Raadsverslag. tegen PRIKKEL-hoest! AKKER'S Abdijsiroop Vergadering van Dinsdag 24 Nov. 1936. Aanwezig de heeren A. P Es- selbrugge, A. van 't Hoff, B Seghers, A. Th. 't Gilde, C. Th van de Bilt, P. van Bendegem J M. Oggel, F. Dieleman, A. P de Ruijier, J. Fanoy, C. Hame link, C. van Bendegem en P. de Jonge en J. L. J. Maris, secretaris Voorzitter de heer F. Biok burgemeester. Nadat de Voorz. door het uit spreken van het gebedsformulier de vergadering heeft geopend, stelt hij aan de orde de agenda 1 Notulen Deze zijn nog niet gereed. 2. Ingekomen stukken en mrdedeelingan. a. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling, dat be zwaar gemaakt wordt tegen den looptijd van de geldleening groot f 39000 met een aflos van min stens f 1000 per jaar en tegen een rente van ten hoogste 5 procent. Een aflo5 in 20 jaar van deze leening wordt door dit college noodig geoordeeld. Waar dit aan Burgemeester en Wethouders te kort voorkomt, heb ben zij overleg gepleegd met de Prov. Griffie, met gevolg, dat met een looptijd van 25 jaar ge noegen zal worden genomen. Dp rentevergoeding kan worden 43/8 pCt., daar men voor dat lagu rente-type geslaagd is. Alzoo wordt besloten. b. Alsvoren, dat door H.M. de Koningin de goedkeuring is ont houden aan het Raadsbesluit tot wijziging van de verordening op de heffing eener belasting op tooneelvertooningen en andere vermakt lijkheden. Deze beslissing wordt voor kennisgeving aangenomen. Tevens wordt hierbij besloten, aan V V.V. f 100 subsidie uit te keeren over 1Ö36. c. Alsvoren, betreffende de jaar- wedderegeling voor die gemeen ten, waar de bediening van secre taris en ontvanger door dezelfde persoon wordt bekleed. Wordt voor kennisgeving aan genomen. d. Bericht van aanneming van den heer H. Duijm, als lid van het Burgerlijk Armbestuur. e. Idem van de heeren J. den Hamer en P. Mangold, als leden der Commissie van toezicht op de Arbeidsbemiddeling. Voor kennisgeving aangenomen. f. Adres van het Bestuur van de Ver. Ambachtsbelang" om een subsidie van f250, benevens vrij gebruik van lokalen, vuur en licht, op grond dat zij voor het jaar 1937, tengevolge van het minder aantal leerlingen niet aan die eischen kan voldoen, om voor de Rijkssubsidie in aanmerking te komen. Alzoo wordt besloten. g Verzoek van K. J van Dron- gelen, om vermindering van de jaarlijks te betalen recognitie voor het in gebruik hebben van ge meentegrond, aangezien deze oppervlakte is verkleind. Alsvoren. li. Voorts wordt medegedeeld, dat sinds de laatste Raadsverga dering (27 Oct 1936) de navol gende perceelen bouwgrond zijn verkocht: Aan M. W. Visscher 3 perceelen, totaal groot 320 M2 a f3, en 1 perceel groot 102 Ms a f2,50, 1 perceel aan 1 J Brak man, groot 149 M2 a f3,25, 1 perceel aan Corn. Dieleman, groot 103 M2 A f 3 25 en 1 perceel groot 103 M2 a f3,—. Voor kennisgevir.gaangennmen. 3. Amendement Van 't Hoff Gestemd moet worden over dit amendement op het advies van B en W. betreffende het adres van F. N. Hiemstra e a. waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Met verwijzing naar het prae- advies, betreffende dit adres in de vorige zitting, wordt ter verdui delijking van de thans bestaande situatie medegedeeld, dat het voorstel van B en W. was, niet in te gaan om een hoogeren prijs te betalen voor dien grond- Het college is wel van oordeel, dat de kostende prijs voor dien grond dient betaald te worden, doch om een hoogere prijs te betalen voor die overige grond niet in te gaan, omdat eenmaal afspraak is ge maakt, dat de ber.oodigde grond tegen kostprijs kan worden over genomen, hetgeen blijkens het schrijven bevestigd is. Op dit voorstel is door den heer Van 't Hoff een amendement ingediend, luidendeOvertuigd van het goed recht der gemeente kan aan het verzoek niet worden voldaan, doch draagt de Raad Burgemeester en Wethouders op om alsnog met den heer Hiemstra en anderen te onderhandelen om deze zaak op te lossen. Over dit amendement staakten de stemmen. Derhalve wordt voorgesteld om in deze zitting opnieuw over dat amendement te stemmen. Over dit punt kunnen geen discussien worden toegestaan. Wi kunnen bij dezen wel mededeelen dat de notarieele akte met den heer Hiemstra e.a. op diens ver zoek is gepasseerd (zulks op aandrang var, den heer Hiemstra d-w.z. uitvoering raadsbesluit van 21 Mei 1935 zijnde 60 M2 a f 1, met een suppletie van f0,11 per Mj, zijnde de meerdere kosten Het amendement wordt ver worpen met 7 tegen 6 stemmen 4. Verkoop Herv. pastorie Naar aanleiding van de gehou den besprekingen in de besloten vergadering van uwen Raad heeft het bestuur van de Ned. Herv, Kerk op 1 November 1936 bericht, dat het niet bereid was dat pand te verkoopen voor het door B. en W. genoemde bedrag, tengevolge van de wijziging, die intusschen op monetair terrein heeft plaats gehad, doch dat het de perceelen naast hel gemeentehuis wil over dragen voor f 12.000, onder de bij de vorige correspondenties ge stelde voorwaarden en dat vóór 1 December a.s. bericht gezonden wordt over het wel of niet accep teeren van dit aanbod. Door B. en W. is dit schrijven in handen gesteld van de daar voor ingestelde commissie van onderzoek inzake behuizing Raad huis. Deze heeft opnieuw met ernst overwogen, of de financieele toestand zulks toelaat. Met ver wijzing naar haar rapporten moet zij beamen, dat de noodzakelijk heid van verbetering van het gemeentehuis aanwezig is. Alle college's ter plaatse bekend, zijn doordrongen van het feit, dat het archief dringend een betere be waarplaats eischt; dat de berg en absoluut niet tochtvrije werk ruimte van de secretarie niet lan ger kan worden bestendigd, mede tengevolge van de administratieve uitbreiding, die steeds meerdere ruimte eischt. Dat tenslotte moei lijk een opsomming van dage- lijksch voorkomende moeilijkhe den voor behuizing of gebreken, tengevolge van plaatsgebrek kan worden gegeven, mede door het steeds grooter worden van de gemeente en uitbreiding van de administratie men uit het eeuwen oude gemeentehuis is gegroeid. Vervolgens onderschrijven zij het medegedeelde van de com missie, dat het bestaande ge meentehuis in een zoodanigen toestand verkeert, dat met ernst ontraden moet worden om dat gebouw van een bedekking te voorzien met de noodige herstel ingen, welke zich dan zullen openbaren en op de overige ruimte, hetzij op eigen of des noods op een alsnog aan te koo- pen strook van de kerk, een bijbouw te plaatsen. De resultaten van deze restau ratie met aanbouw zullen van zoo'n geringe beteekenis en voor zoo'n korten levensduur zijn tegen over het kapitaal, dat daarvoor disponibel gesteld moet worden, dat dit als .lapwerk" niet ver antwoord is. Uit een oogpunt van economie, inanciëel- en gemeentebelang is het raadzaam te besluiten tot den bouw van een nieuw gemeente huis op een terrein, waar men niet gebonden is om een plan te ontwikkelen, wat voor het heden en voor de toekomst noodig is. De plaat? waat, ia ook onder het oog gezien. De traditie eischt, dat het gemeentehuis aan de Markt gelegen blijft en dan blijft er niets anders over, dan het aanbod van de Herv. Kerk te aanvaarden. Door het sluiten van dezen koop kan Ook de centralisatie van de gemeente-bedrijven, die in de vorige vergaderingen van den Raad ook besproken zijn geweest, tot zijn recht komen door op de daarachter gelegen tuin, groot 13 Aren, van de pastorie boxen en andere noodige gebouwen te plaatsen en opslagplaatsen voor diverse materialen te maken. Tegelijkertijd kan de Gentsche- Vaartstraat door dezen aankoop met 3 meter worden verbreed, hetgeen zeer ten goede komt aan het tamelijk drukke verkeer in die straat. Wat het financieel gedeelte betreft, zal een en ander op zijn vroegst in 1938 een jaarl uitgaaf vorderen van circa f 1400 aflos met een rente van hoogstens f 2475. Gedeeltelijk kunnen deze be dragen worden weggewerkt door leeningen, die in 1938 afloopen en andere bedragen met in de toekomst hoogstens een verhoo ging van 8 opcenten op de Pers. Belasting voor dit doel, afgezien van het feit, dat het oogenblik nadert, dat van overheidswege een opvoering van opcenten op de P. B. tot 200 geboden wordt. Op grond, dat op dit terrein iets moet gebeuren, stellen B. en W. voor a. de perceelen van de Ned. Herv. Kerk alhier te koopen voor twaalf duizend gulden b. te besluiten tot den bouw van een nieuw gemeentehuis c. Burg en Weth. en de daar voor bestaande Raadscommissie opdracht te verstrekken daarvoor plannen te laten ontwerpen, zulks onder nadere goedkeuring van den Raad d. te besluiten tot het aangaan van een geldleening, groot ten hoogste f55.000, af te lossen in 40 jaren, te beginnen in 1938 met een rente van 4,5 pet. Met alg. st. wordt dit voorstel aangenomen. 5 Voorstel tot vaststelling van diverse verordeningen De belastingverordeningen be treffen a. Verordening tot wijziging van de verordening op de heffing van leges ter secretarie. b. Idem van de vergoeding voor het verstrekken van inlich tingen of opgaven uit het bevol kingsregister der gemeente. c. Idem van de heffing en in vordering van schoolgeld voor het Lager Onderwijs in de ge meente Axel. d. idem op de heffing en in vordering van de belasting op honden in de gemeente Axel. e. Idem tot bestendiging van 75 opcenten op de Gemeente fondsbelasting in de gemeente Axel. Wordt bij de begrooting be handeld. 6 Vaststelling begrootin-gen. De gemeentebegroo- t i n g werd vastgesteld op een bedrag van f117,153 in ontvang en uitgaaf, met f2924 aan on voorziene uitgaven. Aan uitgaven voor werkloozensteun wordt ge raamd f53222 geraamd, waarvan 29783 wordt vergoed. Voorts wordt nog f7500 uitgekeerd aan de werkloozenkassen, waarvan ongeveer f 1500 terugkomt. Op de grondbelasting worden 80 pet. geheven voor de gebouwde en 20 pet. voor de onbebouwde eigendommen. Op de personeele belasting worden 180 opcenten geheven en op de vermogensbe lasting 38, terwijl op de gemeen tefondsbelasting nog 75 opcenten zijn gelegd. De kapitaaldienst sluit met 21148 aan inkomsten en uit gaven. De begrooting der gasfa briek sluit in ontvang en uit gaaf met f43815 met f1119 on voorziene uitgaven, f 18220 aan afschrijving, f 23.158 als re serve en een voordeelig saldo van f4294. De kapitaaldienst sluit met een totaal van f43813. De begrooting van het Burg. Armbestuur beloopt f11 475 met met f355 onvoorzien en de be grooting der vleeschkeuringsdienst f5018 op den gewonen diensten f 847 op den kapitaaldienst. (Nader verslag volgt). Binnenland. Vliegtuig voor den PFns Gemeld wordt, dat aan Prins Bernhard ook een sportvliegtuig zal worden aangeboden. De Ko ningin zou er geen bezwaar tegen hebben, dat de Prins gaat vliegen, maar Prinses Armgard, zijn moeder, heeft er iets tegen, omdat de Prins eens een vlieg ongeluk heeft meegemaakt. Indigchc huwelijksgeschenken De Djocjasche delegatie, welke 12 Nov. uit Batavia naar Neder land is vertrokken om de huwe lijksplechtigheid der Prinses bi te wonen, heeft de volgende ge schenken medegenomen Een gouden met brillanten be zette sirihdoos en een gouden presenteerblad, een kris, waarvan de scheede van goud, bezet met edelsteenen en waarvan het ge vest, eveneens met brillanten be zet, is uitgevoerd in Mataram schen stijl. Voorts een stel lepels en vorken in goud, en een bon bonschaal in den vorm van een bootje, eveneens van goud en bezet met edelsteenen. De Haagsche Courant meldt, dat de burgemeester van Amster dam, dr. W. de Vlugt, plan heeft om in 1937 ontslag te vragen na een 16 jarige ambtsperiode. Voor Volkenbond en Vrede. De algemeene vergadering van de „Vereeniging voor Volken bond en Vrede" is Zaterdag te Amsterdam gehouden. In het huishoudelijk gedeelte der vergadering werd mr. J. C A. Everwijn als voorzitter her kozen. Het niet-huishoudelijk gedeelte van de vergadering ving aan met de openingsrede van mr. Ever wijn. Spr. wijdde aandacht aan de „bestaande crisis" van den Vol kenbond'In het gebrekkige van wat thans bestaat de Volken bond is voor verbetering vat baar zien we geen reden om daarvan dan ook af te zien. Wij zijn voorstanders van het Volkenbondsprincipe. Voor het oogenblik moeten wij den Vol kenbond vooral zien als een staatkundige instelling en als zoo danig is hij een factor van be teekenis. Spr. hoopte, dat één gevaar, dat voor den Boud be staat, zal worden bezworen, nl. dat hij wordt een verbond ter behartiging van de belangen van bondgenooten en ter bastrijding van die geen bondgenooten zijn. Zulk een toestand zou in strijd zijn met zijn opzet en het einde van den Bond beteekenen. Het behoeft echter zoover niet te komen. Deze vereeniging, aldus spr, is de eenige Volkenbondsveree- niging in Nederland, zij moet voor alle politieke partijen aan nemelijk zijn. Daartoe houde zij zich aan haar idee, de propa- gandeering van het Volkenbonds principe. Autonoom zal zij haar actie moeten voeren ook ter be vordering van den vrede. In de middagvergadering sprak prof. dr. F M baron van Asbeck over hervorming en wijzigingen in den Volkenbond. De omvang der rakbeweging. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert o.m. de vol gende gegevens betreffende den omvang der vakbeweging. Ledental op 1 Januari 1934 1935 1936 N.A.S. 19,500 12,950 12,000 N.V.V. 321,800 298,550 285,650 C.N.V. 115,600 112,600 108,500 R.K. Werkl. Verb. 190,400 180,100 173,500 N. Vake. 46,900 46,500 44,600 S. Vakv. 2,350 2,000 2,000 Tarwe. De regeeringspersdienst meldt, dat de beperking op den tarwe- verbouw wordt opgeheven. AXEL, 25 November 1936. Er is weer een bekend figuur uit onze gemeente heengegaan met het overlijden van den arbei der M. de Fouw. Wie kende er „den dokter" niet, zooals zijn bijnaam luidde. Deze naam had intusschen niets anders te betee kenen, dan dat de Fouw zijn naam gemeen had met een 50 jaren geleden alhier wonend arts. Zijn bekendheid school dan ook meer in zijn guitige uitdrukkingen en altijd vroolijk karakter, die in de kracht var. zijn leven een record-veldarbeider was en steeds tevreden leefde. Het is wel jammer, dat de brave tachtiger zijn laatste jaren nog in lijden heeft moeten slijten. De heer H F. Og?e' alhier is tijdelijk benoemd aan de Talma- school te Heerlen (L.) Goed afgeloopen. Hedenmiddag sloeg in de Mo lenstraat alhier een paard voor een wagen bespannen op hol. De voerman J. W. zag gevaar en sprong van den wagen, zoo dat het paard onbestuurd door draafde de geheele Noordstraat door, tot het stuitte op den gevel van C. van de Casteel. Hier wist het paard weer linksaf te wen den en sleepte de reeds bescha digde wagen achter zich mede. Tevergeefs trachtte men het paard te houden, zoodat het voortliep, de Zeestraat in, waar het juist op den hoek halt moest houden, doordat de wagen bleef steken tusschen een daar toevallig staan de auto en den gevel van het Hotel Centraal. De auto werd eenigszins beschadigd en ook de wagen, maar persoonlijke onge lukken kwamen gelukkig niet voor. Proces verbaal is kort daarna op gemaakt. Baldadigheid. Onlangs is op het terrein der werkverschaffing, nabij het ge hucht „Het Fort" een groep bal- dadigen de opzichterskeet bin nengedrongen, heeft de glazen vernield en de aanwezige be scheiden op den grond verspreid. De politie heeft toen proces verbaal opgemaakt. Thans schijnt weer, dat een paar belhamels hun baldadigheid hebben botgevierd, althans Maan dagmorgen bleek de machinisten keet met geweld geopend te zijn, de kachel was reeds brandende en een slinger van een motor- pomp werden vermist. De politie is van dit feit eveneens op de hoogte gesteld. Auto terecht De nieuwe auto, welke op 4 Nov. jl. van voor de garage van dhr. M. de Keizer alhier spoor loos was vermist, is thans weer in het bezit gesteld van den eigenaar, den autohandelaar P. Sukkel te Midddelburg. Naar we vernemen, was de auto te Luik door de politie als gevonden gedeponeerd. M. W., broeder van den verdachte J. W., kwam toevallig te Luik en ver nam iets van de gevonden auto. Toen deze aan de politie de ge- wenschte inlichtingen verstrekt had, werden maatregelen geno men om den auto aan den eige naar terug te geven. Van dengene, die den auto heeft ontvreemd, is officieel nog niets bekend. De uitslag van de op Zon dag in café „De Roode Leeuw" aihier gehouden schieting waar aan door 87 schutters werd deel genomen, is als volgt Hoogvogel O. Kerckhaert, westdorpe; le zijvogel: Jqï< is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe» gevoegd de resultaten der hedendaagsche werenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel! Verhoogde werking door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzen: f 0.7Sl f 1.25, f 2.- per flacon. Óveral verkrijgbaar.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2