Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 69 VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Hoe men Burgemeester wordt. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van Dinsdag 24 November 1936. Aanwezig de heeren A. P. Essel- brugge, A. van 't Hoff, B. Seghers, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, P. van Bendegem, J. M. Oggel, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C van Bendegem P. de Jonge en j. L. J. Maris, secretaris. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. III. Gemeentebegrootlng. Onderhoud trekhond f 75 Bij dit artikel wordt in de afd. verg. de opmerking gemaakt, dat de wet de beperking oplegt voor het hebben van een hond als trekdier en de gemeente gaat ais overheid er zelf een exploiteeren. De plaatselijke overheid geeft niet alleen een slecht voorbeeld, maar wenscht van een hond te profiteeren, welk dier eenmaal voor trekdier niet geboren is. Spr. zegt dit een en ander opdat B. en W. over dit punt tot andere gedachte worden gebracht. Ook in afd. 11 is de meening van de leden homogeen over den gemeentehond. De aanwezigheid van een hond in gemeentedienst achten zij iets, dat in deze ge meente reeds lang tot het verle den moet behooren. Een spoedig verdwijnen zal hun aangenaam zijn om daarvoor in de plaats te stellen een handkar op luchtban den. Van deze opmerkingen hebben B. en W. kennis genomen. Zij zijn van oordeel dat men van dien hond geen bovenmatige krachtsinspanning vergt, wat hun doet besluiten om hun standpunt te handhaven. Wijziging te dien opzichte zal heel wat meerdere kosten meebrengen, dan aanschaf fing van een wagen op lucht banden. Dhr. FANOY komt evenals het vorig jaar terug op zijn bezwaar tegen het behoud van den hond voor gemeentediensten. Deze toe stand vindt hij uit een oogpunt van dierenbescherming einstig af te keuren en wat spr. betreft verdwijnt die hond zeer spoedig en komt hiervoor in de plaats een wagen op luchtbanden, zoo dat iemand gemakkelijk de wagen kan bewegen. Dhr. HAMELINK steunt dit voorstel, afgezien van de goede kameraadschappelijke verhouding tusschen hond en mensch. Maar de gemeente geeft een slecht voorbeeld. Een hond behoort niet onder een kar te loopen. Dhr. VAN 't HOFF deelt die meening ook. Het is niet van dezen tijd. De h h. OGGEL en DIELE MAN vinden dat de hond een goede behandeling geniet en vol gens den heer Dieleman kan het beest het nog een tijd volhouden en zou hij het maar zoo willen laten, tot de hond versleten is. Dhr. 't GILDE meent uit de opmerking van dhr. Dieleman op te kunnen maken, dat de hond in het geheel geen hondenleven heeft. De VOORZ. meent, dat de op lossing die men geeft, volgens B. en W. te duur uitkomt. Dhr. FANOY Dan een andere oplossing, als de hond maar weg is. Dhr. VAN BENDEGEM Een klein paardje is misschien voor- deeliger. Dhr. OGGELDat kost veel meer dan een hond. In stemming gebracht wordt per 1 Januari 1937 het vonnis over den hond voltrokken en zal deze uit gemeentedienst verdwij nen. Het voorstel-Fanoy verwierf 8 stemmen. Tegen stemden de h.h. Oggel, P. van Bendegem, 't Gilde, v. d Bilt en Dieleman Kosten beerruiming f675 Rente en aflos van de leening ter dekking van het verlies wegens faillissement-Van Heel Co f 1090 Hoofdstuk Vlli, openbaar lager onderwijs. Jaarwedden onderwijzers f 10 582 Kosten onderwijzerswoning en schoolgebouw f 525 Leermiddelen f 600 Vuut en licht f300 Vlaan-ische schets door dr. J.RENIER SN1EDERS. 17) De soon van den huisheer, be geesterd door de lustige refreinen, sloeg de maat met een ledige aoijsfleseb, en gat aan zijn mak kers het sein om deel te nemen in de algemeene vroolijkheid. Bij dat oorverdoovend geraas, zat Klipper met gesloten deur op zyn slaapkamer, teneinde alle woordenwisselingen met zijn vrouw te vermyden. Maar hoe zijn besluit ook was, voelde hij toch zijn moed wan kelen, toen hem de dreigende stem van zijn wederhelft in de ooren klonk, en hem barseh toe riep Waarom is de kamer ge sloten Doe open I Met een bevende hand opcode hjj de deur, en liet zijn vrouw binnen, Hebt gjj besloten vandaag heel het fortuin van mynheer Konstaot Leroux op straat te wer pen, bulderde de vrouw in de houding van een tamboer-majoor voor het front van sijn regiment, Schoonhouden school f610 Pensionneering onderwijzers f 1087 Rente en aflos leening voor de school f 930 Bijzonder lager onderwijs. Voor leerlingen, die elders ter school gaan f 350 Vergoeding kosten bijz. scholen f6722 Uitkeering aan bijz. scholen in andere gemeenten f 340 Dhr. VAN 't HOFF meent, dat deze post wel een paar honderd gulden lager kan. De VOORZ. acht dat moeilijk, want er kunnen zich gevallen voordoen, dat een bestuur vergeet zijn nota in te dienen, dan staat men voor verrassingen. Dhr. VAN 't HOFF zal er geen voorstel van maken, maar acht deze post met een paar andere, in gelijken zin, voor vermindering vatbaar, als 't wezen moest. Rente voor waarborgsommen van de besturen der bijz. scholen f396 Rente en aflos van de leening voor de R K. school f2260 Idem chr. school Nieuwstr. f 840 Idem voor terreinen dezer scholen f 2206 De aflos is verhoogd met f 2560 in 1935 is f 1500 uitgegeven. De VOORZ. deelt mede dat dit het gevolg is van het standpunt van Ged. St. over den looptijd van leeningen. Bijz, uitgebreid lager onderwijs f 750 Subsidie bewaarscholen f 1700 Deze post is geraamd naar f 10 per kind van 4 tot en met 6 jaar, resp 70 voor de neutrale, 55 voor de chr. en 45 voor de katholieke Fröbelschool. In de afd.-verg. verklaarde zich een lid tegen deze leeftijdsregeling. De kinderen moeten in dezen tijd niet spelende in de straatgoot worden opgevoed. Het standpunt van hooger hand deelt hij niet. Spr. wenscht de oude regeling te handhaven. Dhr. DE RUIJTER uit, als vriend en voorstander van het bewaar- schoolonderwijs, waarvoor hij Louisa, geloof my, het is Salm, die Sulm riep zyn vrouw met ver- hr öing van stem geen oogenblik laDger blijft bij iu mijn huis. Bedaar, vrouw, stamelde de maD vermaakt meD zich steeds goed daar beneden Al te goed, grynsde de vrouw Dydig er blyft geeu drupje wijn in den kelder. Dit jaar is de wyn niet slecht gelukt, en Hoop maar, dat de boel spoedig verteerd is. 't Is geen nutteloos veiteerd geld, Louisa, denk eens... Myue dessertdoozen zijn ge blutst. Indien ik nog eenige stem men kan winnen De kristallen anijr flasschen gebroken. Is nuijn kiezing verzekerd.... Hoeveel glazen er op den vloer verbrijzeld liggeD, mag de goede hemel weten. Eo dan is immers het ver lies zoo groot Diet F Zoo groot niet schreeuwde de vrouw woedendeen geheel jaar leef ik in mijza huishouden, met hetgeen er vandaag verkwist is; neen, dat duld ik niet langer 1 Klipper merkte wel aas de houding en den vlammenden blik zijner vrouw dat het licht geraakt Fransch bloed in bewegiDg kwam, en het onvoorzichtig zou zijn den naderenden storm at te wachten. Hij nam het plotseling toenemend gedruiech in de feestzaal tot voor wendsel, en sloop, onder den arm zijner lange vrouw door, naar be- neden. Aan den voet van den trap viel hij in de armen van eenige schaterende vrouwen, die hem een kroon van bloemen op bet hoofd drukten, en hem onder het gejuich der gasten, de kamer binnenleidden. By een verward vreugdegejuich danste men met Klipper rondom de tafel, eD overal begroette men hem als de bur gemeester van het dorp. De Koning, die in zijn ont spannen rijtuig, door de armen zijner juichende onderdanen zege pralend wordt voortgetrokken, smaakt geen grooter genot, dan de gekroonde Klipper, door een zwerm van zingende vrouweD, rond de tafel gestuwd. Daar het reeds even duister be gon te worden, wilde Selm, die vol bewondering al die eerbetui gingen stond af te zien, het licht ontsteken, teneinde de jubelende meDigte in den toenemendeu geest drilt niet te hinderen doch in de altijd op de bres heeft gestaan, zijn misnoegen over de houding van Ged. St. Kleine dingen kun nen geen genade vinden bij die heeren en groote worden voorbij gegaan, waarop eigenlijk zou te bezuinigen zijn. De VOORZ dacht, dat dit het vorige jaar al goed gevonden was. Ged. St. hebben nu eenmaal den leeftijdsgrens van 4 jaar voor geschreven. Dhr. DE RUIJTER meent, dat wij hier toch tegen op kunnen komen. Dhr. FANOY herinnert eraan, dat het vorig jaar is gezegd, dat we ons niet zouden binden aan dien leeftijd en op de toezegging daarvan hebben dhrn.Esselbrugge, De Ruijter en ik vóór gestemd. Dhr. OGGEL gelooft dat, als we er recht op hebben met 3 jaar te beginnen, er dan het vorig jaar niet over zou zijn gesproken. Dhr. FANOY wijst op het wei nige, dat hier wordt gegeven voor ontspanning van de jeugd- Alleen de badinrichting en de Fröbel school krijgen eenige subsidie. Hij wenschte er daarom niet aan mee te werken, om dat nog te verminderen, zoodat de kinderen de straat op moeten. Dhr. VAN 't HOFF verwacht geen heil van Ged. St. in dezen. Dhr. DE RUIJTER meent, dat niet bewezen is, dat Ged. Staten tegen een andere regeling zijn. De gemeente staat in dezen op zichzelf en daarom verwacht spr. van B. en W., dat ze die post zouden verdedigen. De gemeente heeft hier een zedelijke verplich ting, want als we zelf moesten bouwen, was het veel duurder. Dhr. ESSELBRUGGE zegt niet tegen het idee van dhr. De Ruijter te zijn, maar hij verwacht er geen succes van. Dhr. OGGEL Men zou kunnen voorstellen, om de subs, op f 12,50 per kind te brengen, want een lagere leeftijd wordt toch door Ged. St afgekeurd. Dhr. C. VAN BENDEGEM ziet hierin een poging, om langs een achterdeurtje binnen te halen, wat ze zelf moeten riskeeren. De keuken trof bij juffrouw Klipper aau welke hem de twee lampen uit de handen trok, en hem ver zekerde, dat zij geen voet meer van de kelderdeur ging, en wat er ook mocht gebeureD, hem met geweld u beletten nog een drupje wiju op te haleu. Met dergelyke voorzorgen loopt eeu feest al spoedig ten einde en zu 1 ks was hier het geval. Eenige minuten later was het huis ledig. Klipper stoDd met Selm aau ziju zijde, door het raam te zien naar de zwarte wolk van vrouwen eD kinderen, die zich laDgsaam over de straat verwijderden. Welk een merkwaardige dag! mompelde Klipper met innige vol doening. Welk een merk waardige dag herhaalde de knecht Zinneloos of van den duivel bezeten, zijt gij beideü, grijnsde met bitterheid juff.-ouw Klipper, die achter hen stond. Zij rukte haar man den bloemkrans van het hoofd en wierp hem deD knecht in het aangezicht. DE LANG GEWENSCHTE DAG. Hij, die des anderendaags bij mijnheer Klipper in buis ware getreden, had voorzeker by zich- zelveu gevraagd ot een troep vijan- toelating voor de openbare school is toch ook later Dhr. DE RUIJTER Practisch gaan de kinderen reeds van af 3 jaar ter school. En als spr. steun vindt voor f 12,50, dan wil hij zijn voorstel wijzigen. Dhr. Dieleman wil dat voorstel ook steunen. De VOORZ. zegt, dat van B. en W. zoo'n voorstel niet is te verwachten. Dhr. OGGELDan kan een ander het voorstel doen ik ben er voor. Dhr. DE RUIJTER doet dan een voorstel om f 12,50 subsidie per kind van 4—6 jaar te verleenen. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 stemmen. Tegen dhrn. P. en C. van Bendegem, 't Gilde, Van 't Hoff, Hamelink en Dejonge. Deze post wordt daardoor in plaats van f 1700, f2125. Bij dit hoofdstuk deelt de VOORZ. namens B. en W. mede, dat zij de Commissie van Toezicht op het l.o. wel wenschen te handhaven, doch daarvoor geen gelden meer beschikbaar stellen. Vroeger was daar f 50 voor uit getrokken, doch wettelijk wordt die commissie niet meer voor geschreven. Commissie tot wering van school verzuim (presentiegelden, beloo ning secr. enz.) f 135 Vergoeding voor schoolgaande kinderen f 900 Dhr. VAN DE BILT merkt op, dat deze vergoeding geldt het vervoer der kinderen per autobus. Hij is daar tegen. Het is mode geworden, om de kinderen niet te teer op te kweeken, zoodat ze best te voet naar school kunnen. Kinderen die een paar honderd meters dichter bij de school wo nen, moeten er op kijken en bo vendien is de leeftijd verhoogd, zoodat jongens van 13 en 14 jaar beter te voet kunnen komen dan per bus. Spr. zou nog wel voor vergoeding voor schoeisel, enz. zijn te vinden. Dhr. OGGEL meent, dat dit niet bevorderlijk zou zijn voor het schoolbezoek, want dan zijn die kinderen niet verplicht de delijke soldaten er den Dacht had doorgebracht. De beslykte vloer was overdekt met appel- en peren- schillen, noteDschelpen eD pruim- steenen. Rechts en links lagen seherven van gebroken borden en wynglazen De spiegel van bonderd-en-vijftig gulden was ge scheurd, de sporten der stoelen waren gebroken en door onmeet bare winkelhakeo in het behang sel keek men op den biooten muur. De kostbare suikertang was ge bogen, en de zilveren ketting der weatphaalsohe koff ekan door de baldadige knapen afgerukt. Juffrouw Klipper stond reeds vroeg in den morgen dat tooneel van vernieling af te zien. Zij weende bittere traneD van spijt en razernij dreigde baar man en den knecht met galg en koord, en riep gedurig dat zij liever dood was dan zoo nog langer te leven. Daarna scheen zy' een vreeseliiken aanval op de zenu wen te kr(jgeD, en liet zich half dood naar haar bed drBgen. Ge heel den dag weigerde zjj eten en drinken en beweerde, dat haar armen en beenen letterlyk ver lamd waren, (Wordt vervolgd.) AXELSCHEffi COURANT.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1