F. KLAASSEN, J. C. VINK Vereen, lol Bevordering vao let Vreemdelingenverkeer. Ruime keuze in Gemengd Nieuws. Buitenland. Advertentiën. Elizabeth van Dixhoorn, Stemt Zaterdag op Oud nieuws. In de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de Verkeersfondsbegrooting geeft de Minister van Waterstaat te kennen, dat geen onzekerheid kan bestaan over de mogelijkheid van den aanleg van een kanaal van Axel naar Hulst. Aangezien deze aan leg economisch niet verantwoord wordt geacht, kan ook de minister daaraan geen medewerking ver- leenen. Te Hoek werden gisternacht de bewoners opgeschrikt door een zwaren donderslag. Het bleek, dat de bliksem was ingeslagen bij den heer Sallie waardoor een radio toestel werd vernield. Alg. Ned. Verbond. In een te Brussel gehouden vergadering van het Algemeen Ned. Verbond is een belangwek kende bespreking gehouden over den huidigen toestand der VI.- Nederlandsche samenwerking. Met instemming werd kennis genomen van een voorstel van het bestuur der afdeeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneu- zen, tot het houden van een verbroederingsdag te St. Jansteen, waar in den zomer van 1937 „Reinaert de Vos" als openlucht spel wordt vertoond. Een 750- jarig jubileum van dit stuk en een verbondsdag te Qent kunnen daaraan worden vastgeknoopt. - woonde en men begreep, dat men met een sluwe oplicht3ter te doen had. Het was een slanke dame van 30 a 35 jaar, gekleed in een grijzen mantel en een grooten donkeren hoed op. Ze was zeer welbespraakt. De politie stelt po gingen in het werk om haar op te sporen. De storm. De hevige storm, die Maandag nacht en Dinsdag over ons land woedde heett op tal van plaatsen en vooral langs de zeekust groote schade aangericht. In het Schaar van Waarde is het Belgische sleepschip „Monte L ;ono" vol water geslagen en ge zonken. De bemanning kon zich met roeibooten redden. Te Rotterdam werden door het hooge water in de haven ver schillende stadsgedeelten blank gezet, wat naast vele moeilijk heden ook aanleiding gat tot vroolyke tooneeltjes onder de jeugd. In Den Haag werd een wiel rijder door den wind tegen een auto gesmeten en met een zware hersenschudding opgenomen. Zandvoort is door het storm weer ernstig geteisterd, daar er voor duizenden guldens schade is aangericht. Vijf consumptie tenten werden gewoonweg weg gevaagd. De zee sloeg huizenhoog over den damwand, waardoor zelfs yzeren balken doormidden braken en wegsloegen. De duin strook is zwaar beschadigd. Een oplichtster, die durfde. De juwelierszaak St. Eloy te Rotterdam is Zaterdagmorgen bijna de dupe geworden van een brutale oplichtster, die zich voor jonkvrouwe Van Hardenbroek uitgaf en een hu welijksgeschenk voor de Prinses zeide te willen koopen, echter zonder te betalen, In den winkel kwam een dame binnen, die vertelde, dat zy jkvr. Van Hardenbroek en een intieme vriendin van de Prinses was en een huwelyksgeschenk wilde ge ven. Uit de kostbare collectie zocht zij een ring uit, die een waarde van 400 vertegenwoor digde. Toen zij het juweel uitgezocht had, zeide ze, dat ze geen geld bij zich had. In verband met het vertrek van de Prinses naar Bsr l\jn Zaterdagmiddag, wilde ze direct naar Den Haag teruggaan, om het cadeau te overhandigen, zoodat ze verzocht het zonder betaling te mogen meenemen. De directeur van St Eloy had hiertegen geen bezwaar, doch verzocht de dame zich dan te legirimeeren. Het bleek echter dat ze geen enkel legitimatie bewijs bij zich had. Daarentegen gaf zij alsreferen tie op mevr. douair. Valk, al waar de heer v. d Loo directeur der zaak inlichtingen zou kunnen krijgen. Toen hij deze dame ech ter wilde opbellen, maakte zij daartegen bezwaar en na een korte woordenwisseling verliet zij den winkel. Tien minuten later kwam de dame terug en overhandigde den directeur een briefje, ondertee kend met den naam van den burgemeester. Zij vertelde by den burgemeester te zijn geweest en hem verzocht te hebben dit brief je te schrijven. Er stond in vermeld, dat de draagster inderdaad jkvr. Van Hardenbroek was en dat de bur gemeester daarvoor instond Om dat het echter op blanco papier was, zonder eenig briefhoofd, ver trouwde de directeur de zaak niet erg. Daarom deelde hij de dame mede, dat hij het stadhuis op zou bellen, doch zij vertelde dat hy daarmee geen succes zou hebben, omdat de burgemeester al van het stadhuis was wegge gaan. De directeur zeide daarop dat by dan den gemeente-secretaris zou opbellen om te vragen, hoe het met dat briefje zat Hierop werd mevrouw erg kwaad en liep den winkel uit. Het gevolg was, dat de juwelier zich met de politie in verbinding stelde. Het bleek spoedig, dat op het aan- geweseo adres geen douair. Valk Ook op andere plaatsen langs de kust heett de duinenreeks ernstig te lijden gehad van hei stormweer. Eukele schepen ge raakten in moeilijkheden docb menschenlevens vielen daarbij gelukkig niet te betreuren. Op het eiland Texel zijn ver schillende polders ondergeloopen terwyl nog meer dykbreuken ge vreesd worden. Te Nieuw-Leusöen is een pas gebou wde groote landbouwschuur door den storm omgewaaid en terechtgekomen op een andere schuur die eveneens vernield werd. Te Murmerwoude is de schoor steen op het dak van de openbare school omgewaaid, waardoor een deel van het dak instortte. Ge lukkig was niemand ia de school aanwezig, zoodat geen perBOon- ijjke ongelukken voorkwamen Te Numansdorp zijn door het hooge water ruim honderd scha pen van den koopman Monsco verdronken. Ook in België, niet ver over onze grens, heett de storm danig huisgehouden. Tengevolge van den hoog n waterstand op de Schelde en bij rivieren heeft zich nabij bet Oost- Vlaamsche dorp Waasmunster een dijkbreuk voorgedaan. Ook te Zele zijn de dijken van de rivier de Durme op verschillende plaat sen onder den druk van het op stuwende water bezweken. Ver schillende behuizingen en talrijke polders zijn overstroomd Vele boeren moesten metachte 1 tiog van vee naar hooger gelegen plaatsen vluchten. Ook de toe stand van den dijk, waarover de spoorlijn Dendermonde St. Ni- colaas loopt blijkt zorg te baren Het is waarschijnlijk, dat het treinverkeer, indien de water snood aanhoudt, op deze ljjn zal moeten worden stopgezet. Het orgaan van de crisis- steunverleening te Maassluis heeft bij de politie kennis ge geven van twaalf gevallen van fraude, wegens verzwijging van inkomsten. Tegen eenige per sonen is reeds proces-verbaal opgemaakt. Bij de te Tutin in Bosnië gehouden gemeenteraadsverkie zingen is het hard toegegaan Niet minder dan drie personen werden gedood eö een groot aantal gewond. De relletjes ont stonden na een schietpartij tus- scben een agent en een boer, De agent werd neergeschoten, doch zag niettemin kans de boer en diens schoonzuster neer te leggen. Vliegongeluk. Een groot verkeersvliegtuig van de Lufthansa is Vrijdag tij dens een sneeuwstorm in de nabijheid van Grand-Bornaud in Frankrijk, tegen een bergtop gevlogen en vervolgens in een ravijn gestort. Hierbij ontstond een lawine, die het toestel grootendeels bedolf. Een jonge man, die in een berghut be schutting bad gezocht, was de eenige ooggetuige van het on geluk. Hij zag, hoe het vliegtuig tegen den sneeuwstorm worste lend, tevergeefs trachtte over het hooggebergte te vliegen. Eens klaps hoorde hy een slag en zag de machine daarna langs den bergwand neergluden. Oumiddellijk na het bekend worden van het ongeluk, ging een afdeeling jagers op onder zoek uit. Het was een moeilijke tocht in stormweer door de besneeuwde bergen. Eindelijk slaagden de mannen er in de resteD van het verongelukte toe stel onder een sneeuwlawine te ontdekken. Het aantal slacht offers bleek grooter dan men aanvankelijk vermoedde. Er waren 6 inzittenden, die allen om het leven zyn gekomen, nk 4 Duitschers en 2 Spanjaarden. In het verongelukte toestel wer den door de mannen van de reddingsexpeditie ook foto's ge vonden van generaal Franco en andere nationalistische leiders in Spanje. Een der verongelukte Duit schers was de zoon van generaal baron Von Winterfeld. Vermoed wordt, dat het toestel in dienst stond van een der strydende partijen in Spanje. den aanvang kreeg Axel een paar mooie kansen, die echter juist overgeschoten en overgekopt wer den. Na deze aanvallen ketste een hard schot van den Axelschen rechtsbinnen van de paal in hel veld terug. Hierna volgden eenige aanvallen van Biervliet, doch deze leverden niets op. Na een kwar lier werd de Axelsche druk zoo groot, dat een speler van Biervliet den bal in eigen doel werkte. Mit wisselende kansen werd vetder gespeeld, waarbij even voor de rust het Axelsche doel aan een groot gevaar ontsnapte. Na de hervatting waren de eerste aanvallen voor de thuisclub, doch de voorhoede bleek ni-t productief genoeg om een goal te maken. Tengevolge van de gladheid van het terrein werd het spelpeil er niet beter op en val en glijpartijen waren aan de orde van den dag. Niettegenstaande deze moeilijkheden werden door beide partijen om beurten goede aanvallen opgezet, doch doel- junten bleven uit. Zooverstreek onder veel spanning de speeltijd, totdat 6 minuten voor het einde een doelworsteling ontstond, waarbij de keeper van Biervliet onklaar raakte, den bal liet vallen en Axel's rechtsbinnen daarvan een dankbaar gebruik maakte om te doelpunten (0—2. In dezen stand is geen verandering meer gekomen en vaster dan ooit heb ben onze stadgenooten zich door deze nieuwe overwinning op de eerste plaats genesteld. Geruchten over den Engelsihen koning De Engelscbe pers maakt zich ongerust over zekere geruchten, die sinds eenigen tijd over ko- niDg Edward de ronde doen. De koning zou van plan zijn om met een Amerikaanrche van geboorte, mevr Ernest Simpson, in het huwelijk te treden. Mevr. Simp son is tweemaal gehuwd geweest en wordt beschouwd als een in tieme vriendin van Eiward VIII De meeste Eugelsche bladen zou den dit huwelijk niet graag zien Zoo schrijft de „Daily Tele graph"', dat er gevallen zyn waarin de particuliere kwesties van den coustitutioneelen vorst van publiek belang zyn. Dit is een van de lasten van het ko ningschap, doch ook een van de voorrechten, want het maakt on mogelijk, dat hy, die de kroon draagt een daad kan stellen waardoor bij op fatale wijze zyn verheven waardigheid zou om laag halen Het blad is overtuigd dat de koning overeenkomstig zijn plicht zal kiezen. De „Morning Post" vraagt een officieele ontkenning van deze geruchten De „Daily Mail" is van oor deel, dat hier sprake is van een constitutioneele crisis van de eerste grootte. De kwestie is verschrikkelijk delicaat Een oplossing moet worden gevonden Aftreden zou echter het hart van miüioenen getrouwe onderdanen met groote droefheid vervullen Inmiddels is deze opzienbaren de kwestie nog steeds niet op gelost en heeft de Koning ook nog geen beslissing genomen omtrent troon afstand of een huwelyk met Mrs. Simpson. Het Eogelsche volk verkeert nog steeds in de grootste spanning Mrs. Simpson is Vrijdag uit Engeland naar Frankryk ver trokken. Sportnieuws. Biervliet I—Axel I 0—2. Zondag zijn de Oranjemannen weer een stapje -dichter bij het kampioenschap gekomen, door Biervliet een 0—2 nederlaag toe te brengen. Reeds spoedig na 'v Marktberichten. AXEL, 5 Dec. 1936. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,75- 8 25, wintergerst 8,00—8,50 zomergerst 8,00—8,75, haver 6,75 —7,00, groene erwten 7,00— 8.75 bruine boonen 6,0010,00, duivenboonen 6,007,50, paar- denboonen 6,00—6,75, blauw- maanzaad 1900—20,00, karwei zaad 00,00-00,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 7,50 -8,50. HULST, 7 Dec. 1936 Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00 - 8,00, wintergerst 8,00—8,50 zomergerst 8,00—8,75, haver 6,00 6,75, erwtén 7,00-9,00, paar- denboonen 5,00—6,00, duiven boonen 7,00—8,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 10,75, lijnzaad 6,00 7,00, blauw maanzaad 00,00-00 00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0,00- 0.00. Rundvee aanvoer 6, verk. 4. Varkens 25, 17. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 0,00. Hiermede geven wij kennis, van het zeer plot selinge overlijden, in het ziekenhuis te Leiden, (Anna- kliniek), van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mejuffr. in den ouderdom van 62 jaar en bijna 8 maanden. De Heere, die geen reken schap geeft van Zijne daden, doe ons berusten in Zijnen wil. Namens de Familie, G. TOLLENAAR. ABR VAN WIJCK ADR. VAN WIJCK Axel, 7 Dec. 1936 als Notabel der Ned. Herv. Kerk. VELE KIEZERS. jongens- en Meisjesboe ken, Schetsboeken, Pren tenboeken, Kleurboeken, luxe Bijbeltjes, Vulpen nen, Vulpotlooden, doo- zen luxe Post, Corres- pondentiekaarten, Kin- derpost, Acte-tasschen, I Postzegel-albums, Foto- a bums, Poësie-albums, Briefkaarten-albums, Boekensteuners, Zakpor- tefeuilles, Schaak- en Damspelen, enz., enz BOEKHANDEL - MARKT Van af heden tot en met 19 December kunnen de prijswinnaars tegen inlevering van hun werpkaart de waardebonnen in ontvanpst nemen bij den Voorzitter van V. V. Vden Heer A. VAN MAALE, tValstraat 4. Deze bonnen moeten besteed worden bij de deel nemende winkeliers, kenbaar aan het Baliero-raambiljet. De waarde bonnen zijn geldig tot uiterlijk 28 December a 8. Heeren Winkeliers, welke waardebonnen ontvanger, kunnen deze inleveren tot uiterlijk 31 December bij den S Cretan's van V. V. V den Heer A P. ESSELBRUGGE, Nocdstraat 15 Alle verdere rekeningen, drukwerk, enz zoowel St. Nicolaas en winkelweek betreffende, worden ingewacht vóór 15 December bij den Penningmeester, den Heer A. VAN SABBEN, Kaaiwal. HET BESTUUR. Kleine advertentiën. Kiezers van de Ned. Herv. Kerk stemt met ons op MART. DEKKER Jaeï. Wij bevelen deze candidaat U ten zeerste aan. VELE KIEZERS Middenstandswoning te huur 1 Jan. Prins Hendrikstraat 16. Ti bevragen Pr. Hendrikstraat 3. Herplaatsing wegens misstelling. Evangelisatie Samenkomsten op Woensdag 9 en Donderdag 10 December, om 7 nur in de Chr. Bewaarschool te Axel. SprekerDhr. J. VAN WIJCK, van Ariiwerpen. De Evang Commtrssie. TE KOOPBeste vigfgens en een boerenwagen. f C. HAMELINK, Westsir., A <Et,

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3