Landbouw. school Ie bezoeken en als er gratis vervoer is, worden de ouders bij verzuim vervolgd. Dhr. DE RUIJTER heett in be ginsel hetzelfde bezwaar als dhr. v. d. Bilt, maar een vergoeding zou veel duurder komen. De VOORZ is het daar niet mee eens, want de vergoedingen verminderen. Dhr. FANOY acht verminde ring van het schoolbezoek een argument, dat steekhoudend is, maar misschien kan de post ver lagen Dhr. OQGEL vindt het niet te duur. Ze moeten 4 maal rijden voor 40 kinderen en we moeten toch goed materiaal hebben. Dhr VAN DE BILT wenscht er een voorstel van te maken, doch dit wordt niet gesteund. Kosten van schoolfeestjes en reisjes f 200 De VOORZ. deelt mede, dat ter viering van het huwelijk van H K H. Prinses Juliana een comité is gesticht, dat verzoekt om we gens een tractatie en de uitrei king van een blijvende herinne ring aan de kinderen deze post tot f 500 te verhoogen. leder kind zou dan een bedrag van 50 cent ontvangen. B. en W. vinden dat te veel, maar willen het op f 400 houden, gezien de bijzondere beteekenis voor de kinderen en voor geheel ons volk. Dhr. VAN DE BILT is er van harte voor om f 500 voor dit doel uit te trekken. Gezien de bijzondere omstandigheden, waar onder wij hier gelukkig nog leven, in vergelijking met het buiten land, en als de Prinses hopelijk zal regeeren als onze Koningin, is deze post niet te hoog. Dhr. HAMELINK acht het stand punt van hem en zijn medestan der als republikeinen genoegzaam bekend. Hij is tegen de abnor male verhooging van dezen post en dat om het geld te besteden voor één dag van uitbundigp feest roes. Spr. zegt niet, dat hij tegen die feestviering is Ook wij socia listen erkennen dat gezag en kun nen ons ind<nken, dat Oranje- gezinden willen feesten en gunnen hun zelfs dat recht, maar gezien er nog zooveel nood in ons land is en dat ook B en W., die we niet als anti-Oranjegezind kunnen beschouwen, zelfs de post met f 100 verminderen, acht spr. een verhooging van 150 pet. teveel Als we iets meer vragen voot steun, komen er allerlei bezwa ren en spr. is principieel zelfs niet tegen de post, maar heeft bezwaar tegen het hooge bedrag. Dhr. ESSELBRUGGE meent, dat de Hoofden der scholen hier over gehoord zijn en dezen 50 ct niet te hoog achten in verband met een blijvend aandenken. De VOORZ. bevestigt dat, maar B en W. achten 40 cent voldoende. Dhr. 't GILDE heeft geen prfn Qfijpieel bezwaar, maar acht het bedrag ook teveel. Hij is voor f200. Dhr. DE RUIJTER is voor het voorstel van B. en W., maar maakt bezwaar tegen de uitdruk kingen van dhr. Hamelink, als feestroes en „zgn." koningsgezind heid. Dat is te dik gezegd. Het geldt geen feestroes, maar een aandenken voor de kinderen en als anderen willen feesten, is spr verheugd, dat we dit nog in een vrij land met een democratisch standpunt mogen doen. Dhr. HAMELINK vindt het vreemd, dat dhr. De Ruijter die opmerking maakt. Spr. heeft toch in de afd.-verg. geen aanmerking gemaakt tegen de post van f 200 Wat betreft de uitdrukking „feest roes" wil spr. dan zeggen meer d in gewone feestviering. We zijn niet tegen de feestviering, zegt sprmaar tegen het bedrag. Spr ziet daarin een opbieden als een wedstrijd in oranjegezindheid en tegen deze nationale verdwazing komt spr. op, maar niet tegen een sobere feestvieringuit respect voor het toekomstige staatshoofd. Die acht spr. wel op z'n plaats. Trouwens, het is met de oranje liefde niet zoo dik als het om de centen gaat, dat blijkt wel uit de gehouden collecte. Dhr. ESSELBRUGGE: Daar is nog niets van bekend I Dhr. HAMELINKDan was het dezen zomer wat anders, toen kwam er geld op tafel en heeft in zijn kring ook niemand aanstoot genomen tegen de herdenking van het historisch feit. Dhr. FANOY zag gaarne de discussie over dit punt gesloten, want ze is beneden alle peil. De VOORZ. zegt, dat de rede neering van dhr. Hamelink voor barig is, want een bedrag van de collecte is nog niet bekend. En ook widen we niet het hoogste bieden, want hier is een voorstel voor f500 en wij ramen de post op f 400. Dhr. SEGHERS vindt het ook geen tijd om uitbundig feest te 'vieren. De VOORZ. protesteert tegen deze uitdrukking. Dat is men niet van plan en dat kan men ook niet met f 400. Hij brengt het voorstelvan B. en W instemming, dat wordt aangenomen met 9 tegen 4 st. Tegen dhrn't Gilde, Hamelink, C. van Bendegem en Seghers. Bijdrage voor R.H B.S.-leerlingen f7500 Subs. Handelsschool te Hulst f 300 Idem Landbouwschool Axel f200 Dhm. P. VAN BENDEGEM en 'T GILDE verklaren zich tegen de laatste twee posten. Subsidie vereeniging „Ambachtsbelang" f 200 Van het bestuur der avondnijver heidsschool „Ambachtsbelang' alhier was een schrijven ingekomen, waarin te kennen werd gegeven dat het aantal leerlingen, ingeschre ven voor den cursus 1936—'37, niet voldoende is, om voor Rijkssubsidie in aanmerking te komen dat deze cursus reeds vanaf 1 Oct. 1911, dus 25 jaar, onafgebroken door een groot aantal, bijna uitsluitend Axelsche vaklieden, met vrucht is gevolgd en daardoor steeds in een plaatselijke behoefte heeft voorzien dat het bestuur overtuigd is, dat wanneer deze inrichting van onderwijs voor de gemeente mocht verloren gaan, verschillende jongelieden verstoken zouden blijven van goed vakonderwijs dat door een eventueel verhoogde subsidie der gemeente Axel, naar un meening, deze cursus behouden kan blijven dat op een cursus zonder Rijks subsidie de toelating van leerlingen ruimer is en dat daardoor het aantal leerlingen geschat kan worden op ongeveer 20, terwijl, door de laatste wijzigingen van de wet op het Nijver heidsonderwijs, waardoor de dagcur sussen van 3- op 2 jarige zijn gebracht, stijging van het aantal leerlingen op avondscholen in de toekomst verwacht mag worden redenen, waarom zij Uw college eerbiedig verzoekt, haar voor het jaar 1937 een subsidie te verleenen van f 250, benevens vrij gebruik van lokalen, vuur en licht. Plan en kostenberekening voor de avondnijverheidsschool zijn bijgevoegd als volgt: Duur der jaarcursus 26 weken. De lessen worden gegeven 4 avonden per week 2'/s uur, is 10 lesuren per week is 26 x 10 is 2 0 lesuren per cursusjaar. Aantal lesuren voor de verschillende vakken hand- en rechtlijnig teekenen 5 uur per week, vakteekenen 5 uur per week, boekhouden, Ned. taal en rekenen 2'/a uur per week, meetkunde 2'/, per week. Totaal 1 Ieeraarles- uren. Aantal leeraarlesuren per cursus jaar 26 x 15 is 390. BEGROOTINQ. Ontvangsten Schoolgelden f 100 Contributie's en rente 50 Bijdrage uit de middelen der kas 150 Gemeentesubsidie 250 Totaal f550 Uitgaven Jaarwedde directeur f 180 Leeraar vakteekenen 130 boekh., Ned. taal en rek. 65 meetkunde f5 C. Provoost, schoonh. lokaal 35 Advertentie s, bureaukosten, leermiddelen enz. 60 Onvoorziene uitgaven 15 Totaal f550 In de afd. verg werd deze subsidie ten zeerste aanbevolen door een tweetal leden, die het nut der cursus bepleitten. De VOORZ. kon zich daar niet mede vereenigen en deelde het standpunt der Regeering spr. voelt er niets voor om leerlingen, die op den dag reeds een onder wijsinrichting bezoeken, nog sub sidie te geven. B. en W. stellen voor om de subsidie verminderd met de huur voor het gebruik der lokalen te verleenen, bedraeende alzoo f 250 min f 125 is f 125. Dhr. ESSELBRUGGE kan zich veteenigen met dit voorstel, maar zou het betreuren, dat deze zoo nuttige cursus door onvoldoenden iteun iou moeten ophouden. Hij acht het een plicht van de ge meente die in stand te houden en als het plan is om die post voortaan te bestendigen, dan zal hij tegenstemmen. Het is met de bestaande middelen, dat de school nu nog rond kan komen. De VOORZ. juicht het toe dat de vereeniging bestaat, maar we hebben er rekening mee gehou den, dat er een potje is. Het is niet onze bedoeling om de vereen, den nek om te draaien. Dhr. VAN DE BILT Hoeveel leerlingen zijn er De VOORZ. Ongeveer 60. De subsidie van f 125 wordt z.h.s. aangenomen. Bijdrage voor ambachtsscholen f2000 Volksfeesten f 100 Subsidie muziekcorpsen f 300 Hoofdstuk IX, ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen. Jaarwedden geneesheeren en verloskundige f 1525 Kosten van armlastige krankzinnigen (8) f5955 Dhr. VAN 't HOFF merkt op, dat deze post met f350 kan ver minderen, omdat voor een bepaald persoon op een jaar is gerekend, terwijl een half jaar voldoende zal zijn. De VOORZ. kan hiervan in 't openbaar niet veel zeggen. Subsidie Burg. Armbestuur f 9950 Pensionneering geneeskundigen f201 Uitgaven voor goedkoope levensmiddelen f8550 Dhr. FANOY vraagt of be halve vleesch en boter, ook visch wordt aangekocht. De VOORZ. antwoordt.dat zulks eens gebeurd is, maar er bleek geen behoefte voor. Mocht dat anders blijken, dan zal daarin worden voorzien. Kosten voor werkverschaffing f 27.562 Steun aan werkloozen f 33 000 (Het getal werkloozen bedraagt gemiddeld 220). Ontspanning voor werkl. f500 Bijzondere hulp aan werkl. f880 Dhr. C. v BENDEGEM wenscht bij dit hoofdstuk eenige critiek uit te oefenen. Evenals het vorig jaar, moet spr. wéér vragen naar de kolenbons. Terwijl de mi nister toch toestemming gaf, om die vanaf 1 Nov. uit te reiken, is dat hier nog niet gebeurd, ondanks de felle koude. De VOORZ. zegt, dat die bon nen deze week zullen worden verstrekt, dus 1 week vroeger dan in 1935. Dhr. C. VAN BENDEGEM wil het dan ook nog hebben over de betaling van losse arbeiders in de werkverschalfing, die het eigen lijk niet is. Spr. verwijst naar de gasfabriek, waar hij het al over gehad heeft Toen de man aan merking maakte op een betaling van 26 cent per uur, werd hij ontslagen. De VOORZ. zegt, dat volgens de hem verstrekte inlichtingen die man is ontslagen, omdat het werk afgeloopen was. Dhr. HAMELINK vindt het zonderling, dat meermalen de ambtelijke rapporten in twijfel worden getrokken. Hij vraagt of nu een werkman zoo iets zal zeggen, als het niet waar is De VOORZ meent, dat hij dat eveneens kan zeggen. Als de opzichter inlichtingen geeft, zullen die toch niet verkeerd zijn Dhr. OGGEL Het werk was toch afgeloopen Dhr. HAMELINK: Neen, het werk was niet klaar, maar er is gezegd tot dien man dan zal een ander het er wel voor doen De VOORZ. zegt een onderzoek toe nog staande de vergadering, als de opzichter aanwezig is. (Hierbij is dhr. Hamelink in 't gelijk gesteld) Dhr. HAMELINK zou thans willen bespreken zijn reeds aan gekondigd voorstel tot verhooging van de steunnormen. Als men zijn voorstel lot wekelijksche ver hooging met f0,50 aanneemt, worden de menschen er, gezien de depreciatie en prijsstijging, eigenlijk nog geen cent rijker van. Het zou f 800 kosten, maar die heeft spr. in de begrooting ge vonden. De VOORZ zegt, dat dit toch door het College nader dient be keken en bestudeerd te worden. De prijsstijging in verband met de monetaire maatregelen moge van invloed zijn, maar in de grond van de zaak is het verkeerd over haast te handelen. Ook een advies van de steuncommissie is noodzakelijk en derhalve dient men thans een beslissing te ver dagen. Dhr. FANOY is het eens met den voorzitter. A bout portant een besluit te nemen in dit opzicht, lijkt hem onjuist. Dhr. DE RUIJTER is van het zelfde gevoelen en wil het eerst in zijn fractie bespreken. Hij slaat er persoonlijk niet onsym pathiek tegenover. Dhr. HAMELINK uit zijn be vreemding, dat voor f 200 voor het feest en f 450 voor de be waarscholen, deze bijzondere voor bereiding niet noodig was. Spr. betoogt, dat het hier gaat om een bedrag van pl.m. f 1000 Maar als het over de werk loozen gaat, zijn er altijd bezwa ren en is men heel anders ge stemd. Spr. kan dat niet zoo maar laten gaan en vreest, dat men straks na de studie zal zeggen de begrooting is vastgesteld en nu kan het niet meer. De VOORZ. protesteert tegen dat verwijt. Dat is nog nimmer gebeurd. Dhr. DE RUIJTER zegt. even eens, dat het hem niet te doen is er onderuit te komen dat is ook bij andere posten toege legd, b.v. ziekenfondstoeslag en pers. belasting voor caféhouders. Dit voorstel eischt wel degelijk studie en spr. acht geen reden aanwezig om den goeden wil van den Raad in dezen in twijfel te trekken Dhr. DIELEMAN zegt, dat als dhr. Hamelink een goeden raad wil hebben, hij dan moet wach ten tot de volgende vergadering. Dhr. 't GILDE meent ook, dat dhr. Hamelink meer vertrouwen moet stellen in de gedane toe zegging. Dhrn. VAN DE BILT en SE GHERS zijn voor het voor- stel-Hamelink Dhr. VAN 'T HOFF zegt, dat dhr. Hamelink een foutje heeft gemaakt. Hij had over zoo'n voor stel in de afd. verg. moeten spre ken, dat was wel noodig ge weest. Spr. is geen tegenstander van het idee, maar zal in deze vergadering zijn stem er niet aan geven. Dhr. HAMELINK zegt het idee toch aangestipt te hebben in de afd. verg. Dhr. OGGEL heeft dhr. Hame link in de afd. hooren zeggen, dat de werkloozen hier karig voor zien worden, maar er is niet over dit voorstel gesproken. Dhr. HAMELINK acht uitstel niet noodig, maar zal gehoord de besprekingen, zijn voorstel voor- loopig terugnemen. Dhr. VAN DE BILT vindt een post van f 500 voor ontspanning der werkloozen nogal veel. Dhr. OGGEL zegt, dat er de helft van wordt vergoed door het Rijk en er nu wel niet zooveel materiaal noodig zal zijn. Dhr. DIELEMAN maakt nog de opmerking, dat de polders niet veel aan werkverschaffing doen, hetgeen de VOORZ moet beves tigen. Subsidie aan tentoonstellingen, enz. f 120 Subsidie werkloozenkassen f 7 500 Kosten arbeidsbeurs f 536 Subsidie V.V.V. f 100 Bijdrage voor borgstelling voor den middenstand f 195 Afdracht aan het Rijk voor hotel vergunning en verloven f 237 Gasbedrijf f25 507 Kasvoorziening f 1.405 Onvoorziene uitgaven f 2 924 Totaal der uitgaven f 127,153. (Slot volgt). Provinciale Staten van Zeeland. In de najaarsvergadering van Dinsdag 1 December sprak de Commissaris der Koningin als voorzitter de^ volgende rede uit Bij den aanvang van deze zit ting is het mij een behoefte in Uw midden te memoreeren de blijde tijding, welke ons volk voor eenige maanden heeft be reikt toen bekend werd gemaakt de verloving van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernard van Lippe Biesterfeld. Die heugelijke mare bracht ongekend groote vreugde en op rechte dankbaarheid bij ons volk in zijn breede lagen en niet het minst ook bij de ingezetenen van deze provincie, die door zulke hechte banden verbonden zijn aan het Huis van Oranje. De geestdrift welke zich in de dagen na 8 September van ons volk heeft meester gemaakt en die op zoo spontane hartelijke wijze tot uiting is gekomen, bewijst, welk eene ruime plaats onze Konink lijke Familie in het hart harer onderdanen inneemt. Van harte verheugen wij ons over het groote geluk, dat ons Vorstenhuis, dat gedurende de laatste jaren door zulke zware slagen is getroffen, thans weer is binnengetreden. En daarnaast ge voelen wij groote dankbaarheid, dat God het jonge Vorstenpaar tot elkander heeft gebracht en tot een echtverbintenis heeft doen besluiten. Het wil mij voorkomen, dat Uwe vergadering, alvorens met hare werkzaamheden aan te vangen, van harte met mij wil instemmen, als ik hierbij de beste wenschen uitspreek voor het toekomstige Bruidspaar en uiting geef aan ons allei hoop, dat het aanstaande huwelijk moge strekken tot geluk van ons geliefd Oranjehuis en tot een zegen van het geheele Neder- landsche Volk. De leden, uitgezonderd de S D. A.P.-ers, gaven blijken van in stemming met de door allen staande aangehoorde woorden van den Commissaris. De N.S.B.-ers deden het met hun bekenden groet en het uitroepen van „Hou- zee". Van andere |zijde hoorde men „bah" roepen. Na onderzoek en goedkeuring der geloofsbrieven werd tot toe lating van den opvolger van den heer P. G. Laernoes, den heer H. van Mazijk, uit Sluis besloten en nam deze na het afleggen van den eed zitting Na het trekken der afdeelingen werd de vergadering verdaagd tot 22 Dec a s. Zeenwsche Lnndbonw- maatsehappy Maandagmiddag heeft te Goea onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman de Zeeuw- sche Lindbouwmaatschappü ver gaderd. De vergadering werd o a bij gewoond door den commissaris der Koningin in Zeeland, den heer ir. Stevens namens den mi nister van landbouw envisscherjj door vertegenwoordigers van Ged. StateD, van het Kon. Ned. landbouwcomiié en het gemeen tebestuur van Goes. Da voorzitter deelde mede dat Prinses Juliana zich bereid had verklaard het beschermvrouw schap over de Z L M. te aan vaarden. In z(jn openingsrede gaf de voorzitter o.m als taak van de landbouworganisaties in dezen tijd aan de jonge leden op te wekken zich meerdere kennis en ontwikkeling eigen te maken. Daarom moet het geven van cursussen ook aan arbeiders, vrouwen en meisjes worden be vorderd. Het platteland moetom- boog en gelijkgesteld met de stad. Het mag niet zoo zijn dat een landbouwer slechts een tiende ontvangt van wat een handelaar of industrieel verdient. Het werk van een boerenarbeider is even veel waard als dat van een in dustrie-arbeider. Voor de plattelandsarbeiders moet naar arbeidsobjecten wor den gezocht Er is in Zeeland nog werk genoeg te vinden, wanneer er maar geld beschikbaar gesteld kan worden. De Z L. M. heeft besloten krachtig hieraan mede te werken. Spr wekt allen op onder Gods zegen samen te wer ken aan de bereiking van het ideaalVoor Zeeland en voor onze vrouwen en kinderen. De hoer W, de Buck te Melii-

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2