Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Hoe men Bnmemeester wordt. >5 o. 68. DINSDAG I DECEMBER 1936 52<* .Jaarg. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 dulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TOEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. Eerste JBlad. Vergadering vart Dinsdag 24 November 1936. Aanwezig de heeren A. P. Essel- brugge, A. van 't Hoff, B. Seghers, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, P. van Bendegem, J. M. Oggel, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C van Bendegem en P. de Jonge en L. J. Maris, secretaris. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. II. Gemeentebegrootlng. A. Uitgaven: We ontleenen aan de begrooting de volgende posten Algemeene reserve f 11.000 De VOORZ. deelt mede, dat tengevolge van aflos en bijdrage in de kosten voor de H.B.S. te Neuzen deze post wordt f 7000, zoodat de dienst 1937 begint met een saldo van f 13 862 Hoofdstuk 2, algemeen beheer. Jaarwedden burg., secr., ontv. weth., boden, klerken en presen tiegelden f 16.916 Schrijfbehoeften, drukwerk, abon nementen f 1.370 Onderhoud enz. gemeentehuis f 945 Hierbij is een post van f 300 voor een nieuwe W.C., die vol gens dhr. Van 't Hoff kan ver vallen in verband met het te bouwen stadhuis. De VOORZ. vindt dit betrek kelijk juist, maar acht het zaak om te zorgen, dat wij de laatste cent niet opsnoepen, temeer daar wij in 1938 weer f9000 hebben in te loopen. Voorts reiskosten, zegels en porti f 100 Telefoon f 255 Contributies f 100 Verkiezingskosten f 372 Ambtenaar Burg. Stand f 605 Wijkmeester f 107 Bijdragen voor pensioenen van de gemeenteambtenaren f 2.420 Idem voor vroegere ambtena ren f 205 Vlaamsche schets door dr. J. REN1ER SNIEDERS. 16) Juffrouw Molhoven was uiterst slecht gezind liever had zy het fees', hetwelk zoo arm en benepen begonnen was, bij een algemeenen kreet van misnoegen zien sfljopen. Zij scboot haar glas op zij en meen de, hare keel evenals de krop van eene tortelduif rood vooruitzettend, dat wjjo op koffn gewoonlijk slecht bekomt en daarom het gebruik wilde, eerst wyn en daarna kolfi te drinken. Ofschoon de notarisvrouw door ging als iemand, die haar wereld in den grond kende, scheen nie mand in haar gevoelen te deeleo niemand schoof den roomer opzijde Ds meeste genoodigden proetden somtijds in geen zes jareD wyn en waren van gevoelen dat, ter wijl in 's menscheD buik de ver schillende draDken toch dooreen- loopen, het er weinig op aankwam, wat men het eerste ot het laatste dronk. Selm keek meteen nieuwsgierig dog langs de twee iijen glazen, Kosten voor verificatie van de gemeentekas f 225 Officiëele ontvangsten f 100 Kosten raaadsverslag f 300 Vergaderingen f 75 O.iderhoud woonwagenkamp f 75 Hoofdstuk 3 openbare ve ligheid Costen van de politie f 3 890 Belooning brandweerlieden f 445 Blijkens het afdeelingsverslag is bij dezen post door een raads- id de opmerking gemaakt, dat hij niet voldaan is over de regeling van de belooning van de brand meesters. Waarom moeten deze wel een afzonderlijke belooning genieten en de brandspuitlieden niet? Voor hen geldt toch ook de regeling, evenals voor laatst genoemden, dat de vergoeding, volgens een vastgesteld tarief, toch ook ingaat, wanneer zij uit rukken voor welk doel ook. Wat de belooning van den chauffeur betreft hiermede kan hij zich evenmin vereenigen. Deze persoon krijgt voor het aanslaan van den motor en de controle daarop een vergoeding van f75 per jaar, Hapert er wat aan dan worden de werkurenen leverantiën afzonderlijk in rekening gebracht. Stond de wagen altijd „start klaar", dan was er eenige reden meer voor die afzonderlijke ver goeding. De weinige keeren dat de wagen dit jaar uitrukte is het voorgekomen dat deze niet „vlot weg" kon of onderweg blijk gaf niet serieus gemonteerd te zijn. Spr. zou gaarne zien, dat hierin door B. en W. verbetering werd gebiacht. Op de vraag van dhr. DE RUIJTER of het salaris van die ambtenaren is verhoogd, ant woordt de VOORZ. ontkennend, maar die post is verhoogd omdat men dit jaar niet toekwam. In de afd.-verg. waren ver schillende leden, die bemerking maakten ovei de verzorging van de automobielbrandspuit. Dit jaar kon bij het uitrukken geconsta teerd worden, dat de manschap pen moesten wachten op de automobielbrandspuit, wat juist in tegenovergestelden zin waar moest zijn. Bij den laatsten brand die in een wenk voor de tweede maal ledig stonden, Men heett mij altijd wys gemaakt, dacht hy, dat de vrouwen niet veel drinken zooals het maar al te dikwijls gebeurt, komt het mij voor, dat men de schoone sekse al wederom veel te toegevend be handelt. Dat is een kostelijke drank, fluisterde een bejaarde huismoe der, die in haar leven geen twee maal wijn geproefd had. Myn man drinkt zoo dood gaarne wijn, antwoordde haar buurvrouw, die gedurig haar glas in de hand had ik gaf er geld voor, als de arme bloed eens hier was. Waar zijn mijn kinderen riep een andere j die schaapjes mogen toch ook wel eens wyn proeven Eq waar zijn de myne riep men op drie plaatsen tegelijk wel, roept de kindereD hier. Selm, die in doodelyke onrust verkeerde, over de terugkomst der kindereu, welke daareven bijna al zijn kiezingsplannen hadden ver ijdeld, verzekerde dat de kleinen zich op de achterplaats goed ver maakten. Doch de gasten, die hoe laDger hoe vroolyker werden hoorden hem nietzij stonden moesten zij b.v. wachten tenge volge van een leege band, iets wat heelemaal niet mag voorko men. Elke minuut die men talmt kost bij brand geld. De leden geven in overweging, om de controle, montage en be sturing van den wagen in één hand te leggen, zoo noodig voor een bepaalden tijd. B. en W. zeggen een nader onderzoek toe. Van een en ander was hun niets bekend, doch zul len overwegen, wat in dezen te doen, om steeds safe te zijn voor het uitrukken. Dhr. HAMELINK wijst erop, dat het schadelijk is, dat er een chauffeur en een monteur apart is en wil die functie's in één hand leggen. Aanschaffen en onderhoud brandbluschmiddelen f 1.040 Hieronder behoort een post van f 570 voor 114 kranen, ad f5. In de afd.-verg. wordt die ver goeding aan den zeer hoogen kant geacht en wordt uit het oog ver loren, dat deze ook voor de Mij. goede controle-diensten bewijst. Een lid van afd. II kon niet ver onderstellen, dat 3. en W. op dracht hebben gegeven om er 114 in de gemeente te plaatsen. Een ander lid vroeg of er per tinente opdracht is verstrekt voor het plaatsen van zooveel brand- kranen. De kosten per kraan vindt hij buitensporig hoog. Op deze wijze vindt spr., dat wij duur bluschwater hebben, gezien dat het sporadisch voorkomt, dat er brand in deze gemeente is. De VOORZ. gaf een kort over zicht van de financieele zijde, als gevolg van den technischen kant. Omdat de gemeenten gebruik wenschten te maken van de water leiding bij brand, moesten de buizen zwaarder zijn, alzoo kost baarder. Om deze meerdere kos ten in de exploitatie te dekken, is bij de opzet van die plannen een berekening gemaakt, dat een brandkraan aan de gemeente f5 per jaar moet kosten. Verschillende leden waren van oordeel, dat de brandweer voor een gemeente als Axel met die schaterend, met opgeheven beker, rondom de lange tafel en dronken op de gezondheid van den gullen gastheer. De wijn is een machtige hefboom in de samenleving, zegde de knecht bij zich zeiven daar even krielde het huis van Weer wolven, die werkelijk een dreigend aanzien hadden thaos zijo allen in zuivere Heidieven herschapen. Met verbazing bemerkte hij echter, dat de opgehaalde flesschen reeds ledig waren en het noodig werd, een nieuwe lading aan te voeren. Terwyl h(j naar den kel der ging, mompelde hij Nooit heb ik een gezelschap van mannen zoo razend sieD drin ken. En toch beweert men, dat de vrouwen even feeder van maag als van hart zijn. Maar wat er van zij, myn plan was niet slecht Het bloed begint ter dege warm te worden, daareven drouk men reeds op de gezondheid van mijn heer, die men een hall uur vroe ger voor een domoor uitschold. Ja, de wjjn is een machtige het boom I Voorwaarts, Selm, voor waarts 1 Toen hy met zyn vracht in de kamer kwam, vroeg bij rechts en liuks aan de vrouwen, of de wijn naar haar smaak, was, ADVERTENTIËN van I eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. tot 5 regels 60 Centvoor Qroote letters worden naar uiterlijk brandkranen er bij te zwaar gaat drukken. Men kan wel is waar het rollend materiaal, vanwege de waterleiding niet inkrimpen, dit m^t het oog op de buiten wijken, waar de waterleiding zich niet uitstrekt. Wat die vergoeding van f5 per brandkraan betreft, hiervan kon elk lid op de hoogte zijn, omdat dit door den Dir. der Mij. bij een conference met den Raad is medegedeeld. Het aantal is ver kregen door de gemeente zoo danig in te deelen, dat men steeds en overal op die punten waar het noodig kan zijn, vol doende water zal hebben om even- tueele brand te bestrijden. Naar het oordeel van enkele leden zou dan moeten worden onderzocht of door reorganisatie de kosten van de brandweer niet kunnen verminderen. Dit onderzoek wordt door B. en W. toegezegd. Dhr. VAN 't HOFF vraagt, of een getal van 114 brandkranen voor Axel niet abnormaal hoog is. De begrooting wordt nu door de brandweer belast met f2200. Dhr. FANOY zou den afge vaardigde vart Axel bij de Waterl. Mij. willen opdragen, om te trach ten gedaan te krijgen, dat we per kraan f 4, in plaats van f 5 betalen. De VOORZ.Het is te pro- beeren. Kosten van straatverlichting, enz. f 3 700 Bij dit punt is in de afd. verg. aangedrongen om een onderzoek in te stellen en een verbetering te bevorderen van de straatverlich ting in de nieuwe wijken, maar ook aan den Ouden weg, mede uit een oogpunt van veiligheid op het voet- tevens rijwielpad. Een verplaatsing van een lantaarn en bijplaatsing van een lamp zou zeer gewenscht zijn. B. en W. zeggen een nader onderzoek toe. Onderhoud verkeersborden f 100 Pensionneering enz. van de gemeentepolitie f740 Andere verzekeringskosten f 225 Rente van de brandspuit f 110 Idem kazerne f658 Aflos alsvoren resp. f400 en Ja, zeker, riep men mijn beer Klipper is een braat man. Een rechtschapen man. Die het ver gebracht heett. Ea het Dog ver brengen zal. Wacht maar tot de aan staande kiezing. Selm wreef zich in de handen en mompelde onhoorbaar, dat zijn heer meer en meer in de gunst kwam, naarmate de glazen ge ledigd werden. Tusschen het verward gedrnisch van vijftig stemmeD onderscheidde hij Mijn man stemt stellig voor hem. Ea voor wie zou hij auders stemmen Zeker voor den rentmeester Voor dien groothans, die het hootd hooger heft dan de graat zeil? Voor dien menschenplager, die den armen houtraper doet gevangen nemen Voor dien dwingeland, welke over tyd een armen jager een proces aandeed voor een paar pa trijzen Eo die, onder ons gezegd en gebleven, honderden prolyten, buiten weten van deo graat, in den zak steekt, fluisterde een der gasten, wier oogen, van het ge- durigkliukenmet haar buurvrouw, f 500 f 900 Subsidie Burgerwacht en Land storm f 150 Dhrn. C. van Bendegem, Hame link, Seghers en 't Gilde ver klaren zich tegen deze subsidie. Kosten schietbaan 'f 125 Toeslag pensioen Olijslager f 206 Onderhoud kazerne f 125 Kosten luchtbescherming f 75 Hoofstuk 4, Volksgezondheid Keuringsdienst van waren f700 Rente slachtlokaal en bad inrichting f 194 Aflos alsvoren f 225 en f 100 is f325 Subsidie Qroene Kruis f 1000 en Wit-Gele Kruis f250 Bij dit hoofdstuk wil dhr. C. VAN BENDEGEM herinneren aan hetgeen hij reeds in Augustus heeft besproken en waarover ook zijn fractiegenoot het zooeven heeft gehad, n.l. het brengen van f 1000 op de begrooting voor toeslag van premie voer het ziekenfonds Spr. wijst ook naar Neuzen, waar men een goed voorbeeld gaf en bepleit in verband hiermede een regeling te treffen met de doktoren alhier. Spr. herinnert eraan, dat in Aug. een onderzoek was toegezegd en vraagt nu het resultaat daarvan. Na dit onderzoek zouden B. en W. een voorstel doen, doch er is nog geen voorstel en als de be grooting eenmaal is vastgesteld, dan is het niet gemakkelijk om nog f 1000 los te krijgen. De VOORZ. verwijst naar dhr. Fanoy, die een onderzoek zou instellen. De heer FANOY uit zijn spijt, dat zijn fractie in de laatste ver gadering niet tot een beslissing is kunnen komen wegens afwezig heid van een lid, dal deze materie bijzonder bestudeerd had. Hij zou B. en W. willen uitnoodigen, met bekwamen spoed studie van deze zaak te maken en voorloopig een post op de begrooting te brengen, daar hij niet gaarne suppletoire begrootingen ziet. B. en W. toch kunnen weten, hoeveel behoeftigen er in aanmerking zouden komen voor toeslag van bijv. een derde van de premie. gloeiend in het hoofd stondeD. Bij ons stemt men voor mijnheer Klipper, miauwde dc vrouw van den landmeter. - Indien er nog ooit een weer wolf bij my een voet in huis zet, riep de vrouw van den hoefsmid met opgeheven glas, mag ik lijden, dat ik voortaan geen woord meer te zeggen heb. Aan de andere zjjde der tafel hiet een oude huismoeder in volle geestdrift voor deD bureervader een lied aaD, waarvan het refrein door heel de kamer werd mede- gezongen De hoofden waren letterlijk op hol. Aan het boven- en benedeneinde der tafel zong men twee verschillende liedjes te gelijk, en boven en beneden her haalde men uit volle longen het meeslepend refrein. Bij het toenemend gedruisch kwamen de kinderen voor de twee de maal binneD gestormd zij kropen op den schoot der moeders en klommen op de stoelsporteD, om alles des te beter te kunnen zien. Se m zag met verdriet, dat de woelzieke knapen gedurig de haed aan de glazen hadden en geèn oogenbhk vbd de verlakte doosjes bleven, om er deD laatsten krui mel met den Datgemaakten vinger Bit te scharrelen, (Wordt vervolgd) S) w COURANT.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1