Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wseli- V 1 aan deren, Hoest bij kinderen No. 67. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 J. C. VINK - Axel. Raads verslag. 52e Jaarg. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITüEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Fierste Blad. 3. Vergadering van Dinsdag 24 November 1936 Aanwezig de heeren A. P. Essel- brugge, A. van 't Hoff, B. Seghers, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, P. van Bendegem, J. M. Oggel, F. Dieleman, A P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C van Bendegem en P. de Jonge en L. J Maris, secretaris. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Met verwijzing naar de in het vorig nummer reeds gepubliceerde besluilen en prae-adviezen van Burg. en Weth. volgt hier een kort overzicht van de discussie's in de jongste raadsvergadering. 2b. (Subsidie aan V.V.V). Dhr. 't GILDE wil beperking van de verleening van subsidie's, temeer omdat men door V. V. V. in verband met de vermakelijk heidsbelasting subsidie te geven, ook tegenover andere vereenigin- gen precedenten schept. In tegen stelling tot de beide muziekge zelschappen kan V. V. V. deze subsidie, gezien haar sterke kas van pl m. f1500 wel missen. Bovendien houdt dit besluit de erkenning in, dat de vermakelijk heidsbelasting te hoog en onbillijk is en dan moet men deze onbillijk heid. ook tegenover de voetbal- vereeniging, uit den weg ruimen en deze vereeniging, die tot groot physiek en lichamelijk nut van het opgroeiende geslacht is, ook steunen, omdat zij evenzwaar door deze belasting getroffen wordt en het veel harder noodig heeft. Spreker hoopt daarom, dat de Raad op deze vraag „neen" zal zeggen, omdat men door het tegenvallen van een concours- hippique geen aanleiding moet zoeken tot het vragen van steun aan de gemeente. Dhr. DE RUIJTER staat op het zelfde standpunt als dhr. 't Gilde en zal, gezien de gunstige finan- cieele toestand, aan deze subsidie zijn stem niet geven ofschoon hij erkent, dat V.V V. een nuttige vereeniging is. Dhr. FANOY vraagt nadere inlichtingen omtrent de financiën van V.V.V. Dhr. SEGHERS meent, dat V. V.V. een vereeniging is, die er nog eens voor zorgt, dat nog af en toe een broodje in de gemeente kan worden verdiend door ver schillende menschen. De VOORZ. verdedigt de sub sidie namens het college, aan de hand van ook in andere plaatsen t.o.v. deze vereenigingen gevolgde taktiek, om deze te steunen. Hij vindt dat de voorstelling, die dhr. 't Gilde van de financiën van V.V.V. geeft, te rooskleurig is. Nog niet zoolang geleden vertoon de haar kas den bodem. In stemming gebracht wordt, met de stemmen van de heeren 't Gilde, Dieleman, De Ruijter en De Jonge tegen, besloten aan V. V.V. voor 1936 de subsidie te verleenen. 2g Verzoek van K. J. van Drongelen, om vermindering van te betalen recognitie, die B. en W. voor 1937 voorstellen op f 1,— le brengen Dhr. SEGHERS vraagt, of dit perceel is ingekrompen. Dhr. VAN DE BILT, of het ten allen tijde opzegbaar is. De VOORZ. antwoordt op beide Vragen bevestigend, Het amend-ment Van 't Hoff betreffende het ver zoek Hiemmra ea (zie prae advit-s in het vorig nummer). Dit amendement wordt ver worpen met de stemmen van de h.h. Oggel, 't Gilde, Hamelink, C- van Bendegem, Dieleman, De Jonge en De Ruijter. 4. Verkoop Herv pastorie. De VOORZ. deelt mede, dat over de behuizing van onze tegen woordige gemeentediensten i c. de secretarie en de andere daar mede verband houdende admini stratieve takken \in dienst reeds veel is gesproken en tot onderzoek i van deze aangelegenheid een commissie uit den Raad is be noemd, die zich in verbinding heeft gesteld met het kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk en daarmede tot drieërlei oplossing is gekomen: le. Afbreken en terzelfder plaatse een nieuw stadhuis bou wen, 2e. het dak herstellen en een aanpalend stukje grond van de Herv. Gem. te koopen en ten 3e. de radicale oplossing om de beide gebouwen, te weten het stadhuis en de pastorie, tegen den grond te leggen en op den be schikbaar komenden bouwgrond een nieuw gemeentehuis te stich ten, waarbij tevens de materialen van de gemeentereiniging op den beschikbaren grond op afdoende wijze zouden kunnen worden ge centraliseerd. Uitvoerig is dit vraagstuk behandeld en na dit te Middelburg te hebben besproken, is spreker te weten gekomen, dat men van die zijde geen tegenstand aan dit besluit zal hebben te verwachten. Dhr, FANOY is het met den Voorz. niet eens, als deze spreekt van gemeentereiniging. Bedoeld is de gemeentediensten, d.i vol gens hem een ander en ruimer begrip. Dhr. VAN DE BILT zou in overweging geven zoo laag mo gelijk te leenen, b.v. tegen 3,5 pCt. Dhr. DE RUIJTER: Rotterdam en Amsterdam hebben ook voor 3,5 pCt. geleend. Dhr. VAN DE BILT meent, dat leenen aan Amsterdam ook veel gevaarlijker is, maar vindt het bedrag van f 12 000 aan den hoogen kant voor de pastorie en zou liefst geen precedenten schep pen als men later elders moet koopen of onteigenen. A!s men daar ter plaatse echter geen pak huis met builderij en men er geen troep gaat schoppen, is spr. er in principe wel voor. Hij acht het bedrag voor Axel wel op te brengen. De VOORZ. zegt, dat B. en W. en de Raadscommissie zulks wel zullen voorkomen en dat de gemeente er niet mee ontsierd zal worden. Voorts zullen B. en W. zoo laag mogelijk zien te slagen met de leening. Dhr. P. VAN BENDEGEM is tegenstander van deze plannen en is oveituigd, dat met een kleine uitgaaf door het bouwen van een brandvrije kelder voor berging van het archief en het opknappen van het dak, het stadhuis nog lang mee kan. Spr. zou daar naast willen volstaan door het bouwen van een hangar bij Free- kenhorst, waar de brandspuit en andere zaken der gemeenterei niging enz. betreffende, kunnen worden geborgen. Als dan in het tegenwoordige brandspuithuis een tweetal lokalen gemaakt worden en achter het stadhuis een paar bureau's gebouwd worden, voor ziet spr., gezien de elasticiteit van de begrooting, dat zonder bezwaar nog wel het benoodigde bedrag uit de begrooting is te halen. Spr. denkt aan de hooge lasten der bevolking. Dhr. HAMELINK meent wel te niet te kunnen doen de legende, dat het niet noodig zou zijn ten dezen opzichte uitgaven te vo- teeren en de zeer breed samen gestelde commissie, die als het ware de geheele Raad vertegen woordigt en waarin elementen, die men niet van bezuinigings- drang gespeend kan noemen, vertegenwoordigd zijn, is dan ook tot één en dezelfde slotsom ge komen, overtuigd dat wij hier maar geen sprong in de ruimte doen. Met hetgeen dhr. Van Bendegem wil, is het probleem niet opgelost. Het eenige wat spr. betreurt is, dat men niet vroeger en eerder deze zaak heeft aangedurfd; dat had ons beslist f 10.000 gescheeld en nu wij op een gezonde financiëeie basis tot een éénparige conclusie zijn ge komen is hij overtuigd, dat het voorstel van B. en W., gehoord de commissie, een radikale en goede oplossing voor Axel is. Dhr. VAN 't HOFF is het ge heel en al eens met dhr. Hame link. Hetgeen dhr. v Bendegem daarentegen wil, is lapwerk. Het gebouw is 273 jaar oud en gaan wij daaraan breken, dan weten wij wel waar wij beginnen, maar niet, waar wij eindigen. Zeer gaarne zal hij zijn stem uit brengen voor deze voorstellen. Dhr. De RUIJTER zegt, dat in de commissie de materie van alle zijden is bekeken en men tenslotte tot een eenstemmig advies is ge komen. Hij zou de voorkeur geven aan een termijn van 60 jaar. De heer Van 't Hoff heeft een levensduur van 273 jaar genoemd van dit stadhuis, hetgeen wij bouwen zal toch wel 140 jaar of ongeveer de helft medegaan en het is dan ook niet erg dat een vol gend geslacht er aan medebetaalt. De VOORZ. antwoordt, dat hij ook in Middelburg op een lange- ren termijn heeft aangedrongen, maar dat het moeilijk langer zal gaan dan 40 jaar. Van dit stand punt wijken Ged. St. niet af. Verder deelt spr. nog als zijn verwachting mede, dat hoogstens 8 of 9 opcenten op de personeele belasting zullen noodig zijn voor 1938 Aan het adres van dhr. van Bendegem merkt spr. op verrast te zijn, dat deze uit de loopende begrooting de benoo digde gelden voor de bijgebouwen het archief en de bergruimte kan halen. Hij is nieuwsgierig van dhr. van Bendegem te hooren, op welke posten dit zou zijn te vinden. Dhr. 't GILDE voelt zich ge noopt een verklaring af te leggen, daar hij de stadhuiskwestie nooit als een brandend vraagstuk heeft gezien. Maar door ernstige bestu deering in de commissie is hij tot de conclusie gekomen, dat het wel degelijk hard noodig is. De deskundigen hebben het in de commissie gejnakkelijk gehad, ons daarvan te overtuigen. De secre tarie is bedompen, vreeselijk tochtig, klein en van alle comfort verstoken. Zoo klein is deze, dat de chef, die toch ook bij zijn bedrijf behoort, de wijk heeft moeien nemen naar een even primitieve gelegenheid op de eerste verdieping. Ook met de gemeente-ontvanger is dit het geval. En ook daar, waar men zich door een nauw en gevaar lijk steil trapje heen moet bege ven, mist men alle comfort. Het gedrang dat men dagelijks ziet bij de uitoefening van de ver- eischte werkzaamheden voor den werkloozendienst, uitbetalingen, enz. doet de toestand ook om verandering roepen vanwege de daaruit vloeiende stagnatie en het ongerief. Het geheele gebouw is aan zijn bestemming ontgroeid, of beter gezegd daarvoor niet meer geschikt. Door het onoverschottn dak kan men de sterren aan den hemel tellen, zoodat ook het archief tenslotte niet voor weersinvloe den is gevrijwaard. Belangrijke kosten kunnen alzoo niet uit blijven aan het oude en primi tieve gebouw en dan blijft het lapwerk en loopen wij kans, dat Ged. St. ons dwingen ons archief enz. naar elders over te brengen. Andere deskundigen in de com missie hadden het al evenmin moeilijk ons te overtuigen, dat ook de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeen ten ons naar steeds hoogere be lastingen drijven en waar dit toch zoo is en men de bezuini ging zoodoende toch tot een pas kwil maakt kan verhooging der pers. belasting (opcenten) tot het maximum toch niet uitblijven en is daarom thans het psycholo gisch moment aangebroken, om dit besluit te nemen. Benutten wij dit niet, dan zal meer dan een menschengeslacht voorbij gaan eer wij er nog aan kunnen denken. Zonder de wijziging in de monetaire toestand hadden wij de pastorie voor f 10 000 ge kocht, maar nu als gevolg daar van een hoogere prijs betaald moet worden, zal dit het enthou siasme van spr. om zijn stem daarvoor uit te brengen, niet ver minderen. Dhr. FANOY staat verstomd over de meening van den wet houder van Bendegem omtrent de elasticiteit van de begrooting. Als spr. f 2000 berekent voor een nieuw dak en f4000 voor een hangar en f 2000 voor benoo digde kantoorruimte, alzoo f 8000, dan begrijpt spr. niet, dat hij als wethouder met zoo'n elastische begrooting voor den dag durft komen. Ten andere wil spr. erop wijzen, dat hier gesproken is over de centralisatie van de ge meentediensten in den tuin van de pastorie. Hij zou dat gaarne schriftelijk zien vastgelegd. Dhr. DE JONGE staat ook op het standpunt van den voorz nu hij den toestand bekeken heeft en zal voor de voorstellen van B. en W. stemmen. Dhr. ESSELBRUGGE; Gezien het rapport der commissie en het advies van B. en W., zal ik er voor stemmen, om daardoor het vertrouwen uit te drukken in beide colleges. Dhr. DIELEMAN kan er zich ook best mee vereenigen, liever dan dat de centen naar Rotter dam of Amsterdam trekken. De pastorie vindt hij wel wat duur betaald. De VOORZ. deelt andermaal mede, dat dit een gevolg is van de depreciatie van den gujden. Dhr. SEQHERS heeft voor de vergadering het stadhuis bezocht en is overtuigd, dat het zoo niet lang meer kan duren. Dhr. DE RUIJTER vraagt nog of men niet bepalen kan, dat dl leeningstermijn minstens 40 jaar wordt, misschien is 60 jaar ook nog te vragen. De VOORZ. herhaalt, dat hij in Middelburg heeft gevraagd naar een leeningstermijn van 75 jaar, doch dit werd afgewezen. Maar wel kan men de betaling regelen in twee termijnen, b.v. 1 Maart en 1 October 1937, dan kan het perceel van de pastorie ontruimd 7jjn. ampoi 6. Begrootingen 1937. De VOORZ. stelt aan de orde de behandeling van de gemeente- begrooting en vraagt of de leden gebruik willen maken van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. Dhr. HAMELINK wil niet zoo zeer algemeene beschouwingen houden, doch zal volstaan met enkele financiëeie beschouwingen, waarin hij datgene wat zijn fractie als urgent en noodzakelijk acht, heeft verwerkt, hetgeen hij ook in de afd.-vergaderingen heeft ge daan. Spr. constateert, dat de begrooting er goed uitziet en het pluimpje hiervoor geldt niet alleen B. en W., maar de geheele Raad, ofschoon het een pluimpje is dat niet bizonder siert, want zuinig beheer in een tijd, waarin de inkomsten slecht vloeien, is niet practisch, wat spr. altijd heeft betoogd. Wel is spr. wel eens verweten, dat hij de financiën over boord gooit, maar hij heeft er altijd dekking voor gevonden. Het blijkt nu echter wel, getuige het plan om een nieuw stadhuis te doen verrijzen, dat al het ge- wurm in de laatste jaren niet noodig is geweest. Spr. juicht dat plan toe, maar vraagt zich af, hoe is de toestand van degenen, die met hun inkomsten moeten woekeren Spr. zal geen groote sprongen wagen, maar zou toch voor de werkloozen gaarne iets afzonderen. En er is meer rook de contributie voor het zieken fonds is voor velen een groot offer en spr. zou gaarne zien, dat die menschen niet van het Arm bestuur afhankelijkzijn en evenmin het Armbestuur ten laste komen. Terneuzen geeft daarin een goed voorbeeld. Ook dat de houders van café ruimte voor 100 pCt. in de Pers. Bel. zijn aangeslagen, heeft spr. altijd als schrijnend onbillijk ge voeld, waarom hij deze groep met een derde zou willen verminderen, hetgeen ongeveer f900 aan de gemeente zal kosten. Spreker neemt dit op f 1000 evenals de bij dragen voorminvermogenden voor het Ziekenfonds Daarbij zou hij de steunnormen met f 0,50 per week willen verhoogen, he geen naar zijn berekening op f 1868, zoodat de rekening totaal op f3868 komt. Dhr. DIELEMAN deelt namens de anti-rev. fractie mede, dat deze eenparig besloten heeft geen alge meene beschouwingen te hou den. Dhr. SEGHERS meent te moe ten opmerken, dat van de zijde van B en W. soms erg los over de vragen van de raadsleden wordt heengeloopen. Hij zag daarin gaarne verandering." De VOORZ. antwoordt, dat hij namens hel College en ook naar bevind van zaken handelt en COURANT Het borstje inwrijven met Dampo. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apocb. en Drogisten» •tl

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1