Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. No. 70. DINSDAG 8 DECEMBER 1936 52e .Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Hoe men Burgemeester wordt. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITQEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van Dinsdag 24 November 1936. Aanwezig de heeren A. P. Essel- brugge, A. van 't Hoff, B. Seghers, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, P. van Bendegem, J. M. Oggel, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C van Bendegem P. de Jonge en L. J. Maris, secretaris. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. IV. Gemeentebegrootlng. Nadat de vergadering vooreen half uur geschorst is geweest, wordt deze ongeveer half zes uur voortgezet met behandeling van de begrooting 1937, afdeeling INKOMSTEN. Hoofdstuk I. Batigsaldoder laatst voorloopig vastgestelde rekening, nadat hier van voor den kapilaaldienst f 7000 is afgestaan f 13.862 Hoofdstuk II, algemeen beheer. Uitkeering uit het gemeentefonds f 28.555 Secretarie-leges en rechten Burg. stand f 1450 Deze leges zijn geraamd volgens de voorgestelde wijziging der verordening op de heffing van leges ter secretarie, als volgt Art. 1 E. Verklaringen van goed gedrag, gegoedheid enz. van 20 ct. te brengen op 40 ct., aan gezien thans een uittreksel uit het bevolkingsregister 20 ct. kost en een nasporing uit het bevolkings register 50 ct. Letter H. te doen vervallen, omdat dievergoedingin een aparte verordening wordt geregeld. Deze verordening betreft de heffing van vergoeding voor het verstrekken van inlichtingen of opgaven uit het bevolkingsregis ter. Het tarief is aldus la. per inlichting f0,G5 b. voor abonnement van 100 opgaven f4, 5000 opgaven f 15 en 1000 opg. f 25. II. Voor wetenschappelijk of liefdadig doel resp. f 0,025, f2, f8 en f 12. III. Voor mondelinge opgaven resp. f 0,20, voor 25 mondei, opg. f 4, voor 50 f 7,50 en voor 100 f 12. Schriftelijke opg. resp. f0,25, 100 f2, 500 f 10 en 1000 f 15. L. voor de verklaringen voor het verkrijgen van spoorweg abonnementen per stuk 40 ct. in plaats van 25 ct. N. Leges voor bouwvergunnin gen progressief te regelen als volgt: Voor de vergunningen als be doeld in het eerste lid sub a van art. 6 der woningwet, wanneer de kosten van het oprichten geheel of voor een gedeelte vernieuwen van een gebouw, waartoe de vergunning wordt verleend, geheel afwerking inbegrepen, bedragen van f 100 tot en met f 500, f 1, meer dan f 500 tot f 1000 f2,50 f 1000 f2000 f5,- f2000 f3000 f 10, f3000 f4000 f20 en f4000 f30. Deze kosten worden bepaald door B. en W. Betrokkene kan, indien hij met het bepaalde bedrag geen genoegen neemt, binnen 30 dagen na deze beslissing bij den Raad in beroep komen. Geen leges zijn verschuldigd door vereenigingen, uitsluitend in het belang der volkshuisvesting werkzaam. O. Voor hinderwetsvergunning f 1,50 te veranderen in f 5, P. Voor een jachtacte f 7,50 te verminderen tot f5,omdat buitenlanders, die gewoon waren hun acte hier af te halen, dit nu in een andere gemeente doen. Q. Bewijzen van.Nederlander schap te brengen van f 1 op f 1,50. R. Certificaten van oorsprong voor duiven f 0,25, in plaats van f 0,20. S. Voor bewijzen van ontvangst van aangifte voor huisslachting f 0,25 per stuk. (art. 6a, 3e lid der Vleeschkeuringswet). T. Voor afgifte, aanvrage of verlenging van een rijbewijs of buitenlandsch paspoort f 1. Dhr. VAN DE BILT vindt de verhooging voor een bewijs van Nederlanderschap niet billijk en wil die op f 1 houden. We wonen hier aan de grens en zijn op België aangewezen in veel gevallen. Bovendien hebben we de rijwiel belasting, enz.; het wordt alles veel te duur. Spr. stelt voor, dit tarief niet te verhoogen. De VOORZ. ontraadt dit voor stel, we moeten toch de begrooting kloppend houden en 50 ct. ver hooging is niet teveel, als men rekent, dat ze 5 jaar geldig zijn, dat is een dubbeltje per jaar. Dhr. VAN DE BILT vindt het wèl teveel, in een groot gezin is het eveneens moeilijk, om de uitgaven en inkomsten in even wicht te houden en daar drukt het het meest. De VOORZ. wijst erop, dat dan des te beter op de bewijzen ge past wordt, terwijl er nu nogal eens uit België als gevonden wor den opgezonden. En dan zijn ze in andere gemeenten ook nog wel duurder. Dhr. VAN DE BILT: In Z. Vlaanderen De VOORZ.Dat weet ik niet, maar buiten Zeeuwsch Vlaan deren zijn er van f 2,50. Spr. brengt het voorstel van de ver hooging in stemming, dat wordt verworpen met 8 st. Vóór dhrn. Oggel, P. en C. van Bendegem,Dieleman en Hamelink Dhr. VAN 't HOFF maakt aan merking op de verhooging voor de bouwvergunningen. Hij acht dit een eenzijdige belasting, die tot f 30 loopt. Spr. zou het bou wen niet willen bemoeilijken, wat er toch van komt, want eenmaal aangenomen, houden Ged Staten dat vast. Er wordt nog altijd geklaagd over hooge huren en deze worden niet lager, als de bouwkosten verhoogen. We zitten bovendien met een uitbreidings plan en dus moeten daar nieuwe gebouwen komen, maar dan moet dat ook bevorderd worden door gemakkelijke en voordeelige voor waarden. Dhr. OGGEL is het met dhr. Van 't Hoff niet eens, als deze spreekt van eenzijdige belasting, want het loopt over de geheele linie en ook gelooft spr. niet, dat de huren zullen verhoogen door dr, J.REN1ER SNIEDERS. 18) Tegen den avond hoorde zij een gedommel aan het hek. Zoo dat de hoefsmid zyn, daeht zy, die het hek komt afbreken en vervangen door ijzeren tralie werk Toch heb ik hem stellig gezegd, dat ik voor het oogenblik volstrekt niets anders vernederd wil hebben. Ofschoon juffrouw Klipper be weerde lam te zijn, sprong zjj met een wip toeh uit het bed en in minder t(jd, dan de bliksem van de hemel naar de aarde valt, stond zij aan het hek. Den smid zag zij er niet, maar wel den voerman uit de stad, die een kist met boeken voor mynheer Klip per afhadde. De kist werd binnengedragen en geopend de zelve bevatte het eerste deel van »Klipper's Kinder gedichten*, waarvan de drukker hem voorloopig een paar honderd boekdeelen overzond. Bij het zien van zijn eerste lettervrucht, ont viel aan den schrijver een traan van geluk en aan Selm Sokkers een kreet van bewondering, waar van de eene helft toekwam aan mynheer Klipper, de andere aan den drukker, die het boek als een echt heerenkiud in de wereld had gezonden. Ja, het was een prach tig boek, in groot octavo met vier keurige houtsnee platen. Wat is dat? vroeg juffrouw Klipper haastig ik zweer u, dat ik geen roode duit betaal, wat duivel. Waaraan denkt gij onder brak haar man, medelijdend den schonder ophalendot weet gy niet, dat in plaats van betalen, een schrijver voor zijn talent nog geld toekrijgt De gerustgestelde vrouw trad met een nauw hoorbaar ho, ho, de kamer uit en ging bij bet wederkeeren der even gestilde zenuwkwaal, spoedig wederom te bed liggen. Het verschijnen van Klipper's lettervruchten maakte, zooals men denken kan, in het dorp een ver bazend gerucht. De leden van bet leesgezelschap die, onder voor zitterschap van mijnheer Klipper, tegen den steilen Parnas-us poog den op te klauteren, verhieven hemelhoog het nieuw verschenen werk Zij aarzelden niet hetzelve te vergelijken met de voortbreng word neergeschoten, te die f2,50 meer; wat maakt dat 1 nu uit op een kostprijs van eenige duizenden De VOORZ. zal die bezwaren maar liever niet bespreken, omdat ze eigenlijk geen steek houden en de kosten in andere gemeenten veel hooger zijn. Dhr. ESSELBRUGGE vindt het toch nogal kras, dat iemand, die een huis van f 4000 bouwen wil, nu bovendien nog f30 extra zal moeten betalen voor een bouwvergunning." Dhr. DE RUIJTER zegt ook niet voor verhooging van leges te zijn, maar er is gezegd, dat als we een nieuw stadhuis willen hebben, moet er geld voor zijn en dus moeten dan ook de inkomsten verhoogen. Dhr. VAN 't HOFF zegt, dat dit voorstel bij de afd. verg. er niet was, maar nu we de cijfers heb ben, verandert de zaak. Spr. is er niet tegen, dat het Dag Best. naar inkomsten zoekt en wil daarom meewerken, doch dan voor een lager tarief, b.v. vanaf f l tot f 20 voor huizen van f 5000 en hooger. De VOORZ. meent, dat als het verschil niet grooter is, het dan ook een kleintje is, om toe te geven. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Tegen dhrn. Esseibrugge en Van 't Hoff. Verhaal voor pensioen van de ambtenaren f 1522 Idem van de politie f 376 Huur van de kazerne f 1500 Aflos voorschot badinrichting f 100 Retributie warenwet f 350 Rente en aflos voor de verbetering van volkshuisvesting f 11.110 Bijdrage van het rijk hiervoor f 5100 Heffing voor radio-distributie f 10Ö Idem voor benzinepompen f 200 Marklgelden f 100 Vergoeding van verstrating door PZ.EM. en Waterleiding f1500 Pensioensbijdragen reinigings- personeel, enz. f 600 Beerruiming f675 Woning rijksveldwachter f 175 Tuingrond f 130 Cijnzen en erfpachten f 158 gelen van zangers, die van het hoogste toppunt van den bijna ontoegankelyken berg, hun ge dicbten hadden uitgegalmd. Het weekblad, hetwelk, zooals wy vroeger gezien hebben, met heilige overtuiging de belangen der streek verdedigde, gat een krakend ar tikel over het eerste deel van Klipper's Kindergedichten*. Ht-t roemde de dichterlijke begaafd heden van het tot hiertoe in een nederig dorp verscholen talent, voorzegde den schrijver een schit terende toekomst in zyn letter kundige loopbaan en eindigde met iedereen aan te zetten, zich het werk, dat weldra in den handel niet meer verkrijgbaar zon zyn, aan te schaffen. Indien mijnheer Klipper een voet hooger ging, nadat hy met de burgemeesterskroon ophet hoold onder den arm der bedwelmde buurvrouwen, had rondgedanst, hoe moest dan zijn hart kloppen, by het verschenen van zijn eerste zangen en by de loltuigingen, die van alle kanten, evenals de mor* gendampuit geuiige bloembedden, zooals bij zich in zijn dichterlijk gevoel uitdrukte, opstegen Maar aan de schoonste rozen zyn door nen en de jonge schrijver Voelde die tot in zijn hart prikken en brengen. Reeds spo. menig dropje bloed uit de wonde lekken. Deze doornen stonden aan de tong van den dorpsonderwijzer, een doortrapt en geleerd man, die den nieuwan kandidaat weinig genegen was en zyn lettervrnch- teu met gestrengheid beoordeelde Hij wees op de duizenden taal fouten, op de logische ketterijen en de ontelbare hoofdzonden, be gaan tegen de dichtkunde. Op elke bladzijde haalde hij stroten aan, welke de letterdief, zooals hij Klipper noemde, uit den bloem korf van Tollens, Vau Ryiwyck, Ledeganck en anderen, geroofd had. De strenge beoordeeÜDg van den onderwijzer had echter weinig bijval. Bijna in elk huis had men het werk ten geschenke ontvangen en overal bewonderde men het boek met zijn vier prachtige plaatjes. De moeders zaten te weenen bij de aandoenlijke ge dichtjes, welke allen op haar eigen kinderen gemaakt schenen en de mannen herhaalden, dat Klipper wezenlyk een aardige jongen was. Wat er van zij, de kiezings- barometer van den nieuweD kan didaat was, met het verschijnen van het eerste deel zijner skinder- gedichten», merkelijk geklommen. Ook hoorde nen sedert «enige Dhr. VAN DE BILT meent, dat deze post meer aan werk en papier kost, wegens de vele kleine postjes en vraagt, of de menschen niet in de gelegenheid zijn, om die kosten af te koopen en zou daar ruchtbaarheid aan willen geven. De VOORZ.Als de menschen het nu in het verslag lezen, weten ze het meteen. Renten van kapitaal f571 Schoolgelden f 700 Het tarief loopt volgens de nieuwe verordening van f0,25 per maand in de eerste klasse tot f4,50 in de 15e kl., of van f3 tot f54 per jaar voor een leerling. Indien meer dan een leerling uit het zelfde gezin gelijktijdig een school van dezelfde soort bezoekt, wordt het schoolgeld voor den 2en leerling met 20, voor den 3en leerling met 40, voor den 4en leerling met 60, voor den 5en leerling met 80 procent verminderd en is voor de volgende leerlingen geen schoolgeld meer verschuldigd. Gelijke heffing geschiedt ook aan de bijzondere scholen. De verordening wordt z. h. s. aangenomen. Vergoeding door het rijk voor onderwijzend personeel f 10.632 Verhaal pensioensbijdragen f 1063 De VOORZ. deelt mede, dat van dhr. Buma, het hoofd der open bare school, een schrijven is in gekomen omtrent de huur, die nu f 350 bedraagt Maar bij aan- aansluiting op de waterleiding meent dhr. Buma, dat die huur hem op f 400 zal komen, waar voor hij niet veel voelt. Hij schrijft daarom, dat hij bereid is f 300 te betalen, onder voorwaarde dat op de waterleiding wordt aangesloten een nieuwe W C. met spoeling, een vaste waschtafel en een bad-installatie. Hij zal dan zelf het waterverbruik betalen. Naar de Voorz. nog mededeelt, acht dhr. Buma de woning niet te duur en zeker niet voor iemand, die zoo'n huis gebruiken kan, maar met zijn klein gezin zou adressant een kleinere woning goedkooperen geriefelijker vinden dagen niet meer van de partij van den rentmeester en aleemeec was men van gevoeleu, dat zy wan hoopte haar kandidaat te doeu zegevieren. S^lm Sokkers, die, zooals wij reeds gezegd hebben, eenigen tijd in de letterzetterij was werkzaam gewf est en beweerde veel gebeord en gezien te hebben, waarvan men in een dorp volstrekt geen denk beeld heeft, verzekerde, dat men den vyand, die zieh doodstil houdt, niet al te veel moes! vertrouwen. Doortrapte dryvers, zegde hij, blijven soms schijnbaar onverschil lig, met het inzicht, om de al te geruste tegenpartij, op den dag der verkiezing zelve, dus op het meest ongelegen uur, onverhoeds uit huu hinderlaag aan te vallen en uiteen te slaan, zoodat de kiezing mislukt. Mijoheer Klipper lachte met de vrees van zyn knecht en zei, dat zooiets onmogelijk was en dat dos rentmeesters kandidatuur zou mislukken. Selm, die voor stelregel had zijn heer nooit tegen te spreken, ant woordde, dat hy everschot vau gelijk had. (Wordt vervolgd.) AXELSCHEI J COURANT Viaan-schr schels d -or ,r k.A üOPIi D1C

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1