en Wintervoeten KLOOSTERBALSEM mn Binnenland. mim WINTER LEED HU De VOORZ. zegt, dat B. en W. voorstellen hierop afwijzend te beschikken en de woning van het Hoofd der o. I. s. met ingang van 1 Fcbr. op dezelfde voor waarden en prijs te verhuren aan den bewoner en voor minstens een jaar, hetgeen zonder hoofde lijke stemming wordtaangenomen. Opbrengst schoolgeld van de drie bijzondere scholen f2300 Idem van andere gemeenten f 500 Hoofdstuk 9. Ondersteuning behoeftigen en werkloozen. Subsidie verpleging krankzin nigen f 150 Invaliditeitsrente idem f 120 Pensioensbijdrage genees kundigen fill Verkoop vleesch in blik f7230 Idem margarine f 1580 Uitkeering van het Rijk uit het werkloosheidssubsidie- fonds f 28899 ld. voor ontwikkelingscursus f 250 voor extra hulp f459 voor agent arbeidsbe middeling f 100 Dhr. DE RUIJTER zegt, dat indertijd aan het Rijk is geant woord, dat het geen tijd was voor verhooging van salaris, maar spr. vond dat geen verhooging, het was slechts vergoeding voor het meerdere werk en daarom wil spr. alsnog trachten dat te krijgen. De VOORZ. wil dat met B. en W. bespreken, er is nog een verzoek van De Visser om ver hooging. Maar spr. zegt dat er onlangs bezoek was van 2 in specteurs, die de administratie hebben nagezien en aandrongen op het aanstellen van een con troleur. Er is intusschen nog geen overeenstemming bereikten een en ander moet ook nog be sproken worden in de Comm voor Qeorg. Overleg, evenals het verzoek van den veearts en De Kraker. Hoofdstuk 12, belastingen. Grondbelasting voor gebouwde eigendommen f4600 Idem voor ongebouwde eigen dommen f5700 80 opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigend. f 10514 20 opc voor de ongeb. eigend. f 2280 20 pet. van de personeele belasting f 3600 Uitkeering van de pers. bel. 4e tot 7e grondslag f 1100 180 opc. op de hoofdsom der pers. bel. f 34380 Dhr. HAMELINK bepleit hierbij vermindering van een derde der pers bel. voor de caféhou ders. Hij acht het onbillijk, dat deze belasting ook ten volle op die menschen wordt gelegd, ter wijl ze hun localiteit voor het bedrijf noodig hebben. Het zou een verschil geven van f900 minder inkomsten. Zijn voorstel wordt echter ver worpen met 10 tegen 3 stemmen. Vóór dhrn. Hamelink, C. van Bendegem en Seghers. 38 opc. op de hoofdsom der verm. bel. f 2400 75 opc. op de hoofdsom der gemeentefondsbel. f 23000 Uitkeering van het rijk uit de gem.-fondsbel. f 7466 Naar aanleiding van de belas tingheffing wil dhr. HAMELINK nu zijn voorstel toelichten aan gaande een zakelijke bedrijfsbe lasting, voor bedrijven met min stens 50 arbeiders tot een bedrag van 50 pet. van hetgeen men rechtens mag vorderen, dus f6 per arbeider. Spr. heeft daartoe reeds vroeger een voorstel ge daan, doch dit teruggenomen in het vertrouwen, dat de Voorz. uitsprak, dat voortaan de directie van de I'Azote een meer coulante houding zou aannemen tegenover de Axelsche arbeiders. Deze verwachting is echter teleurge steld. Het is eigenlijk nog slech ter geworden, want spr. heeft later een klacht vernomen, dat de menschen werden genomen voor eer. paar dagen slecht werk en daarna konden vertrekken De Voorz. zei toen, dat dit niet lag aan de directie, maar aan de bazen. Intusschen is de toestand nog zoo en moeten we bij tij en ontij er werklieden heen sturen, en hebben we allerlei last, terwijl buitenlanders de plaatsen inne men van onze menschen. Waarom, zoo vraagt spr., zou den we nu die bron maar niet aanboren, nu de fabriek toch in Axel staat Het te innen bedrag beteekent voor de fabriek niets en is voor ons een goede post. Dhr. 't GILDE zegt voor dat voorstel wel te zijn, nu het maar op 50 pet. is gesteld, maar hij vindt het verkeerd om die be lasting bij wijze van rancune voor te stellen, al is het misschien ook waar, wat dhr. Hamelink zegt. Maar spr. wil het voorstel steunen, omdat de gemeente het geld gebruiken kan. Dhr. HAMELINK komt op tegen het woord rancune, en zegt, dat dhr. 't Gilde het verkeerd stelt. Het is meer, omdat nu de reden om het niet te doen is vervallen. We hebben destijds gehoopt, dat de Axelsche menschen er tewerk zouden worden gesteld en toen is om tactische reden het voor stel ingetrokken, omdat we er misschien bij zouden verliezen, als we belasting vroegen. De VOORZ. herinnert aan de afd. verg., waar dhr Hameiink er nog veel meer van gezegd heeft, o.a. dat er Belgen en Italianen zijn, waar de Axelaars voor moe ten ruimen. Toen heeft spr. ge vraagd de misstanden zwart op wit te zetten en dan wil ik gaarne met den Referendaris van het Departement van Arbeid, een vertegenwoordiger van de fabriek en van de arbeidersbonden een conferentie houden om een en ander te bespreken. Want men wil in Den Haag, dat er Axelsche arbeiders genomen worden en ook de directeur wil gaarne de misstanden onderzoeken, maar heeft gezegd, dat het moeilijk is te constateeren. Spr. gelooft, dat door aanneming van het voorstel Hamelink de band tusschen Axel en de directie's te Sluiskil zou verbroken worden. En dan is het ook een bezwaar voor be- di ij ven, die zich hier in de toe komst zouden willen vestigen. Spr. zou daarom liever de ge meenschappelijke belangen be spreken en de op schrift gestelde feiten onderzoeken, dat zal de juiste manier zijn, om verbetering te k'ijgen. Het zit z.i. niet in den directeur, maar in het lager personeel en dus is verbetering goed mogelijk. Wat dhr. Hame link voorstelt is wel geen ran cune, maar geheel los is het er niet van en daarom is het beter te wachten. Gaat het niet, dan is de Raad altijd nog bevoegd tot handelen. Dhr. HAMELINK wil het woord rancune uit de bespreking laten. We zouden dit voorstel niet doen, als we tenvolle medewerking kregen. Het is gewoon de ge legenheid openen, om inkomsten te verwerven en als we dat nu niet doen en later wel, dan zou net juist rancune zijn. Maar als verbetering mogelijk is door een bijeenkomst, dan wil spr. uit tactische overweging zijn voorstel uitstellen. De VOORZ.: Goed, maar dan verwacht ik tusschen nu en 14 dagen de klachten op schrift. Dhr. DE RUIJTER vraagt hoe veel werklieden er op de fabriek zijn en hoeveel uit Axel waarop stemmen luiden, dat het percen tage uit Axel klein is. Dhr. DE RUIJTER: Zijn er ook andere gemeenten in Z.-Vl., waar men die belasting heft? Dhr. FANOYNeen, daar is men niet zoo stom. Maar in verband met de gemeentefonds belasting wilde ik vragen aan den Voorz., of al bekend is, wat 1936 heeft opgebracht? Spr. hoort algemeen, dat de oogst tegenvalt, ongeveer f 10 per H.A., d.i. dus een derde minder. De VOORZ. meent, dat B en W. veilig kunnen ramen, omdat we nog ruim beneden de ont vangsten van 1935 zijn. Uitkeering uit het werkloosheids- subs. fonds f 1493 Hondenbelasting f400 Voorgesteld wordt een nieuwe verordening, waarbij voor elke hond f8 wordt gevraagd, met vermindering van f4 voor elke hond,die minder dan 4dm hoog is. Een hond, uitsluitend voor be drijf of ter bewakirg kost fl, waaronder niet zijn begrepen jachthonden of losloop-nde hon den, tenzij het losloopen nood zakelijk blijkt. Voor honden beneden 3 maan den is geen belasting verschul digd. Dhr. FANOY ziet ge n reden om een groote hond zwaarder te belasten dan een kleine. Dhr. VAN 't HOFF Een groote hond is schadelijker voor het schilderwerk. Dhr. OGGEL meent, dat iemand, die een groote hond houdt voor zijn plezier, beter kan betalen, dan wie een kleine heeft. Ei n voorstel tot verlaging vindt geen steun. Belasting op vermakelijkheden f 1700 Vergunningsrecht f 1020 (Er zijn 25 vergunningen). Verlofsrecht (19 verloven) f475 Hoofdstuk 13, gasbedrijf. Rente van geleend kapit. f 12 665 Aflos f 10.125 Pensioensbijdragen f2317 Totaal f25 107 Inkomsten vleeschkeuringsbedrijf f578 Teruggave verschillende voor schotten f 1305 Totaal der inkomsten f 257.447 Ook het totaal der uitgaven is tot dit bedrag geraamd (abussie- velijk was in ons vorig nummer een ander cijfer opgenomen). De kapitaaldienst gaf geen aan leiding tot bespreking. De verzamelposten zijn: Voor openbare werken f5236 Eigendommen voor verkoop bestemd f4850 Overige inkomsten en uitg. f 7000 Geldleening f62 Totaal f17 148 Begrooting Burg. Armbestuur. Ontvangsten Batig slot 1935 f 1500 Subsidie gemeente f 9950 Armenwet f 25 Totaal f 11.475 Uitgaven Bedeeling eetwaren f 100 Idem brandstof f 150 ld. kleeding f 50 ld geld f 8000 Bestedingskosten f 600 Verpleging godshuizen f 500 Idem ziekenhuis f 450 Geneesk. bijstand f 600 Begrafeniskosten f 100 Onkosten f 40 Jaarwedde secr. f 35 Idem penningm. f 150 Bode, telef. en controle f 45 Onvoorzien f 355 Totaal f 11.475 Begrooting vleeschkeuringsdienst. Hierop komen de volgende pos ten voor Uitgaven. Jaarwedden f3700 Kantoorb. h. en drukwerk f 200 Telef. en port f 99 Instrumenten, enz. f 211 Onderhoud laboratorium f 100 Bijdr. pensioenen f 540 Controle f 40 Verzekering f 25 Onvoorzien f 100 Totaal f 5006 Baten. Opbrengst keurloon f4626 (Varkens f2016,rundeis f2277, kalvers f298, schapen f 11 en paarden f 24) Bijdrage pensioenen f 370 Rente f 10 Totaal f 5006 De kapitaaldienst beloopt f 847 als over te brengen uit de reserve. Begrooting gasbedrijf. Hiervan hopen we in een vol gend nummer een globaal over zicht te geven. Dhr. FANOY zegt ook deze begrooting seiieus bekeken te hebben en is dar tot de conclusie gekomen, dat de stand der gas fabriek niet rooskleurig is. De schuldenlast, die nog op het be drijf rust, maakt een zeer on- gunstigen indruk en spr. vraagt zich af, of een onderzoek naar een meer economisch beheer niet wenschelijk is. De VOORZ. zegt, dat zulks ook niet aan de aandacht van de gascommissie en B. en W. is ontsnapt. In Middelburg is dit eveneens bekek,cn en is men van meening, dat .dit bedrijf meer als zaak moet worden behandeld. Er is te weinig omzet van gas en men Is overtuigd, dat het beter kan. 1 Dhr. P. VAN BENDEGEM zegt, dat in een gecombineerde ver gadering van B. en W en gas commissie nader overleg zal worden gepleegd, of deskundig advies zal moeten worden ge vraagd. Misschien dat de prijs ook naar beneden kan. Dhr. C. VAN BENDEGEM vraagt, of geen 4e stoker noodig is in vasten dienst. Er is steeds een losse aanwezig. De VOORZ. Dat kan dan ook bekeken worden. Ook stond eerst nog de aanschaffing van een cokesbreker op de begrooting voor f2500, doch die post is onder deze omstandigheden weer teruggenomen. Daar niemand verder het woord verlangt, wordt deze begrooting, evenals de beide vorige, z. h. s. goedgekeurd. Ook over de gemeentebegroo- ting vraagt niemand eindstemming en wordt ook deze z.h.s. goed gekeurd. Omvraag; a. Dhr. DIELEMAN zegt te hebben vernomen, dat bij de verloving van de prinses door het Armbestuur niets aan de armen is gedaan. Spr. vraagt, of dat ook bij het a.s. huwelijk zoo zal zijn. De VOORZ. zegt, dat zeer zeker in die richting iets gedaan zal worden. Er is reeds op gewezen. b. Dhr. 't GILDE vraagt, of de studie-commissie voor het nieuwe stadhuis ook voor den bouw enz. intact blijft, waarop de Voorz. antwoordt, dat hij de commissie wel heeft bedankt voor haar arbeid, maar deze toch gaarne wil handhaven, om verder overleg te plegen. c. Dhr. SEGHERS zegt, dat er klachten zijr. over den slechten waterafvoer in den Singelweg. De VOORZ. zegt, dat dit ge deelte niet in onderhoud is bij de gemeente, maar wil er het polder bestuur wel opmerkzaam op ma ken, als het noodig is. Hierna wordt te ruim half negen uur de vergadering op de gewone wijze gesleten. Het nationaal huwelijksgeschenk Het nationaal huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard is thans definitief vast gesteld. Het zal bestaan le in een motorjach», waarmede het IJselmeer, de Zeeuvvsche stroomen de Friesche meren en de grootere wateren van ons land bevaren kunnen worden en 2e moderni seering, verbouwing en inrichting van een vleugel van het paleis Soestdijk. Met den bouw van het jacht zal zoo spoedig mogelijk worden aangevangen, zoodat het in het as. voorjaar voor het gebruik gereed zal zijn. Wat de inrichting van het paleis Soestdijk betreft, verwacht men, dat deze werkzaamheden tegen het eind van den volgenden zomer gereed zullen zijn. Prins Bernhard militair. Bij Kon. besluit is Prins Bern hard benoemd tot luitenant ter zee le klasse van de Kon. Marine en tot kapitein van de Koninklijke landmacht Tevens is aan Z.D H. de titulaire rang verleend van kapitein bij het Ned.-Indische leger. De officieren van de cavalerie zullen den Prins bij zijn intrede in de weermacht als ritmeester een cavaleriesabel aanbieden. De commandant van het veldleger heeft den Prins een wandelsabel aangeboden. Het is thans zoo goed als zeker, dat Prins Bernhard bij de huwe lijksplechtigheid de blauwe hu zaren-uniform zal dragen. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Zaterdagavond met den nachttrein naar Berlijn ver trokken, teneinde een kort bezoek te brengen aan Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, die ongesteld is. Gisteren zijn ze weer in «is land teruggekeerd. Door de heeren Philips te Eindhoven is een groote gift ge- voor restauratie van de ««uoc t Dank zij den KLOOSTERBALSEM komt hij daar voor goed van af. AKKER'S ,Geen goud zoo goed' i AXEL, 8 December 1936. De ballero-week is ook hier een succes geweest, zoowel wat betreft de animo voor het ballen weipen, als de verkoop bij de winkeliers. De hooge prijzen lokten uit tot het ver krijgen van bonnen om daardoor de gelegenheid te krijgen tot het kansspel. Vooral gisterenavond was het druk nu de deelnemende winkeliers hun overgebleven bon nen nog wilden benutten. Het ging tevens ook om de hoofd prijs, die niet minder dan f50 bedroeg. Maar daarvoor moest men dan ook verzekeid zijn van de eerste 2 negens. In 't geheel zijn ruim 1400 series van 4 ballen vergooid en zijn 225 bons van f 1 waarde uitgegeven, die men bij de deelnemende winkeliers moet besteden. De dagprijzen liepen van 2 tot f 12rndeweek- prijzen van 5 tot f50 Voor de dagprijzen is het hoogste nummer 9971 geweest cn voor de weekprijzen 9969. De kamp was gisteravond zwaar, want er werd veel en hoog ge gooid Piijswinners waren voor de weekprijzen: A. Koster, Buth- dijk f50, P. Loof, Koestr. f25, J. de Hullu, Weststr. f 15, K. Gans, Pr. Mauritsstr. f 10, Em. Pieters, Alolenstr., G. de Jonge, Oranjestr. en J. van Hecke, Sluis kil ieder f 5. Biljarten. Zaterdag is te Hoek een wed strijd gespeeld tusschen de Hoek- sche biljartclub DOS en de bil jartclub ABC van Axel beiden kwamen uit met 8 le kiassers. ABS met A. Mattheeusen. C. van Bendegem, Fr. Groothaert, P. Oppeneer, A. van Brttsom en A. van Ijk, Mattheeusen, Lenos Jr. De wedstrijd werd door de thuisclub gewonnen met 349 tegen 334 caramboles. Ieder der spe lers had 20 beurten te spelen. Toen de dienstbode mej. D. van Sluiskil zich per rijwiel naar Terneuzen begaf, kwam zij zoo danig te vallen, dat zij bewuste loos bleef liggen. Na binnenge dragen te zijn in een der sluis wachterswoningen, constateerde een ontboden geneesheer lichte hersenschudding en werd zij over gebracht naar het ziekenhuis Het meisje zal hopelijk na een paar dagen rust weer hersteld zijn. Te Hoek is een collecte gehouden voor het houden van feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Deze collecte bracht f233 op. J.l Zaterdag zagen werklie den die naar hun werk reden, in het zijkar.aal naar de Axelsche Sassing het lijk drijven van den dezer dagen vermisten werkman P. Hermans uit Westdorpe. Zoo als men zich herinnert, was zijn rijwiel in het kanaal gevonden, dn-»-. hii zelf spoorloos "«"fw^nn, ■——4- v „Door mijn beroep moest ik den ge* geheelen dag op straat loopen en daar* door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend mei Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en -voeten gehad.- w [e >s.Gn ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddei bjj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten62'/2 ct- en f 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/j CU aan MONSTE R Handelmij. L. I. Akker, R'dam

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2