een zwerm kinderen, welk volgens loffelijk gebruik, dien dag met spelen doorbrachten, daar de onderwijzer voorzeker geen tijd had, om den schoolschepter in de haod te ne men. Neen, de man had heel iets anders te doen. la een der her bergen, waar de party van den rentmeester vergaderd was, stond bij boven op de tafel en voerde er met onbetwistbaar talent het woord, ten voordeele van zijn kandidaat, die eenmaal burge meester zynde, bet geluk der volkrijke gemeente zou bewerken. De kiezers stroomden, evenals om de tafel op de jaarmarkt, waar men poeders en pillen voor alle bekende kwalen verkoopt, rondom den redenaar, en rechts en licks hoorde men zeggen, dat de man gelijk had. Salm Sokkeis, in de vrees, dat de welsprekende onderwyzer met zyn schelmsche streken een be- slissecden slag ten voordeele van den rentmeester ging wagen, liep vol ongeduld heen en weer en stampvoette, omdat mijnbeer Kltp- DRUKKER-U1TGEVEK Bureau Markt 12 Telef. 56 - Postrek. 60263. Reeds nu worden vele lucht kastelen gebouwd, want de meeste bewoners van huizen, waarlangs de stoet trekt, droomen schier onafgebroken over geld, veel geld, hoopen geld. De men schen worden met den dag ner veuzer en doen elkaar reuze- verhalen van „hooren zeggen". Daarvandaan de vele overdrijving, waarvoor wij in het begin van dit artikel reeds waarschuwden. Intusschen zijn wij het er ook mee eens, dat de breede stroom van menschen, die op 7 Januari naar Den Haag trekt, daar een goede twee millioen gulden zal achterlaten. Mag men de Hage naars daarom benijden Neen, want op hen rust dc taak, op dien dag als gastheer voor heel Nederland op te treden. En dat zij zich naar behooren van die taak zullen kwijten, staat buiten twijfel. De residentie zal in het begin van Januari door versierin gen van allerlei aard en door illuminatie in een ware sprookjes- stad worden veranderd, leder Hagenaar stelt er prijs op, zijn huis te versieren. Reeds thans is het moeilijk een timmerman of electricien voor een of ander werkje te krijgen. En krijgt men over eenige weken een manke ment aan zijn schakelaar of last van een vreeselijk piepende deur, dan zal het licht uit en de deur piepend moeten blijven tot na 7 Januari I Na deze uiteenzetting zullen misschien velen gerust gesteld zijn en met meer verzekerdheid de reis naar Den Haag aanvaarden, om onze geliefde Prinses in het gelukkigst moment van Haar leven te zien. Groot gala-bal ten Hove. Naar alle waarschijnlijkheid zal op 2 Januari een galabal ten Hove worden gegeven, waarvoor niet minder dan 1200 gasten zullen worden uitgenoodigd. Vele jaren zijn voorbijgegaan, sinds zoo'n groot bal voorkwam. per afwezig was. De stembrief jes, welke hy te vergeefs den kiezers in de hand wilde stoppeD, schenen hem gloeiende kolen tus schen zijn vingers en het kwam hem voor, dat bij de toejuiching der menigte een triomtkreet voor de tegenpartij van zijn heer op ging De wijzer van de klok scheeD met oogekenda snelheid over de uurplaat te draven maar myn heer Klipper kwam niet opdagen. Waar was hy op het oogenblik, dat de donderende taal van den onderwijzer misschien al zijD lucht kasteelen ging omverrukken Mijnheer Klipper, die geen kwaad vermoedt, staat gereed om zich te kleedeD. Zijn ZoDdagpak heeft hij op een stoel gereed gelegd hy steekt den handdoek oDder zijn kin en gaat zich voor den spiegel iczeepen. Eenige minuten vroeger was de vrouw van den onderwijzer komen vragen naar juffouw Klipper en had haar het daags te voren ge leende wafelijzer teruggebracht. Indien de dorpsschoolmeester uitmuntte in het voordragen van zijn wegsleepende redevoeringen, daD ook moet ik bekennen, dat zijn huisvrouw begaafdheden had welke, zouals naderhand bleek, I ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 6U Cent voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kersteave voor werkloozeu. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij heeft be sloten, dat ook dit jaar aan de ondersteunde werkloozen boven hun steuriuitkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25 pet. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 13 tot en met 19 December a.s. een uitkeering ontvangen. De minister vestigt er de aan dacht op, dat niet mag worden toegekend 25 pet. van het theo retisch steunbedrag, doch 25 pet. van de werkelijke uitkeering (waarin begrepeneventueelebrand- stoffenbijslag), welke de onder steunden over vorengenoemde week ontvangen. Aan de in genoemde week bij de werkverschaffing geplaatste arbeiders kan over die week geen Kerstgave worden toegekend met betrekking tot deze personen zal de minister nader bericht zenden aan de gemeentebesturen. Aan degenen, die een uitkeering uit hunne werkloozenkas ontvan gen, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien zij aan kas- uitkeering plus eventueelen kas- bijslag minder zouden ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. Vlaggen en regen. Het hoofdbestuur van „De Princevlag" schrijft ons Gelet op het jaargetijde zullen bij de op handen zijnde feesten de uitgestoken vlaggen menige regenbui hebben te verduren. In verband hiermede geven wij hieronder weer, hetgeen ons van geheel bevoegde zijde dienaan gaande werd medegedeeld. De vlaggen, speciaal de wollen vlaggen, zijn in den regel regen- echt of in vakterm gesproken waterecht. Van een vlag kunnen alle kleuren door en door nat geregend zijn, zonder dat zij doorloopen. Wordt echter een vlag in elkaar gefrommeld weg gelegd, met de bedoeling, ze hoog geschat moesten worden. Ofschoon zy, aangehitst door den wyD, evenals de andere vrouwen, mee den gekroonden mynheer Klipper door de kamer had rond gedanst, hield zij het heimelijk met de partij, waaraan haar man met lyf en ziel verkleefd was Gaarne had zy zich een groote opi ff-ring getroost, om het kandidaatschap van den rentmeester te doen ge lukken en hem den gemeentetroon te doen beklimmen. Sadert eenige dagen was de listige vroow op een middel be dacht, om K ipper eeu gevoeligen stoot toe te brengeo en dat mid del schoot haar te binneD juist op het oogenblik, dat de kiezmgeen einde ging stellen aan het harre warren, waarvan de gemeente het tooneel was. Haar plan bestond hierin, dat zij op een of andere wyze mijnheer Klipper wilde be letten de kiezing in peisoon bij te wonen, terwijl haar man, door zijn welsprekendheid het onmoge lijke zou Deproeven, om z(jn kan didaatschap in duigen te slaan. Ik moest n nog bedanken, zoo begon zij miauwend, voor bet prachtige boek, dat mijnheer my ten eeschenke heeft gegeven He antwoord van juff ouw Klip per was een linksche buiging, enkele dagen later te wasschen, zoo zal men tot de onprettige ontdekking komen, dat de kleuren nu op elkaar zijn afgedrukt. Men moet wel terdege verschil maken tusschen afdrukken en doorloopen. Het is daarom, ook voor de beste vlag, zeer gewenscht ze eerst goed te laten drogen, alvorens haar op te bergen. Men late ze desnoods een halven dag langer uithangen dan noodig is. Dit zal menigen vlaggenden Nederlander verdriet en onkosten sparen. Het boven staande geldt alleen voor als waterecht verkochte vlaggen. Laat men zich met minderwaardig materiaal tevreden stellen, zoo kan men verwachten, dat bij de eerste de beste regenbui de gansche vlag bedorven is. De herhalingsoefeningen In 1937 Voor herhalingsoefeningen zul len in 1937 voor den tijd van 17 dagen (onderofficieren 24 dagen) onder de wapenen moeten ko men de lichtingen 1931 en 1933 van de regimenten infanterie, gre nadiers, jagers, wielrijders, hu zaren, genietroepen, pontonniers, torpedisten, motordienst en inten dancetroepen. Verder de lich tingen 1930 en 1932 van de schoolcompagnie pontonniers, de lichting 1931 van de geneeskun dige troepen, met uitzondering van de ziekenverplegers, en de lichting '33 van de compagnieën genees kundige troepen. Wat het regiment kustartillerie aangaat, komt van de lichting 1931 de 1ste schoolcompagnie op 27 Mei in Den Helder en de 2e schoolcompagnie op 20 Mei in Vlissingen en van de lichting 1933 de le schoolcompagnie op 22 Juli in Den Helder en de 2e schoolcompagnie op 29 Juli in Vlissingen. „Neêrlands b-uldspaar" op de firn. Polygoon zal een cinematogra- fischen terugblik samenstellen met het oog op het a s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De titel van deze film luidt: „Neerlands bruidspaar". Gisteren zat ik te wrpdpd als een kind, met de lieve ga- dich'jet op den kleiner Korsiant, vervolgde zij op geslepen toon. Juffrouw K ipper scheen te glimlachen met de teergevoelig heid van baar buurvrouw. Mijn man, die een echt ken ner is, vervolgde zy, verzekert, dat mijnbeer Klipper veel opgang zal maken in de letterkundige wereld. Otschoon juffrouw Klipper, se dert geruimeD tyd, haar man in 't baar vloog om zijn nutteloosa verkwistingen, kon zij het toch niet laten, partij voor hem te trekken wanneer zijn eer of naam op het spel stond. Zegt men niet, dat de onder- wiizer kwaad spreekt van de »Kindergedichfen« vroeg zij, ter- wyl een vurig rood over haar geelachtig wezen liep. Slaat gij geloof aan de praat jes der buurvrouwen, vroeg de schoolmeestersvrouw haastig en haar tusschenspreekster gemeen zaam hy den arm vattend Toch niet, maar men heeft dat toch rondgebabbeld, dat weet ik zeker. (Wordt vervolgd). AXELSCHE [£*1 iO COURANT

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1