ABDIJSIROOP Landbouw. Kou geval op de luchtpijpen? AKKER' S verstèrkte Binnenland. Dhr. DE RUIJTER zou er voor zijn, reeds thans een bedrag op de begrooting te zetten, al is het dan geen f 1000, dan weet men, dat er in principe toe besloten is. DE VOORZ. meent, dat niet alleen bedoeld wordt werklieden, maar alle behoeftigen. Dhr. C. VAN BENDEGEM is niet ongevoelig voor den steun, die de a.r. fractie hem in dezen blijkt te verleenen en zou er voor zijn, f 1000 op de begiooting te brengen en met 1 Jan. beginnen. Na onderlinge discussie, waarhij dhr OGGEL opmerkt, dat toch in beginsel ertoe is besloten, nemen B en W. dit voorstel over en zal in de volgende vergadering een voorstel daartoe worden ge daan, als een en ander is onder zocht. Dhr. DE RUIJTER verwacht, dat thans meerderen tot het Ziekenfonds zullen toetreden en zoodoende het Armbestuur zal worden ontlast. Dhr. DE JONGE zou dan ook gaarne de 3de plaatselijke genees heer ingeschakeld zien in deze regeling, hetgeen B. en W. zullen bespreken. Hoofdstuk V, volkshuisvesting. Voor de Vereen tot verbeteri- g van volkshuisvesting f 17 900 Toeslag op de huren f 695 (Nadeelig slot f2395). Dhr. DE RUIJTER vraagt, of men niet te optimistisch is aan gaande de 48 woningen in de Julianastraat De heer VAN 't HOFF Eenigs- zins wel Hoofdstuk VI, openbare werken. Jaarwedde gemeente-opzichteren werklieden, resp. f 2345, 2 maal f 1294 en f850. Bij deze posten is in de afd. verg. opgemerkt, dat gezien de vele bedragen voor losse werk lieden, het wenschelijk is, een vierden werkman aan te stellen. Eenige andere leden betreuren het, dat bij deze post nog niet aanwezig is het rapport van de Comm. van G O. Het is destijds toch toegezegd, dat dit bij de begrootingzou worden voorgelegd Een ander lid maakte de op merking, dat toch aangenomen is, dat in den geest van gelijkstel ling zou worden gewerkt bij de gemeentebegrooting en weer een ander lid merkte op, dat B. en W. geen nieuw voorstel heboen verwerkt in het loon van den laatst aangestelden Gemeente werkman. De Voorzitter bevestigde die opmerking. Het college is van oordeel, niet te moeten mede werken aan loonsverandering van onverschillig wie, die sinds korten tijd in gemeentedienst is. Het is in deze gemeente een ingeburger de gewoonte geworden, dat, wan neer eenpersoon voor een bepaalde betrekking is benoemd, na een oproeping op een door den Raad zelf bepaald salaris of loon, deze na korten tijd een salarisverhoo- ging krijgt, wat uit den aard der zaak niet juist is. Een 3e lid drong aan op gelijk stelling, gezien den aard van de werkzaamhedtn van de laatsteen voorlaatste aangestelde. Een 4e lid beziet de loonnoi- men van de andere werklieden en toetst die aan dat van geschoold en ervaren vakpersoneel. Dan kan hij er niet aan denken om in dezen tijd aan salarisverhoo- ging mede te werken. Een 5e lid voelt zich meer aan getrokken tot klasse-indeeling, waar het al of niet geschoold zijn ook eenigszins in het loon tot uitdrukking kan gebracht Worden. Een der vorige sprekers hield Zich aan zijn meening van gelijk stelling, terwijl een ander zich wilde beraden of hij kan aanslui ten aan de gedachte om er een jaarlijksche verhooging van te maken inplaats van de tweejaar- lijksche verhooging. B. en W adviseeren, dat aan stelling van een 4e gemeente werkman door hen niet is over wogen ze zijn daartoe voorloo- pig nog niet bereid ook. Ten opzichte van de belooning van den laatst aangestelden ge meentewerkman handhaven zij het loon. Onderhoud straten en pleinen f 4000. In de afd. verg. heeft een lid bij deze post opgemerkt, dat naar zijn meening de belooning van den straatmaker in deze gemeente te hoog is. In dat vak is allerwege het loon in dalende lijn. Spr. geeft in overweging dit elders te onderzoeken. Een ander lid drong aan op spoedige verbetering der straten, daar waar de aansluitingswerk zaamheden van de Waterleiding Mij. tot het verleden behooren. Ook enkele voetpaden als Buiten weg en Oudenweg vragen drin gend verbetering. B. en W. zeggen een onder zoek toe naar het loon. Dhr. VAN 't HOFF vraagt naar het loon van den straatmaker, is dat onderzocht. De VOORZ. zegt, dat ook in andere gemeenten het loon zoo hoog is. De opzichter acht het onbillijk, om dat te verlagen, het bedraagt voor losse arbeiders 45 cent per uur. Dhr. HAMELINK merkt op, dat de assistent van den straatmaker in den regel geen vakman is en zou willen, dat men daartoe iemand koos, die dat vak wilde leeren hij gelooft, dat er daartoe wel jonge menschen te vinden zijn. Onderhoud wegen en voetpaden f 600 Hierbij is in de afd. verg. gewezen op gemis aan behoorlijke rijwielpaden naast de diverse wegen, maar ook langs de nieuw aangelegde wegen. De VOORZ. deelde mede, dat van gemeentewege bij de des betreffende commissie is verzocht om alsnog rijwielpaden aan te leggen naast de nieuw aangelegde wegende ruimte is daarvoor beschikbaar. De wenschelijkheid wordt wel ingezien, maar niet de noodzakelijkheid. De wenschelijkheid werd uit gesproken om zich opnieuw tot Ged. St. te wenden Er is door enkele leden gevraagd om de afgraving van den Zaamslagschen weg opnieuw te overwegen. Het is te betreuren, dat destijds het aangevangen werknietisdoorgezet desnoods met een onteigenings procedure. Een ander lid vroeg, wat er aan het rijwielpad van den Zaamslag schen weg wordt gedaan. Niet alleen een verbeterde verharding stelt hij op prijs, maar ook „veilig heid". Er staan nergens borden „rijwielpad" langs de desbetref fende paden, wat het snelverkeer meermalen reden geeft om de onveiligheid voor de wielrijders op tophoogte te brengen. Plaat sing van dergelijke bordjes wordt zeer aanbevolen. Dhr. DE RUIJTER heeft de verbetering van den Zaamslag schen weg nooit bekoord op de wijze, zooals deze is geschied. Is het de bedoeling nu weer een stuk verder te beklinkeren, vraagt hij. De VOORZ. koestert in dit op zicht met het oog op de Troon rede en de daarin aangekondigde zorg voor de tertiaire wegen goede verwachtingen aangaande radicale oplossing van de ver betering van dezen weg. Dhr. DE RUIJTER hoopt dat het nog eens tot afgraving komt. Ten andere merkt spr. bij dit hoofdstuk nog op, dat tal van posten als gevolg van de Water leiding zijn verhoogd. Hij bere kent, dat het onderhoud van f5400 op f8100 is gekomen. De VOORZ. antwoordt dat dit inderdaad juist is. Wel worden de bestratingskosten terugbetaald, doch er blijft altijd iets ten laste van de gemeente. Dhr. DE RUIJTER vraagt of men nog steeds het woonwagen kamp niet kan verplaatsen. De VOORZ. zou niets liever zien dan dat de heeren buiten de kom een plaatsje wisten, maar B. en W.. die er al hun aandacht aan hebben, weten het niet. 139 Onderhoud wandelplaatsen en plantsoen f 340 Hierbij is een post van f80 voor bloemen en f60 voor de fonteintjes. Dhr FANOY brengt dank voor de voornemens t.o.v, de Noord* straat en tevens voor de fontein tjes, die B en W gehoor gevend aan zijn advies, overnemen. Subsidie voor den weg naar Roode Sluis f 1000 Onderhoud pompen en riolen f450 Dhr. DE RUIJTER bespreekt het „ontdekte" riool, waaromtrent eenige leden hun verwondering uiten. De VOORZ zegt dat achter de Nieuwstraat een riool ligt, dat men daar tot heden niet k-nde. Kosten begraafplaats, enz. f 590 Dhr. VAN DE BILT zou gaarne een rege hg zien getroffen voor het onduhoud van zgn. „eigen graven" van diegenen, die geen nabestaanden meer hebben en meent dat die toestand te wen- schen laat. De VOORZ. zegt, dat die toe stand inderdaad niet goed is en dat het wenschelijk is, dat de gemeente de zorg daarvoor ter hand neemt. Overigens acht hij den toestand op de begraafplaats wel normaal in den iaatsten tijd. Dhr. DIELEMAN gelooft, dat een tweede man daar wel een vaste dagtaak zou hebben. De grafdelver is oud en heeft daar heel wat werk, zoodat dan het onderhoud er beter kon geschie den, al zou hij niet gaarne zeg gen, dat het er niet in orde is. De VOORZ. betoog), dat ook B en W. niet gaarne dat werk in één hand willen hebben, maar deze man is aangesteld en heeft het onderhoud op zich genomen. Later zal dat veranderen. Dhr. DE RUIJTER zou een 4e vaste werkman aan de gemeente willen aanstellen en hem o.a. dat werk onder leiding van den op zichter opdragen als Freekenhorst buiten dienst is gesteld. Dhr. OGGEL: Dat kan niet, want één man heeft daar altijd volop zijn werk. Dhr. HAMELINK steunt de ge dachte van dhr. De Ruijter. Maar spr. wil ook wijzen op het dem pen van den brandput, dat op onhygiënische wijze gebeurt,door dat er allerlei vuil wordt neer gestort. De VOORZ. zegt, dat dit niet van gemeentewege geschiedt, straks zal die put met grond dicht worden gegooid, maar als werk verschaffing is daarvoor nog geen goedkeuring verleend. Dhr. SEGHERS is er ook voor om een 4en man aan te stellen. De VOORZ B. en W. willen daar voorloopig nog mee wachten. Kosten gemeentereiniging f 2.000. In de afd.-verg. is bij dezen post aangedrongen om een onder zoek in te stellen naar de voor deden van autotractie. De paar den vragen veel zorg en geven het aanzien van slechte verzor ging, zoodat verbetering niet mag uitblijven. Kosten van verzekering en pensionneering van het personeel f 1350 Rente van geldleeningen ten behoeve van verschillende bestratingen en rioleering f3511 (Totaal bedragen de leeningen per resto f 74.450) Aflos dezer leeningen f6.250 Verstrating voor electr. net en waterleiding f 1.500 Bij den post „onderhoud uri noirs" is in de afd. verg. aange drongen op plaatsing van een urinoir aan de Zeestraat en op een betere reiniging van de aan wezige gelegenheden, hetgeen dagelijks zou moeten geschieden. B. en W. zeggen toe direct maatregelen te nemen. Dhr. FANOY vindt de urinoirs verre van in orde en heeft daar over een ernstige klacht. De VOORZ. zegt, dat uit hd rapport van den gem,-opz. blijkt, dat de urinoirs dagelijks worden schoongemaakt en wekelijks wor den verfrischt door creoline, zoo dat er van verregaande vervui ling geen sprake is. Dhr. FANOY: Het spijt me, maar ik moet achter dat rapport een vraagteeken zetten, om geen scherper woord te gebruiken. De VOORZ.Als wij een onder zoek doen instellen en een rap port hebben, dan moeten we ons daar toch aan kunnen houden Deugt dat niet, dan moet ik be wijzen vragen. Dhr. FVNOY zal slechts één voorbeeid noemen van de ver schillende, die hij heeft gecon stateerd. Bij het station is spr. 4 maal geweest en moest 3 maal in 't water staan. Dhr 't GILDE bevestigt dat en zegt dat het ook bij de openbare school soms meer dan erg is. Dhr. VAN 't HOFF vraagt of het niet te probeeren is daar de waterleiding aan te brengen. Dhr. SEGHERS zegt ook meer malen ondervonden te hebben, dat die toestand meer dan treu rig is. De VOORZ. zegt een nader onderzoek toe. (Wordt vervolgd). Het N. T 8. Onder leidiDg van den heer Jhr. J. van Vredenburch ver gaderde het Mamboek voor het Nederlandsche Trekpaard. Over het houden eener natio nale tentoonstelling was men unaniem van oordeel, dat een tijd van 3 jaren tusschen de tentoonstellingen te lang moet worden geacht. Eensdeels wordt de waarde eener tentoonstelling ten opzich'e van de reclame voor het buitenland niet vol doende versterkt, doch ander deels verkrijgen de fokkers te weinig gelegenheid hun produc ten in nationaal verband te de- monstreeren Daarom zal aan de Algemeene vereadering, welke op 25 Febr. te 's Gravenhage zal worden ge- houdpn, worden voorgesteld ook in 1937 een nationale trekpaar- dentententoonstelling te doen houden. Voorts zal een voorstel wor den ingediend de kosten voor opname van hengsten en mer- riëa in het keurstamboek te ver- hoogen en tot bydrage in de kosten voor overschrijving van paarden. Kali-bemesting der graan gewassen. Verschenen is een brochure getiteld: „De Kali-bemesting der graangewassen", geschrevendoor den heer M. v. d. Broek te Box tel. De schrjj ver geelt in het be gin een korte, duidelyke om schrijving van den invloed der kali op de granen in 't algemeen. Die invloed heeft betrekking op: le de ontwikkeling en de op brengst 2e de stevigheid van het stroo 3e de aantasting door roest- z wammen, 49 de kwaliteit. Een tekort aan kali wreekt zich by den groei der graneD. Deze reageeren op kaligebrek door een mindere krachtige wortelvor ming, een onvoldoende uitstoe- ling, een te dunnen stand, slap stroo, een ontydig, soms plotseling rijpen, een te klein blijven der korrels, een 6- geringe opbrengst en een zwak weerstandsvermo gen tegen aantasting door som mige zwammen. Dat er nauwe samenhang be staat tusschen de kalivoedingen stevigheid van het stroo is aan de practyk zeer goed bekend. Het stroo wordt door de kali niet alleen grover, maar ook vaster, wat toegeschreven moet worden aan een betere ontwik keling der steunweefsels. In niet geringe mate vergroot de aaowendiDg van kali het weer standsvermogen tegen de aantas ting van zwammeD, speciaal roest en meeldauw. Dit is aan de prac tijk miDder bekend, maar door verschillende onderzoekingen is het, meer voor de roestzwammen onomstootelijk vastgesteld. Inzake den invloed der kali op de korrelkwaliteit kan hier worden volstaan met de mede- deeling, dat flink ontwikkelde, stukkige korrels alleen verkre gen kunnen worden bij een krachtige kalibemesting van het graangewas. Verder bespreekt het geschrift de doelmatigste en voordeeligste kalibemesting der verschillende graangewassen, benevens de beste tyd van aanwending op eand- en kleigrond, Het is nu nog tijd voor de kalibemesting dergraangewassen. Daarom kunnen we aanraden de brochure spoedig aan te vra gen. Zij is gratis verkrijgbaar by de N.V. Vereeniging de Kalimij. Heerengracht 342 Amsterdam. v. D. M. Het huwelijk van de Prinses. Ds W. L. Weiter, oud-hofpre diker en nestor onzer oud-predi kanten, zal prof. Obbink bij de inzegening van het prinselijke huwelijk in de Groote Kerk assi- steeren. Naar wij vernemen, wordt hier mee een lievelingswensch van de Prinses vervuld, die haar gods dienstleeraar gedurende ruim vier jaar en haar bevestiger tot lidmaat der Ned- Herv. Kerk, zoo gaarne aan de inzegening van haar huwe lijk zag deelnemen. Huwelijksgeschenken. De bevolking van het gebieds deel Curasao, dat uit 6 eilanden bestaat, heeft voor het huwelijks geschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard reeds een bedrag van f 10.000 bijeengebracht. Zooals bekend, zal het gebieds deel Curasao aan het prinselijk paar een tapijt aanbieden, voor stellende de zes eilanden in den rand geweven en als cen trale figuur een Westlndië-vaarder. Het Chineesche sub-comité te Batavia voor het aanbieden van een geschenk bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, heeft als cadeau twee kostbare Tay-tjoe-vazen, uit de Kwangsi- dynastie aangekocht. AXEL, 1 December 1936. Ofschoon de officiëele St. Ni- colaasavond nog niet was aan gebroken, scheen de maan toch reeds door de boomen, toen de goede Srnt, vergezeld van zijn trouwe knechten, hier Zaterdag avond zijn plechtigen intocht deed. Aan den Buthdijk werd de groote kindervriend opgewacht door het V.V.V,-bestuur, de beide muziek gezelschappen en een groote schare belangstellenden, waarbij vooral de jeugd sterk vertegen woordigd was. Gezeten in een open rijtuig, geflankeerd door de zwarte Pieten en met het V-V.V - bestuur, de muziekgezelschappen en eenige kinderen met lampions, ging het toen in optocht door de strate onder het spelen van opgewekte marschen. Het was een ideale avond voor zoo'n rond gang, die dan ook veel belang stelling trok. Nadat men op de Markt was aangekomen, hield St. N colaas vanaf de pui van het stadhuis een korte toespraak, waarin hij de brave kinderen veel aangenaams toezegde voor de komende St. Nicolaasweek. O a. had hij een pakket mooie kinder films mee gebracht uit het rumoerige Spanje en daarvan kan morgen gratis worden genoten in Het Centrum, Die snijdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpij pen dadelijk gaan hoesten. Past op, grijpt nog heden in, want ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt Verzorg U daarom dadelijk met het voor I) aangewezen middel, de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Dat is een natuurlijk kruiden middel en werkt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwingende stof codeïne, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan b engt. Terecht noemt men thans Akker's Abdij siroop om zijn bijzonde e samenstelling ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", want de werking bij Hoest, Griep, Bronchitis, Asth ma is werkelijk verbazing-wekkend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. Verlaagde prijzen t 75 ct., f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2